2011/12 > Østrig 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2011/12 > Østrig

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tyskland Tjekkiet Slovakiet
Liechtenstein
Schweiz

Østrig
 
Ungarn
Italien Slovenien Kroatien

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Faust (Gounod) 22 Okt-25 NovD: Franz Josef Breznik; P: Robert Herzl
Pollicino (Henze) 19 Nov-11 DecD: Oliver Ostermann; P: Christa Ertl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 17 Dec-11 FebD: László Gyükér; P: Alexandra Frankmann
Sweet Charity (Coleman) 14 Jan-25 MarD: Oliver Ostermann; P: Ricarda R Ludigkeit
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 18 Feb-31 MarD: Franz Josef Breznik; P: Robert Herzl
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 30 Sep-11 NovD: Boris Fiala / Andreas Hamza; P: Alexander Kubelka
Der Liebestrank (Donizetti) 14 Feb-4 MarD: Domingo Hindoyan; P: Alexander Kubelka
Dido und Aeneas (Purcell) 31 Mar-16 MajD: Benjamin Lack; P: Paul Lerchbaumer
Graz, Grazer Oper  / 
Otello (Verdi) 1 Okt-15 DecD: Johannes Fritzsch; P: Stephen Lawless
Pique Dame (Tchaikovsky) 6 Nov-10 FebD: Tecwyn Evans; P: Peter Konwitschny
Das kleine Gespenst (Soyka) 20 Nov-11 DecP: Jewgenij Sitochin
Ein Walzertraum (Straus) 7 Dec-1 AprD: Marius Burkert; P: Michael Schilhan
Elektra (Strauss) 21 Jan-13 MajD: Johannes Fritzsch; P: Johannes Erath
Gigi (Loewe) 2 Mar-22 JunD: Marius Burkert; P: Matthias Davids
Maria Stuarda (Donizetti) 30 Mar-29 JunD: Gaetano d'Espinosa; P: Stefano Poda
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-19 MajD: Massimo Parise; P: Elisabeth Kassal
Carmen (Bizet) 3-27 JunD: Johannes Fritzsch; P: Stefan Herheim
Der Mann von La Mancha (Leigh) 24 Jun-15 JulD: Michael Brandstätter; P: Josef Ernst Köpplinger
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Lohengrin (Wagner) 25 Sep-28 JanD: Alexander Rumpf; P: David Prins
Les Miserables (Schoenberg,C) 18 Okt-13 JanD: Hansjörg Sofka; P: Pierre Wyss
Idomeneo re di Creta (Mozart) 6 Nov-18 MarD: Christoph Altstaedt; P: Peer Boysen
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 11 Nov-29 JanD: Alexander Rumpf; P: Marina Wandruschka
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Dec-19 MajD: Florian Erdl; P: Thomas Enzinger
Falstaff (Verdi) 5 Feb-8 JulD: Christoph Poppen; P: Brigitte Fassbaender
Jenůfa (Janáček) 24 Mar-4 JulD: Alexander Rumpf; P: Bruno Klimek
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Apr-16 JunD: Francesco Angelico
Shylock! (Kanyar) 5 Maj-6 JulD: Stephan Kanyar; P: Pierre Wyss
Der dritte Polizist (Bramböck) 6+ MajD: Hansjörg Sofka; P: Doris Happl
Albert Herring (Britten) 9 Jun-5 JulD: Alexander Rumpf; P: Brigitte Fassbaender
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Sep-5 NovD: Peter Marschik; P: Torsten Fischer
My Fair Lady (Loewe) 15 Dec-24 FebD: John Owen Edwards; P: Josef E Köpplinger
Der Evangelimann (Kienzl) 9 Feb-9 MarD: Michael Brandstätter; P: Josef E Köpplinger
West Side Story (Bernstein) 29 Mar-24 MajD: Peter Marschik; P: Josef E Köpplinger
Tosca (Puccini) 3-31 MajD: Peter Marschik; P: Stefano Poda
West Side Story (Bernstein) 26 Jul-4 Aug
My Fair Lady (Loewe) 8-18 Aug
Linz, Landestheater Linz  / 
La bohème (Puccini) 17 Sep-26 JunD: Daniel Linton-France / Takeshi Moriuchi; P: Rainer Mennicken
Il trovatore (Verdi) 2 Okt-16 NovD: Dante Anzolini / Ingo Ingensand / Marc Reibel; P: Andreas Baesler
Gräfin Mariza (Kálmán) 29 Okt-13 JunD: Marc Reibel / Sigurd Hennemann / Borys Sitarski; P: Olivier Tambosi
Maria Stuarda (Donizetti) 10 Dec-28 AprD: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; P: Olivier Tambosi
Die Omama im Apfelbaum (Naske) 30 Dec-2 MarD: Marc Reibel / Borys Sitarski; P: Markus Tschubert
Così fan tutte (Mozart) 4 Feb-24 MajD: Ingo Ingensand / Daniel Linton-France; P: Andreas Baesler
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 24 Mar-4 JulD: Dante Anzolini; P: Roland Schwab
Nijinskys Tagebuch (Glanert) 9-26 AprD: Ingo Ingensand / Sigurd Hennemann; P: Rosamund Gilmore
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Maj-15 JunD: Dennis Russell Davies; P: Anthony Pilavachi
Salzburg, Landestheater  / 
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 25 Sep-1 JunD: Adrian Kelly; P: Marco Dott
The Sound of Music (Rodgers) 23 Okt-26 MajD: Peter Ewaldt / Stefan Müller; P: Andreas Gergen
La cenerentola (Rossini) 7 Dec-20 AprD: Leo Hussain; P: Carl Philip von Maldeghem
Imeneo (Handel) 5 Feb-20 MarD: Matthew Halls; P: Nina Kühner
La traviata (Verdi) 11-27 MarD: Leo Hussain; P: Andreas Gergen
Wozzeck (Berg) 11 Maj-1 JunD: Leo Hussain; P: Amélie Niermeyer
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 3 Sep-13 MarD: Paolo Carignani; P: Peter Stein
Arabella (Strauss) 5 Sep-12 MajD: Franz Welser-Möst; P: Sven-Eric Bechtolf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-14 SepD: Jeffrey Tate; P: Filippo Sanjust
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 Sep-15 MajD: Michael Güttler / Karel Mark Chichon; P: Günther Rennert
Don Giovanni (Mozart) 13-25 SepD: Patrick Lange; P: Jean-Louis Martinoty
Falstaff (Verdi) 15-24 SepD: Alain Altinoglu
Alcina (Handel) 27 Sep-5 OktD: Marc Minkowski; P: Adrian Noble
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 28 Sep-6 OktD: Louis Langrée; P: Falk Richter
Madama Butterfly (Puccini) 7 Okt-15 MarD: Patrick Lange; P: Josef Gielen
La traviata (Verdi) 9 Okt-20 MajD: Bertrand de Billy; P: Jean-Francois Sivadier
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Okt-22 DecD: Adam Fischer; P: Marco Arturo Marelli
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 15 OktP: Thomas Birkmeir
Fidelio (Beethoven) 20-30 OktD: Bertrand de Billy; P: Otto Schenk
Salome (Strauss) 22 Okt-18 MajD: Peter Schneider.cond; P: Boleslaw Barlog
Das Rheingold (Wagner) 1 NovD: Christian Thielemann; P: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 6 NovD: Christian Thielemann; P: Sven-Eric Bechtolf
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Nov-10 AprD: Marco Armiliato; P: Otto Schenk
Siegfried (Wagner) 9 NovD: Christian Thielemann; P: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 10-21 NovD: Franz Welser-Möst; P: André Engel
Götterdämmerung (Wagner) 13 NovD: Christian Thielemann; P: Sven-Eric Bechtolf
L'italiana in Algeri (Rossini) 16-25 NovD: Marco Armiliato; P: Jean-Pierre Ponnelle
Tannhäuser (Wagner) 20 Nov-25 MarD: Franz Welser-Möst / Bertrand de Billy; P: Claus Guth
Nabucco (Verdi) 4-9 DecD: Michael Güttler; P: Günter Krämer
Der Rosenkavalier (Strauss) 8 Dec-21 AprD: Peter Schneider; P: Otto Schenk
Daphne (Strauss) 10-19 DecD: Simone Young; P: Nicolas Joel
Aus einem Totenhaus (Janáček) 11-30 DecD: Franz Welser-Möst; P: Peter Konwitschny
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Dec-13 JunD: Adam Fischer; P: Jean-Louis Martinoty
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-6 JanD: Franz Welser-Möst; P: Otto Schenk
Un ballo in maschera (Verdi) 2-20 JanD: Philippe Auguin; P: Gianfranco de Bosio
La forza del destino (Verdi) 8-17 JanD: Jesús López Cobos; P: David Pountney
Otello (Verdi) 13-26 JanD: Dan Ettinger; P: Christine Mielitz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 24 Jan-5 FebD: Ingo Metzmacher; P: Jérôme Deschamps
Andrea Chénier (Giordano) 28 Jan-6 FebD: Pinchas Steinberg; P: Otto Schenk
Faust (Gounod) 1-10 FebD: Alain Altinoglu; P: Nicolas Joel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 17 FebD: Patrick Lange
La sonnambula (Bellini) 22-29 FebD: Evelino Pidò; P: Marco Arturo Marelli
Carmen (Bizet) 24 Feb-1 MarD: Yves Abel; P: Franco Zeffirelli
Die Feen (Wagner) 3 Mar
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 17-27 MarD: Franz Welser-Möst; P: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 19 Mar-14 JunD: Franz Welser-Möst; P: Margarethe Wallmann
Cardillac (Hindemith) 29 Mar-4 AprD: Franz Welser-Möst; P: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 5-12 AprD: Christian Thielemann; P: Christine Mielitz
Werther (Massenet) 14-22 AprD: Michael Güttler; P: Andrei Serban
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Apr-8 MajD: Asher Fisch; P: Jean-Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Apr-8 MajD: Asher Fisch; P: Jean-Pierre Ponnelle
La clemenza di Tito (Mozart) 17 Maj-1 JunD: Louis Langrée; P: Jürgen Flimm
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-25 MajD: Graeme Jenkins; P: Christine Mielitz
Don Carlos (Verdi) 16-29 JunD: Franz Welser-Möst; P: Daniele Abbado
Elektra (Strauss) 18-28 JunD: Simone Young; P: Harry Kupfer
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20-30 JunD: Bruno Campanella; P: Boleslaw Barlog
Wien, Theater an der Wien  / 
The Turn of the Screw (Britten) 14-27 SepD: Cornelius Meister; P: Robert Carsen
Serse (Handel) 18-27 OktD: Jean-Christophe Spinosi; P: Adrian Noble
Gogol (Auerbach) 15-26 NovD: Vladimir Fedoseyev; P: Christine Mielitz
L'orfeo (Monteverdi) 14-31 Dec
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 19-31 JanD: Kirill Petrenko; P: Stephen Lawless
Iolanta (Tchaikovsky) 19-31 JanD: Kirill Petrenko; P: Stephen Lawless
Les Boulingrin (concert) (Aperghis) 23 JanD: Emilio Pomárico
Telemaco (Gluck) 22 Feb-2 MarD: René Jacobs; P: Torsten Fischer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 19 Mar-10 JulD: Riccardo Frizza; P: William Friedkin
Hamlet (Thomas,A) 23 Apr-5 MajD: Marc Minkowski; P: Olivier Py
La donna del lago (Rossini) 10-19 AugD: Leo Hussain; P: Christof Loy
Wien, Volksoper Wien  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 4 Sep-30 DecD: Michael Tomaschek; P: Marco Arturo Marelli
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Sep-31 DecD: Rudolf Bibl; P: Heinz Zednik
Wiener Blut (Strauss,J) 9 Sep-6 NovD: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; P: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Sep-29 JunD: Gerrit Prießnitz / Nicholas Milton; P: Helmuth Lohner
Rigoletto (Verdi) 15 Sep-19 OktD: Rossen Gergov; P: Stephen Langridge
Hello, Dolly! (Herman) 17 Sep-27 OktD: John Owen Edwards; P: Josef Ernst Köpplinger
Salome (Strauss) 15 Okt-27 NovD: Roland Böer / Gerrit Prießnitz; P: Marguerite Borie
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 22 Okt-27 AprD: Rudolf Bibl; P: Robert Herzl
Carmen (Bizet) 30 Okt-10 DecD: Julia Jones / Gerrit Prießnitz; P: Guy Joosten
Madama Butterfly (Puccini) 22 Nov-22 DecD: Tetsuro Ban; P: Stefan Herheim
Die spinnen, die Römer (Sondheim) 15 Dec-28 JunP: Werner Sobotka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-18 JanP: Karl Dönch
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 2-9 JanD: Sascha Goetzel / Alfred Eschwé; P: Alfred Kirchner
La cenerentola (Rossini) 14 Jan-26 FebP: Achim Freyer
Candide (Bernstein) 22-29 Jan
Der Mantel (Puccini) 28 Jan-16 MarD: Stefan Klingele; P: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 28 Jan-16 MarD: Stefan Klingele; P: Robert Meyer
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Feb-2 JunP: Beverly Blankenship
La traviata (Verdi) 13 Feb-4 MajP: Hans Gratzer
Rusalka (Dvořák,A) 9 Mar-6 MajD: Alfred Eschwé; P: Renaud Doucet
Der Bajazzo (Leoncavallo) 31 Mar-25 AprD: Enrico Dovico; P: Thomas Schulte-Michels
Das Wundertheater (Henze) 31 Mar-25 AprD: Gerrit Prießnitz; P: Thomas Schulte-Michels
The Sound of Music (Rodgers) 30 Apr-30 MajP: Renaud Doucet
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 5-28 MajP: Helen Malkowsky
Madame Pompadour (Fall) 6-30 Jun