2011/12 > Frankrig 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2011/12 > Frankrig

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Storbritannien
Belgien
Tyskland
Luxembourg

Frankrig
 
Schweiz
Spanien Monaco
Italien

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 4-6 OktD: Daniel Kawka; D: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 4-8 JanD: Claude Schnitzler; D: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 1-3 FebD: Franck Villard; D: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 18-22 MarD: Andreas Spering; D: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 23-25 AprD: Mark Shanahan; D: Stephen Langridge
Avignon, Opéra Théâtre d'Avignon et des Pays du Vaucluse  / 
Thaïs (Massenet) 27-29 NovD: Jean-Yves Ossonce; D: Nadine Duffaut
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 Dec-8 JanD: Olivier Schneebeli; D: Christian Gangneron
Il trovatore (Verdi) 5-7 FebD: Roberto Rizzi-Brignoli; D: Charles Roubaud
Faust (Gounod) 11-13 MarD: Dominique Trottein; D: Paul-Emile Fourny
Tosca (Puccini) 27-31 MajD: Alain Guingal; D: Nadine Duffaut
Besancon, Le Théâtre musical de Besançon  / 
La Botte secrète (Terrasse) 8 NovD: Christophe Grapperon; D: Pierre Guillois
Il Diluvio universale (concert) (Falvetti) 9 NovD: Leonardo García Alarcón
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 10 JanD: Samuel Jean; D: Yann Dacosta
L'orfeo (Monteverdi) 13 JanD: Sébastien d'Hérin; D: Caroline Mutel
Dardanus (concert) (Rameau) 17 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-22 FebD: Johanny Bert
The Second Woman (Verrières) 19 MarD: Jean Deroyer; D: Guillaume Vincent
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Madame Butterfly (Puccini) 22 Sep-23 NovD: Julia Jones; D: Numa Sadoul
Les Enfants Terribles (Glass) 18-24 NovD: Emmanuel Olivier; D: Stéphane Vérité
Macbeth (Verdi) 22 Nov-5 FebD: Kwamé Ryan; D: Jean-Louis Martinoty
Une Petite Renarde rusee (Janacek) 10-12 FebD: Denis Comtet; D: Charlotte Nessi
L'amour masqué (Messager) 6-11 MarD: Geoffrey Styles; D: Bernard Pisani
Alcina (Handel) 2-13 MajD: Harry Bicket; D: David Alden
Orphée et Eurydice (Gluck) 9-13 MajD: Geoffroy Jourdain; D: Dominique Pitoiset, Stephen Taylor
Don Giovanni (Mozart) 13-24 JunD: Mikhail Tatarnikov; D: Laurent Laffargue
Les noces de Figaro (Mozart) 14-23 JunD: Mikhail Tatarnikov; D: Laurent Laffargue
Caen, Théâtre de Caen  / 
La Didone (Cavalli) 16-18 OktD: William Christie; D: Clément Hervieu-Léger / Valérie Nègre
L'Or du Rhin (Wagner) 18 NovD: Peter Rundel; D: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 19 NovD: Peter Rundel; D: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 19 NovD: Peter Rundel; D: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 20 NovD: Peter Rundel; D: Antoine Gindt
La traviata (Verdi) 22-28 JanD: Nicolas Chalvin; D: Jean-François Sivadier
Idoménée (Mozart) 1-3 MarD: François-Xavier Roth; D: Yannis Kokkos
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
West Side Story (Bernstein) 30 DecD: Gérard Lecointe
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 17 JanD: Dominique Trottein; D: Eric Perez
Hansel et Gretel (Humperdinck) 8-9 FebD: Johanny Bert
Don Giovanni (Mozart) 2-4 MarD: Arie van Beek; D: Pierre Thirion-Vallet
La belle Hélène (Offenbach) 5 AprD: Jérôme Pillement / Dominique Trottein; D: Olivier Desbordes
Phi-Phi (Christiné) 12 MajD: Christophe Grapperon; D: Johanny Bert
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
La Zingara (Favart) 24 JanD: Jérôme Correas; D: André Fornier
La traviata (Verdi) 24 MarD: Amaury du Closel; D: Pierre Thirion-Vallet
Orphée et Eurydice (Gluck) 13 MajD: Nicolas Chalvin
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Agrippina (Handel) 8-13 OktD: Emmanuelle Haïm; D: Jean-Yves Ruf
La traviata (Verdi) 29 Dec-10 JanD: Roberto Rizzi-Brignoli; D: Jean-Francois Sivadier
Così fan tutte (Mozart) 14-20 MarD: Christophe Rousset; D: Marcial Di Fonzo Bo
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-3 AprD: Emmanuelle Haïm; D: Jean-Francois Sivadier
L'Opéra de la lune (Pauset) 12-15 MajD: Brice Pauset; D: Damien Caille-Perret
Requiem (Mozart) 13 MajD: Jos van Immerse
Lille, Opéra de Lille  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 8-19 OktD: Arie Van Beek; D: David Lescot
Agrippine (Handel) 5-9 NovD: Emmanuelle Haïm; D: Jean-Yves Ruf
Le Tour d'écrou (Britten) 13-15 DecD: Jean-Luc Tingaud; D: Olivier Bénézech
Passion (Dusapin) 2-5 FebD: Franck Ollu; D: Sasha Waltz
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 12-22 MarD: Emmanuelle Haïm; D: Jean-François Sivadier
Cendrillon (Massenet) 15-29 MajD: Claude Schnitzler; D: Laurent Pelly
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 4-6 NovD: Jérôme Kaltenbach; D: Richard Brunel
Chat perché (Singier) 17-18 NovD: Pierre Roullier; D: Caroline Gautier
La voix humaine (Poulenc) 29 NovD: Vincent Vittoz
Jenůfa (Janáček) 20-22 JanD: Ondrej Olos; D: Pierre Constant
La Périchole (Offenbach) 16-18 MarD: Jérôme Kaltenbach; D: Bérangère Jannelle
La traviata (Verdi) 13-19 AprD: Giacomo Sagripanti; D: Jean-Romain Vesperini
Julie (Boesmans) 14-15 MajD: Daniel Kawka; D: Matthew Jocelyn
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Le Nez (Shostakovich) 8-20 OktD: Kazushi Ono; D: William Kentridge
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 8-13 NovD: Evelino Pidò
La vie parisienne (Offenbach) 28 Nov-8 DecD: Gérard Korsten; D: Laurent Pelly
Douce et Barbe-Bleue (Aboulker) 11-14 JanD: Karine Locatelli; D: Jean-Romain Vesperini
Von heute auf morgen (Schoenberg,A) 27 Jan-10 FebD: Bernhard Kontarsky; D: John Fulljames
Il Tabarro (Puccini) 27 Jan-10 FebD: Gaetano d'Espinosa; D: David Pountney
Sancta Susanna (Hindemith) 28 Jan-9 FebD: Bernhard Kontarsky; D: John Fulljames
Suor Angelica (Puccini) 28 Jan-9 FebD: Gaetano d'Espinosa; D: David Pountney
Une Tragédie florentine (Zemlinsky) 29 Jan-8 FebD: Bernhard Kontarsky; D: Georges Lavaudant
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Jan-8 FebD: Gaetano d'Espinosa; D: David Pountney
Il Trittico (Puccini) 3-13 FebD: Gaetano d'Espinosa; D: David Pountney
Parsifal (Wagner) 9-25 MarD: Kazushi Ono; D: François Girard
Terre et cendres (Combier) 10-21 MarD: Philippe Forget; D: Yoshi Oida
Concert (concert) (Wagner) 16 MarD: Kazushi Ono
Le Rossignol (Stravinsky) 22-27 AprD: Alejo Pérez; D: Robert Lepage
Mesdames de la Halle (Offenbach) 2-15 MajD: Jean-Paul Fouchécourt; D: Jean Lacornerie
Le Nain (Zemlinsky) 19-29 MajD: Martyn Brabbins; D: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19-29 MajD: Martyn Brabbins; D: Grzegorz Jarzyna
Carmen (Bizet) 25 Jun-11 JulD: Stefano Montanari; D: Olivier Py
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Princesse Czardas (Kálmán) 26-27 NovD: Bruce Grant; D: Pierre Sybil
La vie parisienne (Offenbach) 31 DecD: José Pick; D: Frédéric L'Huillier
Andalousie (Lopez,F) 7-8 JanD: Andreï Chevtchouk; D: Pierre Sybil
Ciboulette (Hahn) 4-5 FebD: Bruno Conti; D: Jean-Jacques Chazalet
La Périchole (Offenbach) 3-4 MarD: Andreï Chevtchouk; D: Frédéric L'Huillier
Rigoletto (Verdi) 24-25 MarD: Andreï Chevtchouk; D: Frédéric L'Huillier
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 11-19 OktD: Luciano Acocella; D: Arnaud Bernard
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 22-29 NovD: Alain Guingal
La bohème (Puccini) 29 Dec-10 JanD: Mark Shanahan; D: Jean-Louis Pichon
La Chartreuse de Parme (Sauguet) 8-14 FebD: Lawrence Foster; D: Renée Auphan
Le comte Ory (Rossini) 20-27 MarD: Roberto Rizzi Brignoli; D: Frédéric Bélier-Garcia
Il trovatore (Verdi) 24 Apr-4 MajD: Tamás Pal; D: Charles Roubaud
Die Zauberflöte (Mozart) 6-16 JunD: Kenneth Montgomery; D: Jean-Paul Scarpitta
Massy, Opéra-Théâtre de Massy  / 
Carmen (Bizet) 4-6 NovD: Fabien Gabel; D: Nadine Duffaut
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-11 DecD: Dominique Rouits; D: Frédéric Bélier-Garcia
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 13-15 JanD: Yoel Levi; D: Eric Perez
La route Fleurie (Lopez,F) 29-31 JanD: Didier Benetti; D: Jacques Duparc
L'Egisto (Marazzoli) 4 FebD: Jérôme Correas; D: Jean-Denis Monory
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 9-11 MarD: Dominique Rouits; D: Eric Perez
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Mar-3 AprD: Olivier Schneebeli; D: Christian Gangneron
Phi-Phi (Christiné) 3 MajD: Christophe Grapperon; D: Johanny Bert
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Aida (Verdi) 19 Jan
Requiem (Verdi) 20 Jan
La bohème (Puccini) 13 Mar
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Falstaff (Verdi) 15-16 OktD: Gian Rosario Presutti; D: Jean-Louis Grinda
Françoise de Rimini (Thomas,A) 18-22 NovD: Jacques Mercier; D: Vincent Tordjman
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 25 JanD: Didier Benetti; D: Jacques Duparc
L'italienne à Alger (Rossini) 13-24 MarD: Paolo Olmi; D: David Hermann
Caravaggio (Giraud) 6-8 AprD: François-Xavier Roth
Switch! (Kastel) 25-26 MajD: Fabrice Kastel; D: Pierre Val
Faust (Gounod) 17 JunD: Jacques Mercier; D: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Rusalka (Dvořák,A) 7-11 OktD: Lawrence Foster; D: Jim Lucassen
L'arbore di Diana (Martin y Soler) 25-29 NovD: Fabio Biondi; D: Francisco Negrin
La belle Hélène (Offenbach) 28 Dec-5 JanD: Hervé Niquet; D: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Elektra (Strauss) 2-4 MarD: Aldert Vermeulen; D: Jean-Yves Courrègelongue
Einstein on the Beach (Glass) 16-18 Mar
La Petite Renarde rusée (Janáček) 25-26 MajD: Jérôme Pillement; D: Marie-Eve Signeyrole
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-28 JunD: Sascha Goetzel; D: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 29 Sep-6 OktD: Tito Muñoz; D: Carlos Wagner
Les Noces (Stravinsky) 23-29 OktD: Tito Muñoz; D: Tero Saarinen
La Chauve-souris (Strauss,J) 18-31 DecD: Patrick Davin; D: Philipp Himmelmann
L'italienne à Alger (Rossini) 17-25 FebD: Paolo Olmi; D: David Hermann
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 14-21 MarD: Jean-Michel Ribes
La rondine (Puccini) 6-15 MajD: José Cura; D: José Cura
Le tueur de mots (Ambrosini) 26 Jun-3 JulD: Andrea Molino; D: Francesco Micheli
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 14-16 OktD: Daniel Kawka; D: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 11-18 DecD: Claude Schnitzler; D: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 24-27 JanD: Franck Villard; D: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 2-11 MarD: Andreas Spering; D: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 4-6 MajD: Mark Shanahan; D: Stephen Langridge
Nice, Opéra de Nice  / 
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 16-18 SepD: Philippe Auguin
La voix humaine (Poulenc) 7-11 Okt
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 7-11 OktD: Philippe Auguin; D: René Koering
Norma (Bellini) 10-15 DecD: Andriy Yurkevytch
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17-24 JanD: Philippe Auguin; D: Ron Daniels
Il trovatore (Verdi) 16-23 FebD: Fabrizio Ventura; D: Lorenzo Mariani
La bohème (Puccini) 11-17 MarD: Derrick Inouye; D: Maurizio Scaparro
Il Tigrane (Scarlatti,A) 1-5 JunD: Gilbert Bezzina; D: Gilbert Blin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Le Tour d'écrou (Britten) 13-16 OktD: Jean-Luc Tingaud; D: Olivier Bénézech
L'Egisto (Marazzoli) 19-23 OktD: Jérôme Correas; D: Jean-Denis Monory
La Botte secrète (Terrasse) 16 Dec-8 JanD: Christophe Grapperon; D: Pierre Guillois
Caligula (Pagliardi) 8-11 MarD: Vincent Dumestre; D: Alexandra Rübner, Mimmo Cuticchio
Le Ring (Wagner) 2-11 MajD: Dominique Debart; D: Alain Bézu
Paris, Théâtre des Champs-Élysées  / 
Les Capulet et les Montaigu (concert) (Bellini) 11 NovD: Evelino Pidò
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 14 NovD: Philippe Herreweghe
Oberto (concert) (Verdi) 17-19 NovD: Carlo Rizzi
Jules César (concert) (Handel) 25 NovD: Alan Curtis
La flûte enchantée (Mozart) 16-26 DecD: Jean-Christophe Spinosi; D: William Kentridge, Luc de Wit
Le Messie (concert) (Handel) 23 DecD: Laurence Cummings
Farnace (concert) (Vivaldi) 10 JanD: Diego Fasolis
Les Saisons (concert) (Haydn) 21 JanD: Paul McCreesh
Tosca (concert) (Puccini) 24 JanD: Gianandrea Noseda
Don Pasquale (Donizetti) 13-23 FebD: Enrique Mazzola; D: Denis Podalydès
Giustino (concert) (Vivaldi) 24 FebD: Stefano Molardi
Le Clémence de Titus (concert) (Mozart) 25 FebD: Louis Langrée
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 26 FebD: Mark Elder
Parsifal (concert) (Wagner) 6-9 MarD: Daniele Gatti
Theodora (concert) (Handel) 10 MarD: Hervé Niquet
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 11 MarD: Andris Nelsons
Gloria Magnificat (concert) (Vivaldi) 24 MarD: Rinaldo Alessandrini
Les Noces (concert) (Stravinsky) 27 MarD: Valery Gergiev
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 MarD: Valery Gergiev
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 2 AprD: Pierre Cao
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 11 AprD: Jean-Claude Malgoire
La Didone (Cavalli) 12-20 AprD: William Christie; D: Clément Hervieu-Léger
La Walkyrie (concert) (Wagner) 24 AprD: Kent Nagano
Così fan tutte (Mozart) 22-31 MajD: Jérémie Rhorer; D: Eric Génovèse
Concert (Mozart) 5 JunD: Jean-Claude Malgoire
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 22 JunD: Thomas Hengelbrock
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 7 Sep-29 OktD: Reinhardt Wagner; D: Jean-Michel Ribes
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 23-27 SepD: David Hanlon; D: Leonard Foglia
The Sound of Music (Rodgers) 7+ DecD: Kevin Farrell; D: Emilio Sagi
Orlando paladino (Haydn) 17-25 MarD: Jean-Christophe Spinosi; D: Kamel Ouali
Nixon in China (Adams) 10-18 AprD: Alexander Briger; D: Chen Shi-Zheng
Paris, Cité de la musique  / 
L'Or du Rhin (Wagner) 7 OktD: Peter Rundel; D: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 8 OktD: Peter Rundel; D: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 8 OktD: Peter Rundel; D: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 9 OktD: Peter Rundel; D: Antoine Gindt
Paris, Opéra-Comique  / 
Amadis de Gaule (Bach,JC) 2-8 JanD: Jérémie Rhorer; D: Marcel Bozonnet
Il maestro di cappella (Cimarosa) 7 JanD: Ton Koopman
Egisto (Cavalli) 1-9 FebD: Vincent Dumestre; D: Benjamin Lazar
La muette de Portici (Auber) 5-15 AprD: Patrick Davin; D: Emma Dante
La petite messe solennelle (Rossini) 20-21 AprD: Nicholas Jenkins; D: Nicola Hümpel
Re Orso (Stroppa) 19-22 MajD: Susanna Mälkki; D: Richard Brunel
Les pêcheurs de perles (Bizet) 18-28 JunD: Leo Hussain; D: Yoshi Oïda
Paris, MC93 Bobigny  / 
La finta giardiniera (Mozart) 23-29 JunD: Guillaume Tourniaire; D: Stephen Taylor
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Salome (Strauss) 8-30 SepD: Pinchas Steinberg; D: André Engel
La Clemence de Titus (Mozart) 10 Sep-8 OktD: Adam Fischer; D: Willy Decker
Faust (Gounod) 22 Sep-25 OktD: Alain Altinoglu / Garrett Keast; D: Jean-Louis Martinoty
Tannhäuser (Wagner) 6-29 OktD: Mark Elder; D: Robert Carsen
Lulu (Berg) 18 Okt-5 NovD: Michael Schonwandt; D: Willy Decker
La Force du destin (Verdi) 14 Nov-17 DecD: Philippe Jordan; D: Jean-Claude Auvray
La cenerentola (Rossini) 26 Nov-17 DecD: Bruno Campanella; D: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grisha Asagaroff(revival)
Manon (Massenet) 10 Jan-13 FebD: Evelino Pidò; D: Coline Serreau
La Dame de Pique (Tchaikovsky) 19 Jan-6 FebD: Dimitri Jurowski; D: Lev Dodin
La Cerisaie (Fénelon) 27 Jan-13 FebD: Tito Ceccherini; D: Georges Lavaudant
Rigoletto (Verdi) 27 Jan-23 FebD: Daniele Callegari; D: Jérôme Savary
Orphée et Eurydice (Gluck) 4-16 FebD: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; D: Pina Bausch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28 Feb-16 MarD: Philippe Jordan; D: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
La Veuve joyeuse (Lehár) 29 Feb-2 AprD: Asher Fisch; D: Jorge Lavelli
Le Diable dans le Beffroi (Debussy) 29 Feb-3 MarD: Jeff Cohen; D: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
La chute de la maison Usher (Debussy) 29 Feb-3 MarD: Jeff Cohen; D: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Don Giovanni (Mozart) 15 Mar-21 AprD: Philippe Jordan / Marius Stieghors; D: Michael Haneke
Pagliacci (Leoncavallo) 13 Apr-11 MajD: Daniel Oren; D: Giancarlo Del Monaco
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Apr-11 MajD: Daniel Oren; D: Giancarlo Del Monaco
Le barbier de Séville (Rossini) 24 Maj-2 JulD: Marco Armiliato; D: Coline Serreau
Hippolyte et Aricie (Rameau) 9 Jun-9 JulD: Emmanuelle Haïm; D: Ivan Alexandre
Arabella (Strauss) 14 Jun-10 JulD: Philippe Jordan; D: Marco Arturo Marelli
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 23 Jun-13 JulD: Alain Altinoglu; D: Gilbert Deflo
Paris, Salle Pleyel  / 
The Fairy Queen (Purcell) 6 NovD: Hervé Niquet
Jephtha (concert) (Handel) 24 NovD: William Christie
Norma (concert) (Bellini) 20 DecD: Andriy Yurkevich
Peer Gynt (concert) (Grieg) 23-24 MajD: Paavo Järvi
Reims, Opéra de Reims  / 
The Turn of the Screw (Britten) 4 OktD: Jean-Luc Tingaud; D: Olivier Bénézech
Das Rheingold (Wagner) 9 DecD: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 10 DecD: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 10 DecD: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 11 DecD: Antoine Gindt
Mozart (Hahn) 30-31 DecD: Christophe Talmont; D: Bernard Pisani
Jenůfa (Janáček) 3-5 FebD: Ondrej Olos; D: Pierre Constant
Un de la canebière (Scotto) 18-19 FebD: Didier Benetti; D: Jacques Duparc
The Second Woman (Verrières) 13 MarD: Jean Deroyer; D: Guillaume Vincent
Faust (Gounod) 25-27 MarD: Dominique Trottein; D: Paul-Emile Fourny
La Maison qui chante (Jolas) 7 AprD: Philippe Nahon; D: Véronique Samakh
La traviata (Verdi) 11-13 MajD: Giacomo Sagripanti; D: Jean-Romain Vesperini
Phi-Phi (Christiné) 22 MajD: Christophe Grapperon; D: Johanny Bert
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Jenůfa (Janáček) 4-10 NovD: Ondrej Olos; D: Pierre Constant
Le Journal d'un disparu (Janáček) 22 Nov
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 31 Dec-6 JanD: Giuseppe Grazioli; D: Christophe Gayral
The Turn of the Screw (Britten) 3-9 FebD: Tito Muñoz; D: Dominique Pitoiset
La Princesse jaune (Saint-Saëns) 10-14 MarD: Claude Schnitzler; D: Vincent Tavernier
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 30 Mar-1 AprD: François Lazarevitch; D: Vincent Tavernier
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Maj-2 JunD: Ernest Martìnez Izquierdo; D: Jean Liermier
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Concert (Mozart) 23 Sep
The Turn of the Screw (Britten) 5-9 OktD: Kynan Johns; D: Frédéric Roels
Red Waters (Zeidel) 4-6 NovD: Paul-Emmanuel Thomas; D: Arthur Nauzyciel
Viva la Mamma (Donizetti) 30 Nov-6 DecD: Federico Santi; D: François de Carpentries
Ne Criez pas au Loup (Sargenti) 1-5 FebD: Oswald Sallaberger; D: Caroline Leboutte
Egisto (Cavalli) 16-19 FebD: Vincent Dumestre; D: Benjamin Lazar
La Maison qui chante (Jolas) 30 Mar-1 AprD: Véronique Samakh
La vera costanza (Haydn) 6-10 AprD: Jérôme Corréas; D: Elio De Capitani(original), Clovis Bonnaud(revival)
La traviata (Verdi) 11-20 MajD: Luciano Acocella; D: Claire Servais
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
La Navarraise (Massenet) 4-8 NovD: Laurent Campellone; D: Jean-Louis Grinda
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-8 NovD: Laurent Campellone; D: Vincent Vittoz
Les Conjurées (Schubert) 8-9 DecD: Bernard Tétu
Les deux aveugles (Offenbach) 31 Dec-3 JanD: Laurent Touche; D: Vincent Vittoz
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 31 Dec-3 JanD: Laurent Touche; D: Yann Dacosta
L'Opéra de quat'sous (Weill) 1-5 FebD: Samuel Jean; D: Laurent Fréchuret
The Rake's Progress (Stravinsky) 2-6 MarD: Laurent Campellone; D: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 25-29 AprD: Laurent Campellone; D: Alain Garichot
Orphée et Eurydice (Gluck) 13-17 JunD: Giuseppe Grazioli; D: Frédéric Flamand
Strasbourg, L'Opéra National du Rhin  / 
La Nuit de Gutenberg (Manoury) 24-29 SepD: Daniel Klajner; D: Yoshi Oida
La bohème (Puccini) 21 Okt-8 NovD: Stefano Ranzani; D: Robert Carsen(original), Frans de Haas(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-27 DecD: Roland Böer / Vincent Monteil; D: Waut Koeken
Le chat botté (Cui) 11-13 JanD: Vincent Monteil; D: Jean-Philippe Delavault
Kát'a Kabanová (Janáček) 21 Jan-2 FebD: Friedemann Layer; D: Robert Carsen
Les Huguenots (Meyerbeer) 14-28 MarD: Daniele Callegari; D: Olivier Py
Farnace (Vivaldi) 18-26 MajD: Diego Fasolis; D: Lucinda Childs
Der Rosenkavalier (Strauss) 17-28 JunD: Marko Letonja; D: Mariame Clément
L'occasione fa il ladro (Rossini) 5-7 JulD: Franck Villard; D: Sandrine Anglade
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Il diluvio universale (concert) (Donizetti) 3 OktD: Leonardo Garcia Alarcon
Faust (Gounod) 7-13 OktD: Antony Hermus; D: Paul-Emile Fourny
Le Directeur de théâtre (Mozart) 13-18 NovD: Pascal Verrot; D: Frédéric Bellier-Garcia
Bastien und Bastienne (Mozart) 13-18 NovD: Pascal Verrot; D: Frédéric Bellier-Garcia
La bohème (Puccini) 23-31 DecD: Giuliano Carella; D: Daniel Benoin
Lohengrin (concert) (Wagner) 29 Jan-3 FebD: Giuliano Carella; D: Frédéric Andrau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Mar-5 AprD: Nicolas Krüger; D: Stefano Mazzonis di Pralafera
Otello (Verdi) 11-15 MajD: Giuliano Carella; D: Giulio Ciabatti
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tosca (Puccini) 29 Sep-14 OktD: Tugan Sokhiev; D: Mario Pontiggia
Polieukt (Krauze) 4-6 NovD: Ruben Silva; D: Jorge Lavelli
Falstaff (Verdi) 2-13 DecD: Daniele Callegari; D: Nicolas Joel
Le Trouvere (Verdi) 3-12 FebD: Daniel Oren; D: Gilbert Deflo
La Clemence de Titus (Mozart) 9-20 MarD: David Syrus; D: David McVicar
Madame Butterfly (Puccini) 13-24 AprD: Claus Peter Flor; D: Nicolas Joel
Celui qui dit oui (Weill) 2-6 MajD: Christophe Larrieu; D: Max Henry
Les Indes galantes (Rameau) 4-15 MajD: Christophe Rousset; D: Laura Scozzi
Tannhäuser (Wagner) 17-29 JunD: Hartmut Haenchen; D: Christian Rizzo
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
La somnambule (concert) (Bellini) 11-14 OktD: Jean Claude Malgoire
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 11-12 FebD: François Lazarévitch; D: Vincent Tavernier
Concert (Rossini) 18-19 Feb
Concert (Rossini) 18-19 Feb
Tancrède (Rossini) 14-18 MarD: Jean Claude Malgoire; D: Jean Philippe Delavault
Celui qui dit oui (Weill) 4 AprD: Alexandre Bouquelloen; D: William Mesguich
Le barbier de Séville (Rossini) 9-15 MajD: Jean Claude Malgoire; D: Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Thaïs (Massenet) 14-18 OktD: Jean-Yves Ossonce; D: Nadine Duffaut
Red Waters (Zeidel) 24 NovD: Paul-Emmanuel Thomas; D: Arthur Nauzyciel
Dédé (Christiné) 29-31 DecD: Dominique Trottein; D: Jacques Duparc
L'Opéra de quatre sous (Weill) 26-29 JanD: Dominique Trottein; D: Bernard Pisani
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16-20 MarD: Jean-Yves Ossonce; D: Alain Garichot
La bohème (Puccini) 13-17 AprD: Jean-Yves Ossonce; D: Gilles Bouillon
Macbeth (Verdi) 11-15 MajD: Jean-Yves Ossonce; D: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Panurge dans l'Île des Lanternes (concert) (Gretry) 4 OktD: Hervé Niquet
Renaud (concert) (Sacchini) 4 OktD: Hervé Niquet
La Coquette trompée (concert) (Dauvergne) 8 OktD: Héloïse Gaillard
Les Troqueurs (concert) (Dauvergne) 8 OktD: Héloïse Gaillard
Iphigenie en Aulide (concert) (Gluck) 15 OktD: David Stern
Polyxene (concert) (Dauvergne) 15 OktD: David Stern
La Vénitienne (concert) (Dauvergne) 8 NovD: Guy van Waas
Hercule mourant (concert) (Dauvergne) 19 NovD: Christophe Rousset
Amadis de Gaule (Bach,JC) 10-12 DecD: Jérémie Rhorer
L'orfeo (Monteverdi) 10-11 JanD: Sebastien d'Hérin; D: Caroline Mutel
Venus and Adonis (concert) (Blow) 13 JanD: Jonathan Cohen
La descente d'Orphée aux Enfers (concert) (Charpentier,M) 13 JanD: Jonathan Cohen
Le Roi et le Fermier (Monsigny) 4 FebD: Ryan Brown
Dardanus (concert) (Rameau) 16 FebD: Raphaël Pichon
Didone abbandonata (Hasse) 10 MarD: Michael Hofstetter; D: Balázs Kovalik
Ariodante (concert) (Handel) 15 MarD: Alan Curtis
Tancrède (Rossini) 23-25 MarD: Jean-Claude Malgoire; D: Jean-Philippe Delavault
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 7-8 AprD: Peter Neumann
Armide (Lully) 11-13 MajD: Olivier Schneebeli, David Fallis; D: Marshall Pynkoski
La traviata (Verdi) 1-3 JunD: Luciano Acocella; D: Claire Servais
Orphée et Eurydice (Gluck) 24-25 JunD: Giuseppe Grazioli; D: Frédéric Flamand