Lucie Fišer Silkenová :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Lucie Fišer Silkenová

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning
 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Okt 13-Maj 14  Rusalka1. Wood Sprit csPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Dec 12-Apr 13  Die ZauberflotePaminaPlzenDir.: Ivan Pařík; Prod.: Jana Kališová 
 Dec 12-Apr 13  Die Zauberflote1. DamePlzenDir.: Ivan Pařík; Prod.: Jana Kališová 
 Sep 12-Jun 13  Rusalka1. Wood Sprit csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller / J Kyzlink; Prod.: Jiří Heřman 
Apr-Maj 12  ParsifalMagic girlsPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
Okt 11-Maj 12  Le nozze di FigaroBarbarinaPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Netopil; Prod.: Josef Průdek 
Sep 11-Maj 12  Prodana nevestaEsmeraldaPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep 11-Jun 12  Rusalka1. Wood Sprite csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Maj 12  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep-Dec 11  AidaLa Grande SacerdotessaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Steffen Piontek 
Sep 11-Mar 12  Orphee aux enfersCupido csOstravaDir.: Kevický / Jan Šrubař; Prod.: Mikuláštík 
Sep 11-Jun 12  L'elisir d'amoreGiannettaPraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni / Flory 
Aug-Dec 11  Don GiovanniZerlina itPraha(Estates)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Václav Kašlík / Jiří Nekvasil 
Mar-Maj 11  ParsifalFlowergirlPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 10-Jul 11  L'elisir d'amoreGiannettaPraha(Narodni)Dir.: Švec; Prod.: Sandroni / Flory 
Nov 10-Jan 11  ToscaShepherd boy itPraha(Narodni)Prod.: V Morávek 
Sep 10-Apr 11  Prodana nevestaEsmeralda csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep 10-Apr 11  CarmenFrasquita frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 10-Jun 11  Rusalka1. Wood Sprite csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 10-Apr 11  Don GiovanniZerlina itPraha(Estates)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Václav Kašlík / Jiří Nekvasil 
Sep 10-Jun 11  Le nozze di FigaroBarbarina itPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek