2018/19 > Alemanya 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2018/19 > Alemanya

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Dinamarca Suècia
Holanda
Bèlgica
Luxemburg

Alemanya
 
Polònia
República Txeca
França Suïssa Àustria

Aachen, Theater Aachen  / 

La forza del destino (Verdi) 9 Set-27 GenDir: Christopher Ward; Dir Esc: Jarg Pataki
La traviata (Verdi) 26 Set-3 MarDir: Justus Thorau; Dir Esc: Ewa Teilmans
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 Oct-14 FebDir: Justus Thorau; Dir Esc: Ludger Engels
Roméo et Juliette (Gounod) 9 Des-25 GenDir: Christopher Ward; Dir Esc: Ewa Teilmans
Trouble in Tahiti (Bernstein) 10 Feb-11 AbrDir: Christopher Ward; Dir Esc: Nina Russi
A Quiet Place (Bernstein) 10 Feb-11 AbrDir: Christopher Ward; Dir Esc: Nina Russi
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 31 Mar-6 JunDir: Karl Shymanovitz; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Così fan tutte (Mozart) 2 Jun-7 JulDir: Justus Thorau; Dir Esc: Ute M Engelhardt
Elegie für junge Liebende (Henze) 23 JunDir: Herbert Görtz; Dir Esc: Ramona Bartsch
Annaberg-Buchholz, Winterstein-Theater Annaberg  / 
Martha (Flotow) 23 Set-9 NovDir: Naoshi Takahashi; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Blossom Time (Romberg) 29 Set-31 OctDir: Dieter Klug / Karl Friedrich Winter; Dir Esc: Ingolf Huhn
Annie Get Your Gun (Berlin) 28 Oct-10 MaiDir: Dieter Klug; Dir Esc: Ansgar Stephan Weigner
Der Obersteiger (Zeller,C) 7-29 DesDir: Dieter Klug; Dir Esc: Ingolf Huhn
Tosca (Puccini) 20 Gen-20 Abr
Der Bettelstudent (Millöcker) 17 Mar-4 Mai
Zum Großadmiral (Lortzing) 28 Abr-18 Mai
Augsburg, Theater Augsburg  / 
La forza del destino (Verdi) 16 Set-12 Des
Dalibor (Smetana) 14+ OctDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Roland Schwab
Die Zauberflöte (Mozart) 2+ DesDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2+ FebDir: Domonkos Héja; Dir Esc: André Bücker
JFK (Little) 24+ MarDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Die Walküre (concert) (Wagner) 20 AbrDir: Domonkos Héja
Don Pasquale (Donizetti) 25+ MaiDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Corinna von Rad
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 29+ JunDir: Ivan Demidov; Dir Esc: Cusch Jung
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Hoffmanns Erzählungen (concert) (Offenbach) 25 NovDir: Marc Minkowski
Missa Solemnis (Beethoven) 1 DesDir: Jan Caeyers
King Arthur (Purcell) 20 GenDir: Paul McCreesh
Das Lied von der Erde (Mahler) 20 GenDir: Jochen Rieder
Otello (Verdi) 13-22 AbrDir: Daniele Gatti; Dir Esc: Robert Wilson
Requiem (Verdi) 14-20 AbrDir: Riccardo Muti
Clara (Bond) 14-21 AbrDir: Michael Hasel
Der Kleine und Otello (Verdi) 16-20 AbrDir: Raphael Haeger
h-Moll-Messe (Bach,JS) 10 JunDir: Philippe Herreweghe
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 23 Nov-25 MaiDir: Tasso Schille; Dir Esc: Lutz Hillmann
Wiener Blut (Strauss,J) 11 Gen-17 Feb
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 29 Mar-12 Mai
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Ago-1 JunDir: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; Dir Esc: Günter Krämer
La traviata (Verdi) 30 Ago-16 DesDir: Stephan Zilias / Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; Dir Esc: Götz Friedrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 Ago-20 MaiDir: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; Dir Esc: Katharina Thalbach
Roméo und Juliette (Berlioz) 6-10 SetDir: Thomas Søndergård; Dir Esc: Sasha Waltz
Nabucco (Verdi) 8 Set-28 DesDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Keith Warner
Tristan und Isolde (Wagner) 23 Set-3 OctDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Graham Vick
Tosca (Puccini) 30 Set-20 AbrDir: Pier Giorgio Morandi / Ivan Repušić / Oksana Lyniv; Dir Esc: Boleslaw Barlog
Wozzeck (Berg) 5 Oct-15 NovDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Ole Anders Tandberg
Fausts Verdammnis (Berlioz) 12-20 OctDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Christian Spuck
Messa da Requiem (Verdi) 18 Oct-9 NovDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Achim Freyer
Don Giovanni (Mozart) 25 Oct-1 NovDir: Daniel Cohen; Dir Esc: Roland Schwab
Lohengrin (Wagner) 28 Oct-12 MaiDir: Justin Brown / Donald Runnicles; Dir Esc: Kasper Holten
Die Sache Makropulos (Janáček) 10-22 NovDir: Marko Letonja; Dir Esc: David Hermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 Nov-3 GenDir: Nikolas Maximilian Nägele / Donald Runnicles / Stephan Zilias; Dir Esc: Rolando Villazón
Andrea Chénier (Giordano) 28 Nov-5 DesDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: John Dew
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 1 Des-12 GenDir: Enrique Mazzola; Dir Esc: Laurent Pelly
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 11-12 DesDir: Kevin McCutcheon; Dir Esc: Gerlinde Pelkowski
Das schlaue Füchslein (Janáček) 20 Des-4 GenDir: Moritz Gnann; Dir Esc: Katharina Thalbach
Carmen (Bizet) 6 Gen-22 JunDir: Stephan Zilias / Jacques Lacombe; Dir Esc: Ole Anders Tandberg
Tannhäuser (Wagner) 13 Gen-11 MaiDir: Sebastian Weigle / Stefan Blunier; Dir Esc: Kirsten Harms
La sonnambula (Bellini) 26 Gen-25 MaiDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Boris Godunow (Musorgsky) 31 Gen-9 MarDir: Kirill Karabits; Dir Esc: Richard Jones
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4-15 FebDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Filippo Sanjust
Rigoletto (Verdi) 6 Feb-30 AbrDir: Stephan Zilias / Nicholas Carter; Dir Esc: Jan Bosse
La rondine (Puccini) 12-23 FebDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Rolando Villazón
Turandot (Puccini) 23 Feb-23 MaiDir: Andrea Battistoni / John Fiore; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Salome (Strauss) 24 Feb-2 MarDir: Stefan Blunier; Dir Esc: Claus Guth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-23 MarDir: Alexander Vedernikov; Dir Esc: Götz Friedrich
Der Zwerg (Zemlinsky) 24 Mar-12 AbrDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Tobias Kratzer
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5 Abr-10 MaiDir: Evan Rogister; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Parsifal (Wagner) 14-21 AbrDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Philipp Stölzl
Oceane (Glanert) 28 Abr-24 MaiDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Robert Carsen
Der fliegende Holländer (Wagner) 1-9 MaiDir: Axel Kober; Dir Esc: Christian Spuck
Don Quichotte (Massenet) 30 Mai-18 JunDir: Emmanuel Villaume; Dir Esc: Jakop Ahlbom
Delirio (Moultaka) 4-13 JunDir Esc: Wolfgang Nägele
Otello (Verdi) 8-20 JunDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Manon Lescaut (Puccini) 9-15 JunDir: Simon Rattle; Dir Esc: Gilbert Deflo
Hamlet (concert) (Thomas,A) 24-29 JunDir: Yves Abel
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Set-4 NovDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Anatevka (Bock) 15 Set-7 FebDir: Koen Schoots; Dir Esc: Barrie Kosky
Die tote Stadt (Korngold) 30 Set-28 JunDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Robert Carsen
Blaubart (Offenbach) 3 Oct-9 DesDir: Stefan Soltesz / Ivo Hentschel; Dir Esc: Stefan Herheim
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 13 Oct-16 DesDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Andreas Homoki
Der Zauberer von Oz (Valtinoni) 28 Oct-26 DesDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Felix Seiler
Cendrillon (Massenet) 2 Nov-28 DesDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Damiano Michieletto
Candide (Bernstein) 24 Nov-30 JunDir: Jordan de Souza; Dir Esc: Barrie Kosky
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 6 Des-20 GenDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky
Viktoria und ihr Husar (concert) (Abraham) 23-30 DesDir: Stefan Soltesz
My Fair Lady (Loewe) 5 Gen-1 MaiDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Andreas Homoki
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 13 Gen-31 MarDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky
La bohème (Puccini) 27 Gen-29 JunDir: Jordan de Souza; Dir Esc: Barrie Kosky
West Side Story (Bernstein) 10 Feb-18 MaiDir: Koen Schoots; Dir Esc: Barrie Kosky, Otto Pichler
Poro (Handel) 16 Mar-25 JunDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Harry Kupfer
Ball im Savoy (Abraham) 21 Mar-16 JunDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Abr-11 JunDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Suzanne Andrade, Esme Appleton
M - Eine Stadt sucht einen Mörder (Eggert) 5 Mai-26 JunDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Barrie Kosky
Der Jahrmarkt von Sorotschinzi (Musorgsky) 9 Mai-12 JunDir: Jordan de Souza; Dir Esc: Barrie Kosky
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 31 Mai-27 JunDir: Kai Tietje; Dir Esc: Stefan Huber
Der Rosenkavalier (Strauss) 8-23 JunDir: Ainars Rubikis; Dir Esc: Andreas Homoki
Berlin, Staatsoper Unter den Linden  / 
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 16 Set-14 OctDir: Simone Young; Dir Esc: Claus Guth
Der Freischütz (Weber) 22 Set-6 OctDir: Thomas Guggeis; Dir Esc: Michael Thalheimer
Medea (Cherubini) 7-28 OctDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Andrea Breth
Usher (Van Parys) 12-30 OctDir: Marit Strindlund; Dir Esc: Philippe Quesne
Le nozze di Figaro (Mozart) 13-26 OctDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Jürgen Flimm
Il trovatore (Verdi) 27 Oct-11 NovDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
L'orfeo (Monteverdi) 17-30 NovDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Sasha Waltz
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Nov-1 DesDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Hippolyte et Aricie (Rameau) 25 Nov-8 DesDir: Sir Simon Rattle; Dir Esc: Aletta Collins
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 26 Nov-1 DesDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Fidelio (Beethoven) 7-19 DesDir: Karl Heinz Steffens; Dir Esc: Harry Kupfer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Des-12 GenDir: Christopher Moulds / Thomas Guggeis; Dir Esc: Achim Freyer
Falstaff (Verdi) 20 Des-1 GenDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Mario Martone
Violetter Schnee (Furrer) 13-31 GenDir: Matthias Pintscher; Dir Esc: Claus Guth
Kopernikus (Vivier) 18 Gen-2 FebDir: Errico Fresis; Dir Esc: Wouter Van Looy
Don Giovanni (Mozart) 20 Gen-12 FebDir: Lahav Shani; Dir Esc: Claus Guth
Elektra (Strauss) 27 Gen-24 FebDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Patrice Chéreau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Feb-8 MaiDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Ruth Berghaus
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Feb-16 MarDir: Franz Welser-Möst; Dir Esc: Yuval Sharon
Babylon (Widmann) 9-24 MarDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Schneewittchen (Mitterer) 13 Mar-7 AbrDir Esc: Constanze Albert
La traviata (Verdi) 15-30 MarDir: Massimo Zanetti; Dir Esc: Dieter Dorn
Die Verlobung im Kloster (Prokofiev,S) 13-22 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 14-21 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Andrea Moses
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Abr-1 MaiDir: Thomas Guggeis; Dir Esc: August Everding
Tosca (Puccini) 3-12 MaiDir: Domingo Hindoyan; Dir Esc: Alvis Hermanis
Macbeth (Verdi) 23-30 MaiDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Harry Kupfer
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Mai-7 JunDir: Maxime Pascal; Dir Esc: Ruth Berghaus
Rigoletto (Verdi) 2-29 JunDir: Andrés Orozco-Estrada; Dir Esc: Bartlett Sher
Tristan und Isolde (Wagner) 15-28 JunDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
My Fair Lady (Loewe) 21 Set-6 JunDir: William Ward Murta; Dir Esc: Thomas Winter
La traviata (Verdi) 6 Oct-12 AbrDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Nadja Loschky
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Oct-9 FebDir: Gregor Rot; Dir Esc: Andrea Schwalbach(original), Nick Westbrock(revival)
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Des-16 FebDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Jan Eßinger
Dead Man Walking (Heggie) 13 Gen-29 MarDir: Gregor Rot; Dir Esc: Wolfgang Nägele
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 2 Mar-19 AbrDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Amadis de Gaule (Bach,JC) 27 Abr-20 JunDir: Merijn van Driesten; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 7 Jun-6 JulDir: Gregor Rot; Dir Esc: Nadja Loschky
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 7 Set-26 OctDir: Hermes Helfricht / Stephan Zilias; Dir Esc: Seollyeon Konwitschny
Kiss me, Kate (Porter) 15 Set-5 GenDir: Daniel Mayr; Dir Esc: Martin Duncan
Xerxes (Handel) 7 Oct-13 MarDir: Rubén Dubrovsky; Dir Esc: Leonardo Muscato
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Oct-20 DesDir: Hermes Helfricht / Daniel Mayr; Dir Esc: Jürgen Rose(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Lohengrin (Wagner) 4 Nov-14 AbrDir: Dirk Kaftan / Hermes Helfricht; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Requiem (Verdi) 9 NovDir: Dirk Kaftan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Nov-25 DesDir: Daniel Mayr / Hermes Helfricht; Dir Esc: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch
Marx in London (Dove) 9 Des-14 FebDir: David Parry / Daniel Mayr; Dir Esc: Jürgen R Weber
La Gioconda (Ponchielli) 1 Gen-8 JunDir: Hermes Helfricht
Die Schneekönigin (Lange) 27 Gen-18 MaiDir: Daniel Mayr; Dir Esc: Johannes Schmid
Jérusalem (Verdi) 10 Feb-3 MaiDir: Will Humburg; Dir Esc: Francisco Negrín(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Elektra (Strauss) 10 Mar-13 JunDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Enrico Lübbe
Die Sache Makropulos (Janáček) 7 Abr-19 JunDir: Hermes Helftricht; Dir Esc: Christopher Alden
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 25 Mai-5 JulDir: Will Humburg; Dir Esc: David Pountney
Don Giovanni (Mozart) 14 Jun-4 JulDir: Dirk Kaftan / Daniel Mayr; Dir Esc: Jakob Peters-Messer(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
West Side Story (Bernstein) 1+ Set
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 OctDir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3 Nov
Pagliacci (Leoncavallo) 3 Nov
Iwein (Eggert) 5 Abr
La forza del destino (Verdi) 3 Mai
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Carmen (Bizet) 18 Ago-5 SetDir: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Dir Esc: Philipp M Krenn
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Set-20 OctDir: Iván López Reynoso / Samuel Emanuel; Dir Esc: Neco Çelik
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Oct-2 FebDir: Srboljub Dinić; Dir Esc: Isabel Ostermann
Der Tribun (Kagel) 28 Oct-19 DesDir: Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Christoph Diem
Der Diktator (Krenek) 28 Oct-19 DesDir: Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Christoph Diem
Der Jasager (Weill) 28 Oct-19 DesDir: Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Christoph Diem
La bohème (Puccini) 1 Des-24 MarDir: Iván López Reynoso; Dir Esc: Ben Baur
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-25 DesDir: Iván López Reynoso / Christopher Lichtenstein; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
The Turn of the Screw (Britten) 11 Gen-10 MarDir: Iván López Reynoso; Dir Esc: Dagmar Schlingmann
Dichterliebe Recomposed (Jost) 17 Feb-27 MaiDir: Samuel Emanuel; Dir Esc: Isabel Ostermann
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Feb-9 Jun
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Feb-9 JunDir: Iván López Reynoso; Dir Esc: Klaus Christian Schreiber
Die Passagierin (Weinberg) 6 Abr-5 JunDir: Christopher Lichtenstein; Dir Esc: Dirk Schmeding
L'Invisible (Reimann) 25 Mai-19 JunDir: Srboljub Dinić; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Europeras I and II (Cage) 28-29 MaiDir Esc: Isabel Ostermann, Tobias Mertke
Bremen, Theater Bremen  / 
Fidelio (Beethoven) 16 Set-16 DesDir: Yoel Gamzou; Dir Esc: Paul-Georg Dittrich
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Oct-19 GenDir: Marco Comin / Israel Gursky; Dir Esc: Michael Talke
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1 Des-21 MarDir: Hartmut Keil / Israel Gursky; Dir Esc: Alexander Riemenschneider
Lulu (Berg) 27 Gen-24 MarDir: Hartmut Keil; Dir Esc: Marco Štorman
L'étoile (Chabrier) 30 Mar-30 JunDir: Yoel Gamzou; Dir Esc: Tom Ryser
Die tote Stadt (Korngold) 12 Mai-13 JunDir: Yoel Gamzou; Dir Esc: Armin Petras
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 22 Set-7 OctDir: Ektoras Tartanis; Dir Esc: Ansgar Weigner
Die Zauberflöte (Mozart) 3 NovDir: Marc Niemann; Dir Esc: Roland Hüve
Madama Butterfly (Puccini) 25 DesDir: Marc Niemann; Dir Esc: Béatrice Lachaussée
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 9 FebDir: Hartmut Brüsch; Dir Esc: Felix Seiler
McTeague (Bolcom) 23 MarDir: Marc Niemann; Dir Esc: Matthias Oldag
María de Buenos Aires (Piazzolla) 27 AbrDir: Ektoras Tartanis; Dir Esc: Ulrich Mokrusch, Sergei Vanaev
Mariechen von Nimwegen (Martinu) 8 JunDir: Ektoras Tartanis; Dir Esc: Ulrich Mokrusch
Chemnitz, Theater Chemnitz  / 
9. Sinfonie (Beethoven) 7 SetDir: Guillermo García Calvo
My Fair Lady (Loewe) 14 Set-23 NovDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Erik Petersen
Die Fledermaus (Strauss,J) 15 Set-22 MarDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Johannes Pölzgutter
Don Pasquale (Donizetti) 23 Set-29 DesDir: Attilio Tomasello / Dan Ratiu; Dir Esc: Nils Braun
Siegfried (Wagner) 29 Set-8 JunDir: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Dir Esc: Sabine Hartmannshenn
Emil und die Detektive (Schubring) 14 Oct-30 DesDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Michael Schilhan
Amleto (Faccio) 3 Nov-5 MaiDir: Gerrit Prießnitz; Dir Esc: Olivier Tambosi
Weisse Rose (Zimmermann,U) 15-18 NovDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Nils Braun
Götterdämmerung (Wagner) 1 Des-10 JunDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 DesDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 DesDir: Christoph König
Das Rheingold (Wagner) 5 Gen-30 MaiDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: Verena Stoiber
Die Walküre (Wagner) 12 Gen-1 JunDir: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Dir Esc: Monique Wagemakers
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Feb-28 MaiDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Michael Schilhan
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Feb-31 MarDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: Paul Esterházy
Drachenherz (Böhmer) 2 Mar-26 AbrDir: Hans-Peter Kirchberg / Jakob Brenner; Dir Esc: Peter Lund, Neva Howard
Turandot (Puccini) 9 Mar-10 MaiDir: Attilio Tomasello; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Ein Maskenball (Verdi) 5 Abr-18 MaiDir: Attilio Tomasello; Dir Esc: Arila Siegert
Der Teufel auf Erden (von Suppé) 27 Abr-2 JunDir: Jakob Brenner; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Fidelio (Beethoven) 25 Mai-23 JunDir: Guillermo García Calvo / Jakob Brenner; Dir Esc: Robert Lehmeier
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Set-11 JulDir: Johannes Braun; Dir Esc: Philipp Westerbarkei
Marry Me a Little (Sondheim) 30 Set-25 NovDir: Dominik Tremel; Dir Esc: Amelie Elisabeth Scheer
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 6 OctDir Esc: Susanne Lietzow
Into the Woods (Sondheim) 8 Des-20 JunDir: Roland Fister; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Peter Grimes (Britten) 26 Gen-9 AbrDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Alexander Charim
Wunderland (Schreier) 1-17 MarDir: Paul Willot-Förster; Dir Esc: Ilaria Lanzino
Neues vom Tage (Hindemith) 30 Mar-23 MaiDir: Roland Fister; Dir Esc: Tibor Torell
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 5 Mai-23 JunDir: Roland Fister; Dir Esc: Jörg Behr
Carmen (Bizet) 2 Jun-10 JulDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Alexander Müller-Elmau
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Sekretärinnen (Wittenbrink) 13-22 SetDir: Frank Bernard; Dir Esc: Thomas Weber-Schallauer
Macbeth (Verdi) 23 Set-25 NovDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Martin Schüler
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 28 Set-11 NovDir: Christian Möbius; Dir Esc: Klaus Seiffert
Don Giovanni (Mozart) 6 Oct-4 DesDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Martin Schüler
My Fair Lady (Loewe) 20 Oct-9 NovDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Michael Wallner
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Nov-28 DesDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Thomas Weber-Schallauer
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 30 Nov-5 DesDir: Christian Möbius; Dir Esc: Martin Schüler
Papagenos Zauberflöte (Mozart) 15-21 GenDir: Bo-Kyoung Kim; Dir Esc: Hauke Tesch
Frau Luna (Lincke) 23-26 FebDir: Christian Möbius; Dir Esc: Steffen Piontek
Der fliegende Holländer (Wagner) 4 Mai-15 JunDir: Alexander Merzyn; Dir Esc: Christiane Lutz
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
L'orfeo (Monteverdi) 8 Set-27 DesDir: Joachim Enders; Dir Esc: Andreas Bode
Saint François d'Assise (Messiaen) 9 Set-11 NovDir: Johannes Harneit; Dir Esc: Karsten Wiegand
Die Dreigroschenoper (Weill) 28 Set-2 MarDir: Michael Nündel; Dir Esc: Philip Tiedemann
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Oct-20 JunDir: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel; Dir Esc: Karsten Wiegand
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Nov-31 DesDir: Michael Nündel; Dir Esc: Nicole Claudia Weber
Ein Maskenball (Verdi) 8 Des-13 AbrDir: Daniel Cohen; Dir Esc: Valentin Schwarz
Kiss me, Kate (Porter) 2 Feb-28 JunDir: Michael Nündel; Dir Esc: Erik Petersen
Rusalka (Dvořák,A) 23 Mar-16 JunDir: Daniel Cohen; Dir Esc: Luise Kautz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Abr-21 JunDir: Johannes Harneit; Dir Esc: Christian Weise
Orlando (Handel) 18 Mai-26 JunDir: Michael Nündel; Dir Esc: Jörg Oliver Weinöhl
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
King Arthur (Purcell) 21 Set-12 MaiDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Mario Holetzeck
Der Freischütz (Weber) 26 Oct-22 JunDir: Markus L Frank; Dir Esc: Saskia Kuhlmann
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 Feb-4 MaiDir: Wolfgang Kluge; Dir Esc: Johannes Weigand
Katja und der Teufel (Dvořák,A) 25 Mai-16 JunDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Nabucco (concert) (Verdi) 27-30 JunDir: Elisa Gogou
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Così fan tutte (Mozart) 29 Ago-26 MaiDir: György Mészáros; Dir Esc: Holger Potocki
Faust (Gounod) 7 Set-29 MaiDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Jan Eßinger
Così fan tutte (Mozart) 9+ Set
Tosca (Puccini) 15 Set-28 AbrDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Ernö Weil
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Oct-14 JunDir: György Mészáros; Dir Esc: Guta G N Rau
Martha (Flotow) 7 Des-16 MaiDir: György Mészáros; Dir Esc: Kay Link
The Addams Family (Lippa) 15+ Feb
Luisa Miller (Verdi) 5+ Abr
Dortmund, Theater Dortmund  / 
Aida (Verdi) 5 Oct-13 GenDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Jacopo Spirei
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Oct-2 MarDir: Motonori Kobayashi; Dir Esc: Martin G Berger
Romeo und Zeliha (Merkies) 10 Nov-4 DesDir: Ingo Martin Stadtmüller; Dir Esc: Justo Moret
West Side Story (Bernstein) 24 Nov-22 AbrDir: Philipp Armbruster; Dir Esc: Gil Mehmert
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Gen-2 JunDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Thomas Enzinger
Turandot (Puccini) 9 Feb-3 MaiDir: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Dir Esc: Tomo Sugao
Fin de partie (Kurtag) 18 Abr-17 MaiDir: Johannes Kalitzke / Arnaud Arbet; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Echnaton (Glass) 24 Mai-29 JunDir: Motonori Kobayashi; Dir Esc: Demis Volpi
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Set-30 NovDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Winfried Schneider
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Set-5 FebDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Set-7 AbrDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Axel Köhler
Candide (Bernstein) 5 Oct-15 GenDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Winfried Schneider
Die schöne Galathée (von Suppé) 27 Oct-30 JunDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Axel Köhler
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Oct-30 JunDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Axel Köhler
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-27 Mar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-23 DesDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 26 Gen-10 JulDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Frau Luna (Lincke) 9 Feb-3 JulDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Andy Hallwaxx
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Mar-22 MaiDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Axel Köhler
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Mar-19 MaiDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Radek Stopka
Der Mann mit dem Lachen (Nimsgern) 27 Abr-11 JunDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Andreas Gergen
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Mai-6 JulDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Ein Hauch von Venus (Weill) 22 Jun-14 JulDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Matthias Davids
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La forza del destino (Verdi) 31 Ago-14 SetDir: Mark Wigglesworth; Dir Esc: Keith Warner
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Set-4 MarDir: Kristiina Poska; Dir Esc: Johannes Erath
Rigoletto (Verdi) 2-7 SetDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Nikolaus Lehnhoff
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Set-17 NovDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Michiel Dijkema
Fidelio (Beethoven) 15 Set-12 OctDir: Jonathan Darlington; Dir Esc: Christine Mielitz
Moses und Aron (Schoenberg,A) 29 Set-15 OctDir: Alan Gilbert; Dir Esc: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 1 Oct-8 JunDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Axel Köhler
Satyricon (Maderna) 13-20 OctDir: Pietro Borgonovo; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Oct-6 JunDir: Nikolaj Znaider / Felix Krieger / Christoph Gedschold / Moritz Gnann; Dir Esc: Achim Freyer
Das Rätsel der gestohlenen Stimmen (Wulff-Woesten) 27 Oct-7 NovDir: Johannes Wulff-Woesten; Dir Esc: Tom Quaas
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 Oct-7 NovDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Pelléas et Mélisande (Debussy) 9 Nov-1 DesDir: Mikko Franck; Dir Esc: Alex Ollé
La traviata (Verdi) 23 Nov-19 GenDir: Giampaolo Bisanti / Stefano Ranzani; Dir Esc: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-14 DesDir: Christian Thielemann; Dir Esc: David Hermann
Arabella (Strauss) 7-13 DesDir: Asher Fisch; Dir Esc: Florentine Klepper
Häuptling Abendwind (Offenbach) 14 Des-26 GenDir: Thomas Leo Cadenbach; Dir Esc: Manfred Weiss
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DesDir: Asher Fisch; Dir Esc: Katharina Thalbach
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 20 Des-20 GenDir: Ekkehard Klemm; Dir Esc: Manfred Weiss
Cabaret (Kander) 21 Des-8 GenDir: Max Renne; Dir Esc: Manfred Weiss
La bohème (Puccini) 27 Des-12 JulDir: Daniele Callegari / Speranza Scappucci; Dir Esc: Christine Mielitz
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Gen-1 MarDir: Christian Thielemann / John Fiore; Dir Esc: Florentine Klepper
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Gen-8 FebDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Jérôme Savary
Tannhäuser (Wagner) 17 Feb-10 MarDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die verkaufte Braut (Smetana) 8 Mar-2 MaiDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Mariame Clément
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Mar-20 AbrDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Grischa Asagaroff
Tosca (Puccini) 14 Mar-7 JunDir: Ivan Repušić; Dir Esc: Johannes Schaaf
Trouble in Tahiti (Bernstein) 15-24 MarDir: Franz Brochhagen; Dir Esc: Manfred Weiss
Platée (Rameau) 6-29 AbrDir: Paul Agnew; Dir Esc: Rolando Villazón
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 13-21 AbrDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
4.48 Psychosis (Venables) 26 Abr-10 MaiDir: Max Renne; Dir Esc: Isabel Ostermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Abr-5 MaiDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Don Giovanni (Mozart) 22 Mai-20 JunDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Nabucco (Verdi) 25 Mai-21 JunDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: David Bösch
Die tote Stadt (Korngold) 31 Mai-4 JunDir: Dmitri Jurowski; Dir Esc: David Bösch
Les Huguenots (Meyerbeer) 29 Jun-13 JulDir: Alexander Vedernikov; Dir Esc: Peter Konwitschny
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
La traviata (Verdi) 14 Set-6 OctDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Andreas Homoki
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Set-23 MaiDir: Axel Kober; Dir Esc: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Arabella (Strauss) 21 Set-3 OctDir: Axel Kober; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Die Schneekönigin (Lange) 21 Set-29 NovDir: Ville Enckelmann; Dir Esc: Johannes Schmid
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Set-18 DesDir: Axel Kober / David Crescenzi; Dir Esc: Michael Hampe
Tosca (Puccini) 29 Set-5 AbrDir: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Rigoletto (Verdi) 30 Set-21 OctDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: David Hermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13 Oct-14 NovDir: Stefan Klingele; Dir Esc: András Fricsay
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 13 Oct-14 NovDir: Lukas Beikircher / Marc Piollet; Dir Esc: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Götterdämmerung (Wagner) 27 Oct-23 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Oct-13 NovDir: Ville Enckelmann
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Oct-17 DesDir: David Crescenzi; Dir Esc: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Oct-17 FebDir: David Crescenzi; Dir Esc: Christof Loy
La Cenerentola (Rossini) 3 Nov-7 MarDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle
Otello (Verdi) 15 Nov-12 DesDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Michael Thalheimer
Don Giovanni (Mozart) 17 Nov-21 DesDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Karoline Gruber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-29 DesDir: Lukas Beikircher / Christoph Stöcker / Jesse Wong; Dir Esc: Andreas Meyer-Hanno(original), Esther Mertel(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Des-20 JunDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Axel Köhler
Maria Stuarda (Donizetti) 19 Des-9 FebDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Guy Joosten
Xerxes (Handel) 17-31 GenDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Stefan Herheim
Don Pasquale (Donizetti) 18 Gen-3 FebDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Rolando Villazón
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 24 Gen-7 AbrDir: Jesse Wong; Dir Esc: Philipp Westerbarkei
Siegfried (Wagner) 26 Gen-30 MaiDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Feb-2 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Schade, dass sie eine Hure war (Schreier) 16 Feb-17 MarDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: David Hermann
Falstaff (Verdi) 24 Feb-3 AbrDir: David Crescenzi; Dir Esc: Michael Hampe
Der feurige Engel (Prokofiev,S) 9-31 MarDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Immo Karaman
Roméo et Juliette (Gounod) 30 Mar-26 MaiDir: David Crescenzi; Dir Esc: Philipp Westerbarkei
Gold! (Evers) 1-25 AbrDir Esc: Ilaria Lanzino
Madama Butterfly (Puccini) 21 Abr-8 JulDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Don Carlo (Verdi) 10 Mai-5 JulDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Guy Joosten
Das Rheingold (Wagner) 23 MaiDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 25 Mai-14 JulDir: Aziz Shokhakimov; Dir Esc: Lydia Steier
Geisterritter (Reynolds) 19 Jun-10 JulDir: Patrick Francis Chestnut; Dir Esc: Eric Petersen
Die Walküre (Wagner) 26 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Carmen (Bizet) 5 Feb-12 AbrDir: Philippe Bach; Dir Esc: Jasmina Hadziahmetovic
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Carmen (Bizet) 3-26 AgoDir: Samuel Bächli / Chanmin Chung / Myron Michailidis; Dir Esc: Guy Montavon
Fra Diavolo (Auber) 6 Oct-26 DesDir: Chanmin Chung; Dir Esc: Hendrik Müller
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Oct-4 GenDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Sandra Leupold
Im weißen Rößl (Benatzky) 15 Des-22 AbrDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Gen-16 MarDir: Myron Michailidis; Dir Esc: Axel Köhler
Dead Man Walking (Heggie) 23 Mar-14 Abr
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 5 Abr-24 MaiDir: Ralph Neubert; Dir Esc: Fernando Blumenthal
Aida (Verdi) 27 Abr-15 WildMsgNo!Dir: Myron Michailidis; Dir Esc: André Heller-Lopes
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Set-31 DesDir: Johannes Witt; Dir Esc: Bruno Klimek
Carmen (Bizet) 13 Oct-17 MarDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Lotte de Beer
Aida (Verdi) 20 Oct-17 NovDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
La bohème (Puccini) 2 Nov-15 DesDir: Andrea Sanguineti; Dir Esc: Silviu Purcărete
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Nov-21 AbrDir: Friedrich Haider / Johannes Witt; Dir Esc: Ezio Toffolutti
Der Freischütz (Weber) 8 Des-7 JunDir: Tomáš Netopil / Robert Jindra; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Des-6 GenDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Marie-Helen Joël
Salome (Strauss) 19 Gen-10 MarDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Mariame Clément
Otello (Verdi) 2 Feb-28 JunDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Roland Schwab
Don Giovanni (Mozart) 9 Feb-28 AbrDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Stefan Herheim
Der Ring an einem Abend (Wagner) 24 Feb-5 JulDir: Robert Jindra; Dir Esc: Sascha Krohn
Medea (Reimann) 23 Mar-10 MaiDir: Robert Jindra; Dir Esc: Kay Link
Luisa Miller (Verdi) 30 Mar-5 MaiDir: Marco Comin; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 13 Abr-14 JulDir: Robert Jindra; Dir Esc: Christine Mielitz
Die Märchenwelt zur Kur bestellt (Feckler) 30 Abr-19 JunDir: Heribert Feckler; Dir Esc: Marie-Helen Joël
Così fan tutte (Mozart) 1 Jun-13 JulDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Stephen Lawless
Rusalka (Dvořák,A) 15 Jun-7 JulDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Lotte de Beer
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Singin' in the Rain (Brown,I) 29 Set-31 DesDir: Ingo Martin Stadtmüller; Dir Esc: Markus Hertel
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 OctDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Wolfram Apprich
Aschenputtel (Rossini) 4 NovDir: Peter Geilich; Dir Esc: Cecilia Ward
Aschenputtel (Auszüge) (Rossini) 4-10 NovDir: Peter Geilich; Dir Esc: Cecilia Ward
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 19 GenDir Esc: Markus Hertel
Manon Lescaut (Puccini) 16 MarDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Peter Grisebach
Vanessa (Barber) 4 MaiDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Otello (Verdi) 19 Ago-16 SetDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Johannes Erath
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Ago-25 DesDir: Simone Di Felice / Sebastian Weigle / Florian Erdl; Dir Esc: Alfred Kirchner
Tri Sestri (Eötvös) 9 Set-3 OctDir: Dennis Russell Davies, Nikolai Petersen; Dir Esc: Dorothea Kirschbaum
Lost Highway (Neuwirth) 12-23 SetDir: Karsten Januschke; Dir Esc: Yuval Sharon
Tosca (Puccini) 22 Set-20 OctDir: Lorenzo Viotti; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Rusalka (Dvořák,A) 28 Set-27 OctDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Jim Lucassen
Capriccio (Strauss) 6 Oct-4 NovDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Oedipus rex (Stravinsky) 28 Oct-1 DesDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Lydia Steier
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Oct-1 DesDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Lydia Steier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-30 NovDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Il corsaro (concert) (Verdi) 7-9 NovDir: Francesco Lanzillotta
I puritani (Bellini) 2 Des-18 GenDir: Tito Ceccherini; Dir Esc: Vincent Boussard
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-30 DesDir: David Afkham; Dir Esc: Keith Warner
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Des-20 GenDir: Hartmut Keil; Dir Esc: Claus Guth
Xerxes (Handel) 5 Gen-2 FebDir: Constantinos Carydis; Dir Esc: Tilmann Köhler
Rinaldo (Handel) 12-23 GenDir: Simone Di Felice; Dir Esc: Ted Huffman
La forza del destino (Verdi) 27 Gen-26 MaiDir: Jader Bignamini / Gaetano Soliman; Dir Esc: Tobias Kratzer
Daphne (Strauss) 1-20 FebDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Claus Guth
Mina (Dierksen) 2-6 FebDir: Uwe Dierksen; Dir Esc: Ute M Engelhardt
Dalibor (Smetana) 24 Feb-30 MarDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Florentine Klepper
Carmen (Bizet) 1 Mar-4 AbrDir: Leo Hussain; Dir Esc: Barrie Kosky
Wozzeck (Berg) 9 Mar-12 AbrDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Christof Loy
Der ferne Klang (Schreker) 31 Mar-11 MaiDir: Sebastian Weigle / Florian Erdl; Dir Esc: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-22 AbrDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Guillaume Bernardi
Die Walküre (Wagner) 21 Abr-8 MaiDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Vera Nemirova
Rodelinda (Handel) 12 Mai-8 JunDir: Andrea Marcon; Dir Esc: Claus Guth
Król Roger (Szymanowski) 2-29 JunDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Johannes Erath
Norma (Bellini) 7-28 JunDir Esc: Christof Loy
The Medium (Menotti) 15-29 JunDir: Nikolai Petersen; Dir Esc: Hans Walter Richter
Satyricon (Maderna) 15-29 JunDir: Simone Di Felice; Dir Esc: Nelly Danker
La Damnation de Faust (Berlioz) 16-30 JunDir: Roland Böer; Dir Esc: Harry Kupfer
Freiberg, Mittelsächsisches Theater  / 
Maria Stuarda (Donizetti) 6 Oct-27 DesDir: Juheon Han; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Così fan tutte (Mozart) 12 Oct-20 GenDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Judica Semler
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Des-7 AbrDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Ivan Alboresi
Maria Stuarda (Donizetti) 23-27 Des
The Consul (Menotti) 16 Feb-16 MaiDir: Juheon Han; Dir Esc: Ralf-Peter Schulze
Andrea Chénier (Giordano) 27 Abr-21 MaiDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Judica Semler
Frau Luna (Lincke) 15 Jun-19 Jul
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Coraline (Turnage) 23 Set-4 OctDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Aletta Collins
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Set-17 MarDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Peter Carp
La bohème (Puccini) 14 Oct-1 NovDir: Daniel Carter; Dir Esc: Frank Hilbrich
Wunderland (Schreier) 4 Nov-13 GenDir Esc: Jörg Behr
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Nov-17 MaiDir: Gerhard Markson; Dir Esc: Beate Baron
Hulda (Franck) 16 Feb-23 Mar
Don Giovanni (Mozart) 12 Abr-9 Mai
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Mai-5 Jun
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Die Macht des Schicksals (Verdi) 30 OctDir: Domonkos Héja; Dir Esc: André Bücker
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 FebDir: Milan Kañák; Dir Esc: Martin Otava
Peter Grimes (Britten) 13 AbrDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Alexander Charim
Carmen (Bizet) 4 JunDir: Philippe Bach; Dir Esc: Jasmina Hadziahmetovic
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Nabucco (Verdi) 16 Set-18 NovDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Sonja Trebes
Mass (Bernstein) 6 Oct-20 GenDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Richard Siegal
Königskinder (Humperdinck) 24 Nov-3 MarDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Tobias Ribitzki
Die Perlenfischer (Bizet) 22 Des-27 AbrDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Manuel Schmitt
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 26 Gen-4 MaiDir: Thomas Rimes / Askan Geisler; Dir Esc: Jan Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 1 MarDir: Thomas Rimes / Askan Geisler; Dir Esc: Rahel Thiel
Das Rheingold (Wagner) 11 Mai-30 JunDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Michael Schulz
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 15 Jun-7 JulDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Michiel Dijkema
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 22 JunDir: Giuliano Betta; Dir Esc: Michiel Dijkema
Gera, Theater und Philharmonie Thüringen  / 
Cabaret (Kander) 28+ SetDir: Olav Kröger; Dir Esc: Lydia Bunk
Der Vogelhändler (Zeller,C) 30 Set-25 DesDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Bernhard Stengele
Die verkaufte Braut (Smetana) 5-14 OctDir: Takahiro Nagasaki; Dir Esc: Kay Kuntze
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 3 Nov-13 GenDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kobie van Rensburg
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 30 Nov-19 GenDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kay Kuntze
Die Passagierin (Weinberg) 8-17 MarDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kay Kuntze
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 4+ Mai
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Mala vita (Giordano) 15 SetDir: Eraldo Salmieri; Dir Esc: Wolfgang Hofmann
Pumuckl - Das Musical (Wittenbrink) 3 NovDir: Andreas Kowalewitz / Martin Spahr; Dir Esc: Oliver Pauli
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 DesDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Thomas Goritzki, Steffi Kuhlmann
Königskinder (concert) (Humperdinck) 10 FebDir: Michael Hofstetter
La resurrezione (Handel) 16 MarDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Balázs Kovalik
Alp Arslan (van Schoor) 4 MaiDir: Jan Hoffmann; Dir Esc: Cathérine Miville
Goerlitz, Gerhart-Hauptmann-Theater  / 
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Set-28 AbrDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Steffen Piontek
Der Zauberer von Oz (Arlen) 7 Oct-24 MarDir: Albert Seidl; Dir Esc: Sabine Sterken
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 17 Nov-23 MarDir: Ewa Strusińska; Dir Esc: Sabine Sterken
Wiener Blut (Strauss,J) 23 Nov-31 MarDir: Albert Seidl; Dir Esc: Steffen Piontek
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 MarDir: Albert Seidl; Dir Esc: Birgit Scherzer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 30 Mar-26 MaiDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Ansgar Weigner
Fidelio (Beethoven) 11 Mai-16 JunDir: Ewa Strusińska; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Die Dreigroschenoper (Weill) 22 Jun-14 JulDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Dorotty Szalma
Hagen, Theater Hagen  / 
Kiss me, Kate (Porter) 9 Set-9 FebDir: Steffen Müller-Gabriel; Dir Esc: Roland Hüve
Simon Boccanegra (Verdi) 29 Set-2 MaiDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Magdalena Fuchsberger
Pariser Leben (Offenbach) 27 Oct-12 MaiDir: Rodrigo Tomillo; Dir Esc: Holger Potocki
Rusalka (Dvořák,A) 1 Des-10 MaiDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Nina Kupczyk
Il turco in Italia (Rossini) 2 Feb-30 JunDir: Steffen Müller-Gabriel
Tristan und Isolde (Wagner) 7 Abr-10 JunDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 18-20 AbrDir: Andrey Doynikov; Dir Esc: Francis Hüsers
Halle, Oper Halle  / 
Messa da Requiem (Verdi) 14 Set-5 JulDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Florian Lutz
L'Africaine (Meyerbeer) 29 Set-7 JulDir: Michael Wendeberg; Dir Esc: Thomas Goerge, Lionel Somé
Die Dreigroschenoper (Weill) 12 Oct-25 DesDir: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; Dir Esc: Henriette Hörnigk
Berenice (Handel) 20 Oct-5 JunDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Jochen Biganzoli
María de Buenos Aires (Piazzolla) 2 Nov-2 FebDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Matthias Hüstebeck
Annie (Strouse) 3 Nov-28 MaiDir: Peter Schedding; Dir Esc: Peter Dehler
Bastien und Bastienne (Mozart) 24 Nov-22 MaiDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Tobias Kratzer
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 24 Nov-22 MaiDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Tobias Kratzer
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 8 Des-12 MaiDir: Kay Stromberg; Dir Esc: Annegret Hahn
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 Feb-10 MaiDir: Michael Wendeberg; Dir Esc: Paul-Georg Dittrich
Im Stein (Muntendorf) 26 Abr-7 JunDir: Michael Wendeberg; Dir Esc: Michael von zur Mühlen
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 28+ AbrDir: Kax Stromberg; Dir Esc: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 5+ MaiDir: Josep Caballé Domenech; Dir Esc: Christian Schuller
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 31 Mai-6 JunDir: Michael Hofsetter; Dir Esc: Peter Konwitschny
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Rigoletto (Verdi) 21 Set-30 NovDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Die lustige Witwe (Lehár) 7-31 DesDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Stefan Haufe
Die Lustige Witwe (Lehar) 7 Des-27 GenDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Stefan Haufe
Adina (Rossini) 15 Feb-28 AbrDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Alfonso Romero Mora
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10-19 MaiDir: Ulrich Windfuhr; Dir Esc: Marius Adam
Offenbachs Traum (Husmann) 24 Mai-20 JunDir: Ettore Prandi; Dir Esc: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Così fan tutte (Mozart) 8-29 SetDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Herbert Fritsch
Luisa Miller (Verdi) 22 Set-11 OctDir: Alexander Joel; Dir Esc: Andreas Homoki
Alcina (Handel) 30 Set-9 OctDir: Riccardo Minasi; Dir Esc: Christof Loy
Die tote Stadt (Korngold) 2-13 OctDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Karoline Gruber
Il turco in Italia (Rossini) 12-23 OctDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Christof Loy
Benjamin (Ruzicka) 14-19 OctDir: Peter Ruzicka / Seitaro Ishikawa; Dir Esc: Yona Kim
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 28 Oct-17 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Achim Freyer, Eike Mann
Das Rheingold (Wagner) 30 Oct-4 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 11-16 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Claus Guth
Manon Lescaut (Puccini) 13 Nov-29 MarDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Siegfried (Wagner) 18-23 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 25 Nov-2 DesDir: Kent Nagano; Dir Esc: Claus Guth
Tosca (Puccini) 28 Nov-15 DesDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Des-30 MarDir: Carlo Rizzari / Diego Fasolis; Dir Esc: Gilbert Deflo
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 19-25 DesDir: Gianluca Capuano
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Des-4 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Jette Steckel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 26 Des-9 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Messa da Requiem (Verdi) 8-18 GenDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Calixto Bieito
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Gen-1 FebDir: Václav Luks; Dir Esc: Willy Decker, Jan Eßinger
Orphée et Eurydice (Gluck) 3 Feb-23 JunDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: John Neumeier
Carmen (Bizet) 7 Feb-16 AbrDir: Lorenzo Viotti; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Feb-5 MarDir: Volker Krafft; Dir Esc: Stefan Herheim
Nabucco (Verdi) 10 Mar-4 AbrDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Kirill Serebrennikov
Rigoletto (Verdi) 12-15 MarDir: Carlo Rizzari; Dir Esc: Andreas Homoki
La traviata (Verdi) 14-19 MarDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Johannes Erath
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Mar-6 AbrDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Alexander Schulin
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 7-20 AbrDir: Kent Nagano; Dir Esc: Katie Mitchell
Fidelio (Beethoven) 9-24 AbrDir: Kent Nagano; Dir Esc: Georges Delnon
Parsifal (Wagner) 19 Abr-12 MaiDir: Kent Nagano; Dir Esc: Achim Freyer, Sebastian Bauer
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 Abr-3 MaiDir: Nicolas André; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle
La fanciulla del West (Puccini) 7-19 MaiDir: Josep Caballé Domenech; Dir Esc: Vincent Boussard
La Belle Hélène (Offenbach) 14-24 MaiDir: Nathan Brock; Dir Esc: Renaud Doucet
Thérèse (Maintz) 18-22 MaiDir: Nicolas André; Dir Esc: Georges Delnon
Don Carlos (Verdi) 26 Mai-9 JunDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Peter Konwitschny
Daphne (Strauss) 31 Mai-12 JunDir: Michael Boder; Dir Esc: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-13 JunDir: Nathan Brock; Dir Esc: Adolf Dresen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21-29 JunDir: Rupert Burleigh; Dir Esc: Vera Nemirova, Sonja Nemirova
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Set-22 DesDir: Will Humburg; Dir Esc: Stephen Langridge
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Set-12 MaiDir: Cameron Burns / Valtteri Rauhalammi / Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Frank Hilbrich
My Fair Lady (Loewe) 28 Set-6 NovDir: Siegmund Weinmeister / Florian Groß; Dir Esc: Bernd Mottl
Madama Butterfly (Puccini) 20 Oct-12 DesDir: David Crescenzi; Dir Esc: Peter Brenner
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 26 Oct-6 JunDir: Cameron Burns; Dir Esc: Karsten Barthold
König Karotte (Offenbach) 4 Nov-21 JunDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Matthias Davids
West Side Story (Bernstein) 9 Nov-10 JunDir: Mark Rohde / Joseph Olefirowicz; Dir Esc: Matthias Davids
Was ihr wollt (Trojahn) 8 Des-20 GenDir: Mark Rohde / Cameron Burns; Dir Esc: Balázs Kovalik
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-30 DesDir: Valtteri Rauhalammi / Cameron Burns / Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Steffen Tiggeler
La traviata (Verdi) 15 Des-24 GenDir: Gregor Bühl; Dir Esc: Benedikt von Peter
Aida (Verdi) 21 Des-16 GenDir: Valtteri Rauhalammi / Ivan Repušić; Dir Esc: Kay Voges
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Gen-30 MarDir: Cameron Burns; Dir Esc: Michiel Dijkema
Fausts Verdammnis (Berlioz) 16 Feb-11 AbrDir: Ivan Repušić / Mark Rohde; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
Iphis (Kats-Chernin) 29 Mar-20 MaiDir: Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Claudia Isabel Martin
Die Gezeichneten (Schreker) 6 Abr-18 JunDir: Mark Rohde; Dir Esc: Johannes von Matuschka
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 Abr-12 JunDir: Valtteri Rauhalammi
Der fliegende Holländer (Wagner) 4 Mai-4 JulDir: Mark Rohde; Dir Esc: Bernd Mottl
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 7 Jun-2 JulDir: Howard Arman; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Heidelberg, Theater und Orchester Heidelberg  / 
Rigoletto (Verdi) 22 Set-2 FebDir: Elias Grandy; Dir Esc: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Don Pasquale (Donizetti) 17 Oct-23 NovDir: Johannes Zimmermann; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Die Fledermaus (Strauss,J) 19-20 OctDir: Elias Grandy; Dir Esc: Thomas Böckstiegel
Idomeneo (Mozart) 16 Nov-15 MarDir: Dietger Holm; Dir Esc: Peter Konwitschny
La verita in cimento (Vivaldi) 30 Nov-25 GenDir: Davide Perniceni; Dir Esc: Yona Kim
Die Zauberflöte (Mozart) 12-30 DesDir: Ines Kaun; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
Benjamin (Ruzicka) 9 Feb-8 AbrDir: Elias Grandy; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Abr-6 JulDir: Dietger Holm; Dir Esc: Holger Schultze
Katja Kabanova (Janáček) 24 Mai-24 JunDir: Elias Grandy; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Anatevka (Bock) 4 JulDir: Johannes Zimmermann; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-5 Des
Rigoletto (Verdi) 26 Feb-10 Mai
Die Dreigroschenoper (Weill) 16 Mar-20 JulDir: Heiko Lippmann; Dir Esc: Thomas Winter
Das Land des Lächelns (Lehár) 28 Mar-7 Mai
La finta giardiniera (Mozart) 9 Jun-5 JulDir: Case Scaglione; Dir Esc: Axel Vornam
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 15 Set-14 AbrDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Wolfgang Nägele
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 6 Oct-21 NovDir: Sergei Kiselev; Dir Esc: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 14 Oct-11 MarDir: Florian Ziemen / Achim Falkenhausen / Sergej Kiselev; Dir Esc: Tamara Heimbrock
Orpheus (Telemann) 28 Oct-27 DesDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Sigrid T'Hooft
Pantöffelchen (Tchaikovsky,P) 9 Des-8 AbrDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Anna Katharina Bernreitner
Die Prinzessin von Trapezunt (Offenbach) 3 Mar-6 JunDir: Adam Benzwi / Sergei Kiselev; Dir Esc: Max Hopp
Tod in Venedig (Britten) 20 Abr-3 JunDir: Achim Falkenhausen; Dir Esc: Felix Seiler
Hof, Theater Hof  / 
Rigoletto (Verdi) 22+ SetDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: Lothar Krause
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 15+ DesDir: Daniel Spaw; Dir Esc: Tobias Materna
Schattenspiele (Gefors) 16 MarDir: Daniel Spaw; Dir Esc: Uwe Drechsel
Der Leuchtturm (Davies,PM) 16 MarDir: Daniel Spaw; Dir Esc: Uwe Drechsel
Gold! (Evers) 12+ Abr
Kiss me, Kate (Porter) 27+ AbrDir: Daniel Spaw; Dir Esc: Kurt Schrepfer
Madame Butterfly (Puccini) 15+ JunDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: François De Carpentries, Karin Van Hercke
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Faust (Gounod) 29 Set-28 DesDir: Olivier Pols; Dir Esc: Michael Sturm
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Oct-25 GenDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Andreas Bronkalla
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 25 Oct-31 DesDir: Anton Legkii; Dir Esc: Astrid Vosberg
Das Land des Lächelns (Lehár) 8 Des-23 FebDir: Anton Legkii; Dir Esc: Cusch Jung
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 8 Des-23 FebDir: Anton Legkii; Dir Esc: Cusch Jung
Das Land des Lächelns (Lehár) 12+ Des
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 26 Gen
Jenůfa (Janáček) 9 Feb-24 MaiDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Urs Häberli
Cabaret (Kander) 6 Abr-3 JulDir Esc: Frank Matthus
Rienzi (Wagner) 4 Mai-16 JunDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Johannes Reitmeier
Karlsruhe, Badisches Staatstheater Karlsruhe  / 
Götterdämmerung (Wagner) 30 Set-3 FebDir: Justin Brown; Dir Esc: Tobias Kratzer
Anna Bolena (Donizetti) 7 Oct-5 AbrDir: Daniele Squeo; Dir Esc: Irina Brown
Der Freischütz (Weber) 13 Oct-15 MaiDir: Johannes Willig; Dir Esc: Verena Stoiber
Tosca (Puccini) 18 Oct-1 NovDir: Johannes Willig; Dir Esc: John Dew
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Oct-28 DesDir: Johannes Willig; Dir Esc: David Hermann
My Fair Lady (Loewe) 28 Oct-11 GenDir: Steven Moore / Ulrich Wagner; Dir Esc: Sam Brown
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Nov-5 GenDir: Ulrich Wagner; Dir Esc: Achim Thorwald
Das schlaue Füchslein (Janáček) 16 Des-23 JunDir: Justin Brown; Dir Esc: Yuval Sharon
Lustigen Nibelungen (Straus) 9 Gen-10 MarDir: Dominic Limburg; Dir Esc: Johannes Pölzgutter
Elektra (Strauss) 26 Gen-16 MarDir: Justin Brown; Dir Esc: Keith Warner
Serse (Handel) 15-26 FebDir: George Petrou; Dir Esc: Max Emanuel Cencic
Alcina (Handel) 23 Feb-1 MarDir: Andreas Spering; Dir Esc: James Darrah
Roberto Devereux (Donizetti) 23 Mar-10 JulDir: Daniele Squeo; Dir Esc: Harry Fehr
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Abr-4 JulDir: Ulrich Wagner; Dir Esc: Ulrich Peters
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 8 Jun-13 JulDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Floris Visser
Pelleas und Melisande (Debussy) 29 Jun-14 JulDir: Johannes Willig; Dir Esc: Benjamin Lazar
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Das Rheingold (Wagner) 1 Set-10 FebDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Markus Dietz
West Side Story (Bernstein) 8 Set-22 JunDir: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; Dir Esc: Philipp Rosendahl
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 9 Set-26 OctDir: Francesco Angelico
Turandot (Puccini) 23 Set-1 DesDir: Joakim Unander; Dir Esc: Markus Dietz
Falstaff (Verdi) 13 Oct-29 JunDir: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; Dir Esc: Adriana Altaras
Madama Butterfly (Puccini) 8 Des-21 JunDir: Joakim Unander; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Des-25 GenDir: Alexander Hannemann; Dir Esc: Elmar Gehlen
Anfang und Ende - B.A.C.H. 61 (Bach,JS) 26 Gen-12 MaiDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Aniara Amos
Die Walküre (Wagner) 9 Mar-28 AbrDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Markus Dietz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Abr-14 JunDir: NN; Dir Esc: Adriana Altaras
Der Wildschütz (Lortzing) 25 Mai-30 JunDir: Hannemann / Deniola Kuraja; Dir Esc: Tom Ryser
Brundibár (Krása) 15-27 JunDir: Maria Radzikhovskiy; Dir Esc: Franziska Schumacher
Siegfried (Wagner) 14 Set-26 OctDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Markus Dietz
Götterdämmerung (Wagner) 7 Mar-4 AbrDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Markus Dietz
Kiel, Theater Kiel  / 
Die Aufteilung der Welt (Legrenzi) 2-29 SetDir: Alessandro Quarta; Dir Esc: Ulrich Waller
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Set-8 MarDir: Georg Fritzsch / Yura Yang; Dir Esc: Fabio Ceresa
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Set-8 MarDir: Georg Fritzsch / Yura Yang; Dir Esc: Fabio Ceresa
Falscher Verrat (Tutino) 3 Nov-16 MarDir: Georg Fritzsch / Yura Yang; Dir Esc: Daniel Karasek
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 Des-5 FebDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Pier Francesco Maestrini
My Fair Lady (Loewe) 14-29 DesDir Esc: Ricarda Ludigkeit
My Fair Lady (Loewe) 18+ DesDir Esc: Ricarda Ludigkeit
Sweeney Todd (Sondheim) 26+ GenDir: Moritz Caffier / Yura Yang; Dir Esc: Ricarda Regina Ludigkeit, Jörg Diekneite
Das Rheingold (Wagner) 1 Feb-11 JunDir: Georg Fritzsch / Daniel Carlberg; Dir Esc: Daniel Karasek
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9 Mar-2 JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 30+ Mar
Die Walküre (Wagner) 6 Abr-16 JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Eloise (Jenkins) 13+ AbrDir: Moritz Caffier; Dir Esc: Nele Tippelmann
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14+ AbrDir: Sunyeo Kim; Dir Esc: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Die Stumme von Portici (Auber) 27 Abr-26 JunDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Valentina Carrasco
Evita (Lloyd Webber) 3 Mai-30 JunDir Esc: Ricarda Ludigkeit
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 9-20 JunDir: Alessandro Quarta; Dir Esc: Serena Sinigaglia
Siegfried (Wagner) 14+ JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Götterdämmerung (Wagner) 16+ JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Chess (Andersson,Benny) 18-26 AgoDir: Karsten Huschke; Dir Esc: Markus Dietze
La Cenerentola (Rossini) 15 Set-6 GenDir: Mino Marani; Dir Esc: Alfonso Romero Mora
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 3 Nov-4 MarDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Sandra Wissmann
La bohème (Puccini) 13-14 DesDir: Mino Marani; Dir Esc: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 22-29 DesDir: Daniel Spogis; Dir Esc: Ansgar Weigner
Faust (Spohr) 19 Gen-19 MarDir: Daniel Spogis; Dir Esc: Michiel Dijkema
Albert Herring (Britten) 9 MarDir: Victor Puhl
Doctor Atomic (Adams) 9 Mar-20 JunDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Markus Dietze
Albert Herring (Britten) 11 Mai-21 JunDir: Victor Puhl; Dir Esc: Jan Eßinger
Il trovatore (Verdi) 5-14 JulDir: Mino Marani; Dir Esc: Anja Nicklich
Köln, Oper Köln  / 
Turandot (Puccini) 16 Set-25 OctDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Lydia Steier
Mare Nostrum (Kagel) 23 Set-3 OctDir: Arnaud Arbet; Dir Esc: Valentin Schwarz
Ijob (Hiller,W) 2 OctDir: Arne Willimczik; Dir Esc: Béatrice Lachaussée
Salome (Strauss) 14 Oct-18 NovDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Ted Huffman
Die Walküre für Kinder (Wagner) 21 Oct-1 DesDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Brigitta Gillessen
Peter Grimes (Britten) 25 Nov-8 DesDir: Nicholas Collon; Dir Esc: Frederic Wake-Walker
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 Des-27 GenDir: Uwe Theimer; Dir Esc: Eike Ecker
La forza del destino (Verdi) 23 Des-11 GenDir: Will Humburg; Dir Esc: Olivier Py
Hoffmanns Erzählungen für Kinder (Offenbach) 6-26 GenDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Kai Anne Schuhmacher
Rusalka (Dvořák,A) 10 Mar-7 AbrDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Nadja Loschky
Fidelio (Beethoven) 17-29 MarDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Michael Hampe
La scuola de' gelosi (Salieri) 31 Mar-21 AbrDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Jean Renshaw
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 14 Abr-4 MaiDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Street Scene (Weill) 28 Abr-18 MaiDir: Tim Murray; Dir Esc: John Fulljames
My Fair Lady (Loewe) 19 Mai-8 JunDir: Hilary Griffiths; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 25 Mai-28 JunDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Brigitta Gillessen
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 9 Jun-12 JulDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Renaud Doucet
Tosca (Puccini) 30 Jun-14 JulDir: Alfred Eschwé; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Mein Freund Bunbury (Natschinski) 9 Set-31 DesDir: Christoph-Johannes Eichhorn / Karl-Heinz Müller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Set-25 GenDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Gil Mehmert
Sekretärinnen (Wittenbrink) 12 Set-14 OctDir Esc: Anna Evans
Casanova (Lortzing) 15 Set-7 OctDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Cusch Jung
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 22 Set-4 OctDir: Stefan Klingele
Tosca (Puccini) 28 Set-17 MarDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Michiel Dijkema
La fanciulla del West (Puccini) 29 Set-2 DesDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Cusch Jung
Rigoletto (Verdi) 5 Oct-25 MaiDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Oct-26 GenDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Claus Guth
Der Freischütz (Weber) 19 Oct-20 AbrDir: Felix Bender; Dir Esc: Christian von Götz
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 20 Oct-20 GenDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Ulrich Wiggers
Nabucco (Verdi) 21 Oct-24 MaiDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Turandot (Puccini) 2 Nov-16 MarDir: Felix Bender; Dir Esc: Balázs Kovalik
Elektra (Strauss) 3 Nov-28 AbrDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Peter Konwitschny
Tannhäuser (Wagner) 18 Nov-9 DesDir: Felix Bender; Dir Esc: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-9 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 30 Nov-23 MarDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Lindy Hume
La bohème (Puccini) 7-26 DesDir Esc: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-20 DesDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Birgit Eckenweber
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Gen-26 AbrDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Alfred Kirchner
Salome (Strauss) 13 Gen-27 AbrDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Aron Stiehl
Don Carlo (Verdi) 19 Gen-10 MaiDir: Felix Bender; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
La traviata (Verdi) 20 Gen-7 JunDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Andreas Homoki
On the Town (Bernstein) 26 Gen-19 Mai
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 17 Feb-22 MarDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Katharina Thalbach
Schneewittchen (Lange) 9 Mar-2 JunDir Esc: Patrick Rohbeck
Prinzessin Nofretete (Dostal) 9-31 MarDir: Tobias Engeli
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Mar-10 JunDir: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; Dir Esc: Michiel Dijkema
Das Rheingold (Wagner) 6 Abr-1 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Abr-2 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Das Feuerwerk (Burkhard) 13 Abr-21 Jun
Siegfried (Wagner) 13 Abr-4 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Abr-5 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Rusalka (Dvořák,A) 18 Mai-27 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Michiel Dijkema
Madame Pompadour (Fall) 1-25 Jun
Die verkaufte Braut (Smetana) 15-30 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Christian von Götz
Im weißen Rößl (Benatzky) 16-28 JunDir: Tobias Engeli
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Ball im Savoy (Abraham) 1 Set-6 AbrDir: Adrian Pavlov; Dir Esc: Michael Wallner
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Set-26 DesDir: Stefan Vladar; Dir Esc: Tom Ryser
Oliver! (Bart) 23 Set-29 DesDir: Adrian Pavlov; Dir Esc: Wolf Widder
Der Freischütz (Weber) 12 Oct-17 MarDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Otello (Verdi) 18 Oct-27 GenDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Bernd Reiner Krieger
Werther (Massenet) 16 Nov-4 MaiDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ DesDir: Jan-Michael Krüger; Dir Esc: Herbert Adler
Boris Godunow (Musorgsky) 25+ GenDir: Ryusuke Numajiri; Dir Esc: Peter Konwitschny
Der fliegende Holländer für Kinder (Wagner) 27+ GenDir Esc: Marc von Reth
A Quiet Place (Bernstein) 8+ MarDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Effi Méndez
Das Wunder der Heliane (concert) (Korngold) 24+ MarDir: Andreas Wolf
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 4+ AbrDir: Ludwig Pflanz; Dir Esc: Michael Wallner
West Side Story (Bernstein) 11+ AbrDir: Adrian Pavlov; Dir Esc: Wolf Widder
Don Giovanni (Mozart) 10 Mai-20 JunDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Martina Veh
La traviata (Verdi) 14-21 JunDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
La bohème (Puccini) 22 Set-11 GenDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Hajo Fouquet, Oliver Hennes
Wiener Blut (Strauss,J) 5 Oct-13 GenDir: Ulrich Stöcker; Dir Esc: Hajo Fouquet
Jephtha (Handel) 26 Oct-1 NovDir: Henning Voss; Dir Esc: Friedrich von Mansberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Mar-17 MaiDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Hajo Fouquet
Gold! (Evers) 5 Abr-26 MaiDir: Clemens Bütje; Dir Esc: Kerstin Steeb
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Die Walküre (Wagner) 8 Set-23 NovDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Salome (Strauss) 14 Set-7 DesDir: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; Dir Esc: Ulrich Schulz
Der kleine Horrorladen (Menken) 15 Set-21 AbrDir: Damian Omansen; Dir Esc: Ulrich Wiggers
Carmina Burana (Orff) 23 SetDir: Anna Skryleva
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 20 Oct-3 MarDir: Pawel Poplawski; Dir Esc: Oliver Klöter
Raus aus dem Haus (Wagner,D) 9-28 NovDir: Nathanael Bas; Dir Esc: Stephanie Kuhlmann
Don Pasquale (Donizetti) 10 Nov-10 MarDir: Svetoslav Borisov / Pawel Poplawski; Dir Esc: Christian Poewe
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Des-6 GenDir: Pawel Poplawski; Dir Esc: Holger Potocki
La bohème (Puccini) 22 Des-23 FebDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Karen Stone
Vanessa (Barber) 19 Gen-31 MarDir: Svetoslav Borisov; Dir Esc: Karen Stone
Otello (Verdi) 16 Feb-1 JunDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Olivia Fuchs
Xerxes (Handel) 9 Mar-9 JunDir: Nicholas Kok; Dir Esc: Tobias Heyder
La cage aux folles (Herman) 15 Mar-24 MaiDir Esc: Cornelia Crombholz
Die wahre Geschichte von King Kong (Ching,J) 16 Mar-25 MaiDir Esc: Roscha A Säidow
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 13 Abr-31 MaiDir: Pawel Poplawski; Dir Esc: Erik Petersen
Anatevka (Bock) 4-30 MaiDir: Damian Omansen; Dir Esc: Erik Petersen
Hoffmanns Erzählungen (adaptation) (Offenbach) 3-12 JunDir Esc: Thomas Schmidt-Ehrenberg
Chicago (Kander) 14 Jun-7 JulDir: Damian Omansen; Dir Esc: Ulrich Wiggers
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Der Ring an einem Abend (Wagner) 9 Set-14 NovDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Erik Raskopf
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Set-28 NovDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Antikrist (Langgaard) 6 Oct-11 Nov
Don Carlo (Verdi) 21 Oct-13 Nov
Märchen im Grand-Hotel (Abraham) 25+ NovDir: Samuel Hogarth; Dir Esc: Peter Jordan, Leonhard Koppelmann
Katja Kabanova (Janáček) 18+ GenDir: Paul-Johannes Kirschner; Dir Esc: Lydia Steier
Saul (Handel) 25+ GenDir: Andreas Spering; Dir Esc: Lydia Steier
Avis de Tempête (Aperghis) 9+ MarDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Anselm Dalferth
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 19+ MarDir: Paul-Johannes Kirschner; Dir Esc: Ronny Jakubaschk
Simon Boccanegra (Verdi) 23+ AbrDir Esc: Frank Hilbrich
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 18+ MaiDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Joan Antoni Rechi
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Don Giovanni (Mozart) 16 Set-20 NovDir: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Dir Esc: Ekaterina Vasilyova
La Cenerentola (Rossini) 21 Set-30 DesDir: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; Dir Esc: Cordula Däuper(original), Claudia Plaßwich(revival)
Werther (Massenet) 23 Set-8 DesDir: Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: David Mouchtar-Samorai
Rigoletto (Verdi) 28 Set-1 DesDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Alexander Schulin
Madama Butterfly (Puccini) 7 Oct-1 MarDir: Benjamin Reiners / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Wolfgang Blum(original), Maren Schäfer(revival)
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 28 Oct-2 FebDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Nigel Lowery
Der Ring an einem Abend (Wagner) 18 Nov-17 MarDir: Benjamin Reiners
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Des-13 GenDir: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Wolfgang Blum
Marienvesper (Monteverdi) 15 Des-13 JunDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 21 Des-22 FebDir: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Friedrich Meyer-Oertel
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 6 Gen-21 MarDir: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Dir Esc: Cordula Däuper
Fidelio (Beethoven) 15 Gen-27 AbrDir: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Roger Vontobel
Carmina Burana (concert) (Orff) 1 Feb-28 JunDir: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth
Der gute Ehemann (Benda) 10 FebDir: Robin Phillips; Dir Esc: Marco Misgaiski
Herzog Blaubarts Burg (Bartok) 10 FebDir: Robin Phillips; Dir Esc: Marco Misgaiski
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17 Feb-5 JunDir: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Dir Esc: Markus Bothe
Norma (Bellini) 10 Mar-4 JulDir: Wolfgang Wengenroth / Matthew Toogood; Dir Esc: Markus Bothe
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 24 Mar-18 AbrDir: Benjamin Reiners
La Chute de la maison Usher (Debussy) 12 Abr-18 JunDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Anna Viebrock, Joachim Rathke
Parsifal (Wagner) 19 Abr-20 JunDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Hans Schüler
Don Carlo (Verdi) 5-24 MaiDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Mai-24 JulDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Barrie Kosky
Tosca (Puccini) 30 Mai-23 JulDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Renate Ackermann
Salome (Strauss) 15 Jun-12 JulDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Gabriele Rech
Il trovatore (Verdi) 13-25 JulDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Roger Vontobel
Meiningen, Meininger Staatstheater  / 
Tannhäuser (Wagner) 6 Set-19 JunDir: Philippe Bach / Chin-Chao Lin; Dir Esc: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 8 Set-20 GenDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Lars Wernecke
Carmen (Bizet) 28 Set-22 JunDir: Philippe Bach; Dir Esc: Jasmina Hadziahmetovic
Ariadne on Naxos (Strauss) 19 Oct-4 NovDir: Philippe Bach; Dir Esc: Aldona Farrugia
Tosca (Puccini) 2 Nov-6 MaiDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 24 Nov-22 MarDir: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Dir Esc: Kurt Josef Schildknecht
Schwarzwaldmädel (Jessel) 7 Des-2 JunDir: Mario Hartmuth; Dir Esc: Tobias Rott
Così fan tutte (Mozart) 9 Gen-16 FebDir: Mario Hartmuth; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Das Schloss Dürande (Schoeck) 8 Mar-6 JulDir: Philippe Bach; Dir Esc: Ansgar Haag
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Mai-15 JunDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Mönchengladbach, Theater Krefeld und Mönchengladbach  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Set-9 GenDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Kobie van Rensburg
Nabucco (Verdi) 29 SetDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 13 Oct-12 GenDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Carsten Süß
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 28 Oct-26 DesDir: Andreas Fellner; Dir Esc: Katja Bening
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Nov-25 DesDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Hamlet (Thomas,A) 24 Nov-26 FebDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Helen Malkowsky
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Gen-6 AbrDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Mar-24 MaiDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Agnessa Nefjodov
Der goldene Drache (Eötvös) 12 Mai-10 JulDir: Yorgos Ziavras; Dir Esc: Petra Luisa Meyer
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15 Jun-7 JulDir: Diego Martin Etxebarria; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
München, Bayerische Staatsoper  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-28 SetDir: Ivor Bolton; Dir Esc: Christof Loy
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 23-30 SetDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: David Bösch
La traviata (Verdi) 2-12 OctDir: Keri-Lynn Wilson; Dir Esc: Günter Krämer
Il trovatore (Verdi) 7-17 OctDir: Asher Fisch; Dir Esc: Olivier Py
Aus einem Totenhaus (Janáček) 19-26 OctDir: Simone Young; Dir Esc: Frank Castorf
Rigoletto (Verdi) 20 Oct-2 NovDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Arpad Schilling
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-15 NovDir: Joana Mallwitz; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 10-20 NovDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Antú Romero Nunes
Jenůfa (Janáček) 21-27 NovDir: Simone Young; Dir Esc: Barbara Frey
Otello (Verdi) 23 Nov-21 DesDir: Kirill Petrenko / Asher Fish; Dir Esc: Amélie Niermeyer
Così fan tutte (Mozart) 29 Nov-1 DesDir: Ivor Bolton; Dir Esc: Dieter Dorn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-16 DesDir: Eun Sun Kim; Dir Esc: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Des-1 GenDir: Alexander Soddy; Dir Esc: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Des-6 GenDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: David Bösch
Norma (Bellini) 5-12 GenDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Jürgen Rose
Arabella (Strauss) 14-25 GenDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Andreas Dresen
Fidelio (Beethoven) 24 Gen-2 FebDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 25 Gen-3 MarDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Lina Wertmüller
L'elisir d'amore (Donizetti) 3-8 FebDir: Daniele Callegari; Dir Esc: David Bösch
Nabucco (Verdi) 9-19 FebDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Yannis Kokkos
Karl V (Krenek) 10-23 FebDir: Erik Nielsen; Dir Esc: Carlus Padrissa
Carmen (Bizet) 25 Feb-3 MarDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Lina Wertmüller
Don Giovanni (Mozart) 5-14 MarDir: James Gaffigan; Dir Esc: Stephan Kimmig
La fanciulla del West (Puccini) 16 Mar-2 AbrDir: James Gaffigan; Dir Esc: Andreas Dresen
Roberto Devereux (Donizetti) 17-27 MarDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Christof Loy
Parsifal (Wagner) 24-31 MarDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Pierre Audi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-9 AbrDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Martin Duncan
Madama Butterfly (Puccini) 5-10 AbrDir: Karel Mark Chichon; Dir Esc: Wolf Busse
Mavra (Stravinsky) 15-28 Abr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15-28 Abr
Turandot (Puccini) 20 Abr-2 MaiDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Carlus Padrissa
Der fliegende Holländer (Wagner) 22-28 AbrDir: Asher Fisch; Dir Esc: Peter Konwitschny
Tosca (Puccini) 4-10 MaiDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Luc Bondy
Tannhäuser (Wagner) 5-12 MaiDir: Simone Young; Dir Esc: Romeo Castellucci
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 MaiDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Johannes Erath
Il tabarro (Puccini) 25 Mai-2 JunDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 25 Mai-2 JunDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Mai-2 JunDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Lotte de Beer
Alceste (Gluck) 26 Mai-13 JunDir: Antonello Manacorda; Dir Esc: Sidi Larbi Cherkaoui
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 JunDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Barbara Wysocka
La bohème (Puccini) 17-23 JunDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Otto Schenk
München, Gärtnerplatztheater  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Set-26 JunDir: Gábor Káli / Elias Grandy / Felix Meybier; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Die lustige Witwe (Lehár) 29 Set-20 GenDir: Michael Brandstätter / Mario Hartmuth; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Dantons Tod (Einem) 11 Oct-15 NovDir: Anthony Bramall / Oleg Ptashnikov; Dir Esc: Günter Krämer
Gefährliche Liebschaften (Schubring) 17-23 OctDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger, Adam Cooper
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Oct-17 MaiDir: Alfred Eschwé / Kiril Stankow; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
Don Giovanni (Mozart) 28 Oct-29 DesDir: Anthony Bramall / Oleg Ptashnikov; Dir Esc: Herbert Föttinger
Wiener Blut (Strauss,J) 9 Nov-15 DesDir: György Mészáros / Felix Meybier; Dir Esc: Nicole Claudia Weber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Nov-2 GenDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Peter Kertz
Momo (Hiller,W) 16 Des-18 GenDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Nicole Claudia Weber
Martha (Flotow) 11-30 GenDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Loriot
Maria Stuarda (Donizetti) 6 Feb-5 MaiDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Michael Sturminger, Ricarda Regina Ludigkeit
King Arthur (Purcell) 15 Feb-9 MarDir: Howard Arman; Dir Esc: Torsten Fischer
Così fan tutte (Mozart) 24 Feb-5 AbrDir: Oleg Ptashnikov; Dir Esc: Olivier Tambosi
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 Mar-12 MaiDir Esc: Josef Ernst Köpplinger
La bohème (Puccini) 28 Mar-18 JulDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Bernd Mottl
Der tapfere Soldat (Straus) 2-21 AbrDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 12-22 Abr
L'Heure espagnole (Ravel) 28 Abr-20 JunDir: Kiril Stankow; Dir Esc: Lukas Wachernig
Der Junge Lord (Henze) 23 Mai-14 JunDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Liliom (Doderer) 6-14 JulDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Münster, Theater Münster  / 
Madama Butterfly (Puccini) 15 Set-7 FebDir: Golo Berg; Dir Esc: Hans Walter Richter
Saul (Handel) 27 Oct-23 MarDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Susanne Knapp
Street Scene (Weill) 22 Des-25 MaiDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Hendrik Müller
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 12+ FebDir: Fabian Liesenfeld
Sugar (Styne) 23 Feb-11 JulDir: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Dir Esc: Ulrich Peters
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 6 Abr-2 JulDir: Golo Berg; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18 Mai-13 JulDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Philipp Kochheim
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Set-3 NovDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Peter Lotschak
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Oct-12 AbrDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Wolf Widder
Il mondo della luna (Haydn) 31 Oct-23 NovDir: Daniel Stratievsky; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Musicals anthology (Rodgers) 1 Des-22 AbrDir: Panagiotis Papadopoulos
Un ballo in maschera (Verdi) 19 Gen-26 AbrDir: Sebastian Tewinkel; Dir Esc: Lothar Krause
Kismet (Wright) 16 Mar-24 MaiDir: Daniel Stratievsky; Dir Esc: Wolfgang Dosch
The Rake's Progress (Stravinsky) 4 Mai-2 JunDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Bajadere (Kálmán,E) 28 Jun-21 JulDir: Panagiotis Papadopoulos; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Set-14 NovDir: Henning Ehlert; Dir Esc: Anette Leistenschneider
Dracula (Wildhorn) 5 Oct-30 DesDir: Henning Ehlert / Felix-Immanuel Achtner; Dir Esc: Ivan Alboresi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-6 GenDir: Henning Ehlert; Dir Esc: Anette Leistenschneider
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Des-11 GenDir: Henning Ehlert; Dir Esc: Gernot Kranner
Vom Geist der Weihnacht (Steffan) 20-22 DesDir: Felix-Immanuel Achtner; Dir Esc: Anette Leistenschneider
Julius Caesar (Handel) 15-30 Mar
Cabaret (Kander) 12 Abr-26 Mai
Otello (Verdi) 4-31 Mai
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 21 Jun-21 Jul
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Jun-19 Jul
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6-21 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Krieg und Frieden (Prokofiev,S) 30 Set-17 NovDir: Joana Mallwitz / Björn Huestege; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Catch Me If You Can (Shaiman) 6 Oct-20 JulDir: Jürgen Grimm; Dir Esc: Gil Mehmert
Anna Nicole (Turnage) 3 Nov-7 DesDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Nov-21 DesDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Xerxes (Handel) 24 Nov-3 FebDir: Wolfgang Katschner; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Des-1 FebDir: Volker Hiemeyer; Dir Esc: Andreas Baesler
Ball im Savoy (Abraham) 19 Gen-5 JulDir: Volker Hiemeyer; Dir Esc: Stefan Huber
Rusalka, Meerjungfrau (Dvořák,A) 3 Feb-14 MaiDir: Francesco Greco; Dir Esc: Ilaria Lanzino
Così fan tutte (Mozart) 23 Feb-10 JunDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Norma (Bellini) 2-31 MarDir: Björn Huestege; Dir Esc: Stéphane Braunschweig
Madama Butterfly (Puccini) 23 Mar-18 JulDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Tina Lanik
Lohengrin (Wagner) 12 Mai-14 JulDir: Joana Mallwitz; Dir Esc: David Hermann
Jakob Lenz (Rihm) 23 Jun-17 JulDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Tilman Knabe
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
La Cenerentola (Rossini) 7 Set-19 DesDir: Vito Cristofaro; Dir Esc: Axel Köhler
Siegfried (Wagner) 22 Set-4 NovDir: Hendrik Vestmann / Vito Cristofaro; Dir Esc: Paul Esterházy
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 27 Set-22 FebDir: Vito Cristofaro; Dir Esc: Felix Schrödinger
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 7 OctDir: Jürgen Grimm; Dir Esc: Erik Petersen
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 21 Oct-8 FebDir: Vito Cristofaro
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Des-6 AbrDir: Vito Cristofaro; Dir Esc: Stephen Lawless
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 DesDir: Felix Pätzold; Dir Esc: Michael Moxham
Brundibár (Krása) 27 GenDir: Thomas Honickel; Dir Esc: Jens Kerbel
Les Paladins (Rameau) 16 Feb-26 JunDir: Alexis Kossenko; Dir Esc: François De Carpentries
Dead Man Walking (Heggie) 23 Mar-4 JulDir: Carlos Vázquez; Dir Esc: Olivia Fuchs
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Mai-6 JulDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Laurence Dale
Oberon (Weber) 20 Mai
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Chaplin (Curtis) 23 Ago-16 SetDir: An-Hoon Song; Dir Esc: Christian von Götz
Antigona (Traetta) 13 SetDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Floris Visser
Fidelio (Beethoven) 29 Set-18 AbrDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Yona Kim
Der Bettelstudent (Millöcker) 1 Des-28 AbrDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Guillermo Amaya
Doktor Faust (Busoni) 13 DesDir Esc: Andrea Schwalbach
Tosca (Puccini) 19 GenDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Mascha Pörzgen
Tosca (Puccini) 26 GenDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Mascha Pörzgen
The Producers (Brooks) 23 MarDir: An-Hoon Song; Dir Esc: Dominique Schnizer
Orlando (Handel) 4 MaiDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Felix Schrödinger
Guercoeur (Magnard) 15+ JunDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Dirk Schmeding
Passau, Landestheater Niederbayern  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Set-21 OctDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 29 Set-8 JunDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Margit Gilch
Anna Bolena (Donizetti) 10 Nov-13 GenDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Ultz
Ariodante (Handel) 16 Feb-21 AbrDir: Margherita Colombo; Dir Esc: Stephen Medcalf
Gold! (Evers) 12 Mai-27 JunDir Esc: Christiane Silberhumer
Das Rheingold (Wagner) 16-18 MaiDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Stefan Tilch
Nabucco (Verdi) 15-30 JunDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Sarah Kohrs
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Das Rheingold (Wagner) 14 Set-30 AbrDir: Markus Huber; Dir Esc: Thomas Münstermann
Der Silbersee (Weill) 20 Oct-7 NovDir: Florian Erdl; Dir Esc: Thomas Münstermann
Der Liebestrank (Donizetti) 17 Nov-24 MarDir: Florian Erdl; Dir Esc: Wolfgang Lachnitt
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 22 Des-12 Mai
Die Perlenfischer (Bizet) 16 Feb-2 Jun
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 18 Mai-3 JulDir: Markus Huber; Dir Esc: Thomas Münstermann
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Der Opernball (Heuberger) 29 Set-19 MaiDir: Matthias Spindler; Dir Esc: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die lustige Witwe (Lehár) 19-28 OctDir: Vladimir Yaskorski; Dir Esc: Wolfgang Dosch
L'orfeo (Monteverdi) 17 Nov-20 GenDir: Leo Siberski / Mark Johnston; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Das Lächeln einer Sommernacht (Sondheim) 7 Des-15 JunDir: Leo Siberski; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Königskinder (Humperdinck) 26+ GenDir: Leo Siberski; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Aida (Verdi) 4+ MaiDir: Leo Siberski; Dir Esc: Andreas Rosar
The Last Five Years (Brown,J) 9+ MaiDir: Leo Siberski; Dir Esc: Nadine Aßmann
Ein Käfig voller Narren (Herman) 25 Mai-1 JunDir: Vladimir Yaskorksi / Leo Siberski; Dir Esc: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 2-6 JulDir: Vladimir Yaskorski; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Carmina Burana (Orff) 2 SetDir: Ekkehard Klemm
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 28 Set-11 GenDir: Florian Merz / Hans-Peter Preu; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Im weißen Rößl (Benatzky) 12 Oct-30 JunDir: Thomas Gläser / Hans-Peter Preu; Dir Esc: Manuel Schöbel
Fidelio (Beethoven) 17 Nov-13 GenDir: Hans-Peter Preu; Dir Esc: Manuel Schöbel
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 20 Nov-7 AbrDir: Uwe Zimmermann; Dir Esc: Ute Raab
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 30 Nov-20 AbrDir: Jan Michael Horstmann / Florian Merz; Dir Esc: Manuel Schöbel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-23 DesDir: Matthias Mücksch / Karl Bernewitz / Florian Merz; Dir Esc: Helen Malkowsky(original), Rebekah Rota(revival)
Pariser Leben (Offenbach) 10 Feb-10 JunDir: Florian Merz; Dir Esc: Christopher Tölle
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Mai-9 Jun
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Nabucco (Verdi) 15 Set-8 GenDir: Tom Woods; Dir Esc: Rareș Zaharia
Don Giovanni (Mozart) 20 Set-2 GenDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Matthias Reichwald
Una cosa rara (Martín y Soler) 27 Oct-1 JulDir: Christoph Spering; Dir Esc: Andreas Baesler
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 8 Des-21 MaiDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Aron Stiehl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Des-19 GenDir Esc: Matthias Reichwald
Elizabetta (Prokofiev,G) 26 Gen-13 JunDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Marcus Lobbes
Chess (Andersson,BT) 16 Mar-16 JunDir: Alistair Lilley; Dir Esc: Christina Schmidt
Der Freischütz (Weber) 11 Mai-24 JulDir: Chin-Chao Lin; Dir Esc: Matthias Reichwald
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Jun-25 JulDir Esc: Brigitte Fassbaender
Tosca (Puccini) 13 JulDir Esc: Maximilian Eisenacher
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Set-26 GenDir: Martin Hannus; Dir Esc: Anja Nicklich
Der Liebestrank (Donizetti) 29 Set-6 OctDir: Martin Hannus; Dir Esc: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 10 Nov-17 GenDir: Volker Plangg / Hans-Christoph Borck; Dir Esc: Stephan Brauer
Fidelio (Beethoven) 7 Des-21 AbrDir: Martin Hannus; Dir Esc: John Dew
Frau Luna (Lincke) 1 Feb-12 MaiDir: Martin Hannus; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Der Freischütz (Weber) 6 MarDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Hans-Joachim Frey
Der Freischütz (Weber) 21 Mar-27 AbrDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Hans-Joachim Frey
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 8 Jun-14 JulDir: Martin Hannus; Dir Esc: Axel Köhler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 8-23 Jul
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 26 Ago-26 GenDir: Stefan Neubert / Nathan Blair; Dir Esc: Ben Baur
West Side Story (Bernstein) 8 Set-29 DesDir: Stefan Neubert / Justus Thorau / Nathan Blair; Dir Esc: Stijn Celis
Die tote Stadt (Korngold) 6 Oct-21 DesDir: Justus Thorau; Dir Esc: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Des-18 AbrDir: Justus Thorau; Dir Esc: Erik Petersen
Médée (Cherubini) 19 Gen-27 AbrDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Demis Volpi
Nabucco (Verdi) 16 FebDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
Soldier Songs (Little) 17 Feb-16 MarDir: Justus Thorau; Dir Esc: Jochen Strauch
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Mar-20 JunDir: Roger Epple; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Coraline (Turnage) 13-22 AbrDir Esc: Renate Liedtke
My Fair Lady (Loewe) 17 AbrDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Thomas Winter
Faust (Gounod) 31 Mai-30 JunDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Vasily Barkhatov
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Set-13 DesDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Toni Burkhardt
Im weißen Rößl (Benatzky) 23 Oct-15 JunDir: Gabriel Venzago; Dir Esc: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Des-4 GenDir: Markus L Frank / Martin Schelhaas; Dir Esc: Toni Burkhardt
Andrea Chénier (Giordano) 18 Gen-1 JunDir: Michael Ellis Ingram; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Abr-9 JunDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Toni Burkhardt
Anatevka (Bock) 21-23 JunDir: Michael Ellis Ingram; Dir Esc: Toni Burkhardt
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Set-29 DesDir: Florian Csizmadia; Dir Esc: Kay Link
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Set-27 GenDir: Alexander Steinitz; Dir Esc: Horst Kupich
Die letzten fünf Jahre (Brown,J) 8 Nov-4 DesDir: Egbert Funk; Dir Esc: Wolfgang Berthold
La bohème (Puccini) 1 Des-24 GenDir: Florian Csizmadia; Dir Esc: Horst Kupich
Kiss me, Kate (Porter) 16 Mar-4 AbrDir: Alexander Steinitz; Dir Esc: Manfred Ohnoutka
Wir gratulieren! (Weinberg) 1-8 JunDir: Alexander Steinitz; Dir Esc: Horst Kupich
Häuptling Abendwind (Offenbach) 1-8 JunDir: Alexander Steinitz; Dir Esc: Horst Kupich
Stuttgart, Oper Stuttgart  / 
Der Freischütz (Weber) 28 Set-26 OctDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Achim Freyer
Lohengrin (Wagner) 29 Set-5 NovDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Arpad Schilling
Ariodante (Handel) 30 Set-1 DesDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4 Oct-1 MarDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Beat Fäh
Rigoletto (Verdi) 19 Oct-28 NovDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Don Pasquale (Donizetti) 28 Oct-30 NovDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 2-11 NovDir: Titus Engel; Dir Esc: Hans Op de Beeck
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 2 Des-22 AbrDir: Alejo Pérez / Christopher Schmitz; Dir Esc: Axel Ranisch
La bohème (Puccini) 16 Des-30 AbrDir: Cornelius Meister / Thomas Guggeis; Dir Esc: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 20 Des-5 GenDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Willy Decker
La Cenerentola (Rossini) 21 Des-1 FebDir: Vlad Iftinca; Dir Esc: Andrea Moses
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6-25 GenDir: Oksana Lyniv; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Medea (Cherubini) 27 Gen-7 MarDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Peter Konwitschny
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 Gen-13 MarDir: Marc Piollet; Dir Esc: Christoph Marthaler
Madama Butterfly (Puccini) 4 Feb-5 AbrDir: Eun Sun Kim / Thomas Guggeis; Dir Esc: Monique Wagemakers
Der Prinz von Homburg (Henze) 17 Mar-4 MaiDir: Cornelius Meister / Thomas Guggeis; Dir Esc: Stephan Kimmig
Nixon in China (Adams) 7 Abr-11 MaiDir: André de Ridder; Dir Esc: Marco Štorman
Iphigénie en Tauride (Gluck) 28 Abr-30 MaiDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Così fan tutte (Mozart) 26 Mai-18 JunDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Yannis Houvardas
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-21 JunDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Mefistofele (Boito) 16 Jun-12 JulDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Alex Ollé
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Jun-3 JulDir: David Afkham; Dir Esc: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 6-18 JulDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Kirill Serebrennikov
Norma (Bellini) 11-17 JulDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Trier, Theater Trier  / 
Don Giovanni (Mozart) 29 Set-22 DesDir: Jochem Hochstenbach; Dir Esc: Jean-Claude Berutti
La vie parisienne (Offenbach) 1 Des-21 AbrDir: Wouter Padberg; Dir Esc: Andreas Rosar
La vie parisienne (Offenbach) 1+ GenDir: Wouter Padberg; Dir Esc: Andreas Rosar
Madama Butterfly (Puccini) 2 Feb-30 AbrDir: Jochem Hochstenbach; Dir Esc: Cornelia Rainer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 Abr-2 JulDir: Wouter Padberg; Dir Esc: Jens Pesel
Dido and Aeneas (Purcell) 18 Mai-28 JunDir: Jochem Hochstenbach; Dir Esc: Jean-Claude Berutti
La Voix humaine (Poulenc) 18 Mai-28 JunDir: Jochem Hochstenbach; Dir Esc: Jean-Claude Berutti
Ulm, Theater Ulm  / 
Das schlaue Füchslein (Janáček) 27 Set-2 DesDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Kay Metzger
My Fair Lady (Loewe) 8 Nov-10 MarDir: Levente Török; Dir Esc: Christian von Götz
Weiße Rose (Zimmermann,U) 9 Nov-29 Gen
Weiße Rose (Zimmermann,U) 9 Nov-29 GenDir: Hendrik Haas / Michael Weiger; Dir Esc: Andreea Geletu
Weisse Rose (Zimmermann,U) 9 Nov-29 GenDir: Hendrik Haas; Dir Esc: Andreea Geletu
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Des-14 FebDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Ansgar Haag
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 7 Feb-4 MaiDir: Levente Török; Dir Esc: Christian Poewe
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Mar-27 JunDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Kay Metzger
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Don Giovanni (Mozart) 8 Set-14 JunDir: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; Dir Esc: Demis Volpi
Nathan und seine Kinder (Kassel) 11 Set-22 NovDir: André Kassel; Dir Esc: Geertje Boeden
My Fair Lady (Loewe) 13 Set-30 DesDir: Dominik Beykirch; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Set-28 DesDir: Stefan Lano; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Der Bärbeiß. Herrlich miese Tage (Kassel) 1 Oct-5 NovDir: André Kassel / Niuniu Miao Liu; Dir Esc: Swaantje Lena Kleff
November 1918 (Lano) 3 Nov-2 FebDir: Stefan Lano; Dir Esc: André Bücker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Nov-6 GenDir: Dominik Beykirch; Dir Esc: Christian Sedelmayer
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 Des-13 JunDir: Kirill Karabits / Stefan Lano; Dir Esc: Michael Talke
Così fan tutte (Mozart) 12 Gen-15 JunDir: Kirill Karabits; Dir Esc: Nina Gühlstorff
Tannhäuser (Wagner) 17 Feb-22 JunDir: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; Dir Esc: Maximilian von Mayenburg
Tosca (Puccini) 9 Mar-2 JunDir: Stefan Lano; Dir Esc: Hasko Weber
The Circle (Vollmer) 4 Mai-28 JunDir: Kirill Karabits; Dir Esc: Andrea Moses
Der Eisblumenwald (Arnecke) 21+ MaiDir: Niuniu Miao Liu; Dir Esc: Clara Kalus
Wiesbaden, Hessisches Staatstheater Wiesbaden  / 
Don Giovanni (Mozart) 2 Set-2 MaiDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Nicolas Brieger
Ein Maskenball (Verdi) 16 Set-16 MaiDir: Christoph Stiller; Dir Esc: Beka Savić
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 29 Set-30 JunDir: Patrick Lange; Dir Esc: Bernd Mottl
Alcina (Handel) 30 Set-20 AbrDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Ingo Kerkhof
My Fair Lady (Loewe) 27 Oct-20 GenDir: Christoph Stiller; Dir Esc: Beka Savić
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Nov-7 FebDir: Patrick Lange; Dir Esc: Vasily Barkhatov
Jenůfa (Janáček) 29 Nov-28 DesDir: Patrick Lange; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Des-4 GenDir: Patrick Lange; Dir Esc: Beka Savić
Rigoletto (Verdi) 19 Gen-31 MaiDir: Will Humburg; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Candide (Bernstein) 27 Gen-7 JunDir: Albert Horne; Dir Esc: Bernd Mottl
Salome (Strauss) 16 Feb-5 MaiDir: Patrick Lange; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1-31 MarDir: Leo McFall; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Die sieben Todsünden (Weill) 1-31 MarDir: Leo McFall; Dir Esc: Magdalena Weingut
Tannhäuser (Wagner) 9 Mar-26 MaiDir: Patrick Lange; Dir Esc: Patrick Lange
Madama Butterfly (Puccini) 13 Mar-16 JunDir: Christina Domnick; Dir Esc: Magdalena Weingut
Idomeneo (Mozart) 30 Abr-14 JunDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Titus (Mozart) 1-27 MaiDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Werther (Massenet) 8 Set-2 OctDir: John Nelson
Das Land des Lächelns (Lehár) 14 Oct-10 MarDir: Johannes Pell; Dir Esc: Guy Montavon
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Oct-26 DesDir: Johannes Pell; Dir Esc: Denis Krief
Luisa Miller (Verdi) 8 Des-28 FebDir: Julia Jones; Dir Esc: Barbora Horáková Joly
Hänsel und Gretel (reduction) (Humperdinck) 20 Des-6 FebDir: Johannes Pell; Dir Esc: Denis Krief(original), Karin Kotzbauer-Bode(revival)
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Abr-14 JulDir: Julia Jones; Dir Esc: Joe Hill-Gibbins
Carmen (Bizet) 27 Abr-1 JunDir: Julia Jones; Dir Esc: Candice Edmunds
Die tote Stadt (Korngold) 16 Jun-12 JulDir: Johannes Pell; Dir Esc: Immo Karaman
Das Labyrinth (Dove) 5-9 JulDir: Markus Baisch; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
La bohème (Puccini) 13 Oct-27 FebDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Martina Veh
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Oct-6 GenDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Markus Trabusch
Die schöne Helena (Offenbach) 2 Des-24 AbrDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Gen-15 MaiDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Dominique Horwitz
King Arthur (Purcell) 30 Mar-10 JulDir: Marie Jacquot; Dir Esc: Dirk Diekmann
Götterdämmerung (Wagner) 26 Mai-20 JulDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Tomo Sugao
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-16 JunDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Sigrid Herzog