Jan Štáva, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Jan Štáva

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 artemanagement[Gen, Världen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 16  CarokrajVelebobule / Junketberry + Chief CockatriceNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Svec; Prod.: Petr Forman 
 Maj 16  Der RosenkavalierEin Polizeikommissar deOpéra National de ParisDir.: Philippe Jordan; Prod.: H Wernicke 
 Apr-Maj 16  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminNational Theatre Prague, PrahaDir.: David Svec; Prod.: J Lauwers 
 Mar-Jun 16  HamletClaudiusNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner; Prod.: Lipus 
 Feb-Apr 16  Maria StuardaTalbotNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Jan 16  Certova stenaRarachNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jakub Klecker; Prod.: J Nekvasil 
 Okt 15-Apr 16  Le RossignolLe bonzeNational Theatre Prague, PrahaDir.: Latham-Koenig / Chalupecký; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 15  L'Heure espagnoleDon Inigo Gomez frAngers Nantes OpéraDir.: Rophé;
 Sep 15-Jun 16  Le nozze di FigaroBartoloNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / Robert Jindra / Jakub Klecker; Prod.: Josef Průdek 
 Sep 15-Jun 16  Die ZauberfloteSarastroNational Theatre Prague, PrahaDir.: J Kyzlink / David Svec; Prod.: V Morávek 
 Sep 15  L'Heure espagnoleDon Inigo Gomez frAngers Nantes OpéraDir.: Rophé;
 Sep 15-Jun 16  Don GiovanniLeporelloNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / David Svec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Maj 15  DaliborBenešBarbican Hall, LondonDir.: Bělohlávek;
 Feb-Jun 15  Die ZauberfloteDer SprecherNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: V Morávek 
 Dec 14-Jun 15  Maria StuardaTalbot itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Dec 14-Maj 15  TurandotUn mandarinoND BrnoDir.: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Prod.: J Nekvasil 
 Dec 14-Mar 15  I vespri sicilianiLord of BethumeND BrnoDir.: J Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Laco Adamik 
 Dec 14-Jan 15  Prodana nevestaKecalJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Dec 14-Jun 15  Don GiovanniLeporelloND BrnoDir.: Ondrej Olos / Ivanović; Prod.: B Berger-Gorski 
 Sep 14-Jun 15  PolenblutJan ZarembaND BrnoDir.: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Prod.: Pilař 
 Sep-Okt 14  Prodana nevestaKecalJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Aug 14-Jun 15  Don GiovanniLeporelloNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / David Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 14-Jun 15  Le nozze di FigaroBartoloNational Theatre Prague, PrahaDir.: Jakub Klecker / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Aug 14-Apr 15  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / David Švec; Prod.: J Lauwers 
Jun 14  MirandolinaMarquis di ForlimpopoliSlovak National Theatre, BratislavaDir.: Ivanović; Prod.: J Nekvasil 
Jun 14  Prodana nevestaKecalJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
Apr 14  Die SchopfungRaphael/AdamND BrnoDir.: Caspar Richter / Ondrej Olos; Prod.: Uwe Scholz 
Mar-Jun 14  TurandotUn mandarinoND BrnoDir.: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Prod.: J Nekvasil 
Jan 14  La cenerentolaAlidoroOpéra de ToulonDir.: E Colomer; Prod.: Clarac / Deloeuil 
Dec 13-Jun 14  MirandolinaDi ForlimpopoliNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Ivanović; Prod.: J Nekvasil 
Nov 13-Mar 14  Die Entfuhrung aus dem SerailOsmin deNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
Nov 13-Mar 14  La traviataIl dottor GrenvilND BrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zbyněk Srba 
Nov 13-Maj 14  AidaKrálND BrnoDir.: J Kyzlink / Feranec; Prod.: Veznik 
Okt 13-Jun 14  I vespri sicilianiSire de BéthuneND BrnoDir.: J Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Laco Adamik 
Okt 13-Maj 14  Eugene OneginKníže GreminND BrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
Sep 13-Maj 14  Don GiovanniLeporelloND BrnoDir.: Feranec; Prod.: B Berger-Gorski 
Sep 13-Maj 14  Anna BolenaLord Rochefort itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
Aug 13-Jun 14  CarokrajJunketburyNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Aug 13-Jun 14  CarokrajChief CockatriceNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Aug 13-Maj 14  Le nozze di FigaroFigaroNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
Aug 13-Jun 14  Don GiovanniLeporello itNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / Chalupecký / David Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
Jun-Jul 13  The Fairy QueenKlubko enSmetana Opera Festival, LitomyslDir.: David Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Apr 13  Die Entfuhrung aus dem SerailOsmin deAngers Nantes OpéraDir.: Goetzel; Prod.: A Arias 
Mar 13  Die Entfuhrung aus dem SerailOsmin deAngers Nantes OpéraDir.: Goetzel; Prod.: A Arias 
Jan-Maj 13  Madama ButterflyKomisařND BrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: J Nekvasil 
Jan-Mar 13  Die SchopfungRaphael / AdamND BrnoDir.: Caspar Richter / Ondrej Olos; Prod.: Uwe Scholz 
Jan-Maj 13  I vespri sicilianiSire de Bethune itND BrnoDir.: J Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Ladislav Adamík 
Dec 12-Apr 13  La bohemeCollineNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Okt 12-Maj 13  AidaIl reND BrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Veznik 
Okt 12-Jan 13  ArmidaHydraotNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
Sep-Nov 12  Das Wunder der HelianeDer Pförtner deND BrnoDir.: Feranec / Šnajdr; Prod.: H Lukas-Kindermann 
Sep 12-Jun 13  Le nozze di FigaroFigaroNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
Sep 12-Maj 13  TurandotUn mandarinoND BrnoDir.: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Prod.: J Nekvasil 
Sep 12-Feb 13  La PericholeDon Andrès de RibeiraND BrnoDir.: Caspar Richter / Šnajdr; Prod.: Studený 
Sep 12-Jun 13  CarokrajJunketburyNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Sep 12-Jun 13  CarokrajChief CockatriceNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Aug 12-Apr 13  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
Aug 12-Jun 13  Don GiovanniLeporelloNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec / Chalupecký; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
Jun 12  Don GiovanniLeporello  National Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec; Prod.: Skutr 
Nov 11-Mar 12  AidaIl reND BrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Veznik 
Okt 11-Maj 12  Le nozze di FigaroFigaroNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / Netopil; Prod.: Josef Průdek 
Okt 11-Jun 12  La bohemeCollineNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Aug 11-Maj 12  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec; Prod.: J Lauwers