Katarina Bradić, mezzo :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Katarina Bradić

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Fischer Artists[Gen, Världen]

Egna/andra hemsidor
 http://www.katarinabradic.com

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Apr-Maj 15  SerseAmastre deDusseldorfDir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
 Jan-Mar 15  CarmenCarmenOslo(DNO)Dir.: Fabien Gabel / Christian Vásquez; Prod.: Bieito 
 Nov 14  The Rape of LucretiaLucretia enBerlin(Deutsche)Dir.: Nicholas Carter; Prod.: Fiona Shaw 
 Aug 14  Elektra1. MaidLondon(Proms)Dir.: S Bychkov;
 Jun 14  QuerelleSeblonBerlin(Deutsche)Dir.: Toft; Prod.: T Hecker 
 Jun 14  Die Nachtigall und die RoseFrauenstimmenBerlin(Deutsche)Dir.: Toft; Prod.: Nina Dudek 
 Apr-Jun 14  CarmenCarmen deBerlin(Komische)Dir.: Henrik Nánási; Prod.: S Baumgarten 
 Apr 14  ParsifalBlumenmädchen deBerlin(Deutsche)Dir.: Axel Kober; Prod.: Philipp Stölzl / Kurotschka 
 Mar-Maj 14  Lucia di LammermoorAlisaBerlin(Deutsche)Dir.: G Calvo / Repušić; Prod.: Sanjust 
 Mar 14  Cavalleria rusticanaLola itBerlin(Deutsche)Dir.: C Meister; Prod.: Pountney 
 Feb-Apr 14  SerseAmastre deBerlin(Komische)Dir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
 Dec 13-Maj 14  CarmenMercédèsBerlin(Deutsche)Dir.: Finzi; Prod.: P Beauvais / Schuhmacher 
 Nov 13-Jan 14  CarmenCarmen frErfurt(Theater)Dir.: Revzen / J Pell; Prod.: Uzan 
 Nov 13  OtelloEmilia itBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Kriegenburg 
 Okt 13-Maj 14  Die Zauberflote3. Dame deBerlin(Deutsche)Dir.: Repušić / Gnann; Prod.: Günter Krämer 
 Okt 13  Die Eroberung von MexicoMezzosopranoMadrid(Real)Dir.: Alejo Pérez; Prod.: Audi 
 Jun 13  WozzeckMargretMadrid(Real)Dir.: S Cambreling; Prod.: C Marthaler 
 Mar-Apr 13  CarmenCarmen deBerlin(Komische)Dir.: N Milton; Prod.: S Baumgarten 
 Jan-Feb 13  SerseAmastre itDusseldorfDir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
 Okt-Dec 12  SerseAmastreBerlin(Komische)Dir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
 Sep 12-Apr 13  CarmenCarmen frErfurt(Theater)Dir.: Revzen; Prod.: Uzan 
 Sep 12-Apr 13  CarmenCarmenTallinn(Opera)Dir.: A Volmer / Risto Joost / Gerts / Alperten; Prod.: W Sutcliffe 
Maj 12  SerseAmastreBergen(Fest)Dir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
Maj 12  SerseAmastreBergen(BNO)Dir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
Maj-Jul 12  SerseAmastre deBerlin(Komische)Dir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
Nov 11-Jul 12  CarmenCarmen deBerlin(Komische)Dir.: Kamdzhalov / Kamdzhalov / Josep Caballé Domenech; Prod.: S Baumgarten 
Nov 11-Jun 12  Die Zauberflote3. Dame deBerlin(Deutsche)Dir.: Foremny / Keast / Rogister; Prod.: Günter Krämer 
Sep-Okt 11  ElektraCinco doncellas deMadrid(Real)Dir.: S Bychkov; Prod.: Klaus Michael Grüber / Ellen Hammer 
Mar-Apr 11  Ariadne auf NaxosDryade deBerlin(Deutsche)Dir.: J Lacombe; Prod.: Carsen 
Jan-Feb 11  Marie VictoireLa Marquise de Langlade frBerlin(Deutsche)Dir.: M Jurowski; Prod.: Schaaf 
Jan-Feb 11  Andrea ChenierLa Contessa itBerlin(Deutsche)Dir.: Carignani; Prod.: Dew 
Jan-Apr 11  Die Liebe der DanaeLeda deBerlin(Deutsche)Dir.: Litton; Prod.: Kirsten Harms 
Jan-Feb 11  GermaniaUna donna itBerlin(Deutsche)Dir.: U Windfuhr; Prod.: Kirsten Harms 
Nov 10-Apr 11  Lucia di LammermoorAlisa itBerlin(Deutsche)Dir.: G Calvo; Prod.: Sanjust 
Nov 10-Maj 11  Die Zauberflote3. Dame deBerlin(Deutsche)Dir.: Rogister / Foremny; Prod.: Günter Krämer 
Okt-Nov 10  Szenen aus dem Leben der Heiligen JohannaLison deBerlin(Deutsche)Dir.: U Schirmer; Prod.: A Mahler / C Hegemann / Schuhmacher 
Okt 10  Adriana LecouvreurMademoiselle Dangeville itBerlin(Deutsche)Dir.: Marco Armiliato;
Sep 10  CassandraUna voce sola / Una vecchia itBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Kirsten Harms 
Sep 10  Elektra1. Magd deBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Kirsten Harms 
Jul-Aug 10  CarmenCarmenKlosterneuburgDir.: Calesso; Prod.: Chevroton 
Maj 10  GiasoneMedeaAntwerpen(Vlaamse)Dir.: Sardelli; Prod.: Mariame Clément 
Apr-Maj 10  GiasoneMedeaGentDir.: Dantone; Prod.: Mariame Clément 
Apr 10  Eugene OneginOlgaAntwerpen(Vlaamse)Dir.: D Jurowski; Prod.: Gürbaca 
Mar-Apr 10  Eugene OneginOlgaGentDir.: D Jurowski; Prod.: Gürbaca 
Jan 10  CandidePaquetteGentDir.: Pouspourikas; Prod.: Nigel Lowery 
Dec 09  CandidePaquetteAntwerpen(Vlaamse)Dir.: Pouspourikas; Prod.: Nigel Lowery 
Nov-Dec 09  Madama ButterflySuzukiGentDir.: Tang; Prod.: Carsen 
Nov 09  Madama ButterflySuzukiAntwerpen(Vlaamse)Dir.: Tang; Prod.: Carsen 
Okt 09  WozzeckMargretGentDir.: Brabbins; Prod.: Guy Joosten 
Sep-Okt 09  WozzeckMargretAntwerpen(Vlaamse)Dir.: Brabbins; Prod.: Guy Joosten 
Jul-Aug 09  RigolettoMaddalenaSt MargarethenDir.: Schoots; Prod.: Giacchieri