Peter Konwitschny :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Peter Konwitschny

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Susanne Herrnleben[var(ne)]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jul 16  Der fliegende HollanderRegissörMünchen(Fest)Dir.: A Fisch;
 Maj 16  Der fliegende HollanderRegissörMünchen(SO)Dir.: A Fisch;
 Dec 15  La bohemeRegissörLeipzigDir.: Gedschold;
 Jul 15  Tristan und IsoldeRegissörMünchen(Fest)Dir.: Philippe Jordan;
 Apr-Maj 15  La juiveRegissörGentDir.: Netopil / Pouspourikas;
 Apr 15  La juiveRegissörAntwerpen(Vlaamse)Dir.: Netopil / Pouspourikas;
 Mar-Maj 15  La traviataRegissörNürnbergDir.: Marcus Bosch;
 Feb-Mar 15  La traviataRegissörLondon(ENO)Dir.: R Böer;
 Feb-Maj 15  HochwasserRegissörHeidelberg(Theater)Dir.: J Harneit;
 Feb-Maj 15  Abends am FlussRegissörHeidelberg(Theater)Dir.: J Harneit;
 Dec 14-Feb 15  La bohemeRegissörLeipzigDir.: Gedschold / U Schirmer / Carnall;
 Nov 14  JenufaRegissörBrnoDir.: Dirk Kaftan;
 Nov 14-Jan 15  Lady Macbeth of MtsenskRegissörKøbenhavn(KGL)Dir.: Alexander Vedernikov;
 Sep-Okt 14  TannhauserRegissörDresden(SSO)Dir.: C Meister;
 Sep-Dec 14  JenufaRegissörAugsburgDir.: Dirk Kaftan;
 Jul 14  Der fliegende HollanderRegissörMünchen(Fest)Dir.: Feltz;
 Jul 14  La traviataRegissörWien(Theater)Dir.: Sian Edwards;
 Apr 14  ParsifalRegissörMünchen(SO)Dir.: A Fisch;
 Mar-Jun 14  JenufaRegissörGraz(Buehnen)Dir.: Dirk Kaftan;
 Mar 14  La traviataRegissörNürnbergDir.: Marcus Bosch;
 Jan-Jun 14  La bohemeRegissörBratislavaDir.: Leginus / F Haider;
 Jan 14  Der fliegende HollanderRegissörMünchen(SO)Dir.: Feltz;
 Jan-Maj 14  ElektraRegissörLeipzigDir.: U Schirmer;
 Dec 13-Feb 14  Die ZauberfloteRegissörStuttgartDir.: Sandner;
 Dec 13-Jan 14  LohengrinRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
 Dec 13-Jan 14  La bohemeRegissörLeipzigDir.: Foremny;
 Okt-Nov 13  TannhauserRegissörDresden(SSO)Dir.: Trinks;
 Okt 13  Der fliegende HollanderRegissörMoscow(Bolshoi)Dir.: Sinaisky / Alexei Bogorad;
 Sep 13-Jun 14  Eugene OneginRegissörBratislavaDir.: J Kyzlink / Valentovic;
Jul 13  ParsifalRegissörMünchen(Fest)Dir.: Nagano;
Jul 13  Tristan und IsoldeRegissörMünchen(Fest)Dir.: Nagano;
Jul 13  AttilaRegissörWien(Theater)Dir.: Frizza;
Jun 13  Der fliegende HollanderRegissörMünchen(Fest)Dir.: A Fisch;
Maj 13  LohengrinRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Apr 13  Der fliegende HollanderRegissörMünchen(SO)Dir.: A Fisch;
Apr 13  Don CarlosRegissörWien(SO)Dir.: Bertrand de Billy;
Apr-Maj 13  Don GiovanniRegissörBerlin(Komische)Dir.: Sandner;
Apr-Maj 13  Die Meistersinger von NurnbergRegissörHamburg(SO)Dir.: Simone Young;
Mar 13  ParsifalRegissörMünchen(SO)Dir.: Nagano;
Mar 13  Tristan und IsoldeRegissörMünchen(SO)Dir.: Nagano;
Feb-Mar 13  La traviataRegissörLondon(ENO)Dir.: M Hofstetter;
Jan-Jun 13  Cosi fan tutteRegissörLeipzigDir.: Bramall;
Jan-Feb 13  GotterdammerungRegissörStuttgartDir.: Marc Soustrot;
Jan-Feb 13  Don CarlosRegissörHamburg(SO)Dir.: Alexander Joel;
Dec 12-Jan 13  Die ZauberfloteRegissörStuttgartDir.: Sandner;
Dec 12-Jan 13  La bohemeRegissörLeipzigDir.: W Lacey;
Nov-Dec 12  MacbethRegissörLeipzigDir.: Foremny;
Okt 12-Jun 13  Eugene OneginRegissörBratislavaDir.: J Kyzlink;
Okt-Nov 12  La traviataRegissörGraz(Buehnen)Dir.: Hindoyan;
Maj-Jun 12  ElektraRegissörStuttgartDir.: Georg Fritzsch;
Apr 12  ParsifalRegissörMünchen(SO)Dir.: Nagano;
Mar-Jun 12  AlcesteRegissörLeipzigDir.: Bramall;
Mar-Jun 12  Iphigenie en AulideRegissörLeipzigDir.: Foremny;
Feb-Jun 12  Eugene OneginRegissörBratislavaDir.: Selecký / J Kyzlink / Tužinský;
Jan-Jul 12  La traviataRegissörNürnbergDir.: Marcus Bosch;
Jan 12  Der fliegende HollanderRegissörMünchen(SO)Dir.: Kazushi Ono;
Dec 11-Jul 12  Cosi fan tutteRegissörLeipzigDir.: Bramall;
Dec 11-Jan 12  Don CarlosRegissörHamburg(SO)Dir.: Alexander Joel;
Dec 11  From the House of the DeadRegissörWien(SO)Dir.: Welser-Möst;
Dec 11-Apr 12  MacbethRegissörLeipzigDir.: U Schirmer / W Lacey;
Nov-Dec 11  La bohemeRegissörLeipzigDir.: Foremny / W Lacey;
Nov 11-Feb 12  Pikovaya DamaRegissörGraz(Buehnen)Dir.: Tecwyn Evans;
Sep-Nov 11  SalomeRegissörGöteborgDir.: Patrik Ringborg;
Sep 11-Apr 12  Eugene OneginRegissörLeipzigDir.: Foremny;
Jul 11  Tristan und IsoldeRegissörMünchen(Fest)Dir.: Nagano;
Jun 11  AidaRegissörGentDir.: D Jurowski;
Jun-Jul 11  From the House of the DeadRegissörZurich(Oper)Dir.: Metzmacher;
Maj 11  Der FreischutzRegissörBarcelona(Liceu)Dir.: M Boder / R Reimer;
Apr-Jun 11  ElektraRegissörLeipzigDir.: U Schirmer;
Apr-Maj 11  AidaRegissörLeipzigDir.: A Schüller;
Apr 11  ParsifalRegissörMünchen(SO)Dir.: Nagano;
Mar-Jun 11  Cosi fan tutteRegissörLeipzigDir.: Stoehr / W Lacey;
Jan-Maj 11  La traviataRegissörGraz(Buehnen)Dir.: Tecwyn Evans;
Jan 11  Das Land des LachelnsRegissörBerlin(Komische)Dir.: János Kovács;
Dec 10-Jan 11  Don GiovanniRegissörBerlin(Komische)Dir.: Foremny / Numajiri;
Nov 10-Jan 11  Iphigenie en AulideRegissörLeipzigDir.: Nicholas Kok / W Lacey;
Nov 10-Jun 11  TannhauserRegissörDresden(SSO)Dir.: Schneider.cond / Blunier;
Nov-Dec 10  AlcesteRegissörLeipzigDir.: Carignani;
Nov-Dec 10  La bohemeRegissörLeipzigDir.: U Schirmer / A Schüller;
Sep 10-Jun 11  Madama ButterflyRegissörBratislavaDir.: Selecký / Oliver von Dohnányi / Leginus / Marco Munari;
Sep 10-Apr 11  Eugene OneginRegissörBratislavaDir.: Selecký / J Kyzlink / Tužinský;
Sep 10-Apr 11  Eugene OneginRegissörLeipzigDir.: A Schüller;