2012/13 > França 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2012/13 > França

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Regne Unit
Bèlgica
Alemanya
Luxemburg

França
 
Suïssa
Espanya Mònaco
Itàlia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Les Deux Veuves (Smetana) 28-30 SetDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Jo Davies
Le chapeau de paille d'Italie (Rota) 16-20 DesDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Vénus et Adonis (Blow) 6-9 GenDir: Bertrand Cuiller; Dir Esc: Louise Moaty
La Rose blanche (Zimmermann,U) 29-30 GenDir: Nicolas Farine; Dir Esc: Stephan Grögler
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-7 AbrDir: Sascha Goetzel; Dir Esc: Alfredo Arias
La traviata (Verdi) 16-18 JunDir: Roberto Rizzi Brignoli; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15-17 NovDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 5-7 GenDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 2 FebDir: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 23-26 FebDir: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Dir Esc: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 11-13 AbrDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 13-17 JunDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
L'orfeo (Monteverdi) 31 OctDir: Sébastien d'Hérin; Dir Esc: Caroline Mutel
La traviata (Verdi) 25 Nov-1 DesDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Nadine Duffaut
La Veuve joyeuse (Lehár) 29-31 DesDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Jacques Duparc
Wozzeck (Berg) 27-29 GenDir: Pierre Roullier; Dir Esc: Mireille Larroche
L'amour masqué (Messager) 9 FebDir: Samuel Jean; Dir Esc: Philippe Binot, Pascal Barraud
Jenůfa (Janáček) 17-19 MarDir: Balázs Kocsár; Dir Esc: Frédéric Meyer-Oertel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-9 AbrDir: Roberto Fores-Veses; Dir Esc: Frédéric Bélier-Garcia
La Dame de Monte-Carlo (Poulenc) 19 AbrDir Esc: Vincent Vittoz
La Voix humaine (Poulenc) 19 AbrDir Esc: Vincent Vittoz
Roméo et Juliette (Gounod) 26-28 MaiDir: Alain Guingal; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
A Death in the Family (Mayer,W) 6 SetDir: Sara Jobin; Dir Esc: Róbert Alföldi
Madama Butterfly (Puccini) 17-19 NovDir: Alain Guingal; Dir Esc: Mireille Larroche
My Fair Lady (Loewe) 28-31 DesDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-4 FebDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Nicola Berloffa
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 9-12 MarDir: Balàzs Kocsàr; Dir Esc: Nadine Duffaut
Tancréde (Campra) 11-13 AbrDir: Olivier Schneebeli; Dir Esc: Vincent Tavernier
Le Dilettante d'Avignon (concert) (Halévy) 18 Abr
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18-20 MaiDir: Alain Guingal; Dir Esc: Jean-Claude Auvray
Pagliacci (Leoncavallo) 18-20 MaiDir: Alain Guingal; Dir Esc: Jean-Claude Auvray
Besancon, Scène nationale de Besançon  / 
Le Roi du bois (Reverdy) 16-18 Oct
Mesdames de la Halle (Offenbach) 5-6 Des
La Passion selon Marie (Moultaka) 18 Des
Didon et Enée (Purcell) 12 Feb
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-14 Mar
Kátia Kabanová (Janáček) 14-15 MaiDir: Irène Kudela; Dir Esc: André Engel
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 8 NovDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Philippe Béziat
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 11 DesDir: Victorien Vanoosten; Dir Esc: Charlotte Nessi
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 20 GenDir: Nicolas Kaïtosov; Dir Esc: Sandrine Anglade
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 20 MarDir: Raphaël Pichon
Owen Wingrave (Britten) 22-24 MaiDir: David Syrus; Dir Esc: Christophe Gayral
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Le barbier de Séville (Rossini) 28 Set-7 OctDir: Paolo Olmi; Dir Esc: Joan Font
Slutchaï (Strasnoy) 26-29 NovDir: Oscar Strasnoy; Dir Esc: Christine Dormoy
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 8-16 FebDir: Nader Abbassi; Dir Esc: Mireille Delunsch
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 11 FebDir: Raphaël Pichon
Didon et Enée (Purcell) 26 Feb-3 MarDir: Sébastien d'Hérin; Dir Esc: Bernard Lévy
Salome (Strauss) 21-29 MarDir: Kwamé Ryan; Dir Esc: Dominique Pitoiset
Orphée aux enfers (Offenbach) 17-25 AbrDir: Samuel Jean; Dir Esc: Laura Scozzi
La flûte enchantée (Mozart) 29 Mai-10 JunDir: Jurjen Hempel; Dir Esc: Laura Scozzi
Lucio Silla (Mozart) 23 Set-3 OctDir: Jane Glover; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
Otello (Verdi) 21 Nov-2 DesDir: Julia Jones; Dir Esc: Gabriele Rech
Porgy and Bess (Gershwin) 16-26 GenDir: Albert Horne; Dir Esc: Christine Crouse
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 12-18 FebDir: Julia Jones; Dir Esc: Juliette Deschamps
Les Indes galantes (Rameau) 21 Feb-1 MarDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Laura Scozzi
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 22 MarDir: Raphaël Pichon
La Lettre des sables (Lauba) 25-30 AbrDir: Jean-Michaël Lavoie; Dir Esc: Daniel Mesguich
Anna Bolena (Donizetti) 27 Mai-8 JunDir: Leonardo Vordoni; Dir Esc: Marie-Louise Bischofberger
Caen, Théâtre de Caen  / 
Vénus et Adonis (Blow) 11-13 OctDir: Bertrand Cuiller; Dir Esc: Louise Moaty
Trouble in Tahiti (Bernstein) 15-16 NovDir: Jean Deroyer; Dir Esc: Benoît Benichou
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-16 NovDir: Jean Deroyer; Dir Esc: Benoît Benichou
David et Jonathas (Charpentier,M) 3-5 FebDir: William Christie; Dir Esc: Andreas Homoki
La Dame de Monte-Carlo (Poulenc) 13 AbrDir Esc: Vincent Vittoz
La Voix humaine (Poulenc) 13 AbrDir Esc: Vincent Vittoz
L'olimpiade (Mysliveček) 13-15 MaiDir: Václav Luks; Dir Esc: Karl-Ernst Hermann, Ursel Herrmann, Rogier Hardeman
Didon et Enée (Purcell) 13-14 NovDir: Florent Hubert; Dir Esc: Samuel Achache, Jeanne Candel
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
Requiem (Mozart) 3 OctDir: Leonardo García Alarcón
Lost in the stars (Weill) 23 NovDir: Gaspard Brécourt; Dir Esc: Olivier Desbordes
Madame Butterfly (Puccini) 8 GenDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Olivier Desbordes
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 FebDir: Olivier Holt; Dir Esc: Olivier Achard
Tosca (Puccini) 23-24 MarDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
Goyescas (concert) (Granados) 19 AbrDir: Patrice Couineau
La traviata (Verdi) 18-19 OctDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
Kátia Kabanová (Janáček) 15 NovDir: Irène Kudela; Dir Esc: André Engel
Tannhäuser (concert) (Wagner) 30 NovDir Esc: Amaury du Closel
Don Pasquale (Donizetti) 10-12 GenDir: Roberto Forès Veses; Dir Esc: Andrea Cigni
La serva padrona (Pergolesi) 27 FebDir: Pablo Pavon
Nélée et Myrthis (Rameau) 27 FebDir: Pablo Pavon
Le voyage dans la lune (Offenbach) 11-12 AbrDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Olivier Desbordes
La Voix humaine (Poulenc) 13-14 MaiDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
The Telephone (Menotti) 13-14 MaiDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 10 OctDir Esc: Catherine Hiegel
Fanfare fragile (Feldhandler) 7 Des
Le Directeur de théâtre (concert) (Mozart) 9 FebDir: Damian Iorio
Didon et Enée (Purcell) 14 FebDir: Sébastien d'Hérin; Dir Esc: Bernard Lévy
La Voix humaine (Poulenc) 28 MarDir Esc: Vincent Vittoz
L'histoire du petit tailleur (Harsányi) 21 Mai
Requiem (Verdi) 27 NovDir: Arie van Beek
Croquefer (Offenbach) 13 DesDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Jean-Philippe Salerio
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 13 DesDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Jean-Philippe Salerio
La petite messe solennelle (Rossini) 8 FebDir: Mathieu Romano
Carmen (Bizet) 15-18 MarDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Philippe Arlaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 13-14 OctDir: Marit Strindlund; Dir Esc: Wouter Van Looy
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 7-11 DesDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Lilo Baur
Acteon (Charpentier,M) 1-3 FebDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Damien Caille-Perret
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 14-15 FebDir: Didier Puntos; Dir Esc: Arnaud Meunier
Don Giovanni (Mozart) 22-30 MarDir: Gerard Korsten; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
L'olimpiade (Mysliveček) 22-25 MaiDir: Václav Luks; Dir Esc: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
L'Or du Rhin (Wagner) 5-12 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Laurent Joyeux
La Walkyrie (Wagner) 5-12 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Laurent Joyeux
Siegfried (Wagner) 6-15 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Laurent Joyeux
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 6-15 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Laurent Joyeux
Winterreise (Schubert) 9 Feb
Peer Gynt (Grieg) 10-12 MarDir: Gergely Madaras; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
La finta giardiniera (Mozart) 9-11 AbrDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: David Lescot
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-23 MaiDir: Jonathan Cohen; Dir Esc: Richard Brunel
Lille, Opéra de Lille  / 
Venus and Adonis (Blow) 19-23 OctDir: Bertrand Cuiller; Dir Esc: Louise Moaty
Médée (Charpentier,M) 6-15 NovDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Pierre Audi
Jenůfa (Janáček) 29 Gen-7 FebDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Acteon (Charpentier,M) 5-9 MarDir: Atsushi Sakaï; Dir Esc: Damien Caille-Perret, Yves Lenoir
Le barbier de Séville (Rossini) 14 Mai-2 JunDir: Antonello Allemandi; Dir Esc: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-21 OctDir: Roberto Rizzi Brignoli; Dir Esc: Stanislas Nordey
Quartett (Francesconi) 13-17 NovDir: Georges-Elie Octors; Dir Esc: Alex Ollé
La Petite Renarde rusée (Janáček) 28 Gen-7 FebDir: Franck Ollu; Dir Esc: Robert Carsen(original), Maria Lamont(revival)
La finta giardiniera (Mozart) 17-30 MarDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: David Lescot
Elena (Cavalli) 7-10 AbrDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Orfeo 14 [Vol 1] (Oehring) 18-19 Jun
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 9-11 NovDir: Jurjen Hempel; Dir Esc: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 25-27 GenDir: Gaetano d'Espinosa; Dir Esc: François de Carpentries
Le Roi du bois (Reverdy) 30 GenDir Esc: Sandrine Anglade
Wozzeck (Berg) 5-7 MarDir: Pierre Roullier; Dir Esc: Mireille Larroche
Orphée et Eurydice (Gluck) 5-7 AbrDir: Jean-François Verdier; Dir Esc: Nathalie Pernette
Fra Diavolo (Auber) 12-14 MaiDir: Benjamin Lévy; Dir Esc: Bérangère Jannelle
Fortunio (Messager) 10-12 NovDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
Carmen (Bizet) 1-9 GenDir: Robert Tuohy; Dir Esc: Frédéric Roels
Il trovatore (Verdi) 9-11 MarDir: Konstantin Chudovsky; Dir Esc: Gilbert Deflo
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Macbeth (Verdi) 13-27 OctDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Ivo van Hove
Les Puritains (concert) (Bellini) 13-18 NovDir: Evelino Pidò
Le Messie (Handel) 3-14 DesDir: Laurence Cummings; Dir Esc: Deborah Warner
La Petite Renarde rusée (Janáček) 21 Gen-1 FebDir: Tomas Hanus; Dir Esc: André Engel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 12-17 FebDir: Jean-Michaël Lavoie; Dir Esc: Richard Brunel
Claude (Escaich) 27 Mar-14 AbrDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Olivier Py
Fidelio (Beethoven) 28 Mar-12 AbrDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Gary Hill
Erwartung (Schoenberg,A) 29 Mar-13 AbrDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Alex Ollé
Il prigioniero (Dallapiccola) 29 Mar-13 AbrDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Alex Ollé
Capriccio (Strauss) 7-19 MaiDir: Bernhard Kontarsky; Dir Esc: David Marton
Le Roi et moi () 12-15 JunDir: Karine Locatelli; Dir Esc: Jean Lacornerie
La flûte enchantée (Mozart) 24 Jun-9 JulDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Pierrick Sorin
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 22 SetDir: René Jacobs
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 12-26 OctDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Christophe Honoré
Norma (Bellini) 10-12 NovDir: Evelino Pidò
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-30 DesDir: Kazushi Ono / Philippe Forget; Dir Esc: Laurent Pelly
Cœur de chien (Raskatov) 20-30 GenDir: Martyn Brabbins; Dir Esc: Simon McBurney
The Tender Land (Copland) 1-9 FebDir: Philippe Forget; Dir Esc: Jean Lacornerie
Le comte Ory (Rossini) 21 Feb-5 MarDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Laurent Pelly
Peter Grimes (Britten) 10-26 AbrDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Yoshi Oida
Le Tour d'écrou (Britten) 11-29 AbrDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Valentina Carrasco
Curlew River (Britten) 12-25 AbrDir: Alan Woodbridge; Dir Esc: Olivier Py
Jérémy Fischer (Aboulker) 4-11 JunDir Esc: Michel Dieuaide
Simon Boccanegra (Verdi) 7-22 JunDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: David Bösch
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
La chanson de Fortunio (Offenbach) 21 OctDir: Bruce Grant; Dir Esc: Brigitte Desnoues
Les noces de Jeannette (Massé) 21 OctDir: Bruce Grant; Dir Esc: Anny Vogel
Le barbier de Séville (Rossini) 24-25 NovDir: Bruno Membrey; Dir Esc: Jean-Jacques Chazalet
Valses de Vienne (=) 5-6 GenDir: Andreï Chevtchouk; Dir Esc: François Jacquet
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 16-17 FebDir: Victor Costa; Dir Esc: Pierre Sybil
Passionnément (Messager) 16-17 MarDir: Victor Costa; Dir Esc: Pierre Sybil
Carmen (Bizet) 13-14 AbrDir: Andreï Chevtchouk
Monsieur Beaucaire (Messager) 7-8 Des
Violettes impériales (Scotto) 11-12 GenDir Esc: Pierre Sybil
Le petit duc (Lecocq) 1-2 FebDir: Bruce Grant; Dir Esc: Fabrice Lelievre
Sang Viennois (Strauss,J) 22-23 FebDir: Andreï Chevtchouk; Dir Esc: Pierre Sybil
Viva Napoli (Lopez,F) 22-23 MarDir: Bruno Conti; Dir Esc: Carlo Di Angelo
Aida (Verdi) 24-25 Mai
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Carmen (Bizet) 4-14 OctDir: Nader Abbassi; Dir Esc: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Poliuto (concert) (Donizetti) 24 Nov-2 DesDir: Alain Guingal
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 Des-6 GenDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Nicola Berloffa
Elektra (Strauss) 7-16 FebDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Charles Roubaud
Otello (Verdi) 24 Mar-5 AbrDir: Friedrich Pleyer; Dir Esc: Nadine Duffaut
La clemenza di Tito (Mozart) 4-12 MaiDir: Mark Shanahan; Dir Esc: David McVicar(original), Marie Lambert(revival)
Cléopâtre (Massenet) 15-23 JunDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Charles Roubaud
Les troyens (concert) (Berlioz) 12-15 JulDir: Lawrence Foster
Aida (Verdi) 21 Set-1 OctDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Charles Roubaud
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 11 OctDir: Lawrence Foster
La straniera (concert) (Bellini) 31 Oct-8 NovDir: Paolo Arrivabeni
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Nov-1 DesDir: Kenneth Montgomery; Dir Esc: Frédéric Flamand
Orphée aux enfers (Offenbach) 27 Des-5 GenDir: Samuel Jean; Dir Esc: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Gen-6 FebDir: Alain Guingal; Dir Esc: Frédéric Bélier–Garcia
Colomba (Petit,J) 8-16 MarDir: Claire Gibault; Dir Esc: Charles Roubaud
Symphony 9 (Beethoven) 4 AbrDir: Lawrence Foster
Le Roi d'Ys (Lalo) 10-18 MaiDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Jean-Louis Pichon
La traviata (Verdi) 17-22 JunDir: Lawrence Foster / Eun Sun Kim; Dir Esc: Renée Auphan
Massy, Opéra de Massy  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9-11 NovDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Arnaud Bernard
Madama Butterfly (Puccini) 9-11 DesDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Olivier Desbordes
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 12-13 GenDir: Didier Benetti; Dir Esc: Jacques Duparc
Le Tour d'écrou (Britten) 2-3 FebDir: Jean-Luc Tingaud; Dir Esc: Olivier Bénézech
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 23-24 FebDir: Jérôme Correas; Dir Esc: Christophe Rauck
La cenerentola (Rossini) 22-24 MarDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Charles Roubaud
Nabucco (Verdi) 18-23 AbrDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Giorgio Lalov
Requiem (Verdi) 1 Jun
Falstaff (Verdi) 15-17 NovDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
King Arthur (Purcell) 7-8 DesDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La traviata (Verdi) 23-26 GenDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Roberta Mattelli
Un train pour Johannesburg (Weill) 7 FebDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Olivier Desbordes
Don Giovanni (Mozart) 5-9 MarDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Eric Perez
L'orfeo (Monteverdi) 29-30 MarDir: Sébastien d'Hérin; Dir Esc: Caroline Mutel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 5 AbrDir: Philippe Nahon; Dir Esc: Louise Moaty
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-18 MaiDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Nadine Duffaut
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Carmen (Bizet) 22 NovDir: Martin Mazik; Dir Esc: Roberta Mattelli
La belle Hélène (Offenbach) 31 DesDir: Claude Cuguillere; Dir Esc: Fabrice Lelievre
Nabucco (Verdi) 19 FebDir: Martin Mazik; Dir Esc: Roberta Mattelli
Les cloches de Corneville (Planquette) 24 FebDir: Philippe Mestres; Dir Esc: Michèle Herbé
Le barbier de Séville (Rossini) 26 MarDir: Norbert Baxa; Dir Esc: Martin Otava
La traviata (Verdi) 12 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 15 Gen
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 Feb
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Mar
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Set-2 OctDir: Jacques Mercier; Dir Esc: Daniel Mesguich, Sébastien Lenglet
L'elisir d'amore (Donizetti) 23-27 NovDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Joël Lauwers
My Fair Lady (Loewe) 22-31 DesDir: David Heusel; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
King Arthur (Purcell) 10-12 FebDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La belle de Cadix (Lopez,F) 15-17 MarDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Olivier Desbordes
Iolanta (Tchaikovsky) 12-16 AbrDir: Jacques Mercier; Dir Esc: David Hermann
Le Journal d'Anne Frank (Frid) 18-19 MaiDir: Aurélien Azan Zielinski; Dir Esc: Sonia Masson
La traviata (Verdi) 14-20 JunDir: Jari Hämäläinen; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
La cenerentola (Rossini) 20-24 SetDir: José Miguel Pérez-Sierra; Dir Esc: Louis Désiré
Lakmé (Delibes) 22-26 NovDir: Jacques Mercier; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
The Indian Queen (Purcell) 19-21 GenDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-14 FebDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Pénélope Bergeret
Vanessa (Barber,S) 21-25 MarDir: David T Heusel; Dir Esc: Bérénice Collet
Operetta anthology (Offenbach) 25-26 AbrDir: Patrice Peyriéras; Dir Esc: Alain Sachs
Viva la Mamma (Donizetti) 16-20 MaiDir: Laurent Gendre; Dir Esc: Vincent Vittoz
La vida breve (Falla) 13-17 JunDir: Jacques Mercier; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 19-25 SetDir: Kenneth Montgomery; Dir Esc: Chiara Muti
Lakmé (Delibes) 26 Oct-4 NovDir: Robert Tuohy; Dir Esc: Vincent Huguet
What Next? (Carter,E) 30 Nov-2 DesDir: Carl Christian Bettendorf; Dir Esc: Urs Schönebaum
Jetzt (Nitschke) 30 Nov-2 DesDir: Carl Christian Bettendorf; Dir Esc: Urs Schönebaum
La bohème (Puccini) 21 Des-1 GenDir: Michael Balke; Dir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1-10 FebDir: Balázs Kocsár; Dir Esc: Alfredo Arias
Le Roi d'Ys (concert) (Lalo) 23 MarDir: Jean-Luc Tingaud
The Beggar's Opera (Britten) 3-4 AbrDir: Jérôme Pillement; Dir Esc: Benjamin Prins
Poppea e Nerone (Monteverdi) 15-19 MaiDir: Peter Tilling; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Don Giovanni (Mozart) 6-16 JunDir: Raphaël Schlüsselberg; Dir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Set-1 OctDir: Balázs Kocsár; Dir Esc: Chiara Muti
Elena (Cavalli) 10-15 NovDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 20 Des-9 GenDir: Alexander Shelley; Dir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 17-21 GenDir: Ari Rasilainen; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
L'étoile (Chabrier) 29-30 MarDir: Jérôme Pillement; Dir Esc: Benoît Bénichou
La traviata (Verdi) 4-14 JunDir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Così fan tutte (Mozart) 25 Set-4 OctDir: Tito Muñoz; Dir Esc: Jim Lucassen
L'Artaserse (Vinci) 2-10 NovDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Silviu Purcarete
L'étoile (Chabrier) 28 Des-3 GenDir: Jonathan Schiffman; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
Macbeth (Verdi) 1-12 FebDir: Roberto Rizzi Brignoli; Dir Esc: Jean-Louis Martinoty
L'Importance d'être constant (Barry) 17-22 MarDir: Tito Muñoz; Dir Esc: Sam Brown
Iolanta (Tchaikovsky) 30 Abr-9 MaiDir: Jacques Mercier; Dir Esc: David Hermann
Der Zwerg (Zemlinsky) 21-29 JunDir: Christian Arming; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Turandot (Puccini) 4-12 OctDir: Rani Calderon; Dir Esc: Yannis Kokkos
Candide (Bernstein) 5-11 DesDir: Ryan McAdams; Dir Esc: Sam Brown
L'orfeo (Monteverdi) 10-17 GenDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Claus Guth
Barbe-bleue (Offenbach) 20-27 FebDir: Jonathan Schiffman; Dir Esc: Waut Koeken
Siegfried (Wagner) 21-30 MarDir: NN; Dir Esc: Charlotte Nessi
La Clémence de Titus (Mozart) 29 Abr-8 MaiDir: Kazem Abdullah; Dir Esc: John Fulljames
Il medico dei pazzi (Battistelli) 20-28 JunDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Carlos Wagner
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Les Deux Veuves (Smetana) 17-24 OctDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Jo Davies
Le chapeau de paille d'Italie (Rota) 25 Nov-4 DesDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Vénus et Adonis (Blow) 14-20 GenDir: Bertrand Cuiller; Dir Esc: Louise Moaty
La Rose blanche (Zimmermann,U) 5-10 FebDir: Nicolas Farine; Dir Esc: Stephan Grögler
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 15-24 MarDir: Sascha Goetzel; Dir Esc: Alfredo Arias
La traviata (Verdi) 26 Mai-5 JunDir: Roberto Rizzi Brignoli; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Oct-7 NovDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 10-19 DesDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 4-6 FebDir: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 9-12 FebDir: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Dir Esc: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 Mar-1 AbrDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 22 Mai-3 JunDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Nice, Opéra de Nice  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 24-30 OctDir: Philippe Auguin; Dir Esc: Giorgio Gallione
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15-19 GenDir: Philippe Auguin; Dir Esc: René Koering
Die Zauberflöte (Mozart) 10-16 FebDir: Leopold Hager; Dir Esc: Mariame Clément
La petite flûte enchantée (Mozart) 13-15 FebDir: Frédéric Deloche; Dir Esc: Yves Coudray
Madama Butterfly (Puccini) 15-21 MarDir: György G Ráth; Dir Esc: Daniel Benoin
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 31 Mai-2 JunDir: Jérôme Correas; Dir Esc: Christophe Rauck
Der Freischütz (Weber) 17-23 NovDir: Philippe Auguin; Dir Esc: Guy Montavon
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-23 GenDir: Bruno Ferrandis; Dir Esc: Andreas Gergen
Semele (Handel) 16-20 FebDir: George Petrou; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-22 MarDir: Roland Böer; Dir Esc: Francesco Micheli
Dreyfus (Legrand) 16 Mai-6 JunDir: Jérôme Pillement; Dir Esc: Daniel Benoin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Les Enfants Terribles (Glass) 23 Nov-2 DesDir: Emmanuel Olivier; Dir Esc: Stéphane Vérité
La Voix humaine (Poulenc) 5-15 DesDir Esc: Vincent Vittoz
Croquefer (Offenbach) 20 Des-13 GenDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Jean-Philippe Salério
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 20 Des-13 GenDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Jean-Philippe Salério
Schneewittchen (Lange) 20-26 AbrDir: Vincent Monteil; Dir Esc: Waut Koeken
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14-19 MaiDir: Maxime Pascal / Alphonse Cemin
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 12 Des-5 GenDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Philippe Béziat
The Rape of Lucretia (Britten) 14-19 GenDir: Maxime Pascal; Dir Esc: Stephen Taylor
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24-30 GenDir: Philippe Nahon; Dir Esc: Louise Moaty
King Arthur (Purcell) 7-12 FebDir: Frédérique Chauvet; Dir Esc: Sybrand van der Werf
Le Balcon (Eötvös) 20-24 Mai
Le pauvre matelot (Milhaud) 11-15 JunDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Stéphane Vérité
La colombe (Gounod) 11-15 JunDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Stéphane Vérité
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Médée (Charpentier,M) 12-23 OctDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Pierre Audi
Requiem (concert) (Mozart) 22 OctDir: Rolf Beck
Rodelinda (concert) (Handel) 26 OctDir: Alan Curtis
Fidelio (concert) (Beethoven) 30 OctDir: Eivind Gullberg Jensen
Medeamaterial (Dusapin) 9-10 NovDir: Marcus Creed; Dir Esc: Sasha Waltz
Les Puritains (concert) (Bellini) 16 NovDir: Evelino Pidò
Médée (Cherubini) 10-16 DesDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
L'Artaserse (concert) (Vinci) 11-13 DesDir: Diego Fasolis
Didon et Enée (concert) (Purcell) 15 DesDir: Jean-Claude Malgoire
Le Messie (concert) (Handel) 20 DesDir: Jean-Christophe Spinosi
Radamisto (concert) (Handel) 6 FebDir: Harry Bicket
La favorite (Donizetti) 7-19 FebDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Valérie Nègre
L'Opéra de quat'sous (concert) (Weill) 28 FebDir: Vladimir Jurowski
Acis et Galatée (concert) (Handel) 20 MarDir: Paul Goodwin
Ein deutsches Requiem (concert) (Brahms) 28 MarDir: Kurt Masur
Don Giovanni (Mozart) 25 Abr-7 MaiDir: Jeremie Rhorer; Dir Esc: Stephane Braunschweig
Don Carlos (concert) (Verdi) 28 AbrDir: Gianandrea Noseda
Requiem (concert) (Mozart) 2 MaiDir: Jérémie Rhorer
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 6 MaiDir: Daniele Gatti
Agrippina (concert) (Handel) 15 MaiDir: Eduardo López Banzo
Imeneo (concert) (Handel) 22 MaiDir: Christopher Hogwood
Benvenuto Cellini (concert) (Berlioz) 1 JunDir: Valery Gergiev
Le barbier de Séville (concert) (Rossini) 14 JunDir: Roger Norrington
Requiem (concert) (Verdi) 16-18 JunDir: Daniele Gatti
Pénélope (concert) (Fauré) 20 JunDir: Fayçal Karoui
Le Vaisseau fantôme (concert) (Wagner) 18 SetDir: Yannick Nézet-Séguin
Les Vêpres de la Vierge (concert) (Monteverdi) 14 OctDir: Jean-Claude Malgoire
La vestale (Spontini) 15-28 OctDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Eric Lacascade
Aci, Galatea e Polifemo (concert) (Handel) 19 OctDir: Emmanuelle Haïm
Norma (concert) (Bellini) 15 NovDir: Evelino Pidò
Requiem (Fauré) 16 NovDir: Philippe Herreweghe
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 10-19 DesDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Olivier Py
Le Messie (Handel) 11 DesDir: Emmanuelle Haïm
La favorite (concert) (Donizetti) 18 DesDir: Jacques Lacombe
Catone in Utica (Vivaldi) 10 GenDir: Alan Curtis
Stabat Mater (Pergolesi) 27 Gen
Theodora (Handel) 10 FebDir: Harry Bicket
Le Villi (concert) (Puccini) 20 FebDir: Paolo Carignani
Symphony 9 (Beethoven) 2 MarDir: Vladimir Jurowski
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 11 MarDir: Hervé Niquet
Le Chevalier à la rose (Strauss) 18 MarDir: Kirill Petrenko
Otello (Rossini) 7-17 AbrDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Moshe Leiser
Oedipus rex (Stravinsky) 24 AbrDir: Daniele Gatti
Le barbier de Séville (Rossini) 29 AbrDir: Jean-Claude Malgoire; Dir Esc: Christian Schiaretti, Arnaud Décarsin
Tancredi (Rossini) 19-27 MaiDir: Enrique Mazzola; Dir Esc: Jacques Osinski
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 10 JunDir: Roger Norrington
La scala di seta (concert) (Rossini) 13 JunDir: Enrique Mazzola
Fidelio (concert) (Beethoven) 14 JunDir: Jérémie Rhorer
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
West Side Story (Bernstein) 26 Oct-1 GenDir: Donald Chan; Dir Esc: Jerome Robbins(original), Joey McKneely(revival)
Street Scene (Weill) 25-31 GenDir: Tim Murray; Dir Esc: John Fulljames(original), Lucy Bradley(revival)
Le Pavillon aux pivoines (Tang) 10-16 Feb
Carousel (Rodgers) 18-27 MarDir: Kevin Farrell; Dir Esc: Jo Davies
Sunday in the Park with George (Sondheim) 15-25 AbrDir: David Charles Abell; Dir Esc: Lee Blakeley
Ceiling/Sky (Adams) 11-19 JunDir: Alexandre Briger; Dir Esc: Giorgio Barberio Corsetti
My Fair Lady (Loewe) 5 Des-1 GenDir: Jayce Ogren; Dir Esc: Robert Carsen
Einstein on the Beach (Glass) 8-12 GenDir: Michael Riesman; Dir Esc: Robert Wilson
La pietra del paragone (Rossini) 20-29 GenDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Into the Woods (Sondheim) 1-12 AbrDir: David Charles Abell; Dir Esc: Lee Blakeley
A Flowering Tree (Adams) 5-13 MaiDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Vishal Bhardwaj
The King and I (Rodgers) 13-29 JunDir: James Holmes; Dir Esc: Lee Blakeley
Paris, Cité de la musique  / 
Quartett (concert) (Francesconi) 19 MarDir: Susanna Mälkki
Orlando (concert) (Handel) 19 JunDir: René Jacobs
Paris, Opéra-Comique  / 
Venus and Adonis (Blow) 12-15 DesDir: Bertrand Cuiller; Dir Esc: Louise Moaty
David et Jonathas (Charpentier,M) 14-24 GenDir: William Christie; Dir Esc: Andreas Homoki
Ciboulette (Hahn) 16-26 FebDir: Laurence Equilbey; Dir Esc: Michel Fau
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 17-29 MarDir: Pascal Rophé; Dir Esc: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 17-29 MarDir: Pascal Rophé; Dir Esc: Ludovic Lagarde
Le Roi d'Ys (concert) (Lalo) 25 MarDir: Jean-Luc Tingaud
Cendrillon (Viardot) 17-19 AbrDir Esc: Thierry Thieû Ninag
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 25 Mai-3 JunDir: Alain Altinoglu; Dir Esc: Jérôme Deschamps
Written on Skin (Benjamin) 16-19 NovDir: George Benjamin; Dir Esc: Katie Mitchell
Manfred (Schumann) 9-15 DesDir: Emmanuel Krivine; Dir Esc: Georges Lavaudant
Lakmé (Delibes) 10-20 GenDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Lilo Baur
Pelléas et Mélisande (Debussy) 17-25 FebDir: Louis Langrée; Dir Esc: Stéphane Braunschweig
Platée (Rameau) 20-30 MarDir: William Christie; Dir Esc: Robert Carsen
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 23 MarDir: Raphaël Pichon
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 5-7 AbrDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Jacques Osinski
El amor brujo (Falla) 5-7 AbrDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Jacques Osinski
Ali-Baba (Lecocq) 12-22 MaiDir: Jean-Pierre Haeck; Dir Esc: Arnaud Meunier
La Naissance de David de Sassoun (concert) (Aprikian) 5 JunDir: Alain Altinoglu
Robert le Cochon (Dupin) 13-15 JunDir: Jean-François Heisser; Dir Esc: Ivan Grinberg
Paris, MC93 Bobigny  / 
Il mondo della luna (Haydn) 23-28 JunDir: Guillaume Tourniaire; Dir Esc: David Lescot
Don Giovanni (Mozart) 22-31 MarDir: Alexandre Myrat; Dir Esc: Christophe Perton
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7 Set-3 OctDir: Tomas Netopil; Dir Esc: Robert Carsen
Capriccio (Strauss) 8-27 SetDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Robert Carsen
Les noces de Figaro (Mozart) 15 Set-25 OctDir: Evelino Pido / Marius Stieghorst; Dir Esc: Giorgio Strehler(original), Humbert Camerlo(revival)
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-30 OctDir: Jeffrey Tate; Dir Esc: Olivier Py
La fille du régiment (Donizetti) 15 Oct-11 NovDir: Marco Armiliato; Dir Esc: Laurent Pelly
Tosca (Puccini) 23 Oct-20 NovDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Werner Schroeter
La cenerentola (Rossini) 22 Nov-25 MarDir: Riccardo Frizza / Bruno Campanella; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Carmen (Bizet) 4-29 DesDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Yves Beaunesne
La Khovantchina (Musorgsky) 22 Gen-9 FebDir: Michail Jurowski; Dir Esc: Andrei Serban
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 23 Gen-13 FebDir: Paul Daniel; Dir Esc: Richard Jones, Antony Mcdonald
Le Nain (Zemlinsky) 23 Gen-13 FebDir: Paul Daniel; Dir Esc: Richard Jones, Antony Mcdonald
L'Or du Rhin (Wagner) 29 Gen-18 JunDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Gunter Krämer
La Walkyrie (Wagner) 17 Feb-19 JunDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Gunter Krämer
Falstaff (Verdi) 27 Feb-24 MarDir: Daniel Oren; Dir Esc: Dominique Pitoiset
Siegfried (Wagner) 21 Mar-23 JunDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Gunter Krämer
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 25 Mar-6 AbrDir: Marius Stieghorst; Dir Esc: Charlotte Nessi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Abr-6 MaiDir: Claus Peter Flor; Dir Esc: Mariame Clement
La Gioconda (Ponchielli) 2-31 MaiDir: Daniel Oren; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 21 Mai-26 JunDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Gunter Krämer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 23 Mai-18 JunDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Laurent Pelly
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7 Set-9 OctDir: Maurizio Benini; Dir Esc: Andrei Serban
Alceste (Gluck) 12 Set-7 OctDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Olivier Py
Vec Makropulos (Janáček) 16 Set-2 OctDir: Susanna Mälkki; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Aida (Verdi) 10 Oct-16 NovDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Olivier Py
Così fan tutte (Mozart) 22 Oct-13 NovDir: Michael Schonwandt; Dir Esc: Ezio Toffolutti
Elektra (Strauss) 27 Oct-1 DesDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Robert Carsen
I puritani (Bellini) 25 Nov-19 DesDir: Michele Mariotti; Dir Esc: Laurent Pelly
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Nov-23 DesDir: Tomas Netopil; Dir Esc: Willy Decker
Werther (Massenet) 19 Gen-12 FebDir: Michel Plasson; Dir Esc: Benoît Jacquot
Alcina (Handel) 25 Gen-12 FebDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Robert Carsen
La fanciulla del West (Puccini) 1-28 FebDir: Carlo Rizzi; Dir Esc: Nikolaus Lehnhoff
Madama Butterfly (Puccini) 14 Feb-12 MarDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Robert Wilson
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Mar-15 AbrDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Robert Carsen
La bohème (Puccini) 15 Mar-14 JulDir: Daniel Oren; Dir Esc: Jonathan Miller
L'italiana in Algeri (Rossini) 31 Mar-23 AbrDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Andrei Serban
Tristan und Isolde (Wagner) 8 Abr-4 MaiDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Peter Sellars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 24 Abr-23 MaiDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Robert Carsen
Orphée et Eurydice (Gluck) 3-21 MaiDir: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Dir Esc: Pina Bausch
La traviata (Verdi) 2-20 JunDir: Daniel Oren; Dir Esc: Benoît Jacquot
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 7-30 JunDir: Rinaldo Alessandrini; Dir Esc: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Paris, Salle Pleyel  / 
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 8 OctDir: John Eliot Gardiner
Le Château de Barbe-Bleue (concert) (Bartók) 10-11 OctDir: Christoph von Dohnányi
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 13 OctDir: Myung Whun Chung
La Chute de Fukuyama (Hetzel) 29 MarDir: Daniel Harding
Alessandro (concert) (Handel) 23 SetDir: George Petrou
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 11 OctDir: René Jacobs
Carmina Burana (Orff) 11-12 NovDir: Paavo Järvi
Boris Godounov (concert) (Musorgsky) 5 FebDir: Tugan Sokhiev
La bohème (concert) (Puccini) 17 JunDir: Kirill Karabits
Otello (concert) (Verdi) 26 JunDir: Riccardo Frizza
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Fabula (Strasnoy) 27 Nov
Caligula (Pagliardi) 1 DesDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Mimmo Cuticchio, Alexandra Rübner
Cendrillon (Viardot) 7-8 JunDir: Mireille Delunsch; Dir Esc: Thierry Thieû Niang
La Voix humaine (Poulenc) 8 OctDir Esc: Juliette Mailhé
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 14 GenDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Philippe Béziat
Kátia Kabanová (Janáček) 21 MarDir: Irène Kudela; Dir Esc: André Engel
Reims, Opéra de Reims  / 
La Veuve joyeuse (Lehár) 6-7 OctDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Jacques Duparc
Rigoletto (Verdi) 9-13 NovDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: François de Carpentries
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 NovDir: Jérôme Devaud; Dir Esc: Claude Montagne
La belle de Cadix (Lopez,F) 12-13 GenDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Olivier Desbordes
Wozzeck (Berg) 8-10 FebDir: Pierre Roullier; Dir Esc: Mireille Larroche
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 16-17 MarDir: Jérôme Correas; Dir Esc: Christophe Rauck
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3-5 MaiDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Nadine Duffaut
Cendrillon (Viardot) 14 MaiDir Esc: Thierry Thieû Niang
L'orfeo (Monteverdi) 19-20 OctDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Laurent Brethome
Don Giovanni (Mozart) 6-10 NovDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Oriol Tomas
Don Pasquale (Donizetti) 9-11 GenDir: Roberto Forés Veses; Dir Esc: Andrea Cigni
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 17-18 GenDir: Philippe Nahon; Dir Esc: Louise Moaty
Il trovatore (Verdi) 23-25 MarDir: Konstantin Chudovsky; Dir Esc: Gilbert Deflo
La belle Hélène (Offenbach) 17-18 MaiDir: Christophe Talmont; Dir Esc: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Lost in the stars (Weill) 17-19 OctDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Olivier Desbordes
La belle Hélène (Offenbach) 31 Des-6 GenDir: Gildas Pungier; Dir Esc: Vincent Tavernier
Die Walküre (concert) (Wagner) 7-13 FebDir: Claude Schnitzler
La Voix humaine (Poulenc) 4-7 AbrDir Esc: Vincent Vittoz
La traviata (Verdi) 27 Mai-4 JunDir: Antony Hermus; Dir Esc: Jean-Romain Vesperini
Orlando (Handel) 16-21 OctDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Eric Vigner
Il re pastore (concert) (Mozart) 9-10 DesDir: Darell Ang
Fortunio (Messager) 2-6 FebDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
Pomme d'Api (concert) (Offenbach) 27-28 MarDir: Darrel Ang
Une Éducation manquée (Chabrier) 27-28 MarDir: Darrel Ang
Rigoletto (Verdi) 28 Mai-5 JunDir: Sasha Götzel; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Carmen (Bizet) 25 Set-7 OctDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Frédéric Roels
Caligula (Pagliardi) 20-21 NovDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Alexandra Rübner, Mimmo Cuticchio
O Mensch! (Dusapin) 25 NovDir Esc: Pascal Dusapin
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 29 Gen-3 FebDir: Federico Santi; Dir Esc: Yann Dacosta
Lolo Ferrari (Fourgon) 8-12 MarDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Michaël Delaunoy
Wozzeck (Berg) 29 Mar-2 AbrDir: Pierre Roullier; Dir Esc: Mireille Larroche
Fidelio (concert) (Beethoven) 22-26 MaiDir: Oswald Sallaberger; Dir Esc: Marguerite Borie
La Damnation de Faust (Berlioz) 4-8 OctDir: Nicolas Krüger; Dir Esc: Frédéric Roels
Carmen Intime (Bizet) 13 Nov-8 DesDir Esc: Frédéric Roels, Coline Gourdin
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 31 Gen-2 FebDir: Julien Masmondet; Dir Esc: Lucas Simon
Don Pasquale (Donizetti) 14-20 MarDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Andrea Cigni
Dido and Aeneas (Purcell) 9-13 MaiDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Cécile Roussat, Julien Lubek
La finta giardiniera (Mozart) 4-12 JunDir: Andreas Spering; Dir Esc: Vincent Boussard
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
Cendrillon (Massenet) 21-25 OctDir: Laurent Touche; Dir Esc: Benjamin Lazar
Le Mage (Massenet) 9-11 NovDir: Laurent Campellone
Nabucco (Falvetti) 29 NovDir: Leonardo García Alarcón
Le barbier de Séville (Rossini) 30 Gen-3 FebDir: Alberto Zedda; Dir Esc: Damiano Michieletto(original), Andreas Zimmermann(revival)
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5-10 FebDir: Didier Puntos; Dir Esc: Arnaud Meunier
La traviata (Verdi) 13-19 MarDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
La princesse de Trébizonde (Offenbach) 17-21 MaiDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Waut Koeken, Benjamin Prins
Lakmé (Delibes) 8-12 NovDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Lilo Baur
Concert (Verdi) 19 NovDir: Laurent Campellone
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 7 DesDir: Marius Stieghorst; Dir Esc: Charlotte Nessi
Ciboulette (Hahn) 29 Des-2 GenDir: Laurent Touche; Dir Esc: Michel Fau
Les Barbares (concert) (Saint-Saëns) 14-16 FebDir: Laurent Campellone
Werther (Massenet) 21-25 MarDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Laurent Fréchuret
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 1 AbrDir: Alberto Zedda
Carmina Burana (concert) (Orff) 13 MaiDir: Laurent Campellone
Les noces de Figaro (Mozart) 15-21 JunDir: Jonathan Cohen; Dir Esc: Richard Brunel
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 20 SetDir: Marko Letonja
Moses und Aron (concert) (Schoenberg,A) 21 SetDir: Sylvain Cambreling
Der ferne Klang (Schreker) 19-30 OctDir: Marko Letonja; Dir Esc: Stéphane Braunschweig
Die Zauberflöte (Mozart) 7-23 DesDir: Theodor Guschlbauer; Dir Esc: Mariame Clément
Blanche-Neige (Lange) 6-11 GenDir: Vincent Monteil; Dir Esc: Waut Koeken
La Petite Renarde rusée (Janáček) 8-16 FebDir: Friedemann Layer; Dir Esc: Robert Carsen
Tannhäuser (Wagner) 24 Mar-8 AbrDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Keith Warner
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 17-30 MaiDir: Patrick Davin; Dir Esc: Vincent Boussard
L'Heure espagnole (Ravel) 25 MaiDir: Vincent Monteil; Dir Esc: Anne Le Guernec
Tosca (Puccini) 19-27 JunDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Robert Carsen(original), John La Bouchardière(revival)
Owen Wingrave (Britten) 4-6 JulDir: David Syrus; Dir Esc: Christophe Gayral
De la maison des morts (Janáček) 27 Set-5 OctDir: Marko Letonja; Dir Esc: Robert Carsen
La cenerentola (Rossini) 25 Oct-5 NovDir: Enrique Mazzola / Thomas Blunt; Dir Esc: Sandrine Anglade
Rigoletto (Verdi) 8-23 DesDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Robert Carsen(original), Christophe Gayral(revival)
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 17-22 GenDir: Vincent Monteil; Dir Esc: Waut Koeken
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 Gen-8 FebDir: Marko Letonja; Dir Esc: Nicolas Brieger
Le Roi Arthus (Chausson) 14-25 MarDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Keith Warner
Doctor Atomic (Adams) 2-9 MaiDir: Patrick Davin; Dir Esc: Lucinda Childs
Platée (Rameau) 13-21 JunDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Mariame Clément
La colombe (Gounod) 1-3 JulDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 1-3 JulDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Stéphane Vérité
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Carmen (Bizet) 12-18 OctDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Jean-Philippe Delavault
La Botte secrète (Terrasse) 24 OctDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre Guillois
Madama Butterfly (Puccini) 16-22 NovDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Numa Sadoul
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Gen-1 FebDir: Serge Baudo; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac,Olivier Deloeuil
Follies (Sondheim) 8-10 MarDir: David Charles Abell; Dir Esc: Olivier Bénézech
Aida (Verdi) 7-13 AbrDir: Alberto Hold-Garrido; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
La flûte enchantée (Mozart) 14-21 MaiDir: Wolfgang Dörner; Dir Esc: Robert Fortune
Norma (Bellini) 22-27 OctDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Massimo Gasparon
La finta giardiniera (Mozart) 22-24 NovDir: Andreas Spering; Dir Esc: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 28-31 DesDir: Jérôme Pillement; Dir Esc: Nadine Duffaut
La cenerentola (Rossini) 24-28 GenDir: Edmon Colomer; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Delœuil
Ariane à Naxos (Strauss) 14-18 MarDir: Rani Calderon; Dir Esc: Mireille Larroche
Macbeth (Verdi) 25-29 AbrDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 20-27 MaiDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Frédéric Bélier-Garcia
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 30 Set-14 OctDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Jorge Lavelli
Written on Skin (Benjamin) 23-30 NovDir: Franck Ollu; Dir Esc: Katie Mitchell
La belle Hélène (Offenbach) 22-31 DesDir: Jean-Marie Zeitouni; Dir Esc: Bernard Pisani
Albert Herring (Britten) 25 Gen-3 FebDir: David Syrus; Dir Esc: Richard Brunel
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-17 FebDir: Christophe Larrieu; Dir Esc: Alexandre Camerlo
Don Giovanni (Mozart) 15-28 MarDir: Attilio Cremonesi; Dir Esc: Brigitte Jaques-Wajeman
Don Pasquale (Donizetti) 19-30 AbrDir: Paolo Olmi; Dir Esc: Stéphane Roche
Don Carlos (Verdi) 18-30 JunDir: Maurizio Benini; Dir Esc: Nicolas Joel
La vida breve (concert) (Falla) 22 JunDir: Josep Pons
Manon (Massenet) 29 Set-15 OctDir: Jesus Lopez-Cobos; Dir Esc: Laurent Pelly
Orlando (Handel) 10-16 NovDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Eric Vigner
Hansel et Gretel (Humperdinck) 22-31 DesDir: Claus Peter Flor; Dir Esc: Andreas Baesler
La favorite (Donizetti) 6-19 FebDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Vincent Boussard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-23 MarDir: Tugan Sokhiev; Dir Esc: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 14-23 MarDir: Tugan Sokhiev; Dir Esc: Yannis Kokkos
Les Pigeons d'argile (Hurel) 15-22 AbrDir: Tito Ceccherini; Dir Esc: Mariame Clément
I due Foscari (Verdi) 16-25 MaiDir: Gianluigi Gelmetti; Dir Esc: Stefano Vizioli
Daphne (Strauss) 15-29 JunDir: Hartmut Haenchen; Dir Esc: Patrick Kinmonth
Le petit ramoneur (Britten) 25 Jun-4 JulDir: Christophe Larrieu; Dir Esc: Caroline Bertran-Hours
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
L'Amfiparnaso (Vecchi) 16-18 NovDir: Jean Claude Malgoire; Dir Esc: Laurent Serrano
Gianni Schicchi (Puccini) 16-18 NovDir: Jean Claude Malgoire; Dir Esc: Laurent Serrano
Vénus et Adonis (Blow) 9 DesDir: Jean Claude Malgoire
Didon et Enée (Purcell) 9 DesDir: Jean Claude Malgoire
Platée (Rameau) 8-12 FebDir: Jean Claude Malgoire; Dir Esc: François Raffinot
Requiem (Verdi) 12-14 AbrDir: Jean Claude Malgoire
Le Roi David (Honegger) 29 Nov-1 DesDir: Jean Claude Malgoire
La petite messe solennelle (Rossini) 17-21 GenDir: Jean Claude Malgoire; Dir Esc: Jean Philippe Delavault
Aben Hamet (Dubois) 14-18 MarDir: Jean Claude Malgoire; Dir Esc: Alita Baldi
Le barbier de Séville (Rossini) 15-17 AbrDir: Jean Claude Malgoire; Dir Esc: Arnaud Décarsin, Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 19-23 OctDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: François de Carpentries
L'amour masqué (Messager) 28-31 DesDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Bernard Pisani
Roméo et Juliette (Gounod) 25-29 GenDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Un bal masqué (Verdi) 8-12 MarDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Gilles Bouillon
Le barbier de Séville (Rossini) 5-9 AbrDir: Vincent de Kort; Dir Esc: Gilles Bouillon
L'Aiglon (Ibert) 17-21 MaiDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Patrice Caurier(original), Moshe Leiser(original), Renée Auphan(revival)
Don Giovanni (Mozart) 11-15 OctDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Oriol Tomas
Passionnément (Messager) 27-31 DesDir: Emmanuel Trenque; Dir Esc: Jacques Duparc
Carmen (Bizet) 17-21 GenDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Gilles Bouillon
The Turn of the Screw (Britten) 14-18 MarDir: Ariane Matiakh; Dir Esc: Dominique Pitoiset
Bérénice (Magnard) 4-8 AbrDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Alain Garichot
Falstaff (Verdi) 23-27 MaiDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Pyrrhus (concert) (Royer) 16 SetDir: Michael Greenberg
Carmen (Bizet) 14-18 OctDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Frédéric Roels
Renaud (concert) (Sacchini) 19 OctDir: Christophe Rousset
Thésée (concert) (Gossec) 13 NovDir: Guy Van Waas
La cambiale di matrimonio (Rossini) 15-17 NovDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Stephan Grögler
Grande Messe en ut mineur (concert) (Mozart) 24 NovDir: Laurence Equilbey
Messe en si mineur (Bach,JS) 20 DesDir: Václav Luks
King Arthur (Purcell) 19-24 GenDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 13 FebDir: Raphael Pichon
Platée (Rameau) 17-22 FebDir: Jean Claude Malgoire; Dir Esc: François Raffinot
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 27 MarDir: Michael Hofstetter
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 28-29 MarDir: Raphael Pichon
Farnace (concert) (Vivaldi) 3 AbrDir: George Petrou
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 12 AbrDir: Jérôme Corréas; Dir Esc: Christophe Rauck
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 21 MaiDir: Marc Minkowski
Alessandro (Handel) 31 Mai-2 JunDir: George Petrou; Dir Esc: Lucinda Childs
Don Giovanni (Mozart) 23-27 JunDir: Raphaël Schlüsselberg; Dir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Acis and Galatea (concert) (Handel) 28 JunDir: Robert King
Amadis (concert) (Lully) 5 JulDir: Christophe Rousset
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 22 OctDir: Guy Van Waas
Orfeo ed Euridice (concert) (Gluck) 7 NovDir: Laurence Equilbey
Orlando (Handel) 21-24 NovDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Eric Vigner
Les Danaïdes (concert) (Salieri) 27 NovDir: Christophe Rousset
Elena (Cavalli) 6-8 DesDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 30 Gen-2 FebDir: Ryan Brow; Dir Esc: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 1-2 FebDir: Ryan Brown; Dir Esc: Nick Olcott
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 7-9 FebDir: Christophe Coin; Dir Esc: Denis Podalydès
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 13 FebDir: Hervé Niquet
Herculanum (concert) (David) 8 MarDir: Hervé Niquet
L'Artaserse (Vinci) 19-23 MarDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Silviu Purcarete
Tamerlano (concert) (Handel) 5 AbrDir: Maxim Emelyanychev
Tancréde (Campra) 6-7 MaiDir: Olivier Schneebeli; Dir Esc: Vincent Tavernier
Persée (Lully) 23-25 MaiDir: David Fallis; Dir Esc: Marshall Pynkoski
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 5 JunDir: Ottavio Dantone
Didon et Enée (Purcell) 14-15 JunDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Cécile Roussat, Julien Lubek