Richard Samek :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Richard Samek

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning
 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  MacbethMacduffPraha(Statni)Dir.: Štrunc; Prod.: Čičvák 
 Maj 15  Eine Nacht in VenedigHerzog von UrbinoDresden(Fest)Dir.: A Schüller / C Lichdi; Prod.: Solfaghari 
 Mar-Apr 15  TannhauserWalther von der VogelweidePraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Feb-Jun 15  Die ZauberfloteTaminoPraha(Estates)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: V Morávek 
 Jan-Maj 15  OtelloCassioPraha(Statni)Dir.: Leginus; Prod.: Neuner / Cukr 
 Nov 14-Apr 15  Jenufa� teva BuryjaPraha(Narodni)Prod.: J Nekvasil 
 Nov 14-Jun 15  The Two WidowsLadislav PodhájskýPraha(Narodni)Prod.: J Nekvasil 
 Nov-Dec 14  NabuccoIsmaeleBrnoDir.: Jakub Klecker / J Kyzlink; Prod.: Selmeczi 
 Okt 14-Jun 15  Prodana nevestaHansDresden(Operette)Dir.: A Schüller; Prod.: A Böge 
 Sep 14-Jun 15  Eine Nacht in VenedigHerzog von UrbinoDresden(Operette)Dir.: A Schüller / C Lichdi; Prod.: Solfaghari 
 Sep 14-Jun 15  RusalkaPrincPraha(Statni)Dir.: Chalupecký / Štrunc; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 14-Jun 15  TurandotPangPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein; Prod.: Veznik 
 Sep 14-Jun 15  La traviataAlfredo GermontPraha(Statni)Dir.: Leginus / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Sep 14-Jun 15  NabuccoIsmaelePraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Karel Němec 
 Sep 14  Prodana nevestaJeníkPlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Aug 14-Jun 15  Don GiovanniDon OttavioPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 14-Maj 15  La bohemeRodolfoPraha(Statni)Prod.: Havelka 
 Aug 14-Apr 15  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmontePraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: J Lauwers 
 Jun-Jul 14  RusalkaPrinceLitomyslDir.: Štrunc; Prod.: Zdeněk Troška 
 Jun 14  Prodana nevestaJeníkPlzenDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Jana Kališová 
 Maj-Jun 14  Die ZauberfloteTaminoPraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Maj 14  RusalkaPrinceMuscatDir.: J Kyzlink; Prod.: V Morávek 
 Maj-Jun 14  Prodana nevestaHansDresden(Operette)Dir.: A Schüller; Prod.: A Böge 
 Feb 14  Prodana nevestaJeníkLiberec
 Jan-Maj 14  OtelloCassioPraha(Statni)Dir.: Brauner / Heiko Mathias Förster; Prod.: Neuner / Cukr 
 Jan 14-Feb 15  NabuccoIsmaele itOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Jan-Maj 14  TannhauserWalther von der Vogelweide dePraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Dec 13-Mar 14  Die FledermausAlfrédBrnoDir.: Olos / K Zehnder; Prod.: Havelka 
 Nov 13-Mar 14  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonte dePraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
 Nov-Dec 13  Prodana nevestaJeník csOstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Okt 13-Maj 14  RusalkaPrincLiberecDir.: Babický; Prod.: Josef Průdek 
 Okt 13-Mar 14  NabuccoIsmaeleBrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: Selmeczi 
 Okt 13-Jun 14  La traviataAlfredo GermontPlzenDir.: Štrunc / Brauner / Petrdlik; Prod.: Keprtová 
 Okt 13-Jun 14  RusalkaPrincBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: V Morávek 
 Okt 13-Jun 14  RusalkaPrince csPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Maj 14  La traviataAlfredo GermontLiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Otava 
 Sep 13-Jun 14  TajemstviVítPlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 13-Jun 14  Eine Nacht in VenedigHerzog von UrbinoDresden(Operette)Dir.: A Schüller / C Lichdi; Prod.: Solfaghari 
 Sep-Nov 13  Kat'a KabanovaKudriáš csOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  La bohemeRodolfo itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 13-Maj 14  TurandotPrince of Persia itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Sep 13-Maj 14  TurandotPang itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Sep 13-Maj 14  The Two WidowsLadislav PodhájskýPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jan 14  FaustFaust frPlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
 Aug 13-Jun 14  NabuccoIsmaele itPraha(Statni)Dir.: Brauner / Hilary Griffiths / R Hein / E Dovico / Stur; Prod.: Karel Němec 
 Aug 13-Jun 14  La traviataAlfredo Germont itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Jun 13  OtelloCassio itLitomyslDir.: Brauner; Prod.: Neuner 
 Maj-Jun 13  The Two WidowsLadislav Podhájský csPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Apr-Jun 13  Eine Nacht in VenedigHerzog von UrbinoDresden(Operette)Dir.: A Schüller; Prod.: Solfaghari 
 Mar-Jun 13  Die FledermausAlfrédBrnoDir.: K Zehnder / Olos; Prod.: Havelka 
 Feb-Maj 13  Prodana nevestaJeníkLiberec
 Jan-Apr 13  Der ZigeunerbaronSándor BarinkayDresden(Operette)Dir.: E Theis / Feigel; Prod.: R Schaller 
 Jan-Maj 13  FaustFaustPlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
 Dec 12-Apr 13  Die ZauberfloteTaminoPlzenDir.: Ivan Pařík; Prod.: Jana Kališová 
 Nov 12-Maj 13  Kat'a KabanovaKudriášOstravaDir.: Robert Jindra / J Žídek; Prod.: J Nekvasil 
 Okt 12-Maj 13  TajemstviVítPlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
 Okt 12-Jun 13  Die ZauberfloteTamino dePraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / R Hein; Prod.: Ladislav Štros 
 Okt 12-Apr 13  La traviataAlfredo GermontLiberecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Otava 
 Okt 12-Jun 13  RusalkaPrincBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: V Morávek 
 Sep 12-Mar 13  TurandotPangPlzenDir.: Štrunc; Prod.: V Václav Málek 
 Sep 12-Apr 13  L'elisir d'amoreNemorinoPlzenDir.: Ivan Pařík / Štrunc; Prod.: Hončarivová 
 Sep 12-Maj 13  NabuccoIsmaeleBrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: Selmeczi 
 Sep 12-Jun 13  RusalkaPrince csPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 12-Jun 13  TurandotPrince of Persia itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Sep 12-Jun 13  TurandotPang itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein / J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Sep-Nov 12  RigolettoIl duca di MantovaPlzenDir.: Ivan Pařík / Brauner / Štrunc; Prod.: R Róbert Alföldi 
 Sep 12-Jun 13  La bohemeRodolfo itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Der Graf von LuxemburgRenéDresden(Operette)Dir.: Garbosnik / Feigel; Prod.: Oldag 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannSpalanzaniPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannNathanaëlPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
 Aug 12-Apr 13  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmontePraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
 Aug 12-Jun 13  NabuccoIsmaele itPraha(Statni)Dir.: Brauner / Hilary Griffiths / R Hein / E Dovico / Stur; Prod.: Karel Němec 
 Aug 12-Apr 13  OtelloCassio itPraha(Statni)Dir.: Brauner / Heiko Mathias Förster; Prod.: Neuner / Cukr 
Feb 12  JenufaSteva Burya csReimsDir.: Olos; Prod.: Constant 
Jan 12  JenufaŠteva BuryaLimogesDir.: Olos; Prod.: Constant 
Dec 11-Jan 12  The Plays of MaryMascaron/Groom/TenorPraha(Narodni)Dir.: Švec; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 11-Mar 12  NabuccoIsmaeleBrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: Selmeczi 
Nov 11-Mar 12  Die FledermausAlfréd csBrnoDir.: K Zehnder / Olos; Prod.: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannSpalanzaniPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannNathanaëlPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Nov 11  JenufaŠteva Buryja csRennesDir.: Olos; Prod.: Constant 
Sep 11-Maj 12  Der ZigeunerbaronSándor BarinkayDresden(Operette)Dir.: E Theis / Feigel; Prod.: R Schaller 
Sep 11-Jun 12  Der Graf von LuxemburgRené Graf von LuxemburgDresden(Operette)Dir.: Garbosnik; Prod.: Oldag 
Sep 11  Les contes d'HoffmannNathanael, SpalanzaniPafosDir.: Zbynĕk Müller; Prod.: Havelka 
Maj-Jun 11  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmontePraha(Estates)Dir.: Netopil; Prod.: J Lauwers 
Sep 10  ArianeGuardPraha(Narodni)Dir.: Netopil;
Sep 10  Le RossignolFishermanPraha(Narodni)Dir.: Netopil;
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannSpalanzani/ NathanaëlPraha(Narodni)Dir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Mar-Maj 10  Les contes d'HoffmannSpalanzani/ NathanaelPraha(Narodni)Dir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Okt 09-Maj 10  The Plays of MaryMascaron/Groom/TenorPraha(Narodni)Dir.: Bělohlávek / Švec; Prod.: Jiří Heřman / Kristýna Černá 
Okt 09-Apr 10  NabuccoIsmaele itBrnoDir.: J Kyzlink / Jakub Klecker / Kesselyák; Prod.: Selmeczi 
Maj-Jun 09  OtelloCassioPraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster; Prod.: Neuner 
Nov 08-Jan 09  Manon LescautEdmondo itPraha(Statni)Dir.: Štrunc / Marco Zambelli; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 08-Maj 09  Der ZigeunerbaronBárinkayBrnoDir.: Stych; Prod.: Stych 
Sep 08-Maj 09  NabuccoIsmaele itBrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: Selmeczi 
Sep 08-Jan 09  TurandotPang itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / R Hein; Prod.: Veznik 
Aug 08-Mar 09  Lucia di LammermoorLord Arturo Bucklaw itPraha(Statni)Dir.: R Hein / Štrunc; Prod.: Nekovar 
Aug 08-Jun 09  NabuccoIsmaele itPraha(Statni)Dir.: Keprt; Prod.: Karel Nemec