Jana Sibera :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Jana Sibera

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  MacbethUna DamaPraha(Statni)Dir.: Štrunc; Prod.: Čičvák 
 Apr-Jun 15  Hansel und GretelGretel csPraha(Statni)Dir.: Leginus; Prod.: Matěj Forman 
 Feb-Jun 15  Die ZauberfloteDie Königin der NachtPraha(Estates)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: V Morávek 
 Dec 14-Jan 15  Die FledermausAdelePraha(Statni)Dir.: E Dovico; Prod.: Otava 
 Nov 14-Jun 15  The Two WidowsKarolinaPraha(Narodni)Prod.: J Nekvasil 
 Okt 14-Maj 15  The Excursions of Mr BroucekMálinka / Etherea / Kunka csOstravaDir.: Robert Jindra / J Žídek; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Sep 14  Les contes d'HoffmannOlympiaPlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 14-Jun 15  CarmenFrasquitaPraha(Statni)Dir.: Brauner; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 14-Jun 15  La traviataVioletta ValéryPraha(Statni)Dir.: Leginus / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Sep 14-Jun 15  JakobinTerinkaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Aug 14-Jun 15  Don GiovanniZerlinaPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 14-Jun 15  RigolettoGildaPraha(Statni)Prod.: Jernek 
 Aug 14-Jun 15  Le nozze di FigaroSusannaPraha(Estates)Dir.: Jakub Klecker / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Aug 14  AidaLa Grande SacerdotessaPraha(Statni)Dir.: Leginus; Prod.: Petar Selem 
 Aug 14-Maj 15  La bohemeMusettaPraha(Statni)Prod.: Havelka 
 Aug 14-Apr 15  Die Entfuhrung aus dem SerailBlondePraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: J Lauwers 
 Jun 14  Le nozze di FigaroSusanna itLitomyslDir.: Chalupecký; Prod.: Josef Průdek 
 Maj-Jun 14  Die ZauberfloteDie Königin der NachtPraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Apr 14-Mar 15  La traviataVioletta Valéry itOstravaDir.: Chalupecký; Prod.: Carmen Or 
 Apr-Jun 14  Les contes d'HoffmannOlympiaPlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Dec 13-Maj 14  Eine Nacht in VenedigAnninaOstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
 Okt 13-Jun 14  RigolettoGilda itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Jernek 
 Sep 13-Jun 14  CarmenFrasquita frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Jun 14  TajemstviBlaženkaPlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 13-Jun 14  La bohemeMusetta itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 13-Maj 14  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 13-Maj 14  The Two WidowsKarolinaPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  Die ZauberfloteDie Königin der Nacht csPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
 Sep-Dec 13  Don CarlosUna voce dal cielo itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Aug 13-Jun 14  La traviataVioletta Valéry itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Aug 13-Maj 14  Le nozze di FigaroSusannaPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Maj-Jun 13  The Two WidowsKarolina csPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Mar-Jun 13  Don CarlosUna voce dal cielo itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Dec 12-Jun 13  Eine Nacht in VenedigAnninaOstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
 Okt 12-Maj 13  TajemstviBlaženkaPlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
 Okt 12-Jun 13  Orphee aux enfersEuridikaOstravaDir.: Kevický / Jan Šrubař; Prod.: Mikuláštík 
 Okt 12-Jun 13  Die ZauberfloteDie Königin der Nacht dePraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Sep 12-Maj 13  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 12-Jun 13  Le nozze di FigaroSusannaPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Sep 12-Jun 13  CarmenFrasquita frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 12-Jun 13  La bohemeMusetta itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Jun 13  AidaLa Grande Sacerdotessa itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / Jiří Mikula / J Kyzlink; Prod.: Petar Selem 
 Aug 12-Jun 13  RigolettoGilda itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Jernek 
 Aug 12-Jun 13  Die ZauberfloteDie Königin der NachtPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
 Aug 12  La traviataVioletta Valéry itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Sep 11-Maj 12  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 11-Mar 12  Orphee aux enfersEuridika csOstravaDir.: Kevický / Jan Šrubař; Prod.: Mikuláštík 
Mar-Maj 11  Lucia di LammermoorLuciaPraha(Statni)Dir.: R Hein; Prod.: Nekovar 
Sep 10-Apr 11  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik