Tilmann Unger, tenor :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Tilmann Unger

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Kreft Artists[Gen, Verden]


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Mar-Apr 15  ParsifalParsifal deWuppertalD: Toshiyuki Kamioka; P: T Reinhardt 
 Nov-Dec 14  Wiener BlutNoRoleMünchen(ST)D: Brandstätter; P: Nicole Claudia Weber 
 Feb-Maj 14  ParsifalParsifalInnsbruck(LT)D: A Rumpf; P: Reitmeier 
 Mar-Jun 13  Neues vom TageDer schöne Herr HermannMünsterD: Vestmann; P: Weigner 
 Okt-Dec 12  Im weissen RoesslDr. SiedlerMünchen(ST)D: Brandstätter; P: Josef E Köpplinger 
Mar-Jul 12  JenufaSteva Klemen deInnsbruck(LT)D: A Rumpf; P: Klimek 
Dec 11-Feb 12  Der FreischutzMaxMünchen(ST)D: Kowalewitz; P: B Blankenship 
Okt-Dec 11  The Love for Three OrangesDer PrinzMünchen(ST)D: Ptashnikov; P: I Karaman 
Okt 11-Feb 12  Prodana nevestaHansMünchen(ST)D: Lukas Beikircher; P: Baumgardt 
Sep 11-Apr 12  Die FledermausGabriel von EisensteinMünchen(ST)D: Reiners; P: Ulrich Peters 
Sep 11-Jun 12  Die Zauberflote1. Priester/1. GeharnischterMünchen(ST)D: Reiners; P: Rosamund Gilmore 
Maj-Jul 11  The Pirates of PenzanceFredericMünchen(ST)D: Kowalewitz / J Andresen; P: Holger Seitz 
Maj-Jul 11  The Love for Three OrangesDer PrinzMünchen(ST)P: I Karaman 
Apr-Jun 11  Vec MakropulosAlbert GregorMünchen(ST)D: Ptashnikov; P: Ulrich Peters 
Dec 10-Maj 11  Die FledermausGabriel von EisensteinMünchen(ST)D: Kowalewitz; P: Ulrich Peters 
Okt 10-Jan 11  Grafin MarizaGraf Tassilo Endrödy-WittemburgMünchen(ST)D: Kowalewitz / Reiners; P: Josef E Köpplinger 
Sep 10-Jan 11  Der FreischutzMaxMünchen(ST)D: David Stahl; P: B Blankenship 
Sep 10-Maj 11  Die Zauberflote1. Priester/1. GeharnischterMünchen(ST)D: David Stahl; P: Rosamund Gilmore 
Maj-Jul 10  Grafin MarizaGraf Tassilo Endrödy-WittemburgMünchen(ST)D: Kowalewitz; P: Josef E Köpplinger 
Maj-Jul 10  Die Zauberflote1. Priester/1. GeharnischterMünchen(ST)D: Henrik Nanasi; P: Rosamund Gilmore 
Mar 10  Vec MakropulosAlbert GregorMünchen(ST)D: David Stahl; P: Ulrich Peters 
Dec 09-Apr 10  Eine Nacht in VenedigGuidoMünchen(ST)D: Liviu Petcu; P: Soleri 
Dec 09-Apr 10  The Tale of Tsar SaltanPrinz GwidonMünchen(ST)D: David Stahl / Ptashnikov; P: B Blankenship 
Sep-Dec 09  The Pirates of PenzanceFredericMünchen(ST)D: Bramall; P: Holger Seitz 
Maj-Jul 09  The Pirates of PenzanceFredericMünchen(ST)D: Bramall; P: Holger Seitz 
Apr-Jul 09  Eine Nacht in VenedigGuidoMünchen(ST)D: Kowalewitz; P: Soleri 
Dec 08-Jun 09  The Tale of Tsar SaltanPrinz GwidonMünchen(ST)D: David Stahl; P: B Blankenship 
Nov 08-Jan 09  Fra DiavoloFra DiavoloMünchen(ST)D: Henrik Nanasi / Kussel; P: Ulrich Peters 
Okt 08-Apr 09  I masnadieriArminioMünchen(ST)D: Henrik Nanasi / Kowalewitz; P: Thomas Wünsch 
Okt 08-Feb 09  Die lustige WitweGraf DaniloMünchen(ST)D: David Stahl / Kussel; P: Jan-Richard Kehl