2017/18 > Alemanya 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2017/18 > Alemanya

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Dinamarca Suècia
Holanda
Bèlgica
Luxemburg

Alemanya
 
Polònia
República Txeca
França Suïssa Àustria

Aachen, Theater Aachen  / 

L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Set-19 GenDir: Justus Thorau; Dir Esc: Jarg Pataki
Anatevka (Bock) 17 Oct-7 GenDir: Karl Shymanovitz; Dir Esc: Ewa Teilmans
Katja Kabanowa (Janáček) 12 Nov-23 FebDir: Justus Thorau / Ido Arad / Christopher Ward / Per-Otto Johansson; Dir Esc: Tibor Torell
La traviata (Verdi) 10 Des-14 JunDir: Karl Shymanovitz / Justus Thorau; Dir Esc: Ewa Teilmans
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-7 JulDir: Justus Thorau; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Abr-1 JunDir: Justus Thorau; Dir Esc: Ute M Engelhardt
Maria Stuarda (Donizetti) 10 Jun-15 JulDir: Karl Shymanovitz; Dir Esc: Ludger Engels
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 Jun-12 JulDir: Raimund Laufen; Dir Esc: Tamara Heimbrock
La forza del destino (Verdi) 9 Set-27 GenDir: Christopher Ward; Dir Esc: Jarg Pataki
La traviata (Verdi) 26 Set-3 MarDir: Justus Thorau; Dir Esc: Ewa Teilmans
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 Oct-14 FebDir: Justus Thorau; Dir Esc: Ludger Engels
Roméo et Juliette (Gounod) 9 Des-25 GenDir: Christopher Ward; Dir Esc: Ewa Teilmans
Trouble in Tahiti (Bernstein) 10 Feb-11 AbrDir: Christopher Ward; Dir Esc: Nina Russi
A Quiet Place (Bernstein) 10 Feb-11 AbrDir: Christopher Ward; Dir Esc: Nina Russi
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 31 Mar-6 JunDir: Karl Shymanovitz; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Così fan tutte (Mozart) 2 Jun-7 JulDir: Justus Thorau; Dir Esc: Ute M Engelhardt
Elegie für junge Liebende (Henze) 23 JunDir: Herbert Görtz; Dir Esc: Ramona Bartsch
Annaberg-Buchholz, Winterstein-Theater Annaberg  / 
Saison in Salzburg (Raymond) 24 Set-30 DesDir: Dieter Klug; Dir Esc: Urs Alexander Schleiff
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 29 Oct-25 DesDir: Dieter Klug; Dir Esc: Ingolf Huhn
Peter Pan (Wecker) 16 Nov-27 DesDir: Dieter Klug; Dir Esc: Birgit Eckenweber
Der Obersteiger (Zeller,C) 8 Des-9 MarDir: Dieter Klug; Dir Esc: Ingolf Huhn
Der Bajazzo (Leoncavallo) 21 Gen-23 MarDir: Naoshi Takahashi; Dir Esc: Tamara Korber
Gianni Schicchi (Puccini) 21 Gen-23 MarDir: Naoshi Takahashi; Dir Esc: Tamara Korber
Blossom Time (Romberg) 18 Mar-20 Abr
Blossom Time (Romberg) 18 Mar-20 Abr
Blossom Time (Romberg) 18 Mar-20 AbrDir: Dieter Klug; Dir Esc: Ingolf Huhn
Martha (Flotow) 29 Abr-13 MaiDir: Naoshi Takahashi; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Martha (Flotow) 23 Set-9 NovDir: Naoshi Takahashi; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Blossom Time (Romberg) 29 Set-31 OctDir: Dieter Klug / Karl Friedrich Winter; Dir Esc: Ingolf Huhn
Annie Get Your Gun (Berlin) 28 Oct-10 Mai
Der Obersteiger (Zeller,C) 7-29 DesDir: Dieter Klug; Dir Esc: Ingolf Huhn
Tosca (Puccini) 20 Gen-20 Abr
Der Bettelstudent (Millöcker) 17 Mar-4 Mai
Zum Großadmiral (Lortzing) 28 Abr-18 Mai
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Der Freischütz (Weber) 1 Oct-10 FebDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 9 Des-7 JunDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Martin G Berger
Prima Donna (Wainwright) 3 Feb-22 AbrDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Hans Peter Cloos
La forza del destino (Verdi) 24 Mar-25 MaiDir: Domonkos Héja; Dir Esc: André Bücker
Solaris (Fujikura) 18 Mai-16 JunDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Dirk Schmeding
Herz aus Gold (Kanyar) 30 Jun-28 JulDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Holger Hauer
La forza del destino (Verdi) 16 Set-12 Des
Dalibor (Smetana) 14+ OctDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Roland Schwab
Die Zauberflöte (Mozart) 2+ DesDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2+ FebDir: Domonkos Héja; Dir Esc: André Bücker
JFK (Little) 24+ MarDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Die Walküre (concert) (Wagner) 20 AbrDir: Domonkos Héja
Don Pasquale (Donizetti) 25+ MaiDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Corinna von Rad
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 29+ JunDir: Ivan Demidov; Dir Esc: Cusch Jung
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Leonore (concert) (Beethoven) 3 NovDir: René Jacobs
La bohème (Puccini) 10-12 NovDir: Teodor Currentzis; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Der Messias (Handel) 17 DesDir: Robert King
Parsifal (Wagner) 24 Mar-2 AbrDir: Simon Rattle; Dir Esc: Dieter Dorn
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 25 Mar-1 AbrDir: Simon Rössler; Dir Esc: Christian Carsten
Ritter Parceval (Albrecht,H) 26-31 MarDir: Stanley Dodds; Dir Esc: Kirsten Uttendorf
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 MaiDir: Valery Gergiev
Die Zauberflöte (Mozart) 8-14 JulDir: Yannick Nézet-Séguin
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-23 JulDir: Valery Gergiev; Dir Esc: Isabelle Partiot-Pieri
Hoffmanns Erzählungen (concert) (Offenbach) 25 NovDir: Marc Minkowski
Missa Solemnis (Beethoven) 1 DesDir: Jan Caeyers
King Arthur (Purcell) 20 GenDir: Paul McCreesh
Das Lied von der Erde (Mahler) 20 GenDir: Jochen Rieder
Otello (Verdi) 13-22 AbrDir: Daniele Gatti; Dir Esc: Robert Wilson
Requiem (Verdi) 14-20 AbrDir: Riccardo Muti
Clara (Bond) 14-21 AbrDir: Michael Hasel
Der Kleine und Otello (Verdi) 16-20 AbrDir: Raphael Haeger
h-Moll-Messe (Bach,JS) 10 JunDir: Philippe Herreweghe
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Frau Luna (Lincke) 12 Gen-4 Mar
Im weißen Rößl (Benatzky) 23 Nov-25 MaiDir: Tasso Schille; Dir Esc: Lutz Hillmann
Wiener Blut (Strauss,J) 11 Gen-17 Feb
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 29 Mar-12 Mai
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
La traviata (Verdi) 30 Ago-19 MaiDir: Ido Arad / Carlo Montanaro; Dir Esc: Götz Friedrich
Die Zauberflöte (Mozart) 31 Ago-14 JunDir: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Dir Esc: Günter Krämer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Set-18 OctDir: Donald Runnicles / Marcus Bosch / John Fiore; Dir Esc: Christian Spuck
Lohengrin (Wagner) 10 Set-17 DesDir: Donald Runnicles / Axel Kober; Dir Esc: Kasper Holten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 SetDir: Ivan Repušić; Dir Esc: Filippo Sanjust
Aida (Verdi) 23 Set-7 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Benedikt von Peter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Oct-13 GenDir: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Dir Esc: Katharina Thalbach
L'Invisible (Reimann) 8-31 OctDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Vasily Barkhatov
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 14-28 OctDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Robert Carsen
Elektra (Strauss) 19-30 OctDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Kirsten Harms
Tosca (Puccini) 21 Oct-24 MarDir: Giampaolo Bisanti / John Fiore; Dir Esc: Boleslaw Barlog
Nabucco (Verdi) 29 Oct-24 MaiDir: Roberto Rizzi-Brignoli / Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Keith Warner
Tannhäuser (Wagner) 11 Nov-8 AbrDir: Michael Boder / Donald Runnicles; Dir Esc: Kirsten Harms
Le prophète (Meyerbeer) 26 Nov-7 GenDir: Enrique Mazzola; Dir Esc: Olivier Py
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 6-12 DesDir: Kevin McCutcheon; Dir Esc: Gerlinde Pelkowski
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10-28 DesDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Götz Friedrich
La bohème (Puccini) 20 Des-2 GenDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 20 Gen-16 JunDir: Ivan Repušić / Nikolas Maximilian Nägele; Dir Esc: Ole Anders Tandberg
Così fan tutte (Mozart) 26 Gen-17 FebDir: Nicholas Milton; Dir Esc: Robert Borgmann
Salome (Strauss) 28 Gen-3 FebDir: Evan Rogister; Dir Esc: Claus Guth
Der Troubadour (Verdi) 11 Feb-12 MaiDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Hans Neuenfels
L'arlesiana (concert) (Cilea) 21-24 FebDir: Paolo Arrivabeni
Madama Butterfly (Puccini) 25 Feb-10 MarDir: Carlo Rizzi; Dir Esc: Pier Luigi Samaritani
Turandot (Puccini) 3-17 MarDir: Alexander Vedernikov; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Das Wunder der Heliane (Korngold) 18 Mar-6 AbrDir: Marc Albrecht; Dir Esc: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Mar-13 AbrDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Mar-13 AbrDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: David Pountney
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7-20 AbrDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Ole Anders Tandberg
Don Giovanni (Mozart) 15-29 AbrDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Roland Schwab
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Abr-8 JunDir: Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; Dir Esc: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 3-17 MaiDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: Jan Bosse
Ein Maskenball (Verdi) 6-13 MaiDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Don Carlo (Verdi) 18-27 MaiDir: Donald Runnicles / Ido Arad; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 28-31 MaiDir: Francesco Ivan Ciampa
Il viaggio a Reims (Rossini) 15 Jun-5 JulDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Jan Bosse
Faust (Gounod) 23 Jun-6 JulDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
La Gioconda (Ponchielli) 28 Jun-7 JulDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Filippo Sanjust
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Ago-1 JunDir: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; Dir Esc: Günter Krämer
La traviata (Verdi) 30 Ago-16 DesDir: Stephan Zilias / Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; Dir Esc: Götz Friedrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 Ago-20 MaiDir: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; Dir Esc: Katharina Thalbach
Roméo und Juliette (Berlioz) 6-10 SetDir: Thomas Søndergård; Dir Esc: Sasha Waltz
Nabucco (Verdi) 8 Set-28 DesDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Keith Warner
Tristan und Isolde (Wagner) 23 Set-3 OctDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Graham Vick
Tosca (Puccini) 30 Set-20 AbrDir: Pier Giorgio Morandi / Ivan Repušić / Oksana Lyniv; Dir Esc: Boleslaw Barlog
Wozzeck (Berg) 5 Oct-15 NovDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Ole Anders Tandberg
Fausts Verdammnis (Berlioz) 12-20 OctDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Christian Spuck
Messa da Requiem (Verdi) 18 Oct-9 NovDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Achim Freyer
Don Giovanni (Mozart) 25 Oct-1 NovDir: Daniel Cohen; Dir Esc: Roland Schwab
Lohengrin (Wagner) 28 Oct-12 MaiDir: Justin Brown / Donald Runnicles; Dir Esc: Kasper Holten
Die Sache Makropulos (Janáček) 10-22 NovDir: Marko Letonja; Dir Esc: David Hermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 Nov-3 GenDir: Nikolas Maximilian Nägele / Donald Runnicles / Stephan Zilias; Dir Esc: Rolando Villazón
Andrea Chénier (Giordano) 28 Nov-5 DesDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: John Dew
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 1 Des-12 GenDir: Enrique Mazzola; Dir Esc: Laurent Pelly
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 11-12 DesDir: Kevin McCutcheon; Dir Esc: Gerlinde Pelkowski
Das schlaue Füchslein (Janáček) 20 Des-4 GenDir: Moritz Gnann; Dir Esc: Katharina Thalbach
Carmen (Bizet) 6 Gen-22 JunDir: Stephan Zilias / Jacques Lacombe; Dir Esc: Ole Anders Tandberg
Tannhäuser (Wagner) 13 Gen-11 MaiDir: Sebastian Weigle / Stefan Blunier; Dir Esc: Kirsten Harms
La sonnambula (Bellini) 26 Gen-25 MaiDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Boris Godunow (Musorgsky) 31 Gen-9 MarDir: Kirill Karabits; Dir Esc: Richard Jones
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4-15 FebDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Filippo Sanjust
Rigoletto (Verdi) 6 Feb-30 AbrDir: Stephan Zilias / Nicholas Carter; Dir Esc: Jan Bosse
La rondine (Puccini) 12-23 FebDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Rolando Villazón
Turandot (Puccini) 23 Feb-23 MaiDir: Andrea Battistoni / John Fiore; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Salome (Strauss) 24 Feb-2 MarDir: Stefan Blunier; Dir Esc: Claus Guth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-23 MarDir: Alexander Vedernikov; Dir Esc: Götz Friedrich
Der Zwerg (Zemlinsky) 24 Mar-12 AbrDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Tobias Kratzer
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5 Abr-10 MaiDir: Evan Rogister; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Parsifal (Wagner) 14-21 AbrDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Philipp Stölzl
Oceane (Glanert) 28 Abr-24 MaiDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Robert Carsen
Der fliegende Holländer (Wagner) 1-9 MaiDir: Axel Kober; Dir Esc: Christian Spuck
Don Quichotte (Massenet) 30 Mai-18 JunDir: Emmanuel Villaume; Dir Esc: Jakop Ahlbom
Delirio (Moultaka) 4-13 JunDir Esc: Wolfgang Nägele
Otello (Verdi) 8-20 JunDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Manon Lescaut (Puccini) 9-15 JunDir: Simon Rattle; Dir Esc: Gilbert Deflo
Hamlet (concert) (Thomas,A) 24-29 JunDir: Yves Abel
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Set-28 GenDir: Jordan de Souza; Dir Esc: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 23 Set-4 NovDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky
Die Bremer Stadtmusikanten (Sendil) 24 Set-26 DesDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Tobias Ribitzki
Die schöne Helena (Offenbach) 1 Oct-25 DesDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Barrie Kosky
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Oct-12 JulDir: Jordan de Souza; Dir Esc: Barrie Kosky
Satyagraha (Glass) 27 Oct-10 NovDir: Jonathan Stockhammer; Dir Esc: Sidi Larbi Cherkaoui
Anatevka (Bock) 3 Des-15 JulDir: Koen Schoots; Dir Esc: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Des-20 GenDir: Ivo Hentschel / Jordan de Souza; Dir Esc: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Don Giovanni (Mozart) 6 Gen-9 MarDir: Anthony Bramall / Ivo Hentschel; Dir Esc: Herbert Fritsch
Die Gezeichneten (Schreker) 21 Gen-11 JulDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Calixto Bieito
Schneewittchen und die 77 Zwerge (Kats-Chernin) 25 Gen-17 AbrDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Christian von Götz
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 31 Gen-30 MarDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky
Xerxes (Handel) 9 Feb-20 MarDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 17 Mar-13 JulDir: Clemens Flick; Dir Esc: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 23 Mar-13 JulDir: Stefan Soltesz / Ivo Hentschel; Dir Esc: Stefan Herheim
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Mar-19 MaiDir: Jordan de Souza; Dir Esc: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Abr-21 MaiDir: Maurizio Barbacini; Dir Esc: Kirill Serebrennikov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-28 AbrDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Calixto Bieito
Semele (Handel) 12 Mai-10 JulDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Barrie Kosky
My Fair Lady (Loewe) 2 Jun-7 JulDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Andreas Homoki
Die Nase (Shostakovich) 16 Jun-14 JulDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 23 Jun-8 JulDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Sebastian Baumgarten
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Set-4 NovDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Anatevka (Bock) 15 Set-7 FebDir: Koen Schoots; Dir Esc: Barrie Kosky
Die tote Stadt (Korngold) 30 Set-28 JunDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Robert Carsen
Blaubart (Offenbach) 3 Oct-9 DesDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Stefan Herheim
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 13 Oct-16 DesDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Andreas Homoki
Der Zauberer von Oz (Valtinoni) 28 Oct-26 DesDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Felix Seiler
Cendrillon (Massenet) 2 Nov-28 DesDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Damiano Michieletto
Candide (Bernstein) 24 Nov-30 JunDir: Jordan de Souza; Dir Esc: Barrie Kosky
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 6 Des-20 GenDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky
Viktoria und ihr Husar (concert) (Abraham) 23-30 DesDir: Stefan Soltesz
My Fair Lady (Loewe) 5 Gen-1 MaiDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Andreas Homoki
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 13 Gen-31 MarDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky
La bohème (Puccini) 27 Gen-29 JunDir: Jordan de Souza; Dir Esc: Barrie Kosky
West Side Story (Bernstein) 10 Feb-18 MaiDir: Koen Schoots; Dir Esc: Barrie Kosky, Otto Pichler
Poro (Handel) 16 Mar-25 JunDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Harry Kupfer
Ball im Savoy (Abraham) 21 Mar-16 JunDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Abr-11 JunDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Suzanne Andrade, Esme Appleton
M - Eine Stadt sucht einen Mörder (Eggert) 5 Mai-26 Jun
Der Jahrmarkt von Sorotschinzi (Musorgsky) 9 Mai-12 JunDir: Jordan de Souza; Dir Esc: Barrie Kosky
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 31 Mai-27 JunDir: Kai Tietje; Dir Esc: Stefan Huber
Der Rosenkavalier (Strauss) 8-23 JunDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Andreas Homoki
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Giovanna d'Arco (Verdi) 5 MarDir: Felix Krieger; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Ein deutsches Requiem (Brahms) 31 MarDir: Michael Sanderling
Berlin, Staatsoper Unter den Linden  / 
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 3 Oct-17 DesDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Jürgen Flimm
Rivale (Ronchetti) 8-22 OctDir: Max Renne; Dir Esc: Isabel Ostermann
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 24 Nov-20 DesDir: Adrian Heger; Dir Esc: Marcin Lakomicki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-29 DesDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Achim Freyer
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9 Des-14 JulDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
La bohème (Puccini) 22 Des-17 GenDir: Julien Salemkour; Dir Esc: Lindy Hume
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Des-12 AbrDir: Julien Salemkour / Daniel Cohen; Dir Esc: August Everding
Don Giovanni (Mozart) 7 Gen-2 FebDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Claus Guth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 GenDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Hans Neuenfels
La traviata (Verdi) 28 Gen-3 JunDir: Massimo Zanetti / Domingo Hindoyan; Dir Esc: Dieter Dorn
Sommertag (Brass) 10 Feb-3 MarDir: Max Renne; Dir Esc: Eva-Maria Weiss
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Feb-18 MarDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 4-17 MarDir: Zubin Mehta / Thomas Guggeis; Dir Esc: Hans Neuenfels
Falstaff (Verdi) 25 Mar-1 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Mario Martone
Parsifal (Wagner) 30 Mar-2 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
The Turn of the Screw (Britten) 8-22 AbrDir: Daniel Cohen; Dir Esc: Claus Guth
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-28 AbrDir: Victorien Vanoosten; Dir Esc: Wim Wenders
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Abr-24 MaiDir: Daniel Cohen; Dir Esc: Ruth Berghaus
King Arthur (Purcell) 6-21 MaiDir: René Jacobs; Dir Esc: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 Mai-14 JunDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 2-16 JunDir: Simone Young; Dir Esc: Alvis Hermanis, Gudrun Hartmann
Macbeth (Verdi) 17 Jun-2 JulDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Harry Kupfer
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Jun-6 JulDir: Domingo Hindoyan; Dir Esc: Jürgen Flimm
Ti vedo, ti sento, mi perdo (Sciarrino) 7-15 JulDir: Maxime Pascal; Dir Esc: Jürgen Flimm
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 16 Set-14 OctDir: Simone Young; Dir Esc: Claus Guth
Der Freischütz (Weber) 22 Set-6 OctDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Michael Thalheimer
Medea (Cherubini) 7-28 OctDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Andrea Breth
Usher (Van Parys) 12-30 OctDir: Marit Strindlund; Dir Esc: Philippe Quesne
Le nozze di Figaro (Mozart) 13-26 OctDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Jürgen Flimm
Il trovatore (Verdi) 27 Oct-11 NovDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
L'orfeo (Monteverdi) 17-30 NovDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Sasha Waltz
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Nov-1 DesDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Hippolyte et Aricie (Rameau) 25 Nov-8 DesDir: Sir Simon Rattle; Dir Esc: Aletta Collins
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 26 Nov-1 DesDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Fidelio (Beethoven) 7-19 DesDir: Karl Heinz Steffens; Dir Esc: Harry Kupfer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Des-12 GenDir: Christopher Moulds / Thomas Guggeis; Dir Esc: Achim Freyer
Falstaff (Verdi) 20 Des-1 GenDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Mario Martone
Violetter Schnee (Furrer) 13-31 GenDir: Matthias Pintscher; Dir Esc: Claus Guth
Kopernikus (Vivier) 18 Gen-2 FebDir: Errico Fresis; Dir Esc: Wouter Van Looy
Don Giovanni (Mozart) 20 Gen-12 FebDir: Lahav Shani; Dir Esc: Claus Guth
Elektra (Strauss) 27 Gen-24 FebDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Patrice Chéreau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Feb-8 MaiDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Ruth Berghaus
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Feb-16 MarDir: Franz Welser-Möst; Dir Esc: Yuval Sharon
Babylon (Widmann) 9-24 MarDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Schneewittchen (Mitterer) 13 Mar-7 AbrDir Esc: Constanze Albert
La traviata (Verdi) 15-30 MarDir: Massimo Zanetti; Dir Esc: Dieter Dorn
Die Verlobung im Kloster (Prokofiev,S) 13-22 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 14-21 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Andrea Moses
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Abr-1 MaiDir: Thomas Guggeis; Dir Esc: August Everding
Tosca (Puccini) 3-12 MaiDir: Domingo Hindoyan; Dir Esc: Alvis Hermanis
Macbeth (Verdi) 23-30 MaiDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Harry Kupfer
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Mai-7 JunDir: Maxime Pascal; Dir Esc: Ruth Berghaus
Rigoletto (Verdi) 2-29 JunDir: Andrés Orozco-Estrada; Dir Esc: Bartlett Sher
Tristan und Isolde (Wagner) 15-28 JunDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Otello (Verdi) 7 Oct-25 MarDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Paul-Georg Dittrich
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Oct-2 FebDir: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2 Des-18 MarDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Alexander Charim
Benzin (Rezniček) 13 Gen-8 AbrDir: Gregor Rot; Dir Esc: Cordula Däuper
Das Rheingold (Wagner) 3 Mar-6 MaiDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Mizgin Bilmen
Anne und Zef (Krüs) 22 MarDir: Wilko Jordens; Dir Esc: Michael Britsch
Orlando paladino (Haydn) 27 Abr-5 JulDir: Merijn van Driesten; Dir Esc: Julia Hölscher
Jakob Lenz (Rihm) 9 Jun-7 JulDir: Gregor Rot; Dir Esc: Nadja Loschky
My Fair Lady (Loewe) 21 Set-31 MaiDir: William Ward Murta; Dir Esc: Thomas Winter
La traviata (Verdi) 6 Oct-12 AbrDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Nadja Loschky
Die Zauberflöte (Mozart) 20 OctDir: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; Dir Esc: Andrea Schwalbach(original), Nick Westbrock(revival)
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Des-16 FebDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Jan Eßinger
Dead Man Walking (Heggie) 13 Gen-29 MarDir: Gregor Rot; Dir Esc: Wolfgang Nägele
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 2-31 MarDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Amadis de Gaule (Bach,JC) 27 Abr-20 JunDir: Merijn van Driesten; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 7 Jun-6 JulDir: Gregor Rot; Dir Esc: Nadja Loschky
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Penthesilea (Schoeck) 15 Oct-14 DesDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Peter Konwitschny
Carmen (Bizet) 5 Nov-20 AbrDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Carlos Wagner
Geisterritter (Reynolds) 3 Des-4 MarDir: Daniel Mayr; Dir Esc: Erik Petersen
Madama Butterfly (Puccini) 8 Des-31 MarDir: Stephan Zilias; Dir Esc: Mark Daniel Hirsch
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Gen-18 FebDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Mark Daniel Hirsch
Il tabarro (Puccini) 1 Gen-18 FebDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Mark Daniel Hirsch
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 Gen-30 JunDir: Dirk Kaftan / Stephan Zilias / Marcus Merkel / Hermes Helfricht; Dir Esc: Aron Stiehl
Echnaton (Glass) 11 Mar-28 JunDir: Stephan Zilias; Dir Esc: Laura Scozzi
La traviata (Verdi) 24 Mar-21 MaiDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Andreas Homoki
Evita (Lloyd Webber) 11 Abr-8 JulDir: Jürgen Grimm; Dir Esc: Gil Mehmert(original), Sandra Wissmann(revival)
I due Foscari (Verdi) 6 Mai-12 JulDir: Will Humburg; Dir Esc: Philipp Kochheim
Turandot (Puccini) 27 Mai-22 JunDir: Stephan Zilias; Dir Esc: Silviu Purcărete
Oberst Chabert (Waltershausen) 17 Jun-13 JulDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Roland Schwab
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 7 Set-26 OctDir: Hermes Helfricht / Stephan Zilias; Dir Esc: Seollyeon Konwitschny
Kiss me, Kate (Porter) 15 Set-5 GenDir: Daniel Mayr; Dir Esc: Martin Duncan
Xerxes (Handel) 7 Oct-13 MarDir: Rubén Dubrovsky; Dir Esc: Leo Muscato
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Oct-20 DesDir: Hermes Helfricht / Daniel Mayr; Dir Esc: Jürgen Rose(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Lohengrin (Wagner) 4 Nov-14 AbrDir: Dirk Kaftan / Hermes Helfricht; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Requiem (Verdi) 9 NovDir: Dirk Kaftan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Nov-25 DesDir: Daniel Mayr; Dir Esc: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch
Marx in London (Dove) 9 Des-14 FebDir: David Parry / Daniel Mayr; Dir Esc: Jürgen R Weber
La Gioconda (Ponchielli) 1 Gen-8 JunDir: Hermes Helfricht
Die Schneekönigin (Lange) 27 Gen-18 MaiDir: Daniel Mayr; Dir Esc: Johannes Schmid
Jérusalem (Verdi) 10 Feb-3 MaiDir: Will Humburg; Dir Esc: Francisco Negrín(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Elektra (Strauss) 10 Mar-13 JunDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Enrico Lübbe
Die Sache Makropulos (Janáček) 7 Abr-19 JunDir: Hermes Helftricht; Dir Esc: Christopher Alden
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 25 Mai-5 JulDir: Will Humburg; Dir Esc: David Pountney
Don Giovanni (Mozart) 14 Jun-4 JulDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Jakob Peters-Messer(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
West Side Story (Bernstein) 1+ Set
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 OctDir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3 Nov
Pagliacci (Leoncavallo) 3 Nov
Iwein (Eggert) 5 Abr
La forza del destino (Verdi) 3 Mai
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 OctDir: Saessak Shin; Dir Esc: Winfried Schneider
Ritter Blaubart (Offenbach) 12-14 GenDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Steffen Piontek
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 23-24 MarDir: Alexanders Merzyn; Dir Esc: Klaus Seiffert
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Don Carlo (Verdi) 9 Set-2 FebDir: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Dir Esc: Andrea Moses
Werther (Massenet) 22 Set-22 DesDir: Iván López Reynoso / Samuel Emanuel; Dir Esc: Benjamin Prins
Tosca (Puccini) 1 Oct-7 DesDir: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Dir Esc: Roland Schwab
Rivale (Ronchetti) 29 Oct-27 JunDir: Max Renne; Dir Esc: Isabel Ostermann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-26 DesDir: Iván López Reynoso / Christopher Lichtenstein; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Europeras I and II (Cage) 25 Nov-24 JunDir: Christopher Lichtenstein; Dir Esc: Isabel Ostermann
How to Kill Your Mother. Projekt Elektra (Salvatori) 26 Nov-23 GenDir: Samuel Emanuel; Dir Esc: Till Kleine-Möller
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Gen-22 JunDir: Iván López Reynoso; Dir Esc: Aniara Amos
La porta della legge (Sciarrino) 12 Gen-22 JunDir: Alexis Agrafiotis / Iván López Reynoso; Dir Esc: Aniara Amos
La clemenza di Tito (Mozart) 17 Feb-11 MaiDir: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Dir Esc: Jürgen Flimm
Elektra (Strauss) 16 Mar-1 JunDir: Srboljub Dinić; Dir Esc: Adriana Altaras
La Voix humaine (Poulenc) 11 Abr-3 JunDir: Günther Albers; Dir Esc: Isabel Ostermann
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 11 Abr-3 JunDir: Günther Albers; Dir Esc: Isabel Ostermann
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 19-31 MaiDir: Iván López Reynoso; Dir Esc: Neco Çelik
Carmen (Bizet) 18 Ago-5 SetDir: Srboljub Dinić; Dir Esc: Philipp M Krenn
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Set-20 OctDir: Iván López Reynoso / Samuel Emanuel; Dir Esc: Neco Çelik
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Oct-2 FebDir: Srboljub Dinić; Dir Esc: Isabel Ostermann
Der Diktator (Krenek) 28 Oct-19 DesDir: Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Christoph Diem
Der Tribun (Kagel) 28 Oct-19 DesDir: Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Christoph Diem
Der Jasager (Weill) 28 Oct-19 DesDir: Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Christoph Diem
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Nov-25 DesDir: Iván López Reynoso; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
La bohème (Puccini) 1 Des-24 MarDir: Iván López Reynoso; Dir Esc: Ben Baur
The Turn of the Screw (Britten) 11 Gen-10 MarDir: Iván López Reynoso; Dir Esc: Dagmar Schlingmann
Dichterliebe Recomposed (Jost) 17 Feb-27 MaiDir: Samuel Emanuel; Dir Esc: Isabel Ostermann
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Feb-9 Jun
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Feb-9 JunDir: Iván López Reynoso; Dir Esc: Klaus Christian Schreiber
Die Passagierin (Weinberg) 6 Abr-5 JunDir: Christopher Lichtenstein; Dir Esc: Dirk Schmeding
L'Invisible (Reimann) 25 Mai-19 JunDir: Srboljub Dinić; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Europeras I and II (Cage) 28-29 MaiDir Esc: Isabel Ostermann, Tobias Mertke
Bremen, Theater Bremen  / 
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Set-21 AbrDir: Yoel Gamzou / Valery Kirianov; Dir Esc: Armin Petras
Candide (Bernstein) 14 Oct-24 MarDir: Christopher Ward; Dir Esc: Marco Štorman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Oct-1 FebDir: Olof Boman / Hartmut Keil; Dir Esc: Michael Talke
Rusalka (Dvořák,A) 11 Nov-18 MarDir: Hartmut Keil / Winston Dan Vogel / Killian Farrell; Dir Esc: Anna-Sophie Mahler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DesDir: Israel Gursky; Dir Esc: Alexander Riemenschneider
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Des-1 AbrDir: Israel Gursky; Dir Esc: Chris Alexander
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Gen-26 JunDir: Olof Boman / Israel Gursky; Dir Esc: Paul-Georg Dittrich
Wahlverwandtschaften (Kürstner) 24 Feb-26 MaiDir: Clemens Heil; Dir Esc: Stephan Kimmig
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Mar-24 JunDir: Yoel Gamzou; Dir Esc: Felix Rothenhäusler
Carmen (Bizet) 13 Abr-17 MaiDir: Yoel Gamzou; Dir Esc: Anna-Sophie Mahler
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 28 Abr-13 JunDir: Clemens Heil; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Mai-28 JunDir: Hartmut Keil; Dir Esc: Michael Talke
Fidelio (Beethoven) 16 Set-10 GenDir: Yoel Gamzou; Dir Esc: Paul-Georg Dittrich
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Oct-19 GenDir: Marco Comin; Dir Esc: Michael Talke
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1 Des-21 MarDir: Hartmut Keil; Dir Esc: Alexander Riemenschneider
Lulu (Berg) 27 Gen-24 MarDir: Hartmut Keil; Dir Esc: Marco Štorman
L'étoile (Chabrier) 30 Mar-30 JunDir: Yoel Gamzou; Dir Esc: Tom Ryser
Die tote Stadt (Korngold) 12 Mai-13 JunDir: Yoel Gamzou; Dir Esc: Armin Petras
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Rigoletto (Verdi) 4 Nov-9 DesDir: Marc Niemann / Ektoras Tartanis; Dir Esc: Andrzej Woron
Fidelio (Beethoven) 25 Des-10 MarDir: Marc Niemann; Dir Esc: Robert Lehmeier
Frau Luna (Lincke) 30 Gen-10 JunDir: Hartmut Brüsch / Tonio Shiga; Dir Esc: Holger Seitz
Frau Luna (Lincke) 3+ FebDir: Hartmut Brüsch; Dir Esc: Holger Seitz
Der Konsul (Menotti) 17 Mar-27 MaiDir: Marc Niemann; Dir Esc: Matthias Oldag
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Abr-20 JunDir: Ektoras Tartanis / Tonio Shiga; Dir Esc: Ansgar Weigner
Der Untermieter (Tate) 2-21 JunDir: Ektoras Tartanis; Dir Esc: Sam Brown
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 22 Set-7 OctDir: Ektoras Tartanis; Dir Esc: Ansgar Weigner
Die Zauberflöte (Mozart) 3 NovDir: Marc Niemann; Dir Esc: Roland Hüve
Madama Butterfly (Puccini) 25 DesDir: Marc Niemann; Dir Esc: Béatrice Lachaussée
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 9 FebDir: Hartmut Brüsch; Dir Esc: Felix Seiler
María de Buenos Aires (Piazzolla) 27 Abr
Chemnitz, Theater Chemnitz  / 
Hochzeit mit Hindernissen (Morrison,G) 16 Set-19 MaiDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Stefan Huber
Chess (Andersson,BT) 29 Set-20 MaiDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Thomas Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Set-19 GenDir: Felix Bender; Dir Esc: Paul Esterházy
9. Sinfonie (concert) (Beethoven) 3 OctDir: Clemens Schuldt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 6 Oct-1 MarDir: Felix Bender; Dir Esc: Helen Malkowsky
Emil und die Detektive (Schubring) 14 Oct-18 MaiDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Michael Schilhan
Turandot (Puccini) 22 Oct-28 DesDir: Felix Bender; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Non(n)sens (Goggin) 28 Oct-21 MaiDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Matthias Winter
Ein Maskenball (Verdi) 2 Des-10 MaiDir: Guillermo García Calvo / Stefan Politzka / Attilio Tomasello; Dir Esc: Arila Siegert
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-25 DesDir: Guillermo García Calvo / Felix Bender / Stefan Politzka; Dir Esc: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 DesDir: Felix Bender
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 13 Gen-10 MarDir: Felix Bender; Dir Esc: Helen Malkowsky
Rinaldo (Handel) 20 Gen-9 MaiDir: Felix Bender; Dir Esc: Kobie van Rensburg
Das Rheingold (Wagner) 3 Feb-28 AbrDir: Guillermo García Calvo / Felix Bender; Dir Esc: Verena Stoiber
Tannhäuser (Wagner) 4 Mar-1 AbrDir: Gerrit Prießnitz; Dir Esc: Michael Heinicke
Der Sängerkrieg der Heidehasen (Wilhelm) 23 Mar-26 MaiDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Jasna Žarić
Die Walküre (Wagner) 24 Mar-27 MaiDir: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Dir Esc: Monique Wagemakers
Parsifal (Wagner) 30 Mar-29 AbrDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: John Dew
Don Pasquale (Donizetti) 12 Mai-15 JunDir: Stefan Politzka; Dir Esc: Nils Braun
Die Fledermaus (Strauss,J) 2-16 JunDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: Johannes Pölzgutter
My Fair Lady (Loewe) 21 Jun-1 JulDir: Jakob Brenner / Jeffrey Goldberg; Dir Esc: Erik Petersen
My Fair Lady (Loewe) 14 Set-23 NovDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Erik Petersen
Die Fledermaus (Strauss,J) 15 Set-22 MarDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Johannes Pölzgutter
Don Pasquale (Donizetti) 23 Set-29 DesDir: Attilio Tomasello / Dan Ratiu; Dir Esc: Nils Braun
Siegfried (Wagner) 29 Set-8 JunDir: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Dir Esc: Sabine Hartmannshenn
Emil und die Detektive (Schubring) 14 Oct-30 DesDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Michael Schilhan
Amleto (Faccio) 3 Nov-5 MaiDir: Gerrit Prießnitz; Dir Esc: Olivier Tambosi
Götterdämmerung (Wagner) 1 Des-10 JunDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 DesDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 DesDir: Christoph König
Das Rheingold (Wagner) 5 Gen-30 MaiDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: Verena Stoiber
Die Walküre (Wagner) 12 Gen-1 JunDir: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Dir Esc: Monique Wagemakers
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Feb-28 MaiDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Michael Schilhan
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Feb-31 MarDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: Paul Esterházy
Drachenherz (Bohmer) 2 Mar-26 AbrDir: NN / Jakob Brenner; Dir Esc: Peter Lund, Neva Howard
Turandot (Puccini) 9 Mar-10 MaiDir: Attilio Tomasello; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Ein Maskenball (Verdi) 5 Abr-18 MaiDir: Attilio Tomasello; Dir Esc: Arila Siegert
Der Teufel auf Erden (von Suppé) 27 Abr-2 JunDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Fidelio (Beethoven) 25 Mai-23 JunDir: Guillermo García Calvo / Jakob Brenner; Dir Esc: Robert Lehmeier
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Set-18 GenDir: Johannes Braun; Dir Esc: Susanne Lietzow
Tosca (Puccini) 30 Set-28 GenDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Hans Walter Richter
Das Land des Lächelns (Lehár) 2 Des-1 AbrDir: Johannes Braun; Dir Esc: Magdalena Fuchsberger
La Cenerentola (Rossini) 3 Feb-29 MarDir: Johannes Braun; Dir Esc: Tibor Torell
High Society (Porter) 24 Feb-8 JulDir: Roland Fister; Dir Esc: Matthias Straub
Pinocchio (Valtinoni) 10 Mar-6 MaiDir: Paul Willot-Förster; Dir Esc: Erik Petersen
Rusalka (Dvořák,A) 22 Abr-27 JunDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Tobias Heyder
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22 Jun-11 JulDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Konstanze Lauterbach
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Set-11 JulDir: Johannes Braun; Dir Esc: Philipp Westerbarkei
Into the Woods (Sondheim) 8+ DesDir: Roland Fister; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Peter Grimes (Britten) 26 Gen-9 AbrDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Alexander Charim
Wunderland (Schreier) 1-17 MarDir: Paul Willot-Förster; Dir Esc: Ilaria Lanzino
Neues vom Tage (Hindemith) 30 Mar-23 MaiDir: Roland Fister; Dir Esc: Tibor Torell
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 5 Mai-23 JunDir: Roland Fister; Dir Esc: Jörg Behr
Carmen (Bizet) 2 Jun-10 JulDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Alexander Müller-Elmau
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Sugar (Styne) 1 Set-1 GenDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Klaus Seiffert
Turandot (Puccini) 23 Set-10 JunDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Wozzeck (Berg) 1 Oct-5 NovDir: Evan Christ; Dir Esc: Christiane Lutz
Ritter Blaubart (Offenbach) 16 Nov-13 MaiDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Steffen Piontek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-29 DesDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Martin Schüler
Sekretärinnen (Wittenbrink) 26 Gen-2 JunDir: Frank Bernard; Dir Esc: Thomas Weber-Schallauer
Don Carlo (Verdi) 4 Feb-14 AbrDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Don Giovanni (Mozart) 24 Feb-7 JunDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Mar-16 JunDir: Evan Christ; Dir Esc: Matthias Oldag
Macbeth (Verdi) 21 Abr-26 JunDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 23 Jun-7 JulDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Thomas Weber-Schallauer
Sekretärinnen (Wittenbrink) 13-22 SetDir: Frank Bernard; Dir Esc: Thomas Weber-Schallauer
Macbeth (Verdi) 23 Set-25 NovDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Martin Schüler
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 28 Set-11 NovDir: Christian Möbius; Dir Esc: Klaus Seiffert
Don Giovanni (Mozart) 6 Oct-4 DesDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Martin Schüler
My Fair Lady (Loewe) 20 Oct-9 NovDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Michael Wallner
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Nov-28 DesDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Thomas Weber-Schallauer
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 30 Nov-5 DesDir: Christian Möbius; Dir Esc: Martin Schüler
Papagenos Zauberflöte (Mozart) 15-21 GenDir: Bo-Kyoung Kim; Dir Esc: Hauke Tesch
Frau Luna (Lincke) 23-26 FebDir: Christian Möbius; Dir Esc: Steffen Piontek
Der fliegende Holländer (Wagner) 4 Mai-15 JunDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Christiane Lutz
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Set-10 FebDir: Will Humburg / Michael Nündel; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Set-27 DesDir: Will Humburg; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 29 Oct-8 AbrDir: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel / Karsten Januschke; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
Schubert's Winterreise (Zender) 11 Nov-13 GenDir: Michael Nündel
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Des-8 JunDir: Michael Nündel; Dir Esc: Nicole Claudia Weber
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Gen-20 MaiDir: Will Humburg; Dir Esc: Dirk Schmeding
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 Mar-10 MaiDir: Will Humburg; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Orango (Shostakovich) 13-14 MaiDir: Will Humburg; Dir Esc: Ines Krome
Così fan tutte (Mozart) 19 Mai-16 JunDir: Michael Nündel; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Die Dreigroschenoper (Weill) 31 Mai-20 JunDir: Michael Nündel; Dir Esc: Philip Tiedemann
L'orfeo (Monteverdi) 8 Set-27 DesDir: Joachim Enders; Dir Esc: Andreas Bode
Saint François d'Assise (Messiaen) 9 Set-11 NovDir: Johannes Harneit; Dir Esc: Karsten Wiegand
Die Dreigroschenoper (Weill) 28 Set-2 MarDir: Michael Nündel; Dir Esc: Philip Tiedemann
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Oct-12 MaiDir: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel; Dir Esc: Karsten Wiegand
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Nov-31 DesDir: Michael Nündel; Dir Esc: Nicole Claudia Weber
Ein Maskenball (Verdi) 8 Des-13 AbrDir Esc: Valentin Schwarz
Kiss me, Kate (Porter) 2 Feb-28 JunDir: Michael Nündel; Dir Esc: Erik Petersen
Rusalka (Dvořák,A) 23 Mar-16 JunDir Esc: Luise Kautz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Abr-21 JunDir: Johannes Harneit; Dir Esc: Christian Weise
Orlando (Handel) 18 Mai-26 JunDir: Michael Nündel
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Otello (Verdi) 16 Set-24 MarDir: Markus L Frank; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Set-22 DesDir: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; Dir Esc: Holger Potocki
A Santa Lucia (Tasca) 29 Set-22 DesDir: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; Dir Esc: Holger Potocki
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 Oct-14 AbrDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Benjamin Prins
Lady Hamilton (Künneke) 26 Nov-31 Des
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Des-6 GenDir: Wolfgang Kluge; Dir Esc: Johannes Weigand
Kiss me, Kate (Porter) 19 Gen-10 JunDir: Wolfgang Kluge; Dir Esc: Johannes Weigand
Die Dreigroschenoper (Weill) 2 Mar-1 JunDir: Markus L Frank; Dir Esc: Ezio Toffolutti
Manon Lescaut (Puccini) 5 Abr-8 JunDir: Markus L Frank; Dir Esc: Katharina Thoma
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 27 Abr-16 JunDir: Markus L Frank; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Fürst Igor (concert) (Borodin) 25 Mai-2 JunDir: Elisa Gogou
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 8-23 JunDir: Markus L Frank; Dir Esc: Matthias Oldag
King Arthur (Purcell) 21 Set-12 MaiDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Mario Holetzeck
Der Freischütz (Weber) 26 Oct-22 JunDir: Markus L Frank; Dir Esc: Saskia Kuhlmann
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 Feb-4 MaiDir: Wolfgang Kluge; Dir Esc: Johannes Weigand
Katja und der Teufel (Dvořák,A) 25 Mai-16 JunDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Nabucco (concert) (Verdi) 27-30 JunDir: Elisa Gogou
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Set-3 MarDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Kay Metzger
Elegie für junge Liebende (Henze) 4 Oct-25 NovDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Kay Metzger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 7 Oct-23 FebDir: György Mészáros; Dir Esc: Wolf Widder
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Oct-4 FebDir: György Mészáros; Dir Esc: Guta G N Rau
Dracula (Wildhorn) 1 Des-14 JunDir: Mathias Mönius; Dir Esc: Lars Helmer
Powder Her Face (Adès) 9 Feb-7 AbrDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Christian Poewe
Tosca (Puccini) 13 Abr-22 JunDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Ernö Weil
Così fan tutte (Mozart) 1-8 JunDir: György Mészáros; Dir Esc: Holger Potocki
Così fan tutte (Mozart) 29 Ago-26 MaiDir: György Mészáros; Dir Esc: Holger Potocki
Faust (Gounod) 7 Set-29 MaiDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Jan Eßinger
Così fan tutte (Mozart) 9+ Set
Tosca (Puccini) 15 Set-28 AbrDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Ernö Weil
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Oct-14 JunDir: György Mészáros; Dir Esc: Guta G N Rau
Martha (Flotow) 7+ Des
The Addams Family (Lippa) 15+ Feb
Luisa Miller (Verdi) 5+ Abr
Dortmund, Theater Dortmund  / 
Arabella (Strauss) 24 Set-26 NovDir: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
La traviata (Verdi) 6 Oct-28 DesDir: Motonori Kobayashi / Ingo Martin Stadtmüller; Dir Esc: Tina Lanik
Wunderland (Schreier) 22 Oct-6 MarDir: Ingo Martin Stadtmüller; Dir Esc: Ilaria Lanzino
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Des-28 GenDir: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Dir Esc: Tina Lanik
Frau Luna (Lincke) 13 Gen-30 MaiDir: Philipp Armbruster / Ingo Martin Stadtmüller; Dir Esc: Erik Petersen
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Gen-8 JunDir: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Dir Esc: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Mar-10 JunDir: Motonori Kobayashi; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Die Schneekönigin (Lange) 8 Abr-3 JunDir: Ingo Martin Stadtmüller; Dir Esc: Johannes Schmid
Aida (Verdi) 5 Oct-13 GenDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Jacopo Spirei
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Oct-2 MarDir: Motonori Kobayashi; Dir Esc: Martin G Berger
Romeo und Zeliha (Merkies) 10 Nov-4 DesDir: Ingo Martin Stadtmüller; Dir Esc: Justo Moret
West Side Story (Bernstein) 24 Nov-22 AbrDir: Philipp Armbruster; Dir Esc: Gil Mehmert
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Gen-2 JunDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Thomas Enzinger
Turandot (Puccini) 9 Feb-3 MaiDir: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Dir Esc: Tomo Sugao
Fin de partie (Kurtag) 18 Abr-17 MaiDir: Johannes Kalitzke / Arnaud Arbet; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Echnaton (Glass) 24 Mai-29 JunDir: Motonori Kobayashi; Dir Esc: Demis Volpi
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Set-28 DesDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Arne Böge
Wonderful Town (Bernstein) 13 Set-15 AbrDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Set-16 MaiDir: Andreas Schüller / Christian Garbosnik; Dir Esc: Axel Köhler
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Set-31 DesDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Nov-14 GenDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Winfried Schneider
Das Märchen vom Zaren Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Nov-9 FebDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Arne Böge
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-23 DesDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Frau Luna (Lincke) 27 Gen-6 JulDir: Andreas Schüller / Yura Yang; Dir Esc: Andy Hallwaxx
Candide (Bernstein) 3 Mar-8 JulDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Winfried Schneider
María de Buenos Aires (Piazzolla) 21 Mar-27 Mai
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Mar-19 MaiDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Radek Stopka
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Abr-17 JunDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Peter Kube
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 Abr-13 JulDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 Mai-10 JunDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Andreas Gergen
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Jun-15 JulDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Axel Köhler
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Set-30 NovDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Winfried Schneider
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Set-5 FebDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Set-7 AbrDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Axel Köhler
Candide (Bernstein) 5 Oct-15 GenDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Winfried Schneider
Die schöne Galathée (von Suppé) 27 Oct-30 JunDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Axel Köhler
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Oct-30 JunDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Axel Köhler
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-27 Mar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-23 DesDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 26 Gen-10 JulDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Frau Luna (Lincke) 9 Feb-3 JulDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Andy Hallwaxx
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Mar-22 MaiDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Axel Köhler
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Mar-19 MaiDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Radek Stopka
Der Mann mit dem Lachen (Nimsgern) 27 Abr-11 JunDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Andreas Gergen
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Mai-6 JulDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Ein Hauch von Venus (Weill) 22 Jun-14 JulDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Matthias Davids
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8 AgoDir: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Jonathan Darlington / Ivan Repušić; Dir Esc: Achim Freyer
La traviata (Verdi) 26 Ago-12 OctDir: Ivan Repušić / Domingo Hindoyan; Dir Esc: Andreas Homoki
La bohème (Puccini) 27 Ago-16 JunDir: John Fiore / Giampaolo Bisanti / Pietro Rizzo; Dir Esc: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Ago-27 MaiDir: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Christoph Gedschold; Dir Esc: Achim Freyer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-23 SetDir: Frédéric Chaslin; Dir Esc: Johannes Erath
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 Set-2 AbrDir: Alessandro De Marchi / Jonathan Darlington; Dir Esc: Grischa Asagaroff
Trouble in Tahiti (Bernstein) 30 Set-14 OctDir: Franz Brochhagen; Dir Esc: Manfred Weiss
Carmen (Bizet) 2 Oct-7 JulDir: Antonino Fogliani / Alejo Pérez / Daniele Callegari; Dir Esc: Axel Köhler
Les Troyens (Berlioz) 3 Oct-3 NovDir: John Fiore; Dir Esc: Lydia Steier
Salome (Strauss) 4-17 OctDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Michael Schulz
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20 Oct-13 NovDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Michiel Dijkema
Schneewitte (Joneleit) 25 Oct-19 NovDir: Clemens Jüngling; Dir Esc: Andrea Kramer
Götterdämmerung (Wagner) 29 Oct-4 FebDir: Christian Thielemann; Dir Esc: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 12 Nov-8 JunDir: Lorenzo Viotti / Eun Sun Kim / Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Nikolaus Lehnhoff
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Nov-6 AbrDir: Giampaolo Bisanti / Pietro Rizzo; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 2-13 DesDir: Johannes Wulff-Woesten; Dir Esc: Christiane Lutz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 DesDir: Moritz Gnann; Dir Esc: Katharina Thalbach
Die tote Stadt (Korngold) 16 Des-2 FebDir: Jeffrey Tate; Dir Esc: David Bösch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 19-27 DesDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-12 GenDir: Marius Stieghorst; Dir Esc: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 13-29 GenDir: Christian Thielemann; Dir Esc: Willy Decker
Die Walküre (Wagner) 14-30 GenDir: Christian Thielemann; Dir Esc: Willy Decker
Siegfried (Wagner) 18 Gen-1 FebDir: Christian Thielemann; Dir Esc: Willy Decker
Der Freischütz (Weber) 10 Feb-5 MarDir: Alexander Soddy / Christoph Gedschold; Dir Esc: Axel Köhler
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Feb-2 JulDir: Asher Fisch; Dir Esc: Florentine Klepper
Otello (Verdi) 3 Mar-30 AbrDir: Daniele Callegari / John Fiore / Pietro Rizzo; Dir Esc: Vincent Boussard
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Mar-1 AbrDir: Antonello Allemandi; Dir Esc: Michael Schulz
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-19 JunDir: Ido Arad; Dir Esc: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 22 Abr-3 MaiDir: Christian Thielemann; Dir Esc: Johannes Schaaf
La forza del destino (Verdi) 28 Abr-19 MaiDir: Mark Wigglesworth; Dir Esc: Keith Warner
Fidelio (Beethoven) 4-17 MaiDir: Adam Fischer; Dir Esc: Christine Mielitz
Das Rätsel der gestohlenen Stimmen (Wulff-Woesten) 13-23 MaiDir: Johannes Wulff-Woesten; Dir Esc: Tom Quaas
Alles Schwindel (Spoliansky) 9-20 JunDir: Max Renne; Dir Esc: Malte C Lachmann
Don Giovanni (Mozart) 17-23 JunDir: Jonathan Darlington; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Il prigioniero (Dallapiccola) 30 Jun-11 JulDir: NN; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Oedipus rex (Stravinsky) 30 Jun-11 JulDir: Erik Nielsen; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
La forza del destino (Verdi) 31 Ago-14 SetDir: Mark Wigglesworth; Dir Esc: Keith Warner
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Set-4 MarDir: Kristiina Poska; Dir Esc: Johannes Erath
Rigoletto (Verdi) 2-7 SetDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Nikolaus Lehnhoff
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Set-17 NovDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Michiel Dijkema
Fidelio (Beethoven) 15 Set-12 OctDir: Jonathan Darlington; Dir Esc: Christine Mielitz
Moses und Aron (Schoenberg,A) 29 Set-15 OctDir: Alan Gilbert; Dir Esc: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 1 Oct-8 JunDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Axel Köhler
Satyricon (Maderna) 13-20 OctDir: Pietro Borgonovo; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Oct-6 JunDir: Nikolaj Znaider / Felix Krieger / Christoph Gedschold / Moritz Gnann; Dir Esc: Achim Freyer
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 Oct-7 NovDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Das Rätsel der gestohlenen Stimmen (Wulff-Woesten) 27 Oct-7 NovDir: Johannes Wulff-Woesten; Dir Esc: Tom Quaas
Pelléas et Mélisande (Debussy) 9 Nov-1 DesDir: Mikko Franck; Dir Esc: Alex Ollé
La traviata (Verdi) 23 Nov-19 GenDir: Giampaolo Bisanti / Stefano Ranzani; Dir Esc: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-14 DesDir: Christian Thielemann; Dir Esc: David Hermann
Arabella (Strauss) 7-13 DesDir: Asher Fisch; Dir Esc: Florentine Klepper
Häuptling Abendwind (Offenbach) 14 Des-26 GenDir: Thomas Leo Cadenbach; Dir Esc: Manfred Weiss
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DesDir: Asher Fisch; Dir Esc: Katharina Thalbach
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 20 Des-20 GenDir: Ekkehard Klemm; Dir Esc: Manfred Weiss
Cabaret (Kander) 21 Des-8 GenDir: Max Renne; Dir Esc: Manfred Weiss
La bohème (Puccini) 27 Des-12 JulDir: Daniele Callegari / Speranza Scappucci; Dir Esc: Christine Mielitz
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Gen-1 MarDir: Christian Thielemann / John Fiore; Dir Esc: Florentine Klepper
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Gen-8 FebDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Jérôme Savary
Tannhäuser (Wagner) 17 Feb-10 MarDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die verkaufte Braut (Smetana) 8 Mar-2 MaiDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Mariame Clément
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Mar-20 AbrDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Grischa Asagaroff
Tosca (Puccini) 14 Mar-7 JunDir: Ivan Repušić; Dir Esc: Johannes Schaaf
Trouble in Tahiti (Bernstein) 15-24 MarDir: Franz Brochhagen; Dir Esc: Manfred Weiss
Platée (Rameau) 6-29 AbrDir: Paul Agnew; Dir Esc: Rolando Villazón
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 13-21 AbrDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
4.48 Psychosis (Venables) 26 Abr-10 MaiDir: Max Renne; Dir Esc: Isabel Ostermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Abr-5 MaiDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Don Giovanni (Mozart) 22 Mai-20 JunDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Nabucco (Verdi) 25 Mai-21 JunDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: David Bösch
Die tote Stadt (Korngold) 31 Mai-4 JunDir: Dmitri Jurowski; Dir Esc: David Bösch
Les Huguenots (Meyerbeer) 29 Jun-13 JulDir: Alexander Vedernikov; Dir Esc: Peter Konwitschny
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
La Cenerentola (Rossini) 17 Set-15 AbrDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle
Turandot (Puccini) 23 Set-1 OctDir: Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Huan-Hsiung Li
Gullivers Reise (Resch) 3 Oct-11 JulDir: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Dir Esc: Marcelo Diaz
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Oct-17 JunDir: Axel Kober / Christoph Stöcker; Dir Esc: Suzanne Andrade / Barrie Kosky
Suor Angelica (Puccini) 5 Oct-8 NovDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Il tabarro (Puccini) 5 Oct-8 NovDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 5 Oct-8 NovDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Oct-12 JunDir: Johannes Wildner / Antonino Fogliani; Dir Esc: András Fricsay
Wozzeck (Berg) 20 Oct-26 NovDir: Axel Kober; Dir Esc: Stefan Herheim
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 Oct-10 DesDir: Antonino Fogliani / Wen-Pin Chien; Dir Esc: Christof Loy
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Oct-19 JunDir: David Crescenzi / Stefan Klingele; Dir Esc: Michael Hampe
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Oct-18 GenDir: David Crescenzi / Antonino Fogliani; Dir Esc: Christof Loy
Das Rheingold (Wagner) 4 Nov-21 DesDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Madama Butterfly (Puccini) 18 Nov-13 JulDir: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-14 GenDir: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut / Wen-Pin Chien / Axel Kober; Dir Esc: Esther Mertel, Andreas Meyer-Hanno
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Des-16 JunDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Guy Joosten
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 19 Des-11 FebDir: Patrick Francis Chestnut / Lukas Beikircher; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Tosca (Puccini) 30 Des-9 GenDir: Wen-Pin Chien / Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Don Pasquale (Donizetti) 3 Gen-1 JulDir: Wen-Pin Chien / Jesse Wong / Jonathan Brandani; Dir Esc: Rolando Villazón
Un ballo in maschera (Verdi) 7-21 GenDir: Lukas Beikircher / Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Stein Winge
Madama Butterfly (Puccini) 20-30 GenDir: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Die Walküre (Wagner) 28 Gen-31 MarDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 4 Feb-3 JulDir: Jesse Wong; Dir Esc: Philipp Westerbarkei
Aida (Verdi) 17 Feb-22 JunDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Don Pasquale (Donizetti) 22 Feb-2 JunDir: Jonathan Brandani / David Crescenzi / Jesse Wong; Dir Esc: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 23 Feb-31 MaiDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: David Hermann
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 9 Mar-21 MaiDir: Marc Piollet; Dir Esc: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Mar-9 MaiDir: Lukas Beikircher / Stefan Klingele; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Gold! (Evers) 1-25 Abr
Siegfried (Wagner) 7 Abr-10 MaiDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Pagliacci (Leoncavallo) 7-29 AbrDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-29 AbrDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Christof Loy
Pygmalion (Donizetti) 22 Abr-20 MaiDir: Ville Enckelmann; Dir Esc: Volker Böhm
Ariadne (Martinů) 22 Abr-20 MaiDir: Jesse Wong; Dir Esc: Kinga Szilágyi
Peter Grimes (Britten) 6-8 MaiDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Immo Karaman
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Mai-23 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Otto Schenk
Die Walküre (Wagner) 31 Mai-24 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 Jun-4 JulDir: Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Adolf Dresen
La traviata (Verdi) 14 Set-6 OctDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Andreas Homoki
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Set-23 MaiDir: Axel Kober; Dir Esc: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Arabella (Strauss) 21 Set-3 OctDir: Axel Kober; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Die Schneekönigin (Lange) 21 Set-29 NovDir: Ville Enckelmann; Dir Esc: Johannes Schmid
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Set-18 DesDir: Axel Kober / David Crescenzi; Dir Esc: Michael Hampe
Tosca (Puccini) 29 Set-5 AbrDir: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Rigoletto (Verdi) 30 Set-21 OctDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: David Hermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13 Oct-14 NovDir: Stefan Klingele; Dir Esc: András Fricsay
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 13 Oct-14 NovDir: Lukas Beikircher / Marc Piollet; Dir Esc: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Oct-13 NovDir: Ville Enckelmann
Götterdämmerung (Wagner) 27 Oct-23 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Oct-17 FebDir: David Crescenzi; Dir Esc: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Oct-17 DesDir: David Crescenzi; Dir Esc: Christof Loy
La Cenerentola (Rossini) 3 Nov-7 MarDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle
Otello (Verdi) 15 Nov-12 DesDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Michael Thalheimer
Don Giovanni (Mozart) 17 Nov-21 DesDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Karoline Gruber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-29 DesDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Andreas Meyer-Hanno(original), Esther Mertel(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Des-20 JunDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Axel Köhler
Maria Stuarda (Donizetti) 9 Des-9 FebDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Guy Joosten
Xerxes (Handel) 17-31 GenDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Stefan Herheim
Don Pasquale (Donizetti) 18 Gen-3 FebDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Rolando Villazón
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 24 Gen-7 AbrDir: Jesse Wong; Dir Esc: Philipp Westerbarkei
Siegfried (Wagner) 26 Gen-30 MaiDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Feb-2 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Schade, dass sie eine Hure war (Schreier) 16 Feb-17 MarDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: David Hermann
Falstaff (Verdi) 24 Feb-3 AbrDir: David Crescenzi; Dir Esc: Michael Hampe
Der feurige Engel (Prokofiev,S) 9-31 MarDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Immo Karaman
Roméo et Juliette (Gounod) 30 Mar-26 MaiDir: David Crescenzi; Dir Esc: Philipp Westerbarkei
Gold! (Evers) 1-25 AbrDir Esc: Ilaria Lanzino
Madama Butterfly (Puccini) 21 Abr-8 JulDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Don Carlo (Verdi) 10 Mai-5 JulDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Guy Joosten
Das Rheingold (Wagner) 23 MaiDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 25 Mai-14 JulDir: Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Lydia Steier
Geisterritter (Reynolds) 19 Jun-10 JulDir: Patrick Francis Chestnut; Dir Esc: Eric Petersen
Die Walküre (Wagner) 26 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 30 Nov-11 FebDir: Mario Hartmuth; Dir Esc: Lars Wernecke
Così fan tutte (Mozart) 5 Mai-8 JunDir: Mario Hartmuth; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Carmen (Bizet) 5 Feb-12 AbrDir: Philippe Bach; Dir Esc: Jasmina Hadziahmetovic
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Der Troubadour (Verdi) 10-27 AgoDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Jürgen R Weber
Pariser Leben (Offenbach) 2-14 SetDir: Peter Leipold; Dir Esc: Samuel Bächli
Roméo et Juliette (Gounod) 17 Set-18 OctDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Federico Grazzini
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Set-31 MarDir: Joana Mallwitz / Samuel Bächli; Dir Esc: Sandra Leupold
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6 Oct-27 DesDir: Zoi Tsokanou; Dir Esc: Ester Ambrosino
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Oct-19 DesDir: Peter Leipold; Dir Esc: Lutz Schwarz
Medea (Cherubini) 11 Nov-21 DesDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 16 Des-23 MarDir: Joana Mallwitz / Chanmin Chung; Dir Esc: Axel Köhler
West Side Story (Bernstein) 5 Gen-21 FebDir: Chanmin Chung; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
La Calisto (Cavalli) 1 Mar-12 MaiDir: Chanmin Chung; Dir Esc: Samuel Bächli
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 Mar-20 MaiDir: Xu Zhong / Chanmin Chung / Andrea Sanguineti; Dir Esc: Guy Montavon
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 18 Abr-17 MaiDir: Ralph Neubert; Dir Esc: Fernando Blumenthal
Agnes von Hohenstaufen (Spontini) 1-10 JunDir: Zoi Tsokanou; Dir Esc: Marc Adam
Carmen (Bizet) 3-26 AgoDir: Samuel Bächli / Chanmin Chung / Myron Michailidis; Dir Esc: Guy Montavon
Fra Diavolo (Auber) 6 Oct-26 DesDir: Chanmin Chung; Dir Esc: Hendrik Müller
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Oct-4 GenDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Sandra Leupold
Im weißen Rößl (Benatzky) 15 Des-22 AbrDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Gen-16 MarDir: Myron Michailidis; Dir Esc: Axel Köhler
Dead Man Walking (Heggie) 23 Mar-14 Abr
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 5 Abr-24 MaiDir: Ralph Neubert; Dir Esc: Fernando Blumenthal
Aida (Verdi) 27 Abr-15 WildMsgNo!
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Oct-18 GenDir: Tomáš Netopil / Johannes Witt / Golo Berg; Dir Esc: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Rigoletto (Verdi) 21 Oct-19 NovDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Frank Hilbrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Nov-7 GenDir: Friedrich Haider / Johannes Witt; Dir Esc: Marie-Helen Joël
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Nov-9 DesDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Ezio Toffolutti
Il trovatore (Verdi) 2 Des-9 JunDir: Giacomo Sagripanti / Friedrich Haider / Matteo Beltrami; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La bohème (Puccini) 8 Des-5 GenDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Silviu Purcărete
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Des-11 FebDir: Johannes Witt / Volker Perplies; Dir Esc: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 19 Gen-2 MarDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Turandot (Puccini) 2 Feb-1 AbrDir: Ed Spanjaard; Dir Esc: Tilman Knabe
Hans Heiling (Marschner) 24 Feb-22 JunDir: Frank Beermann; Dir Esc: Andreas Baesler
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Mar-6 AbrDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Jetske Mijnssen
Salome (Strauss) 31 Mar-1 JulDir: Tomáš Netopil / Georg Fritzsch; Dir Esc: Mariame Clément
Lohengrin (Wagner) 8 Abr-6 MaiDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
La traviata (Verdi) 21 Abr-26 MaiDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Madama Butterfly (Puccini) 5 Mai-24 JunDir: Giuseppe Finzi; Dir Esc: Tilman Knabe
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 3 Jun-13 JulDir: Johannes Witt; Dir Esc: Bruno Klimek
Die Walküre (Wagner) 30 Jun-8 JulDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Set-31 DesDir: Johannes Witt; Dir Esc: Bruno Klimek
Carmen (Bizet) 13 Oct-17 MarDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Lotte de Beer
Aida (Verdi) 20 Oct-17 NovDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
La bohème (Puccini) 2 Nov-15 DesDir: Andrea Sanguineti; Dir Esc: Silviu Purcărete
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Nov-21 AbrDir: Friedrich Haider / Johannes Witt; Dir Esc: Ezio Toffolutti
Der Freischütz (Weber) 8 Des-7 JunDir: Tomáš Netopil / Robert Jindra; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Des-6 GenDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Marie-Helen Joël
Salome (Strauss) 19 Gen-10 MarDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Mariame Clément
Otello (Verdi) 2 Feb-28 JunDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Roland Schwab
Don Giovanni (Mozart) 9 Feb-28 AbrDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Stefan Herheim
Der Ring an einem Abend (Wagner) 24 Feb-5 JulDir: Robert Jindra
Medea (Reimann) 23 Mar-10 MaiDir: Robert Jindra; Dir Esc: Kay Link
Luisa Miller (Verdi) 30 Mar-5 MaiDir: Marco Comin; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 13 Abr-14 JulDir: Robert Jindra; Dir Esc: Christine Mielitz
Die Märchenwelt zur Kur bestellt (Feckler) 30 Abr-19 JunDir: Heribert Feckler; Dir Esc: Marie-Helen Joël
Così fan tutte (Mozart) 1 Jun-13 JulDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Stephen Lawless
Rusalka (Dvořák,A) 15 Jun-7 JulDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Lotte de Beer
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 4 Nov-15 JunDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Peter Grisebach
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Gen-24 JunDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Pagliacci (Leoncavallo) 20 Gen-24 JunDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Madame Pompadour (Fall) 10 Mar-21 JunDir: Marc Niemann; Dir Esc: Arne Böge
Le Grand Macabre (Ligeti) 5 Mai-29 JunDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Le grand macabre (Ligeti) 5 Mai-29 JunDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
La petite messe solennelle (Rossini) 15 MaiDir: Peter Sommerer
Singin' in the Rain (Brown,I) 29 SetDir: Ingo Martin Stadtmüller; Dir Esc: Markus Hertel
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 OctDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Wolfram Apprich
Aschenputtel (Rossini) 4 NovDir: Peter Geilich; Dir Esc: Cecilia Ward
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 19 GenDir Esc: Markus Hertel
Manon Lescaut (Puccini) 16 MarDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Peter Grisebach
Vanessa (Barber) 4 MaiDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Ago-26 DesDir: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; Dir Esc: Christof Loy(original), Ute M Engelhardt(revival)
Il trovatore (Verdi) 10 Set-13 GenDir: Jader Bignamini; Dir Esc: David Bösch
Vanessa (Barber) 15 Set-5 OctDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Katharina Thoma
Rinaldo (Handel) 16 Set-3 OctDir: Simone Di Felice; Dir Esc: Ted Huffman
Peter Grimes (Britten) 8-27 OctDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Keith Warner
Dido and Aeneas (Purcell) 13 Oct-4 NovDir: Karsten Januschke; Dir Esc: Barrie Kosky
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 13 Oct-4 NovDir: Karsten Januschke; Dir Esc: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Oct-19 NovDir: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; Dir Esc: Dorothea Kirschbaum
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 23-30 Oct
Der Mieter (Herrmann,A) 12 Nov-7 DesDir: Kazushi Ono / Karsten Januschke; Dir Esc: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 17 Nov-1 GenDir: Rory Macdonald / Nikolai Petersen; Dir Esc: Christof Loy
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 26 Nov-16 DesDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Werther (Massenet) 8 Des-7 GenDir: Lorenzo Viotti; Dir Esc: Willy Decker
Capriccio (Strauss) 14 Gen-18 FebDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Iwan Sussanin (Glinka) 19-27 GenDir: Justin Brown; Dir Esc: Harry Kupfer
Enrico (Trojahn) 21 Gen-4 FebDir: Roland Böer; Dir Esc: Tobias Heyder
Roberto Devereux (Donizetti) 2-4 FebDir: Giuliano Carella
Rigoletto (Verdi) 3 Feb-8 MarDir: Alexander Prior / Simone Di Felice; Dir Esc: Hendrik Müller
L'Africaine (Meyerbeer) 20 Feb-2 AbrDir: Antonello Manacorda; Dir Esc: Tobias Kratzer
Il serpente di bronzo (Zelenka) 22 Feb-5 MarDir: Franck Ollu; Dir Esc: Corinna Tetzel
A Wintery Spring (Haddad) 22 Feb-5 MarDir: Franck Ollu; Dir Esc: Corinna Tetzel
Die Passagierin (Weinberg) 3-30 MarDir: Leo Hussain; Dir Esc: Anselm Weber
La Cenerentola (Rossini) 10 Mar-14 AbrDir: Vlad Iftinca; Dir Esc: Keith Warner
Aus einem Totenhaus (Janáček) 1-29 AbrDir: Tito Ceccherini; Dir Esc: David Hermann
Das Rheingold (Wagner) 13 Abr-6 MaiDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Vera Nemirova
La sonnambula (Bellini) 20 Abr-12 MaiDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Tina Lanik
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Mai-25 JunDir: Joana Mallwitz; Dir Esc: Claus Guth
Billy Budd (Britten) 19 Mai-9 JunDir: Erik Nielsen; Dir Esc: Richard Jones
Adriana Lecouvreur (Cilea) 26 Mai-24 JunDir: Steven Sloane; Dir Esc: Vincent Boussard
Norma (Bellini) 10-27 JunDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Christof Loy
Otello (Verdi) 19 Ago-16 SetDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Johannes Erath
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Ago-25 DesDir: Simone Di Felice / Sebastian Weigle / Florian Erdl; Dir Esc: Alfred Kirchner
Tri Sestri (Eötvös) 9 Set-3 OctDir: Dennis Russell Davies, Nikolai Petersen; Dir Esc: Dorothea Kirschbaum
Lost Highway (Neuwirth) 12-23 SetDir: Karsten Januschke; Dir Esc: Yuval Sharon
Tosca (Puccini) 22 Set-20 OctDir: Lorenzo Viotti; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Rusalka (Dvořák,A) 28 Set-27 OctDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Jim Lucassen
Capriccio (Strauss) 6 Oct-4 NovDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Oct-1 DesDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Lydia Steier
Oedipus rex (Stravinsky) 28 Oct-1 DesDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Lydia Steier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-30 NovDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Il corsaro (concert) (Verdi) 7-9 NovDir: Francesco Lanzillotta
I puritani (Bellini) 2 Des-18 GenDir: Tito Ceccherini; Dir Esc: Vincent Boussard
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-30 DesDir: David Afkham; Dir Esc: Keith Warner
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Des-20 GenDir: Hartmut Keil; Dir Esc: Claus Guth
Xerxes (Handel) 5 Gen-2 FebDir: Constantinos Carydis; Dir Esc: Tilmann Köhler
Rinaldo (Handel) 12-23 GenDir: Simone Di Felice; Dir Esc: Ted Huffman
La forza del destino (Verdi) 27 Gen-26 MaiDir: Jader Bignamini / Gaetano Soliman; Dir Esc: Tobias Kratzer
Daphne (Strauss) 1-20 FebDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Claus Guth
Mina (Dierksen) 2-6 FebDir: Uwe Dierksen; Dir Esc: Ute M Engelhardt
Dalibor (Smetana) 24 Feb-30 MarDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Florentine Klepper
Carmen (Bizet) 1 Mar-4 AbrDir: Leo Hussain; Dir Esc: Barrie Kosky
Wozzeck (Berg) 9 Mar-12 AbrDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Christof Loy
Der ferne Klang (Schreker) 31 Mar-11 MaiDir: Sebastian Weigle / Florian Erdl; Dir Esc: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-22 AbrDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Guillaume Bernardi
Die Walküre (Wagner) 21 Abr-8 MaiDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Vera Nemirova
Rodelinda (Handel) 12 Mai-8 JunDir: Andrea Marcon; Dir Esc: Claus Guth
Król Roger (Szymanowski) 2-29 JunDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Johannes Erath
Norma (Bellini) 7-28 JunDir Esc: Christof Loy
The Medium (Menotti) 15-29 JunDir: Nikolai Petersen; Dir Esc: Hans Walter Richter
Satyricon (Maderna) 15-29 JunDir: Simone Di Felice; Dir Esc: Nelly Danker
La Damnation de Faust (Berlioz) 16-30 JunDir: Roland Böer; Dir Esc: Harry Kupfer
Freiberg, Mittelsächsisches Theater  / 
Anatevka (Bock) 8 Set-29 DesDir: Alexander Livenson; Dir Esc: Arila Siegert
Romeo und Julia (Bellini) 11-15 OctDir: Juheon Han; Dir Esc: Ralf-Peter Schulze
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Nov-8 MaiDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Judica Semler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 25 Nov-27 DesDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Ralf-Peter Schulze
Arabella (Strauss) 19 Gen-6 FebDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Judica Semler
Così fan tutte (Mozart) 28 Abr-2 JunDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Judica Semler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 17 Jun-22 Jul
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Oct-25 MarDir: Fabrice Bollon / Daniel Carter / Johannes Knapp; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Love Life (Weill) 9 Des-6 AbrDir: James Holmes / Daniel Carter / Johannes Knapp; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Katja Kabanowa (Janáček) 27 Gen-2 JunDir: Fabrice Bollon / Daniel Carter; Dir Esc: Tilman Knabe
Angels in America (Eötvös) 10 Mar-3 JunDir: Daniel Carter; Dir Esc: Ingo Kerkhof
La bohème (Puccini) 21 Abr-20 JulDir: Daniel Carter / Johannes Knapp; Dir Esc: Frank Hilbrich
The Black Forest Chainsaw Opera (Günther,I) 5 Mai-14 JulDir Esc: Stef Lernous
Coraline (Turnage) 9 Jun-21 JulDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Aletta Collins
Coraline (Turnage) 23 Set-4 OctDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Aletta Collins
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Set-17 MarDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Peter Carp
La bohème (Puccini) 14 Oct-1 NovDir Esc: Frank Hilbrich
Wunderland (Schreier) 4 Nov-13 GenDir Esc: Jörg Behr
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Nov-20 Des
Hulda (Franck) 16 Feb-23 Mar
Don Giovanni (Mozart) 12 Abr-9 Mai
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Mai-5 Jun
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Tosca (Puccini) 31 OctDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Hans Walter Richter
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 GenDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Benjamin Prins
Jenůfa (Janáček) 22 MarDir: Martin Doubravský; Dir Esc: Linda Keprtová
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 MaiDir: Miloš Formáček; Dir Esc: Rudolf Pfister
Die Macht des Schicksals (Verdi) 30 OctDir: Domonkos Héja; Dir Esc: André Bücker
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 FebDir: Milan Kañák; Dir Esc: Martin Otava
Peter Grimes (Britten) 13 AbrDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Alexander Charim
Carmen (Bizet) 4 JunDir: Philippe Bach; Dir Esc: Jasmina Hadziahmetovic
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-24 SetDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Set-5 GenDir: Yura Yang / Thomas Rimes; Dir Esc: Michiel Dijkema
Mathis der Maler (Hindemith) 28 Oct-30 DesDir: Rasmus Baumann / Alexander Binder; Dir Esc: Michael Schulz
Der Messias (Handel) 16-31 DesDir: Askan Geisler
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 23 DesDir: Heribert Feckler; Dir Esc: Michael Schulz
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Gen-29 AbrDir: Rasmus Baumann / Gabor Hontvári; Dir Esc: Ben Baur
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Feb-25 MarDir: Thomas Rimes; Dir Esc: Rahel Thiel
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 31 Mar-31 MaiDir: Stefan Malzew / Bernhard Stengel; Dir Esc: Dominique Horwitz
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Mai-7 JulDir: Thomas Rimes / Yura Yang; Dir Esc: Michael Schulz
Nabucco (Verdi) 16 Jun-8 JulDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Sonja Trebes
Nabucco (Verdi) 16 Set-18 NovDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Sonja Trebes
Mass (Bernstein) 6 Oct-20 GenDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Richard Siegal
Königskinder (Humperdinck) 24 Nov-3 MarDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Tobias Ribitzki
Die Perlenfischer (Bizet) 22 Des-27 AbrDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Manuel Schmitt
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 26 Gen-4 MaiDir: Thomas Rimes; Dir Esc: Jan Peter
Das Rheingold (Wagner) 11 Mai-30 JunDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Michael Schulz
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 15 Jun-7 JulDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Michiel Dijkema
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 22 JunDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Michiel Dijkema
Gera, Theater und Philharmonie Thüringen  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 24 Set-22 JunDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Michael Wallner
Rigoletto (Verdi) 6 Oct-13 GenDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kay Kuntze
Der Freischütz (Weber) 8-14 OctDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Bruno Berger-Gorski
Don Pasquale (Donizetti) 20 Oct-28 GenDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Axel Köhler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 Nov-8 DesDir: Takahiro Nagasaki; Dir Esc: Roland Schwab
Saul in Ein Dor (Tal) 19 Nov-21 GenDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Michael Dissmeier
Die Jugend Abrahams (Gnessin) 19 Nov-21 GenDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Michael Dissmeier
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9 Feb-2 AbrDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kobie van Rensburg
Weiße Rose (Zimmermann,U) 10 Feb-17 MarDir: Takahiro Nagasaki; Dir Esc: Juliane Stephan
Mazepa (Tchaikovsky,P) 11 Mar-15 AbrDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kay Kuntze
Oedipe (Enescu) 13 Abr-18 MaiDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kay Kuntze
Die verkaufte Braut (Smetana) 27 Mai-17 JunDir: Takahiro Nagasaki; Dir Esc: Kay Kuntze
Cabaret (Kander) 28+ SetDir: Olav Kröger; Dir Esc: Lydia Bunk
Der Vogelhändler (Zeller,C) 30+ SetDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Bernhard Stengele
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 30+ NovDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kay Kuntze
Die Passagierin (Weinberg) 8+ MarDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kay Kuntze
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 4+ Mai
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Don Giovanni (Mozart) 16 Set-25 FebDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Wolfgang Hofmann
Häuptling Abendwind (Offenbach) 21 Set-18 FebDir: Wolfgang Wels; Dir Esc: Wolfgang Hofmann
Ein Herbstmanöver (Kálmán,E) 28 Oct-24 JunDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Balázs Kovalik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 Des-26 MaiDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Hans Hollmann
La forza del destino (Verdi) 3 Mar-7 AbrDir: Michael Hofstetter
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 24 Mar-29 JunDir: Jan Hoffmann; Dir Esc: Cathérine Miville
Mala vita (Giordano) 15 SetDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Wolfgang Hofmann
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 DesDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Thomas Goritzki
Königskinder (concert) (Humperdinck) 10 FebDir: Michael Hofstetter
La resurrezione (Handel) 16 MarDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Balázs Kovalik
Alp Arslan (van Schoor) 4 Mai
Goerlitz, Gerhart-Hauptmann-Theater  / 
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 7 Oct-26 MaiDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Steffen Piontek
Der Konsul (Menotti) 18 Nov-8 AbrDir: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; Dir Esc: Dorotty Szalma
The Producers (Brooks) 30 DesDir: Albert Seidl; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Frau Luna (Lincke) 12 Gen-4 MarDir: Albert Seidl; Dir Esc: Steffen Piontek
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MaiDir: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; Dir Esc: François De Carpentries
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Abr-1 JunDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Birgit Scherzer
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Set-28 AbrDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Steffen Piontek
Der Zauberer von Oz (Arlen) 7 Oct-24 MarDir: Albert Seidl; Dir Esc: Sabine Sterken
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 17 Nov-23 MarDir: Ewa Strusińska; Dir Esc: Sabine Sterken
Wiener Blut (Strauss,J) 23 Nov-31 MarDir: Albert Seidl; Dir Esc: Steffen Piontek
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 MarDir: Albert Seidl; Dir Esc: Birgit Scherzer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 30 Mar-26 MaiDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Ansgar Weigner
Fidelio (Beethoven) 11 Mai-16 JunDir: Ewa Strusińska; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Die Dreigroschenoper (Weill) 22 Jun-14 JulDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Dorotty Szalma
Hagen, Theater Hagen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 Set-16 DesDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Tosca (Puccini) 28 Oct-11 MarDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 5 Nov-9 GenDir: Andrey Doynikov; Dir Esc: Corinna Jarosch
Frau Luna (Lincke) 2 Des-20 MaiDir: Rodrigo Tomillo; Dir Esc: Holger Potocki
Ritter Roland (Haydn) 3 Feb-3 JunDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Aida (Verdi) 3 Mar-5 JulDir: Rodrigo Tomillo; Dir Esc: Thilo Borowczak
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 Mar-24 JunDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Mascha Pörzgen
Everest (Talbot) 5 Mai-1 JulDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Johannes Erath
Kiss me, Kate (Porter) 16 Jun-8 JulDir: Steffen Müller-Gabriel; Dir Esc: Roland Hüve
Kiss me, Kate (Porter) 9 Set-9 FebDir: Steffen Müller-Gabriel; Dir Esc: Roland Hüve
Simon Boccanegra (Verdi) 29 Set-2 MaiDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Magdalena Fuchsberger
Pariser Leben (Offenbach) 27 Oct-12 MaiDir: Rodrigo Tomillo; Dir Esc: Holger Potocki
Rusalka (Dvořák,A) 1 Des-10 MaiDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Nina Kupczyk
Il turco in Italia (Rossini) 2 Feb-30 JunDir: Steffen Müller-Gabriel
Tristan und Isolde (Wagner) 7 Abr-10 JunDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (concert) (Monteverdi) 18-20 AbrDir: Andrey Doynikov; Dir Esc: Francis Hüsers
Halle, Oper Halle  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26-30 AgoDir: Kay Stromberg; Dir Esc: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 27 Ago-1 OctDir: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Dir Esc: Christian Schuller
Fidelio (Beethoven) 15 Set-5 GenDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Florian Lutz
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Set-14 OctDir: Josep Caballé Domenech / Christopher Sprenger; Dir Esc: Florian Lutz
Jephtha (Handel) 20 Oct-24 NovDir: Christoph Spering; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Luther (Strasnoy) 22-23 OctDir: Michael Wendeberg; Dir Esc: Andreas Morell
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 1-8 NovDir: Michael Wendeberg
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26 Nov-12 GenDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Daniel Bonilla-Torres
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-22 DesDir: Michael Wendeberg / Christopher Sprenger; Dir Esc: Matthias Hüstebeck
Aida (Verdi) 20 Gen-20 AbrDir: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Dir Esc: Michael von zur Mühlen
Die Dreigroschenoper (Weill) 18 Feb-17 JunDir: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; Dir Esc: Henriette Hörnigk
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Mar-24 JunDir: Josep Caballé Domenech / Peter Schedding; Dir Esc: Martin Miotk
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Mar-25 MaiDir: Josep Caballé Domenech; Dir Esc: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 18 Mar-23 JunDir: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Mein Staat als Freund und Geliebte (Kreidler) 27 Abr-22 JunDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Johannes Kreidler
Così fan tutte (Mozart) 20-21 MaiDir: Kay Stromberg; Dir Esc: Axel Köhler
Berenice (Handel) 25 Mai-7 JunDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Jephta (Handel) 1-10 JunDir: Christoph Spering; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Jephtha (Handel) 1-10 JunDir: Christoph Spering; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Messa da Requiem (Verdi) 14 Set-5 JulDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Florian Lutz
L'Africaine (Meyerbeer) 29 Set-7 JulDir: Michael Wendeberg; Dir Esc: Thomas Goerge, Lionel Somé
Die Dreigroschenoper (Weill) 12+ OctDir: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; Dir Esc: Henriette Hörnigk
Berenice (Handel) 20+ OctDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Jochen Biganzoli
María de Buenos Aires (Piazzolla) 2 NovDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Daniel Bonilla-Torres
Annie (Strouse) 3+ NovDir: Peter Schedding; Dir Esc: Peter Dehler
Die Dreigroschenoper (Weill) 10+ NovDir: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; Dir Esc: Henriette Hörnigk
Berenice (Handel) 18+ NovDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 24+ NovDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Tobias Kratzer
Bastien und Bastienne (Mozart) 24 Nov-22 MaiDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Tobias Kratzer
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 8 Des-12 MaiDir: Kay Stromberg; Dir Esc: Annegret Hahn
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 Feb-10 MaiDir: Michael Wendeberg; Dir Esc: Paul-Georg Dittrich
Im Stein (Muntendorf) 26 Abr-7 JunDir: Michael Wendeberg; Dir Esc: Michael von zur Mühlen
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 28+ AbrDir: Kax Stromberg; Dir Esc: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 5+ MaiDir: Josep Caballé Domenech; Dir Esc: Christian Schuller
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 31 Mai-6 JunDir: Michael Hofsetter; Dir Esc: Peter Konwitschny
Berenice (Handel) 5 JunDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
La gazzetta (Rossini) 6 Oct-24 JunDir: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Dir Esc: Alfonso Romero Mora
La rondine (Puccini) 15 Des-26 MaiDir: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Dir Esc: Ini Gerath
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 9-18 FebDir: Ulrich Windfuhr
Orlando furioso (Vivaldi) 23 Feb-29 AbrDir: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Dir Esc: Andreas Franz
Rigoletto (Verdi) 21 Set-30 NovDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Die lustige Witwe (Lehár) 7-31 DesDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Stefan Haufe
Die Lustige Witwe (Lehar) 7 Des-27 GenDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Stefan Haufe
Adina (Rossini) 15 Feb-28 AbrDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Alfonso Romero Mora
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10-19 MaiDir: Ulrich Windfuhr; Dir Esc: Marius Adam
Offenbachs Traum (Husmann) 24 Mai-20 JunDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Parsifal (Wagner) 16 Set-3 OctDir: Kent Nagano; Dir Esc: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Set-12 OctDir: Josep Caballé Domenech; Dir Esc: Giancarlo Del Monaco
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Set-12 OctDir: Josep Caballé Domenech; Dir Esc: Giancarlo Del Monaco
Der Freischütz (Weber) 1-13 OctDir: Christof Perick / Christoph Gedschold; Dir Esc: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 6 Oct-22 MarDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Johannes Erath
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Oct-2 NovDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Claus Guth
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 29 Oct-11 NovDir: Václav Luks; Dir Esc: Willy Decker(original), Jan Eßinger(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 12 Nov-16 MarDir: Kent Nagano / Carlo Rizzari; Dir Esc: Vincent Boussard
Isoldes Abendbrot (Marthaler) 18-26 NovDir: Bendix Dethleffsen; Dir Esc: Christoph Marthaler
Wozzeck (Berg) 19 Nov-1 DesDir: Kent Nagano; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-10 MaiDir: Adrian Müller; Dir Esc: Jette Steckel
La bohème (Puccini) 2-19 DesDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-27 DesDir: Adrian Müller; Dir Esc: Peter Beauvais
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 20 Des-1 GenDir: Alessandro De Marchi
La Belle Hélène (Offenbach) 25 Des-19 GenDir: Nathan Brock; Dir Esc: Renaud Doucet
Die Walküre (Wagner) 7-20 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Claus Guth
Manon Lescaut (Puccini) 7 Gen-16 NovDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Lulu (Berg) 27 Gen-8 FebDir: Kent Nagano; Dir Esc: Christoph Marthaler
Fidelio (Beethoven) 28 Gen-9 MaiDir: Kent Nagano; Dir Esc: Georges Delnon
Stilles Meer (Hosokawa) 31 Gen-7 FebDir: Kent Nagano; Dir Esc: Oriza Hirata
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-22 FebDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Adolf Dresen
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-28 FebDir: Wolf Tobias Maximilian Müller; Dir Esc: Anja Krietsch
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-17 FebDir: Carlo Rizzari; Dir Esc: Gilbert Deflo
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Feb-2 MarDir: Johannes Fritzsch; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Rigoletto (Verdi) 23 Feb-10 MarDir: Carlo Rizzari; Dir Esc: Andreas Homoki
Senza sangue (Eötvös) 25 Feb-9 MarDir: Peter Eötvös; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Messa da Requiem (Verdi) 11-31 MarDir: Kevin John Edusei; Dir Esc: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 21 Mar-17 AbrDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Robert Carsen
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Mar-9 AbrDir: Peter Eötvös; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Aida (Verdi) 25 Mar-14 AbrDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Guy Joosten
I.th.Ak.A. (Penderbayne) 6-19 AbrDir: Barbara Kler; Dir Esc: Paul-Georg Dittrich
Faust (Gounod) 15-28 AbrDir: Christopher Ward; Dir Esc: Andreas Homoki
Das Rheingold (Wagner) 18-29 MaiDir: Christof Perick; Dir Esc: Claus Guth
Frankenstein (Dvorak,J) 20-27 MaiDir: Johannes Harneit; Dir Esc: Philipp Stölzl, Philipp M Krenn
Benjamin (Ruzicka) 3-16 JunDir: Peter Ruzicka; Dir Esc: Yona Kim
Otello (Verdi) 5-20 JunDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Calixto Bieito
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-21 JunDir: Nathan Brock; Dir Esc: Stefan Herheim
Miriways (Telemann) 29 Jun-7 JulDir: Volker Krafft; Dir Esc: Holger Liebig
Così fan tutte (Mozart) 8-29 SetDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Herbert Fritsch
Luisa Miller (Verdi) 22 Set-11 OctDir: Alexander Joel; Dir Esc: Andreas Homoki
Alcina (Handel) 30 Set-9 OctDir: Riccardo Minasi; Dir Esc: Christof Loy
Die tote Stadt (Korngold) 2-13 OctDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Karoline Gruber
Il turco in Italia (Rossini) 12-23 OctDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Christof Loy
Benjamin (Ruzicka) 14-19 OctDir: Peter Ruzicka / Seitaro Ishikawa; Dir Esc: Yona Kim
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 28 Oct-17 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Achim Freyer, Eike Mann
Das Rheingold (Wagner) 30 Oct-4 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 11-16 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Claus Guth
Manon Lescaut (Puccini) 13 Nov-29 MarDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Siegfried (Wagner) 18-23 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 25 Nov-2 DesDir: Kent Nagano; Dir Esc: Claus Guth
Tosca (Puccini) 28 Nov-15 DesDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Des-30 MarDir: Carlo Rizzari / Diego Fasolis; Dir Esc: Gilbert Deflo
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 19-25 DesDir: Gianluca Capuano
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Des-4 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Jette Steckel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 26 Des-9 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Messa da Requiem (Verdi) 8-18 GenDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Calixto Bieito
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Gen-1 FebDir: Václav Luks; Dir Esc: Willy Decker, Jan Eßinger
Orphée et Eurydice (Gluck) 3 Feb-23 JunDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: John Neumeier
Carmen (Bizet) 7 Feb-16 AbrDir: Lorenzo Viotti; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Feb-5 MarDir: Volker Krafft; Dir Esc: Stefan Herheim
Nabucco (Verdi) 10 Mar-4 AbrDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Kirill Serebrennikov
Rigoletto (Verdi) 12-15 MarDir: Carlo Rizzari; Dir Esc: Andreas Homoki
La traviata (Verdi) 14-19 MarDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Johannes Erath
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Mar-6 AbrDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Alexander Schulin
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 7-20 AbrDir: Kent Nagano; Dir Esc: Katie Mitchell
Fidelio (Beethoven) 9-24 AbrDir: Kent Nagano; Dir Esc: Georges Delnon
Parsifal (Wagner) 19 Abr-12 MaiDir: Kent Nagano; Dir Esc: Achim Freyer, Sebastian Bauer
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 Abr-3 MaiDir: Nicolas André; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle
La fanciulla del West (Puccini) 7-19 MaiDir: Josep Caballé Domenech; Dir Esc: Vincent Boussard
La Belle Hélène (Offenbach) 14-24 MaiDir: Nathan Brock; Dir Esc: Renaud Doucet
Thérèse (Maintz) 18-22 MaiDir: Nicolas André; Dir Esc: Georges Delnon
Don Carlos (Verdi) 26 Mai-9 JunDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Peter Konwitschny
Daphne (Strauss) 31 Mai-12 JunDir: Michael Boder; Dir Esc: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-13 JunDir: Nathan Brock; Dir Esc: Adolf Dresen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21-29 JunDir: Rupert Burleigh; Dir Esc: Vera Nemirova, Sonja Nemirova
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Der Junge Lord (Henze) 2 Set-19 OctDir: Mark Rohde; Dir Esc: Bernd Mottl
La traviata (Verdi) 3 Set-12 GenDir: Gregor Bühl; Dir Esc: Benedikt von Peter
Oh, wie schön ist Panama (Hanke) 14 Set-6 DesDir: Cameron Burns; Dir Esc: Tobias Ribitzki
L'elisir d'amore (Donizetti) 15 Set-14 FebDir: Daniel Klein / Cameron Burns; Dir Esc: Tobias Ribitzki
West Side Story (Bernstein) 29 Set-1 AbrDir: Joseph Olefirowicz / Mark Rohde; Dir Esc: Matthias Davids
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Set-23 NovDir: Ivan Repušić / Mark Rohde; Dir Esc: Bernd Mottl
Manon Lescaut (Puccini) 18 Oct-24 NovDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Olivier Tambosi
Wilhelm Tell (concert) (Rossini) 31 Oct-6 GenDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Neil Barry Moss
Salome (Strauss) 18 Nov-3 FebDir: Ivan Repušić; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-30 DesDir: Marc Albrecht / Cameron Burns / Daniel Klein / Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Steffen Tiggeler
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Gen-19 MaiDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Frank Hilbrich
Don Carlo (Verdi) 28 Gen-18 FebDir: Mark Rohde; Dir Esc: Christof Nel
Der Freischütz (Weber) 6 Mar-1 MaiDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Kay Voges
Candide (Bernstein) 14 Mar-27 AbrDir: Cameron Burns; Dir Esc: Matthias Davids
Aida (Verdi) 14 Abr-29 JunDir: Ivan Repušić; Dir Esc: Kay Voges
Die verkaufte Braut (Smetana) 6 Mai-26 JunDir: Daniel Klein; Dir Esc: Martin G Berger
Dialoge der Karmeliterinnen (Poulenc) 2-28 JunDir: Valtteri Rauhalammi / Cameron Burns; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Die Reise nach Reims (Rossini) 12-27 JunDir: Gregor Bühl; Dir Esc: Matthias Davids
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Set-22 DesDir: Ivan Repušić; Dir Esc: Stephen Langridge
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Set-12 MaiDir: Cameron Burns / Valtteri Rauhalammi / Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Frank Hilbrich
My Fair Lady (Loewe) 28 Set-6 NovDir: Siegmund Weinmeister / Florian Groß; Dir Esc: Bernd Mottl
Madama Butterfly (Puccini) 20 Oct-12 DesDir: David Crescenzi; Dir Esc: Peter Brenner
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 26 Oct-6 JunDir: Cameron Burns; Dir Esc: Karsten Barthold
König Karotte (Offenbach) 4 Nov-21 JunDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Matthias Davids
West Side Story (Bernstein) 9 Nov-10 JunDir: Mark Rohde / Joseph Olefirowicz; Dir Esc: Matthias Davids
Was ihr wollt (Trojahn) 8 Des-20 GenDir: Mark Rohde / Cameron Burns; Dir Esc: Balázs Kovalik
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-30 DesDir: Valtteri Rauhalammi / Cameron Burns / Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Steffen Tiggeler
La traviata (Verdi) 15 Des-24 GenDir: Gregor Bühl; Dir Esc: Benedikt von Peter
Aida (Verdi) 21 Des-16 GenDir: Valtteri Rauhalammi / Ivan Repušić; Dir Esc: Kay Voges
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Gen-30 MarDir: Cameron Burns; Dir Esc: Michiel Dijkema
Fausts Verdammnis (Berlioz) 16 Feb-11 AbrDir: Ivan Repušić / Mark Rohde; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
Iphis (Kats-Chernin) 29 Mar-20 MaiDir: Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Claudia Isabel Martin
Die Gezeichneten (Schreker) 6 Abr-18 JunDir: Mark Rohde; Dir Esc: Johannes von Matuschka
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 Abr-12 JunDir: Valtteri Rauhalammi
Der fliegende Holländer (Wagner) 4 Mai-4 JulDir: Mark Rohde; Dir Esc: Bernd Mottl
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 7 Jun-2 JulDir: Howard Arman; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Heidelberg, Theater und Orchester Heidelberg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Set-30 DesDir: Olivier Pols; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
Don Giovanni (Mozart) 21 Oct-7 JulDir: Elias Grandy / Dietger Holm / Olivier Pols; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Mitridate (Porpora) 29 Nov-9 FebDir: Felice Venanzoni / Davide Perniceni; Dir Esc: Jacopo Spirei
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-25 DesDir: Dietger Holm; Dir Esc: Clara Kalus
Don Pasquale (Donizetti) 26 Gen-30 JunDir: Davide Perniceni / Johannes Zimmermann / Olivier Pols; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Faust (Gounod) 16 Mar-8 JunDir: Elias Grandy / Dietger Holm / Olivier Pols; Dir Esc: Martin G Berger
Writing to Vermeer (Andriessen) 11 Mai-9 JunDir: Dietger Holm / Olivier Pols; Dir Esc: Johannes von Matuschka
Anatevka (Bock) 16 Jun-28 JulDir: Olivier Pols; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Rigoletto (Verdi) 22 Set-2 FebDir: Elias Grandy; Dir Esc: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Don Pasquale (Donizetti) 17 Oct-23 NovDir: Johannes Zimmermann; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Die Fledermaus (Strauss,J) 19-20 OctDir: Elias Grandy; Dir Esc: Thomas Böckstiegel
Idomeneo (Mozart) 16 Nov-15 MarDir: Dietger Holm; Dir Esc: Peter Konwitschny
La verita in cimento (Vivaldi) 30 Nov-25 GenDir: Davide Perniceni; Dir Esc: Yona Kim
Die Zauberflöte (Mozart) 12-30 DesDir: Ines Kaun; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
Benjamin (Ruzicka) 9 Feb-8 AbrDir: Elias Grandy; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Abr-6 JulDir: Dietger Holm; Dir Esc: Holger Schultze
Katja Kabanova (Janáček) 24 Mai-24 JunDir: Elias Grandy; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Anatevka (Bock) 4 JulDir: Johannes Zimmermann; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Der Freischütz (Weber) 18 Oct-12 NovDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
La clemenza di Tito (Mozart) 2-27 FebDir: Gianluca Capuano; Dir Esc: Patrick Kinmonth
La Cenerentola (Rossini) 19 Abr-7 JulDir Esc: Urs Häberli
Sweeney Todd (Sondheim) 7-10 JunDir: Carlos Vázquez; Dir Esc: Michael Moxham
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-5 Des
Rigoletto (Verdi) 26 Feb-10 Mai
Die Dreigroschenoper (Weill) 16 Mar-20 JulDir: Heiko Lippmann; Dir Esc: Thomas Winter
Das Land des Lächelns (Lehár) 28 Mar-7 Mai
La finta giardiniera (Mozart) 9 Jun-5 JulDir: Case Scaglione; Dir Esc: Axel Vornam
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 Set-12 JunDir: Florian Ziemen / Gabriel Venzago; Dir Esc: Hans Hollmann
Der Freischütz (Weber) 3 Oct-8 AbrDir: Werner Seitzer / Achim Falkenhausen / Sergei Kiselev; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 Oct-28 DesDir: Achim Falkenhausen; Dir Esc: Frank-Bernd Gottschalk
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Oct-17 DesDir: Gabriel Venzago / Achim Falkenhausen; Dir Esc: Guillermo Amaya
Orpheus (Telemann) 2 Des-30 JunDir: Florian Ziemen / Gabriel Venzago / Sergei Kiselev; Dir Esc: Sigrid T'Hooft
Adelia (Donizetti) 10 Mar-1 JunDir: Florian Ziemen / Sergei Kiselev / Achim Falkenhausen; Dir Esc: Guillermo Amaya
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 28 Mar-25 MaiDir: Sergei Kiselev; Dir Esc: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 5 Mai-18 JunDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Hans Walter Richter
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 15+ SetDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Wolfgang Nägele
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 6 OctDir: Sergei Kiselev; Dir Esc: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 14 OctDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Hans Walter Richter
Orpheus (Telemann) 28+ OctDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Sigrid T'Hooft
Pantöffelchen (Tchaikovsky,P) 9+ DesDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Anna Katharina Bernreitner
Die Prinzessin von Trapezunt (Offenbach) 3+ MarDir: Adam Benzwi / Sergei Kiselev; Dir Esc: Max Hopp
Tod in Venedig (Britten) 20+ AbrDir: Achim Falkenhausen; Dir Esc: Felix Seiler
Hof, Theater Hof  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Set-19 NovDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: Reinhardt Friese
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 22 Des-29 GenDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Des
Ein Traumspiel (Reimann) 17 Mar-11 MaiDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: Lothar Krause
Alcina (Handel) 16 Jun-15 JulDir: Daniel Spaw; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Rigoletto (Verdi) 22+ SetDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: Lothar Krause
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 15+ DesDir: Daniel Spaw; Dir Esc: Tobias Materna
Schattenspiele (Gefors) 16 MarDir: Daniel Spaw; Dir Esc: Uwe Drechsel
Der Leuchtturm (Davies,PM) 16 MarDir: Daniel Spaw; Dir Esc: Uwe Drechsel
Gold! (Evers) 12+ Abr
Kiss me, Kate (Porter) 27+ AbrDir: Daniel Spaw; Dir Esc: Kurt Schrepfer
Madame Butterfly (Puccini) 15+ JunDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: François De Carpentries, Karin Van Hercke
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 Set-25 DesDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Kerstin Maria Pöhler
Anatevka (Bock) 23 Set-18 NovDir: Gad Kadosh / Frank Kersting; Dir Esc: Anatol Preissler
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Oct-4 FebDir: Anton Legkii; Dir Esc: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-28 DesDir: Daniel Spaw / Johannes Witt / Olivier Pols; Dir Esc: Andreas Bronkalla
La Cenerentola (Rossini) 10 Feb-29 MarDir: Anton Legkii; Dir Esc: Urs Häberli
The Rake's Progress (Stravinsky) 24 Mar-22 JunDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Tilman Gersch
Sweeney Todd (Sondheim) 5 Mai-30 JunDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Axel Stöcker
Die Welt auf dem Monde (Haydn) 6 Mai-23 JunDir: Frank Kersting; Dir Esc: Lilly Lee
El gato montés (Penella) 26 Mai-9 JunDir: Rodrigo Tomillo; Dir Esc: Alfonso Romero Mora
Faust (Gounod) 29 Set-28 DesDir: Olivier Pols; Dir Esc: Michael Sturm
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Oct-25 GenDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Andreas Bronkalla
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 25 Oct-31 DesDir: Anton Legkii; Dir Esc: Astrid Vosberg
Das Land des Lächelns (Lehár) 8 Des-23 FebDir: Anton Legkii; Dir Esc: Cusch Jung
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 8 Des-23 FebDir: Anton Legkii; Dir Esc: Cusch Jung
Das Land des Lächelns (Lehár) 12+ Des
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 26 Gen
Jenůfa (Janáček) 9 Feb-24 MaiDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Urs Häberli
Cabaret (Kander) 6 Abr-3 JulDir Esc: Frank Matthus
Rienzi (Wagner) 4 Mai-16 JunDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Johannes Reitmeier
Karlsruhe, Badisches Staatstheater Karlsruhe  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 20 Set-1 DesDir: Daniele Squeo; Dir Esc: Jacopo Spirei
Adriana Lecouvreur (Cilea) 22 Set-16 GenDir: Johannes Willig / Daniele Squeo; Dir Esc: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Set-12 GenDir: Gianluca Capuano / Dominic Limburg; Dir Esc: Patrick Kinmonth
Götterdämmerung (Wagner) 15 Oct-12 MaiDir: Justin Brown; Dir Esc: Tobias Kratzer
La traviata (Verdi) 19 Oct-13 GenDir: Johannes Willig; Dir Esc: Achim Thorwald
Siegfried (Wagner) 3 Des-10 MaiDir: Justin Brown; Dir Esc: Thorleifur Örn Arnarsson
Lustigen Nibelungen (Straus) 15 Des-21 JulDir: Dominic Limburg; Dir Esc: Johannes Pölzgutter
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Gen-12 JunDir: Ulrich Wagner; Dir Esc: Ulrich Peters
Simon Boccanegra (Verdi) 20 Gen-7 JulDir: Johannes Willig; Dir Esc: David Hermann
Gold! (Evers) 27 Gen-24 FebDir Esc: Anja Kühnhold
Das Rheingold (Wagner) 3 Feb-5 MaiDir: Justin Brown; Dir Esc: David Hermann
Roméo et Juliette (Gounod) 11 Feb-23 JunDir: Daniele Squeo
Alcina (Handel) 16-27 FebDir: Andreas Spering; Dir Esc: James Darrah
Semele (Handel) 23-28 FebDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Floris Visser
Wahnfried (Dorman) 23 Mar-8 MaiDir: Justin Brown; Dir Esc: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 29 Mar-31 MaiDir: Justin Brown; Dir Esc: Yuval Sharon
Anna Bolena (Donizetti) 3 Jun-14 JulDir: Daniele Squeo; Dir Esc: Irina Brown
Lucio Silla (Mozart) 8-19 JulDir: Johannes Willig; Dir Esc: Tobias Kratzer
Götterdämmerung (Wagner) 30 Set-3 FebDir: Justin Brown; Dir Esc: Tobias Kratzer
Anna Bolena (Donizetti) 7 Oct-5 AbrDir: Daniele Squeo; Dir Esc: Irina Brown
Der Freischütz (Weber) 13 Oct-15 MaiDir: Johannes Willig; Dir Esc: Verena Stoiber
Tosca (Puccini) 18 Oct-1 NovDir: Johannes Willig; Dir Esc: John Dew
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Oct-28 DesDir: Johannes Willig; Dir Esc: David Hermann
My Fair Lady (Loewe) 28 Oct-11 GenDir: Steven Moore / Ulrich Wagner; Dir Esc: Sam Brown
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Nov-5 GenDir: Ulrich Wagner; Dir Esc: Achim Thorwald
Das schlaue Füchslein (Janáček) 16 Des-23 JunDir: Justin Brown; Dir Esc: Yuval Sharon
Lustigen Nibelungen (Straus) 9 Gen-10 MarDir: Dominic Limburg; Dir Esc: Johannes Pölzgutter
Elektra (Strauss) 26 Gen-16 MarDir: Justin Brown; Dir Esc: Keith Warner
Serse (Handel) 15-26 FebDir: George Petrou; Dir Esc: Max Emanuel Cencic
Alcina (Handel) 23 Feb-1 MarDir: Andreas Spering; Dir Esc: James Darrah
Roberto Devereux (Donizetti) 23 Mar-10 JulDir: Daniele Squeo; Dir Esc: Harry Fehr
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Abr-4 JulDir: Ulrich Wagner; Dir Esc: Ulrich Peters
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 8 Jun-13 JulDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Floris Visser
Pelleas und Melisande (Debussy) 29 Jun-14 JulDir: Johannes Willig; Dir Esc: Benjamin Lazar
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Andrea Chénier (Giordano) 9 Set-14 GenDir: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; Dir Esc: Michael Schulz
Antigona (Traetta) 15 Set-5 GenDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Stephan Müller
La bohème (Puccini) 30 Set-25 DesDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Philipp Kochheim
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Oct-3 JunDir: Anja Bihlmaier / Xin Tan; Dir Esc: Sonja Trebes
Venus and Adonis (concert) (Blow) 28 Oct-6 NovDir: Jörg Halubek
Lucio Silla (Mozart) 9 Des-17 MarDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Stephan Müller
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Des-6 GenDir: Deniola Kuraja; Dir Esc: Elmar Gehlen
West Side Story (Bernstein) 20 Gen-20 JunDir: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; Dir Esc: Philipp Rosendahl
Jenůfa (Janáček) 10 Feb-21 JunDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Markus Dietz
The Rakes Progress (Stravinsky) 24 Mar-7 JunDir: Alexander Hannemann; Dir Esc: Paul Esterházy
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Abr-8 JunDir: Joakim Unander; Dir Esc: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 26 Mai-23 JunDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Stephan Müller
Eloise (Jenkins) 9-21 JunDir: Maria Radzikhovskiy; Dir Esc: Janis Knorr
Das Rheingold (Wagner) 1 Set-10 FebDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Markus Dietz
West Side Story (Bernstein) 8 Set-22 JunDir: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; Dir Esc: Philipp Rosendahl
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 9 Set-26 OctDir: Francesco Angelico
Turandot (Puccini) 23 Set-1 DesDir: Joakim Unander; Dir Esc: Markus Dietz
Falstaff (Verdi) 13 Oct-29 JunDir: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; Dir Esc: Adriana Altaras
Madama Butterfly (Puccini) 8 Des-21 JunDir: Joakim Unander; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Des-25 GenDir: Alexander Hannemann; Dir Esc: Elmar Gehlen
Anfang und Ende - B.A.C.H. 61 (Bach,JS) 26 Gen-12 MaiDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Aniara Amos
Die Walküre (Wagner) 9 Mar-28 AbrDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Markus Dietz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Abr-14 JunDir: NN; Dir Esc: Adriana Altaras
Der Wildschütz (Lortzing) 25 Mai-30 JunDir: Hannemann / Deniola Kuraja; Dir Esc: Tom Ryser
Brundibár (Krása) 15-27 JunDir: Maria Radzikhovskiy; Dir Esc: Franziska Schumacher
Siegfried (Wagner) 14 Set-26 OctDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Markus Dietz
Götterdämmerung (Wagner) 7 Mar-4 AbrDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Markus Dietz
Kiel, Theater Kiel  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 15 Oct-11 AbrDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Fabio Ceresa
My Fair Lady (Loewe) 20 Oct-28 DesDir: Lam Tran Dinh; Dir Esc: Ricarda Regina Ludigkeit
Arabella (Strauss) 9 Des-16 MaiDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14 Gen-17 JunDir: Sunyeo Kim; Dir Esc: Jörg Diekneite
Ein Maskenball (Verdi) 27 Gen-10 JunDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Pier Francesco Maestrini
Götterdämmerung (Wagner) 10 Mar-1 JulDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Das Rheingold (Wagner) 23 Mar-26 JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Die Walküre (Wagner) 14 Abr-27 JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Aleko (Rakhmaninov) 28 Abr-8 JulDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Valentina Carrasco
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 28 Abr-8 JulDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Valentina Carrasco
Rigoletto (Verdi) 3-11 MaiDir: Moritz Caffier; Dir Esc: Fabio Ceresa
Siegfried (Wagner) 26-29 MaiDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Die Aufteilung der Welt (Legrenzi) 2+ SetDir: Alessandro Quarta; Dir Esc: Ulrich Waller
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22+ SetDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Fabio Ceresa
Pagliacci (Leoncavallo) 22+ SetDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Fabio Ceresa
Falscher Verrat (Tutino) 3+ NovDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8+ DesDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Pier Francesco Maestrini
My Fair Lady (Loewe) 18+ DesDir Esc: Ricarda Ludigkeit
Sweeney Todd (Sondheim) 26+ GenDir: Moritz Caffier; Dir Esc: Ricarda Regina Ludigkeit, Jörg Diekneite
Das Rheingold (Wagner) 1+ FebDir: Georg Fritzsch / Daniel Carlberg; Dir Esc: Daniel Karasek
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9+ Mar
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 30+ Mar
Die Walküre (Wagner) 6+ AbrDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Eloise (Jenkins) 13+ AbrDir: Moritz Caffier; Dir Esc: Nele Tippelmann
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14+ AbrDir: Sunyeo Kim; Dir Esc: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Die Stumme von Portici (Auber) 27+ AbrDir: Daniel Carlberg
Evita (Lloyd Webber) 3+ MaiDir Esc: Ricarda Ludigkeit
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 9+ JunDir Esc: Serena Sinigaglia
Siegfried (Wagner) 14+ JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Götterdämmerung (Wagner) 16+ JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
La bohème (Puccini) 16 Set-28 DesDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 28 Oct-18 MarDir: Daniel Spogis; Dir Esc: Ansgar Weigner
Tosca (concert) (Puccini) 2-25 DesDir: Enrico Delamboye
My Fair Lady (Loewe) 16-30 DesDir: Daniel Spogis; Dir Esc: Anja Nicklich
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Gen-15 AbrDir: Mino Marani; Dir Esc: Markus Dietze
Das schlaue Füchslein (Janáček) 3 Mar-21 MaiDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Alexander von Pfeil
Der goldene Drache (Eötvös) 19 Mai-23 JunDir: Mino Marani; Dir Esc: Elmar Goerden
Chess (Andersson,Benny) 18-26 AgoDir: Karsten Huschke; Dir Esc: Markus Dietze
La Cenerentola (Rossini) 15 SetDir: Mino Marani; Dir Esc: Alfonso Romero Mora
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 3 NovDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Sandra Wissmann
La bohème (Puccini) 13 DesDir: Mino Marani; Dir Esc: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 22 DesDir: Daniel Spogis
Faust (Spohr) 19 GenDir: Daniel Spogis; Dir Esc: Michiel Dijkema
Doctor Atomic (Adams) 9 MarDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Markus Dietze
Albert Herring (Britten) 9 MarDir: Victor Puhl
Il trovatore (Verdi) 5 JulDir: Mino Marani
Köln, Oper Köln  / 
Tannhäuser (Wagner) 24 Set-1 NovDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 15 Oct-3 DesDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Benjamin Schad
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 5-29 NovDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Brigitta Gillessen
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Nov-31 DesDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Petra Luisa Meyer
Rigoletto (Verdi) 17 Des-7 GenDir: Gabriel Feltz / Arne Willimczik; Dir Esc: Katharina Thalbach
Carmina Burana (Orff) 23-30 DesDir: Leo Hussain
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-19 GenDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Elena Tzavara
Don Giovanni (Mozart) 18 Feb-3 MarDir: Nicholas Collon; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24 Feb-10 MarDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Eike Ecker
Manon (Massenet) 4 Mar-2 AbrDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Johannes Erath
Gli uccellatori (Gassmann) 18 Mar-7 AbrDir: Gianluca Capuano; Dir Esc: Jean Renshaw
Mosè in Egitto (Rossini) 8-28 AbrDir: David Parry; Dir Esc: Lotte de Beer
Die Soldaten (Zimmermann,B) 29 Abr-20 MaiDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Carlus Padrissa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Mai-3 JunDir: Rubén Dubrovsky; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
The Rape of Lucretia (Britten) 20 Mai-9 JunDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Kai Anne Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 31 Mai-4 JulDir: Will Humburg; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Pollicino (Henze) 23-30 JunDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Saskia Kuhlmann
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 Jun-15 JulDir: Gianluca Capuano; Dir Esc: Renaud Doucet
Turandot (Puccini) 16 Set-25 OctDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Lydia Steier
Mare Nostrum (Kagel) 23 Set-3 OctDir: Arnaud Arbet; Dir Esc: Valentin Schwarz
Ijob (Hiller,W) 2 OctDir: Arne Willimczik; Dir Esc: Béatrice Lachaussée
Salome (Strauss) 14 Oct-18 NovDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Ted Huffman
Die Walküre für Kinder (Wagner) 21 Oct-1 DesDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Brigitta Gillessen
Peter Grimes (Britten) 25 Nov-8 DesDir: Nicholas Collon; Dir Esc: Frederic Wake-Walker
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 Des-27 GenDir: Uwe Theimer; Dir Esc: Eike Ecker
La forza del destino (Verdi) 23 Des-11 GenDir: Will Humburg; Dir Esc: Olivier Py
Hoffmanns Erzählungen für Kinder (Offenbach) 6-26 GenDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Kai Anne Schuhmacher
Rusalka (Dvořák,A) 10 Mar-7 AbrDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Nadja Loschky
Fidelio (Beethoven) 17-29 MarDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Michael Hampe
La scuola de' gelosi (Salieri) 31 Mar-21 AbrDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Jean Renshaw
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 14 Abr-4 MaiDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Street Scene (Weill) 28 Abr-18 MaiDir: Tim Murray; Dir Esc: John Fulljames
My Fair Lady (Loewe) 19 Mai-8 JunDir: Hilary Griffiths; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 25 Mai-28 JunDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Brigitta Gillessen
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 9 Jun-12 JulDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Renaud Doucet
Tosca (Puccini) 30 Jun-14 JulDir: Alfred Eschwé; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Princess Nefertiti (Dostal) 10 Set-31 DesDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Franziska Severin
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Set-26 DesDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Volker Vogel
Lobgesang (Mendelssohn) 23 Set-3 OctDir: Christoph Gedschold
My Fair Lady (Loewe) 24 Set-18 MaiDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Karl Zugowski
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Set-27 AbrDir: Christoph Gedschold / José Miguel Escandi / Marius Stieghorst / Daniel Huppert; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Don Carlo (Verdi) 30 Set-24 FebDir: Anthony Bramall / Felix Bender; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 1 Oct-26 GenDir: Marcus Bosch / Andrea Sanguineti / Tobias Engeli / Christoph Gedschold; Dir Esc: Michiel Dijkema
Knusper, Knupser, Knäuschen (Humperdinck) 4 Oct-23 FebDir: Christian Hornef; Dir Esc: Gundula Nowack
Der Freischütz (Weber) 7 Oct-28 JunDir: Marcus Bosch / Christoph Gedschold; Dir Esc: Christian von Götz
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Oct-21 GenDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Gil Mehmert
Die grosse Sünderin (Künneke) 14 Oct-11 FebDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Alexandra Frankmann
Salome (Strauss) 14 Oct-10 MarDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Aron Stiehl
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 22 Oct-17 JunDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Cusch Jung
Johannes-Passion (Bach,JS) 27 Oct-10 JunDir: Paul Jeremy Goodwin
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Nov-1 AbrDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Katharina Thalbach
La Cenerentola (Rossini) 8 Des-9 MarDir: Anthony Bramall / Laurent Wagner; Dir Esc: Lindy Hume
Rusalka (Dvořák,A) 9 Des-1 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Michiel Dijkema
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-21 DesDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Birgit Eckenweber
Madama Butterfly (Puccini) 12 Des-18 MarDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Des-1 AbrDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Volker Vogel
Turandot (Puccini) 17 Des-23 JunDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Balázs Kovalik
Das Rheingold (Wagner) 6 Gen-10 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Gen-11 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Siegfried (Wagner) 13 Gen-12 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Gen-13 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Der Rebell des Königs (Gounod) 20 Gen-20 JunDir: David Reiland; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Freischütz für Kinder (Weber) 3 Feb-29 AbrDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Nabucco (Verdi) 9 Feb-20 AbrDir: Marius Stieghorst / Daniel Huppert; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Zar und Zimmermann (Lortzing) 17 Feb-18 MarDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 23 Feb-22 JunDir: Andrea Sanguineti / José Miguel Escandi; Dir Esc: Andreas Homoki
Sekretärinnen (Wittenbrink) 3 Mar-13 MaiDir: Susanne Fiedler; Dir Esc: Anna Evans
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MaiDir: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; Dir Esc: Katharina Wagner
Parsifal (Wagner) 30 MarDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Roland Aeschlimann
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 7 Abr-9 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Philipp J Neumann
Pagliacci (Leoncavallo) 7 Abr-9 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Anthony Pilavachi
West Side Story (Bernstein) 18-21 MaiDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Mario Schröder
Casanova (Lortzing) 2-30 JunDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Cusch Jung
Lulu (Berg) 16 Jun-1 JulDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Lotte de Beer
Mein Freund Bunbury (Natschinski) 9 Set-31 DesDir: Christoph-Johannes Eichhorn / Karl-Heinz Müller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Set-25 GenDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Gil Mehmert
Sekretärinnen (Wittenbrink) 12 Set-14 OctDir Esc: Anna Evans
Casanova (Lortzing) 15 Set-7 OctDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Cusch Jung
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 22 Set-4 OctDir: Stefan Klingele
Tosca (Puccini) 28 Set-17 MarDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Michiel Dijkema
La fanciulla del West (Puccini) 29 Set-2 DesDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Cusch Jung
Rigoletto (Verdi) 5 Oct-25 MaiDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Oct-26 GenDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Claus Guth
Der Freischütz (Weber) 19 Oct-20 AbrDir: Felix Bender; Dir Esc: Christian von Götz
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 20 Oct-20 GenDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Ulrich Wiggers
Nabucco (Verdi) 21 Oct-24 MaiDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Turandot (Puccini) 2 Nov-16 MarDir: Felix Bender; Dir Esc: Balázs Kovalik
Elektra (Strauss) 3 Nov-28 AbrDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Peter Konwitschny
Tannhäuser (Wagner) 18 Nov-9 DesDir: Felix Bender; Dir Esc: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-9 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 30 Nov-23 MarDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Lindy Hume
La bohème (Puccini) 7-26 DesDir Esc: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-20 DesDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Birgit Eckenweber
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Gen-26 AbrDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Alfred Kirchner
Salome (Strauss) 13 Gen-27 AbrDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Aron Stiehl
Don Carlo (Verdi) 19 Gen-10 MaiDir: Felix Bender; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
La traviata (Verdi) 20 Gen-7 JunDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Andreas Homoki
On the Town (Bernstein) 26 Gen-19 Mai
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 17 Feb-22 MarDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Katharina Thalbach
Schneewittchen (Lange) 9 Mar-2 JunDir Esc: Patrick Rohbeck
Prinzessin Nofretete (Dostal) 9-31 MarDir: Tobias Engeli
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Mar-10 JunDir: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; Dir Esc: Michiel Dijkema
Das Rheingold (Wagner) 6 Abr-1 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Abr-2 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Das Feuerwerk (Burkhard) 13 Abr-21 Jun
Siegfried (Wagner) 13 Abr-4 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Abr-5 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Rusalka (Dvořák,A) 18 Mai-27 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Michiel Dijkema
Madame Pompadour (Fall) 1-25 Jun
Die verkaufte Braut (Smetana) 15-30 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Christian von Götz
Im weißen Rößl (Benatzky) 16-28 JunDir: Tobias Engeli
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Orfeo 2.0 (concert) (Toni) 23 SetDir: Massimiliano Toni
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 9 Set-24 MarDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Clara Kalus
Carmina Burana (Orff) 9 Set-24 MarDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Clara Kalus
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Set-25 DesDir: Ryusuke Numajiri; Dir Esc: Aniara Amos
Ariodante (Handel) 17 Set-23 NovDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Wolf Widder
Der ferne Klang (Schreker) 21 Oct-15 AbrDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 Des-5 AbrDir: Ludwig Pflanz / Ulrich Stöcker; Dir Esc: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DesDir: Adrian Pavlov; Dir Esc: Herbert Adler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Gen-16 JunDir: Ryusuke Numajiri / Adrian Pavlov / Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Pier Francesco Maestrini, Joshua Held
Luci mie traditrici (Sciarrino) 16 Mar-24 JunDir: Dietger Holm; Dir Esc: Sandra Leupold
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Abr-15 JunDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Tom Ryser
Otello (Verdi) 1-17 JunDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Bernd Reiner Krieger
Drachenreiter (Pezold) 22-30 JunDir: Jan-Michael Krüger; Dir Esc: Jennifer Toelstede
Ball im Savoy (Abraham) 1 Set-6 AbrDir: Adrian Pavlov; Dir Esc: Michael Wallner
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Set-26 DesDir: Stefan Vladar; Dir Esc: Tom Ryser
Oliver! (Bart) 23 Set-29 DesDir: Adrian Pavlov; Dir Esc: Wolf Widder
Der Freischütz (Weber) 12+ OctDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Otello (Verdi) 18+ OctDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Bernd Reiner Krieger
Werther (Massenet) 16+ NovDir Esc: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ DesDir: Jan-Michael Krüger; Dir Esc: Herbert Adler
Boris Godunow (Musorgsky) 25+ GenDir: Ryusuke Numajiri; Dir Esc: Peter Konwitschny
Der fliegende Holländer für Kinder (Wagner) 27+ Gen
A Quiet Place (Bernstein) 8+ MarDir Esc: Effi Méndez
Das Wunder der Heliane (concert) (Korngold) 24+ MarDir: Andreas Wolf
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 4+ AbrDir: Ludwig Pflanz; Dir Esc: Michael Wallner
West Side Story (Bernstein) 11+ AbrDir: Adrian Pavlov; Dir Esc: Wolf Widder
La traviata (Verdi) 14+ JunDir Esc: Lorenzo Fioroni
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Set-6 GenDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Michael Sturm
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Set-24 FebDir: Urich Stöcker; Dir Esc: Christian Firmbach
Sugar (Styne) 11 Nov-27 MaiDir: Ulrich Stöcker; Dir Esc: Olaf Schmidt
Carmen (Bizet) 3 Mar-23 MaiDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Hajo Fouquet
Wiener Blut (Strauss,J) 16-24 JunDir: Ulrich Stöcker; Dir Esc: Hajo Fouquet
La bohème (Puccini) 22 Set-11 GenDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Hajo Fouquet, Oliver Hennes
Wiener Blut (Strauss,J) 5 Oct-13 GenDir: Ulrich Stöcker; Dir Esc: Hajo Fouquet
Jephtha (Handel) 26 Oct-1 NovDir: Henning Voss; Dir Esc: Friedrich von Mansberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Mar-17 MaiDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Hajo Fouquet
Gold! (Evers) 5 Abr-26 MaiDir: Clemens Bütje; Dir Esc: Kerstin Steeb
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Rusalka (Dvořák,A) 9 Set-29 DesDir: Pawel Poplawski; Dir Esc: Stephen Lawless
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 19 Oct-17 GenDir: Anna Grinberg; Dir Esc: Sebastian Gruner
Aida (Verdi) 21 Oct-8 AbrDir: Svetoslav Borisov; Dir Esc: Oliver Mears
Der kleine Horrorladen (Menken) 11 Nov-9 MaiDir: Damian Omansen; Dir Esc: Ulrich Wiggers
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 19 Nov-25 MarDir: Svetoslav Borisov / Kimbo Ishii; Dir Esc: Otto Pichler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Des-6 GenDir: Svetoslav Borisov; Dir Esc: Karen Stone
Dantons Tod (Einem) 20 Gen-21 AbrDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Karen Stone
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Feb-1 JunDir: Svetoslav Borisov; Dir Esc: Erik Petersen
Tosca (Puccini) 17 Feb-19 MaiDir: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; Dir Esc: Karen Stone
Richard Löwenherz (Handel) 10-17 MarDir: David Stern; Dir Esc: Michael McCarthy
Powder Her Face (Adès) 31 Mar-25 MaiDir: Hans Rotman; Dir Esc: Magdalena Fuchsberger
Cabaret (Kander) 14 Abr-13 MaiDir: Damian Omansen; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Salome (Strauss) 5 Mai-3 JunDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Ulrich Schulz
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 1-12 JunDir: Pawel Poplawski; Dir Esc: Sebastian Gruner
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 15 Jun-8 JulDir: Damian Omansen; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Die Walküre (Wagner) 8 Set-23 NovDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Salome (Strauss) 14 Set-7 DesDir: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; Dir Esc: Ulrich Schulz
Der kleine Horrorladen (Menken) 15 Set-21 AbrDir: Damian Omansen; Dir Esc: Ulrich Wiggers
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 20 Oct-3 MarDir: Pawel Poplawski; Dir Esc: Oliver Klöter
Don Pasquale (Donizetti) 10 Nov-10 MarDir: Svetoslav Borisov / Pawel Poplawski; Dir Esc: Christian Poewe
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Des-6 GenDir: Pawel Poplawski; Dir Esc: Holger Potocki
La bohème (Puccini) 22 Des-23 FebDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Karen Stone
Vanessa (Barber) 19 Gen-31 MarDir: Svetoslav Borisov; Dir Esc: Karen Stone
Otello (Verdi) 16 Feb-1 JunDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Olivia Fuchs
Xerxes (Handel) 9 Mar-9 JunDir: Nicholas Kok; Dir Esc: Tobias Heyder
La cage aux folles (Herman) 15 Mar-24 MaiDir Esc: Cornelia Crombholz
Die wahre Geschichte von King Kong (Ching,J) 16 Mar-25 MaiDir Esc: Roscha A Säidow
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 13 Abr-31 MaiDir: Pawel Poplawski; Dir Esc: Erik Petersen
Anatevka (Bock) 4-30 MaiDir: Damian Omansen; Dir Esc: Erik Petersen
Hoffmanns Erzählungen (adaptation) (Offenbach) 3-12 JunDir Esc: Thomas Schmidt-Ehrenberg
Chicago (Kander) 14 Jun-7 JulDir: Damian Omansen; Dir Esc: Ulrich Wiggers
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Saul (Handel) 9 Set-19 GenDir: Andreas Spering; Dir Esc: Lydia Steier
La bohème (Puccini) 15 Set-21 DesDir: Paul-Johannes Kirschner / Hermann Bäumer; Dir Esc: Monique Wagemakers
La cage aux folles (Herman) 14 Oct-16 JunDir: Paul-Johannes Kirschner; Dir Esc: Christopher Tölle
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 Oct-27 NovDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Niklaus Helbling
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Des-20 GenDir: Paul-Johannes Kirschner / Sebastian Hernandez-Laverny; Dir Esc: Peter Jordan, Leonhard Koppelmann
Norma (Bellini) 5 Gen-31 MarDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Gen-11 MaiDir: Samuel Hogarth; Dir Esc: Katrin Sedlbauer
Don Carlos (Verdi) 17+ MarDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Don Carlo (Verdi) 17 Mar-27 MaiDir: Hermann Bäumer / Hossein Pishkar; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Der Ring an einem Abend (Wagner) 9 SetDir: Hermann Bäumer
Le nozze di Figaro (Mozart) 29+ SetDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Märchen im Grand-Hotel (Abraham) 25+ NovDir: Samuel Hogarth; Dir Esc: Peter Jordan, Leonhard Koppelmann
Katja Kabanova (Janáček) 18+ GenDir: Paul-Johannes Kirschner; Dir Esc: Lydia Steier
Saul (Handel) 25+ GenDir: Andreas Spering; Dir Esc: Lydia Steier
Avis de Tempête (Aperghis) 9+ MarDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Anselm Dalferth
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 19+ MarDir: Paul-Johannes Kirschner; Dir Esc: Ronny Jakubaschk
Simon Boccanegra (Verdi) 23+ AbrDir Esc: Frank Hilbrich
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 18+ MaiDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Joan Antoni Rechi
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 17 Set-5 GenDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Markus Dietz
Ein Maskenball (Verdi) 20 Set-25 NovDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Werner Schroeter
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 Set-11 NovDir: Wolfgang Wengenroth
Wie werde ich reich und glucklich? (Spoliansky) 6 Oct-8 JulDir: Matthew Toogood; Dir Esc: Thomas Fiedler, Jan Dvořák
Norma (Bellini) 14 Oct-12 GenDir: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Dir Esc: Markus Bothe
Aschenputtel (Rossini) 1 Nov-8 AbrDir: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; Dir Esc: Cordula Däuper
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Nov-18 FebDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 Nov-15 AbrDir: Benjamin Reiners / Alexander Soddy / Matthew Toogood; Dir Esc: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Nov-15 AbrDir: Benjamin Reiners / Alexander Soddy / Matthew Toogood; Dir Esc: Roland Velte
Fidelio (Beethoven) 9 Des-21 MaiDir: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Roger Vontobel
Aida (Verdi) 14 Des-10 FebDir: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Dir Esc: Roger Vontobel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Des-28 GenDir: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Wolfgang Blum
Turandot (Puccini) 18 Gen-30 AbrDir: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Dir Esc: Regula Gerber
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 25 Gen-18 MaiDir: Benjamin Reiners
Hercules (Handel) 3 Feb-12 MaiDir: Bernhard Forck; Dir Esc: Nigel Lowery
Ernani (Verdi) 24 Feb-1 JulDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Yona Kim
My Fair Lady (Loewe) 3 Mar-6 JulDir: Matthew Toogood; Dir Esc: Helmut Baumann, Jürg Burth
Pelleas und Melisande (Debussy) 25 Mar-12 MaiDir: Lorenzo di Toro; Dir Esc: Luise Kautz
Parsifal (Wagner) 30 Mar-31 MaiDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Hans Schüler
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 12 Abr-6 JunDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Tannhäuser (Wagner) 21 Abr-14 JunDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Chris Alexander
La traviata (Verdi) 19 Mai-22 JulDir: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Achim Freyer
Vespertine (Björk) 26 Mai-25 JulDir: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Kirsten Dehlholm, Jon R Skulberg
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Jun-23 JulDir: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Dir Esc: Joachim Schloemer
Don Giovanni (Mozart) 14-26 JulDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Ekaterina Vasileva
Don Giovanni (Mozart) 16 Set-20 NovDir: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Dir Esc: Ekaterina Vasilyova
La Cenerentola (Rossini) 21 Set-30 DesDir: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; Dir Esc: Cordula Däuper(original), Claudia Plaßwich(revival)
Werther (Massenet) 23 Set-8 DesDir: Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: David Mouchtar-Samorai
Rigoletto (Verdi) 28 Set-1 DesDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Alexander Schulin
Madama Butterfly (Puccini) 7 Oct-1 MarDir: Benjamin Reiners / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Wolfgang Blum(original), Maren Schäfer(revival)
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 28 Oct-2 FebDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Nigel Lowery
Der Ring an einem Abend (Wagner) 18 Nov-17 MarDir: Benjamin Reiners
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Des-13 GenDir: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Wolfgang Blum
Marienvesper (Monteverdi) 15 Des-13 JunDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 21 Des-22 FebDir: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Friedrich Meyer-Oertel
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 6 Gen-21 MarDir: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Dir Esc: Cordula Däuper
Fidelio (Beethoven) 15 Gen-27 AbrDir: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Roger Vontobel
Carmina Burana (concert) (Orff) 1 Feb-28 JunDir: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth
Der gute Ehemann (Benda) 10+ FebDir: Robin Phillips; Dir Esc: Marco Misgaiski
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 10+ FebDir: Robin Phillips; Dir Esc: Marco Misgaiski
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17 Feb-5 JunDir: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Dir Esc: Markus Bothe
Norma (Bellini) 10 Mar-4 JulDir: Wolfgang Wengenroth / Matthew Toogood; Dir Esc: Markus Bothe
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 24 Mar-18 AbrDir: Benjamin Reiners
La Chute de la maison Usher (Debussy) 12 Abr-18 JunDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Anna Viebrock, Joachim Rathke
Parsifal (Wagner) 19 Abr-20 JunDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Hans Schüler
Don Carlo (Verdi) 5-24 MaiDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Mai-24 JulDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Barrie Kosky
Tosca (Puccini) 30 Mai-23 JulDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Renate Ackermann
Salome (Strauss) 15 Jun-12 JulDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Gabriele Rech
Il trovatore (Verdi) 13-25 JulDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Roger Vontobel
Meiningen, Meininger Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 8 Set-20 MaiDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 14 Set-10 MaiDir: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Dir Esc: Kurt Josef Schildknecht
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Set-1 DesDir: Chin-Chao Lin / Martin Wettges; Dir Esc: Christian Poewe
Le Grand Macabre (Ligeti) 29-30 SetDir: Philippe Bach; Dir Esc: Herbert Fritsch
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Oct-20 GenDir: Philippe Bach / Mario Hartmuth; Dir Esc: Ansgar Haag
Così fan tutte (Mozart) 17 Nov-3 MarDir: Mario Hartmuth; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 Des-21 MaiDir: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Julie (Boesmans) 25 Gen-24 MarDir: Mario Hartmuth; Dir Esc: Lars Wernecke
Carmina Burana (Orff) 23 Feb-29 JunDir: Philippe Bach; Dir Esc: Ivar Thomas van Urk
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Abr-5 JulDir: Philippe Bach; Dir Esc: Aldona Farrugia
Tannhäuser (Wagner) 27 Abr-23 JunDir: Philippe Bach; Dir Esc: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 15-27 JunDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Lars Wernecke
Tannhäuser (Wagner) 6 Set-19 JunDir: Philippe Bach / Chin-Chao Lin; Dir Esc: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 8 Set-20 GenDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Lars Wernecke
Carmen (Bizet) 28 Set-22 JunDir: Philippe Bach; Dir Esc: Jasmina Hadziahmetovic
Ariadne on Naxos (Strauss) 19 Oct-4 NovDir: Philippe Bach; Dir Esc: Aldona Farrugia
Tosca (Puccini) 2 Nov-6 MaiDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 24 Nov-22 MarDir: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Dir Esc: Kurt Josef Schildknecht
Schwarzwaldmädel (Jessel) 7 Des-2 JunDir: Mario Hartmuth; Dir Esc: Tobias Rott
Così fan tutte (Mozart) 9 Gen-16 FebDir: Mario Hartmuth; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Das Schloss Dürande (Schoeck) 8 Mar-6 JulDir: Philippe Bach; Dir Esc: Ansgar Haag
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Mai-15 JunDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Mönchengladbach, Theater Krefeld und Mönchengladbach  / 
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 23 Set-16 FebDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Carsten Süss
Der seltsame Fall des Claus Grünberg (Monteverdi) 24 Set-3 DesDir: Yorgos Ziavras; Dir Esc: Kobie van Rensburg
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 Set-13 DesDir: Werner Ehrhardt / Michael Preiser; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Oct-27 DesDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Der Konsul (Menotti) 21 Oct-12 GenDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Katja Bening
Hamlet (Thomas,A) 25 Nov-7 FebDir: Mihkel Kütson / Andreas Fellner; Dir Esc: Helen Malkowsky
My Fair Lady (Loewe) 17 Des-21 AbrDir: Andreas Fellner; Dir Esc: Roland Hüve
Lohengrin (Wagner) 20 Gen-25 MarDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Robert Lehmeier
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 31 Gen-3 MarDir: Michael Preiser; Dir Esc: Robert Nemack
Lend Me a Tenor (Carroll) 10 Mar-8 JulDir: Andreas Fellner; Dir Esc: Ansgar Weigner
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Abr-10 JunDir: Mihkel Kütson / Diego Martin Etxebarria / Yorgos Ziavras; Dir Esc: François De Carpentries
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Abr-10 JunDir: Mihkel Kütson / Diego Martin Etxebarria / Yorgos Ziavras; Dir Esc: François De Carpentries
Nabucco (Verdi) 23 Jun-15 JulDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Set-9 GenDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Kobie van Rensburg
Nabucco (Verdi) 29 SetDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 13 Oct-12 GenDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Carsten Süß
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 28 Oct-26 DesDir: Andreas Fellner; Dir Esc: Katja Bening
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Nov-25 DesDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Hamlet (Thomas,A) 24 Nov-26 FebDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Helen Malkowsky
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Gen-6 AbrDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Mar-24 MaiDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Agnessa Nefjodov
Der goldene Drache (Eötvös) 12 Mai-10 JulDir: Yorgos Ziavras; Dir Esc: Petra Luisa Meyer
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15 Jun-7 JulDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
München, Bayerische Staatsoper  / 
Così fan tutte (Mozart) 29 Set-6 OctDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Dieter Dorn
Il turco in Italia (Rossini) 13-18 OctDir: Antonello Allemandi; Dir Esc: Christof Loy
Carmen (Bizet) 21-27 OctDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Lina Wertmüller
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Oct-10 NovDir: Constantinos Carydis; Dir Esc: Christof Loy
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 29 Oct-5 NovDir: Oksana Lyniv; Dir Esc: Harry Kupfer
Tosca (Puccini) 8-17 NovDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Luc Bondy
Die schweigsame Frau (Strauss) 12-24 NovDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Nov-3 DesDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Andrea Chénier (Giordano) 29 Nov-8 DesDir: Marco Armiliato; Dir Esc: Philipp Stölzl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 DesDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Barbara Wysocka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-21 DesDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Richard Jones
Il tabarro (Puccini) 17 Des-1 GenDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 17 Des-1 GenDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Des-1 GenDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Lotte de Beer
La bohème (Puccini) 25 Des-4 GenDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Otto Schenk
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Des-6 GenDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Helmut Lehberger(original), Leander Haußmann(original), Andreas Weirich(revival)
Das Rheingold (Wagner) 11-13 GenDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-17 GenDir: Ivor Bolton; Dir Esc: Martin Duncan, Ultz
Die Walküre (Wagner) 19-22 GenDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-28 GenDir: Keri-Lynn Wilson; Dir Esc: Ferruccio Soleri
Madama Butterfly (Puccini) 24-30 GenDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Wolf Busse
Siegfried (Wagner) 31 Gen-3 FebDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 8-11 FebDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-18 FebDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: David Bösch
Carmen (Bizet) 16-21 FebDir: Karel Mark Chichon; Dir Esc: Lina Wertmüller
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Feb-4 MarDir: Asher Fisch; Dir Esc: Johannes Erath
La favorite (Donizetti) 25 Feb-3 MarDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Amélie Niermeyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-21 MarDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Otto Schenk
La Cenerentola (Rossini) 10-16 MarDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 11-25 MarDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Antú Romero Nunes
Così fan tutte (Mozart) 24-29 MarDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Dieter Dorn
La Calisto (Cavalli) 31 Mar-9 AbrDir: Christopher Moulds; Dir Esc: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1-8 AbrDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Robert Carsen
Macbeth (Verdi) 7-13 AbrDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Martin Kušej
Der zerbrochene Krug (Ullmann) 13-29 AbrDir: Karsten Januschke; Dir Esc: Andreas Weirich
Der Diktator (Krenek) 13-29 AbrDir: Karsten Januschke; Dir Esc: Martha Teresa Münder
Lucrezia Borgia (Donizetti) 27 Abr-7 MaiDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Christof Loy
Mefistofele (Boito) 29 Abr-6 MaiDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Roland Schwab
Die Gezeichneten (Schreker) 12-19 MaiDir: Markus Stenz; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 MaiDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Barbara Wysocka
Aus einem Totenhaus (Janáček) 21 Mai-8 JunDir: Simone Young; Dir Esc: Frank Castorf
Semiramide (Rossini) 2-10 JunDir: Antonello Allemandi; Dir Esc: David Alden
Arabella (Strauss) 16-22 JunDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Andreas Dresen
Rigoletto (Verdi) 17-24 JunDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Arpad Schilling
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Jun-2 JulDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 JulDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: David Bösch
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-17 JulDir: Constantinos Carydis; Dir Esc: Christof Loy
Das Rheingold (Wagner) 20 JulDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Orlando paladino (Haydn) 23-29 JulDir: Ivor Bolton; Dir Esc: Axel Ranisch
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-28 SetDir: Ivor Bolton; Dir Esc: Christof Loy
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 23-30 SetDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: David Bösch
La traviata (Verdi) 2-12 OctDir: Keri-Lynn Wilson; Dir Esc: Günter Krämer
Il trovatore (Verdi) 7-17 OctDir: Asher Fisch; Dir Esc: Olivier Py
Aus einem Totenhaus (Janáček) 19-26 OctDir: Simone Young; Dir Esc: Frank Castorf
Rigoletto (Verdi) 20 Oct-2 NovDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Arpad Schilling
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-15 NovDir: Joana Mallwitz; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 10-20 NovDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Antú Romero Nunes
Jenůfa (Janáček) 21-27 NovDir: Simone Young; Dir Esc: Barbara Frey
Otello (Verdi) 23 Nov-21 DesDir: Kirill Petrenko / Asher Fish; Dir Esc: Amélie Niermeyer
Così fan tutte (Mozart) 29 Nov-1 DesDir: Ivor Bolton; Dir Esc: Dieter Dorn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-16 DesDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Des-1 GenDir: Alexander Soddy; Dir Esc: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Des-6 GenDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: David Bösch
Norma (Bellini) 5-12 GenDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Jürgen Rose
Arabella (Strauss) 14-25 GenDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Andreas Dresen
Fidelio (Beethoven) 24 Gen-2 FebDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 25 Gen-3 MarDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Lina Wertmüller
L'elisir d'amore (Donizetti) 3-8 FebDir: Daniele Callegari; Dir Esc: David Bösch
Nabucco (Verdi) 9-19 FebDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Yannis Kokkos
Karl V (Krenek) 10-23 FebDir: Erik Nielsen; Dir Esc: Carlus Padrissa
Carmen (Bizet) 25 Feb-3 MarDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Lina Wertmüller
Don Giovanni (Mozart) 5-14 MarDir: James Gaffigan; Dir Esc: Stephan Kimmig
La fanciulla del West (Puccini) 16 Mar-2 AbrDir: James Gaffigan; Dir Esc: Andreas Dresen
Roberto Devereux (Donizetti) 17-27 MarDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Christof Loy
Parsifal (Wagner) 24-31 MarDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Pierre Audi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-9 AbrDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Martin Duncan
Madama Butterfly (Puccini) 5-10 AbrDir: Karel Mark Chichon; Dir Esc: Wolf Busse
Mavra (Stravinsky) 15-28 Abr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15-28 Abr
Turandot (Puccini) 20 Abr-2 MaiDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Carlus Padrissa
Der fliegende Holländer (Wagner) 22-28 AbrDir: Asher Fisch; Dir Esc: Peter Konwitschny
Tosca (Puccini) 4-10 MaiDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Luc Bondy
Tannhäuser (Wagner) 5-12 MaiDir: Simone Young; Dir Esc: Romeo Castellucci
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 MaiDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Johannes Erath
Il tabarro (Puccini) 25 Mai-2 JunDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 25 Mai-2 JunDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Mai-2 JunDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Lotte de Beer
Alceste (Gluck) 26 Mai-13 JunDir: Antonello Manacorda; Dir Esc: Sidi Larbi Cherkaoui
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 JunDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Barbara Wysocka
La bohème (Puccini) 17-23 JunDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Otto Schenk
München, Gärtnerplatztheater  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 19 Oct-18 NovDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
La Cenerentola (Rossini) 28 Oct-22 NovDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Martha (Flotow) 11-29 NovDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Loriot
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Des-10 GenDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Peter Kertz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 29 Des-27 MaiDir: Karsten Januschke; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Gen-2 JunDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 27 Gen-10 FebDir: Oleg Ptashnikov / Andreas Partilla; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
My Fair Lady (Loewe) 13 Feb-10 JunDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Feb-10 MaiDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Weiße Rose (Zimmermann,U) 15 Mar-16 AbrDir: Andreas Partilla; Dir Esc: Lukas Wachernig
Maria Stuarda (Donizetti) 22 Mar-31 MaiDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Michael Sturminger
Don Pasquale (Donizetti) 29 Abr-18 MaiDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Im weißen Rößl (Benatzky) 12-23 MaiDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Don Giovanni (Mozart) 19 Mai-10 JulDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Herbert Föttinger
Der tapfere Soldat (Straus) 14 Jun-8 JulDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Peter Konwitschny
Semele (Handel) 24 Jun-6 JulDir: Rubén Dubrovsky; Dir Esc: Karoline Gruber
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 19-27 JulDir: Jeff Frohner; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Die lustige Witwe (Lehár) 29 Set-20 GenDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Dantons Tod (Einem) 11 Oct-15 NovDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Günter Krämer
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Oct-17 MaiDir: Alfred Eschwé; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
Don Giovanni (Mozart) 28 Oct-29 DesDir: Anthony Bramall / Oleg Ptashnikov; Dir Esc: Herbert Föttinger
Wiener Blut (Strauss,J) 9 Nov-15 DesDir Esc: Nicole Claudia Weber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Nov-2 GenDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Peter Kertz
Momo (Hiller,W) 16 Des-18 GenDir: Michael Brandstätter / Andreas Partilla; Dir Esc: Nicole Claudia Weber
Martha (Flotow) 11-30 GenDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Loriot
Maria Stuarda (Donizetti) 6 Feb-5 MaiDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Michael Sturminger, Ricarda Regina Ludigkeit
King Arthur (Purcell) 15 Feb-9 MarDir: Howard Arman; Dir Esc: Torsten Fischer
Così fan tutte (Mozart) 24 Feb-5 AbrDir Esc: Olivier Tambosi
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 Mar-12 MaiDir Esc: Josef Ernst Köpplinger
La bohème (Puccini) 28 Mar-18 JulDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Bernd Mottl
Der tapfere Soldat (Straus) 2-21 AbrDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 12-22 Abr
L'Heure espagnole (Ravel) 28 Abr-20 JunDir: Kiril Stankow; Dir Esc: Lukas Wachernig
Der Junge Lord (Henze) 23 Mai-14 JunDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Liliom (Doderer) 6-14 JulDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Münster, Theater Münster  / 
Don Carlo (Verdi) 7 Oct-2 FebDir: Golo Berg; Dir Esc: Ulrich Peters
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 29 Oct-28 DesDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Andreas Beuermann
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Des-13 MaiDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Mareike Zimmermann
Angels in America (Eötvös) 24 Feb-18 AbrDir: Golo Berg; Dir Esc: Carlos Wagner
Cendrillon (Massenet) 14 Abr-6 JulDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Don Giovanni (Mozart) 26 Mai-13 JulDir: Golo Berg; Dir Esc: Christian von Götz
Madama Butterfly (Puccini) 15 Set-7 FebDir: Golo Berg; Dir Esc: Hans Walter Richter
Saul (Handel) 27 Oct-23 MarDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Susanne Knapp
Street Scene (Weill) 22 Des-25 MaiDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Hendrik Müller
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 12+ FebDir: Fabian Liesenfeld
Sugar (Styne) 23 Feb-11 JulDir: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Dir Esc: Ulrich Peters
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 6 Abr-2 JulDir: Golo Berg; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18 Mai-13 JulDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Philipp Kochheim
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Xerxes (Handel) 23 Set-1 OctDir: Jörg Pitschmann; Dir Esc: Kornelia Repschläger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Set-2 FebDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Stephan Brauer
Zar und Zimmermann (Lortzing) 7 OctDir: Daniel Stratievsky; Dir Esc: Birgit Kronshage
Fidelio (Beethoven) 21 Oct-20 AbrDir: Sebastian Tewinkel; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Nov-26 DesDir: Sebastian Tewinkel; Dir Esc: Manfred Straube
Don Pasquale (Donizetti) 20 Gen-29 MarDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Magdalena Fuchsberger
Pagliacci (Leoncavallo) 24 Mar-1 JunDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Peter Lotschak
Il mondo della luna (Haydn) 28 Abr-21 MaiDir: Daniel Stratievsky; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Wie einst im Mai (Kollo) 6-28 JulDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Reinhardt Friese
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Set-3 NovDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Peter Lotschak
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Oct-12 AbrDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Wolf Widder
Il mondo della luna (Haydn) 31 Oct-23 NovDir: Daniel Stratievsky; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Musicals anthology (Rodgers) 1 Des-22 AbrDir: Panagiotis Papadopoulos
Un ballo in maschera (Verdi) 19 Gen-26 AbrDir: Sebastian Tewinkel; Dir Esc: Lothar Krause
Kismet (Wright) 16 Mar-24 MaiDir: Daniel Stratievsky; Dir Esc: Wolfgang Dosch
The Rake's Progress (Stravinsky) 4 Mai-2 JunDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Die Bajadere (Kálmán,E) 28 Jun-21 JulDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Otello (Verdi) 29 Set-12 GenDir: Michael Helmrath / Henning Ehlert; Dir Esc: Anette Leistenschneider
Zar und Zimmermann (Lortzing) 14 Oct-25 FebDir: Oliver Weder; Dir Esc: Anette Leistenschneider
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 Nov
Luisa Fernanda (Moreno Torroba) 6 Gen-16 MarDir: Oliver Weder; Dir Esc: Alfonso Romero Mora
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Gen-24 MarDir: Michael Helmrath; Dir Esc: Katharina Thoma
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Abr-27 MaiDir: Henning Ehlert; Dir Esc: Gernot Kranner
La traviata (Verdi) 15 Jun-14 Jul
La traviata (Verdi) 17 Jun-14 JulDir: Michael Helmrath; Dir Esc: Anette Leistenschneider
Die Magd als Herrin (Pergolesi) 30 Jun-14 JulDir: Sergi Roca Martinez; Dir Esc: Thomas Bayer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Set-14 NovDir: Henning Ehlert; Dir Esc: Anette Leistenschneider
Dracula (Wildhorn) 5 Oct-30 DesDir: Henning Ehlert / Felix-Immanuel Achtner; Dir Esc: Ivan Alboresi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-6 GenDir: Henning Ehlert; Dir Esc: Anette Leistenschneider
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Des-11 GenDir: Henning Ehlert; Dir Esc: Gernot Kranner
Vom Geist der Weihnacht (Steffan) 20-22 DesDir: Felix-Immanuel Achtner; Dir Esc: Anette Leistenschneider
Julius Caesar (Handel) 15-30 Mar
Cabaret (Kander) 12 Abr-26 Mai
Otello (Verdi) 4-31 Mai
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 21 Jun-21 Jul
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Jun-19 Jul
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6-21 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Norma (Bellini) 22 Set-9 OctDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Stéphane Braunschweig
My Fair Lady (Loewe) 1-22 OctDir: Andreas Paetzold; Dir Esc: Thomas Enzinger
Les Troyens (Berlioz) 8 Oct-26 NovDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 20 Oct-26 DesDir: Marcus Bosch / Volker Hiemeyer; Dir Esc: Alexandra Szemerédy
Die lustige Witwe (Lehár) 5 Nov-24 FebDir: Guido Johannes Rumstadt / Andreas Paetzold / Tarmo Vaask; Dir Esc: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-23 GenDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Laura Scozzi
Otello (Verdi) 14 Gen-23 FebDir: Guido Johannes Rumstadt / Marcus Bosch; Dir Esc: Gabriele Rech
Carmen (Bizet) 27 Gen-6 MaiDir: Volker Hiemeyer / Esteban Domínguez Gonzalvo; Dir Esc: Laurent Laffargue
Idomeneo (Mozart) 17 Feb-28 AbrDir: Marcus Bosch; Dir Esc: David Bösch
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 Mar-23 AbrDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 7 Abr-20 JulDir: Marcus Bosch / Jan Croonenbroeck; Dir Esc: Peter Konwitschny
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Mai-15 JulDir: Volker Hiemeyer; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Die Rückkehr des Odysseus (Monteverdi) 3 Jun-18 JulDir: Wolfgang Katschner; Dir Esc: Mariame Clément
Tosca (Puccini) 15 Jun-19 JulDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Krieg und Frieden (Prokofiev,S) 30 Set-17 NovDir: Joana Mallwitz; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Anna Nicole (Turnage) 3 Nov-7 DesDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Nov-21 DesDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Xerxes (Handel) 24 Nov-3 FebDir: Wolfgang Katschner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Des-1 FebDir: Volker Hiemeyer; Dir Esc: Andreas Baesler
Ball im Savoy (Abraham) 19 Gen-5 JulDir: Volker Hiemeyer; Dir Esc: Stefan Huber
Rusalka, Meerjungfrau (Dvořák,A) 3 Feb-14 MaiDir: Francesco Greco; Dir Esc: Ilaria Lanzino
Così fan tutte (Mozart) 23 Feb-10 JunDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Norma (Bellini) 2-31 MarDir: Björn Huestege; Dir Esc: Stéphane Braunschweig
Madama Butterfly (Puccini) 23 Mar-18 JulDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Tina Lanik
Lohengrin (Wagner) 12 MaiDir: Joana Mallwitz; Dir Esc: David Hermann
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Carmen (Bizet) 20 Ago-6 GenDir: Carlos Vázquez; Dir Esc: Robert Lehmeier
Die Walküre (Wagner) 9 Set-19 NovDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Paul Esterházy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Oct-8 AbrDir: Vito Cristofaro; Dir Esc: Kateryna Sokolova
Siroé (Hasse) 2 Des-5 AbrDir: Wolfgang Katschner; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 9 Des-1 JulDir: Jürgen Grimm / Tobias Deutschmann; Dir Esc: Erik Petersen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Des-7 GenDir: Felix Pätzold; Dir Esc: Michael Moxham
Sweeney Todd (Sondheim) 21 Des-28 GenDir: Carlos Vázquez; Dir Esc: Michael Moxham
Rigoletto (Verdi) 10 Feb-17 MaiDir: Vito Cristofaro; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Maria (Statkowski) 17 Mar-19 MaiDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Andrea Schwalbach
La Cenerentola (Rossini) 5-20 MaiDir: Vito Cristofaro; Dir Esc: Axel Köhler
La Cenerentola (Rossini) 7 Set-19 DesDir: Vito Cristofaro; Dir Esc: Axel Köhler
Siegfried (Wagner) 22 Set-4 NovDir: Hendrik Vestmann / Vito Cristofaro; Dir Esc: Paul Esterházy
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 27 Set-22 FebDir: Vito Cristofaro; Dir Esc: Felix Schrödinger
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 7 OctDir: Jürgen Grimm; Dir Esc: Erik Petersen
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 21 Oct-8 FebDir: Vito Cristofaro
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Des-6 AbrDir: Vito Cristofaro; Dir Esc: Stephen Lawless
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 DesDir: Felix Pätzold; Dir Esc: Michael Moxham
Brundibár (Krása) 27 GenDir: Thomas Honickel; Dir Esc: Jens Kerbel
Les Paladins (Rameau) 16 Feb-26 JunDir: Alexis Kossenko; Dir Esc: François De Carpentries
Dead Man Walking (Heggie) 23 Mar-4 JulDir: Carlos Vázquez; Dir Esc: Olivia Fuchs
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Mai-6 JulDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Laurence Dale
Oberon (Weber) 20 Mai
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Addams Family (Lippa) 24 Ago-5 DesDir: An-Hoon Song; Dir Esc: Felix Seiler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Set-14 DesDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Alexander May
Rigoletto (Verdi) 30 Set-27 MaiDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Adriana Altaras
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 25 Nov-10 AbrDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Sonja Trebes
Antigona (Traetta) 20 Gen-25 MaiDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Floris Visser
Apollo und Hyacinth (Mozart) 8 Mar-10 JunDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Jan Friedrich Eggers
Chaplin (Curtis) 10 Mar-3 JunDir: An-Hoon Song; Dir Esc: Christian von Götz
San Paolo (Corbett) 28 Abr-20 JunDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Alexander May
Doktor Faust (Busoni) 16-29 JunDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Chaplin (Curtis) 23 Ago-16 SetDir: An-Hoon Song; Dir Esc: Christian von Götz
Antigona (Traetta) 13+ SetDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Floris Visser
Fidelio (Beethoven) 29+ SetDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Yona Kim
Der Bettelstudent (Millöcker) 1 DesDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Guillermo Amaya
Doktor Faust (Busoni) 13 DesDir Esc: Andrea Schwalbach
Tosca (Puccini) 26 GenDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Mascha Pörzgen
The Producers (Brooks) 23 MarDir: An-Hoon Song; Dir Esc: Dominique Schnizer
Orlando (Handel) 4 MaiDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Felix Schrödinger
Guercoeur (Magnard) 15+ JunDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Dirk Schmeding
Passau, Landestheater Niederbayern  / 
Die Welt auf dem Mond (Haydn) 23 Set-26 GenDir: Margherita Colombo; Dir Esc: Aron Stiehl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Oct-29 DesDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Johannes Reitmeier
Operetta anthology (Lortzing) 28 Oct-21 GenDir: Margherita Colombo; Dir Esc: Margit Gilch
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Des-23 MarDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Stefan Tilch
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 3 Feb-16 JunDir: Margherita Colombo; Dir Esc: Stephen Medcalf
Lucrezia Borgia (Donizetti) 14 Abr-25 MaiDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Roland Schwab
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Jun-14 JulDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Johannes Reitmeier
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Set-21 OctDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 29 Set-8 JunDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Margit Gilch
Anna Bolena (Donizetti) 10 Nov-13 GenDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Ultz
Ariodante (Handel) 16 Feb-21 AbrDir: Margherita Colombo; Dir Esc: Stephen Medcalf
Gold! (Evers) 12 Mai-27 JunDir Esc: Christiane Silberhumer
Das Rheingold (Wagner) 16-18 MaiDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Stefan Tilch
Nabucco (Verdi) 15-30 JunDir: Basil H E Coleman
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Set-14 GenDir: Markus Huber; Dir Esc: Thomas Münstermann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 Nov-8 AbrDir: Florian Erdl; Dir Esc: Guido Markowitz, Kerstin Steeb
Der Bettelstudent (Millöcker) 22 Des-11 JulDir: Markus Huber; Dir Esc: Wolfgang Lachnitt
Endstation Sehnsucht (Previn) 10 Feb-3 JulDir: Tobias Leppert; Dir Esc: Tobias Materna
Der Silbersee (Weill) 5 Mai-5 JulDir: Florian Erdl; Dir Esc: Thomas Münstermann
Das Rheingold (Wagner) 14 Set-30 AbrDir: Markus Huber; Dir Esc: Thomas Münstermann
Der Liebestrank (Donizetti) 17 Nov-24 MarDir: Florian Erdl
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 22 Des-12 Mai
Die Perlenfischer (Bizet) 16 Feb-2 Jun
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 18 Mai-3 JulDir: Markus Huber; Dir Esc: Thomas Münstermann
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 1-27 OctDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Set-20 GenDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Set-20 GenDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Ein Käfig voller Narren (Herman) 21 Oct-31 MarDir: Vladimir Yaskorski; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Der Opernball (Heuberger) 17 Nov-25 MaiDir: Martin Eckenweber; Dir Esc: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die schöne Galathée (von Suppé) 25 Nov-10 AbrDir: Matthias Spindler; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 12 Gen-19 MaiDir: Maxim Böckelmann; Dir Esc: Jürgen Pöckel
L'orfeo (Monteverdi) 31 Gen-9 JunDir: Leo Siberski; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Mai-2 JunDir: Leo Siberski; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Die Zauberflöte (Mozart) 22-30 JunDir: Leo Siberski; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Der Opernball (Heuberger) 29 Set-11 GenDir: Martin Eckenweber; Dir Esc: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die lustige Witwe (Lehár) 19+ OctDir: Vladimir Yaskorski; Dir Esc: Wolfgang Dosch
L'orfeo (Monteverdi) 17 Nov-20 GenDir: Leo Siberski / Mark Johnston; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Das Lächeln einer Sommernacht (Sondheim) 7+ DesDir: Leo Siberski; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Königskinder (Humperdinck) 26+ GenDir: Leo Siberski; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Aida (Verdi) 4+ MaiDir: Leo Siberski; Dir Esc: Andreas Rosar
The Last Five Years (Brown,J) 9+ MaiDir: Leo Siberski; Dir Esc: Nadine Aßmann
Ein Käfig voller Narren (Herman) 25 Mai-1 JunDir: Vladimir Yaskorksi / Leo Siberski; Dir Esc: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 2-6 JulDir: Vladimir Yaskorski; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Set-30 MaiDir: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Dir Esc: Manuel Schöbel
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Set-31 AgoDir: Florian Merz / Hans-Peter Preu; Dir Esc: Wolfgang Dosch
La traviata (Verdi) 21 Oct-21 AbrDir: Hans-Peter Preu; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Company (Sondheim) 27 Oct-26 DesDir: Hans-Peter Preu; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Tschick (Vollmer) 19 Gen-2 FebDir: Hans-Peter Preu; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Carmen (Bizet) 4 MarDir: Hans-Peter Preu; Dir Esc: Manuel Schöbel
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 Mar-6 AbrDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Manuel Schöbel
Der Besuch der alten Dame (Einem) 26 Mai-10 JunDir: Ekkehard Klemm; Dir Esc: Sebastian Welker
Der Freischütz (Weber) 2-18 AgoDir: Hans-Peter Preu; Dir Esc: Horst Kupich
Carmina Burana (Orff) 2 SetDir: Ekkehard Klemm
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 28 Set-11 GenDir: Florian Merz / Hans-Peter Preu; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Im weißen Rößl (Benatzky) 12 Oct-30 JunDir: Thomas Gläser / Hans-Peter Preu; Dir Esc: Manuel Schöbel
Fidelio (Beethoven) 17 Nov-13 GenDir: Hans-Peter Preu; Dir Esc: Manuel Schöbel
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 20 Nov-7 AbrDir: Uwe Zimmermann; Dir Esc: Ute Raab
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 30 Nov-20 AbrDir: Jan Michael Horstmann / Florian Merz; Dir Esc: Manuel Schöbel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-23 DesDir: Matthias Mücksch / Karl Bernewitz / Florian Merz; Dir Esc: Helen Malkowsky(original), Rebekah Rota(revival)
Pariser Leben (Offenbach) 10 Feb-10 JunDir: Florian Merz; Dir Esc: Christopher Tölle
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Mai-9 Jun
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Set-31 MarDir: Tom Woods / Anton Zapf; Dir Esc: Uwe Schwarz
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Set-20 GenDir: Tom Woods / Levente Török; Dir Esc: Matthias Reichwald
The Producers (Brooks) 3 Oct-16 DesDir: Alistair Lilley / Levente Török; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 28 Oct-3 JulDir: Levente Török; Dir Esc: Aron Stiehl
Messe in h-Moll (Bach,JS) 9 Des-3 JunDir: Alistair Lilley / Tom Woods; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Die Banalität der Liebe (Milch-Sheriff) 27 Gen-12 JulDir: Tom Woods / Levente Török; Dir Esc: Itay Tiran
Cabaret (Kander) 17 Mar-30 MaiDir: Alistair Lilley; Dir Esc: Johannes Pölzgutter
Edgar (Puccini) 28 Abr-18 JulDir: Tetsuro Ban; Dir Esc: Hendrik Müller
Don Giovanni (Mozart) 16 Jun-19 JulDir: Jonas Alber; Dir Esc: Matthias Reichwald
Nabucco (Verdi) 15 Set-8 GenDir: Tom Woods; Dir Esc: Rareș Zaharia
Don Giovanni (Mozart) 20 Set-2 GenDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Matthias Reichwald
Una cosa rara (Martín y Soler) 27 Oct-1 JulDir: Christoph Spering; Dir Esc: Andreas Baesler
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 8 Des-21 MaiDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Aron Stiehl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Des-19 GenDir Esc: Matthias Reichwald
Elizabetta (Prokofiev,G) 26 Gen-13 JunDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Marcus Lobbes
Chess (Andersson,BT) 16 Mar-16 JunDir: Alistair Lilley; Dir Esc: Christina Schmidt
Der Freischütz (Weber) 11 Mai-24 JulDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Matthias Reichwald
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Jun-25 JulDir Esc: Brigitte Fassbaender
Tosca (Puccini) 13 JulDir Esc: Maximilian Eisenacher
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Aschenputtel (Rossini) 29 Set-2 FebDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Anja Nicklich
Zar und Zimmermann (Lortzing) 21 Oct-21 DesDir: Gerrit Prießnitz / Hans-Christoph Borck; Dir Esc: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Des-5 GenDir: Volker Plangg; Dir Esc: Stephan Brauer
Ein Käfig voller Narren (Herman) 27 Gen-24 MarDir: Volker Plangg; Dir Esc: Stephan Brauer
Der Freischütz (Weber) 30 Mar-15 AbrDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Hans-Joachim Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 3 Jun-20 JulDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Peter Lotschak
Der Liebestrank (Donizetti) 29 Set-6 OctDir: Martin Hannus; Dir Esc: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 10 Nov-17 GenDir: Volker Plangg / Hans-Christoph Borck; Dir Esc: Stephan Brauer
Fidelio (Beethoven) 7-15 DesDir: Martin Hannus; Dir Esc: John Dew
Frau Luna (Lincke) 1 Feb-12 MaiDir: Martin Hannus; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Der Freischütz (Weber) 6 MarDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Hans-Joachim Frey
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 8-23 Jul
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Guillaume Tell (Rossini) 10 Set-2 DesDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Roland Schwab
Gold! (Evers) 1 Oct-26 DesDir Esc: Renate Liedtke
La bohème (Puccini) 21 Oct-30 MarDir: Nicholas Milton / Stefan Neubert; Dir Esc: Tobias Heyder
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Nov-30 DesDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Andreas Gergen
My Fair Lady (Loewe) 9 Des-18 MaiDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Thomas Winter
Der Sturm (Martin,F) 27 Gen-25 MarDir: Roger Epple; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Solaris (Obst) 8-17 MarDir: Christopher Ward; Dir Esc: Hermann Schneider
Croesus (Keiser) 13-22 AbrDir: Lutz Gillmann; Dir Esc: Barbara Schöne
Salome (Strauss) 14 Abr-21 JunDir: Nicholas Milton; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Così fan tutte (Mozart) 11 Mai-19 JunDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Jean Renshaw
Nabucco (Verdi) 9-23 JunDir: Christopher Ward; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
La traviata (Verdi) 26 Ago-26 GenDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Ben Baur
West Side Story (Bernstein) 8 Set-29 Des
Die tote Stadt (Korngold) 6 Oct-21 DesDir: Justus Thorau; Dir Esc: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Des-18 AbrDir: Justus Thorau; Dir Esc: Erik Petersen
Médée (Cherubini) 19 Gen-27 Abr
Nabucco (Verdi) 16 FebDir: Christopher Ward; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
Soldier Songs (Little) 17 Feb-16 Mar
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Mar-20 Jun
My Fair Lady (Loewe) 17 AbrDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Thomas Winter
Faust (Gounod) 31 Mai-30 Jun
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin  / 
West Side Story (Bernstein) 3-6 AgoDir: Daniel Huppert / Gregor Rot / Martin Schelhaas; Dir Esc: Simon Eichenberger
Otello (Verdi) 13 Oct-1 AbrDir: Daniel Huppert / Gabriel Venzago; Dir Esc: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 19 Oct-31 MarDir: Gregor Rot / Martin Schelhaas; Dir Esc: Toni Burkhardt
Margarethe (Gounod) 3 Nov-2 MarDir: Gregor Rot; Dir Esc: Toni Burkhardt
Peter Grimes (Britten) 12 Nov-12 GenDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Des-6 GenDir: Martin Schelhaas; Dir Esc: Toni Burkhardt
Der glückliche Prinz (Böhmer) 9 DesDir: Martin Schelhaas; Dir Esc: Nele Tippelmann
Neues vom Tage (Hindemith) 4-30 MaiDir: Gabriel Venzago; Dir Esc: Toni Burkhardt
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 21-28 MaiDir: Michael Ellis Ingram / Gabriel Venzago; Dir Esc: Kay Kuntze, AnnaLisa Canton
Tosca (Puccini) 22 Jun-28 JulDir: Daniel Huppert / Martin Schelhaas / Gabriel Venzago; Dir Esc: Toni Burkhardt
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Set-13 DesDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Toni Burkhardt
Im weißen Rößl (Benatzky) 23 Oct-15 JunDir: Gabriel Venzago; Dir Esc: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Des-4 GenDir: Markus L Frank / Martin Schelhaas; Dir Esc: Toni Burkhardt
Andrea Chénier (Giordano) 18 Gen-1 JunDir: Michael Ellis Ingram; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Abr-9 JunDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Toni Burkhardt
Anatevka (Bock) 21-23 JunDir: Michael Ellis Ingram; Dir Esc: Toni Burkhardt
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Me and My Girl (Gay) 7 OctDir: Harish Shankar; Dir Esc: Kay Link
Ein Maskenball (Verdi) 22 Oct-11 NovDir: Florian Csizmadia; Dir Esc: Host Kupich
A Streetcar named Desire (Previn) 25 NovDir: Florian Csizmadia; Dir Esc: Horst Kupich
Tosca (Puccini) 24 Mar-10 JunDir: Florian Csizmadia / Harish Shankar; Dir Esc: Susanne Knapp
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Mai-9 JunDir: Harish Shankar; Dir Esc: Horst Kupich
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Set-29 DesDir: Florian Csizmadia; Dir Esc: Kay Link
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Set-27 GenDir: Harish Shankar; Dir Esc: Horst Kupich
La bohème (Puccini) 5 Des-24 Feb
Kiss me, Kate (Porter) 16 Mar-4 AbrDir Esc: Manfred Ohnoutka
Wir gratulieren! (Weinberg) 1-6 JunDir Esc: Horst Kupich
Häuptling Abendwind (Offenbach) 1-8 JunDir Esc: Horst Kupich
Stuttgart, Oper Stuttgart  / 
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 Set-31 OctDir: Frank Beermann; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Tod in Venedig (Britten) 23 Set-5 JulDir: Marco Comin; Dir Esc: Demis Volpi
La Cenerentola (Rossini) 24 Set-1 NovDir: Maurizio Barbacini; Dir Esc: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 25 Set-9 GenDir: Domingo Hindoyan / Giuliano Carella; Dir Esc: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Oct-14 GenDir: Georg Fritzsch / Willem Wentzel; Dir Esc: Kirill Serebrennikov
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Oct-1 DesDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Nigel Lowery
Madama Butterfly (Puccini) 2-25 NovDir: Roberto Rizzi-Brignoli / Timo Handschuh; Dir Esc: Monique Wagemakers
Don Giovanni (Mozart) 11 Nov-2 FebDir: Willem Wentzel; Dir Esc: Andrea Moses
Medea (Cherubini) 3 Des-3 FebDir: Alejo Pérez; Dir Esc: Peter Konwitschny
Ariodante (Handel) 17 Des-20 MarDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Des-27 GenDir: Hans Christoph Bünger; Dir Esc: Armin Petras
La sonnambula (Bellini) 28 Gen-19 MarDir: Michele Gamba; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Gen-14 AbrDir: Roland Kluttig / Timo Handschuh; Dir Esc: Peter Konwitschny
Fidelio (Beethoven) 4 Feb-25 JulDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Parsifal (Wagner) 25 Feb-2 AbrDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Calixto Bieito
Don Pasquale (Donizetti) 25 Mar-2 JunDir: Giuliano Carella / Marco Comin; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Mar-15 AbrDir: Ilan Volkov; Dir Esc: Herbert Wernicke
Faust (Gounod) 8 Abr-1 JunDir: Marc Soustrot / Willem Wentzel; Dir Esc: Frank Castorf
Der Gefangene (Dallapiccola) 24 Abr-25 JunDir: Franck Ollu; Dir Esc: Andrea Breth
Das Gehege (Rihm) 24 Abr-25 JunDir: Franck Ollu; Dir Esc: Andrea Breth
Der Freischütz (Weber) 2 Mai-14 JunDir: Daniele Rustioni / Timo Handschuh; Dir Esc: Achim Freyer
Wunderzaichen (Andre,M) 13 Mai-10 JunDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Erdbeben.Träume. (Hosokawa) 1-23 JulDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
I puritani (Bellini) 12-24 JulDir: Manlio Benzi; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der Freischütz (Weber) 28 Set-26 OctDir: Daniele Rustioni / Georg Fritzsch; Dir Esc: Achim Freyer
Lohengrin (Wagner) 29 Set-5 NovDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Arpad Schilling
Ariodante (Handel) 30 Set-1 DesDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4 Oct-1 MarDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Beat Fäh
Rigoletto (Verdi) 19 Oct-28 NovDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Don Pasquale (Donizetti) 28 Oct-30 NovDir: Francesco Angelico / Marco Comin; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 2-11 NovDir: Titus Engel; Dir Esc: Hans Op de Beeck
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 2 Des-22 AbrDir: Alejo Pérez; Dir Esc: Axel Ranisch
La bohème (Puccini) 6+ DesDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Andrea Moses
La bohème (Puccini) 16 Des-30 AbrDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 20 Des-5 GenDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Willy Decker
La Cenerentola (Rossini) 21 Des-1 FebDir: Vlad Iftinca; Dir Esc: Andrea Moses
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6-25 GenDir: Oksana Lyniv; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Medea (Cherubini) 27 Gen-7 MarDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Peter Konwitschny
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 Gen-13 MarDir: Marc Piollet; Dir Esc: Christoph Marthaler
Madama Butterfly (Puccini) 3+ FebDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Monique Wagemakers
Madama Butterfly (Puccini) 4 Feb-5 AbrDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Monique Wagemakers
Der Prinz von Homburg (Henze) 17 Mar-4 MaiDir: Cornelius Meister / Thomas Guggeis; Dir Esc: Stephan Kimmig
Nixon in China (Adams) 7 Abr-11 MaiDir: André de Ridder; Dir Esc: Marco Štorman
Iphigénie en Tauride (Gluck) 28 Abr-30 MaiDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Così fan tutte (Mozart) 26 Mai-18 JunDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Yannis Houvardas
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-21 JunDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Mefistofele (Boito) 16 Jun-12 JulDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Alex Ollé
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Jun-3 JulDir: David Afkham; Dir Esc: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 6-18 JulDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Kirill Serebrennikov
Norma (Bellini) 11-17 JulDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Trier, Theater Trier  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 17 SetDir: Jochen Schaaf
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 Oct-21 GenDir: Victor Puhl; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Des-2 AbrDir: Wouter Padberg; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3 Feb-31 MarDir: Wouter Padberg; Dir Esc: Andreas Rosar
Into the Woods (Sondheim) 24 Mar-16 JunDir: Malte Kühn; Dir Esc: Dean Wilmington
Krach bei Bach (Bohm) 7-22 AbrDir: Martin Folz; Dir Esc: Ela Baumann
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Mai-1 JulDir: Victor Puhl; Dir Esc: Heinz Lukas-Kindermann
Don Giovanni (Mozart) 29+ SetDir: Jochem Hochstenbach; Dir Esc: Jean-Claude Berutti
La vie parisienne (Offenbach) 1+ DesDir: Wouter Padberg; Dir Esc: Andreas Rosar
La vie parisienne (Offenbach) 1+ GenDir: Wouter Padberg; Dir Esc: Andreas Rosar
Madama Butterfly (Puccini) 2 FebDir: Jochem Hochstenbach; Dir Esc: Cornelia Rainer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 AbrDir: Wouter Padberg; Dir Esc: Jens Pesel
Dido and Aeneas (Purcell) 18+ MaiDir: Jochem Hochstenbach; Dir Esc: Jean-Claude Berutti
La Voix humaine (Poulenc) 18+ MaiDir: Jochem Hochstenbach; Dir Esc: Jean-Claude Berutti
Ulm, Theater Ulm  / 
Faust (Gounod) 28 Set-30 NovDir: Joongbae Jee / Hendrik Haas / Michael Weiger; Dir Esc: Matthias Kaiser
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 9 Nov-8 MarDir: Timo Handschuh / Michael Weiger; Dir Esc: Benjamin Künzel
Nabucco (Verdi) 21 Des-11 AbrDir: Joongbae Jee / Hendrik Haas; Dir Esc: Nilufar K Münzing
Elektra (Strauss) 8 Feb-6 JunDir: Timo Handschuh / Michael Weiger; Dir Esc: Matthias Kaiser
Motezuma (Vivaldi) 29 Mar-7 JulDir: Michael Weiger / Hendrik Haas; Dir Esc: Antje Schupp
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 17 Mai-12 JulDir: Hendrik Haas / Michael Weiger; Dir Esc: Matthias Kaiser
Das schlaue Füchslein (Janáček) 27 Set-2 DesDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Kay Metzger
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Candide (Bernstein) 3 Set-18 MaiDir: Dominik Beykirch; Dir Esc: Martin G Berger
Fidelio (Beethoven) 17 Set-2 DesDir: Stefan Lano; Dir Esc: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Set-19 MaiDir: Stefan Lano; Dir Esc: Nina Gühlstorff
Otello (Verdi) 19 Oct-30 MarDir: Dominik Beykirch; Dir Esc: Nina Gühlstorff
Dido und Aeneas (Purcell) 16 Nov-20 MarDir: Dominik Beykirch; Dir Esc: Corinna von Rad
My Fair Lady (Loewe) 14 Des-14 JunDir: Dominik Beykirch; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 27 Gen-16 JunDir: Kirill Karabits / Stefan Lano; Dir Esc: Michael Talke
Tannhäuser (Wagner) 14 Abr-23 JunDir: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
Un ballo in maschera (Verdi) 2-29 JunDir: Stefan Lano; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 17-18 JunDir: Kirill Karabits
Don Giovanni (Mozart) 8 Set-26 DesDir: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; Dir Esc: Demis Volpi
My Fair Lady (Loewe) 13 Set-30 DesDir: Dominik Beykirch; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Set-28 DesDir: Stefan Lano; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
November 1918 (Lano) 3 Nov-2 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Nov-6 Gen
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 Des-13 JunDir: Kirill Karabits / Stefan Lano; Dir Esc: Michael Talke
Così fan tutte (Mozart) 12 Gen-15 Jun
Tosca (Puccini) 9 Mar-2 Jun
The Circle (Vollmer) 4 Mai-28 Jun
Der Eisblumenwald (Arnecke) 21+ Mai
Wiesbaden, Hessisches Staatstheater Wiesbaden  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Ago-25 AbrDir: Patrick Lange / Christina Domnick; Dir Esc: Carsten Kochan
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Set-26 MaiDir: Daniela Musca; Dir Esc: Jim Lucassen
Schönerland (Eichberg) 16 Set-25 OctDir: Albert Horne; Dir Esc: Johanna Wehner
Götterdämmerung (Wagner) 24 Set-21 MaiDir: Alexander Joel; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Schubert's Winterreise (Zender) 7 Oct-29 DesDir: Benjamin Schneider
Manon (Massenet) 28 Oct-15 DesDir: Jochen Rieder; Dir Esc: Bernd Mottl
Tannhäuser (Wagner) 19 Nov-30 JunDir: Patrick Lange; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
La bohème (Puccini) 1-26 DesDir: Albert Horne; Dir Esc: Thorleifur Örn Arnarsson
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Des-24 JunDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Carsten Kochan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20-31 DesDir: Christoph Stiller; Dir Esc: Beka Savić
Norma (Bellini) 12 Gen-9 FebDir: Daniela Musca; Dir Esc: Gabriele Rech
Così fan tutte (Mozart) 21 Gen-9 MarDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Jephta (Handel) 4 Feb-15 AbrDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Achim Freyer, Sebastian Sommer
Otello (Verdi) 18 Feb-1 MaiDir: Daniela Musca; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Arabella (Strauss) 11 Mar-22 MaiDir: Patrick Lange; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Mar-19 MaiDir: Patrick Lange; Dir Esc: Michiel Dijkema(original), Magdalena Weingut(revival)
Katja Kabanowa (Janáček) 7 Abr-9 JunDir: Philipp Pointner; Dir Esc: Matthew Wild
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Abr-10 JunDir: Patrick Lange; Dir Esc: Beka Savić
Vom Ende der Unschuld (Peiffer) 30-31 MaiDir: Martin Niklas Spahr; Dir Esc: Michiel Dijkema
Don Giovanni (Mozart) 17-29 JunDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Nicolas Brieger
Don Giovanni (Mozart) 2 Set-2 MaiDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Nicolas Brieger
Ein Maskenball (Verdi) 16 Set-16 MaiDir: Christoph Stiller; Dir Esc: Beka Savić
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 29 Set-30 JunDir: Patrick Lange; Dir Esc: Bernd Mottl
Alcina (Handel) 30 Set-20 AbrDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Ingo Kerkhof
My Fair Lady (Loewe) 27 Oct-20 GenDir: Christoph Stiller; Dir Esc: Beka Savić
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Nov-7 FebDir: Patrick Lange; Dir Esc: Vasily Barkhatov
Jenůfa (Janáček) 29 Nov-28 DesDir: Patrick Lange; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Des-4 GenDir: Patrick Lange; Dir Esc: Beka Savić
Rigoletto (Verdi) 19 Gen-31 MaiDir: Will Humburg; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Candide (Bernstein) 27 Gen-7 JunDir: Albert Horne; Dir Esc: Bernd Mottl
Salome (Strauss) 16 Feb-5 MaiDir: Patrick Lange; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1-31 MarDir: Leo McFall; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Die sieben Todsünden (Weill) 1-31 MarDir: Leo McFall; Dir Esc: Magdalena Weingut
Tannhäuser (Wagner) 9 Mar-26 MaiDir: Patrick Lange; Dir Esc: Patrick Lange
Madama Butterfly (Puccini) 13 Mar-16 JunDir: Christina Domnick; Dir Esc: Magdalena Weingut
Idomeneo (Mozart) 30 Abr-14 MaiDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Titus (Mozart) 1-27 MaiDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Götterdämmerung (Wagner) 16 Set-15 DesDir: Johannes Pell; Dir Esc: Jay Scheib
Rigoletto (Verdi) 23 Set-2 DesDir: Johannes Pell; Dir Esc: Timofej Kuljabin
My Fair Lady (Loewe) 22 Oct-25 MarDir: Michael Cook / Markus Baisch; Dir Esc: Cusch Jung
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Des-8 AbrDir: Julia Jones / Johannes Pell / Markus Baisch; Dir Esc: Denis Krief
Three Tales (Reich) 3 Feb-4 MarDir: Michael Cook; Dir Esc: Berthold Schneider
Juliette (Martinů) 3 Mar-17 JunDir: Johannes Pell; Dir Esc: Inga Levant
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-16 MarDir: Johannes Pell; Dir Esc: Denis Krief, Katrin Kotzbauer-Bode
La liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Caccini,F) 20 Abr-14 JulDir: Felice Venanzoni; Dir Esc: Benjamin David
Carmen (Bizet) 30 Jun-15 JulDir: Julia Jones; Dir Esc: Candice Edmunds
Werther (Massenet) 8 Set
Das Land des Lächelns (Lehár) 14 Oct-10 MarDir: Johannes Pell; Dir Esc: Guy Montavon
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Oct-26 DesDir: Julia Jones; Dir Esc: Denis Krief
Luisa Miller (Verdi) 8 Des-3 MarDir: Julia Jones; Dir Esc: Barbora Horáková Joly
Hänsel und Gretel (reduction) (Humperdinck) 20 Des-6 FebDir: Johannes Pell; Dir Esc: Denis Krief(original), Karin Kotzbauer-Bode(revival)
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Abr-14 JulDir: Julia Jones; Dir Esc: Joe Hill-Gibbins
Carmen (Bizet) 27 Abr-30 MaiDir: Julia Jones; Dir Esc: Candice Edmunds
Die tote Stadt (Korngold) 16 Jun-12 JulDir: Johannes Pell; Dir Esc: Immo Karaman
Das Labyrinth (Dove) 5-9 JulDir: Markus Baisch; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Così fan tutte (Mozart) 7 Oct-27 GenDir: Enrico Calesso / Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Martina Veh
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 31 Oct-25 MarDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Anna Vita
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Des-22 AbrDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Marcel Keller
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 20 Gen-7 JulDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Matthew Ferraro
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Mar-28 JunDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Markus Trabusch
Colas der Magier (Mozart) 11 Mar-15 AbrDir: Frank Sodemann; Dir Esc: Mario Pavle del Monaco
Nixon in China (Adams) 19 Mai-18 JulDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Tomo Sugao
La bohème (Puccini) 13 Oct-5 FebDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Martina Veh
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Oct-23 NovDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Markus Trabusch
Die schöne Helena (Offenbach) 2 Des-24 AbrDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Gen-15 MaiDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Dominique Horwitz
King Arthur (Purcell) 30 Mar-10 JulDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Dirk Diekmann
Götterdämmerung (Wagner) 26 Mai-20 JulDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Tomo Sugao
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-16 JunDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Sigrid Herzog