Loren Lang :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Loren Lang

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Information ikke tilgængelig


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Mar-Maj 14  JuliettaL'homme au casque/Le marchand de souvenirs/Le bagnardBremen(Theater)D: C Heil; P: Fulljames 
 Mar-Jun 14  ToscaScarpiaBremen(Theater)D: C Heil; P: Nemirova 
 Nov 13-Jun 14  La traviataGiorgio GermontBremen(Theater)D: C Heil; P: von Peter 
 Okt 13-Apr 14  Aufstieg und Fall der Stadt MahagonnyBillBremen(Theater)D: D Mayr; P: von Peter 
 Sep-Dec 13  Der FreischutzKasparBremen(Theater)D: D Mayr; P: S Baumgarten 
 Sep 13-Mar 14  Der fliegende HollanderDer HolländerBremen(Theater)D: Poschner / C Heil; P: S Baumgarten 
 Sep 13-Mar 14  Der fliegende HollanderDalandBremen(Theater)D: Poschner / C Heil; P: S Baumgarten 
 Maj-Jun 13  TannhauserBiterolfBremen(Theater)D: Poschner; P: T Kratzer 
 Mar-Jun 13  Der FreischutzKasparBremen(Theater)D: Poschner; P: S Baumgarten 
 Dec 12-Jun 13  ToscaScarpiaBremen(Theater)D: Poschner; P: Nemirova 
 Dec 12-Mar 13  Die ZauberfloteDer SprecherBremen(Theater)D: D Mayr; P: Chris Alexander 
 Nov 12-Apr 13  Vec MakropulosDr. KolenatyBremen(Theater)D: C Heil; P: A Mahler 
 Okt 12-Jun 13  Aufstieg und Fall der Stadt MahagonnyBill, genannt SparbüchsenbillBremen(Theater)D: Poschner; P: von Peter 
Maj-Jul 12  ToscaScarpiaBremen(Theater)D: D Montané; P: Nemirova 
Feb-Jun 12  BlaubartSigmundBremen(Theater)D: Poschner; P: Rosamund Gilmore 
Nov 11-Maj 12  Die ZauberfloteDer SprecherBremen(Theater)D: D Mayr; P: Chris Alexander 
Sep 11-Feb 12  TannhauserBiterolfBremen(Theater)D: Poschner; P: T Kratzer 
Maj-Jun 11  KryosNonoBremen(Theater)D: Poschner; P: Himmelmann 
Nov-Dec 10  Hansel und GretelPeterBremen(Theater)D: Ziemen; P: C Schuller 
Nov 10-Mar 11  MazepaWassili L KotschubeyBremen(Theater)D: D Montané; P: Gürbaca 
Sep-Dec 10  Der Rosenkavalierein PolizeikommissarBremen(Theater)D: Poschner; P: T Kratzer 
Jun 10  TurandotUn mandarino itBremen(Theater)D: D Montané; P: Hans Joachim Frey 
Maj 10  Die QuelleBass-BaritonMünchen(Biennale)D: Liebreich; P: A Bode 
Mar-Maj 10  Die Gehetzten3. SängerBremen(Theater)D: Vaask; P: Kuntze 
Nov-Dec 09  Die ZauberfloteDer Sprecher itBremen(Theater)D: Wegenroth; P: Chris Alexander 
Okt-Nov 09  NabuccoOberpriester des Baal itBremen(Theater)D: D Montané; P: Wiegand 
Okt 09-Maj 10  Der ZwergDon Estoban / HaushofmeisterBremen(Theater)D: Poschner; P: A Bode 
Maj-Jun 09  CelanSperber / Ein Mann/ Ein vornehmer HerrBremen(Theater)D: Peter Ruzicka; P: Nemirova 
Dec 08-Jan 09  Hansel und GretelPeterBremen(Theater)D: Terts; P: C Schuller 
Nov 08-Jun 09  Die ZauberfloteDer SprecherBremen(Theater)D: Poschner; P: Chris Alexander 
Okt-Dec 08  NabuccoOberpriester des BaalBremen(Theater)D: D Montané; P: Wiegand 
Okt 08-Maj 09  Rienzi, der letzte der TribunenPaolo OrsiniBremen(Theater)D: Christoph-Ulrich Meier; P: Katharina Wagner 
Sep 08-Apr 09  Salome1. SoldatBremen(Theater)D: Poschner; P: Susanne Kristin Gauchel / Attersee