Jozef Benci, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Jozef Benci

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Hollaender-Calix


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Okt 14-Apr 15  MacbethBanco itBratislavaDir.: Štefánek / F Haider; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 14-Maj 15  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
 Okt 14-Maj 15  Il barbiere di SivigliaBartolo itBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
 Okt 14-Feb 15  I puritaniGiorgio ValtonBratislavaDir.: Selecký / Kattah / Philipp Pointner; Prod.: P Smolík 
 Sep 14-Jun 15  La bohemeColline itBratislavaDir.: F Haider / Valentovic; Prod.: Graubner 
 Sep 14-Jun 15  RigolettoSparafucileBratislavaDir.: F Haider / Valentovic; Prod.: Martin Schüler 
 Sep 14-Jun 15  AidaRamfisBratislavaDir.: Valentovic / Stur; Prod.: Miroslav Fischer 
 Apr 14  KrutnavaŠtelinaBanska BystricaDir.: Vach / J Procházka; Prod.: R Polák 
 Apr-Jun 14  Don GiovanniDon Ottavio itBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: Jozef Bednárik 
 Feb-Maj 14  L'elisir d'amoreDulcamara itBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: P Smolík 
 Jan-Jun 14  La bohemeCollineBratislavaDir.: Leginus / F Haider; Prod.: Konwitschny / Graubner 
 Jan-Maj 14  Prodana nevestaKecal csBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: Mikuláštík 
 Dec 13-Maj 14  Die ZauberfloteSarastro deBratislavaDir.: Štefánek / Leginus / F Haider; Prod.: Sprušanský 
 Okt 13-Jun 14  AidaRamfis itBratislavaDir.: Stur / J Kyzlink; Prod.: Miroslav Fischer 
 Okt 13-Apr 14  MacbethBanco itBratislavaDir.: Leginus / S Rolli / F Haider; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 13-Jun 14  RigolettoSparafucile itBratislavaDir.: Leginus / F Haider; Prod.: Martin Schüler 
 Okt 13-Jun 14  NabuccoZaccaria itBanska BystricaDir.: Vach; Prod.: M Babiak 
 Sep 13-Jun 14  Eugene OneginGreminBratislavaDir.: J Kyzlink / Valentovic; Prod.: Konwitschny 
 Sep 13-Jun 14  Il barbiere di SivigliaDon BasilioBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
 Sep 13-Jun 14  Il barbiere di SivigliaBartoloBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
 Sep-Dec 13  LohengrinKing HenrichBratislavaDir.: Leginus / F Haider; Prod.: Andrejs Žagars 
 Maj-Jun 13  LohengrinKing HenrichBratislavaDir.: R Paternostro; Prod.: Andrejs Žagars 
 Maj 13  Simon BoccanegraJacopo FiescoBanska BystricaDir.: Bulla; Prod.: Laco Adamik 
 Maj 13  KrutnavaŠtelinaBanska BystricaDir.: Vach / J Procházka; Prod.: R Polák 
 Feb-Apr 13  Prodana nevestaKecalBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: Mikuláštík 
 Feb-Maj 13  Il barbiere di SivigliaDon BasilioBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
 Feb-Maj 13  Il barbiere di SivigliaBartoloBratislavaDir.: Stur / Leginus; Prod.: R Polák 
 Jan-Jun 13  Die ZauberfloteSarastroBratislavaDir.: Štefánek / Leginus / F Haider; Prod.: Sprušanský 
 Jan-Jun 13  NabuccoZaccariaBanska BystricaDir.: Vach; Prod.: M Babiak 
 Jan-Jun 13  La bohemeCollineBratislavaDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Veznik 
 Nov 12-Jun 13  MacbethBancoBratislavaDir.: Leginus / S Rolli / F Haider; Prod.: Marián Chudovský 
 Nov 12-Maj 13  L'elisir d'amoreDulcamaraBratislavaDir.: Štefánek; Prod.: P Smolík 
 Okt 12-Maj 13  I puritaniGiorgio ValtonBratislavaDir.: Selecký / Kattah / Philipp Pointner; Prod.: P Smolík 
 Okt 12-Jun 13  Eugene OneginGreminBratislavaDir.: J Kyzlink; Prod.: Konwitschny 
 Okt 12-Jun 13  AidaRamfisBratislavaDir.: Stur / J Kyzlink; Prod.: Miroslav Fischer 
 Sep 12-Apr 13  KrutnavaŠtelinaBratislavaDir.: Štefánek / Lenárd; Prod.: Jakubisko 
Nov 10-Feb 11  KrutnavaŠtelinaBanska BystricaDir.: Vach; Prod.: R Polák 
Okt 10-Mar 11  NabuccoZaccaria itBanska BystricaDir.: Vach; Prod.: M Babiak 
Okt 10-Mar 11  Simon BoccanegraJacopo FiescoBanska BystricaDir.: Bulla; Prod.: Laco Adamik 
Sep 10  La bohemeCollinePafosDir.: Lano; Prod.: Veznik 
Maj-Jun 10  Il trovatoreNoRole itBratislavaDir.: Stur; Prod.: Bendik 
Mar-Jun 10  FaustNoRoleBratislavaDir.: Stur; Prod.: Varnas 
Feb-Mar 10  FaustMefistoKosiceDir.: Štefánek / Dohovič; Prod.: Zdeněk Troška 
Jan 10  Die ZauberfloteSarastroKosiceDir.: Miloslav Oswald / Dohovič / Štefánek; Prod.: Hlinková 
Dec 09-Mar 10  La bohemeNoRole itBratislavaDir.: Lano; Prod.: Veznik 
Okt 09-Feb 10  Prodana nevestaKecalKosiceDir.: Dohovič / Kevický; Prod.: Hončarivová 
Okt 09-Maj 10  Un ballo in mascheraSamuelKosiceDir.: Štefánek / Dohovič; Prod.: Veznik 
Sep 09-Jun 10  NabuccoNoRole itBratislavaDir.: Stur / Selecký / J Kyzlink;
Sep-Nov 09  Don GiovanniNoRole itBratislavaDir.: Mázik / Štefánek; Prod.: Jozef Bednárik 
Jul 09  RusalkaVodníkCeské BudějoviceDir.: John Keenan; Prod.: Josef Prudek