Felix Kudryavtsev, bas-barryton :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Felix Kudryavtsev

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Master Opera[Gen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Apr 14  WertherJohannMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: M Bychkov 
 Dec 13-Jun 14  The Love for Three OrangesThe Cook ruRigaDir.: M Ozoliņš / Lakstīgala; Prod.: Alexander Titel 
 Dec 13-Mar 14  May NightKalenikMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Nov 13-Apr 14  Les contes d'HoffmannLindorf/ Coppelius/ Dapertutto/ MiracleMoscow(SND)Dir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel 
 Nov 13-Maj 14  Il barbiere di SivigliaDon BasilioMoscow(SND)Prod.: Alexander Titel 
 Nov 13-Feb 14  ToscaSciarroneMoscow(SND)Dir.: V Volich; Prod.: Naletova 
 Nov 13-Feb 14  ToscaCarceriereMoscow(SND)Dir.: V Volich; Prod.: Naletova 
 Okt 13-Maj 14  Madama ButterflyPrincipe YamadoriMoscow(SND)Dir.: Korobov / V Volich; Prod.: Naletova 
 Okt 13-Maj 14  Madama ButterflyLo zio BonzoMoscow(SND)Dir.: Korobov / V Volich; Prod.: Naletova 
 Okt 13-Maj 14  Madama ButterflyIl commissario imperialeMoscow(SND)Dir.: Korobov / V Volich; Prod.: Naletova 
 Okt 13-Apr 14  Der DamonOld ServantMoscow(SND)Dir.: Grishanin; Prod.: Trostyanetsky 
 Okt 13-Jun 14  La traviataMarchese D'ObignyMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Okt 13-Apr 14  Eugene OneginZaretskyMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Okt 13-Apr 14  Eugene OneginCaptaineMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Okt 13-Mar 14  The Tale of Tsar SaltanSkomorokhMoscow(SND)Dir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel 
 Sep 13-Jun 14  TannhauserBiterolfMoscow(SND)Dir.: Bollon; Prod.: Andrejs Žagars 
 Dec 12-Jun 13  La forza del destinoPadre Guardiano itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Georgy Isaakyan 
 Dec 12-Jul 13  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Alexander Titel 
 Nov 12-Mar 13  A Midsummer Night's DreamBottomMoscow(SND)Dir.: W Lacey; Prod.: C Alden 
 Nov 12-Jul 13  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppelius/Dapertutto/Miracle frMoscow(SND)Dir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel 
 Nov 12-Jul 13  La traviataMarchese D'Obigny itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
 Okt 12-Jul 13  Madama ButterflyLo zio Bonzo itMoscow(SND)Dir.: Korobov / W Gorelik; Prod.: Naletova 
 Okt 12-Jun 13  The Tale of Tsar SaltanSkomorokh ruMoscow(SND)Dir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel 
 Okt 12-Jul 13  ToscaSciarrone itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Naletova 
 Okt 12-Jul 13  ToscaCarceriere itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Naletova 
Dec 11-Apr 12  WertherJohannMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: M Bychkov 
Okt 11-Jun 12  ToscaSciarroneMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Naletova 
Okt 11-Jun 12  ToscaCarceriereMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Naletova 
Okt 11-Jul 12  La traviataMarchese D'ObignyMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
Sep 11-Jul 12  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppelius/Dapertutto/MiracleMoscow(SND)Dir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel 
Nov 10-Mar 11  May NightKalenikMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
Nov 10-Apr 11  CheryomushkiBaburovMoscow(SND)Dir.: W Gorelik / Maximchuk; Prod.: Lychagina 
Okt 10-Mar 11  The Tale of Tsar SaltanSkomorokhMoscow(SND)Dir.: Karapetyan / Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel 
Okt 10-Jan 11  Der DamonOld ServantMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Trostyanetsky 
Okt 10-Feb 11  ToscaSciarrone/Jailer itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Naletova 
Okt 10-Mar 11  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Alexander Titel 
Okt 10-Apr 11  WertherJohann frMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: M Bychkov 
Okt 10-Mar 11  La forza del destinoNoRole itMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Georgy Isaakyan 
Sep 10-Apr 11  Eugene OneginCaptaine/ZaretskyMoscow(SND)Dir.: Korobov / W Gorelik / Ioffe; Prod.: Alexander Titel 
Feb-Jun 10  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itMoscow(SND)Dir.: W Gorelik; Prod.: Alexander Titel 
Nov 09-Jul 10  CheryomushkiBaburov ruMoscow(SND)Dir.: W Gorelik / Maximchuk; Prod.: Lychagina 
Okt 09-Jul 10  May NightKalenik ruMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel 
Sep 09-Mar 10  WertherJohann frMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: M Bychkov 
Dec 08-Jul 09  CheryomushkiBaburovMoscow(SND)Dir.: Maximchuk; Prod.: Lychagina 
Okt 08-Jul 09  Madama ButterflyLo zio BonzoMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Naletova 
Okt 08-Jun 09  May NightKalenikMoscow(SND)Dir.: Korobov; Prod.: Alexander Titel