Mirco Palazzi, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Mirco Palazzi

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 MCDomani[Gen, Världen]

Egna/andra hemsidor
 http://www.mircopalazzi.it

Kontakt
 impallomeni@mcdomani.com
 Mobile: +39 338 3113790
 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Dec 14-Jan 15  Maria StuardaTalbotBarcelona(Liceu)Dir.: Maurizio Benini; Prod.: Caurier / M Leiser 
 Okt-Nov 14  Le nozze di FigaroFigaro itDallasDir.: Villaume; Prod.: K Moriarty 
 Aug 14  Guillaume TellGualtiero itEdinburgh(Fest)Dir.: Noseda;
 Aug 14  La petite messe solennellebassoPesaroDir.: Zedda;
 Jul 14  Il viaggio a ReimsLord SydneyWildbadDir.: Fogliani;
 Maj 14  Guillaume TellGualtiero Fürst itTorino(Regio)Dir.: Noseda; Prod.: Vick 
 Apr 14  Stabat MaterBassoVerona(Teatro)Dir.: Stefano Montanari;
 Mar-Apr 14  Maometto IIMaometto IIRoma(Opera)Dir.: R Abbado; Prod.: Pier Luigi Pizzi 
 Feb-Mar 14  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itVenezia(Fenice)Dir.: G Rigon; Prod.: Morassi 
 Feb 14  L'italiana in AlgeriMustafàVerona(Teatro)Dir.: Lanzillotta; Prod.: Pier Luigi Pizzi 
 Dec 13  Stabat MaterbassoTokyo(BK)Dir.: Noseda;
 Nov 13  RequiembassoTokyo(Suntory)Dir.: Noseda;
 Nov 13  La Damnation de FaustMephistophelesLondon(Barbican)Dir.: Gergiev;
 Okt 13  RigolettoSparafucilePadovaDir.: Bisanti; Prod.: Poda 
 Sep 13  Lucrezia BorgiaAlfonso I d'EstePadovaDir.: Pasqualetti; Prod.: Ciabatti 
 Sep 13  Il trovatoreFerrandoAmsterdam(CG)Dir.: Andretta;
 Maj 13  RequiemBassAntwerpen(Vlaamse)Dir.: D Jurowski;
 Maj 13  RequiemBassGentDir.: D Jurowski;
 Mar-Apr 13  Maria StuardaTalbotBilbao(ABAO)Dir.: Perez Sierra; Prod.: Poda 
 Mar 13  Matthaus-PassionbassoRoma(S.Cecilia)Dir.: Pappano;
 Feb 13  Don GiovanniLeporelloTorino(Regio)Dir.: Hogwood; Prod.: Placido 
 Nov 12  Maria StuardaTalbotRovigoDir.: S Rolli; Prod.: Bertolani 
 Nov 12  MacbethBancoJesi(Teatro)Dir.: Bisanti; Prod.: Henning Brockhaus 
 Okt 12  Maria StuardaTalbot itBergamoDir.: S Rolli; Prod.: Bertolani 
 Aug 12  TancrediNoRolePesaroDir.: Zedda;
 Aug 12  Ciro in BabiloniaNoRolePesaroDir.: Will Crutchfield; Prod.: Davide Livermore 
Jun-Jul 12  La Damnation de FaustMéphistophélèsSt Gallen(Fest)Dir.: Rouland; Prod.: Carlos Wagner 
Apr 12  La gazza ladraGottardoVerona(Teatro)Dir.: G Rigon; Prod.: Michieletto 
Jan 12  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentRovigoDir.: Francesco Rosa; Prod.: Poda 
Jan 12  Il viaggio a ReimsLord SidneyFirenze(Comunale)Dir.: Daniele Rustioni; Prod.: M Gandini 
Dec 11-Jan 12  Linda di ChamounixIl PrefettoBarcelona(Liceu)Dir.: Marco Armiliato; Prod.: Sagi 
Nov 11  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itWashington(WO)Dir.: Auguin; Prod.: D Alden 
Sep-Okt 11  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itVenezia(Fenice)Dir.: A Battistoni / G Rigon; Prod.: Morassi 
Jul 11  Stabat MaterBassWildbadDir.: Fogliani;
Jun 11  Stabat MaterbasseParis(Saint-Denis)Dir.: Myung Whun Chung;
Maj-Jun 11  Lucia di LammermoorRaimondo Bidebent itVenezia(Fenice)Dir.: Fogliani; Prod.: John Doyle 
Mar 11  Maria StuardaTalbotAthens(Megaron)Dir.: Bonynge;
Feb 11  Il trovatoreFerrandoKölnDir.: Markus Stenz;
Jan 11  L'italiana in AlgeriMustafàBilbao(ABAO)Dir.: M Mariotti; Prod.: Sagi 
Okt-Nov 10  Don GiovanniLeporelloDallas Dir.: N Moldoveanu; Prod.: J Pascoe 
Aug 10  Stabat MaterNoRolePesaroDir.: M Mariotti;
Aug 10  Demetrio e PolibioPolibioPesaroDir.: Rovaris; Prod.: Davide Livermore 
Jun-Jul 10  Il diluvio universaleNoèSt Gallen(Fest)Dir.: Fogliani; Prod.: Levant 
Maj 10  Maria StuardaTalbotPalermoDir.: F Carminati; Prod.: Krief 
Apr 10  RequiembassoVenezia(Fenice)Dir.: Altinoglu;
Mar 10  Caterina CornaroMocenigoAmsterdam(CG)Dir.: D Parry;
Jan-Feb 10  Don GiovanniMasettoMilano(Scala)Dir.: Langrée; Prod.: Mussbach 
Dec 09  Guillaume TellWalter FurstAmsterdam(CG)Dir.: P Olmi;
Nov 09  OtelloElmiroTokyo(Orchard)Dir.: Gustav Kuhn; Prod.: G Del Monaco 
Sep 09  Il viaggio a ReimsLord SidneyRoma(S.Cecilia)Dir.: Nagano;
Aug 09  La petite messe solennelleNoRolePesaroDir.: Zedda;
Aug 09  ZelmiraLeucippoPesaroDir.: R Abbado; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti 
Jul 09  L'elisir d'amoreDulcamara itSolothurnDir.: Croci;
Jun 09  Lucrezia BorgiaAlfonso d'EsteLiègeDir.: Arrivabeni;
Maj-Jun 09  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentAvignonDir.: Guingal; Prod.: Bélier-Garcia 
Apr-Maj 09  Maria StuardaTalbot itVenezia(Fenice)Dir.: Bruno Campanella; Prod.: Krief 
Feb 09  L'incoronazione di PoppeaSenecaBarcelona(Liceu)Dir.: Bicket; Prod.: D Alden 
Nov 08  La petite messe solennellebassLondon(Barbican)Dir.: R Chailly;
Apr-Maj 08  La clemenza di TitoNoRoleBariDir.: Güttler; Prod.: Pagliaro 
Okt 07  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentCremonaDir.: Manlio Benzi; Prod.: Kaegi 
Okt 07  Lucia di LammermoorNoRoleComoDir.: Manlio Benzi; Prod.: Kaegi 
Sep 07  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentPaviaDir.: Manlio Benzi; Prod.: Kaegi 
Aug 07  OtelloElmiroPesaroDir.: R Palumbo; Prod.: G Del Monaco 
Mar-Apr 07  Giulio Cesare in EgittoAchillaGenovaDir.: Fasolis; Prod.: H Wernicke / Björn Jensen 
Nov-Dec 06  Lucia di LammermoorRaimondo BidebentBarcelona(Liceu)Dir.: Stefan Anton Reck; Prod.: Carsen 
Okt-Nov 06  Don GiovanniLeporelloSantiagoDir.: Rani Calderon; Prod.: Hampe 
Apr-Jun 06  La forza del destinoPadre Guardiano itBernDir.: Maurizio Barbacini / S Dinic; Prod.: V Kiljunen 
Aug 05  Adelaide di BorgognaBerengario itEdinburgh(Fest)Dir.: Carella;
Maj 05  I puritaniSir GiorgioAvignonDir.: Balderi; Prod.: C Roubaud 
Apr 05  La petite messe solennelleNoRoleFirenze(Comunale)
Jan-Feb 05  Il trovatoreFerrandoBussetoDir.: Rizzi-Brignoli; Prod.: Pier Francesco Maestrini 
Nov 04  La sonnambulaConte RodolfoCataniaDir.: Ranzani; Prod.: Vela 
Feb-Mar 04  Il trovatoreFerrandoNapoliDir.: G Ferro; Prod.: Tiezzi 
Nov 03  SemiramideOroeTorino(Regio)Dir.: Frizza; Prod.: Kaegi 
Aug 03  ZelmiraLeucippo itEdinburgh(Fest)Dir.: Maurizio Benini;