Florian Hoffmann, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Florian Hoffmann

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 JL Artist


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 14  Aufstieg und Fall der Stadt MahagonnyJack O'Brien/Tobby HigginsBerlin(UDL)Dir.: Wayne Marshall; Prod.: Boussard 
 Maj 14  Rappresentatione di anima, et di corpoHimmelsstimme Tenor itBerlin(UDL)Dir.: R Jacobs; Prod.: A Freyer / T Hecker 
 Apr 14  TannhauserHeinrich der SchreiberBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: S Waltz 
 Mar-Apr 14  Le nozze di FigaroDon Basilio itBerlin(UDL)Dir.: Christopher Moulds; Prod.: T Langhoff 
 Feb-Jun 14  ToscaSpoletta itBerlin(UDL)Dir.: Ranzani; Prod.: Riha 
 Jan-Feb 14  Kat'a KabanovaKudrjas csBerlin(UDL)Dir.: Rattle; Prod.: Breth 
 Dec 13  Der fliegende HollanderDer Steuermann DalandsBerlin(UDL)Dir.: Daniel Harding; Prod.: Philipp Stölzl / Kurotschka 
 Nov-Dec 13  Il trovatoreRuiz itBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Philipp Stölzl 
 Okt 13  WozzeckAndres deBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Breth 
 Jul 13  ElektraEin junger DienerAix-en-ProvenceDir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Chéreau 
 Apr-Maj 13  Der fliegende HollanderDer Steuermann DalandsBerlin(UDL)Dir.: Daniel Harding; Prod.: Philipp Stölzl / Kurotschka 
 Mar 13  The Rake's ProgressTom Rakewell enBerlin(UDL)Dir.: David Robert Coleman; Prod.: Warlikowski 
 Jan-Apr 13  Der FreischutzKilianBerlin(UDL)Dir.: Salemkour; Prod.: Lehnhoff 
 Dec 12  Der RosenkavalierValzacchi deBerlin(UDL)Dir.: Rattle; Prod.: Nicolas Brieger 
 Sep-Okt 12  Papageno spielt auf der ZauberfloteTenorBerlin(Konzert)Dir.: K Kirbach; Prod.: H Kirbach 
Jul 12  The Rake's ProgressTom Rakewell enBerlin(UDL)Dir.: J Debus; Prod.: Warlikowski 
Mar 12  Tristan und IsoldeEin Hirt / Stimme eines jungen SeemannsBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: H Kupfer 
Jan 12  MontezumaPilpatoè itBerlin(UDL)Dir.: M Hofstetter;
Jan-Maj 12  Die Entfuhrung aus dem SerailPedrilloBerlin(UDL)Dir.: Christopher Moulds; Prod.: Thalheimer 
Dec 11  L'etoileTapioca frBerlin(UDL)Dir.: Rattle; Prod.: Duesing 
Nov 11-Jun 12  Prodana nevestaVašekBerlin(UDL)Dir.: K Steffens; Prod.: Kovalik 
Okt 11  WozzeckAndresBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Breth 
Okt 11  From the House of the DeadDer betrunkene Häftling csBerlin(UDL)Dir.: Rattle; Prod.: Chéreau 
Jul-Aug 11  Die Meistersinger von NurnbergUlrich EisslingerBayreuth(Wagner)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Katharina Wagner 
Maj-Jun 11  ElektraEin junger DienerBerlin(UDL)Dir.: J Debus; Prod.: D Dorn 
Apr 11  WozzeckAndresBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Breth 
Mar-Apr 11  Il turco in ItaliaAlbazar itBerlin(UDL)Dir.: Allemandi; Prod.: D Alden 
Jan 11  Die FledermausDr. BlindBerlin(UDL)Dir.: Zubin Mehta / Eschwé; Prod.: Pade 
Dec 10  The Rake's ProgressTom Rakewell enBerlin(UDL)Dir.: Metzmacher; Prod.: Warlikowski 
Nov 10-Jun 11  Die Entfuhrung aus dem SerailPedrilloBerlin(UDL)Dir.: Christopher Moulds / F Haider; Prod.: Thalheimer 
Aug 10  Die Meistersinger von NurnbergUlrich EisslingerBayreuth(Wagner)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Katharina Wagner 
Maj 10  L'etoileTapioca frBerlin(UDL)Dir.: Rattle; Prod.: Duesing 
Apr 10  ToscaSpoletta itBerlin(UDL)Dir.: Salemkour; Prod.: Riha 
Mar-Maj 10  CarmenLe Dancaïre frBerlin(UDL)Dir.: Wellber; Prod.: Kušej 
Feb-Maj 10  Le nozze di FigaroDon Basilio itBerlin(UDL)Dir.: Beermann; Prod.: T Langhoff 
Dec 09  Il turco in ItaliaAlbazar itBerlin(UDL)Dir.: Frizza; Prod.: D Alden 
Nov 09  ConcertTenorBerlin(Konzert)Dir.: Zagrosek; Prod.: Cölle 
Okt 09-Apr 10  Salome2. JudeBerlin(UDL)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: H Kupfer 
Sep 09  Die Entfuhrung aus dem SerailPedrilloBerlin(UDL)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Thalheimer 
Aug 09-Apr 10  Tristan und IsoldeStimme eines jungen Seemanns itBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: H Kupfer 
Aug 09-Apr 10  Tristan und IsoldeEin Hirt itBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: H Kupfer 
Jul-Aug 09  Die Meistersinger von NurnbergAugustin MoserBayreuth(Wagner)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Katharina Wagner 
Jun 09  Salome2. JudeBerlin(UDL)Dir.: Caro; Prod.: H Kupfer 
Jun 09  Die Entfuhrung aus dem SerailPedrilloBerlin(UDL)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Thalheimer 
Maj-Jun 09  ElektraEin junger DienerBerlin(UDL)Dir.: M Boder; Prod.: D Dorn 
Mar 09  Parsifal3. Knappe deBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Eichinger 
Jan 09  CarmenLe Remendado frBerlin(UDL)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Kušej 
Dec 08-Feb 09  TurandotPong itBerlin(UDL)Dir.: Nelsons / Salemkour; Prod.: Dörrie 
Nov 08-Jul 09  HolderlinM5Berlin(UDL)Dir.: Peter Ruzicka;
Okt-Dec 08  La traviataGastone itBerlin(UDL)Dir.: Arrivabeni; Prod.: Mussbach 
Okt 08-Jan 09  ToscaSpoletta itBerlin(UDL)Dir.: Salemkour / D Ettinger; Prod.: Riha 
Sep 08  Tristan und IsoldeStimme eines jungen SeemannsBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: H Kupfer 
Sep 08  FidelioJaquinoBerlin(UDL)Dir.: K Steffens / Barenboim; Prod.: S Braunschweig