Martin Šrejma :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Martin Šrejma

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  MacbethMacduffPraha(Statni)Dir.: Štrunc; Prod.: Čičvák 
 Maj-Jun 15  From the House of the DeadVelký vězeňPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Špinar 
 Apr-Jun 15  Hansel und GretelDie Knusperhexe csPraha(Statni)Dir.: Leginus; Prod.: Matěj Forman 
 Mar-Apr 15  TannhauserWalther von der VogelweidePraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Feb-Jun 15  Die ZauberfloteTaminoPraha(Estates)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: V Morávek 
 Jan-Maj 15  OtelloCassioPraha(Statni)Dir.: Leginus; Prod.: Neuner / Cukr 
 Jan-Jun 15  MefistofeleWagner/Nereo itPraha(Statni)Dir.: Guidarini / R Hein; Prod.: Ivan Krejčí 
 Nov 14-Jun 15  The Two WidowsToníkPraha(Narodni)Prod.: J Nekvasil 
 Nov 14-Jun 15  The Devil and KateShepherd JirkaPraha(Narodni)Dir.: Chalupecký; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 14-Maj 15  The Excursions of Mr BroucekComposer / Harfoboj / Miroslav the goldsmith csOstravaDir.: Robert Jindra / J Žídek; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Okt 14-Apr 15  Pad ArkunaRutanPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 14-Jun 15  CarmenLe RemendadoPraha(Statni)Dir.: Brauner; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 14-Jun 15  TurandotPongPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein; Prod.: Veznik 
 Sep 14-Mar 15  Il barbiere di SivigliaIl conte AlmavivaPraha(Statni)Dir.: Brauner / E Dovico; Prod.: Otava 
 Sep 14-Jun 15  NabuccoIsmaelePraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Karel Němec 
 Aug 14-Jun 15  Don GiovanniDon OttavioPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 14-Jun 15  Le nozze di FigaroDon BasilioPraha(Estates)Dir.: Jakub Klecker / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Aug 14-Jun 15  Cosi fan tutteFerrandoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Čičvák 
 Maj-Jun 14  Die ZauberfloteTaminoPraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Feb 14  GlorianaEssex csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Chalupecký; Prod.: Jiří Heřman 
 Jan-Maj 14  OtelloCassioPraha(Statni)Dir.: Brauner / Heiko Mathias Förster; Prod.: Neuner / Cukr 
 Jan-Maj 14  TannhauserWalther von der Vogelweide dePraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Jan-Mar 14  RigolettoIl ducaCeské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
 Dec 13-Maj 14  Eine Nacht in VenedigCaramelloOstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
 Dec 13-Jun 14  MirandolinaConte d´AlbafioritaOstravaDir.: Marko Ivanovič; Prod.: J Nekvasil 
 Nov 13-Jun 14  ToscaSpoletta itPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / J Kyzlink; Prod.: Otava 
 Okt 13-Maj 14  Il barbiere di SivigliaIl conte Almaviva itPraha(Statni)Dir.: Brauner / E Dovico; Prod.: Otava 
 Sep 13-Jun 14  CarmenLe Remendado frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Jun 14  Cosi fan tutteFerrando itPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Čičvák 
 Sep 13-Maj 14  TurandotPong itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Sep 13-Maj 14  The Two WidowsToníkPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  Die ZauberfloteTamino csPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
 Sep-Dec 13  Don CarlosCount of Lermy / Herold itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Aug 13-Maj 14  Le nozze di FigaroDon BasilioPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Aug 13-Jun 14  Don GiovanniDon Ottavio itPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Jun 13  The Two WidowsToník csLitomyslDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Maj-Jun 13  The Two WidowsToník csPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Mar-Jun 13  Don CarlosCount of Lermy / Herold itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Dec 12-Jun 13  Eine Nacht in VenedigCaramelloOstravaDir.: Jan Šrubař / Prášil; Prod.: Mikuláštík 
 Nov 12-Jun 13  Il barbiere di SivigliaIl conte Almaviva itPraha(Statni)Dir.: Brauner / E Dovico; Prod.: Otava 
 Okt 12-Jun 13  Orphee aux enfersAristeus/PlutoOstravaDir.: Kevický / Jan Šrubař; Prod.: Mikuláštík 
 Okt 12-Jun 13  Die ZauberfloteTamino dePraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Okt 12-Jan 13  ArmidaSvenOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 12-Apr 13  RigolettoIl ducaCeské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
 Sep 12-Apr 13  Cosi fan tutteFerrandoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Čičvák 
 Sep 12-Jun 13  Le nozze di FigaroDon BasilioPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Sep 12-Jun 13  CarmenLe Remendado frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 12-Jun 13  ToscaSpoletta itPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / J Kyzlink; Prod.: Otava 
 Sep 12-Jun 13  TurandotPong itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Aug 12-Apr 13  OtelloCassio itPraha(Statni)Dir.: Brauner / Heiko Mathias Förster; Prod.: Neuner / Cukr 
 Aug 12-Jun 13  Don GiovanniDon OttavioPraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec / Chalupecký; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 12-Jun 13  Die ZauberfloteTaminoPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
Mar-Maj 12  GlorianaEssexPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteTybaltOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Sep 11-Maj 12  Die ZauberfloteTaminoPraha(Estates)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Radok 
Apr-Maj 11  The Greek PassionMichelis enPalermoDir.: A Fisch; Prod.: Michieletto 
Dec 10-Apr 11  Die ZauberfloteTamino csPraha(Estates)Dir.: Švec; Prod.: Radok 
Nov 10-Maj 11  WertherSchmidtOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
Sep-Dec 10  L'italiana in AlgeriLindoroOstravaDir.: Chalupecký; Prod.: L Pugliese 
Nov-Dec 09  FalstaffDr Cajus itPraha(Narodni)Dir.: Feranec / Robert Jindra; Prod.: Huba 
Maj-Jun 09  OtelloCassioPraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster; Prod.: Neuner 
Jan-Jun 09  Il barbiere di SivigliaIl conte Almaviva itPraha(Statni)Dir.: E Dovico; Prod.: Otava 
Nov 08-Jan 09  Manon LescautEdmondo itPraha(Statni)Dir.: Štrunc / Marco Zambelli; Prod.: Jozef Bednárik 
Okt-Dec 08  FalstaffDr CajusPraha(Narodni)Dir.: Feranec; Prod.: Huba 
Sep 08-Jan 09  Der fliegende HollanderSteuermann dePraha(Statni)Dir.: R Hein; Prod.: Stephen Taylor 
Sep 08-Jun 09  Die ZauberfloteTamino dePraha(Statni)Dir.: R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
Aug 08-Mar 09  Lucia di LammermoorEdgar itPraha(Statni)Dir.: R Hein / Štrunc; Prod.: Nekovar