Josef Moravec, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Josef Moravec

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  Andrea ChenierUn incredibleOstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Mar-Maj 15  Boris GodunovJurodivýPraha(Narodni)Dir.: Petr Kofroň; Prod.: Keprtová 
 Jan-Jun 15  MefistofeleWagner/Nereo itPraha(Statni)Dir.: Guidarini / R Hein; Prod.: Ivan Krejčí 
 Dec 14-Feb 15  NabuccoIsmaeleOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Dec 14  Nova zemeProchorPraha(Narodni)Dir.: Petr Kofroň; Prod.: Bambušek 
 Nov 14  Kat'a KabanovaKudriášOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Okt 14-Jun 15  Salome1. JudePraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / Štrunc; Prod.: Trelinski 
 Okt 14-Maj 15  CarmenLe RemendadoPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Okt 14-Maj 15  The Excursions of Mr BroucekPainter / Duhoslav / Vojta from the Peacocks / Voice of the Professor csOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Sep 14  Les contes d'HoffmannNathanael, SpalanzaniPlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 14-Jun 15  Prodana nevestaVašekPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
 Sep 14  Robinson CrusoeRobinsonLiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
 Sep 14  PolenblutHrabě Boleslav BaraňskiPlzenDir.: Kantořík / Petrdlik; Prod.: Jan Ježek 
 Sep 14  Prodana nevestaJeníkPlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Jun 14  MirandolinaCount d'AlbafioritaBratislavaDir.: Marko Ivanovič; Prod.: J Nekvasil 
 Jun 14  Prodana nevestaJeníkPlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Maj-Jun 14  Die Zauberflote1. PriestPraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Apr-Jun 14  Les contes d'HoffmannNathanael, SpalanzaniPlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Mar-Jun 14  PolenblutHrabě Boleslav BaraňskiLiberecDir.: Babický; Prod.: Petráková 
 Mar-Jun 14  Ariadne auf NaxosDer TanzmeisterKosiceDir.: Konrad Leitner / Dohovič; Prod.: Keprtová 
 Feb-Maj 14  CarmenLe Dancaïre frCeské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
 Jan-Mar 14  RigolettoBorsaCeské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
 Dec 13-Maj 14  Eine Nacht in VenedigCaramelloOstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
 Dec 13  JenufaŠtevaKosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
 Dec 13-Jun 14  MirandolinaConte d´AlbafioritaOstravaDir.: Marko Ivanovič; Prod.: J Nekvasil 
 Nov-Dec 13  Die FledermausAlfredOpavaDir.: Chromčák; Prod.: Rudolf Tesáček 
 Nov-Dec 13  Prodana nevestaVašek csOstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Nov 13-Mar 14  NabuccoIsmaele itLiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Okt 13-Maj 14  Die CsardasfurstinEdwin RolandOstravaDir.: Kevický / J Žídek; Prod.: Olšovský 
 Sep 13-Jun 14  CarmenLe Remendado frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Jun 14  PolenblutHrabě Boleslav BaraňskiPlzenDir.: Kantořík / Petrdlik; Prod.: Jan Ježek 
 Sep 13-Apr 14  Die FledermausGabriel Von EisensteinLiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
 Sep 13-Maj 14  Anna BolenaSir Hervey itOstravaDir.: Oliver von Dohnányi / J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
 Sep 13-Maj 14  TurandotPong itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Aug 13-Jun 14  La traviataGastone itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Aug 13-Jun 14  La traviataAlfredo Germont itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Jun 13  Anna BolenaSir HerveyOstravaDir.: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař; Prod.: Ivan Krejčí 
 Feb-Maj 13  Die FledermausGabriel Von EisensteinLiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
 Jan-Apr 13  Romeo et JulietteTybaltOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
 Dec 12-Apr 13  Die Zauberflote1. kněz + 1. ozbrojenecPlzenDir.: Ivan Pařík; Prod.: Jana Kališová 
 Dec 12-Jun 13  Eine Nacht in VenedigCaramelloOstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
 Dec 12-Maj 13  Die FledermausAlfrédOpavaDir.: Chromčák; Prod.: Rudolf Tesáček 
 Nov 12-Jun 13  JenufaŠtevaKosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
 Okt 12-Jun 13  Die Zauberflote1. Priest dePraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Okt 12-Jan 13  ArmidaSvenOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 12-Mar 13  TurandotPongPlzenDir.: Štrunc; Prod.: V Václav Málek 
 Sep 12-Apr 13  RigolettoBorsaCeské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
 Sep 12-Maj 13  Robinson CrusoeRobinsonLiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
 Sep 12-Jun 13  CarmenLe Remendado frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 12-Jun 13  TurandotPong itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Sep 12-Feb 13  La PericholePiquilloBrnoDir.: Caspar Richter / Šnajdr; Prod.: Studený 
 Aug 12  La traviataGastone itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Aug 12  La traviataAlfredo Germont itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Apr-Jun 12  FedoraNoRoleOstravaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Peter Gábor 
Mar-Jun 12  JenufaŠtevaKosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteTybaltOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor