Jana Sibera :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Jana Sibera

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 14  Le nozze di FigaroSusanna itLitomyslDir.: Chalupecký; Prod.: Josef Průdek 
 Maj-Jun 14  Die ZauberfloteDie Königin der NachtPraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Okt 13-Jun 14  RigolettoGilda itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Jernek 
 Sep 13-Jun 14  CarmenFrasquita frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Apr 14  TajemstviBlaženkaPlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 13-Jun 14  La bohemeMusetta itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 13-Maj 14  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 13-Maj 14  The Two WidowsKarolinaPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  Die ZauberfloteDie Königin der Nacht csPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
 Sep-Dec 13  Don CarlosUna voce dal cielo itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Aug 13-Jun 14  La traviataVioletta Valéry itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Aug 13-Maj 14  Le nozze di FigaroSusannaPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Maj-Jun 13  The Two WidowsKarolina csPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil 
 Mar-Jun 13  Don CarlosUna voce dal cielo itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Dec 12-Jun 13  Eine Nacht in VenedigAnninaOstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
 Okt 12-Maj 13  TajemstviBlaženkaPlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
 Okt 12-Jun 13  Orphee aux enfersEuridikaOstravaDir.: Kevický / Jan Šrubař; Prod.: Mikuláštík 
 Okt 12-Jun 13  Die ZauberfloteDie Königin der Nacht dePraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Sep 12-Maj 13  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 12-Jun 13  Le nozze di FigaroSusannaPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Sep 12-Jun 13  CarmenFrasquita frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 12-Jun 13  La bohemeMusetta itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Jun 13  AidaLa Grande Sacerdotessa itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / Jiří Mikula / J Kyzlink; Prod.: Petar Selem 
 Aug 12-Jun 13  RigolettoGilda itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Jernek 
 Aug 12-Jun 13  Die ZauberfloteDie Königin der NachtPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
 Aug 12  La traviataVioletta Valéry itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Sep 11-Maj 12  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 11-Mar 12  Orphee aux enfersEuridika csOstravaDir.: Kevický / Jan Šrubař; Prod.: Mikuláštík 
Mar-Maj 11  Lucia di LammermoorLuciaPraha(Statni)Dir.: R Hein; Prod.: Nekovar 
Sep 10-Apr 11  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 09-Jun 10  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Jan-Jun 09  AidaLa Grande Sacerdotessa itPraha(Statni)Dir.: R Hein / Jiří Mikula; Prod.: Petar Selem 
Nov 08-Jun 09  CarmenFrasquita frPraha(Statni)Dir.: Lenárd / František Drs; Prod.: Zdeněk Troška 
Nov 08-Jun 09  Rusalka1. Wood-nymph csPraha(Statni)Dir.: František Drs / Chalupecký / Lenárd / Štrunc; Prod.: Zdeněk Troška 
Okt 08-Maj 09  La bohemeMusetta itPraha(Statni)Dir.: Lenárd; Prod.: Havelka 
Sep 08-Maj 09  Cosi fan tutteDespina itPraha(Statni)Dir.: Štrunc / Keprt; Prod.: Ševcík 
Sep 08-Jun 09  Die ZauberfloteDie Königin der Nacht dePraha(Statni)Dir.: R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
Sep 08-Jun 09  CarmenFrasquitaPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / František Drs; Prod.: Zdenek Troška 
Aug 08-Jan 09  RigolettoGilda itPraha(Statni)Dir.: František Drs / R Hein / Keprt; Prod.: Jernek