Günther Groissböck, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Günther Groissböck

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Hilbert[Gen, Världen]
 Opera et Concert[Frankriken, Monaco]

Egna/andra hemsidor
 http://www.guenther-groissboeck.com

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jul 15  ElektraOrestMünchen(Fest)Dir.: A Fisch; Prod.: H Wernicke 
 Maj 15  ElektraOrestMünchen(SO)Dir.: A Fisch; Prod.: H Wernicke 
 Maj 15  Eugene OneginFürst Gremin/SaretzkiMünchen(SO)Dir.: D Ettinger; Prod.: Warlikowski 
 Feb-Mar 15  Die WalkureHundingMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Kriegenburg 
 Feb-Mar 15  Das RheingoldFasoltMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Kriegenburg 
 Jan 15  Guillaume TellGessler frMünchen(SO)Dir.: D Ettinger; Prod.: A Nunes / Johannes Hofmann 
 Dec 14-Apr 15  LohengrinHeinrich der Vogler deBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: K Holten 
 Dec 14  Die ZauberfloteSarastroMünchen(SO)Dir.: D Ettinger / A Fisch; Prod.: August Everding / Lehberger 
 Nov 14  LohengrinHeinrich der VoglerAmsterdam(NO)Dir.: Marc Albrecht; Prod.: Audi 
 Sep 14  RusalkaDer WassermannWien(SO)Dir.: Netopil; Prod.: Bechtolf 
 Aug 14  Der RosenkavalierBaron Ochs deSalzburg(Fest)Dir.: Zubin Mehta; Prod.: H Kupfer 
 Jun-Jul 14  Guillaume TellGesler itMünchen(Fest)Dir.: D Ettinger; Prod.: A Nunes 
 Apr 14  LohengrinHeinrich der VoglerWien(SO)Dir.: Bertrand de Billy; Prod.: Homoki 
 Jan-Feb 14  RusalkaDer WassermannWien(SO)Dir.: Bělohlávek; Prod.: Bechtolf 
 Nov 13  Die ZauberfloteSarastroMünchen(SO)Dir.: I Bolton; Prod.: August Everding / Lehberger 
 Nov 13-Maj 14  Die WalkureHunding deGenève(Opera)Dir.: Metzmacher; Prod.: D Dorn / Wanitschek 
 Sep 13  Die WalkureHundingBucuresti(Fest)Dir.: Marek Janowski;
 Sep 13  Das RheingoldFasoltBucuresti(Fest)Dir.: Marek Janowski;
 Aug 13  TannhauserLandgraf HermannBayreuth(Wagner)Dir.: Axel Kober; Prod.: S Baumgarten 
 Jul-Aug 13  Das RheingoldFasoltBayreuth(Wagner)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Castorf 
 Apr-Maj 13  Die WalkureHundingAmsterdam(NO)Dir.: Haenchen; Prod.: Audi 
 Feb-Jun 13  Die WalkureHunding deParis(Opera)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Günter Krämer 
 Jan-Jun 13  Das RheingoldFafner deParis(Opera)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Günter Krämer 
 Dec 12-Jan 13  RusalkaVodnikBarcelona(Liceu)Dir.: Andrew Davis; Prod.: Herheim 
 Nov 12  RusalkaDer Wassermann csMünchen(SO)Dir.: Tatarnikov; Prod.: Kušej 
 Sep-Okt 12  Boris GodunovBoris GodunovMadrid(Real)Dir.: Haenchen; Prod.: J Simons 
Jul-Aug 12  TannhauserLandgraf HermannBayreuth(Wagner)Dir.: Hengelbrock; Prod.: S Baumgarten 
Jul 12  RequiemNoRoleOrangeDir.: Myung Whun Chung;
Jun 12  LohengrinHeinrich der Vogler deTokyo(NNT)Dir.: Schneider.cond; Prod.: von Stegmann 
Mar-Apr 12  MacbethBancoNew York(Met)Dir.: Noseda; Prod.: Adrian Noble 
Feb 12  Das Buch mit sieben SiegelnbassoRoma(S.Cecilia)Dir.: L Hager;
Dec 11-Jan 12  Die ZauberfloteSarastroChicago(Opera) Dir.: Andrew Davis; Prod.: August Everding / Lata 
Okt-Dec 11  Die ZauberfloteSarastroWien(SO)Dir.: Adam Fischer; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Jul-Aug 11  TannhauserLandgraf HerrmannBayreuth(Wagner)Dir.: Hengelbrock / P Tilling; Prod.: S Baumgarten 
Mar-Apr 11  Die ZauberfloteSarastro deMilano(Scala)Dir.: R Böer; Prod.: Kentridge 
Jan-Nov 11  Eugene OneginGreminValencia(Artes)Dir.: Wellber; Prod.: Trelinski 
Okt 10-Jun 11  RusalkaDer Wassermann csMünchen(SO)Dir.: Hanus; Prod.: Kušej 
Okt 10-Feb 11  La bohemeCollineNew York(Met) Dir.: Rizzi-Brignoli; Prod.: Zeffirelli 
Sep 10-Jun 11  Die ZauberfloteSarastroWien(SO)Dir.: I Bolton; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Jul 10  LohengrinHeinrich der VoglerMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Richard Jones 
Maj-Jun 10  Die WalkureHunding deParis(Opera)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Günter Krämer 
Mar 10  Das RheingoldFafner deParis(Opera)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Günter Krämer 
Dec 09  Die ZauberfloteSarastroMünchen(SO)Dir.: A Fisch; Prod.: August Everding 
Okt-Nov 09  LohengrinKing Henry the FowlerHouston(HGO)Dir.: Patrick Summers; Prod.: Daniel Slater 
Jul 09  Symphony 9bassoSienaDir.: Pappano;
Jun 09  La cenerentolaAlidoro itTokyo(NNT)Dir.: Syrus; Prod.: J Ponnelle / Grischa Asagaroff / Gregory A Fortner 
Apr-Maj 09  Der fliegende HollanderDaland deAtlantaDir.: A Fagen; Prod.: Zvulun 
Mar-Apr 09  TannhauserLandgrave HermannMadrid(Real)Dir.: López-Cobos; Prod.: I Judge 
Jan 09  Die ZauberfloteSarastro deLos Angeles(Opera)Dir.: J Conlon; Prod.: Peter Hall / Stanley M Garner 
Okt-Nov 08  Eugene OneginFürst Gremin, Saretzki ruMünchen(SO)Dir.: Nagano; Prod.: Warlikowski 
Sep 08-Mar 09  Die ZauberfloteSarastroKölnDir.: Markus Stenz / E Delamboye; Prod.: Peer Boysen