Martin Gurbaľ, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Martin Gurbaľ

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 ML production[var(ne)]
 RKM[var(ne)]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 16  The Brandenburgers in BohemiaOld manNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jakub Klecker / Prášil; Prod.: J Nekvasil 
 Mar-Apr 16  Anna BolenaHenry VIII.National Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
 Mar-Jun 16  HamletPoloniusNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner; Prod.: Lipus 
 Feb-Apr 16  Maria StuardaTalbotNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Jan 16  Certova stenaBenešNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jakub Klecker; Prod.: J Nekvasil 
 Dec 15-Maj 16  Roberto DevereuxSir Gualtiero RaleighNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Jan Šrubař; Prod.: Peter Gábor 
 Okt 15-Apr 16  NabuccoZaccariaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Okt 15-Maj 16  The Fiery AngelInquisitorNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Kučera; Prod.: J Nekvasil 
 Okt 15-Mar 16  Cosi fan tutteDon AlfonsoNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Martin Cičvák 
 Sep-Dec 15  Prodana nevestaKecalNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Sep 15-Mar 16  Andrea ChenierFlévilleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Aug 15  RusalkaVodníkJihočeské divadlo, Ceské BudějoviceDir.: Mario De Rose / Peschík; Prod.: Jiří Heřman 
 Jun 15-Mar 16  Andrea ChenierFlévilleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Maj 15  FiloktetesHeraclesNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Ivanović; Prod.: J Nekvasil 
 Mar-Apr 15  Anna BolenaJindřich VIII.National Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
 Feb-Jun 15  The Fiery AngelInquisitor ruNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Kučera; Prod.: J Nekvasil 
 Dec 14-Feb 15  NabuccoZachariášNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Dec 14-Jun 15  Maria StuardaTalbot itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Dec 14-Mar 15  I vespri sicilianiGiovanni da ProcidaND BrnoDir.: J Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Laco Adamik 
 Nov 14  The Excursions of Mr BroucekSacristan/ Lunigrove/ Domšík from the BellND BrnoDir.: Robert Jindra; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Nov-Dec 14  NabuccoZachariášSlezské divadlo, OpavaDir.: T Hanák; Prod.: Andělová-Pletichová 
 Nov 14-Jun 15  NabuccoZaccariaND BrnoDir.: Jakub Klecker / J Kyzlink; Prod.: G Selmeczi 
 Nov 14  ErnaniDon Ruy Gomez de SilvaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt-Nov 14  GenovevaBalthasarNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Olivieri-Munroe / J Žídek; Prod.: Martin Glaser 
 Okt 14-Mar 15  La traviataDottore GrenvilleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Miriam Němcová; Prod.: Carmen Or 
 Okt 14-Maj 15  The Excursions of Mr BroucekSacristan at St. Vitus Catherdral / Lunobor / Domšík from the Bell csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Okt 14-Maj 15  Certova stenaBenešNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Prášil; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 14-Jan 15  Eugene OneginGreminSlezské divadlo, OpavaDir.: Chromčák; Prod.: Cukr 
 Aug 14-Jun 15  Cosi fan tutteDon AlfonsoNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Martin Čičvák 
 Jun 14  Certova stenaBenešSmetana Opera Festival, LitomyslDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Jun 14-Maj 15  Certova stenaBenešNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Apr 14  Die SchopfungRaphael/AdamND BrnoDir.: Caspar Richter / Ondrej Olos; Prod.: Uwe Scholz 
 Apr 14-Mar 15  La traviataDoctore itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Chalupecký; Prod.: Carmen Or 
 Mar 14  RequiembasSlezské divadlo, OpavaDir.: Chromčák;
 Feb-Nov 14  GenovevaBalthasarNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Olivieri-Munroe / J Žídek; Prod.: Martin Glaser 
 Feb-Jun 14  Eugene OneginGreminSlezské divadlo, OpavaDir.: Chromčák; Prod.: Cukr 
 Jan 14-Feb 15  NabuccoZaccaria itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Dec 13  JenufaRichtárŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
 Dec 13-Jun 14  MirandolinaDi ForlimpopoliNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Ivanović; Prod.: J Nekvasil 
 Nov-Dec 13  Prodana nevestaKecal csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Nov 13-Maj 14  AidaRamfisND BrnoDir.: J Kyzlink / Feranec; Prod.: Veznik 
 Nov 13-Jun 14  Prodana nevestaKecalND BrnoDir.: Vronský / Jakub Klecker / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
 Okt-Nov 13  La WallyStromminger itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Srubař; Prod.: V Klemens 
 Okt 13-Jun 14  NabuccoZaccaria itSlezské divadlo, OpavaDir.: T Hanák; Prod.: Andělová-Pletichová 
 Okt 13-Nov 14  ErnaniDon de Silva itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 13-Jun 14  I vespri sicilianiGiovanni da ProcidaND BrnoDir.: J Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Laco Adamik 
 Okt 13-Maj 14  Eugene OneginKníže GreminND BrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Okt 13-Feb 14  A Midsummer Night's DreamTheseusND BrnoDir.: Jakub Klecker; Prod.: Meluzín 
 Sep-Nov 13  Kat'a KabanovaDikoj csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  Cosi fan tutteDon Alfonso itNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Martin Čičvák 
 Sep 13-Maj 14  Anna BolenaEnrico VIII itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
Jun 13  Anna BolenaEnrico VIIINational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař; Prod.: Ivan Krejčí 
Jan-Apr 13  Romeo et JulietteFrère LaurentNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Jan-Mar 13  Die SchopfungRaphael / AdamND BrnoDir.: Caspar Richter / Ondrej Olos; Prod.: Uwe Scholz 
Jan-Maj 13  I vespri sicilianiGiovanni da Procida itND BrnoDir.: J Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Ladislav Adamík 
Dec 12-Apr 13  La bohemeCollineNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Dec 12-Mar 13  Eugene OneginKníže GreminND BrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
Nov 12-Jun 13  JenufaRichtárŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
Nov 12-Maj 13  Kat'a KabanovaDykojNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / J Žídek; Prod.: J Nekvasil 
Okt 12-Maj 13  AidaRamfisND BrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Veznik 
Okt 12-Jun 13  Prodana nevestaKecalND BrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
Okt 12-Maj 13  NabuccoZachariášSlezské divadlo, OpavaDir.: T Hanák; Prod.: Andělová-Pletichová 
Okt 12-Jan 13  ArmidaHydraotNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
Sep 12-Apr 13  Cosi fan tutteDon AlfonsoNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Martin Čičvák 
Sep 12-Feb 13  La WallyStrommingerNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: V Klemens 
Apr-Jun 12  FedoraNoRoleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Peter Gábor 
Mar-Jun 12  JenufaRychtářŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
Dec 11-Maj 12  Prodana nevestaKecalND BrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteBratr LaurentNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Nov 11-Mar 12  AidaRamfisND BrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Veznik 
Okt 11-Jun 12  La bohemeCollineNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Sep 11-Maj 12  Prodana nevestaKecalNational Theatre Prague, PrahaDir.: Lenárd / David Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep 11-Jun 12  Let's Make an OperaMaxNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Cukr 
Sep 11-Jun 12  Let's Make an OperaBob/TomNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Cukr 
Sep 11-Feb 12  JenufaNoRoleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Tarant 
Mar-Maj 11  FalstaffPistolaNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Venjamin Směchov 
Feb-Mar 11  L'Heure espagnoleInigo GomezŠtátne divadlo Košice, KosiceDir.: Dohovič; Prod.: A Thorwald 
Nov 10-Jun 11  La traviataDottore GrenvilleNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Chalupecký; Prod.: Carmen Or 
Nov 10-Maj 11  WertherBailliNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
Okt 10-Jun 11  Cosi fan tutteDon AlfonsoNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra / Ivanović; Prod.: Martin Čičvák 
Sep 10-Maj 11  Prodana nevestaKecalNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
Sep 10-Apr 11  Prodana nevestaKecal csNational Theatre Prague, PrahaDir.: Lenárd / David Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep-Dec 10  L'italiana in AlgeriMustafàNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Chalupecký; Prod.: L Pugliese 
Sep 10-Jun 11  RusalkaWater Goblin csNational Theatre Prague, PrahaDir.: Hrůša / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman