Roderick Williams, barryton :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Roderick Williams

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Ingpen Williams[Gen, Världen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj-Jul 14  Cosi fan tutteDon Alfonso enLondon(ENO)Dir.: R Wigglesworth; Prod.: McDermott 
 Apr 14  Johannes-PassionChristusBaden-Baden(Fest)Dir.: Rattle; Prod.: Sellars 
 Okt 13  Peter GrimesNed KeeneRoma(S.Cecilia)Dir.: Pappano;
 Jun 13  Sunken GardenToby KramerAmsterdam(Fest)Dir.: André de Ridder; Prod.: van der Aa 
 Jun 13  Sunken GardenToby KramerAmsterdam(NO)Dir.: André de Ridder; Prod.: van der Aa 
 Apr 13  Dido and AeneasAeneas enWien(Theater)Dir.: Robert King;
 Apr 13  Sunken GardenToby KramerLondon(ENO)Dir.: André de Ridder; Prod.: van der Aa 
 Mar 13  Acis e GalateabasAmsterdam(CG)Dir.: L Alarcón;
 Feb-Mar 13  MedeeOrontesLondon(ENO)Dir.: Curnyn; Prod.: McVicar 
 Okt 12  After LifeAidenMelbourne(Fest)Dir.: Padberg; Prod.: van der Aa 
Jun 12  JoshuaBassHalle(Fest)Dir.: Rademann;
Okt-Dec 11  Castor et PolluxPolluxLondon(ENO)Dir.: Curnyn; Prod.: Kosky 
Jun-Jul 11  Peter GrimesNed KeeneLondon(RO)Dir.: Andrew Davis;
Maj 11  From the House of the DeadGoryanchikov enLeedsDir.: Farnes; Prod.: Fulljames 
Feb 11  Die JahreszeitenbarytonParis(CE)Dir.: Elts;
Okt-Dec 10  Le nozze di FigaroIl conte Almaviva itGlasgow(ScotOp)Dir.: Francesco Corti; Prod.: Thomas Allen 
Aug 10  The Indian QueenBass enEdinburgh(Fest)Dir.: Christophers;
Jun-Jul 10  CapriccioOlivier deNorthingtonDir.: Barlow.cond; Prod.: Medcalf 
Maj 10  After LifeAidenLondon(Barbican)Prod.: van der Aa 
Mar 10  After LifeAidenLyon(Opera)Dir.: Tausk; Prod.: van der Aa 
Feb 10  Il barbiere di SivigliaFigaro itMiami(Grand)Dir.: Gary Thor Wedow; Prod.: R Doucet 
Dec 09  The MessiahBassBerlin(Konzert)Dir.: Rademann;
Dec 09  MagnificatbarytonParis(CE)Dir.: Rademann;
Sep-Okt 09  After LifeAidenAmsterdam(NO)Dir.: Tausk; Prod.: van der Aa 
Aug 09  RinaldoArgante itEdinburgh(Fest)Dir.: Masaaki Suzuki;
Jul 09  L'amour de loinJaufre RudelLondon(ENO)Dir.: E Gardner; Prod.: D Pasca 
Mar 09  JuliettaNoRoleLondon(Barbican)Dir.: Belohlavek;
Feb 09  SamsonManoahLondon(Barbican)Dir.: Christophers;
Jan-Feb 09  Die ZauberflotePapagenoLondon(ENO)Dir.: Erik Nielsen / Stephen Higgins; Prod.: Hytner / Ian Rutherford 
Okt 08  La bohemeSchaunardLondon(RO)Dir.: Christian Badea; Prod.: J Copley 
Sep 08  The Last SupperCristoTorino(Sett)Dir.: E Howarth; Prod.: Martin Duncan 
Sep 08  The Last SupperCristoMilano(Sett)Dir.: E Howarth; Prod.: Martin Duncan