2012/13 > Schweiz 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2012/13 > Schweiz

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tyskland
Frankrig
Monaco

Schweiz
 
Liechtenstein
Østrig
Italien

Basel, Theater Basel  / 

Katja Kabanowa (Janáček) 13 Sep-29 DecD: Enrico Delamboye / Gabriel Feltz / Giuliano Betta; D: Armin Petras
Der Sandmann (Scartazzini) 20 Okt-17 DecD: Tomáš Hanus; D: Christof Loy
Ana Andromeda (Zimmerlin) 21-23 OktD: Georges Delnon, Marie-Therèse Jossen
Ariodante (Handel) 24-29 OktD: Andrea Marcon; D: Stefan Pucher
Lo speziale (Haydn) 8 Nov-17 FebD: David Cowan; D: Massimo Rocchi
The Black Rider (Waits) 15 Nov-17 AprD: Rainer Süßmilch; D: Corinna von Rad
Un ballo in maschera (Verdi) 15 Dec-24 AprD: Giuliano Betta / Gabriel Feltz; D: Vera Nemirova
Manon (Massenet) 7 Feb-9 JunD: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; D: Elmar Goerden
Idomeneo re di Creta (Mozart) 12 Apr-7 JunD: Andrea Marcon; D: David Bösch
War Requiem (Britten) 16 Maj-15 JunD: Gabriel Feltz; D: Calixto Bieito
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 31 MajD: Rolando Garza; D: Ulrike Jühe
Tosca (Puccini) 11 Sep-1 JanD: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; D: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Sep-26 OktD: Rolando Garza; D: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 Okt-15 JunD: Axel Kober / Giuliano Betta; D: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 NovD: Gerhardt Müller-Goldboom; D: Aliénor Dauchez
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 18 Jan-17 MajD: Giuliano Betta; D: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 Feb-15 AprD: Heinz Holliger; D: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29+ MarD: David Cowan
Ein Sommernachtstraum (Purcell) 3+ AprD: Andrea Marcon; D: Joachim Schloemer
The Indian Queen (Purcell) 30 Apr-27 JunD: Andrea Marcon; D: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 Maj-29 JunD: Enrico Delamboye; D: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Fidelio (Beethoven) 8 Sep-17 JanD: Mario Venzago / Kevin John Edusei / Mirga Gražinytė; D: Joachim Schlömer
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 8 Nov-6 JanD: Jens Daryousch Ravari
Aschenbrödel (Rossini) 18 Nov-9 MarD: Srboljub Dinić; D: Cordula Däuper
Macbeth (Verdi) 27 Jan-14 AprD: Srboljub Dinić; D: Ludger Engels
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 Mar-2 JunD: John Edusei; D: Lydia Steier
Neither (Feldman) 19 Apr-3 MajD: Stefan Schreiber; D: Matthias Rebstock
The Rage of Life (Kats-Chernin) 11 Maj-21 JunD: Hans Christoph Bünger; D: Lars Franke
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 26 Maj-20 JunD: Sébastien Rouland; D: Calixto Bieito
Der Freischütz (Weber) 20 Okt-18 JanD: Mario Venzago; D: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 Nov-16 FebD: Mirga Gražinyte-Tyla; D: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Jan-30 MarD: Mirga Gražinyte-Tyla; D: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Mar-20 MajD: NN; D: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Apr-25 MajD: NN; D: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 JunD: NN; D: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 Sep-11 JanD: Franco Trinca; D: Wolfram Mehring
Evgeny Onegin (Tchaikovsky) 2 Nov-7 AprD: Harald Siegel; D: Andreas Rosar
Das Land des Lächelns (Lehár) 14 Dec-26 AprD: Moritz Caffier; D: Alvaro Schoeck
Rigoletto (Verdi) 22 Feb-17 MarD: Franco Trinca; D: Beat Wyrsch
La Cecchina (Piccinni) 12 Apr-14 JunD: Harald Siegel; D: Alexander von Pfeil
Heile Welt (Schneider,U) 19-22 JunD: Urs Peter Schneider; D: Beat Wyrsch
Il turco in Italia (Rossini) 20 Sep-7 JanD: Marco Zambelli; D: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Nov-6 MarD: Harald Siegel; D: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 NovD: Hans Urbanek; D: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Dec-8 FebD: Franco Trinca; D: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 Feb-12 JunD: Jürg Henneberger; D: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Apr-15 JunD: Benjamin Pionnier; D: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 JunD: Kaspar Zehnder
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Viva la Mamma (Donizetti) 31 Dec-15 JanD: Laurent Gendre; D: Vincent Vittoz
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 Dec-12 JanD: Laurent Gendre; D: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-17 SepD: Alberto Zedda; D: Damiano Michieletto
JJR (Citoyen de Geneve) (Fenelon) 11-24 SepD: Jean Deroyer; D: Robert Carsen,Christian Räth
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 7-21 NovD: Michel Plasson; D: Patrick Kinmonth
Les aventures du roi Pausole (Honegger) 12-31 DecD: Claude Schnitzler; D: Robert Sandoz
La traviata (Verdi) 28 Jan-12 FebD: Baldo Podic; D: David McVicar,Marie Lambert
Das Rheingold (Wagner) 9-24 MarD: Ingo Metzmacher; D: Dieter Dorn
Madama Butterfly (Puccini) 20 Apr-5 MajD: Alexander Joel; D: Michael Grandage
Rusalka (Dvořák,A) 13-27 JunD: Dmitri Jurowski; D: Jossi Wieler
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 SepD: Stefan Soltesz; D: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 OktD: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 NovD: Ingo Metzmacher; D: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 DecD: Theodor Guschlbauer; D: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 Jan-8 FebD: Ingo Metzmacher; D: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 Feb-10 MarD: John Fiore; D: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 MarD: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 Mar
Götterdämmerung (Wagner) 23 Apr-2 MajD: Ingo Metzmacher; D: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 MajD: Ingo Metzmacher; D: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 JunD: Evelino Pidò
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-14 OktD: Jesús López Cobos; D: Adriano Sinivia
Phaëton (concert) (Lully) 26 OktD: Christophe Rousset
L'Artaserse (concert) (Vinci) 23-25 NovD: Diego Fasolis
Orphée aux enfers (Offenbach) 23-31 DecD: Dominique Trottein; D: Claire Servais
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 25-30 JanD: Hervé Klopfenstein; D: Waut Koeken
Viva la Mamma (Donizetti) 8-10 FebD: Laurent Gendre; D: Vincent Vittoz
Tosca (Puccini) 17-27 MarD: Roberto Rizzi Brignoli; D: Giancarlo Del Monaco
L'Aiglon (Ibert) 21-28 AprD: Jean-Yves Ossonce; D: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-16 JunD: Theodor Guschlbauer; D: Marco Arturo Marelli
Lakmé (Delibes) 4-13 OktD: Miquel Ortega; D: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 OktD: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 DecD: Philippe Béran; D: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 JanD: Laurent Gendre; D: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 FebD: Laurent Gay; D: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 MarD: Roberto Rizzi Brignoli; D: Giancarlo del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-7 MajD: Carlos Vieu; D: Adriano Sinivia
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 JunD: Frank Beermann; D: David Hermann
Luzern, Luzerner Theater  / 
La clemenza di Tito (Mozart) 9 Sep-9 DecD: Howard Arman / Michael Wendeberg; D: Vera Nemirova
My Fair Lady (Loewe) 31 Okt-4 MajD: Florian Pestell / Howard Arman; D: Ansgar Weigner
La traviata (Verdi) 12 Jan-16 MajD: James Gaffigan / Michael Wendeberg / Florian Pestell; D: Lorenzo Fioroni
Satyricon (Maderna) 23 Feb-10 AprD: Michael Wendeberg; D: Johannes Pölzgutter
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 19 Apr-26 MajD: Howard Arman; D: Dominique Mentha
La cenerentola (Rossini) 2-15 JunD: Howard Arman; D: Sam Brown
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 Aug-8 SepD: Howard Arman; D: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 Sep-26 DecD: Howard Arman; D: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 Okt-17 MajD: Florian Pestell; D: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 Jan-19 AprD: Howard Arman; D: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 FebD: Andrew Dunscombe; D: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 Feb-14 JunD: Howard Arman; D: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 Apr-13 JunD: Michael Wendeberg; D: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 JunD: Michael Wendeberg; D: Dominique Mentha
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Rigoletto (Verdi) 15 Sep-9 JanD: Pietro Rizzo; D: Rosetta Cucchi
Ja Schatz (Duit) 21+ SepD: Erke Duit; D: Erke Duit
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Sep-29 DecD: NN; D: Bernd Mottl
La Wally (Catalani) 20 Okt-16 DecD: Modestas Pitrenas; D: Guy Joosten
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 22 Dec-6 JunD: Vinzenz Praxmarer; D: Cusch Jung
La finta giardiniera (Mozart) 2 Feb-3 JunD: Jeremy Carnall; D: Lydia Steier
Un ballo in maschera (Verdi) 27 Feb-26 AprD: NN; D: Jim Lucassen
La forza del destino (concert) (Verdi) 8-14 MarD: Pietro Rizzo
Eloise (Jenkins) 15-27 MarD: Stéphane Fromageot; D: Natascha Ursuliak
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4 Maj-4 JunD: Otto Tausk; D: Aron Stiehl
Faust - Ein Requiem (Mitterer) 1-9 JunD: Wolfgang Mitterer; D: Stephan Müller
Don Giovanni (Mozart) 6 Sep-30 DecD: Otto Tausk / Attilio Tomasello; D: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Okt-28 JanD: Modestas Pitrėnas / Attilio Tomasello; D: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Nov-15 DecD: Otto Tausk; D: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 Nov-25 JanD: Stéphane Fromageot; D: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 DecD: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 Feb-23 MajD: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; D: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 Feb-4 MajD: Stéphane Fromageot; D: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 Feb-16 MarD: Attilio Tomasello; D: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 Maj-7 JunD: Otto Tausk; D: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 Jun-4 JulD: Attilio Tomasello; D: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 18-20 AprD: Marc Niemann; D: Martin Schüler
Tajemství (Smetana) 4-5 MajD: Jiri Strunc; D: Dominik Benes
Tosca (Puccini) 26 Sep-6 OktD: Yordan Kamdzhalov; D: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 OktD: Wolfgang Kluge; D: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 NovD: Hans Huyssen; D: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 DecD: Johannes Knapp; D: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 Dec-5 JanD: Inga Hilsberg; D: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 JanD: Mario Zambelli; D: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 MarD: Mirga Gražinyte-Tyla; D: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 MarD: Peter Christian Feigel; D: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MajD: Ricardo Minasi; D: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
O mon bel inconnu (Hahn) 19-27 Okt
The Bear (Walton) 11 Nov
Prestami tua moglie (Leoncavallo) 31 Jan-5 FebD: Charl de Villiers; D: Serge Honegger
The Bear (Walton) 5 Jun
Three Decembers (Heggie) 19-26 OktD: Charl de Villiers; D: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Jenůfa (Janáček) 23 Sep-31 OktD: Fabio Luisi / Patrick Lange; D: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 27 Sep-14 JulD: Cornelius Meister; D: Sven-Eric Bechtolf
Roberto Devereux (Donizetti) 28 Sep-19 OktD: Andriy Yurkevych; D: Giancarlo Del Monaco
Tosca (Puccini) 29 Sep-6 JanD: Fabio Luisi / Marco Armiliato; D: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Okt-16 NovD: Pavel Baleff; D: Damiano Michieletto
Sale (Handel) 4-27 NovD: Laurence Cummings; D: Christoph Marthaler
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 Nov-4 DecD: Christopher Hogwood; D: Sven-Eric Bechtolf
Die Schatzinsel (Schwemmer) 7 Nov-13 JulD: Thomas Rösner / Jochen Rieder; D: Nadja Loschky
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Nov-14 DecD: Nello Santi; D: David Pountney
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Dec-5 JulD: Alain Altinoglu; D: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 Dec-6 FebD: Patrick Lange; D: Adrian Marthaler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1-12 JanD: Alexander Vedernikov; D: Grischa Asagaroff
Pagliacci (Leoncavallo) 1-9 JanD: Alexander Vedernikov; D: Grischa Asagaroff
Tannhäuser (Wagner) 13 Jan-2 FebD: Marc Erich Albrecht; D: Harry Kupfer
La scala di seta (Rossini) 19-30 JanD: Riccardo Frizza; D: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 3 Feb-13 JulD: Fabio Luisi; D: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 7-17 FebD: Thomas Rösner; D: Sven-Eric Bechtolf
La bohème (Puccini) 15 Feb-3 MarD: Fabio Luisi; D: Philippe Sireuil
Carmen (Bizet) 8-17 MarD: Patrick Fournillier; D: Matthias Hartmann
Drei Schwestern (Eötvös) 9 Mar-14 AprD: Michael Boder; D: Herbert Fritsch
Madama Butterfly (Puccini) 14 Mar-6 AprD: Carlo Rizzi; D: Grischa Asagaroff
Parsifal (Wagner) 23 Mar-1 AprD: Mikko Franck; D: Claus Guth
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7 Apr-21 JunD: Teodor Currentzis / Keri-Lynn Wilson; D: Andreas Homoki
Rinaldo (Handel) 12-21 AprD: Ivor Bolton; D: Jens Daniel Herzog
Der geduldige Sokrates (Telemann) 25 Apr-8 MajD: Christopher Moulds; D: Claudia Blersch
Falstaff (Verdi) 26 Apr-12 MajD: Nello Santi; D: Sven-Eric Bechtolf
La traviata (Verdi) 5-18 MajD: Keri-Lynn Wilson; D: Jürgen Flimm
Don Giovanni (Mozart) 26 Maj-27 JunD: Robin Ticciati / Fabio Luisi; D: Sebastian Baumgarten
Rusalka (Dvořák,A) 2-15 JunD: Eivind Gullberg Jensen; D: Matthias Hartmann
Opera anthology (Wagner) 14-29 JunD: Arno Waschk; D: Hans Neuenfels
La straniera (Bellini) 23 Jun-14 JulD: Fabio Luisi; D: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Jun-12 JulD: Fabio Luisi; D: Sven-Eric Bechtolf
Alexandre Bis (Martinů) 21+ SepD: Thomas Barthel; D: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 Sep-26 OktD: Marc Albrecht; D: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 Sep-11 OktD: Robin Ticciati; D: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 Sep-21 JunD: Fabio Luisi; D: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 Sep-22 OktD: Fabio Luisi; D: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 Okt-11 MajD: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 Okt-1 NovD: Friedemann Layer; D: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 Nov-11 DecD: Patrick Lange; D: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 NovD: Sebastian Weigle; D: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 Nov-7 DecD: Patrick Lange; D: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 Nov-28 JunD: Francesco Angelico / Jochen Rieder; D: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 Dec-11 JanD: Fabio Luisi / Thomas Rösner; D: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 Dec-5 JanD: Laurence Cummings; D: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 Dec-3 JanD: Nello Santi; D: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Jan-1 FebD: Patrick Fournillier; D: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 Jan-25 FebD: Giovanni Antonini; D: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebD: Tomas Netopil; D: Sven-Eric Bechtolf
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebD: Tomas Netopil; D: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 Feb-1 MarD: Fabio Luisi; D: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 Mar-1 AprD: Fabio Luisi; D: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 MarD: Constantin Trinks; D: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 Mar-2 AprD: Fabio Luisi; D: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky) 6 Apr-18 MajD: Jiri Belohlavek; D: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 Apr-10 MajD: Nello Santi; D: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 Apr-4 MajD: Alain Altinoglu; D: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MajD: Riccardo Minasi; D: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 Maj-14 JunD: Ivor Bolton; D: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 MajD: Erik Nielsen; D: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 Jun-13 JulD: Marco Armiliato; D: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 Jun-13 JulD: Andriy Yurkevych; D: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 Jun-12 JulD: Vasily Petrenko; D: Matthias Hartmann