Jitka Sapara-Fischerová :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Jitka Sapara-Fischerová

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj-Jun 15  I gioielli della MadonnaSerenaBratislavaDir.: F Haider; Prod.: Schweigkofler 
 Maj-Jun 15  I gioielli della MadonnaCarmelaBratislavaDir.: F Haider; Prod.: Schweigkofler 
 Apr-Maj 15  Dorian GrayPani LeafováBratislavaDir.: Valentovic / Christopher Ward; Prod.: N Raab 
 Mar-Jun 15  Romeo et JulietteGertrudeBratislavaDir.: Stur; Prod.: de Brea 
 Feb-Jun 15  Jenufatařenka BuryjovkaBratislavaDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Otava 
 Sep 14  Eugene OneginFilipjevna ruBanska BystricaDir.: Bulla; Prod.: Osipenko 
 Sep 14-Jun 15  RigolettoGiovannaBratislavaDir.: F Haider / Valentovic; Prod.: Martin Schüler 
 Jun 14  Let's Make an OperaMiss BaggottBratislavaDir.: Štefánek / Tužinský; Prod.: Uličiansky 
 Apr-Jun 14  Cavalleria rusticanaLucia itBratislavaDir.: J Kyzlink; Prod.: Marián Chudovský 
 Jan-Maj 14  Prodana nevestaHáta csBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: Mikuláštík 
 Nov 13-Jun 14  Dorian GrayPani Leafová enBratislavaDir.: Valentovic / Christopher Ward; Prod.: N Raab 
 Okt 13-Jun 14  RigolettoGiovanna itBratislavaDir.: Leginus / F Haider; Prod.: Martin Schüler 
 Sep 13-Jun 14  Eugene OneginFilipievnaBratislavaDir.: J Kyzlink / Valentovic; Prod.: Konwitschny 
 Sep 13-Maj 14  Eugene OneginFilipjevna ruBanska BystricaDir.: Bulla; Prod.: Osipenko 
Mar-Maj 13  Eugene OneginFilipjevnaBanska BystricaDir.: Bulla; Prod.: Osipenko 
Feb-Apr 13  Prodana nevestaHátaBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: Mikuláštík 
Okt 12-Maj 13  NabuccoFenenaBratislavaDir.: Stur / Selecký / Leginus; Prod.: Zuzana Gilhuus 
Okt 12-Jun 13  CarmenCarmenBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: Marián Chudovský 
Okt 12-Apr 13  JenufaStařenka BuryjovkaBratislavaDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Otava 
Okt 12-Jun 13  Eugene OneginFilipievnaBratislavaDir.: J Kyzlink; Prod.: Konwitschny 
Okt 12-Jun 13  Maria TheresiaNoRole deBratislavaDir.: Mauffray; Prod.: Ladislav Adamík 
Okt 12-Jun 13  AidaAmnerisBratislavaDir.: Stur / J Kyzlink; Prod.: Miroslav Fischer 
Sep 12-Maj 13  Die FledermausPrinc OrlofskyBratislavaDir.: F Haider / Philipp Pointner; Prod.: Grisa 
Sep 12-Apr 13  KrutnavaŠkolnicaBratislavaDir.: Štefánek / Lenárd; Prod.: Jakubisko