Martin Gurbaľ, bass 
*Hemsida   >Operabase Professional 
   Artister    Martin Gurbaľ,  bass
  Spelschema
 Från Idag | sedan augusti 2012

Ledningens kontaktuppgifter
 ARSKONCERT


Future performances[NP] Ny produktion
Current performances [ c ]  Konsertant
Martin Gurbaľ: Spelschema
Från Opera 
31 Aug 2017-6 Jun 2018 Nabucco Zaccaria ND Brno (Dir.:Klecker / Kyzlink, Prod.:Selmeczi)
Janáčkovo divadlo
15-30 Jun 2017 Il barbiere di Siviglia [NP] czDon Basilio National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Ivanović, Prod.:Havelka)
Divadlo Antonína Dvořáka
27 Apr-24 Jun 2017 Tajemství [NP] czMalina National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Klecker / Kružík, Prod.:Studený)
Divadlo Antonína Dvořáka
26 Feb-4 Jun 2017 La traviata Grenvil National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Klecker, Prod.:Or)
Antonín Dvořák Theatre
Feb-Apr 2017 The Rape of Lucretia [NP] enCollatinus National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Sedlický / Vrabec, Prod.:Nekvasil)
Feb-Apr 2017 Le convenienze ed inconvenienze teatrali [NP] itAgata National Theatre Prague (Dir.:Dovico / Bubák, Prod.:Vizváry)
Feb-Apr 2017 Andrea Chénier Pietro Fléville National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Müller / Teepen, Prod.:Krejčí)
1 Dec 2016-25 Maj 2017 Der Sturm [NP] czStefano National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Sedlický / Šedivý, Prod.:Nekvasil)
Divadlo Antonína Dvořáka
Nov 2016-Jan 2017 Roberto Devereux Sir Gualtiero Raleigh National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Šrubař / Teepen, Prod.:Gábor)
Okt-Dec 2016 Hamlet Claudius National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Klecker / Švec, Prod.:Lipus)
6 Okt 2016-16 Maj 2017 La clemenza di Tito [NP] Publio National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Klecker / Kružík, Prod.:SKUTR)
Divadlo Antonína Dvořáka
Sep 2016-Apr 2017 The Brandenburgers in Bohemia Kmet National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Klecker / Prášil, Prod.:Nekvasil)
Jun 2016 The Brandenburgers in Bohemia [NP] Old man National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Klecker / Prášil, Prod.:Nekvasil)
Mar-Apr 2016 Anna Bolena Enrico VIII National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Žídek, Prod.:Krejčí)
Mar-Jun 2016 Hamlet [NP] Polonius National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner, Prod.:Lipus)
Feb-Apr 2016 Maria Stuarda Giorgio Talbot National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Prášil, Prod.:Keprtová)
Jan 2016 Čertova stěna Beneš National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Klecker, Prod.:Nekvasil)
Dec 2015-Maj 2016 Roberto Devereux [NP] Sir Gualtiero Raleigh National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Müller / Šrubař, Prod.:Gábor)
Okt 2015-Apr 2016 Nabucco Zaccaria National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Žídek, Prod.:Tarant)
Okt 2015-Maj 2016 The Fiery Angel Inquisitor National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Kučera, Prod.:Nekvasil)
Okt 2015-Mar 2016 Così fan tutte Don Alfonso National Theatre Prague (Dir.:Jindra / Chalupecký, Prod.:Čičvák)
Sep-Dec 2015 Prodaná nevěsta Kecal National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Šrubař, Prod.:Racek)
Sep 2015-Mar 2016 Andrea Chénier Pietro Fléville National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Müller / Teepen / Šrubař, Prod.:Krejčí)
Aug 2015 Rusalka Vodník Jihočeského divadelního festivalu, Český Krumlov (Dir.:De Rose / Peschík, Prod.:Heřman)
Jun 2015-Mar 2016 Andrea Chénier [NP] Pietro Fléville National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Müller / Teepen, Prod.:Krejčí)
Maj 2015 Filoktétés [NP] Heracles National Moravian-Silesian Theatre, Praha (Dir.:Ivanović, Prod.:Nekvasil)
Mar-Apr 2015 Anna Bolena Jindřich VIII National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:von Dohnányi / Žídek, Prod.:Krejčí)
Feb-Jun 2015 The Fiery Angel [NP] ruInquisitor National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Kučera, Prod.:Nekvasil)
Dec 2014-Feb 2015 Nabucco Zaccaria National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Žídek, Prod.:Tarant)
Dec 2014-Jun 2015 Maria Stuarda [NP] itGiorgio Talbot National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Prášil, Prod.:Keprtová)
Dec 2014-Mar 2015 I vespri siciliani Giovanni da Procida ND Brno (Dir.:Kyzlink / Olos, Prod.:Adamik)
Nov 2014 The Excursions of Mr Broucek Sakristán Janáček Brno International Festival (Dir.:Jindra, Prod.:Kukučka, Trpišovský)
Nov-Dec 2014 Nabucco Zaccaria Slezské divadlo, Opava (Dir.:Hanák, Prod.:Andělová-Pletichová)
Nov 2014-Jun 2015 Nabucco Zaccaria ND Brno (Dir.:Klecker / Kyzlink, Prod.:Selmeczi)
Nov 2014 Ernani Don Ruy Gomez de Silva National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Šrubař, Prod.:Chudovský)
Okt-Nov 2014 Genoveva Balthasar National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Olivieri-Munroe / Žídek, Prod.:Glaser)
Okt 2014-Mar 2015 La traviata Grenvil National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Němcová, Prod.:Or)
Okt 2014-Maj 2015 The Excursions of Mr Broucek [NP] csSakristán National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Šrubař, Prod.:Kukučka, Trpišovský)
Okt 2014-Maj 2015 Čertova stěna Beneš National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Prášil, Prod.:Nekvasil)
Sep 2014-Jan 2015 Yevgeny Onegin Prince Gremin Slezské divadlo, Opava (Dir.:Chromčák, Prod.:Cukr)
Aug 2014-Jun 2015 Così fan tutte Don Alfonso National Theatre Prague, Praha (Dir.:Jindra / Chalupecký, Prod.:Čičvák)
Jun 2014 Čertova stěna Beneš Smetana Opera Festival, Litomysl (Dir.:Jindra, Prod.:Nekvasil)
Jun 2014-Maj 2015 Čertova stěna [NP] Beneš National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra, Prod.:Nekvasil)
Apr 2014 Die Schöpfung Raphäel/ Adam ND Brno (Dir.:Richter / Olos, Prod.:Scholz)
Apr 2014-Mar 2015 La traviata itGrenvil National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Chalupecký, Prod.:Or)
Mar 2014 Requiem [ c ] basso Slezské divadlo, Opava (Dir.:Chromčák)
Feb-Nov 2014 Genoveva [NP] Balthasar National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Olivieri-Munroe / Žídek, Prod.:Glaser)
Feb-Jun 2014 Yevgeny Onegin [NP] Prince Gremin Slezské divadlo, Opava (Dir.:Chromčák, Prod.:Cukr)
Jan 2014-Feb 2015 Nabucco itZaccaria National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Žídek, Prod.:Tarant)
Dec 2013 Jenůfa Rychtár Štátne divadlo Košice (Dir.:Dohovič / Jindra, Prod.:Tarant)
Dec 2013-Jun 2014 Mirandolina Markýz di Forlimpopoli National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Ivanović, Prod.:Nekvasil)
Nov-Dec 2013 Prodaná nevěsta csKecal National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Šrubař, Prod.:Racek)
Nov 2013-Maj 2014 Aida Ramfis ND Brno (Dir.:Kyzlink / Feranec, Prod.:Věžník)
Nov 2013-Jun 2014 Prodaná nevěsta Kecal ND Brno (Dir.:Vronský / Klecker / Kyzlink, Prod.:Havelka)
Okt-Nov 2013 La Wally itStromminger National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Šrubař, Prod.:Klemens)
Okt 2013-Jun 2014 Nabucco itZaccaria Slezské divadlo, Opava (Dir.:Hanák, Prod.:Andělová-Pletichová)
Okt 2013-Nov 2014 Ernani itDon Ruy Gomez de Silva National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Šrubař, Prod.:Chudovský)
Okt 2013-Jun 2014 I vespri siciliani Giovanni da Procida ND Brno (Dir.:Kyzlink / Olos, Prod.:Adamik)
Okt 2013-Maj 2014 Yevgeny Onegin Prince Gremin ND Brno (Dir.:Kyzlink, Prod.:Kaloč)
Okt 2013-Feb 2014 A Midsummer Night's Dream Theseus ND Brno (Dir.:Klecker, Prod.:Meluzín)
Okt 2013-Feb 2014 A Midsummer Night's Dream Theseus ND Brno (Dir.:Klecker, Prod.:Meluzín)
Sep-Nov 2013 Kát'a Kabanová csSavel Dikoy National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra, Prod.:Nekvasil)
Sep 2013-Jun 2014 Così fan tutte itDon Alfonso National Theatre Prague, Praha (Dir.:Jindra / Chalupecký, Prod.:Čičvák)
Sep 2013-Maj 2014 Anna Bolena itEnrico VIII National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:von Dohnányi / Žídek, Prod.:Krejčí)
Jun 2013 Anna Bolena [NP] Enrico VIII National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:von Dohnányi / Šrubař, Prod.:Krejčí)
Jan-Apr 2013 Roméo et Juliette Frère Laurent National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Brauner / Žídek, Prod.:Gábor)
Jan-Mar 2013 Die Schöpfung Raphäel/ Adam ND Brno (Dir.:Richter / Olos, Prod.:Scholz)
Jan-Maj 2013 I vespri siciliani [NP] itGiovanni da Procida ND Brno (Dir.:Kyzlink / Olos, Prod.:Adamík)
Dec 2012-Apr 2013 La bohème Colline National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Šrubař, Prod.:Studený)
Dec 2012-Mar 2013 Yevgeny Onegin Prince Gremin ND Brno (Dir.:Kyzlink, Prod.:Kaloč)
Nov 2012-Jun 2013 Jenůfa Rychtár Štátne divadlo Košice (Dir.:Dohovič / Jindra, Prod.:Tarant)
Nov 2012-Maj 2013 Kát'a Kabanová [NP] Savel Dikoy National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Žídek, Prod.:Nekvasil)
Okt 2012-Maj 2013 Aida Ramfis ND Brno (Dir.:Kyzlink, Prod.:Věžník)
Okt 2012-Jun 2013 Prodaná nevěsta Kecal ND Brno (Dir.:Vronský / Kyzlink, Prod.:Havelka)
Okt 2012-Maj 2013 Nabucco [NP] Zaccaria Slezské divadlo, Opava (Dir.:Hanák, Prod.:Andělová-Pletichová)
Okt 2012-Jan 2013 Armida Hydraot National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Šrubař, Prod.:Nekvasil)
Sep 2012-Apr 2013 Così fan tutte Don Alfonso National Theatre Prague, Praha (Dir.:Jindra / Chalupecký, Prod.:Čičvák)
Sep 2012-Feb 2013 La Wally [NP] Stromminger National Moravian-Silesian Theatre, Ostrava (Dir.:Jindra / Šrubař, Prod.:Klemens)

 Permalink: operabase.com/a/Martin_Gurbaľ/11729/sv