Valentin Prolat, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Valentin Prolat

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj-Jun 15  From the House of the DeadStařičký vězeňPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Špinar 
 Mar-Maj 15  Boris GodunovKníže ŠujskijPraha(Narodni)Dir.: Petr Kofroň; Prod.: Keprtová 
 Dec 14  RusalkaPrincMariborDir.: J Kyzlink; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 14  Les contes d'HoffmannHoffmannPlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Sep 14-Apr 15  RusalkaPrincePraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Maj 14  RusalkaPrincMariborDir.: J Kyzlink; Prod.: J Nekvasil 
 Apr-Jun 14  Les contes d'HoffmannHoffmannPlzenDir.: Brauner; Prod.: Dominik Beneš 
 Jan-Maj 14  JenufaŠteva csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: J Nekvasil 
 Okt 13-Maj 14  RusalkaPrince csPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Okt 13-Maj 14  Eugene OneginLenskijBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Sep 13-Maj 14  LibuseŠťáhlav on Radbuza csPraha(Narodni)Dir.: Netopil / Chalupecký; Prod.: Petr Novotný 
 Sep 13-Maj 14  CarmenDon José frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 13-Jan 14  FaustFaust frPlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
 Jan-Maj 13  JenufaŠteva csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: J Nekvasil 
 Jan-Maj 13  FaustFaustPlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
 Dec 12  Prince IgorVladimír Igorjevič ruPlzenDir.: Petr Kofroň; Prod.: Tarant 
 Dec 12-Mar 13  Eugene OneginLenskijBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Okt 12-Maj 13  LibuseŠťáhlav on RadbuzaPraha(Narodni)Dir.: Netopil / Chalupecký; Prod.: Petr Novotný 
 Okt 12  Kat'a KabanovaTichon Ivanyč Kabanov csPraha(Narodni)Dir.: Netopil / Robert Jindra; Prod.: Robert Wilson / Courrègelongue 
 Okt 12-Jan 13  ArmidaRinaldOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 12-Maj 13  CarmenDon José frPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik 
 Sep 12-Jun 13  RusalkaPrince csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller / J Kyzlink; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 12-Jun 13  La traviataAlfredo GermontPraha(Narodni)Dir.: Chalupecký / J Kyzlink; Prod.: Jana Kališová 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannHoffmannPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Apr-Jun 12  Kat'a KabanovaTichon Ivanyc KabanovPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Robert Wilson 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannHoffmannPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Okt 11-Maj 12  LibuseŠťáhlav on RadbuzaPraha(Narodni)Dir.: Netopil; Prod.: Petr Novotný 
Sep 11-Maj 12  La traviataAlfredo GermontPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: Jana Kališová 
Sep 11-Maj 12  CarmenDon José frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 11  Les contes d'HoffmannHoffmannPafosDir.: Zbynĕk Müller; Prod.: Havelka 
Maj-Jul 11  JenufaŠteva csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: J Nekvasil 
Okt 10-Maj 11  LibuseŠťáhlav on Radbuza csPraha(Narodni)Dir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Petr Novotný 
Okt 10-Jun 11  Kat'a KabanovaTichon Ivanyč KabanovPraha(Narodni)Dir.: Netopil; Prod.: Robert Wilson 
Sep 10-Maj 11  Prodana nevestaJeníkOstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
Sep 10-Apr 11  CarmenDon José frPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik 
Sep 10-Jan 11  La traviataAlfredo Germont itPraha(Narodni)Dir.: Lenárd; Prod.: Jana Kališová 
Sep 10-Jun 11  RusalkaPrince csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannHoffmannPraha(Narodni)Dir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka