Dimitry Ivashchenko, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Dimitry Ivashchenko

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Balmer Dixon[Gen, Världen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Apr-Jun 15  Die ZauberfloteSarastro deParis(Opera)Dir.: Trinks / Patrick Lange; Prod.: Carsen 
 Apr 15  RusalkaL'Esprit du lac csParis(Opera)Dir.: Hrusa; Prod.: Carsen 
 Dec 14  Die ZauberfloteSarastroBariDir.: R Böer; Prod.: Kentridge 
 Maj 14  FaustMéphistoHong Kong(Opera)Dir.: Pionnier; Prod.: P Fourny 
 Apr-Jul 14  Die Meistersinger von NurnbergVeit Pogner deKarlsruheDir.: Justin Brown; Prod.: T Kratzer 
 Apr 14  ParsifalGurnemanzDarmstadtDir.: M Meister; Prod.: Dew 
 Mar 14  FidelioNoRoleAmsterdam(CG)Dir.: G Prießnitz;
 Feb-Maj 14  Die ZauberfloteSarastro/SprecherBerlin(Komische)Dir.: Henrik Nanasi / Poska; Prod.: S Andrade / Kosky 
 Sep 13  FidelioRoccoBremen(Fest)Dir.: P Järvi;
 Jul 13  RigolettoSparafucile/Monterone itMünchen(Fest)Dir.: Luisi / Marco Armiliato; Prod.: rpád Schilling 
 Maj 13  ParsifalGurnemanzSantiagoDir.: Gabor Ötvös; Prod.: Roberto Oswald 
 Mar-Apr 13  Die ZauberfloteSarastroBaden-Baden(Fest)Dir.: Rattle; Prod.: Carsen 
 Feb-Mar 13  Die Meistersinger von NurnbergPogner deChicago(Opera) Dir.: Andrew Davis; Prod.: McVicar / Marie Lambert 
 Dec 12  RigolettoSparafucile/Monterone itMünchen(SO)Dir.: Marco Armiliato; Prod.: rpád Schilling 
 Sep-Dec 12  Boris GodunovBoris Godunov ruDortmundDir.: van Steen; Prod.: Katharina Thoma 
Jun-Jul 12  Die Meistersinger von NurnbergVeit Pogner deBerlin(Komische)Dir.: Patrick Lange;
Maj 12  SerseAriodateBergen(Fest)Dir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
Maj 12  SerseAriodateBergen(BNO)Dir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
Maj-Jul 12  SerseAriodate deBerlin(Komische)Dir.: K Junghänel; Prod.: Herheim 
Mar-Maj 12  RusalkaDer WassermannWien(Volk)Dir.: Eschwé / G Prießnitz; Prod.: R Doucet 
Feb-Mar 12  La bohemeColline deBerlin(Komische)Dir.: ukasz Borowicz;
Jan-Feb 12  RigolettoSparafucile itParis(Opera)Dir.: D Callegari; Prod.: J Savary 
Nov 11-Jul 12  CarmenEscamillo deBerlin(Komische)Dir.: Kamdzhalov / Kamdzhalov / Josep Caballe Domenech; Prod.: S Baumgarten 
Nov 11-Jan 12  RusalkaDer Wassermann deBerlin(Komische)Dir.: Patrick Lange; Prod.: Kosky 
Okt-Nov 11  RequiemBaßKölnDir.: Bollon; Prod.: C Bechtel 
Sep-Dec 11  RigolettoSparafucile / Monterone deBerlin(Komische)Dir.: Repušić; Prod.: Kosky 
Maj 11  MacbethBancoLilleDir.: Rizzi-Brignoli; Prod.: Richard Jones / Geoffrey Dolton 
Apr-Jul 11  La bohemeCollineBerlin(Komische)Dir.: Patrick Lange; Prod.: Homoki 
Feb-Jul 11  RusalkaWassermannBerlin(Komische)Dir.: Patrick Lange; Prod.: Kosky 
Jan-Mar 11  RigolettoSparafucile/MonteroneBerlin(Komische)Dir.: Patrick Lange; Prod.: Kosky 
Sep 10-Jul 11  Die Meistersinger von NurnbergVeit PognerBerlin(Komische)Dir.: Patrick Lange; Prod.: Homoki 
Aug 10  Romeo et JulietteFrère Laurent frSalzburg(Fest)Dir.: Nézet-Séguin; Prod.: Sher 
Aug 10  Don GiovanniIl Commendatore itSalzburg(Fest)Dir.: Nézet-Séguin; Prod.: C Guth 
Maj 10  CarmenZuniga frBaden-Baden(Fest)Dir.: Currentzis; Prod.: Arlaud 
Mar-Apr 10  ParsifalGurnemanzDarmstadtDir.: Trinks; Prod.: Dew 
Jan 10  EuryantheLe Roi Louis deToulouse(Capitole)Dir.: Rani Calderon;
Jan-Feb 10  RequiemBassBerlin(Komische)Dir.: Patrick Lange; Prod.: S Baumgarten 
Okt-Dec 09  La bohemeColline deBerlin(Komische)Dir.: St Clair; Prod.: Homoki 
Sep 09-Jul 10  RigolettoSparafucile / MonteroneBerlin(Komische)Dir.: Patrick Lange; Prod.: Kosky 
Sep 09-Jan 10  La cenerentolaAlidoro itBerlin(Deutsche)Dir.: Arrivabeni; Prod.: Peter Hall 
Aug 09  Der FreischutzKasparLuzern(Fest)Dir.: Hengelbrock;
Maj-Jun 09  Der FreischutzKaspar deBaden-Baden(Fest)Dir.: Hengelbrock; Prod.: Robert Wilson 
Maj 09  Hippolyte et AriciePlutonEnschedeDir.: Wentz; Prod.: S Langridge 
Apr 09  ParsifalGurnemanzDarmstadtDir.: Trinks; Prod.: Dew 
Mar 09  FaustMéphistophélèsPamplona(AGAO)Dir.: Monteil; Prod.: Clarac / Deloeuil 
Feb-Mar 09  Der FreischutzEremitBerlin(Komische)Dir.: Foremny; Prod.: Nel 
Feb-Mar 09  Don CarlosFilippo II frDarmstadtDir.: M Meister; Prod.: Romero Mora 
Dec 08-Feb 09  Die ZauberfloteSarastroStuttgartDir.: Caeyers; Prod.: Konwitschny 
Nov 08  I puritaniSir GiorgioPamplona(AGAO)Dir.: M Ortega; Prod.: Gasparòn 
Okt 08-Jan 09  Die ZauberfloteSarastroBerlin(Komische)Dir.: Patrick Lange; Prod.: Neuenfels 
Okt 08-Jan 09  La bohemeCollineBerlin(Komische)Dir.: St Clair / Patrick Lange; Prod.: Homoki 
Sep 08-Maj 09  Die ZauberfloteSarastro deBerlin(Deutsche)Dir.: T Rösner / Foremny / Zagrosek; Prod.: Günter Krämer 
Sep-Dec 08  RequiemBassBerlin(Komische)Dir.: Poschner; Prod.: S Baumgarten