Jakub Kettner, barryton :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Jakub Kettner

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 http://www.jakubkettner.com

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  Andrea ChenierCarlo GérardOstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Dec 14-Feb 15  NabuccoNabuccoOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Dec 14-Jun 15  Maria StuardaCecil itOstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Dec 14-Mar 15  I vespri sicilianiGuido di MontfortBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Laco Adamik 
 Nov 14-Mar 15  The Cunning Little VixenRevírníkPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbynĕk Müller; Prod.: Havelka 
 Nov 14  ErnaniDon CarloOstravaDir.: Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt-Nov 14  GenovevaSiegfriedOstravaDir.: Olivieri-Munroe / J Žídek; Prod.: Martin Glaser 
 Okt 14  Prodana nevestaKrušinaOlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
 Okt 14-Mar 15  La traviataGiorgio GermontOstravaDir.: Miriam Němcová; Prod.: Carmen Or 
 Okt-Dec 14  La traviataGiorgio GermontBratislavaDir.: Stur / F Haider / Valentovic; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 14-Maj 15  CarmenEscamillo frBratislavaDir.: Stur / Štefánek; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 14-Jun 15  Pikovaya DamaTomskij ruBratislavaDir.: Stur / Tužinský; Prod.: Marián Chudovský 
 Sep 14-Jun 15  NabuccoNabuccoBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: Zuzana Gilhuus 
 Sep 14-Jun 15  ToscaScarpiaPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / Brauner; Prod.: Otava 
 Sep 14-Feb 15  CarmenEscamilloOlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
 Sep 14-Jun 15  La traviataGiorgio GermontPraha(Statni)Dir.: Leginus / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Sep 14-Jun 15  JakobinBohuš z HarasovaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 14-Jun 15  NabuccoNabuccoPraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein / Stur; Prod.: Karel Němec 
 Aug 14  AidaAmonasroPraha(Statni)Dir.: Leginus; Prod.: Petar Selem 
 Jun 14  Maria di RohanEnrico itBanska BystricaDir.: Olos; Prod.: Klimo 
 Maj-Jun 14  Pikovaya DamaTomskijBratislavaDir.: Stur / Tužinský; Prod.: Marián Chudovský 
 Feb-Nov 14  GenovevaSiegfriedOstravaDir.: Olivieri-Munroe / J Žídek; Prod.: Martin Glaser 
 Jan 14-Feb 15  NabuccoNabucco itOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Nov 13-Jun 14  ToscaScarpia itPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / J Kyzlink; Prod.: Otava 
 Nov-Dec 13  LohengrinFriedrich von Telramund deOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Rocc 
 Okt 13-Feb 14  OtelloIago itBratislavaDir.: Leginus / Lenárd / F Haider; Prod.: Josef Průdek 
 Okt-Nov 13  La WallyVincenzo Gellner itOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Srubař; Prod.: V Klemens 
 Okt 13  Prodana nevestaKrušinaOlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
 Okt 13-Nov 14  ErnaniDon Carlos itOstravaDir.: Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 13-Jun 14  I vespri sicilianiGuido di MontfortBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Laco Adamik 
 Sep 13-Jun 14  CarmenEscamillo frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Feb 14  CarmenEscamilloOlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
 Sep 13-Maj 14  CarmenEscamillo frBratislavaDir.: Stur / Štefánek; Prod.: Marián Chudovský 
 Sep 13-Jun 14  NabuccoNabuccoBratislavaDir.: Stur / Selecký / Leginus; Prod.: Zuzana Gilhuus 
 Sep 13-Maj 14  JakobinBohuš of Harasov csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep-Dec 13  LohengrinFriedrich of TelramundBratislavaDir.: Leginus / F Haider; Prod.: Andrejs Žagars 
 Sep 13-Apr 14  Manon LescautLescaut itBratislavaDir.: Leginus / Stur; Prod.: J Nekvasil 
 Aug 13-Jun 14  NabuccoNabucco itPraha(Statni)Dir.: Brauner / Hilary Griffiths / R Hein / E Dovico / Stur; Prod.: Karel Němec 
 Aug 13-Jun 14  La traviataGiorgio Germont itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Maj-Jun 13  LohengrinFriedrich of TelramundBratislavaDir.: R Paternostro; Prod.: Andrejs Žagars 
Mar-Jun 13  LohengrinFriedrich von TelramundOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Rocc 
Jan-Maj 13  I vespri sicilianiGuido di Montfort itBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Ladislav Adamík 
Nov 12-Jun 13  OtelloIagoBratislavaDir.: Leginus / Lenárd / F Haider; Prod.: Josef Průdek 
Okt 12-Jun 13  CarmenEscamilloBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: Marián Chudovský 
Okt 12-Jun 13  La traviataGiorgio GermontBratislavaDir.: Stur / Selecký / P Gatto / Dutčak / F Haider; Prod.: Marián Chudovský 
Sep 12-Jun 13  Manon LescautLescautBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: J Nekvasil 
Sep 12-Feb 13  La WallyVincenzo GellnerOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: V Klemens 
Sep 12-Jun 13  CarmenEscamillo frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
Sep 12-Maj 13  CarmenEscamilloBrnoDir.: J Kyzlink / Zbavitel / Olos; Prod.: Ladislav Štros 
Sep 12-Jun 13  ToscaScarpia itPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / J Kyzlink; Prod.: Otava 
Sep 12-Jun 13  JakobinBohuš of HarasovPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 12-Jun 13  AidaAmonasro itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / Jiří Mikula / J Kyzlink; Prod.: Petar Selem 
Aug 12-Jun 13  NabuccoNabucco itPraha(Statni)Dir.: Brauner / Hilary Griffiths / R Hein / E Dovico / Stur; Prod.: Karel Němec 
Aug 12  La traviataGiorgio Germont itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Apr-Jun 12  FedoraNoRoleOstravaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Peter Gábor 
Okt 11-Jun 12  JakobinBohušPraha(Narodni)Dir.: Netopil / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Okt 11  NabuccoNabuccoOlomoucDir.: Miloslav Oswald / T Hanák; Prod.: Tarant 
Sep-Okt 11  L'elisir d'amoreBelcoreOlomouc
Sep-Okt 11  La traviataGiorgio GermontOlomoucDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Otava 
Sep-Okt 11  Prodana nevestaKrušinaOlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
Sep-Okt 11  CarmenEscamilloOlomoucDir.: Šumník; Prod.: Tarant 
Sep-Okt 11  Eugene OneginEvžen OněginOlomoucDir.: Miloslav Oswald / Šnajdr; Prod.: Hlinková 
Maj-Jun 11  Eugene OneginEvžen OněginOlomoucDir.: Miloslav Oswald / Šnajdr; Prod.: Hlinková 
Nov 10-Maj 11  WertherAlbertOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil