Josef Moravec, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Josef Moravec

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj 16  From the House of the DeadSkuratov/the tall prisonerNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra / David Švec; Prod.: Špinar 
 Feb-Jun 16  Madama ButterflyGoroState Opera, PrahaDir.: Leginus; Prod.: Jiří Heřman 
 Nov 15-Jun 16  MefistofeleWagner / Nereo itState Opera, PrahaDir.: Guidarini / R Hein; Prod.: Ivan Krejčí 
 Nov-Dec 15  Salome1. JudeState Opera, PrahaDir.: Štrunc; Prod.: Treliński 
 Nov 15-Apr 16  Boris GodunovYuródivïyNational Theatre Prague, PrahaDir.: Kofroň / Chalupecký; Prod.: Keprtová 
 Okt 15  Die FledermausGabriel Von EisensteinDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
 Okt 15-Apr 16  Le RossignolLe pêcheurNational Theatre Prague, PrahaDir.: Latham-Koenig / Chalupecký; Prod.: Dominik Beneš 
 Okt 15-Apr 16  IolantaAlméricNational Theatre Prague, PrahaDir.: Latham-Koenig / Chalupecký; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep-Dec 15  Prodana nevestaVašekNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Sep-Dec 15  Prodana nevestaJeníkNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Sep 15  Le nozze di FigaroDon CurzioJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Josef Průdek 
 Sep 15  Le nozze di FigaroDon BasilioJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Josef Průdek 
 Sep 15  EvaMánekDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Keprtová 
 Sep 15-Jun 16  Prodana nevestaVašekNational Theatre Prague, PrahaDir.: J Kyzlink / David Svec; Prod.: Magdalena Svecová 
 Sep 15-Mar 16  Andrea ChenierThe IncredibleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Sep 15-Jun 16  CarmenLe RemendadoNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Jul 15  CarmenLe Dancaïre frJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose / Jan Bubák; Prod.: Jana Kališová 
 Jun 15-Mar 16  Andrea ChenierUn incredibleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Mar-Maj 15  Boris GodunovJurodivýNational Theatre Prague, PrahaDir.: Kofroň; Prod.: Keprtová 
 Mar 15  Ariadne auf NaxosDer TanzmeisterŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Konrad Leitner / Dohovič; Prod.: Keprtová 
 Jan-Jun 15  MefistofeleWagner/Nereo itState Opera, PrahaDir.: Guidarini / R Hein; Prod.: Ivan Krejčí 
 Jan 15  NabuccoIsmaeleDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Jan 15  CarmenLe Dancaïre frJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
 Dec 14-Feb 15  NabuccoIsmaeleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Dec 14  Nova zemeProchorNational Theatre Prague, PrahaDir.: Kofroň; Prod.: Bambušek 
 Dec 14-Jan 15  Prodana nevestaJeníkJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Dec 14-Jan 15  Le nozze di FigaroDon CurzioJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Josef Průdek 
 Dec 14-Jan 15  Le nozze di FigaroDon BasilioJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Josef Průdek 
 Dec 14  Die FledermausGabriel von EisensteinDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
 Nov 14-Feb 15  PolenblutHrabě Boleslav BaraňskiDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Petráková 
 Nov 14  The Excursions of Mr BroucekPainter / Duhoslav/ VojtaND BrnoDir.: Robert Jindra; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Nov 14  Kat'a KabanovaKudriášNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Okt 14-Jun 15  Salome1. JudeState Opera, PrahaDir.: Heiko Mathias Förster / Štrunc; Prod.: Treliński 
 Okt 14-Maj 15  CarmenLe RemendadoNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Okt 14-Maj 15  The Excursions of Mr BroucekPainter / Duhoslav / Vojta from the Peacocks / Voice of the Professor csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Sep 14-Jan 15  Les contes d'HoffmannNathanael, SpalanzaniJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 14-Jun 15  Prodana nevestaVašekNational Theatre Prague, PrahaDir.: J Kyzlink / David Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
 Sep 14  Robinson CrusoeRobinsonDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
 Sep 14-Jan 15  PolenblutHrabě Boleslav BaraňskiJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Kantořík / Petrdlik; Prod.: Jan Ježek 
 Sep-Okt 14  Prodana nevestaJeníkJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Jun 14  MirandolinaCount d'AlbafioritaSlovak National Theatre, BratislavaDir.: Ivanović; Prod.: J Nekvasil 
 Jun 14  Prodana nevestaJeníkJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Maj-Jun 14  Die Zauberflote1. PriestState Opera, PrahaDir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Apr-Jun 14  Les contes d'HoffmannNathanael, SpalanzaniJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Mar-Jun 14  PolenblutHrabě Boleslav BaraňskiDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Petráková 
 Mar-Jun 14  Ariadne auf NaxosDer TanzmeisterŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Konrad Leitner / Dohovič; Prod.: Keprtová 
 Feb-Maj 14  CarmenLe Dancaïre frJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
 Jan-Mar 14  RigolettoBorsaJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
 Dec 13-Maj 14  Eine Nacht in VenedigCaramelloNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
 Dec 13  JenufaŠtevaŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
 Dec 13-Jun 14  MirandolinaConte d'AlbafioritaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Ivanović; Prod.: J Nekvasil 
 Nov-Dec 13  Die FledermausAlfredSlezské divadlo, OpavaDir.: Chromčák; Prod.: Rudolf Tesáček 
 Nov-Dec 13  Prodana nevestaVašek csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Nov 13-Mar 14  NabuccoIsmaele itDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Okt 13-Maj 14  Die CsardasfurstinEdwin RolandNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Kevický / J Žídek; Prod.: Olšovský 
 Sep 13-Jun 14  CarmenLe Remendado frState Opera, PrahaDir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Jun 14  PolenblutHrabě Boleslav BaraňskiJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Kantořík / Petrdlik; Prod.: Jan Ježek 
 Sep 13-Apr 14  Die FledermausGabriel Von EisensteinDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
 Sep 13-Maj 14  Anna BolenaSir Hervey itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
 Sep 13-Maj 14  TurandotPong itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Aug 13-Jun 14  La traviataGastone itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Aug 13-Jun 14  La traviataAlfredo Germont itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Jun 13  Anna BolenaSir HerveyNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař; Prod.: Ivan Krejčí 
Feb-Maj 13  Die FledermausGabriel Von EisensteinDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
Jan-Apr 13  Romeo et JulietteTybaltNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Dec 12-Apr 13  Die Zauberflote1. kněz + 1. ozbrojenecJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Ivan Pařík; Prod.: Jana Kališová 
Dec 12-Jun 13  Eine Nacht in VenedigCaramelloNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
Dec 12-Maj 13  Die FledermausAlfrédSlezské divadlo, OpavaDir.: Chromčák; Prod.: Rudolf Tesáček 
Nov 12-Jun 13  JenufaŠtevaŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
Okt 12-Jun 13  Die Zauberflote1. Priest deState Opera, PrahaDir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
Okt 12-Jan 13  ArmidaSvenNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
Sep 12-Mar 13  TurandotPongJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Štrunc; Prod.: V Václav Málek 
Sep 12-Apr 13  RigolettoBorsaJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
Sep 12-Maj 13  Robinson CrusoeRobinsonDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Otava 
Sep 12-Jun 13  CarmenLe Remendado frState Opera, PrahaDir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
Sep 12-Jun 13  TurandotPong itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
Sep 12-Feb 13  La PericholePiquilloND BrnoDir.: Caspar Richter / Šnajdr; Prod.: Studený 
Aug 12  La traviataGastone itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Aug 12  La traviataAlfredo Germont itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Apr-Jun 12  FedoraNoRoleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Peter Gábor 
Mar-Jun 12  JenufaŠtevaŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteTybaltNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor