Tilmann Unger, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Tilmann Unger

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Kreft Artists[Gen, Världen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Mar-Apr 15  ParsifalParsifal deWuppertalDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: T Reinhardt 
 Nov-Dec 14  Wiener BlutNoRoleMünchen(ST)Dir.: Brandstätter; Prod.: Nicole Claudia Weber 
 Feb-Maj 14  ParsifalParsifalInnsbruck(LT)Dir.: A Rumpf; Prod.: Reitmeier 
 Mar-Jun 13  Neues vom TageDer schöne Herr HermannMünsterDir.: Vestmann; Prod.: Weigner 
 Okt-Dec 12  Im weissen RoesslDr. SiedlerMünchen(ST)Dir.: Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger 
Mar-Jul 12  JenufaSteva Klemen deInnsbruck(LT)Dir.: A Rumpf; Prod.: Klimek 
Dec 11-Feb 12  Der FreischutzMaxMünchen(ST)Dir.: Kowalewitz; Prod.: B Blankenship 
Okt-Dec 11  The Love for Three OrangesDer PrinzMünchen(ST)Dir.: Ptashnikov; Prod.: I Karaman 
Okt 11-Feb 12  Prodana nevestaHansMünchen(ST)Dir.: Lukas Beikircher; Prod.: Baumgardt 
Sep 11-Apr 12  Die FledermausGabriel von EisensteinMünchen(ST)Dir.: Reiners; Prod.: Ulrich Peters 
Sep 11-Jun 12  Die Zauberflote1. Priester/1. GeharnischterMünchen(ST)Dir.: Reiners; Prod.: Rosamund Gilmore 
Maj-Jul 11  The Pirates of PenzanceFredericMünchen(ST)Dir.: Kowalewitz / J Andresen; Prod.: Holger Seitz 
Maj-Jul 11  The Love for Three OrangesDer PrinzMünchen(ST)Prod.: I Karaman 
Apr-Jun 11  Vec MakropulosAlbert GregorMünchen(ST)Dir.: Ptashnikov; Prod.: Ulrich Peters 
Dec 10-Maj 11  Die FledermausGabriel von EisensteinMünchen(ST)Dir.: Kowalewitz; Prod.: Ulrich Peters 
Okt 10-Jan 11  Grafin MarizaGraf Tassilo Endrödy-WittemburgMünchen(ST)Dir.: Kowalewitz / Reiners; Prod.: Josef E Köpplinger 
Sep 10-Jan 11  Der FreischutzMaxMünchen(ST)Dir.: David Stahl; Prod.: B Blankenship 
Sep 10-Maj 11  Die Zauberflote1. Priester/1. GeharnischterMünchen(ST)Dir.: David Stahl; Prod.: Rosamund Gilmore 
Maj-Jul 10  Grafin MarizaGraf Tassilo Endrödy-WittemburgMünchen(ST)Dir.: Kowalewitz; Prod.: Josef E Köpplinger 
Maj-Jul 10  Die Zauberflote1. Priester/1. GeharnischterMünchen(ST)Dir.: Henrik Nanasi; Prod.: Rosamund Gilmore 
Mar 10  Vec MakropulosAlbert GregorMünchen(ST)Dir.: David Stahl; Prod.: Ulrich Peters 
Dec 09-Apr 10  Eine Nacht in VenedigGuidoMünchen(ST)Dir.: Liviu Petcu; Prod.: Soleri 
Dec 09-Apr 10  The Tale of Tsar SaltanPrinz GwidonMünchen(ST)Dir.: David Stahl / Ptashnikov; Prod.: B Blankenship 
Sep-Dec 09  The Pirates of PenzanceFredericMünchen(ST)Dir.: Bramall; Prod.: Holger Seitz 
Maj-Jul 09  The Pirates of PenzanceFredericMünchen(ST)Dir.: Bramall; Prod.: Holger Seitz 
Apr-Jul 09  Eine Nacht in VenedigGuidoMünchen(ST)Dir.: Kowalewitz; Prod.: Soleri 
Dec 08-Jun 09  The Tale of Tsar SaltanPrinz GwidonMünchen(ST)Dir.: David Stahl; Prod.: B Blankenship 
Nov 08-Jan 09  Fra DiavoloFra DiavoloMünchen(ST)Dir.: Henrik Nanasi / Kussel; Prod.: Ulrich Peters 
Okt 08-Apr 09  I masnadieriArminioMünchen(ST)Dir.: Henrik Nanasi / Kowalewitz; Prod.: Thomas Wünsch 
Okt 08-Feb 09  Die lustige WitweGraf DaniloMünchen(ST)Dir.: David Stahl / Kussel; Prod.: Jan-Richard Kehl