Roswitha Christina Müller, mezzo :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Roswitha Christina Müller

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Mennicken[Världen(ne)]
 Agentur Wrage
 Renick

Egna/andra hemsidor
 http://www.roswitha-christina-mueller.de

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Feb-Mar 15  Die WalkureSiegruneMünchen(SO)Dir.: Kirill Petrenko; Prod.: Kriegenburg 
 Apr-Jul 14  Die WalkureFrickaNürnbergDir.: Marcus Bosch; Prod.: Schmiedleitner 
 Feb-Maj 14  ArabellaAdelaideNürnbergDir.: Marcus Bosch; Prod.: Baesler 
 Nov 13-Mar 14  Das RheingoldFrickaNürnbergDir.: Marcus Bosch; Prod.: Schmiedleitner 
 Sep-Dec 13  AidaAmnerisHofDir.: Arn Goerke; Prod.: Kusenberg 
 Jul 13  Die WalkureSiegrune deMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
 Maj-Jul 13  RusalkaFremde Fürstin csNürnbergDir.: Marcus Bosch; Prod.: Kaegi 
 Jan 13  Die WalkureSiegrune deMünchen(SO)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
 Sep 12-Jan 13  Il trovatoreAzucena itNürnbergDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Kovalik 
Jul 12  Die WalkureSiegrune deMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
Maj 12  Die WalkureSiegrune deBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: Götz Friedrich 
Apr-Maj 12  Gotterdammerung2. NornFreiburgDir.: Bollon; Prod.: Hilbrich 
Mar-Apr 12  Die WalkureSiegruneMünchen(SO)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
Sep 11-Mar 12  Die Zauberflote3. DameHamburg(SO)Dir.: J Alber / Csizmadia; Prod.: A Freyer 
Jun-Jul 11  Don CarlosEboli itUlmDir.: Schweckendiek; Prod.: Matthias Kaiser 
Mar-Maj 11  A Kekszakallu herceg varaJuditUlmDir.: Gähres; Prod.: Tetzel 
Jan-Maj 11  Das RheingoldFrickaUlmDir.: Drčar / Schweckendiek; Prod.: Matthias Kaiser 
Okt-Dec 10  Die Zauberflote3. DameHamburg(SO)Dir.: Csizmadia; Prod.: A Freyer 
Sep 10-Maj 11  Die WalkureSiegruneLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Pilavachi 
Sep 10-Maj 11  Das RheingoldWellgundeLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Pilavachi 
Sep 10-Maj 11  GotterdammerungWellgundeLubeckProd.: Pilavachi 
Sep 10-Maj 11  Gotterdammerung2. NornLubeckProd.: Pilavachi 
Aug-Nov 10  RigolettoMaddalenaWeimarDir.: Gregor Bühl / Martin Hoff; Prod.: Wiegand 
Apr 10  Die Zauberflote3. DameLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Pilavachi 
Mar-Apr 10  Das RheingoldWellgundeLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Pilavachi 
Feb-Mar 10  Die WalkureSiegruneLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Pilavachi 
Nov 09-Jul 10  RigolettoMaddalenaWeimarDir.: Gregor Bühl; Prod.: Wiegand 
Okt-Nov 09  Andrea ChenierDie Gräfin von CoignyLubeckDir.: Philippe Bach; Prod.: Bernd Reiner Krieger 
Okt-Nov 09  Andrea ChenierDie alte MadelonLubeckDir.: Philippe Bach; Prod.: Bernd Reiner Krieger 
Apr-Jun 09  Andrea ChenierDie Gräfin von CoignyLubeckDir.: Philippe Bach; Prod.: Bernd Reiner Krieger 
Apr-Jun 09  Andrea ChenierDie alte MadelonLubeckDir.: Philippe Bach; Prod.: Bernd Reiner Krieger 
Mar 09  Das RheingoldWellgundeLubeckDir.: Carl Augustin; Prod.: S Mink 
Feb-Jun 09  SalomePage des HerodiasLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Brogli-Sacher 
Okt 08-Feb 09  Das RheingoldWellgundeLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Pilavachi 
Okt 08-Feb 09  RigolettoMaddalenaLubeckDir.: Philippe Bach; Prod.: Nickler 
Okt 08-Jan 09  Die Zauberflote3. DameLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Pilavachi 
Sep 08-Mar 09  Die WalkureSiegruneLubeckDir.: Brogli-Sacher; Prod.: Pilavachi