Michael Eder, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Michael Eder

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Brennecke-Art[Världen]
 Kuehnly[Tyskland, Italien, Frankriken, Storbrittanien, Nederländerna, USA]

Egna/andra hemsidor
 http://www.eder-michael.at

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun-Jul 15  Don CarlosIl Grande Inquisitore itDresden(SSO)Dir.: Arrivabeni; Prod.: E Gramss 
 Mar-Jun 15  Der fliegende HollanderDaland deDresden(SSO)Dir.: Trinks; Prod.: F Klepper 
 Mar 15  Die GezeichnetenPodesta Nardi deLyon(Opera)Dir.: Alejo Pérez; Prod.: D Boesch 
 Dec 14-Jan 15  KonigskinderDer Holzhacker deDresden(SSO)Dir.: Koenigs; Prod.: Mijnssen 
 Aug 14  Le nozze di FigaroBartoloJennersdorfDir.: Wildner; Prod.: Herzl 
 Mar 14  Salome1. Nazarene deDresden(SSO)Dir.: C Meister; Prod.: Mussbach 
 Jan-Feb 14  Svanda DudakTeufel csDresden(SSO)Dir.: Trinks; Prod.: A Koehler 
 Jan-Jul 14  Il barbiere di SivigliaBartolo itDresden(SSO)Dir.: Josep Caballé Domenech / Matteo Beltrami; Prod.: Grischa Asagaroff 
 Nov-Dec 13  ConcertNoRoleDresden(SSO)Dir.: Mihkel Kütson;
 Sep 13-Apr 14  Die ZauberfloteSarastroDresden(SSO)Dir.: Henrik Nánási; Prod.: A Freyer 
 Aug-Okt 13  La cenerentolaDon Magnifico itDresden(SSO)Dir.: Sagripanti; Prod.: Steffen Piontek 
 Aug-Okt 13  Le nozze di FigaroBartolo itDresden(SSO)Dir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Mouchtar-Samorai 
 Aug 13  FidelioRocco deEdinburgh(Fest)Dir.: Kazushi Ono; Prod.: Gary Hill 
 Apr-Maj 13  Don GiovanniIl Commendatore itDresden(SSO)Dir.: Alexander Joel; Prod.: Willy Decker 
 Apr-Maj 13  La cenerentolaDon Magnifico itDresden(SSO)Dir.: Henrik Nánási; Prod.: Steffen Piontek 
 Dec 12-Jan 13  Die FledermausFrank deDresden(SSO)Dir.: Alexander Joel; Prod.: Günter Krämer 
 Nov 12  Simplicius SimplicissimusbasAmsterdam(CG)Dir.: Markus Stenz;
 Nov 12-Feb 13  Le nozze di FigaroBartolo itDresden(SSO)Dir.: Trinks; Prod.: Mouchtar-Samorai 
 Okt 12-Jun 13  Die ZauberfloteSarastroDresden(SSO)Dir.: Julia Jones / Mühlbach / Klingele; Prod.: A Freyer 
 Okt-Nov 12  Il barbiere di SivigliaBartolo itDresden(SSO)Dir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Grischa Asagaroff 
 Okt 12-Jan 13  Don CarlosIl Grande Inquisitore itDresden(SSO)Dir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: E Gramss 
 Aug 12  Der WildschutzBaculusJennersdorfDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Dominik Wilgenbus 
Maj 12  Salome5. Jude deDresden(SSO)Dir.: Netopil; Prod.: Mussbach 
Apr-Maj 12  Don GiovanniIl Commendatore itDresden(SSO)Dir.: Mihkel Kütson; Prod.: Willy Decker 
Mar-Maj 12  Svanda DudakTeufel csDresden(SSO)Dir.: Trinks; Prod.: A Koehler 
Feb-Apr 12  CardillacDer GoldhändlerDresden(SSO)Dir.: K Edusei; Prod.: Himmelmann 
Jan-Jul 12  Die ZauberfloteSarastroDresden(SSO)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: A Freyer 
Dec 11-Jan 12  CapriccioLa RocheDresden(SSO)Dir.: Trinks; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Sep 11-Jun 12  Le nozze di FigaroBartolo itDresden(SSO)Dir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Mouchtar-Samorai 
Sep 11-Feb 12  Der RosenkavalierBaron OchsLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Pilavachi 
Sep-Okt 11  Il barbiere di SivigliaBartolo itDresden(SSO)Dir.: C Montanaro; Prod.: Grischa Asagaroff 
Maj 11  La gazza ladraFernando Villabella itDresden(SSO)Dir.: M Mariotti;
Mar-Apr 11  Die Entfuhrung aus dem SerailOsmin deDresden(SSO)Dir.: Julia Jones; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Mar-Jun 11  Die ZauberfloteSarastro deDresden(SSO)Dir.: Luisotti / Klingele; Prod.: A Freyer 
Feb 11  Salome5. JudeDresden(SSO)Prod.: Mussbach 
Jan-Feb 11  Die FledermausFrank deDresden(SSO)Dir.: Alexander Joel / M Mayrhofer; Prod.: Günter Krämer 
Nov 10-Jun 11  TannhauserLandgraf Hermann von ThüringenDresden(SSO)Dir.: Schneider.cond / Blunier; Prod.: Konwitschny 
Aug 10-Jan 11  Il barbiere di SivigliaBartolo itDresden(SSO)Dir.: A de Marchi / Frizza; Prod.: Grischa Asagaroff 
Aug-Okt 10  Le nozze di FigaroBartolo itDresden(SSO)Dir.: Netopil; Prod.: Mouchtar-Samorai 
Aug 10-Jan 11  Der RosenkavalierBaron Ochs deDresden(SSO)Dir.: Schneider.cond; Prod.: Uwe Eric Laufenberg 
Jun 10  Don GiovanniIl Commendatore itDresden(SSO)Dir.: Netopil; Prod.: Willy Decker 
Jun 10  FaustWagner frDresden(SSO)Dir.: Alexander Joel; Prod.: Keith Warner 
Maj 10  CendrillonDon Magnifico itDresden(SSO)Dir.: Rizzi-Brignoli; Prod.: Steffen Piontek 
Apr 10  TannhauserHermann deTrieste(Verdi)Dir.: Bareza; Prod.: A Thorwald 
Feb-Mar 10  Das RheingoldFafnerDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Willy Decker 
Dec 09-Maj 10  Giulio Cesare in EgittoCurioDresden(SSO)Dir.: A de Marchi; Prod.: Jens Daniel Herzog 
Okt 09-Jan 10  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Okt 09-Jan 10  Le nozze di FigaroBartoloDresden(SSO)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Mouchtar-Samorai 
Sep 09  Der fliegende HollanderDalandDresden(SSO)Dir.: Perick; Prod.: Wolfgang Wagner 
Sep 09  Salome1. NazareneDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Mussbach 
Aug 09-Maj 10  Die ZauberfloteSarastroDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer / Luisi; Prod.: A Freyer 
Aug 09-Feb 10  Il barbiere di SivigliaBartoloDresden(SSO)Dir.: Salemkour / A de Marchi; Prod.: Grischa Asagaroff 
Maj-Jun 09  CapriccioLa RocheKölnDir.: Markus Stenz; Prod.: C von Götz 
Maj 09  Dead Man WalkingGeorge Benton enDresden(SSO)Dir.: Lano; Prod.: Lehnhoff 
Apr 09  La cenerentolaDon Magnifico itDresden(SSO)Dir.: Rizzi-Brignoli; Prod.: Steffen Piontek 
Apr-Jun 09  Der fliegende HollanderDalandDresden(SSO)Dir.: Perick / Stefan Anton Reck; Prod.: Wolfgang Wagner 
Mar 09  CardillacDer GoldhändlerDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Himmelmann 
Feb 09  FidelioRoccoDresden(SSO)Dir.: U Schirmer; Prod.: Mielitz 
Dec 08-Jul 09  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: D Ettinger / Salemkour / Beermann; Prod.: August Everding 
Dec 08-Mar 09  Der FreischutzKasparDresden(SSO)Dir.: Schneider.cond; Prod.: Willy Decker 
Nov 08-Jan 09  Die FledermausFrankDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer; Prod.: Günter Krämer 
Nov 08-Maj 09  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer / Wolfgang Rennert; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Nov 08  LohengrinKönig HeinrichKölnDir.: Markus Stenz; Prod.: Klaus Maria Brandauer 
Okt 08-Mar 09  EuryantheKönig LudwigDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer; Prod.: Nemirova 
Okt 08-Apr 09  TurandotTimur itDresden(SSO)Dir.: Delacôte; Prod.: Homoki 
Okt 08  TannhauserBiterolfDresden(SSO)Dir.: Schneider.cond; Prod.: Konwitschny 
Okt 08  Die ZauberfloteSarastroJesi(Teatro)Dir.: Fasolis; Prod.: E Colla 
Sep 08-Jul 09  Der RosenkavalierBaron OchsDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Uwe Eric Laufenberg