Richard Samek, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Richard Samek

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 http://www.richardsamek.cz

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Apr-Maj 16  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteNational Theatre Prague, PrahaDir.: David Svec; Prod.: J Lauwers 
 Mar-Maj 16  TurandotPangState Opera, PrahaDir.: E Dovico / R Hein / Leginus; Prod.: Veznik 
 Feb-Apr 16  JenufaŠteva BuryjaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep-Dec 15  Prodana nevestaJeníkNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Sep 15-Apr 16  RusalkaprincNational Theatre Prague, PrahaDir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 15-Jun 16  Die ZauberfloteTaminoNational Theatre Prague, PrahaDir.: J Kyzlink / David Svec; Prod.: V Morávek 
 Sep 15-Jun 16  Don GiovanniDon OttavioNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / David Svec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 15-Maj 16  La bohemeRodolfo itState Opera, PrahaDir.: Brauner / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Aug 15-Apr 16  RusalkaprincState Opera, PrahaDir.: Štrunc / Zbyněk Müller; Prod.: Zdeněk Troška 
 Jul-Aug 15  Eine Nacht in VenedigCaramello/1. OfficierSeefestspiele MoerbischDir.: A Schüller; Prod.: Absenger 
 Jul 15  The Two WidowsLadislav Podhájský itSmetana Opera Festival, LitomyslDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Jun 15  MacbethMacduffState Opera, PrahaDir.: Štrunc / Šedivý; Prod.: Martin Čičvák 
 Mar-Apr 15  TannhauserWalther von der VogelweideState Opera, PrahaDir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Mar-Apr 15  Die Braut von MessinaDon CesarTheater MagdeburgDir.: Ishii; Prod.: Crombholz 
 Feb 15  Prodana nevestaJeníkDivadlo F X Šaldy, Liberec
 Feb-Jun 15  Die ZauberfloteTaminoNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: V Morávek 
 Jan-Maj 15  OtelloCassioState Opera, PrahaDir.: Leginus; Prod.: Neuner / Cukr 
 Dec 14  La traviataAlfredo GermontDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Otava 
 Dec 14-Jan 15  Prodana nevestaJeníkJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Dec 14-Jun 15  Don GiovanniDon OttavioND BrnoDir.: Ondrej Olos / Ivanović; Prod.: B Berger-Gorski 
 Nov 14-Jan 15  RusalkaPrincDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Otrava 
 Nov 14-Apr 15  JenufaŠteva BuryjaNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Nov 14-Jun 15  The Two WidowsLadislav PodhájskýNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: J Nekvasil 
 Nov 14-Jun 15  NabuccoIsmaeleND BrnoDir.: Jakub Klecker / J Kyzlink; Prod.: G Selmeczi 
 Okt-Dec 14  La traviataAlfréd GermontJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Brauner / Petrdlik; Prod.: Keprtová 
 Okt 14-Jun 15  Prodana nevestaHansStaatsoperette DresdenDir.: A Schüller; Prod.: A Böge 
 Okt 14-Maj 15  Der ZarewitschZarewitschStaatsoperette DresdenDir.: A Schüller; Prod.: R Lehmeier 
 Sep 14-Jun 15  Eine Nacht in VenedigHerzog von UrbinoStaatsoperette DresdenDir.: A Schüller / C Lichdi; Prod.: Solfaghari 
 Sep 14-Jun 15  RusalkaPrincState Opera, PrahaDir.: Chalupecký / Štrunc; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 14-Jun 15  TurandotPangState Opera, PrahaDir.: E Dovico / R Hein; Prod.: Veznik 
 Sep 14-Jun 15  La traviataAlfredo GermontState Opera, PrahaDir.: Leginus / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Sep 14-Jun 15  NabuccoIsmaeleState Opera, PrahaDir.: Hilary Griffiths / R Hein / Stur; Prod.: Karel Němec 
 Sep 14-Apr 15  RusalkaPrinceNational Theatre Prague, PrahaDir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep-Okt 14  Prodana nevestaJeníkJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Aug 14-Jun 15  Don GiovanniDon OttavioNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / David Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 14-Maj 15  La bohemeRodolfoState Opera, PrahaDir.: Štrunc / Brauner; Prod.: Havelka 
 Aug 14-Apr 15  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteNational Theatre Prague, PrahaDir.: Chalupecký / David Švec; Prod.: J Lauwers 
 Jun-Jul 14  RusalkaPrinceSmetana Opera Festival, LitomyslDir.: Štrunc; Prod.: Zdeněk Troška 
 Jun 14  Prodana nevestaJeníkJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Maj-Jun 14  Die ZauberfloteTaminoState Opera, PrahaDir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Maj 14  RusalkaPrinceRoyal Opera House of MuscatDir.: J Kyzlink; Prod.: V Morávek 
 Maj-Jun 14  Prodana nevestaHansStaatsoperette DresdenDir.: A Schüller; Prod.: A Böge 
 Feb 14  Prodana nevestaJeníkDivadlo F X Šaldy, Liberec
 Jan-Maj 14  OtelloCassioState Opera, PrahaDir.: Brauner / Heiko Mathias Förster; Prod.: Neuner / Cukr 
 Jan 14-Feb 15  NabuccoIsmaele itNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Jan-Maj 14  TannhauserWalther von der Vogelweide deState Opera, PrahaDir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Dec 13-Mar 14  Die FledermausAlfrédND BrnoDir.: Ondrej Olos / K Zehnder; Prod.: Havelka 
 Nov 13-Mar 14  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonte deNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
 Nov-Dec 13  Prodana nevestaJeník csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Okt 13-Maj 14  RusalkaPrincDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Babický; Prod.: Josef Průdek 
 Okt 13-Mar 14  NabuccoIsmaeleND BrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: G Selmeczi 
 Okt 13-Jun 14  La traviataAlfredo GermontJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Štrunc / Brauner / Petrdlik; Prod.: Keprtová 
 Okt 13-Jun 14  RusalkaPrincND BrnoDir.: J Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: V Morávek 
 Okt 13-Jun 14  RusalkaPrince csState Opera, PrahaDir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Maj 14  La traviataAlfredo GermontDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Otava 
 Sep 13-Jun 14  TajemstviVítJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 13-Jun 14  Eine Nacht in VenedigHerzog von UrbinoStaatsoperette DresdenDir.: A Schüller / C Lichdi; Prod.: Solfaghari 
 Sep-Nov 13  Kat'a KabanovaKudriáš csNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  La bohemeRodolfo itState Opera, PrahaDir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 13-Maj 14  TurandotPrince of Persia itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Sep 13-Maj 14  TurandotPang itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Sep 13-Maj 14  The Two WidowsLadislav PodhájskýNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jan 14  FaustFaust frJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
 Aug 13-Jun 14  NabuccoIsmaele itState Opera, PrahaDir.: Brauner / Hilary Griffiths / R Hein / E Dovico / Stur; Prod.: Karel Němec 
 Aug 13-Jun 14  La traviataAlfredo Germont itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Jun 13  OtelloCassio itSmetana Opera Festival, LitomyslDir.: Brauner; Prod.: Neuner 
Maj-Jun 13  The Two WidowsLadislav Podhájský csNational Theatre Prague, PrahaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
Apr-Jun 13  Eine Nacht in VenedigHerzog von UrbinoStaatsoperette DresdenDir.: A Schüller; Prod.: Solfaghari 
Mar-Jun 13  Die FledermausAlfrédND BrnoDir.: K Zehnder / Ondrej Olos; Prod.: Havelka 
Feb-Maj 13  Prodana nevestaJeníkDivadlo F X Šaldy, Liberec
Jan-Apr 13  Der ZigeunerbaronSándor BarinkayStaatsoperette DresdenDir.: E Theis / Feigel; Prod.: R Schaller 
Jan-Maj 13  FaustFaustJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 12-Apr 13  Die ZauberfloteTaminoJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Ivan Pařík; Prod.: Jana Kališová 
Nov 12-Maj 13  Kat'a KabanovaKudriášNational Moravian-Silesian Theatre, OstravaDir.: Robert Jindra / J Žídek; Prod.: J Nekvasil 
Okt 12-Maj 13  TajemstviVítJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
Okt 12-Jun 13  Die ZauberfloteTamino deState Opera, PrahaDir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
Okt 12-Apr 13  La traviataAlfredo GermontDivadlo F X Šaldy, LiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Otava 
Okt 12-Jun 13  RusalkaPrincND BrnoDir.: J Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: V Morávek 
Sep 12-Mar 13  TurandotPangJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Štrunc; Prod.: V Václav Málek 
Sep 12-Apr 13  L'elisir d'amoreNemorinoJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Ivan Pařík / Štrunc; Prod.: Hončarivová 
Sep 12-Maj 13  NabuccoIsmaeleND BrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: G Selmeczi 
Sep 12-Jun 13  RusalkaPrince csState Opera, PrahaDir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška 
Sep 12-Jun 13  TurandotPrince of Persia itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
Sep 12-Jun 13  TurandotPang itState Opera, PrahaDir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
Sep-Nov 12  RigolettoVévoda mantovskýJ K Tyl Theatre, PlzenDir.: Ivan Pařík / Brauner / Štrunc; Prod.: R Róbert Alföldi 
Sep 12-Jun 13  La bohemeRodolfo itState Opera, PrahaDir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
Sep 12-Maj 13  Der Graf von LuxemburgRenéStaatsoperette DresdenDir.: Garbosnik / Feigel; Prod.: Oldag 
Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannSpalanzaniNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannNathanaëlNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Aug 12-Apr 13  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
Aug 12-Jun 13  NabuccoIsmaele itState Opera, PrahaDir.: Brauner / Hilary Griffiths / R Hein / E Dovico / Stur; Prod.: Karel Němec 
Aug 12-Apr 13  OtelloCassio itState Opera, PrahaDir.: Brauner / Heiko Mathias Förster; Prod.: Neuner / Cukr 
Feb 12  JenufaSteva Burya csOpéra de ReimsDir.: Ondrej Olos; Prod.: Constant 
Jan 12  JenufaŠteva BuryaOpéra-Théâtre de LimogesDir.: Ondrej Olos; Prod.: Constant 
Dec 11-Jan 12  The Plays of MaryMascaron/Groom/TenorNational Theatre Prague, PrahaDir.: David Švec; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 11-Mar 12  NabuccoIsmaeleND BrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: G Selmeczi 
Nov 11-Mar 12  Die FledermausAlfréd csND BrnoDir.: K Zehnder / Ondrej Olos; Prod.: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannSpalanzaniNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannNathanaëlNational Theatre Prague, PrahaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Nov 11  JenufaŠteva Buryja csOpéra de RennesDir.: Ondrej Olos; Prod.: Constant 
Sep 11-Maj 12  Der ZigeunerbaronSándor BarinkayStaatsoperette DresdenDir.: E Theis / Feigel; Prod.: R Schaller 
Sep 11-Jun 12  Der Graf von LuxemburgRené Graf von LuxemburgStaatsoperette DresdenDir.: Garbosnik; Prod.: Oldag 
Sep 11  Les contes d'HoffmannNathanaëlPafos Aphrodite FestivalDir.: Zbynĕk Müller; Prod.: Havelka 
Aug 11-Maj 12  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil / David Švec; Prod.: J Lauwers 
Maj-Jun 11  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil; Prod.: J Lauwers 
Sep 10  ArianeGuardNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil;
Sep 10  Le RossignolFishermanNational Theatre Prague, PrahaDir.: Netopil;
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannSpalanzani/ NathanaëlNational Theatre Prague, PrahaDir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka