2011/12 > Holland 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2011/12 > Holland

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Danmark
Storbritannien

Holland
 
Tyskland
Belgien Luxembourg

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

La Gioconda (Ponchielli) 15 OktD: Bruno Bartoletti
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 15 NovD: Frans Brüggen; P: Jeroen Lopes Cardozo
Das Gehege (Rihm) 10 DecD: Edo de Waart
Salome (Strauss) 10 DecD: Edo de Waart
Hôtel de Pékin (Jeths) 28 JanD: Michael Schønwandt
Jakob Lenz (Rihm) 3 MarD: Emilio Pomàrico
Ariodante (Handel) 6 MarD: Alan Curtis
L'Upupa und der Triumph der Sohnesliebe (Henze) 17 MarD: Markus Stenz
Tosca (Puccini) 19 MajD: Pinchas Steinberg
Farnace (Vivaldi) 2 Jun
Das klagende Lied (Mahler) 3 JunD: Markus Stenz
Amsterdam, Dutch National Opera Academy  / 
Il signor Bruschino (Rossini) 5-6 AugD: Richard Egarr; P: Floris Visser
Where the Wild Things Are (Knussen) 14-15 JanD: Anthony Hermus
Amsterdam, Opera Studio Nederland  / 
La descente d'Orphée aux Enfers (Charpentier,M) 4 MarD: Timothy Nelson; P: Timothy Nelson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 MarD: Hans Schellevis; P: Timothy Nelson
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 AprP: Timothy Nelson
Amsterdam, De Nederlandse Opera  / 
Iphigenie en Tauride (Gluck) 7-22 SepD: Marc Minkowski; P: Pierre Audi
Iphigenie en Aulide (Gluck) 7-22 SepD: Marc Minkowski; P: Pierre Audi
Elektra (Strauss) 6-31 OktD: Marc Albrecht; P: Willy Decker
Idomeneo re di Creta (Mozart) 9-27 NovD: John Nelson; P: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
Orest (Trojahn) 8-28 DecD: Marc Albrecht; P: Katie Mitchell
The Nightingale (Stravinsky) 12-22 JanD: Xian Zhang; P: Robert Lepage
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 8 Feb-1 MarD: Marc Albrecht; P: Dmitri Tcherniakov
Deidamia (Handel) 15 Mar-1 AprD: Ivor Bolton; P: David Alden
Il turco in Italia (Rossini) 6-29 AprD: Carlo Rizzi; P: David Hermann
Don Carlos (Verdi) 7-30 MajD: Yannick Nézet-Séguin; P: Willy Decker
Waiting for Miss Monroe (Raaff) 9-16 JunD: Steven Sloane; P: Lotte de Beer
Parsifal (Wagner) 12 Jun-8 JulD: Iván Fischer; P: Pierre Audi
Der Schatzgräber (Schreker) 1-23 SepD: Marc Albrecht; P: Ivo van Hove
Written on Skin (Benjamin) 6-23 OktD: George Benjamin / Franck Ollu; P: Katie Mitchell
Ringetje (Wagner) 7 Okt
Das Rheingold (Wagner) 15-30 NovD: Hartmut Haenchen; P: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 DecD: Marc Albrecht; P: Simon McBurney
Einstein on the Beach (Glass) 5-12 JanD: Michael Riesman; P: Robert Wilson
Guillaume Tell (Rossini) 28 Jan-18 FebD: Paolo Carignani; P: Pierre Audi
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 1-21 MarD: Tomáš Netopil; P: Laurent Pelly
Die Walküre (Wagner) 20 Apr-12 MajD: Hartmut Haenchen; P: Pierre Audi
La traviata (Verdi) 6-31 MajD: Giuliano Carella; P: Willy Decker
Sunken Garden (van der Aa) 3-6 Jun
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 4-23 JunD: Marc Albrecht; P: David Alden
Death in Venice (Britten) 3-7 JulD: Edward Gardner; P: Deborah Warner
Enschede, Nationale Reisopera  / 
Siegfried (Wagner) 25 Sep-11 OktD: Ed Spanjaard; P: Antony McDonald
Platée (Rameau) 12 NovD: Jan Willem de Vriend; P: Mirjam Koen, Gerrit Timmers
La traviata (Verdi) 21 JanD: Robbert van Steijn; P: Monique Wagemakers
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 MarD: Jan Willem de Vriend; P: Gijs de Lange
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12 MajD: Antonino Fogliani; P: Wim Trompert
Heemstede, Opera Trionfo  / 
Skupoy (Pashkevich) 18-20 AugD: Peter Biloen; P: Pepijn Cladder
La pietra del paragone (Rossini) 2 NovD: Ivo Meinen; P: Laurence Dale
Owen Wingrave (Britten) 11+ JanD: Ed Spanjaard; P: Floris Visser
Maastricht, Opera Zuid  / 
Katja Kabanowa (Janáček) 18-20 NovD: Stefan Veselka; P: Harry Kupfer
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 27 JanD: Frédérique Chauvet; P: Alain Patiès
Die Zauberflöte (Mozart) 2-4 MarD: Per-Otto Johansson; P: Bruno Berger-Gorski
Madama Butterfly (Puccini) 19 MajD: Fabrice Bollon; P: Frank Van Laecke
Rotterdam, Onafhankelijk Toneel/ Opera OT  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 31 MajD: Yannick Nézet-Séguin