Manel Esteve, barryton :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Manel Esteve

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 2wise artist[Spanien, var]

Egna/andra hemsidor
 http://www.manelesteve.es

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Sep 14  Il barbiere di SivigliaNoRoleBarcelona(Liceu)Dir.: Finzi; Prod.: J Font 
 Aug 14  Los ninos perdidosPacoErlDir.: D Giménez Carreras; Prod.: Sagi 
 Maj 14  La corte del faraonEl Gran FaraónMadrid(Canal)Dir.: Cuesta; Prod.: Sagi 
 Apr-Maj 14  Los ninos perdidosPacoBilbao(Arriaga)Dir.: D Giménez Carreras; Prod.: Sagi 
 Mar 14  ToscaSciarroneBarcelona(Liceu)Dir.: Carignani; Prod.: Azorín 
 Apr 13  Die ZauberflotePapagenoMallorcaDir.: Fisher-Dieskau; Prod.: Francisco López 
 Mar 13  La corte del faraonEl gran FaraónOviedoDir.: Mielgo; Prod.: Sagi 
 Feb 13  Les contes d'HoffmannSpalanzaniBarcelona(Liceu)Dir.: Denève; Prod.: L Pelly 
 Nov 12  TurandotPingOviedoDir.: Marcianò; Prod.: Susana Gómez 
Apr 12  La corte del faraonNoRoleBilbao(Arriaga)Dir.: Carlos Aragón; Prod.: Sagi 
Feb-Mar 12  La bohemeSchaunardBarcelona(Liceu)Dir.: Víctor Pablo Pérez; Prod.: G Del Monaco 
Nov 11  Die ZauberflotePapagenoOviedoDir.: Paul Goodwin; Prod.: Olivia Fuchs 
Okt 11  L'italiana in AlgeriHalyOviedoDir.: Dantone / Juncos; Prod.: Sagi 
Maj 11  Der FreischutzKilianBarcelona(Liceu)Dir.: M Boder / R Reimer; Prod.: Konwitschny 
Dec 10  La bohemeSchaunardSevilla(Maestranza)
Nov 10  Il barbiere di SivigliaNoRoleBarcelona(Liceu)Dir.: Alan Branch; Prod.: Theatre 
Nov 10  LuluPeriodistaBarcelona(Liceu)Dir.: M Boder; Prod.: Py 
Okt 10  L'incoronazione di PoppeaMercurio/Lictor/Familiar de Seneca III/TribunoBilbao(Arriaga)Dir.: Kenneth Weiss; Prod.: Sagi 
Sep 10  L'incoronazione di PoppeaMercurioOviedoDir.: Kenneth Weiss; Prod.: Sagi 
Jul 10  Don PasqualeDottor MalatestaPeraladaDir.: Rizzi-Brignoli; Prod.: Carreres 
Maj 10  Die ZauberflotePapagenoLa Coruna(Fest)Dir.: Manuel Ruiz; Prod.: J Font 
Maj 10  Die ZauberflotePapagenoMurcia(Villegas)Dir.: Manuel Hernández Silva; Prod.: J Font 
Mar 10  TurandotPingSevilla(Maestranza)Dir.: P Halffter; Prod.: Frisell 
Jan-Feb 10  Tristan und IsoldePilotBarcelona(Liceu)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Steingraber 
Okt-Nov 09  Billy BuddBosunBilbao(ABAO)Dir.: J Mena; Prod.: Davide Livermore 
Jul 09  El rey que rabioThe GeneralPeraladaDir.: Jordi Bernàcer; Prod.: Sagi 
Maj 09  Les mamelles de TiresiasNoRoleBilbao(Arriaga)Dir.: J Vincent; Prod.: Sagi 
Apr-Maj 09  Les contes d'HoffmannSchlémil / HermannLas Palmas(Opera)Dir.: Eric Hull; Prod.: Pontiggia 
Mar 09  La fanciulla del WestSonoraSevilla(Maestranza)Dir.: P Halffter; Prod.: G Del Monaco 
Feb 09  CarmenLe DancaïreBilbao(ABAO)Dir.: Davin; Prod.: Arnaud Bernard 
Jan 09  El rey que rabioGeneralValencia(Artes)Dir.: Perez Sierra; Prod.: Sagi 
Nov 08  Il barbiere di SivigliaFigaroCórdobaDir.: Alan Branch;