Jana Šrejma Kačírková :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Jana Šrejma Kačírková

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning
 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 16  The Brandenburgers in BohemiaLudišeNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jakub Klecker / Prášil; Prod.: J Nekvasil 
 Feb-Apr 16  Maria StuardaMaria StuardaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Dec 15-Maj 16  Roberto DevereuxElisabettaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Jan Šrubař; Prod.: Peter Gábor 
 Okt 15  AidaAidaJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Michal Lang 
 Aug 15  RusalkaRusalkaJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose / Peschík; Prod.: Jiří Heřman 
 Mar-Apr 15  Anna BolenaAnna BolenaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
 Feb-Jun 15  Die Zauberflote1. DameNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: V Morávek 
 Dec 14-Jun 15  Maria StuardaMaria Stuarda itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Dec 14  La traviataVioletta ValéryDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Otava 
Maj-Jun 14  Die ZauberfloteDie Königin der NachtState Opera, PrahaDir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
Jan-Mar 14  RigolettoGildaJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
Nov 13-Mar 14  Die Entfuhrung aus dem SerailKonstanze deNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
Nov-Dec 13  Prodana nevestaMařenka csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
Okt 13-Nov 14  ErnaniElvira itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
Sep 13-Maj 14  La traviataVioletta ValéryDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Otava 
Sep 13-Feb 14  L'elisir d'amoreAdina itNational Theatre Prague, PrahaDir.: David Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni 
Sep 13-Maj 14  JakobinTerinka csNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller / Netopil / David Švec; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 13-Maj 14  Anna BolenaAnna Bolena itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
Sep 13-Jun 14  Die ZauberfloteDie Königin der Nacht csNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / David Švec; Prod.: Radok 
Sep 13-Jan 14  FaustMargherita frJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
Aug 13-Jun 14  CarokrajMermaidsNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Aug 13-Jun 14  CarokrajKnihaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Aug 13-Jun 14  CarokrajBookNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Aug 13-Maj 14  Le nozze di FigaroSusannaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
Aug 13-Jun 14  Don GiovanniDonna Anna itNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / Chalupecký / David Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
Jun 13  Anna BolenaAnna BolenaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař; Prod.: Ivan Krejčí 
Jan-Maj 13  FaustMarkétkaJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 12-Jun 13  Eine Nacht in VenedigAnninaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
Okt 12-Jun 13  Die ZauberfloteDie Königin der Nacht deState Opera, PrahaDir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
Okt 12-Apr 13  La traviataVioletta ValéryDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Otava 
Okt 12-Apr 13  L'elisir d'amoreAdina itNational Theatre Prague, PrahaDir.: David Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni 
Sep 12-Apr 13  RigolettoGildaJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
Sep 12-Jun 13  Le nozze di FigaroSusannaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
Sep 12-Jun 13  CarokrajMermaidsNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Sep 12-Jun 13  CarokrajKnihaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Sep 12-Jun 13  CarokrajBookNational Theatre Prague, PrahaDir.: Ivanović / David Švec; Prod.: Petr Forman 
Sep 12-Jun 13  JakobinTerinkaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller / Netopil / David Švec; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannOlympiaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Aug 12-Apr 13  Die Entfuhrung aus dem SerailKonstanzeNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
Aug 12-Jun 13  Don GiovanniDonna AnnaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec / Chalupecký; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
Aug 12-Jun 13  Die ZauberfloteDie Königin der NachtNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / David Švec; Prod.: Radok 
Mar-Jun 12  The Rake's ProgressAnne TruloveNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jakub Klecker / Jan Srubar; Prod.: J Nekvasil 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteJulietteNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannOlympia  National Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Okt 11-Jun 12  JakobinTerinkaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Maj 12  Die ZauberfloteDie Königin der Nacht  National Theatre Prague, PrahaDir.: David Švec / Chalupecký; Prod.: Radok 
Sep 11-Jun 12  L'elisir d'amoreAdinaNational Theatre Prague, PrahaDir.: David Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni / Flory