Svatopluk Sem :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Svatopluk Sem

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning
 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 14  The Cunning Little VixenForester csLitomyslDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
 Maj-Jun 14  The Cunning Little VixenHaraštaBrnoDir.: Hanus / Jakub Klecker; Prod.: James Conway 
 Feb-Maj 14  CarmenEscamillo frCeské BudějoviceDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová 
 Jan-Maj 14  TannhauserWolfram von Eschenbach dePraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Dec 13-Mar 14  Die FledermausDr. FalkeBrnoDir.: Olos / Kaspar Zehnder; Prod.: Havelka 
 Nov-Dec 13  LohengrinDer Heerrufer des Königs deOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Rocc 
 Okt 13-Maj 14  Il barbiere di SivigliaFigaro itPraha(Statni)Dir.: Brauner / E Dovico; Prod.: Otava 
 Sep 13-Jun 14  CarmenEscamillo frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Feb 14  L'elisir d'amoreBelcore itPraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni 
 Sep 13-Apr 14  TajemstviKalinaPlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 13-Maj 14  Don GiovanniDon GiovanniBrnoDir.: Feranec; Prod.: B Berger-Gorski 
 Sep 13-Maj 14  JakobinBohuš of Harasov csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 13-Jun 14  Cosi fan tutteGuglielmo itPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Čičvák 
 Sep 13-Maj 14  Il trovatoreIl Conte di Luna itPraha(Statni)Dir.: Latham-Koenig / Štrunc; Prod.: Cukr 
 Sep 13-Jun 14  La bohemeMarcello itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 13-Jan 14  FaustValentin frPlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 13-Jun 14  Madama ButterflySharpless itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Štrunc; Prod.: Jernek 
 Aug 13-Jun 14  La traviataGiorgio Germont itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Aug 13-Jun 14  Don GiovanniDon Giovanni itPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Jul-Aug 13  Il barbiere di SivigliaFigaroGars am KampDir.: Ivan Parik / Dejan Savic / Orosanu; Prod.: Karel Drgac 
 Jun 13  Don GiovanniDon Giovanni itLitomyslDir.: Feranec; Prod.: B Berger-Gorski 
 Maj-Jun 13  Don GiovanniDon Giovanni itBrnoDir.: Feranec; Prod.: B Berger-Gorski 
 Mar-Jun 13  Die FledermausDr. FalkeBrnoDir.: Kaspar Zehnder / Olos; Prod.: Havelka 
 Mar-Jun 13  LohengrinDer Heerrufer des KönigsOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Rocc 
 Jan-Maj 13  FaustValentinPlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
 Jan-Maj 13  I vespri sicilianiGuido di Montfort itBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Ladislav Adamík 
 Jan 13  Vec MakropulosJaroslav PrusOstravaDir.: Robert Jindra;
 Dec 12-Apr 13  La bohemeMarcelloOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
 Nov 12-Jun 13  Il barbiere di SivigliaFigaro itPraha(Statni)Dir.: Brauner / E Dovico; Prod.: Otava 
 Okt 12-Maj 13  TajemstviKalinaPlzenDir.: Štrunc; Prod.: Dominik Beneš 
 Okt 12-Apr 13  L'elisir d'amoreBelcore itPraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni 
 Sep 12-Apr 13  Cosi fan tutteGuglielmoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Čičvák 
 Sep 12-Feb 13  La WallyVincenzo GellnerOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Klemens 
 Sep 12-Jun 13  CarmenEscamillo frPraha(Statni)Dir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep-Okt 12  The Cunning Little VixenHaraštaBrnoDir.: Hanus / Jakub Klecker; Prod.: James Conway 
 Sep 12-Jun 13  La bohemeMarcello itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Jun 13  Madama ButterflySharpless itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Štrunc; Prod.: Jernek 
 Sep 12-Jun 13  JakobinBohuš of HarasovPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Aug 12-Apr 13  Il trovatoreIl Conte di Luna itPraha(Statni)Dir.: Latham-Koenig / Štrunc; Prod.: Cukr 
 Aug 12-Jun 13  Don GiovanniDon GiovanniPraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec / Chalupecký; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Aug 12  La traviataGiorgio Germont itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Jun 12  CarmenEscamilloOstravaDir.: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
Jun 12  Don GiovanniDon GiovanniPraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec; Prod.: Skutr 
Apr-Maj 12  ParsifalKlingsorPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
Mar-Apr 12  The Cunning Little VixenHaraštaBrnoDir.: Hanus / Jakub Klecker; Prod.: James Conway 
Dec 11-Jan 12  The Plays of MaryDevilPraha(Narodni)Dir.: Švec; Prod.: Jiří Heřman 
Nov 11-Mar 12  Die FledermausDr. Falke csBrnoDir.: Kaspar Zehnder / Olos; Prod.: Havelka 
Okt 11-Jun 12  La bohemeMarcelloOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Okt 11-Jun 12  JakobinBohušPraha(Narodni)Dir.: Netopil / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Jun 12  L'elisir d'amoreBelcorePraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni / Flory 
Aug 11-Maj 12  Cosi fan tutteGuglielmoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Čičvák 
Mar-Maj 11  ParsifalKlingsorPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 10-Jul 11  L'elisir d'amoreBelcorePraha(Narodni)Dir.: Švec; Prod.: Sandroni / Flory 
Okt 10-Jun 11  Cosi fan tutteGuglielmoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Marko Ivanovic; Prod.: Čičvák 
Sep 10-Apr 11  CarmenEscamillo frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 10-Maj 11  CarmenEscamilioOstravaDir.: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař;
Jul 10  Don GiovanniDon Giovanni itCeské BudějoviceDir.: Allemandi / Peschík; Prod.: J Menzel 
Jan-Maj 10  Cosi fan tutteGuglielmoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Čičvák 
Okt 09-Maj 10  The Plays of MaryDevilPraha(Narodni)Dir.: Belohlavek / Švec; Prod.: Jiří Heřman / Kristýna Černá 
Okt-Nov 09  The Cunning Little VixenHarašta csBrnoDir.: Jakub Klecker; Prod.: James Conway 
Sep 09-Maj 10  Die ZauberfloteFigaro deBrnoDir.: Švec / J Kyzlink; Prod.: Santillo 
Sep 09-Jun 10  Il barbiere di SivigliaFigaro itBrnoDir.: Švec / J Kyzlink; Prod.: Santillo 
Jul 09  RusalkaHajnýCeské BudějoviceDir.: John Keenan; Prod.: Josef Prudek 
Okt 08-Maj 09  La bohemeMarcello itPraha(Statni)Dir.: Lenárd; Prod.: Havelka 
Sep 08-Jun 09  La belle et la beteAvenantBrnoDir.: Jakub Klecker; Prod.: Rocc 
Sep 08-Jun 09  Il barbiere di SivigliaFigaro itBrnoDir.: L de Marchi / Švec; Prod.: Santillo