2012/13 > Regne Unit 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2012/13 > Regne Unit

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Irlanda

Regne Unit
 
Holanda
França Bèlgica

Belfast, NI Opera  / 

Noye's Fludde (Britten) 10-19 AgoDir: Nicholas Chalmers; Dir Esc: Oliver Mears
Hansel and Gretel (Humperdinck) 7-10 NovDir: David Brophy; Dir Esc: Oliver Mears
The Flying Dutchman (Wagner) 15-17 FebDir: Nicholas Chalmers; Dir Esc: Oliver Mears
The Bear (Walton) 21 MarDir: Nicholas Chalmers; Dir Esc: Oliver Mears
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 SetDir: David Brophy; Dir Esc: Oliver Mears
The Importance of Being Earnest (Barry) 26 OctDir: Pierre-André Valade; Dir Esc: Antony McDonald
Macbeth (Verdi) 21-23 FebDir: Nicholas Chalmers; Dir Esc: Oliver Mears
Cardiff, Music Theatre Wales  / 
Eight Songs for a Mad King (Maxwell Davies) 26 MarDir: Michael Rafferty; Dir Esc: Michael McCarthy
Ping (Mendonça) 26 MarDir: Michael Rafferty; Dir Esc: Michael McCarthy
Greek (Turnage) 1 OctDir: Michael Rafferty; Dir Esc: Michael McCarthy
The Killing Flower (Sciarrino) 18 OctDir: Michael Rafferty; Dir Esc: Michael McCarthy
Cardiff, Welsh National Opera  / 
La bohème (Puccini) 8 Set-5 OctDir: Simon Phillippo / Andrew Greenwood; Dir Esc: Annabel Arden
Jephtha (Handel) 22 Set-4 OctDir: Paul Goodwin; Dir Esc: Katie Mitchell(original)
Così fan tutte (Mozart) 3-6 OctDir: Mark Wigglesworth / NN; Dir Esc: Benjamin Davis
Lulu (Berg) 8-23 FebDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: David Pountney
Madam Butterfly (Puccini) 15 Feb-2 MarDir: Frédéric Chaslin / Gareth Jones / Simon Phillippo; Dir Esc: Joachim Herz(original)
The Cunning Little Vixen (Janáček) 24-28 FebDir: Lothar Koenigs / Simon Phillippo; Dir Esc: David Pountney
Lohengrin (Wagner) 23 Mai-8 JunDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Antony McDonald
Wagner Dream (Harvey) 6-7 JunDir: Nicholas Collon; Dir Esc: Pierre Audi
Paul Bunyan (Britten) 23-24 AgoDir: Alice Farnham; Dir Esc: Martin Constantine
Anna Bolena (Donizetti) 7 Set-4 OctDir: Daniele Rustioni / Andrew Greenwood; Dir Esc: Alessandro Talevi
Maria Stuarda (Donizetti) 13 Set-5 OctDir: Graeme Jenkins / Robin Newton; Dir Esc: Rudolf Frey
Roberto Devereux (Donizetti) 2-6 OctDir: Daniele Rustioni / Christian Capocaccia; Dir Esc: Alessandro Talevi
Manon Lescaut (Puccini) 8-27 FebDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Mariusz Trelinski
La traviata (Verdi) 11 Feb-1 MarDir: Simon Phillippo; Dir Esc: David McVicar
Boulevard Solitude (Henze) 26-28 FebDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Mariusz Trelinski
Moses und Aron (Schoenberg,A) 24 Mai-7 JunDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Nabucco (Verdi) 31 Mai-14 JunDir: Xian Zhang / NN; Dir Esc: Rudolf Frey
La Chute de la maison Usher (Debussy) 13-15 JunDir: Lawrence Foster; Dir Esc: David Pountney
Usher House (Getty) 13-15 JunDir: Lawrence Foster; Dir Esc: David Pountney
Glasgow, Royal Conservatoire of Scotland  / 
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 11-16 MaiDir: Guido Rumstadt; Dir Esc: Nicolette Molnar
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 4-9 NovDir: Timothy Dean; Dir Esc: Mark Hathaway
La clemenza di Tito (Mozart) 18-25 GenDir: Timothy Dean / Fergus Macleod; Dir Esc: Ashley Dean
Glasgow, Scottish Opera  / 
La traviata (Verdi) 20 SetDir Esc: Annilese Miskimmon
The Magic Flute (Mozart) 17-27 OctDir: Ekhart Wycik / Derek Clark; Dir Esc: Thomas Allen
The Elephant Angel (Williams) 19+ OctDir Esc: Lissa Lorenzo
A Midsummer Night's Dream (Britten) 25-27 GenDir: Timothy Dean; Dir Esc: Olivia Fuchs
Werther (Massenet) 15-23 FebDir: Francesco Corti; Dir Esc: Pia Furtado
La traviata (Verdi) 7+ MarDir: Derek Clark; Dir Esc: Annilese Miskimmon
Der fliegende Holländer (Wagner) 4-9 AbrDir: Francesco Corti; Dir Esc: Harry Fehr
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 15-18 MaiDir: John Owen Edwards / Derek Clark; Dir Esc: Martin Lloyd-Evans
Last One Out (Williams) 9-26 AgoDir Esc: Amanda Gaughan
The Seven Deadly Sins (Weill) 20-23 AgoDir: Jessica Cottis; Dir Esc: Kally Lloyd-Jones
Don Giovanni (Mozart) 15-26 OctDir: Speranza Scappucci / James Grossmith; Dir Esc: Thomas Allen
Don Pasquale (Donizetti) 24 Gen-1 FebDir: Francesco Corti; Dir Esc: Renaud Doucet
Macbeth (Verdi) 22-29 MarDir: Emmanuel Joel-Hornak
Turandot (concert) (Puccini) 30 MarDir: Francesco Corti
Madama Butterfly (Puccini) 21 Mai-4 JunDir: Emmanuel Joel-Hornak / Derek Clark; Dir Esc: David McVicar / Elaine Kidd
Leeds, Opera North  / 
Don Giovanni (Mozart) 28 Set-17 OctDir: Tobias Ringborg / Anthony Kraus; Dir Esc: Alessandro Talevi
Faust (Gounod) 13-25 OctDir: Stuart Stratford; Dir Esc: Ran Arthur Braun, Rob Kearley
The Makropulos Case (Janáček) 18 Oct-2 NovDir: Richard Farnes; Dir Esc: Tom Cairns
Otello (Verdi) 16 Gen-1 FebDir: Richard Farnes; Dir Esc: Tim Albery
La clemenza di Tito (Mozart) 31 Gen-22 FebDir: Douglas Boyd; Dir Esc: John Fulljames
La Voix humaine (Poulenc) 14-21 FebDir: Wyn Davies; Dir Esc: Aletta Collins
Dido and Aeneas (Purcell) 14-21 FebDir: Wyn Davies; Dir Esc: Aletta Collins
Joshua (Handel) 30 Abr-4 MaiDir: Stephen Layton / Anthony Kraus; Dir Esc: Charles Edwards
Albert Herring (Britten) 15-25 MaiDir: Justin Doyle; Dir Esc: Giles Havergal
Siegfried (Wagner) 15 Jun-13 JulDir: Richard Farnes
Peter Grimes (Britten) 14 Set-26 OctDir: Jac van Steen / Martin Pickard; Dir Esc: Phyllida Lloyd
A Midsummer Night's Dream (Britten) 28 Set-24 OctDir: Stuart Stratford / Oliver Rundell; Dir Esc: Martin Duncan
Death in Venice (Britten) 17-25 OctDir: Richard Farnes; Dir Esc: Yoshi Oida(original), Rob Kearley(revival)
The Girl of the Golden West (Puccini) 21 Gen-8 FebDir: Richard Farnes; Dir Esc: Aletta Collins
Macbeth (Verdi) 7-22 FebDir: Tobias Ringborg / Martin Pickard; Dir Esc: Tim Albery
La bohème (Puccini) 29 Abr-10 MaiDir: Andreas Delfs / Ilyich Rivas; Dir Esc: Phyllida Lloyd
Götterdämmerung (concert) (Wagner) 14 Jun-12 JulDir: Richard Farnes
London, Barbican Centre  / 
The Gospel According to the Other Mary (Adams) 16 MarDir: Gustavo Dudamel; Dir Esc: Peter Sellars
The Turn of the Screw (concert) (Britten) 16-18 AbrDir: Richard Farnes
Rigoletto (concert) (Verdi) 15 SetDir: Gianandrea Noseda
L'orfeo (Monteverdi) 28 SetDir: Richard Egarr
The Damnation of Faust (Berlioz) 3-7 NovDir: Valery Gergiev
Romeo and Juliet (Berlioz) 6-13 NovDir: Valery Gergiev
Curlew River (Britten) 14-16 NovDir: William Lacey; Dir Esc: Netia Jones
London, English National Opera (ENO)  / 
Julietta (Martinů) 17 Set-3 OctDir: Edward Gardner; Dir Esc: Richard Jones
Julius Caesar (Handel) 1 Oct-2 NovDir: Christian Curnyn; Dir Esc: Michael Keegan-Dolan
Don Giovanni (Mozart) 17 Oct-15 NovDir: Edward Gardner / James Burton; Dir Esc: Rufus Norris
The Pilgrim's Progress (Vaughan Williams) 5-28 NovDir: Martyn Brabbins; Dir Esc: Yoshi Oida
Carmen (Bizet) 21 Nov-9 DesDir: Ryan Wigglesworth; Dir Esc: Calixto Bieito, Joan Anton Rechi
The Mikado (Sullivan,A) 1 Des-31 GenDir: David Parry; Dir Esc: Jonathan Miller, Elaine Tyler-Hall
La traviata (Verdi) 2 Feb-3 MarDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Peter Konwitschny
Medea (Charpentier,M) 15 Feb-16 MarDir: Christian Curnyn; Dir Esc: David McVicar
The Barber of Seville (Rossini) 25 Feb-17 MarDir: Jaime Martin; Dir Esc: Jonathan Miller
Sunken Garden (van der Aa) 12-20 AbrDir: André de Ridder; Dir Esc: Michel van der Aa
La bohème (Puccini) 29 Abr-29 JunDir: Oleg Caetani / Alexander Ingram; Dir Esc: Jonathan Miller(original), Natascha Metherell(revival)
Wozzeck (Berg) 11-25 MaiDir: Edward Gardner; Dir Esc: Carrie Cracknell
The Perfect American (Glass) 1-28 JunDir: Gareth Jones; Dir Esc: Phelim McDermott
Death in Venice (Britten) 14-26 JunDir: Edward Gardner
Fidelio (Beethoven) 25 Set-17 OctDir: Edward Gardner; Dir Esc: Calixto Bieito
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Set-6 NovDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Christopher Alden
Madam Butterfly (Puccini) 14 Oct-1 DesDir: Gianluca Marciano / Martin Fitzpatrick; Dir Esc: Anthony Minghella(original), Sarah Tipple(revival)
The Magic Flute (Mozart) 7 Nov-7 DesDir: Gergely Madaras; Dir Esc: Simon McBurney
Satyagraha (Glass) 20 Nov-8 DesDir: Stuart Stratford; Dir Esc: Phelim McDermott, Julian Crouch
Peter Grimes (Britten) 29 Gen-27 FebDir: Edward Gardner; Dir Esc: David Alden
Rigoletto (Verdi) 13 Feb-14 MarDir: Graeme Jenkins; Dir Esc: Christopher Alden
Rodelinda (Handel) 28 Feb-15 MarDir: Christian Curnyn; Dir Esc: Richard Jones
Powder her face (Adès) 2-19 AbrDir: Timothy Redmond; Dir Esc: Joe Hill-Gibbins
Thebans (Anderson) 3 Mai-3 JunDir: Edward Gardner; Dir Esc: Pierre Audi
Così fan tutte (Mozart) 16 Mai-6 JulDir: Ryan Wigglesworth; Dir Esc: Phelim McDermott
Benvenuto Cellini (Berlioz) 5-27 JunDir: Edward Gardner; Dir Esc: Terry Gilliam, Leah Hausman
The Pearl Fishers (Bizet) 16 Jun-5 JulDir: Jean-Luc Tingaud; Dir Esc: Penny Woolcock
London, English Touring Opera  / 
The Emperor of Atlantis (Ullmann) 5-12 OctDir: Peter Selwyn; Dir Esc: James Conway
The Lighthouse (Davies,PM) 11-13 OctDir: Richard Baker; Dir Esc: Ted Huffman
Albert Herring (Britten) 4-10 OctDir: Michael Rosewell; Dir Esc: Christopher Rolls
Laika the Spacedog (Hepplewhite) 10 GenDir: Russell Hepplewhite; Dir Esc: Tim Yealland
Così fan tutte (Mozart) 2-7 MarDir: James Burton; Dir Esc: Paul Higgins
Simon Boccanegra (Verdi) 8 MarDir: Michael Rosewell; Dir Esc: James Conway
The Siege of Calais (Donizetti) 9 MarDir: Jeremy Silver; Dir Esc: James Conway
The Coronation of Poppea (Monteverdi) 28 Set-9 OctDir: Michael Rosewell; Dir Esc: James Conway(original), Oliver Platt(revival)
Jason (Cavalli) 4-10 OctDir: Joseph McHardy; Dir Esc: Ted Huffman
Agrippina (Handel) 8-12 OctDir: Jonathan Peter Kenny; Dir Esc: James Conway
Laika the Spacedog (Hepplewhite) 9-10 OctDir: Russell Hepplewhite; Dir Esc: Tim Yealland
King Priam (Tippett) 13-22 Feb
Paul Bunyan (Britten) 17-21 Feb
The Magic Flute (Mozart) 7-8 MarDir Esc: Liam Steel(original)
London, Guildhall School of Music and Drama (GSMD)  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 Feb-6 MarDir: Dominic Wheeler; Dir Esc: Martin Lloyd-Evans
Owen Wingrave (Britten) 5-12 JunDir: Dominic Wheeler; Dir Esc: Kelly Robinson
L'Enfant prodigue (Debussy) 4-11 NovDir: Dominic Wheeler; Dir Esc: Stephen Barlow
Francesca di Foix (Donizetti) 4-11 NovDir: Dominic Wheeler; Dir Esc: Stephen Barlow
The Adventures of Pinocchio (Dove) 4-10 Mar
London, National Opera Studio  / 
London, Royal Academy Opera  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 26 AbrDir: Stéphane Denève
Cendrillon (Massenet) 18-25 NovDir: Gareth Hancock; Dir Esc: Christopher Cowell
London, Royal Opera  / 
Das Rheingold (Wagner) 24 Set-26 OctDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 26 Set-28 OctDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Keith Warner
Siegfried (Wagner) 29 Set-31 OctDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Keith Warner
Götterdämmerung (Wagner) 1 Oct-2 NovDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Keith Warner
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 Nov-7 DesDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Laurent Pelly
Robert le diable (Meyerbeer) 6-21 DesDir: Daniel Oren; Dir Esc: Laurent Pelly
La bohème (Puccini) 17 Des-12 MarDir: Mark Elder / Alexander Joel; Dir Esc: John Copley
The Minotaur (Birtwistle) 17-28 GenDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Stephen Langridge
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 4-20 FebDir: Robin Ticciati; Dir Esc: Kasper Holten
Tosca (Puccini) 2 Mar-20 JulDir: Maurizio Benini / Daniel Oren; Dir Esc: Jonathan Kent(original), Andrew Sinclair(revival)
Written on Skin (Benjamin) 8-22 MarDir: George Benjamin; Dir Esc: Katie Mitchell
Nabucco (Verdi) 30 Mar-26 AbrDir: Nicola Luisotti; Dir Esc: Daniele Abbado
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Abr-9 MaiDir: Julia Jones; Dir Esc: David McVicar
Don Carlos (Verdi) 4-25 MaiDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Nicholas Hytner
La donna del lago (Rossini) 17 Mai-11 JunDir: Michele Mariotti; Dir Esc: John Fulljames
Gloriana (Britten) 20 Jun-6 JulDir: Paul Daniel; Dir Esc: Richard Jones
Simon Boccanegra (Verdi) 1-16 JulDir: Antonio Pappano / Christopher Willis; Dir Esc: Elijah Moshinsky
La rondine (Puccini) 5-21 JulDir: Marco Armiliato; Dir Esc: Nicolas Joël
The Canticles (Britten) 10-12 JulDir: Andrew Davis; Dir Esc: Neil Bartlett, Paule Constable
Capriccio (concert) (Strauss) 19-21 JulDir: Andrew Davis
Turandot (Puccini) 9 Set-10 MarDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: Andrei Serban
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Set-15 MaiDir: John Eliot Gardiner; Dir Esc: David McVicar
Elektra (Strauss) 23 Set-12 OctDir: Andris Nelsons; Dir Esc: Charles Edwards
Les vêpres siciliennes (Verdi) 17 Oct-11 NovDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Stefan Herheim
Wozzeck (Berg) 31 Oct-15 NovDir: Mark Elder; Dir Esc: Keith Warner
Parsifal (Wagner) 30 Nov-18 DesDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Stephen Langridge
Carmen (Bizet) 16 Des-9 GenDir: Daniel Oren; Dir Esc: Francesca Zambello
Manon (Massenet) 14 Gen-4 FebDir: Emmanuel Villaume; Dir Esc: Laurent Pelly
Don Giovanni (Mozart) 1-24 FebDir: Nicola Luisotti; Dir Esc: Kasper Holten
La fille du régiment (Donizetti) 3-18 MarDir: Yves Abel; Dir Esc: Laurent Pelly
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14 Mar-2 AbrDir: Semyon Bychkov; Dir Esc: Claus Guth
Faust (Gounod) 4-25 AbrDir: Maurizio Benini; Dir Esc: David McVicar
La traviata (Verdi) 19 Abr-20 MaiDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Richard Eyre
Tosca (Puccini) 10 Mai-26 JunDir: Oleg Caetani / Plácido Domingo; Dir Esc: Jonathan Kent
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 29 Mai-11 JunDir: Simon Rattle; Dir Esc: Robert Carsen
Manon Lescaut (Puccini) 17 Jun-7 JulDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Jonathan Kent
Ariadne auf Naxos (Strauss) 25 Jun-13 JulDir: Antonio Pappano; Dir Esc: Christof Loy
Maria Stuarda (Donizetti) 5-18 JulDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Patrice Caurier
La bohème (Puccini) 9-19 JulDir: Cornelius Meister; Dir Esc: John Copley
Manchester, Royal Northern College of Music (RNCM)  / 
Moscow, Cheryomushki (Shostakovich) 21-28 MarDir: Clark Rundell; Dir Esc: Stefan Janski
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-14 Des