Tomasz Konieczny, bas-barryton :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Tomasz Konieczny

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Biografi
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Hilbert[Gen, Världen]
 Opera et Concert[Frankriken, Monaco]

Egna/andra hemsidor
 http://https://www.facebook.com/tomasz.konieczny.524
 http://www.tomasz-konieczny.com

Kontakt
 Information ej lämnad
 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  CardillacCardillacWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
 Maj 15  Das RheingoldAlberichWien(SO)Dir.: Rattle; Prod.: Bechtolf 
 Mar-Apr 15  GotterdammerungAlberichMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Kriegenburg 
 Mar 15  SiegfriedAlberichMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Kriegenburg 
 Feb-Mar 15  Das RheingoldAlberichMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Kriegenburg 
 Jan 15  Tristan und IsoldeKurwenalWien(SO)Dir.: Schneider.cond; Prod.: McVicar 
 Dec 14  ArabellaMandrykaWien(SO)Dir.: U Schirmer; Prod.: Bechtolf 
 Okt 14-Jun 15  SalomeJochanaanPraha(Statni)Dir.: Heiko Mathias Förster / Štrunc; Prod.: Trelinski 
 Sep 14  La fanciulla del WestJack RanceWien(SO)Dir.: Carignani; Prod.: Marco Arturo Marelli 
 Jul-Aug 14  Don GiovanniIl Commendatore itSalzburg(Fest)Dir.: Eschenbach; Prod.: Bechtolf 
 Jun 14  Das RheingoldWotanWien(SO)Dir.: Jeffrey Tate; Prod.: Bechtolf 
 Jun 14  SiegfriedDer WandererWien(SO)Dir.: Jeffrey Tate; Prod.: Bechtolf 
 Maj-Jun 14  Die WalkureWotanWien(SO)Dir.: Jeffrey Tate; Prod.: Bechtolf 
 Apr-Maj 14  Die WalkureWotan deDuisburgDir.: Lukas Beikircher; Prod.: K Horres 
 Apr 14  ParsifalAmfortasLuzern(Ostern)Dir.: Andris Nelson;
 Dec 13  FidelioDon PizarroWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Otto Schenk 
 Dec 13  Hansel und GretelPeter deDuisburgDir.: Altstaedt; Prod.: Meyer-Hanno 
 Nov 13  Peter GrimesCaptain Balstrode enDusseldorfDir.: W Chien; Prod.: I Karaman 
 Nov 13-Feb 14  Hansel und GretelPeter deDusseldorfDir.: Altstaedt; Prod.: Meyer-Hanno 
 Okt-Nov 13  Peter GrimesCaptain Balstrode enDuisburgDir.: W Chien; Prod.: I Karaman 
 Okt 13  La fanciulla del WestJack Rance itWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Marco Arturo Marelli 
 Jul 13  GotterdammerungAlberichMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
 Jul 13  Das RheingoldAlberich deMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
 Maj 13  SiegfriedDer WandererWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
 Maj-Jun 13  Die WalkureWotanWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
 Maj 13  Das RheingoldWotanWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
 Maj 13  SalomeJochanaan deDuisburgDir.: Georg Fritzsch / W Chien; Prod.: Gürbaca 
 Jan 13  GotterdammerungAlberich deMünchen(SO)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
 Jan 13  SiegfriedAlberich deMünchen(SO)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
 Jan 13  Das RheingoldAlberichMünchen(SO)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
 Dec 12-Maj 13  CarmenEscamillo frDuisburgDir.: Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Carlos Wagner 
 Dec 12-Jun 13  Die Frau ohne SchattenBarak deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten 
 Nov 12-Mar 13  CarmenEscamillo frDusseldorfDir.: Altstaedt / Ralf Lange / Bayl; Prod.: Carlos Wagner 
 Nov 12-Mar 13  SalomeJochanaan deDusseldorfDir.: Georg Fritzsch / W Chien; Prod.: Gürbaca 
 Okt 12  FidelioDon Pizarro deParis(CE)Dir.: Eivind Gullberg Jensen;
 Sep-Okt 12  FidelioDon Pizarro deMünchen(SO)Dir.: Eivind Gullberg Jensen; Prod.: Bieito 
 Sep 12  ArabellaMandrykaWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
 Aug 12  Die SoldatenStolzius deSalzburg(Fest)Dir.: Metzmacher; Prod.: Hermanis 
Apr-Jun 12  Die Frau ohne SchattenBarak deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten 
Apr-Maj 12  ParsifalAmfortasPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
Jan-Feb 12  Tristan und IsoldeKurwenal deEssenDir.: Soltesz; Prod.: Kosky 
Jan-Feb 12  Aufstieg und Fall der Stadt MahagonnyDreieinigkeitsmosesWien(SO)Dir.: Metzmacher; Prod.: J Deschamps 
Dec 11-Jul 12  CarmenEscamilloDusseldorfDir.: Axel Kober / Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Carlos Wagner 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppélius/Miracle/DapertutoPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Nov 11  Das RheingoldAlberichWien(SO)Dir.: C Thielemann; Prod.: Bechtolf 
Okt 11-Jun 12  SiegfriedDer WandererFrankfurt(Oper)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Nemirova 
Okt 11-Jun 12  CarmenEscamilloDuisburgDir.: Axel Kober / Altstaedt; Prod.: Carlos Wagner 
Okt 11  TannhauserBiterolf deParis(Opera)Dir.: Mark Elder; Prod.: Carsen 
Sep 11-Maj 12  ArabellaMandrykaWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Jul 11  FalstaffSir John Falstaff itDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Hampe 
Apr-Jul 11  Das RheingoldAlberichEssenDir.: Soltesz; Prod.: T Knabe 
Apr-Jun 11  Die WalkureWotanWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Apr 11  Das RheingoldAlberichWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Mar-Maj 11  ParsifalAmfortasPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
Feb 11  Peter GrimesCaptain Balstrode enDusseldorfDir.: Ralf Lange; Prod.: I Karaman 
Feb 11  Peter GrimesCaptain Balstrode enDuisburgDir.: Axel Kober / Ralf Lange; Prod.: I Karaman 
Nov-Dec 10  Die Frau ohne SchattenBarak deDuisburgDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannLindorf...Praha(Narodni)Dir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Jul-Aug 10  Acis e GalateaPolyphemReinsbergDir.: M Haselböck / David Drabek; Prod.: Sturminger 
Jun-Jul 10  Das RheingoldAlberichEssenDir.: Soltesz; Prod.: T Knabe 
Maj-Jun 10  Tristan und IsoldeKurwenalBudapest(SO)Dir.: Adam Fischer; Prod.: Parditka / A Szemerédy 
Maj 10-Jan 11  Tristan und IsoldeKurwenal dePraha(Statni)Dir.: Latham-Koenig / R Hein; Prod.: Lombardero 
Apr 10  SiegfriedAlberich deBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Götz Friedrich 
Apr 10  Das RheingoldAlberich deBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Götz Friedrich 
Apr-Maj 10  GotterdammerungAlberich deBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Götz Friedrich 
Apr-Jun 10  Pelleas et MelisandeGolaud frDuisburgDir.: Mühlbach; Prod.: Nel 
Apr 10  ParsifalAmfortas deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: K Horres 
Mar-Maj 10  Les contes d'HoffmannLindorf...Praha(Narodni)Dir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Dec 09-Jan 10  Der fliegende HollanderHolländer deDuisburgDir.: Georg Fritzsch; Prod.: A Dresen 
Nov 09-Mar 10  SiegfriedAlberichWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Nov 09  Peter GrimesCaptain Balstrode enDuisburgDir.: Axel Kober; Prod.: I Karaman 
Nov 09-Mar 10  Das RheingoldAlberichWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Sep-Okt 09  Peter GrimesCaptain Balstrode enDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: I Karaman 
Maj-Jun 09  Das RheingoldAlberichWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Mar 09  Pelleas et MelisandeGolaudDusseldorfDir.: J Fiore; Prod.: Nel 
Feb 09  Pelleas et MelisandeGolaudDuisburgDir.: J Fiore; Prod.: Nel 
Okt-Nov 08  Die Frau ohne SchattenBarakDusseldorfDir.: J Fiore; Prod.: Guy Joosten 
Jul-Aug 08  FidelioDon PizarroReinsbergDir.: M Haselböck; Prod.: Sturminger 
Jun 08  Il turco in ItaliaSelimDuisburgDir.: Alexander Joel / Mühlbach; Prod.: Tobias Richter 
Maj 08  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminDusseldorfDir.: W Chien; Prod.: Fricsay 
Mar 08  ParsifalAmfortasDuisburgDir.: J Fiore; Prod.: K Horres 
Nov-Dec 07  Il turco in ItaliaSelimDusseldorfDir.: Alexander Joel / Mühlbach; Prod.: Tobias Richter 
Sep-Okt 07  Pelleas et MelisandeGolaudDusseldorfDir.: Stoehr; Prod.: Nel 
Maj 07  Tristan und IsoldeKurwenalDusseldorfDir.: J Fiore;
Apr-Jun 07  ParsifalAmfortasMannheimDir.: Axel Kober; Prod.: Hans Schüler 
Feb-Apr 07  SalomeJochanaanMannheimProd.: Rech 
Feb-Maj 07  La traviataIl dottor GrenvilMannheimProd.: Dmitry Bertman 
Nov 06-Apr 07  La bohemeCollineMannheimProd.: Friedrich Meyer-Oertel 
Nov 06-Jan 07  A Midsummer Night's DreamBottomDusseldorfDir.: R Reimer; Prod.: David Walsh 
Okt-Nov 06  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminDusseldorfDir.: R Reimer; Prod.: Fricsay 
Maj-Jul 06  TannhauserReinmar von ZweterMannheimDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Chris Alexander 
Maj-Jun 06  Das RheingoldWotanDuisburgDir.: Jonathan Darlington; Prod.: K Horres 
Mar-Jul 06  Madama ButterflyLo zio BonzoMannheimDir.: Axel Kober; Prod.: Wolfgang Blum 
Feb-Jun 06  La bohemeCollineMannheimDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel 
Jan-Jul 06  La traviataIl dottor GrenvilMannheimDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Dmitry Bertman 
Jan-Jul 06  Die ZauberfloteSarastroMannheimDir.: W Koloseus; Prod.: Andrej Woron 
Jan-Maj 06  SalomeJochanaanMannheimDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Rech 
Nov 05-Jan 06  Die ZauberfloteSarastroMannheim
Nov-Dec 05  Tristan und IsoldeKönig MarkeMannheimDir.: Adam Fischer; Prod.: Ulrich Schwab 
Okt-Nov 05  Der fliegende HollanderDalandMannheimProd.: Winge 
Okt-Nov 05  DaliborKönig VladislavSaarbruckenDir.: Grin; Prod.: Torsten Fischer 
Okt 05-Jun 06  Die ZauberfloteSarastroStuttgartDir.: Engelen / Zagrosek; Prod.: Konwitschny 
Okt 05-Apr 06  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminMannheimDir.: W Koloseus; Prod.: Jens Daniel Herzog 
Sep 05-Maj 06  La forza del destinoFra Melitone itMannheimDir.: Frédéric Chaslin / Axel Kober; Prod.: Oskarson 
Jul 05  Die WalkureWotanMannheimDir.: Adam Fischer; Prod.: Martin Schüler 
Jul 05  Das RheingoldWotanMannheimDir.: Adam Fischer; Prod.: Martin Schüler 
Jun-Jul 05  Les troyensNarbal/L'Ombre d'HectorMannheimDir.: Axel Kober; Prod.: S Baumgarten 
Jun-Jul 05  DaliborKönig VladislavSaarbruckenDir.: Grin; Prod.: Torsten Fischer 
Jun-Jul 05  CarmenZunigaMannheimDir.: Axel Kober; Prod.: C Alden 
Maj-Jun 05  TannhauserReinmar von ZweterMannheimDir.: E Dovico; Prod.: Chris Alexander 
Mar-Maj 05  ParsifalAmfortasMannheimDir.: Adam Fischer / Axel Kober; Prod.: Hans Schüler 
Mar-Jul 05  LohengrinEdleMannheimDir.: Axel Kober; Prod.: Ulrich Schwab 
Feb-Jul 05  Don CarlosUn frateMannheimDir.: E Dovico; Prod.: Bieito 
Feb-Jul 05  Don CarlosIl Grande InquisitoreMannheimDir.: E Dovico; Prod.: Bieito 
Feb-Jun 05  Der fliegende HollanderDalandMannheimDir.: Adam Fischer; Prod.: Winge 
Jan-Jul 05  Madama ButterflyLo zio BonzoMannheimDir.: E Dovico; Prod.: Wolfgang Blum 
Jan-Apr 05  Boris GodunovPimenMannheimDir.: W Koloseus; Prod.: Himmelmann 
Dec 04-Apr 05  La traviataIl dottor GrenvilMannheimDir.: Axel Kober; Prod.: Dmitry Bertman 
Nov 04-Jul 05  FidelioDon PizarroMannheimDir.: E Dovico; Prod.: F Steckel 
Nov 04-Jun 05  Die ZauberfloteSarastroMannheimDir.: W Koloseus / Adam Fischer; Prod.: Andrej Woron 
Okt 04-Jun 05  L'elisir d'amoreDulcamaraMannheimDir.: Axel Kober; Prod.: Schwalbach 
Okt 04-Jul 05  Tristan und IsoldeKönig MarkeMannheimDir.: Adam Fischer / Axel Kober; Prod.: Ulrich Schwab 
Okt-Nov 04  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminMannheimDir.: Adam Fischer; Prod.: Jens Daniel Herzog 
Okt 03-Jul 04  Die ZauberfloteSarastro deMannheimDir.: W Koloseus / Adam Fischer; Prod.: Andrej Woron 
Okt 03-Jul 04  Die Zauberflote2. geharnischter Mann deMannheimDir.: W Koloseus / Adam Fischer; Prod.: Andrej Woron 
Okt 03-Apr 04  Der fliegende HollanderDalandMannheimDir.: E Dovico / W Koloseus; Prod.: Winge 
Okt 03  OtelloMontano itMannheimDir.: E Dovico / Adam Fischer; Prod.: Chris Alexander 
Okt 03-Jul 04  CarmenZuniga frMannheimDir.: E Dovico / Michael Cook / Axel Kober; Prod.: C Alden 
Okt 03-Jul 04  CarmenEscamillo frMannheimDir.: E Dovico / Michael Cook / Axel Kober; Prod.: C Alden 
Okt 03-Jul 04  Les troyensNarbal / L'Ombre d'Hector frMannheimDir.: Axel Kober; Prod.: S Baumgarten