2011/12 > Schweiz 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2011/12 > Schweiz

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tyskland
Frankrig
Monaco

Schweiz
 
Liechtenstein
Østrig
Italien

Basel, Theater Basel  / 

Wozzeck (Berg) 17 Sep-3 JanD: Dennis Russell Davies / Gabriel Feltz; I: Elmar Goerden
Rusalka (Dvořák,A) 22 Okt-11 FebD: Giuliano Betta; I: Jurate Vansk
My Fair Lady (Loewe) 29 Okt-28 MajD: David Cowan; I: Tom Ryser
Lo stimolatore cardiaco (Marthaler) 25 Nov-9 AprD: Bendix Dethleffsen / Giuliano Betta; I: Christoph Marthaler
Carmen (Bizet) 18 Dec-17 JunD: Gabriel Feltz / Giuliano Betta; I: Calixto Bieito
La vida breve (Falla) 17 Feb-30 MarD: Rolando Garza; I: Ulrike Jühe
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Mar-27 AprD: Gabriel Feltz; I: Elmar Goerden
Ariodante (Handel) 13+ MajD: Andrea Marcon; I: Stefan Pucher
Bern, Stadttheater Bern  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 4 Sep-28 DecD: Srboljub Dinic / Dorian Keilhack; I: Dieter Kaegi
Der Wunsch, Indianer zu werden (Dick) 10-15 SepD: Titus Engel; I: Leo Dick, Tassilo Tesche
Semele (Handel) 1 Okt-3 DecD: George Petrou; I: Jakob Peters-Messer
The Rake's Progress (Stravinsky) 15 Okt-18 JanD: Srboljub Dinic; I: Marc Adam
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 29 Dec-22 AprD: Dorian Keilhack / Johannes Pell / Enrico Delamboye / Srboljub Dinic; I: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Jan-16 MajD: Srboljub Dinic / Kevin John Edusei / Walter E Gugerbauer; I: Kay Kuntze
Così fan tutte (Mozart) 11 Mar-20 JunD: Judith Kubitz; I: Daniel Karasek
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Antigona (Myslivecek) 10 Sep-14 AprD: Moritz Caffier; I: Andreas Rosar
Don Giovanni (Mozart) 28 Okt-29 AprD: Franco Trinca; I: Gerd Heinz
La belle Hélène (Offenbach) 16 Dec-18 MarD: Harald Siegel; I: Vincent Tavernier
I puritani (Bellini) 2 Mar-3 AprD: Franco Trinca; I: Georg Rootering
Zar und Zimmermann (Lortzing) 20 Apr-8 JunD: Harald Siegel; I: Beat Wyrsch
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Madame Butterfly (Puccini) 26 Jan-7 FebD: Laurent Gendre; I: Olivier Desbordes, Patrice Gouron
Genève, Grand Théâtre  / 
Andrea Chénier (Giordano) 7-22 SepD: John Fiore; I: John Dew
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16-27 NovD: Jonathan Darlington; I: Mira Bartov
Le comte Ory (Rossini) 18-31 DecD: Paolo Arrivabeni; I: Giancarlo Del Monaco
Richard III (Battistelli) 22 Jan-1 FebD: Zoltan Pesko; I: Robert Carsen
Le Devin du village (Rousseau) 27-31 JanD: Jean-Marie Curti; I: Ivo Guerra
La serva padrona (Pergolesi) 27-31 JanD: Jean-Marie Curti; I: Ivo Guerra
Juliette (Martinů) 24 Feb-5 MarD: Jirí Belohlávek; I: Richard Jones
Der Rosenkavalier (Strauss) 29 Mar-12 AprD: Jiri Kout; I: Otto Schenk
Mignon (Thomas,A) 9-20 MajD: Frédéric Chaslin; I: Jean-Louis Benoît
Macbeth (Verdi) 13-26 JunD: Ingo Metzmacher; I: Christof Loy
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Norma (Bellini) 28 Okt-2 NovD: Roberto Rizzi Brignoli; I: Massimo Gasparon
Farnace (Vivaldi) 11 DecD: Diego Fasolis
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 26 Dec-2 JanD: Cyril Diederich; I: Omar Porras
Alcina (Handel) 19-26 FebD: Ottavio Dantone; I: Marco Santi
Falstaff (Verdi) 23-28 MarD: Nir Kabaretti; I: Arnaud Bernard
Croquefer (Offenbach) 15-17 JunD: Philippe Béran; I: Eric Vigié
M Choufleuri (Offenbach) 15-17 JunD: Philippe Béran; I: Eric Vigié
Luzern, Luzerner Theater  / 
La Périchole (Offenbach) 3 Sep-15 OktD: Mark Foster; I: Andreas Herrmann
A Midsummer Night's Dream (Britten) 9 Sep-15 OktD: Howard Arman / Michael Wendeberg; I: Alexander Schulin
West Side Story (Bernstein) 14 Sep-27 MajD: Rick Stengårds; I: Tatjana Gürbaca
Im weißen Rößl (Benatzky) 30 Okt-12 MajD: Howard Arman / Michael Wendeberg / Lev Vernik; I: Dominique Mentha
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Dec-25 MarD: James Gaffigan; I: Susanne Øglænd
The Stolen Smells (Wills) 29 Jan-18 MarD: Simon Wills; I: Dominique Mentha
The Beggar's Opera (Britten) 15+ FebD: Andrew Dunscombe; I: Christine Cyris
Le Toreador (Adam,A) 31 Mar-19 MajD: Florian Pestell; I: Johannes Pölzgutter
Noahs Flut (Britten) 25 Apr-5 MajD: Howard Arman; I: Dominique Mentha
Orlando (Handel) 25 Maj-17 JunD: Michael Wendeberg; I: Eva-Maria Höckmayr
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Manon (Massenet) 7 Sep-11 DecD: David Stern / Jeremy Carnall; I: Jan Schmidt-Garre
Der Tod und das Madchen (Zwicker) 17 Sep-2 NovD: Jonathan Stockhammer; I: Nicola Raab
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Sep-15 MarD: Stefan Klieme / Jeremy Carnall / Stéphane Fromageot; I: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Nov-30 DecD: Jeremy Carnall; I: Hansjörg Hack
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Dec-2 JunD: Jeremy Carnall; I: Bernd Mottl
Un ballo in maschera (Verdi) 28 Jan-12 AprD: Henrik Nánási; I: Jim Lucassen
The Fairy Queen (Purcell) 10 Mar-6 JunD: Robert Howarth; I: Johannes Schmid
Das Herz bebt im Stillen (Schubert) 20 MarD: Michael Vogel; I: Serge Honegger
Salome (Strauss) 5 Maj-6 JunD: Modestas Pitrenas; I: Vincent Boussard
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
The Bear (Walton) 19-23 OktD: Charl de Villiers; I: Matthias Flückiger
O mon bel inconnu (Hahn) 19-27 Okt
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Les pêcheurs de perles (Bizet) 4-9 SepD: Carlo Rizzi; I: Jens-Daniel Herzog
La scala di seta (Rossini) 7-17 SepD: Zsolt Hamar; I: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 11 Sep-1 MajD: Nello Santi; I: Gilbert Deflo
Die Nase (Shostakovich) 17 Sep-8 OktD: Ingo Metzmacher; I: Peter Stein
Parsifal (Wagner) 2 OktD: Daniele Gatti; I: Claus Guth
La fanciulla del West (Puccini) 7-21 OktD: Carlo Rizzi; I: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 Okt-10 NovD: Nello Santi; I: Cesare Lievi
Otello (Verdi) 20 Okt-24 JunD: Daniele Gatti; I: Graham Vick
Don Pasquale (Donizetti) 28 Okt-5 NovD: Nello Santi; I: Grischa Asagaroff
Die Stadt der Blinden (Schreier) 12 Nov-4 DecD: Zsolt Hamar; I: Stephan Müller
Turandot (Puccini) 18 Nov-1 FebD: Massimo Zanetti; I: Giancarlo del Monaco
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-16 DecD: David Zinman; I: Grischa Asagaroff
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 4 Dec-24 JunD: Thomas Barthel; I: Ulrich Peter
Palestrina (Pfitzner) 10 Dec-12 JanD: Ingo Metzmacher; I: Jens-Daniel Herzog
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-17 DecD: Nello Santi; I: Grischa Asagaroff
I pazzi per progetto (Donizetti) 27 Dec-3 JunD: Paolo Carignani; I: Martin Kusej
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 27 Dec-3 JunD: Paolo Carignani; I: Martin Kusej
Le comte Ory (Rossini) 31 Dec-15 JanD: Muhai Tang; I: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 22 Jan-18 FebD: Daniele Gatti; I: Harry Kupfer
Otello (Rossini) 10 Feb-6 MarD: Muhai Tang; I: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-23 FebD: Peter Schneider.cond; I: Claus Guth
Don Carlos (Verdi) 4 Mar-9 AprD: Zubin Mehta; I: Sven-Eric Bechtolf
Simon Boccanegra (Verdi) 7 Mar-3 JulD: Carlo Rizzi; I: Giancarlo del Monaco
Così fan tutte (Mozart) 9-23 MarD: Theodor Guschlbauer; I: Sven-Eric Bechtolf
Carmen (Bizet) 14 Mar-4 JulD: Zsolt Hamar / Placido Domingo; I: Matthias Hartmann
Ein Sommernachtstraum (Britten) 31 Mar-15 AprD: Thomas Barthel; I: Gudrun Hartmann
Guillaume Tell (Rossini) 1-20 AprD: Gianluigi Gelmetti; I: Adrian Marthaler
Prince Igor (Borodin) 15-29 AprD: Vladimir Fedoseyev; I: David Pountney
Der Rosenkavalier (Strauss) 18-24 AprD: Peter Schneider.cond; I: Sven-Eric Bechtolf
Il re pastore (Mozart) 5-17 MajD: William Christie; I: Grischa Asagaroff
Poliuto (Donizetti) 6 Maj-9 JunD: Nello Santi; I: Damiano Michieletto
Un ballo in maschera (Verdi) 17-31 MajD: Nello Santi; I: David Pountney
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 26 Maj-7 JulD: Adam Fischer; I: Thomas Langhoff
Mathis der Maler (Hindemith) 16 Jun-5 JulD: Daniele Gatti; I: Matthias Hartmann
Salome (Strauss) 17-22 JunD: Christoph von Dohnányi; I: Sven-Eric Bechtolf
Falstaff (Verdi) 30 Jun-8 JulD: Daniele Gatti; I: Sven-Eric Bechtolf