Jose Luis Sola, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Jose Luis Sola

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Iberkonzert[Gen, Världen]
 Zemsky Green[var]
 Miguel Lerín


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Aug 14  Los ninos perdidosAlbertoErlDir.: D Giménez Carreras; Prod.: Sagi 
 Apr-Maj 14  Los ninos perdidosAlbertoBilbao(Arriaga)Dir.: D Giménez Carreras; Prod.: Sagi 
 Mar 14  Zarzuela anthologyNoRoleMadrid(Canal)Dir.: Miguel Roa / M Coves; Prod.: Jaume Martorell 
 Jan-Feb 14  La clemenza di TitoNoRoleValladolidDir.: Carlos Aragón; Prod.: Carniti 
 Okt 13  RequiemNoRolePamplona(Baluarte)
 Okt 13  La traviataAlfredo GermontOviedoDir.: C Montanaro / Mielgo; Prod.: Susana Gómez 
 Sep 13  La traviataAlfredo GermontCórdobaDir.: Lorenzo Ramos; Prod.: Susana Gómez 
 Jun 13  El caserioJosé MiguelBilbao(Arriaga)Dir.: Miguel Roa; Prod.: Viar 
 Maj 13  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteLas Palmas(PG)Dir.: A Vitiello; Prod.: Pontiggia 
 Maj 13  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteLas Palmas(Opera)Dir.: A Vitiello; Prod.: Pontiggia 
 Apr 13  Krol RogerPastorManaus(Fest)Dir.: L Malheiro;
 Mar 13  L'IndovinatenorValencia(Musica)Dir.: C Soler;
 Nov-Dec 12  Krol RogerPastorBilbao(ABAO)Dir.: Lukasz Borowicz; Prod.: Znaniecki 
 Aug 12  Stabat MatertenorMontevideo(Sodre)Dir.: L Ligia Amadio;
Jun 12  Don GiovanniDon OttavioMaóDir.: A Vitiello; Prod.: Gasparòn 
Nov 11  Die ZauberfloteTaminoOviedoDir.: Paul Goodwin; Prod.: Olivia Fuchs 
Okt 11  La sonnambulaElvinoPamplona(Baluarte)Dir.: Gomez-Martinez; Prod.: Mailler 
Jul 11  Stabat MaterTenorWildbadDir.: Fogliani;
Jul 11  Il turco in ItaliaDon NarcisoWildbadDir.: Fogliani; Prod.: Schönleber 
Mar 11  Il barbiere di SivigliaConde de AlmavivaMurcia(Villegas)Dir.: Virginia Martínez; Prod.: Plaza 
Feb-Mar 11  La pagina en blancoRamón esMadrid(Real)Dir.: Titus Engel; Prod.: David Hermann 
Maj 10  FalstaffFentonBilbao(ABAO)Dir.: Marco Armiliato; Prod.: Arnaud Bernard 
Maj 10  Don PasqualeErnestoMalagaDir.: Lorenzo Ramos; Prod.: Tomás Muñoz 
Mar 10  L'arbore di DianaSilvioMadrid(Real)Dir.: Dantone; Prod.: F Negrín 
Jan 10  FaustFaust frWarszawa(Wielki)Dir.: Chmura; Prod.: Robert Wilson 
Nov 09  Don PasqualeNoRolePamplona(Baluarte)Dir.: Alviach; Prod.: Tomás Muñoz 
Okt-Nov 09  L'italiana in AlgeriLindoroCórdobaDir.: Carlos Aragón; Prod.: Tambascio 
Jun 09  Die ZauberfloteTaminoMalagaDir.: Lorenzo Ramos; Prod.: Francisco López 
Jun 09  L'italiana in AlgeriLindoroJerezDir.: Albiac; Prod.: Tambascio 
Sep 08  Dialogues des CarmelitesEl Caballero de La ForceOviedoDir.: Maximiano Valdés; Prod.: Carsen