2011/12 > França 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2011/12 > França

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Regne Unit
Bèlgica
Alemanya
Luxemburg

França
 
Suïssa
Espanya Mònaco
Itàlia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 4-6 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 4-8 GenDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 1-3 FebDir: Franck Villard; Dir Esc: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 18-22 MarDir: Andreas Spering; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 23-25 AbrDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Stephen Langridge
Avignon, Opéra Théâtre d'Avignon et des Pays du Vaucluse  / 
Thaïs (Massenet) 27-29 NovDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Nadine Duffaut
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 Des-8 GenDir: Olivier Schneebeli; Dir Esc: Christian Gangneron
Il trovatore (Verdi) 5-7 FebDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Charles Roubaud
Faust (Gounod) 11-13 MarDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
Tosca (Puccini) 27-31 MaiDir: Alain Guingal; Dir Esc: Nadine Duffaut
Besancon, Le Théâtre musical de Besançon  / 
La Botte secrète (Terrasse) 8 NovDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre Guillois
Il Diluvio universale (concert) (Falvetti) 9 NovDir: Leonardo García Alarcón
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 10 GenDir: Samuel Jean; Dir Esc: Yann Dacosta
L'orfeo (Monteverdi) 13 GenDir: Sébastien d'Hérin; Dir Esc: Caroline Mutel
Dardanus (concert) (Rameau) 17 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-22 FebDir Esc: Johanny Bert
The Second Woman (Verrières) 19 MarDir: Jean Deroyer; Dir Esc: Guillaume Vincent
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Madame Butterfly (Puccini) 22 Set-23 NovDir: Julia Jones; Dir Esc: Numa Sadoul
Les Enfants Terribles (Glass) 18-24 NovDir: Emmanuel Olivier; Dir Esc: Stéphane Vérité
Macbeth (Verdi) 22 Nov-5 FebDir: Kwamé Ryan; Dir Esc: Jean-Louis Martinoty
Une Petite Renarde rusee (Janacek) 10-12 FebDir: Denis Comtet; Dir Esc: Charlotte Nessi
L'amour masqué (Messager) 6-11 MarDir: Geoffrey Styles; Dir Esc: Bernard Pisani
Alcina (Handel) 2-13 MaiDir: Harry Bicket; Dir Esc: David Alden
Orphée et Eurydice (Gluck) 9-13 MaiDir: Geoffroy Jourdain; Dir Esc: Dominique Pitoiset, Stephen Taylor
Don Giovanni (Mozart) 13-24 JunDir: Mikhail Tatarnikov; Dir Esc: Laurent Laffargue
Les noces de Figaro (Mozart) 14-23 JunDir: Mikhail Tatarnikov; Dir Esc: Laurent Laffargue
Caen, Théâtre de Caen  / 
La Didone (Cavalli) 16-18 OctDir: William Christie; Dir Esc: Clément Hervieu-Léger / Valérie Nègre
L'Or du Rhin (Wagner) 18 NovDir: Peter Rundel; Dir Esc: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 19 NovDir: Peter Rundel; Dir Esc: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 19 NovDir: Peter Rundel; Dir Esc: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 20 NovDir: Peter Rundel; Dir Esc: Antoine Gindt
La traviata (Verdi) 22-28 GenDir: Nicolas Chalvin; Dir Esc: Jean-François Sivadier
Idoménée (Mozart) 1-3 MarDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Yannis Kokkos
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
West Side Story (Bernstein) 30 DesDir: Gérard Lecointe
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 17 GenDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Eric Perez
Hansel et Gretel (Humperdinck) 8-9 FebDir Esc: Johanny Bert
Don Giovanni (Mozart) 2-4 MarDir: Arie van Beek; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
La belle Hélène (Offenbach) 5 AbrDir: Jérôme Pillement / Dominique Trottein; Dir Esc: Olivier Desbordes
Phi-Phi (Christiné) 12 MaiDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Johanny Bert
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
La Zingara (Favart) 24 GenDir: Jérôme Correas; Dir Esc: André Fornier
La traviata (Verdi) 24 MarDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
Orphée et Eurydice (Gluck) 13 MaiDir: Nicolas Chalvin
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Agrippina (Handel) 8-13 OctDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
La traviata (Verdi) 29 Des-10 GenDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Jean-Francois Sivadier
Così fan tutte (Mozart) 14-20 MarDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Marcial Di Fonzo Bo
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-3 AbrDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Jean-Francois Sivadier
L'Opéra de la lune (Pauset) 12-15 MaiDir: Brice Pauset; Dir Esc: Damien Caille-Perret
Requiem (Mozart) 13 MaiDir: Jos van Immerse
Lille, Opéra de Lille  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 8-19 OctDir: Arie Van Beek; Dir Esc: David Lescot
Agrippine (Handel) 5-9 NovDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Le Tour d'écrou (Britten) 13-15 DesDir: Jean-Luc Tingaud; Dir Esc: Olivier Bénézech
Passion (Dusapin) 2-5 FebDir: Franck Ollu; Dir Esc: Sasha Waltz
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 12-22 MarDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Jean-François Sivadier
Cendrillon (Massenet) 15-29 MaiDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Laurent Pelly
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 4-6 NovDir: Jérôme Kaltenbach; Dir Esc: Richard Brunel
Chat perché (Singier) 17-18 NovDir: Pierre Roullier; Dir Esc: Caroline Gautier
La voix humaine (Poulenc) 29 NovDir Esc: Vincent Vittoz
Jenůfa (Janáček) 20-22 GenDir: Ondrej Olos; Dir Esc: Pierre Constant
La Périchole (Offenbach) 16-18 MarDir: Jérôme Kaltenbach; Dir Esc: Bérangère Jannelle
La traviata (Verdi) 13-19 AbrDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Jean-Romain Vesperini
Julie (Boesmans) 14-15 MaiDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Matthew Jocelyn
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Le Nez (Shostakovich) 8-20 OctDir: Kazushi Ono; Dir Esc: William Kentridge
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 8-13 NovDir: Evelino Pidò
La vie parisienne (Offenbach) 28 Nov-8 DesDir: Gérard Korsten; Dir Esc: Laurent Pelly
Douce et Barbe-Bleue (Aboulker) 11-14 GenDir: Karine Locatelli; Dir Esc: Jean-Romain Vesperini
Von heute auf morgen (Schoenberg,A) 27 Gen-10 FebDir: Bernhard Kontarsky; Dir Esc: John Fulljames
Il Tabarro (Puccini) 27 Gen-10 FebDir: Gaetano d'Espinosa; Dir Esc: David Pountney
Sancta Susanna (Hindemith) 28 Gen-9 FebDir: Bernhard Kontarsky; Dir Esc: John Fulljames
Suor Angelica (Puccini) 28 Gen-9 FebDir: Gaetano d'Espinosa; Dir Esc: David Pountney
Une Tragédie florentine (Zemlinsky) 29 Gen-8 FebDir: Bernhard Kontarsky; Dir Esc: Georges Lavaudant
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Gen-8 FebDir: Gaetano d'Espinosa; Dir Esc: David Pountney
Il Trittico (Puccini) 3-13 FebDir: Gaetano d'Espinosa; Dir Esc: David Pountney
Parsifal (Wagner) 9-25 MarDir: Kazushi Ono; Dir Esc: François Girard
Terre et cendres (Combier) 10-21 MarDir: Philippe Forget; Dir Esc: Yoshi Oida
Concert (concert) (Wagner) 16 MarDir: Kazushi Ono
Le Rossignol (Stravinsky) 22-27 AbrDir: Alejo Pérez; Dir Esc: Robert Lepage
Mesdames de la Halle (Offenbach) 2-15 MaiDir: Jean-Paul Fouchécourt; Dir Esc: Jean Lacornerie
Le Nain (Zemlinsky) 19-29 MaiDir: Martyn Brabbins; Dir Esc: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19-29 MaiDir: Martyn Brabbins; Dir Esc: Grzegorz Jarzyna
Carmen (Bizet) 25 Jun-11 JulDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Olivier Py
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Princesse Czardas (Kálmán) 26-27 NovDir: Bruce Grant; Dir Esc: Pierre Sybil
La vie parisienne (Offenbach) 31 DesDir: José Pick; Dir Esc: Frédéric L'Huillier
Andalousie (Lopez,F) 7-8 GenDir: Andreï Chevtchouk; Dir Esc: Pierre Sybil
Ciboulette (Hahn) 4-5 FebDir: Bruno Conti; Dir Esc: Jean-Jacques Chazalet
La Périchole (Offenbach) 3-4 MarDir: Andreï Chevtchouk; Dir Esc: Frédéric L'Huillier
Rigoletto (Verdi) 24-25 MarDir: Andreï Chevtchouk; Dir Esc: Frédéric L'Huillier
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 11-19 OctDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Arnaud Bernard
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 22-29 NovDir: Alain Guingal
La bohème (Puccini) 29 Des-10 GenDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Jean-Louis Pichon
La Chartreuse de Parme (Sauguet) 8-14 FebDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Renée Auphan
Le comte Ory (Rossini) 20-27 MarDir: Roberto Rizzi Brignoli; Dir Esc: Frédéric Bélier-Garcia
Il trovatore (Verdi) 24 Abr-4 MaiDir: Tamás Pal; Dir Esc: Charles Roubaud
Die Zauberflöte (Mozart) 6-16 JunDir: Kenneth Montgomery; Dir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Massy, Opéra-Théâtre de Massy  / 
Carmen (Bizet) 4-6 NovDir: Fabien Gabel; Dir Esc: Nadine Duffaut
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-11 DesDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Frédéric Bélier-Garcia
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 13-15 GenDir: Yoel Levi; Dir Esc: Eric Perez
La route Fleurie (Lopez,F) 29-31 GenDir: Didier Benetti; Dir Esc: Jacques Duparc
L'Egisto (Marazzoli) 4 FebDir: Jérôme Correas; Dir Esc: Jean-Denis Monory
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 9-11 MarDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Eric Perez
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Mar-3 AbrDir: Olivier Schneebeli; Dir Esc: Christian Gangneron
Phi-Phi (Christiné) 3 MaiDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Johanny Bert
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Aida (Verdi) 19 Gen
Requiem (Verdi) 20 Gen
La bohème (Puccini) 13 Mar
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Falstaff (Verdi) 15-16 OctDir: Gian Rosario Presutti; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Françoise de Rimini (Thomas,A) 18-22 NovDir: Jacques Mercier; Dir Esc: Vincent Tordjman
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 25 GenDir: Didier Benetti; Dir Esc: Jacques Duparc
L'italienne à Alger (Rossini) 13-24 MarDir: Paolo Olmi; Dir Esc: David Hermann
Caravaggio (Giraud) 6-8 AbrDir: François-Xavier Roth
Switch! (Kastel) 25-26 MaiDir: Fabrice Kastel; Dir Esc: Pierre Val
Faust (Gounod) 17 JunDir: Jacques Mercier; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Rusalka (Dvořák,A) 7-11 OctDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Jim Lucassen
L'arbore di Diana (Martin y Soler) 25-29 NovDir: Fabio Biondi; Dir Esc: Francisco Negrin
La belle Hélène (Offenbach) 28 Des-5 GenDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Elektra (Strauss) 2-4 MarDir: Aldert Vermeulen; Dir Esc: Jean-Yves Courrègelongue
Einstein on the Beach (Glass) 16-18 Mar
La Petite Renarde rusée (Janáček) 25-26 MaiDir: Jérôme Pillement; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-28 JunDir: Sascha Goetzel; Dir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 29 Set-6 OctDir: Tito Muñoz; Dir Esc: Carlos Wagner
Les Noces (Stravinsky) 23-29 OctDir: Tito Muñoz; Dir Esc: Tero Saarinen
La Chauve-souris (Strauss,J) 18-31 DesDir: Patrick Davin; Dir Esc: Philipp Himmelmann
L'italienne à Alger (Rossini) 17-25 FebDir: Paolo Olmi; Dir Esc: David Hermann
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 14-21 MarDir Esc: Jean-Michel Ribes
La rondine (Puccini) 6-15 MaiDir: José Cura; Dir Esc: José Cura
Le tueur de mots (Ambrosini) 26 Jun-3 JulDir: Andrea Molino; Dir Esc: Francesco Micheli
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 14-16 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 11-18 DesDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 24-27 GenDir: Franck Villard; Dir Esc: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 2-11 MarDir: Andreas Spering; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 4-6 MaiDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Stephen Langridge
Nice, Opéra de Nice  / 
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 16-18 SetDir: Philippe Auguin
La voix humaine (Poulenc) 7-11 Oct
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 7-11 OctDir: Philippe Auguin; Dir Esc: René Koering
Norma (Bellini) 10-15 DesDir: Andriy Yurkevytch
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17-24 GenDir: Philippe Auguin; Dir Esc: Ron Daniels
Il trovatore (Verdi) 16-23 FebDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Lorenzo Mariani
La bohème (Puccini) 11-17 MarDir: Derrick Inouye; Dir Esc: Maurizio Scaparro
Il Tigrane (Scarlatti,A) 1-5 JunDir: Gilbert Bezzina; Dir Esc: Gilbert Blin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Le Tour d'écrou (Britten) 13-16 OctDir: Jean-Luc Tingaud; Dir Esc: Olivier Bénézech
L'Egisto (Marazzoli) 19-23 OctDir: Jérôme Correas; Dir Esc: Jean-Denis Monory
La Botte secrète (Terrasse) 16 Des-8 GenDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre Guillois
Caligula (Pagliardi) 8-11 MarDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Alexandra Rübner, Mimmo Cuticchio
Le Ring (Wagner) 2-11 MaiDir: Dominique Debart; Dir Esc: Alain Bézu
Paris, Théâtre des Champs-Élysées  / 
Les Capulet et les Montaigu (concert) (Bellini) 11 NovDir: Evelino Pidò
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 14 NovDir: Philippe Herreweghe
Oberto (concert) (Verdi) 17-19 NovDir: Carlo Rizzi
Jules César (concert) (Handel) 25 NovDir: Alan Curtis
La flûte enchantée (Mozart) 16-26 DesDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: William Kentridge, Luc de Wit
Le Messie (concert) (Handel) 23 DesDir: Laurence Cummings
Farnace (concert) (Vivaldi) 10 GenDir: Diego Fasolis
Les Saisons (concert) (Haydn) 21 GenDir: Paul McCreesh
Tosca (concert) (Puccini) 24 GenDir: Gianandrea Noseda
Don Pasquale (Donizetti) 13-23 FebDir: Enrique Mazzola; Dir Esc: Denis Podalydès
Giustino (concert) (Vivaldi) 24 FebDir: Stefano Molardi
Le Clémence de Titus (concert) (Mozart) 25 FebDir: Louis Langrée
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 26 FebDir: Mark Elder
Parsifal (concert) (Wagner) 6-9 MarDir: Daniele Gatti
Theodora (concert) (Handel) 10 MarDir: Hervé Niquet
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 11 MarDir: Andris Nelsons
Gloria Magnificat (concert) (Vivaldi) 24 MarDir: Rinaldo Alessandrini
Les Noces (concert) (Stravinsky) 27 MarDir: Valery Gergiev
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 MarDir: Valery Gergiev
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 2 AbrDir: Pierre Cao
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 11 AbrDir: Jean-Claude Malgoire
La Didone (Cavalli) 12-20 AbrDir: William Christie; Dir Esc: Clément Hervieu-Léger
La Walkyrie (concert) (Wagner) 24 AbrDir: Kent Nagano
Così fan tutte (Mozart) 22-31 MaiDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Eric Génovèse
Concert (Mozart) 5 JunDir: Jean-Claude Malgoire
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 22 JunDir: Thomas Hengelbrock
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 7 Set-29 OctDir: Reinhardt Wagner; Dir Esc: Jean-Michel Ribes
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 23-27 SetDir: David Hanlon; Dir Esc: Leonard Foglia
The Sound of Music (Rodgers) 7+ DesDir: Kevin Farrell; Dir Esc: Emilio Sagi
Orlando paladino (Haydn) 17-25 MarDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Kamel Ouali
Nixon in China (Adams) 10-18 AbrDir: Alexander Briger; Dir Esc: Chen Shi-Zheng
Paris, Cité de la musique  / 
L'Or du Rhin (Wagner) 7 OctDir: Peter Rundel; Dir Esc: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 8 OctDir: Peter Rundel; Dir Esc: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 8 OctDir: Peter Rundel; Dir Esc: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 9 OctDir: Peter Rundel; Dir Esc: Antoine Gindt
Paris, Opéra-Comique  / 
Amadis de Gaule (Bach,JC) 2-8 GenDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Marcel Bozonnet
Il maestro di cappella (Cimarosa) 7 GenDir: Ton Koopman
Egisto (Cavalli) 1-9 FebDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Benjamin Lazar
La muette de Portici (Auber) 5-15 AbrDir: Patrick Davin; Dir Esc: Emma Dante
La petite messe solennelle (Rossini) 20-21 AbrDir: Nicholas Jenkins; Dir Esc: Nicola Hümpel
Re Orso (Stroppa) 19-22 MaiDir: Susanna Mälkki; Dir Esc: Richard Brunel
Les pêcheurs de perles (Bizet) 18-28 JunDir: Leo Hussain; Dir Esc: Yoshi Oïda
Paris, MC93 Bobigny  / 
La finta giardiniera (Mozart) 23-29 JunDir: Guillaume Tourniaire; Dir Esc: Stephen Taylor
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Salome (Strauss) 8-30 SetDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: André Engel
La Clemence de Titus (Mozart) 10 Set-8 OctDir: Adam Fischer; Dir Esc: Willy Decker
Faust (Gounod) 22 Set-25 OctDir: Alain Altinoglu / Garrett Keast; Dir Esc: Jean-Louis Martinoty
Tannhäuser (Wagner) 6-29 OctDir: Mark Elder; Dir Esc: Robert Carsen
Lulu (Berg) 18 Oct-5 NovDir: Michael Schonwandt; Dir Esc: Willy Decker
La Force du destin (Verdi) 14 Nov-17 DesDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Jean-Claude Auvray
La cenerentola (Rossini) 26 Nov-17 DesDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grisha Asagaroff(revival)
Manon (Massenet) 10 Gen-13 FebDir: Evelino Pidò; Dir Esc: Coline Serreau
La Dame de Pique (Tchaikovsky) 19 Gen-6 FebDir: Dimitri Jurowski; Dir Esc: Lev Dodin
La Cerisaie (Fénelon) 27 Gen-13 FebDir: Tito Ceccherini; Dir Esc: Georges Lavaudant
Rigoletto (Verdi) 27 Gen-23 FebDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Jérôme Savary
Orphée et Eurydice (Gluck) 4-16 FebDir: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Dir Esc: Pina Bausch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28 Feb-16 MarDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
La Veuve joyeuse (Lehár) 29 Feb-2 AbrDir: Asher Fisch; Dir Esc: Jorge Lavelli
Le Diable dans le Beffroi (Debussy) 29 Feb-3 MarDir: Jeff Cohen; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
La chute de la maison Usher (Debussy) 29 Feb-3 MarDir: Jeff Cohen; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Don Giovanni (Mozart) 15 Mar-21 AbrDir: Philippe Jordan / Marius Stieghors; Dir Esc: Michael Haneke
Pagliacci (Leoncavallo) 13 Abr-11 MaiDir: Daniel Oren; Dir Esc: Giancarlo Del Monaco
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Abr-11 MaiDir: Daniel Oren; Dir Esc: Giancarlo Del Monaco
Le barbier de Séville (Rossini) 24 Mai-2 JulDir: Marco Armiliato; Dir Esc: Coline Serreau
Hippolyte et Aricie (Rameau) 9 Jun-9 JulDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Ivan Alexandre
Arabella (Strauss) 14 Jun-10 JulDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 23 Jun-13 JulDir: Alain Altinoglu; Dir Esc: Gilbert Deflo
Paris, Salle Pleyel  / 
The Fairy Queen (Purcell) 6 NovDir: Hervé Niquet
Jephtha (concert) (Handel) 24 NovDir: William Christie
Norma (concert) (Bellini) 20 DesDir: Andriy Yurkevich
Peer Gynt (concert) (Grieg) 23-24 MaiDir: Paavo Järvi
Reims, Opéra de Reims  / 
The Turn of the Screw (Britten) 4 OctDir: Jean-Luc Tingaud; Dir Esc: Olivier Bénézech
Das Rheingold (Wagner) 9 DesDir Esc: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 10 DesDir Esc: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 10 DesDir Esc: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 11 DesDir Esc: Antoine Gindt
Mozart (Hahn) 30-31 DesDir: Christophe Talmont; Dir Esc: Bernard Pisani
Jenůfa (Janáček) 3-5 FebDir: Ondrej Olos; Dir Esc: Pierre Constant
Un de la canebière (Scotto) 18-19 FebDir: Didier Benetti; Dir Esc: Jacques Duparc
The Second Woman (Verrières) 13 MarDir: Jean Deroyer; Dir Esc: Guillaume Vincent
Faust (Gounod) 25-27 MarDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
La Maison qui chante (Jolas) 7 AbrDir: Philippe Nahon; Dir Esc: Véronique Samakh
La traviata (Verdi) 11-13 MaiDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Jean-Romain Vesperini
Phi-Phi (Christiné) 22 MaiDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Johanny Bert
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Jenůfa (Janáček) 4-10 NovDir: Ondrej Olos; Dir Esc: Pierre Constant
Le Journal d'un disparu (Janáček) 22 Nov
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 31 Des-6 GenDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Christophe Gayral
The Turn of the Screw (Britten) 3-9 FebDir: Tito Muñoz; Dir Esc: Dominique Pitoiset
La Princesse jaune (Saint-Saëns) 10-14 MarDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Vincent Tavernier
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 30 Mar-1 AbrDir: François Lazarevitch; Dir Esc: Vincent Tavernier
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Mai-2 JunDir: Ernest Martìnez Izquierdo; Dir Esc: Jean Liermier
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Concert (Mozart) 23 Set
The Turn of the Screw (Britten) 5-9 OctDir: Kynan Johns; Dir Esc: Frédéric Roels
Red Waters (Zeidel) 4-6 NovDir: Paul-Emmanuel Thomas; Dir Esc: Arthur Nauzyciel
Viva la Mamma (Donizetti) 30 Nov-6 DesDir: Federico Santi; Dir Esc: François de Carpentries
Ne Criez pas au Loup (Sargenti) 1-5 FebDir: Oswald Sallaberger; Dir Esc: Caroline Leboutte
Egisto (Cavalli) 16-19 FebDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Benjamin Lazar
La Maison qui chante (Jolas) 30 Mar-1 AbrDir Esc: Véronique Samakh
La vera costanza (Haydn) 6-10 AbrDir: Jérôme Corréas; Dir Esc: Elio De Capitani(original), Clovis Bonnaud(revival)
La traviata (Verdi) 11-20 MaiDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Claire Servais
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
La Navarraise (Massenet) 4-8 NovDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-8 NovDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Vincent Vittoz
Les Conjurées (Schubert) 8-9 DesDir: Bernard Tétu
Les deux aveugles (Offenbach) 31 Des-3 GenDir: Laurent Touche; Dir Esc: Vincent Vittoz
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 31 Des-3 GenDir: Laurent Touche; Dir Esc: Yann Dacosta
L'Opéra de quat'sous (Weill) 1-5 FebDir: Samuel Jean; Dir Esc: Laurent Fréchuret
The Rake's Progress (Stravinsky) 2-6 MarDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 25-29 AbrDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Alain Garichot
Orphée et Eurydice (Gluck) 13-17 JunDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Frédéric Flamand
Strasbourg, L'Opéra National du Rhin  / 
La Nuit de Gutenberg (Manoury) 24-29 SetDir: Daniel Klajner; Dir Esc: Yoshi Oida
La bohème (Puccini) 21 Oct-8 NovDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Robert Carsen(original), Frans de Haas(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-27 DesDir: Roland Böer / Vincent Monteil; Dir Esc: Waut Koeken
Le chat botté (Cui) 11-13 GenDir: Vincent Monteil; Dir Esc: Jean-Philippe Delavault
Kát'a Kabanová (Janáček) 21 Gen-2 FebDir: Friedemann Layer; Dir Esc: Robert Carsen
Les Huguenots (Meyerbeer) 14-28 MarDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Olivier Py
Farnace (Vivaldi) 18-26 MaiDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Lucinda Childs
Der Rosenkavalier (Strauss) 17-28 JunDir: Marko Letonja; Dir Esc: Mariame Clément
L'occasione fa il ladro (Rossini) 5-7 JulDir: Franck Villard; Dir Esc: Sandrine Anglade
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Il diluvio universale (concert) (Donizetti) 3 OctDir: Leonardo Garcia Alarcon
Faust (Gounod) 7-13 OctDir: Antony Hermus; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
Le Directeur de théâtre (Mozart) 13-18 NovDir: Pascal Verrot; Dir Esc: Frédéric Bellier-Garcia
Bastien und Bastienne (Mozart) 13-18 NovDir: Pascal Verrot; Dir Esc: Frédéric Bellier-Garcia
La bohème (Puccini) 23-31 DesDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Daniel Benoin
Lohengrin (concert) (Wagner) 29 Gen-3 FebDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Frédéric Andrau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Mar-5 AbrDir: Nicolas Krüger; Dir Esc: Stefano Mazzonis di Pralafera
Otello (Verdi) 11-15 MaiDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Giulio Ciabatti
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tosca (Puccini) 29 Set-14 OctDir: Tugan Sokhiev; Dir Esc: Mario Pontiggia
Polieukt (Krauze) 4-6 NovDir: Ruben Silva; Dir Esc: Jorge Lavelli
Falstaff (Verdi) 2-13 DesDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Nicolas Joel
Le Trouvere (Verdi) 3-12 FebDir: Daniel Oren; Dir Esc: Gilbert Deflo
La Clemence de Titus (Mozart) 9-20 MarDir: David Syrus; Dir Esc: David McVicar
Madame Butterfly (Puccini) 13-24 AbrDir: Claus Peter Flor; Dir Esc: Nicolas Joel
Celui qui dit oui (Weill) 2-6 MaiDir: Christophe Larrieu; Dir Esc: Max Henry
Les Indes galantes (Rameau) 4-15 MaiDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Laura Scozzi
Tannhäuser (Wagner) 17-29 JunDir: Hartmut Haenchen; Dir Esc: Christian Rizzo
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
La somnambule (concert) (Bellini) 11-14 OctDir: Jean Claude Malgoire
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 11-12 FebDir: François Lazarévitch; Dir Esc: Vincent Tavernier
Concert (Rossini) 18-19 Feb
Concert (Rossini) 18-19 Feb
Tancrède (Rossini) 14-18 MarDir: Jean Claude Malgoire; Dir Esc: Jean Philippe Delavault
Celui qui dit oui (Weill) 4 AbrDir: Alexandre Bouquelloen; Dir Esc: William Mesguich
Le barbier de Séville (Rossini) 9-15 MaiDir: Jean Claude Malgoire; Dir Esc: Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Thaïs (Massenet) 14-18 OctDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Nadine Duffaut
Red Waters (Zeidel) 24 NovDir: Paul-Emmanuel Thomas; Dir Esc: Arthur Nauzyciel
Dédé (Christiné) 29-31 DesDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Jacques Duparc
L'Opéra de quatre sous (Weill) 26-29 GenDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Bernard Pisani
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16-20 MarDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Alain Garichot
La bohème (Puccini) 13-17 AbrDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Gilles Bouillon
Macbeth (Verdi) 11-15 MaiDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Panurge dans l'Île des Lanternes (concert) (Gretry) 4 OctDir: Hervé Niquet
Renaud (concert) (Sacchini) 4 OctDir: Hervé Niquet
La Coquette trompée (concert) (Dauvergne) 8 OctDir: Héloïse Gaillard
Les Troqueurs (concert) (Dauvergne) 8 OctDir: Héloïse Gaillard
Iphigenie en Aulide (concert) (Gluck) 15 OctDir: David Stern
Polyxene (concert) (Dauvergne) 15 OctDir: David Stern
La Vénitienne (concert) (Dauvergne) 8 NovDir: Guy van Waas
Hercule mourant (concert) (Dauvergne) 19 NovDir: Christophe Rousset
Amadis de Gaule (Bach,JC) 10-12 DesDir: Jérémie Rhorer
L'orfeo (Monteverdi) 10-11 GenDir: Sebastien d'Hérin; Dir Esc: Caroline Mutel
Venus and Adonis (concert) (Blow) 13 GenDir: Jonathan Cohen
La descente d'Orphée aux Enfers (concert) (Charpentier,M) 13 GenDir: Jonathan Cohen
Le Roi et le Fermier (Monsigny) 4 FebDir: Ryan Brown
Dardanus (concert) (Rameau) 16 FebDir: Raphaël Pichon
Didone abbandonata (Hasse) 10 MarDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Balázs Kovalik
Ariodante (concert) (Handel) 15 MarDir: Alan Curtis
Tancrède (Rossini) 23-25 MarDir: Jean-Claude Malgoire; Dir Esc: Jean-Philippe Delavault
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 7-8 AbrDir: Peter Neumann
Armide (Lully) 11-13 MaiDir: Olivier Schneebeli, David Fallis; Dir Esc: Marshall Pynkoski
La traviata (Verdi) 1-3 JunDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Claire Servais
Orphée et Eurydice (Gluck) 24-25 JunDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Frédéric Flamand