Thomas Johannes Mayer, barryton :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Thomas Johannes Mayer

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Agentur Seifert[Gen, Världen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jul 15  ArabellaMandryka deMünchen(Fest)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: A Dresen 
 Maj 15  La mere coupableBegaersWien(Theater)Dir.: Hussain; Prod.: Föttinger 
 Mar 15  SiegfriedDer Wanderer deMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Kriegenburg 
 Feb-Mar 15  Die WalkureWotan deMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Kriegenburg 
 Feb-Mar 15  Das RheingoldWotan deMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Kriegenburg 
 Jan 15  Der fliegende HollanderHolländer deTokyo(NNT)Dir.: T Iimori; Prod.: von Stegmann 
 Nov-Dec 14  Die Frau ohne SchattenBarak deZurich(Oper)Dir.: Luisi; Prod.: Pountney 
 Okt-Nov 14  Die Frau ohne SchattenBarakLeipzigDir.: U Schirmer; Prod.: Kovalik 
 Jul-Aug 14  LohengrinFriedrich von TelramundBayreuth(Wagner)Dir.: Nelsons; Prod.: Neuenfels / Henry Arnold 
 Jun 14  Die Frau ohne SchattenBarakLeipzigDir.: U Schirmer; Prod.: Kovalik 
 Apr 14  LohengrinFriedrich von TelramundMadrid(Real)Dir.: Haenchen / W Althammer; Prod.: Hemleb 
 Feb 14  SiegfriedDer WandererAmsterdam(NO)Dir.: Haenchen; Prod.: Audi 
 Jan-Feb 14  Die WalkureWotanAmsterdam(NO)Dir.: Haenchen; Prod.: Audi 
 Jan-Feb 14  Das RheingoldWotanAmsterdam(NO)Dir.: Haenchen; Prod.: Audi 
 Dec 13-Maj 14  ToscaScarpia itBerlin(Deutsche)Dir.: Repušić / Foremny; Prod.: Barlog 
 Dec 13-Jan 14  Die WalkureWotanLeipzigDir.: U Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore 
 Nov 13  OtelloIago itBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Kriegenburg 
 Nov 13  Die WalkureWotanValencia(Artes)Dir.: Zubin Mehta; Prod.: Padrissa 
 Okt-Nov 13  MacbethMacbeth itBerlin(Deutsche)Dir.: Arrivabeni; Prod.: Carsen 
 Sep 13-Jan 14  Die WalkureWotan deBerlin(Deutsche)Dir.: Rattle; Prod.: Götz Friedrich 
 Aug-Sep 13  SiegfriedDer WandererAmsterdam(NO)Dir.: Haenchen; Prod.: Audi 
 Aug 13  LohengrinFriedrich von TelramundBayreuth(Wagner)Dir.: Nelsons; Prod.: Neuenfels 
 Jun 13  Der fliegende HollanderThe Dutchman deAthens(Fest)Dir.: Karytinos; Prod.: Kokkos 
 Maj 13  Der fliegende HollanderDer HolländerLeipzigDir.: Bramall; Prod.: J Mangold / Bramall 
 Apr-Maj 13  Die WalkureWotanAmsterdam(NO)Dir.: Haenchen; Prod.: Audi 
 Mar 13  Das RheingoldWotan deGenève(Opera)Dir.: Metzmacher; Prod.: D Dorn 
 Feb-Jun 13  Die WalkureWotan deParis(Opera)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Günter Krämer 
 Jan-Jun 13  Das RheingoldWotan deParis(Opera)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Günter Krämer 
 Nov 12  Das RheingoldWotanAmsterdam(NO)Dir.: Haenchen; Prod.: Audi 
 Nov-Dec 12  MacbethMacbeth itLeipzigDir.: Foremny; Prod.: Konwitschny 
 Sep 12-Feb 13  ToscaScarpia itBerlin(UDL)Dir.: Salemkour / Hussain; Prod.: Riha 
 Sep 12  LohengrinFriedrich von TelramundBarcelona(Liceu)Dir.: Sebastian Weigle;
Jul-Aug 12  LohengrinFriedrich von TelramundBayreuth(Wagner)Dir.: Nelsons; Prod.: Neuenfels / Henry Arnold 
Maj-Jun 12  ToscaScarpia itKölnDir.: Markus Stenz; Prod.: T Reinhardt 
Mar-Apr 12  LuluDer Tierbändiger / Der AthletBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Breth 
Okt 11-Jun 12  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppélius/Dr Miracle/Dapertutto frEssenDir.: Soltesz / Märtig; Prod.: Dietrich Hilsdorf 
Sep 11-Jan 12  WozzeckWozzeck deBaselDir.: Dennis Russell Davies / Feltz; Prod.: Goerden 
Jul-Aug 11  Die Frau ohne SchattenThe Spirit MessengerSalzburg(Fest)Dir.: C Thielemann; Prod.: Loy 
Jun-Jul 11  MacbethMacbeth itBerlin(Deutsche)Dir.: Maurizio Benini; Prod.: Carsen 
Maj-Jun 11  Don GiovanniDon GiovanniKölnDir.: Markus Stenz; Prod.: Uwe Eric Laufenberg 
Apr-Maj 11  Die Frau ohne SchattenBarakAntwerpen(Vlaamse)Dir.: Alexander Joel; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Feb 11  Il trovatoreIl Conte di LunaKölnDir.: Markus Stenz;
Jan-Feb 11  ParsifalAmfortasBruxelles(Monnaie)Dir.: Haenchen; Prod.: Castellucci 
Dec 10  Ein deutsches RequiembarytonParis(CE)Dir.: Haenchen;
Nov 10  FidelioDon PizarroNice(Opera)Dir.: Auguin;
Okt 10  ArabellaMandryka deTokyo(NNT)Dir.: U Schirmer; Prod.: Arlaud 
Aug 10  LuluAn Animal Tamer / An Athlete deSalzburg(Fest)Dir.: Marc Albrecht; Prod.: Nemirova