2013/14 > França 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2013/14 > França

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Regne Unit
Bèlgica
Alemanya
Luxemburg

França
 
Suïssa
Espanya Mònaco
Itàlia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15-17 NovDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 5-7 GenDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 2 FebDir: Mark Shanahan
La Derniere Fête (Bikkembergs) 13-16 FebDir: Xavier Ribes; Dir Esc: Dirk Opstaele
Chat perché (Singier) 23-26 FebDir: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Dir Esc: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 11-13 AbrDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 13-17 JunDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
A Death in the Family (Mayer,W) 6 SetDir: Sara Jobin; Dir Esc: Róbert Alföldi
Madama Butterfly (Puccini) 17-19 NovDir: Alain Guingal; Dir Esc: Mireille Larroche
Laika the Spacedog (Hepplewhite) 4 DesDir: Russell Hepplewhite; Dir Esc: Tim Yealland
My Fair Lady (Loewe) 28-31 DesDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-4 FebDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Nicola Berloffa
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 9-12 MarDir: Balázs Kocsár; Dir Esc: Nadine Duffaut
Tancréde (Campra) 11-13 AbrDir: Olivier Schneebeli; Dir Esc: Vincent Tavernier
Le Dilettante d'Avignon (concert) (Halévy) 18 AbrDir: Michel Piquemal
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18-20 MaiDir: Alain Guingal; Dir Esc: Jean-Claude Auvray
Pagliacci (Leoncavallo) 18-20 MaiDir: Alain Guingal; Dir Esc: Jean-Claude Auvray
Besancon, Scène nationale de Besançon  / 
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 8 NovDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Philippe Béziat
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 11 DesDir: Victorien Vanoosten; Dir Esc: Charlotte Nessi
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 20 GenDir: Nicolas Kaïtasov; Dir Esc: Sandrine Anglade
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 20 MarDir: Raphaël Pichon
Owen Wingrave (Britten) 22-24 MaiDir: David Syrus; Dir Esc: Christophe Gayral
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Lucio Silla (Mozart) 23 Set-3 OctDir: Jane Glover; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
Otello (Verdi) 21 Nov-2 DesDir: Julia Jones; Dir Esc: Gabriele Rech
Messe en si mineur (concert) (Bach,JS) 14 DesDir: Raphaël Pichon
Porgy and Bess (Gershwin) 16-26 GenDir: Albert Horne; Dir Esc: Christine Crouse
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 12-18 FebDir: Julia Jones; Dir Esc: Juliette Deschamps
Les Indes galantes (Rameau) 21 Feb-1 MarDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Laura Scozzi
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 22 MarDir: Raphaël Pichon
La Lettre des sables (Lauba) 25-30 AbrDir: Jean-Michaël Lavoie; Dir Esc: Daniel Mesguich
Anna Bolena (Donizetti) 27 Mai-8 JunDir: Leonardo Vordoni; Dir Esc: Marie-Louise Bischofberger
Caen, Théâtre de Caen  / 
Didon et Enée (Purcell) 13-14 NovDir: Florent Hubert; Dir Esc: Samuel Achache, Jeanne Candel
Daphnis et Églé (Rameau) 4-8 JunDir: William Christie; Dir Esc: Sophie Daneman
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
La traviata (Verdi) 18-19 OctDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
Kátia Kabanová (Janáček) 15 NovDir: Irène Kudela; Dir Esc: André Engel
Tannhäuser (concert) (Wagner) 30 NovDir Esc: Amaury du Closel
Don Pasquale (Donizetti) 10-12 GenDir: Roberto Forès Veses; Dir Esc: Andrea Cigni
La serva padrona (Pergolesi) 27 FebDir: Pablo Pavon
Nélée et Myrthis (Rameau) 27 FebDir: Pablo Pavon
Le voyage dans la lune (Offenbach) 11-12 AbrDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Olivier Desbordes
La Voix humaine (Poulenc) 13-14 MaiDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
The Telephone (Menotti) 13-14 MaiDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Requiem (Verdi) 27 NovDir: Arie van Beek
Croquefer (Offenbach) 13 DesDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Jean-Philippe Salerio
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 13 DesDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Jean-Philippe Salerio
La petite messe solennelle (Rossini) 8 FebDir: Mathieu Romano
Carmen (Bizet) 15-18 MarDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Philippe Arlaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
L'Or du Rhin (Wagner) 5-12 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Laurent Joyeux
La Walkyrie (Wagner) 5-12 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Laurent Joyeux
Siegfried (Wagner) 6-15 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Laurent Joyeux
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 6-15 OctDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Laurent Joyeux
Le Messie (Handel) 8 DesDir: Emmanuelle Haïm
Winterreise (Schubert) 9 Feb
Les Surprises de l'Amour (concert) (Rameau) 14 FebDir: Sébastien d'Hérin
Peer Gynt (Grieg) 10-12 MarDir: Gergely Madaras; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
La finta giardiniera (Mozart) 9-11 AbrDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: David Lescot
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-23 MaiDir: Jonathan Cohen; Dir Esc: Richard Brunel
Lille, Opéra de Lille  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-21 OctDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Stanislas Nordey
Quartett (Francesconi) 13-17 NovDir: Georges-Elie Octors; Dir Esc: Alex Ollé
La Petite Renarde rusée (Janáček) 28 Gen-7 FebDir: Franck Ollu; Dir Esc: Robert Carsen(original), Maria Lamont(revival)
La finta giardiniera (Mozart) 17-30 MarDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: David Lescot
Elena (Cavalli) 7-10 AbrDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Orfeo 14 [Vol 1] (Oehring) 18-19 JunDir: Emmanuelle Haïm
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
Fortunio (Messager) 10-12 NovDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
Carmen (Bizet) 1-9 GenDir: Robert Tuohy; Dir Esc: Frédéric Roels
Il trovatore (Verdi) 9-11 MarDir: Konstantin Chudovsky; Dir Esc: Gilbert Deflo
Don Pasquale (Donizetti) 6-8 AbrDir: Roberto Forés Veses; Dir Esc: Andrea Cigni
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 22 SetDir: René Jacobs
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 12-26 OctDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Christophe Honoré
Norma (Bellini) 10-12 NovDir: Evelino Pidò
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-30 DesDir: Kazushi Ono / Philippe Forget; Dir Esc: Laurent Pelly
Cœur de chien (Raskatov) 20-30 GenDir: Martyn Brabbins; Dir Esc: Simon McBurney
The Tender Land (Copland) 1-9 FebDir: Philippe Forget; Dir Esc: Jean Lacornerie
Le comte Ory (Rossini) 21 Feb-5 MarDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Laurent Pelly
Peter Grimes (Britten) 10-26 AbrDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Yoshi Oida
Le Tour d'écrou (Britten) 11-29 AbrDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Valentina Carrasco
Curlew River (Britten) 12-25 AbrDir: Alan Woodbridge; Dir Esc: Olivier Py
Jérémy Fischer (Aboulker) 4-11 JunDir Esc: Michel Dieuaide
Simon Boccanegra (Verdi) 7-22 JunDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: David Bösch
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Monsieur Beaucaire (Messager) 7-8 Des
Violettes impériales (Scotto) 11-12 GenDir Esc: Pierre Sybil
Le petit duc (Lecocq) 1-2 FebDir: Bruce Grant; Dir Esc: Fabrice Lelievre
Sang Viennois (Strauss,J) 22-23 FebDir: Andreï Chevtchouk; Dir Esc: Pierre Sybil
Viva Napoli (Lopez,F) 22-23 MarDir: Bruno Conti; Dir Esc: Carlo Di Angelo
Aida (Verdi) 24-25 Mai
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Aida (Verdi) 21 Set-1 OctDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Charles Roubaud
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 11 OctDir: Lawrence Foster
La straniera (concert) (Bellini) 31 Oct-8 NovDir: Paolo Arrivabeni
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Nov-1 DesDir: Kenneth Montgomery; Dir Esc: Frédéric Flamand
Orphée aux enfers (Offenbach) 27 Des-5 GenDir: Samuel Jean; Dir Esc: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Gen-6 FebDir: Alain Guingal; Dir Esc: Frédéric Bélier–Garcia
Colomba (Petit,J) 8-16 MarDir: Claire Gibault; Dir Esc: Charles Roubaud
Symphony 9 (Beethoven) 4 AbrDir: Lawrence Foster
Le Roi d'Ys (Lalo) 10-18 MaiDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Jean-Louis Pichon
La traviata (Verdi) 17-22 JunDir: Lawrence Foster / Eun Sun Kim; Dir Esc: Renée Auphan
Massy, Opéra de Massy  / 
Falstaff (Verdi) 15-17 NovDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
King Arthur (Purcell) 7-8 DesDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La traviata (Verdi) 23-26 GenDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Roberta Mattelli
Un train pour Johannesburg (Weill) 7 FebDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Olivier Desbordes
Don Giovanni (Mozart) 5-9 MarDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Eric Perez
L'orfeo (Monteverdi) 29-30 MarDir: Sébastien d'Hérin; Dir Esc: Caroline Mutel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 5 AbrDir: Philippe Nahon; Dir Esc: Louise Moaty
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-18 MaiDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Nadine Duffaut
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La traviata (Verdi) 12 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 15 Gen
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 Feb
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Mar
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La cenerentola (Rossini) 20-24 SetDir: José Miguel Pérez-Sierra; Dir Esc: Louis Désiré
Lakmé (Delibes) 22-26 NovDir: Jacques Mercier; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
The Indian Queen (Purcell) 19-21 GenDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-14 FebDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Pénélope Bergeret
Vanessa (Barber,S) 21-25 MarDir: David T Heusel; Dir Esc: Bérénice Collet
Operetta anthology (Offenbach) 25-26 AbrDir: Patrice Peyriéras; Dir Esc: Alain Sachs
Viva la Mamma (Donizetti) 16-20 MaiDir: Laurent Gendre; Dir Esc: Vincent Vittoz
La vida breve (Falla) 13-17 JunDir: Jacques Mercier; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Set-1 OctDir: Balázs Kocsár; Dir Esc: Chiara Muti
Elena (Cavalli) 10-15 NovDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 20 Des-9 GenDir: Alexander Shelley; Dir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 17-21 GenDir: Ari Rasilainen; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
L'étoile (Chabrier) 29-30 MarDir: Jérôme Pillement; Dir Esc: Benoît Bénichou
La traviata (Verdi) 4-14 JunDir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Turandot (Puccini) 4-12 OctDir: Rani Calderon; Dir Esc: Yannis Kokkos
Candide (Bernstein) 5-11 DesDir: Ryan McAdams; Dir Esc: Sam Brown
L'orfeo (Monteverdi) 10-17 GenDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Claus Guth
Barbe-bleue (Offenbach) 20-27 FebDir: Jonathan Schiffman; Dir Esc: Waut Koeken
Siegfried (Wagner) 21-30 MarDir: Victorien Vanoosten; Dir Esc: Charlotte Nessi
La Clémence de Titus (Mozart) 29 Abr-8 MaiDir: Kazem Abdullah; Dir Esc: John Fulljames
Il medico dei pazzi (Battistelli) 20-28 JunDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Carlos Wagner
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Oct-7 NovDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 10-19 DesDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Lee Blakeley
La Derniere Fête (Bikkembergs) 19-26 GenDir: Xavier Ribes; Dir Esc: Dirk Opstaele
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 4-6 FebDir: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 9-12 FebDir: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Dir Esc: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 Mar-1 AbrDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 22 Mai-3 JunDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Nice, Opéra de Nice  / 
Der Freischütz (Weber) 17-23 NovDir: Philippe Auguin; Dir Esc: Guy Montavon
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-23 GenDir: Bruno Ferrandis; Dir Esc: Andreas Gergen
Semele (Handel) 16-20 FebDir: George Petrou; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-22 MarDir: Roland Böer; Dir Esc: Francesco Micheli
Dreyfus (Legrand) 16 Mai-6 JunDir: Jérôme Pillement; Dir Esc: Daniel Benoin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 12 Des-5 GenDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Philippe Béziat
The Rape of Lucretia (Britten) 14-19 GenDir: Maxime Pascal; Dir Esc: Stephen Taylor
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24-30 GenDir: Philippe Nahon; Dir Esc: Louise Moaty
King Arthur (Purcell) 7-12 FebDir: Frédérique Chauvet; Dir Esc: Sybrand van der Werf
Le Balcon (Eötvös) 20-24 Mai
La colombe (Gounod) 11-15 JunDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 11-15 JunDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Stéphane Vérité
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Le Vaisseau fantôme (concert) (Wagner) 18 SetDir: Yannick Nézet-Séguin
Les Vêpres de la Vierge (concert) (Monteverdi) 14 OctDir: Jean-Claude Malgoire
La vestale (Spontini) 15-28 OctDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Eric Lacascade
Aci, Galatea e Polifemo (concert) (Handel) 19 OctDir: Emmanuelle Haïm
Norma (concert) (Bellini) 15 NovDir: Evelino Pidò
Requiem (Fauré) 16 NovDir: Philippe Herreweghe
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 10-19 DesDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Olivier Py
Le Messie (Handel) 11 DesDir: Emmanuelle Haïm
La favorite (concert) (Donizetti) 18 DesDir: Jacques Lacombe
Catone in Utica (Vivaldi) 10 GenDir: Alan Curtis
Stabat Mater (Pergolesi) 27 Gen
Theodora (Handel) 10 FebDir: Harry Bicket
Concert (Monteverdi) 11-13 FebDir: Emmanuelle Haïm
Le Villi (concert) (Puccini) 20 FebDir: Paolo Carignani
Symphony 9 (Beethoven) 2 MarDir: Vladimir Jurowski
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 11 MarDir: Hervé Niquet
Le Chevalier à la rose (Strauss) 18 MarDir: Kirill Petrenko
Otello (Rossini) 7-17 AbrDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Moshe Leiser
Oedipus rex (Stravinsky) 24 AbrDir: Daniele Gatti
Le barbier de Séville (Rossini) 28-29 AbrDir: Jean-Claude Malgoire; Dir Esc: Christian Schiaretti, Arnaud Décarsin
Tancredi (Rossini) 19-27 MaiDir: Enrique Mazzola; Dir Esc: Jacques Osinski
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 10 JunDir: Roger Norrington
La scala di seta (concert) (Rossini) 13 JunDir: Enrique Mazzola
Fidelio (concert) (Beethoven) 14 JunDir: Jérémie Rhorer
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
My Fair Lady (Loewe) 5 Des-1 GenDir: Jayce Ogren; Dir Esc: Robert Carsen
Einstein on the Beach (Glass) 8-12 GenDir: Michael Riesman; Dir Esc: Robert Wilson
La pietra del paragone (Rossini) 20-29 GenDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Into the Woods (Sondheim) 1-12 AbrDir: David Charles Abell; Dir Esc: Lee Blakeley
A Flowering Tree (Adams) 5-13 MaiDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Vishal Bhardwaj
The King and I (Rodgers) 13-29 JunDir: James Holmes; Dir Esc: Lee Blakeley
Paris, Cité de la musique  / 
Orlando (concert) (Handel) 19 JunDir: René Jacobs
Paris, Opéra-Comique  / 
Written on Skin (Benjamin) 16-19 NovDir: George Benjamin; Dir Esc: Katie Mitchell
Manfred (Schumann) 9-15 DesDir: Emmanuel Krivine; Dir Esc: Georges Lavaudant
Lakmé (Delibes) 10-20 GenDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Lilo Baur
Pelléas et Mélisande (Debussy) 17-25 FebDir: Louis Langrée; Dir Esc: Stéphane Braunschweig
Platée (Rameau) 20-30 MarDir: William Christie; Dir Esc: Robert Carsen
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 21 MarDir: Raphaël Pichon
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 5-7 AbrDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Jacques Osinski
El amor brujo (Falla) 5-7 AbrDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Jacques Osinski
Ali-Baba (Lecocq) 12-22 MaiDir: Jean-Pierre Haeck; Dir Esc: Arnaud Meunier
La Naissance de David de Sassoun (concert) (Aprikian) 5 JunDir: Alain Altinoglu
Robert le Cochon (Dupin) 13-15 JunDir: Jean-François Heisser; Dir Esc: Ivan Grinberg
Paris, MC93 Bobigny  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-31 MarDir: Alexandre Myrat; Dir Esc: Christophe Perton
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7 Set-9 OctDir: Maurizio Benini; Dir Esc: Andrei Serban
Alceste (Gluck) 12 Set-7 OctDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Olivier Py
Vec Makropulos (Janáček) 16 Set-2 OctDir: Susanna Mälkki; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Aida (Verdi) 10 Oct-16 NovDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Olivier Py
Così fan tutte (Mozart) 22 Oct-13 NovDir: Michael Schønwandt; Dir Esc: Ezio Toffolutti
Elektra (Strauss) 27 Oct-1 DesDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Robert Carsen
I puritani (Bellini) 25 Nov-19 DesDir: Michele Mariotti; Dir Esc: Laurent Pelly
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Nov-23 DesDir: Tomas Netopil; Dir Esc: Willy Decker
Werther (Massenet) 19 Gen-12 FebDir: Michel Plasson; Dir Esc: Benoît Jacquot
Alcina (Handel) 25 Gen-12 FebDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Robert Carsen
La fanciulla del West (Puccini) 1-28 FebDir: Carlo Rizzi; Dir Esc: Nikolaus Lehnhoff
Madama Butterfly (Puccini) 14 Feb-12 MarDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Robert Wilson
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Mar-15 AbrDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Robert Carsen
La bohème (Puccini) 15 Mar-14 JulDir: Daniel Oren; Dir Esc: Jonathan Miller
L'italiana in Algeri (Rossini) 31 Mar-23 AbrDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Andrei Serban
Tristan und Isolde (Wagner) 8 Abr-4 MaiDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Peter Sellars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 24 Abr-23 MaiDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Robert Carsen
Orphée et Eurydice (Gluck) 3-21 MaiDir: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Dir Esc: Pina Bausch
La traviata (Verdi) 2-20 JunDir: Daniel Oren; Dir Esc: Benoît Jacquot
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 7-30 JunDir: Rinaldo Alessandrini; Dir Esc: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
La traviata (Verdi) 8 Set-12 OctDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Benoît Jacquot
Le barbier de Séville (Rossini) 19 Set-3 NovDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: Damiano Michieletto
Tosca (Puccini) 10 Oct-28 NovDir: Daniel Oren / Evelino Pidò; Dir Esc: Pierre Audi
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 16 Oct-15 FebDir: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; Dir Esc: Zabou Breitman
Hansel et Gretel (Humperdinck) 20 Nov-18 DesDir: Yves Abel; Dir Esc: Mariame Clément
La bohème (Puccini) 30 Nov-30 DesDir: Mark Elder; Dir Esc: Jonathan Miller
Don Giovanni (Mozart) 15 Gen-14 FebDir: Alain Altinoglu; Dir Esc: Michael Haneke
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 Gen-17 FebDir: Michael Schønwandt; Dir Esc: Laurent Pelly, Agathe Melinand
Pelléas et Mélisande (Debussy) 7-28 FebDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Faust (Gounod) 2-28 MarDir: Michel Plasson; Dir Esc: Jean-Louis Martinoty
Le Cid (Massenet) 27 Mar-21 AbrDir: Michel Plasson; Dir Esc: Charles Roubaud
Rusalka (Dvořák,A) 3-26 AbrDir: Jakub Hrůša; Dir Esc: Robert Carsen
La flûte enchantée (Mozart) 17 Abr-28 JunDir: Constantin Trinks / Patrick Lange; Dir Esc: Robert Carsen
Le Roi Arthus (Chausson) 16 Mai-14 JunDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Graham Vick
Alceste (Gluck) 16 Jun-15 JulDir: Marc Minkowski / Sébastien Rouland; Dir Esc: Olivier Py
Adriana Lecouvreur (Cilea) 23 Jun-15 JulDir: Daniel Oren; Dir Esc: David McVicar
Paris, Salle Pleyel  / 
Alessandro (concert) (Handel) 23 SetDir: George Petrou
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 11 OctDir: René Jacobs
Carmina Burana (Orff) 11-12 NovDir: Paavo Järvi
Messe en si mineur (concert) (Bach,JS) 17 DesDir: Raphaël Pichon
Boris Godounov (concert) (Musorgsky) 5 FebDir: Tugan Sokhiev
La bohème (concert) (Puccini) 17 JunDir: Jean-Luc Tingaud
Otello (concert) (Verdi) 26 JunDir: Riccardo Frizza
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
La Voix humaine (Poulenc) 8 OctDir Esc: Juliette Mailhé
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 14 GenDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Philippe Béziat
Kátia Kabanová (Janáček) 21 MarDir: Irène Kudela; Dir Esc: André Engel
Reims, Opéra de Reims  / 
L'orfeo (Monteverdi) 19-20 OctDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Laurent Brethome
Don Giovanni (Mozart) 6-10 NovDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Oriol Tomas
Croquefer (Offenbach) 16 NovDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Jean-Philippe Salério
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 16 NovDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Jean-Philippe Salério
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 17-18 GenDir: Philippe Nahon; Dir Esc: Louise Moaty
Don Pasquale (Donizetti) 9-11 FebDir: Roberto Forés Veses; Dir Esc: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 23-25 MarDir: Konstantin Chudovsky; Dir Esc: Gilbert Deflo
La belle Hélène (Offenbach) 17-18 MaiDir: Christophe Talmont; Dir Esc: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Orlando (Handel) 16-21 OctDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Eric Vigner
Il re pastore (concert) (Mozart) 9-10 DesDir: Darell Ang
Fortunio (Messager) 31 Gen-6 FebDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
Concert (Berlioz) 21 Feb
Pomme d'Api (Offenbach) 27-29 MarDir: Darrel Ang
Une Éducation manquée (Chabrier) 27-29 MarDir: Darrel Ang
Rigoletto (Verdi) 28 Mai-5 JunDir: Sasha Götzel; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 4-8 OctDir: Nicolas Kruger; Dir Esc: Frédéric Roels
Carmen Intime (Bizet) 13 Nov-8 DesDir Esc: Frédéric Roels, Coline Gourdin
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 31 Gen-2 FebDir: Julien Masmondet; Dir Esc: Lucas Simon
Don Pasquale (Donizetti) 14-20 MarDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Andrea Cigni
Dido and Aeneas (Purcell) 9-13 MaiDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Cécile Roussat, Julien Lubek
La finta giardiniera (Mozart) 4-12 JunDir: Andreas Spering; Dir Esc: Vincent Boussard
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
L'orfeo (Monteverdi) 8 OctDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Laurent Brethome
Lakmé (Delibes) 8-12 NovDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Lilo Baur
Concert (Verdi) 19 NovDir: Laurent Campellone
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 7 DesDir: Marius Stieghorst; Dir Esc: Charlotte Nessi
Ciboulette (Hahn) 29 Des-2 GenDir: Laurent Touche; Dir Esc: Michel Fau
La belle et la bête (Glass) 18-19 GenDir: Michael Riesman
Les Barbares (concert) (Saint-Saëns) 14-16 FebDir: Laurent Campellone
Werther (Massenet) 21-25 MarDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Laurent Fréchuret
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 1 AbrDir: Alberto Zedda
Carmina Burana (concert) (Orff) 13 MaiDir: Laurent Campellone
Les noces de Figaro (Mozart) 15-21 JunDir: Jonathan Cohen; Dir Esc: Richard Brunel
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
De la maison des morts (Janáček) 27 Set-5 OctDir: Marko Letonja; Dir Esc: Robert Carsen
La cenerentola (Rossini) 25 Oct-5 NovDir: Enrique Mazzola / Thomas Blunt; Dir Esc: Sandrine Anglade
Rigoletto (Verdi) 8-23 DesDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Robert Carsen(original), Christophe Gayral(revival)
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 17-22 GenDir: Vincent Monteil; Dir Esc: Waut Koeken
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 Gen-8 FebDir: Marko Letonja; Dir Esc: Nicolas Brieger
Le Roi Arthus (Chausson) 14-25 MarDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Keith Warner
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 3-9 AbrDir: Vincent Monteil
Doctor Atomic (Adams) 2-9 MaiDir: Patrick Davin; Dir Esc: Lucinda Childs
Platée (Rameau) 13-21 JunDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Mariame Clément
La colombe (Gounod) 1-3 JulDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 1-3 JulDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Stéphane Vérité
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Norma (Bellini) 22-27 OctDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Massimo Gasparòn
La finta giardiniera (Mozart) 22-24 NovDir: Andreas Spering; Dir Esc: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 28-31 DesDir: Jérôme Pillement; Dir Esc: Nadine Duffaut
La cenerentola (Rossini) 24-28 GenDir: Edmon Colomer; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Delœuil
Ariane à Naxos (Strauss) 14-18 MarDir: Rani Calderon; Dir Esc: Mireille Larroche
Macbeth (Verdi) 25-29 AbrDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 20-27 MaiDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Frédéric Bélier-Garcia
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Manon (Massenet) 29 Set-15 OctDir: Jesús López-Cobos; Dir Esc: Laurent Pelly
Orlando (Handel) 10-16 NovDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Eric Vigner
Hansel et Gretel (Humperdinck) 22-31 DesDir: Claus Peter Flor; Dir Esc: Andreas Baesler
La favorite (Donizetti) 6-19 FebDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Vincent Boussard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-23 MarDir: Tugan Sokhiev; Dir Esc: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 14-23 MarDir: Tugan Sokhiev; Dir Esc: Yannis Kokkos
Les Pigeons d'argile (Hurel) 15-22 AbrDir: Tito Ceccherini; Dir Esc: Mariame Clément
I due Foscari (Verdi) 16-25 MaiDir: Gianluigi Gelmetti; Dir Esc: Stefano Vizioli
Daphne (Strauss) 15-29 JunDir: Hartmut Haenchen; Dir Esc: Patrick Kinmonth
Le petit ramoneur (Britten) 25 Jun-4 JulDir: Christophe Larrieu; Dir Esc: Caroline Bertran-Hours
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Le Roi David (Honegger) 29 Nov-1 DesDir: Jean-Claude Malgoire
La petite messe solennelle (Rossini) 17-21 GenDir: Jean-Claude Malgoire; Dir Esc: Jean Philippe Delavault
Aben Hamet (Dubois) 14-18 MarDir: Jean-Claude Malgoire; Dir Esc: Alita Baldi
Le barbier de Séville (Rossini) 15-17 AbrDir: Jean-Claude Malgoire; Dir Esc: Arnaud Décarsin, Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Don Giovanni (Mozart) 11-15 OctDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Oriol Tomas
Passionnément (Messager) 27-31 DesDir: Emmanuel Trenque; Dir Esc: Jacques Duparc
Carmen (Bizet) 17-21 GenDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Gilles Bouillon
The Turn of the Screw (Britten) 14-18 MarDir: Ariane Matiakh; Dir Esc: Dominique Pitoiset
Bérénice (Magnard) 4-8 AbrDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Alain Garichot
Falstaff (Verdi) 23-27 MaiDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 22 OctDir: Guy Van Waas
Orfeo ed Euridice (concert) (Gluck) 7 NovDir: Laurence Equilbey
Orlando (Handel) 21-24 NovDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Eric Vigner
Les Danaïdes (concert) (Salieri) 27 NovDir: Christophe Rousset
Elena (Cavalli) 6-8 DesDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 30 Gen-2 FebDir: Ryan Brow; Dir Esc: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 1-2 FebDir: Ryan Brown; Dir Esc: Nick Olcott
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 7-9 FebDir: Christophe Coin; Dir Esc: Denis Podalydès
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 13 FebDir: Hervé Niquet
Herculanum (concert) (David) 8 MarDir: Hervé Niquet
L'Artaserse (Vinci) 19-23 MarDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Silviu Purcarete(original), Rares Zaharia(revival)
Tamerlano (concert) (Handel) 5 AbrDir: Maxim Emelyanychev
Tancréde (Campra) 6-7 MaiDir: Olivier Schneebeli; Dir Esc: Vincent Tavernier
Persée (Lully) 23-25 MaiDir: David Fallis; Dir Esc: Marshall Pynkoski
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 5 JunDir: Ottavio Dantone
Didon et Enée (Purcell) 14-15 JunDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Cécile Roussat, Julien Lubek