Peter Bronder, tenor :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Peter Bronder

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Rayfield Allied[Gen, Verden]
 Le Bureau[Frankrig]
 In Art[Italien]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Mar 15  SiegfriedNoRoleBarcelona(Liceu)D: Josep Pons; P: Carsen 
 Sep 14  SalomeHerodesSão Paulo(Paulo)D: Neschling; P: L Livia Sabag 
 Jan-Feb 14  ElektraAegisthBariD: Jonathan Nott; P: Amelio 
 Nov 13  Das RheingoldMimeSão Paulo(Paulo)D: L Malheiro; P: Heller-Lopes 
 Jul 13  SiegfriedMime deLondon(Proms)D: Barenboim;
 Jul 13  Das RheingoldMime deLondon(Proms)D: Barenboim;
 Jun 13  SiegfriedMimeMilano(Scala)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Jun 13  Das RheingoldMimeMilano(Scala)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Maj 13  Rienzi, der letzte der TribunenRienzi deFrankfurt(Oper)D: Sebastian Weigle;
 Mar-Apr 13  Das RheingoldMimeBerlin(UDL)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Okt-Nov 12  SiegfriedMime deMilano(Scala)D: Barenboim; P: Cassiers 
 Okt 12-Apr 13  SiegfriedMimeBerlin(UDL)D: Barenboim; P: Cassiers 
Jul-Aug 12  Andrea ChenierIncredibileBregenz(Fest)D: U Schirmer / Calesso; P: Keith Warner 
Maj-Jun 12  Salome1. JudeLondon(RO)D: Nelsons; P: McVicar 
Maj 12  Das LiebesverbotLuzio deFrankfurt(Oper)D: Sebastian Weigle;
Feb-Mar 12  Peter GrimesPeter Grimes enBielefeldD: Kalajdzic; P: Malkowsky 
Dec 11-Jan 12  PalestrinaGiovanni Pierluigi Palestrina deZurich(Oper)D: Metzmacher; P: Jens Daniel Herzog 
Nov 11  SiegfriedMimeBergen(BNO)D: Nagano;
Okt 11  Der RosenkavalierValzacchi deMilano(Scala)P: H Wernicke / Alejandro Stadler 
Jul-Aug 11  Andrea ChenierIncredibileBregenz(Fest)D: U Schirmer / Calesso; P: Keith Warner 
Mar-Apr 11  Die ZauberfloteMonostatos deMilano(Scala)D: R Böer; P: Kentridge 
Dec 10  Der RosenkavalierValzacchi deMadrid(Real)D: Jeffrey Tate; P: H Wernicke 
Okt 10  Boris GodunovVasilij ŠujskijTorino(Regio)D: Noseda; P: Konchalovsky 
Jun-Jul 10  PalestrinaGiovanni Pierluigi da PalestrinaFrankfurt(Oper)D: Kirill Petrenko; P: H Kupfer 
Apr 10  SalomeHerodesMadrid(Real)D: López-Cobos; P: Carsen 
Nov 09  AlcesteAdmeteLondon(Cadogan)D: Collon;
Okt 09  WozzeckHauptmannGentD: Brabbins; P: Guy Joosten 
Sep-Okt 09  WozzeckHauptmannAntwerpen(Vlaamse)D: Brabbins; P: Guy Joosten 
Jun-Jul 09  PalestrinaAbdisuFrankfurt(Oper)D: Kirill Petrenko; P: H Kupfer 
Jan-Feb 09  Vec MakropulosHauk-ŠendorfMilano(Scala)D: Marko Letonja; P: Luca Ronconi 
Dec 08-Jan 09  Die Zauberflote1. PriesterWiesbadenD: C Heine / Bieringer; P: Lievi 
Dec 08-Jan 09  Die Zauberflote1. geharnischter MannWiesbadenD: C Heine / Bieringer; P: Lievi 
Okt 08  Ariadne auf NaxosDer TanzmeisterBilbao(ABAO)D: Stefan Anton Reck; P: Uwe Erik Laufenberg