Maria Kobielska :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Maria Kobielska

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning
 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Nov 14-Jun 15  The Two WidowsAnežkaPraha(Narodni)Prod.: J Nekvasil 
 Okt 14-Maj 15  CarmenMicaëlaPraha(Narodni)Prod.: Jozef Bednárik 
 Okt-Nov 14  Simon BoccanegraAmelia GrimaldiPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink; Prod.: Pountney 
 Okt 14-Apr 15  Pad ArkunaHelgaPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 14-Jun 15  Prodana nevestaMařenkaPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
 Sep 14-Jun 15  JakobinJuliePraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 14-Apr 15  RusalkaRusalkaPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Aug 14-Maj 15  La bohemeMimìPraha(Statni)Prod.: Havelka 
 Jul 14  RusalkaRusalkaCeské BudějoviceDir.: Peschík; Prod.: Jiří Heřman 
 Jun 14  Simon BoccanegraAmelia GrimaldiBratislavaDir.: J Kyzlink; Prod.: Pountney 
 Jun 14  The War with the NewtsMinnie Lascott csPraha(Statni)Dir.: Marko Ivanović / František Drs; Prod.: David Drábek 
 Maj 14  RusalkaRusalkaMuscatDir.: J Kyzlink; Prod.: V Morávek 
 Okt 13-Maj 14  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Okt 13-Apr 14  Simon BoccanegraAmelia Grimaldi itPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink; Prod.: Pountney 
 Okt 13-Jun 14  RusalkaRusalkaBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: V Morávek 
 Sep 13-Maj 14  JakobinJulie csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 13-Jun 14  La bohemeMimì itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 13-Maj 14  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 13-Maj 14  The Two WidowsAnežkaPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  AidaLa Grande Sacerdotessa itPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / J Kyzlink; Prod.: Steffen Piontek 
 Jun 13  JakobinJulie csLitomyslDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Maj-Jun 13  The Two WidowsAnežka csPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Jan-Mar 13  The War with the NewtsMinnie Lascott csPraha(Statni)Dir.: Marko Ivanović / František Drs; Prod.: David Drábek 
 Dec 12-Apr 13  La bohemeMimìOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
 Okt 12  Kat'a KabanovaKatěrina csPraha(Narodni)Dir.: Netopil / Robert Jindra; Prod.: Robert Wilson / Courrègelongue 
 Sep 12-Maj 13  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 12-Jun 13  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller / J Kyzlink; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 12-Maj 13  PagliacciNedda itPraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / Štrunc; Prod.: Levant 
 Sep 12-Jun 13  La bohemeMimì itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Jun 13  JakobinJuliePraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 11-Jan 12  The Plays of MaryMariken/Mary/SopranoPraha(Narodni)Dir.: Švec; Prod.: Jiří Heřman 
Okt 11-Jun 12  La bohemeMimìOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Okt 11-Jun 12  JakobinJuliePraha(Narodni)Dir.: Netopil / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Jun 12  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Maj 12  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep-Dec 11  AidaLa Grande SacerdotessaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Steffen Piontek 
Okt 10-Jun 11  Kat'a KabanovaKatěrinaPraha(Narodni)Dir.: Netopil; Prod.: Robert Wilson 
Sep 10-Jun 11  AidaLa Grande SacerdotessaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Steffen Piontek 
Sep 10-Apr 11  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 10-Jun 11  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Jun-Jul 10  Kat'a KabanovaKaterinaPraha(Narodni)Dir.: Netopil; Prod.: Robert Wilson 
Mar-Apr 10  JenufaJenufa csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: J Nekvasil 
Nov-Dec 09  FalstaffAlice Ford itPraha(Narodni)Dir.: Feranec / Robert Jindra; Prod.: Huba 
Okt 09-Maj 10  The Plays of MaryMariken/Mary/SopranoPraha(Narodni)Dir.: Bělohlávek / Švec; Prod.: Jiří Heřman / Kristýna Černá 
Sep 09-Apr 10  AidaLa Grande SacerdotessaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Steffen Piontek 
Sep 09-Jun 10  CarmenMicaëla frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 09-Maj 10  RusalkaRusalka csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman