2013/14 > Østrig 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2013/14 > Østrig

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tyskland Tjekkiet Slovakiet
Liechtenstein
Schweiz

Østrig
 
Ungarn
Italien Slovenien Kroatien

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Okt-29 NovD: Franz Josef Breznik; P: Robert Herzl
Aschenputtel (Singer) 16 Nov-22 DecD: Oliver Ostermann; P: Manfred Waba
Das Feuerwerk (Burkhard) 14 Dec-31 JanD: Michael Zehetner; P: Karina Fibich
Der Mann von La Mancha (Leigh) 18 Jan-8 MarD: Franz Josef Breznik; P: Robert Herzl
Zwei Herzen im Dreivierteltakt (Stolz) 15 Feb-29 MarD: Oliver Ostermann; P: Alexandra Frankmann
Giuditta (Lehár) 20-29 JunD: Franz Josef Breznik; P: Dominik Wilgenbus
Giuditta (Lehár) 6 Aug-4 SepD: Franz Josef Breznik; P: Dominik Wilgenbus
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Rigoletto (Verdi) 5-28 FebD: Alexander Drčar; P: Alexander Kubelka
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 26 Dec-6 JanD: Gustav Kuhn
Don Giovanni (Mozart) 27 Dec-3 JanD: Gustav Kuhn; P: Gustav Kuhn
Tosca (Puccini) 28 Dec-5 JanD: Gustav Kuhn; P: Angelica Ladurner
Winterreise (Schubert) 2 Jan
Das Rheingold (Wagner) 18 Jul-1 AugD: Gustav Kuhn; P: Gustav Kuhn
Die Walküre (Wagner) 19 Jul-2 AugD: Gustav Kuhn; P: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 Jul-2 AugD: Gustav Kuhn; P: Gustav Kuhn
Götterdämmerung (Wagner) 26 Jul-3 AugD: Gustav Kuhn; P: Gustav Kuhn
Los niños perdidos (Kolonovits) 9-15 AugD: David Giménez Carreras; P: Emilio Sagi
Graz, Oper Graz  / 
Lohengrin (Wagner) 28 Sep-30 MajD: Julien Salemkour / Marius Burkert / Dirk Kaftan; P: Johannes Erath
La bohème (Puccini) 6 Okt-4 DecD: José Miguel Esandi; P: Dietmar Pflegerl
Im weißen Rößl (Benatzky) 19 Okt-8 MajD: Florian Erdl; P: Josef E Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-14 MajD: Dirk Kaftan; P: Mariame Clément
Carousel (Rodgers) 7 Dec-5 JunD: Marius Burkert; P: Matthias Davids
Turandot (Puccini) 18 Jan-25 MajD: Domingo Hindoyan; P: Marco Arturo Marelli
Jenůfa (Janáček) 29 Mar-15 JunD: Dirk Kaftan; P: Peter Konwitschny
La favorita (Donizetti) 26 Apr-14 JunD: Giacomo Sagripanti; P: Sam Brown
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
La forza del destino (Verdi) 21 Sep-6 FebD: Francesco Angelico; P: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 5 Okt-28 DecD: Hansjörg Sofka; P: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 11 Okt-17 NovD: Vito Cristofaro; P: Urs Häberli
Don Pasquale (Donizetti) 9 Nov-27 AprD: Vito Cristofaro; P: Stefan Tilch
Mara (Netzer) 7 Dec-19 MarD: Alexander Rumpf; P: Johannes Reitmeier
Parsifal (Wagner) 16 Feb-3 MajD: Alexander Rumpf; P: Johannes Reitmeier
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 22 Mar-2 JulD: Hansjörg Sofka; P: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Tiefland (d'Albert) 10 Maj-3 JulD: Francesco Angelico; P: Kurt Josef Schildknecht
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 21 Jun-6 JulD: Alexander Rumpf; P: Ulrich Peters
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Sep-19 OktD: Alexander Soddy; P: Marco Storman
Macbeth (Verdi) 31 Okt-5 DecD: Alexander Soddy; P: Cesare Lievi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 Dec-18 FebD: Günter Wallner; P: Tobias Kratzer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 6 Feb-22 MarD: Attilio Cremonesi; P: Michael Sturminger
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 20 Mar-10 MajD: Alexander Soddy; P: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Sep-1 JunD: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; P: Amon Miyamoto
Dido und Aeneas (Purcell) 25 Okt-20 DecD: Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; P: Daniela Kurz
Das Rheingold (Wagner) 26 Okt-1 FebD: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; P: Uwe Eric Laufenberg
Spuren der Verirrten (Glass) 9 Nov-3 FebD: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; P: David Pountney
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-4 JulD: Marc Reibel / Ingo Ingensand / Daniel Spaw; P: Adriana Altaras
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Jan-1 AprD: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; P: Anthony Pilavachi
Fadinger (Leitner) 8 Feb-26 JunD: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; P: André Turnheim
Die Walküre (Wagner) 22 Mar-14 JunD: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; P: Uwe Eric Laufenberg
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 2 Maj-26 JunD: Borys Sitarski; P: John F Kutil
Carmen (Bizet) 24 Maj-2 JulD: Daniel Linton-France; P: Olivier Tambosi
Salzburg, Landestheater  / 
La cage aux folles (Herman) 21 Sep-8 MarD: Peter Ewaldt / Stefan Müller; P: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 28 Sep-26 MajD: Peter Ewaldt / Stefan Müller; P: Andreas Gergen / Christian Struppeck
Die Pilger von Mekka (Gluck) 27 Okt-12 DecD: Adrian Kelly; P: Jacopo Spirei
Jonny spielt auf (Krenek) 7 Dec-14 JanD: Adrian Kelly; P: Andreas Gergen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Feb-27 MajD: Leo Hussain; P: André Heller-Lopes
Die Dreigroschenoper (Weill) 4 Apr-15 JunD: Christian Frank; P: Stephanie Mohr
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Maj-12 JunD: Leo Hussain; P: Amélie Niermeyer
Emilie (Saariaho) 24 Maj-10 JunD: Leo Hussain; P: Agnessa Nefjodov
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ SepD: Mirga Gražinyte-Tyla; P: Carl Philip von Maldeghem
La cage aux folles (Herman) 7-12 OktD: Peter Ewaldt / Stefan Müller; P: Andreas Gergen
Rigoletto (Verdi) 25+ OktD: Adrian Kelly; P: Amélie Niermeyer
Im weißen Rößl (Benatzky) 7+ DecD: Peter Ewaldt; P: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 10+ JanD: Peter Ewaldt; P: Andreas Gergen, Christian Struppeck
La sonnambula (Bellini) 22+ FebD: Speranza Scappucci; P: Agnessa Nefjodov
Fidelio (Beethoven) 18+ AprD: Adrian Kelly; P: Andreas Gergen
Tahrir (Mahmoud) 17+ MajD: Mirga Gražinyte-Tyla; P: Yekta Kara
Dafne (Caldara) 7+ JunD: Peter Ewaldt; P: Marco Dott
Wien, Wiener Kammeroper  / 
Semiramide (Vinci) 27 Sep-15 OktD: Alan Curtis; P: Francesco Micheli
La cenerentola (Rossini) 25 Nov-21 DecD: Konstantin Chudovsky; P: Jasmin Solfaghari
Mare Nostrum (Kagel) 11-24 FebD: Gelsomino Rocco; P: Christoph Zauner
La clemenza di Tito (Mozart) 13 Apr-10 MajD: Rubén Dubrovsky; P: Alberto Triola
Punch and Judy (Birtwistle) 22 Maj-5 JunD: Walter Kobéra; P: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 3 Sep-25 MajD: Marco Armiliato; P: Jean-François Sivadier
Carmen (Bizet) 4-16 SepD: Dan Ettinger; P: Franco Zeffirelli
Tosca (Puccini) 5 Sep-27 JunD: Marco Armiliato / Paolo Carignani / Stefan Soltesz / Philippe Auguin; P: Margarethe Wallmann
Otello (Verdi) 14-23 SepD: Dan Ettinger; P: Christine Mielitz
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Sep-21 DecD: Franz Welser-Möst / Myung Whun Chung; P: David McVicar
Nabucco (Verdi) 22 Sep-7 MajD: Paolo Carignani / Jesús López-Cobos; P: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Sep-4 OktD: Alain Altinoglu; P: Peter Stein
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Sep-31 MarD: Michael Güttler / Guillermo Garcia Calvo / Stefan Soltesz; P: Richard Bletschacher, Günther Rennert
La fanciulla del West (Puccini) 5-17 OktD: Franz Welser-Möst; P: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 9-18 OktD: Dan Ettinger; P: Nicolas Joël
Don Carlos (Verdi) 13-19 OktD: Franz Welser-Möst; P: Daniele Abbado
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Okt-30 AprD: Adam Fischer / Franz Welser-Möst; P: Otto Schenk
Anna Bolena (Donizetti) 25 Okt-3 NovD: Evelino Pidò; P: Eric Génovèse
La Fille du régiment (Donizetti) 26 Okt-4 NovD: Bruno Campanella; P: Laurent Pelly(original), Christian Rath(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 7-16 NovD: Jesús López-Cobos; P: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Nov-14 JunD: Guillermo Garcia Calvo; P: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 11 Nov-14 AprD: Plácido Domingo / Jonathan Darlington; P: Josef Gielen
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-17 JunD: Christoph Eschenbach / Constantin Trin; P: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Peter Grimes (Britten) 23 Nov-1 DecD: Graeme Jenkins; P: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 4 Dec-29 MarD: Philippe Auguin / Franz Welser-Möst; P: Franco Zeffirelli
Pollicino (Henze) 18 Dec-8 MajD: Gerrit Prießnitz; P: René Zisterer
Fidelio (Beethoven) 19-29 DecD: Franz Welser-Möst; P: Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 23 Dec-2 JunD: Michael Güttler / Jesús López-Cobos; P: Sven-Eric Bechtolf
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanD: Bertrand de Billy; P: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-15 JanD: Jérémie Rhorer; P: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11-21 JanD: Alain Altinoglu; P: Jean-Louis Martinoty
Così fan tutte (Mozart) 13-20 JanD: Patrick Lange; P: Roberto De Simone
Boris Godunow (Musorgsky) 23-31 JanD: Michael Güttler; P: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Jan-2 FebD: Paolo Carignani; P: Jean-Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Jan-2 FebD: Paolo Carignani; P: Jean-Pierre Ponnelle
Rusalka (Dvořák,A) 26 Jan-9 FebD: Jiri Belohlavek; P: Sven-Eric Bechtolf
Salome (Strauss) 7-13 FebD: Andris Nelson; P: Boleslaw Barlog
Manon (Massenet) 12-21 FebD: Frédéric Chaslin; P: Andrei Serban
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Feb-12 MarD: Evelino Pidò; P: David McVicar, Justin Way
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 28 FebD: Patrick Lange
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-14 MarD: Patrick Lange; P: Falk Richter
Wozzeck (Berg) 27-30 MarD: Daniele Gatti; P: Adolf Dresen
Rigoletto (Verdi) 1-10 AprD: Jesús López-Cobos; P: Sandro Sequi
Lohengrin (Wagner) 12-28 AprD: Bertrand de Billy; P: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Apr-20 JunD: Michael Boder / Franz Welser-Möst; P: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 17-24 AprD: Franz Welser-Möst; P: Christine Mielitz
Faust (Gounod) 2-10 MajD: Bertrand de Billy; P: Stéphane Roche
Andrea Chénier (Giordano) 3-9 MajD: Paolo Carignani; P: Otto Schenk
Norma (concert) (Bellini) 8-21 MajD: Andriy Yurkevych
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 MajD: Adam Fischer; P: Jürgen Flimm
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Maj-4 JunD: Marko Letonja; P: Andrei Serban
Die Walküre (Wagner) 31 Maj-22 JunD: Jeffrey Tate; P: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 5-25 JunD: Jeffrey Tate; P: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 8-29 JunD: Jeffrey Tate; P: Sven-Eric Bechtolf
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 18-30 JunD: Franz Welser-Möst; P: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 19 JunD: Jeffrey Tate; P: Sven-Eric Bechtolf
Der fliegende Holländer (Wagner) 3-12 SepD: Yannick Nézet-Séguin; P: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 4 Sep-27 MarD: Paolo Carignani / Marco Armiliato; P: Margarethe Wallmann
Rusalka (Dvořák,A) 5-13 SepD: Tomas Netopil; P: Sven-Eric Bechtolf
La fanciulla del West (Puccini) 11-18 SepD: Paolo Carignani; P: Marco Arturo Marelli
Manon (Massenet) 17-24 SepD: Frédéric Chaslin; P: Andrei Serban
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 Sep-6 MajD: Guillermo García Calvo; P: Otto Schenk
Don Carlos (Verdi) 21 Sep-1 MarD: Alain Altinoglu / Marco Armiliato; P: Daniele Abbado
Salome (Strauss) 4 Okt-8 JunD: Alain Altinoglu / Simone Young / Peter Schneider; P: Boleslaw Barlog
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 5-16 OktD: Christoph Eschenbach; P: Kasper Holten
Roberto Devereux (Donizetti) 9-17 OktD: Andriy Yurkevych; P: Silviu Purcarete
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-23 OktD: Christian Thielemann; P: Sven-Eric Bechtolf
Tannhäuser (Wagner) 22 Okt-2 NovD: Myung-Whun Chung; P: Claus Guth
La bohème (Puccini) 29 Okt-7 NovD: Dan Ettinger; P: Franco Zeffirelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Nov-12 MajD: Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi; P: Richard Bletschacher(original), Günther Rennert(revival)
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 8-17 NovD: Franz Welser-Möst; P: Otto Schenk
Chowanschtschina (Musorgsky) 15-30 NovD: Semyon Bychkov; P: Lev Dodin
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-25 NovD: Sascha Goetzel; P: Jean-Louis Martinoty
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Nov-12 AprD: Kirill Petrenko; P: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 5 Dec-21 MarD: Franz Welser-Möst / Dan Ettinger; P: Jean-François Sivadier
La cenerentola (Rossini) 6 Dec-26 MajD: Jesús López Cobos / Evelino Pidò; P: Sven-Eric Bechtolf
Arabella (Strauss) 9-21 DecD: Ulf Schirmer; P: Sven-Eric Bechtolf
Rigoletto (Verdi) 20 Dec-30 JunD: Franz Welser-Möst; P: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-11 JanD: Adam Fischer; P: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanD: Bertrand de Billy; P: Otto Schenk
Tristan und Isolde (Wagner) 10-18 JanD: Peter Schneider; P: David McVicar
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 16-28 JanD: Marko Letonja; P: Vera Nemirova
Simon Boccanegra (Verdi) 21 Jan-1 FebD: Philippe Auguin; P: Peter Stein
Madama Butterfly (Puccini) 26 Jan-24 AprD: Philippe Auguin; P: Josef Gielen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 13 FebD: Franz Welser-Möst
Andrea Chénier (Giordano) 18-24 FebD: Marco Armiliato; P: Otto Schenk
La juive (Halévy) 23 Feb-7 MarD: Frédéric Chaslin; P: Günter Krämer
I puritani (Bellini) 28 Feb-10 MarD: Marco Armiliato; P: John Dew
Werther (Massenet) 5-13 MarD: Frédéric Chaslin; P: Andrei Serban
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8-17 MarD: Ingo Metzmacher; P: Matthias Hartmann
Aida (Verdi) 22-28 MarD: Philippe Auguin; P: Nicolas Joël
Elektra (Strauss) 29 Mar-16 AprD: Franz Welser-Möst; P: Uwe Eric Laufenberg
Parsifal (Wagner) 2-8 AprD: Peter Schneider; P: Christine Mielitz
Anna Bolena (Donizetti) 10-20 AprD: Andriy Yurkevych; P: Eric Génovèse
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-30 AprD: Jesús López-Cobos; P: Jean-Pierre Ponnelle
Don Pasquale (Donizetti) 26 Apr-11 MajD: Jesús López-Cobos; P: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 10-22 MajD: Jesús López-Cobos; P: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 16-30 MajD: Simon Rattle; P: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 17-31 MajD: Simon Rattle; P: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 20 Maj-4 JunD: Simon Rattle; P: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 25 Maj-7 JunD: Simon Rattle; P: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 3-9 JunD: Adam Fischer; P: Otto Schenk
Don Giovanni (Mozart) 11-19 JunD: Cornelius Meister; P: Jean-Louis Martinoty
The Tempest (Adès) 14-27 JunD: Thomas Adès; P: Robert Lepage
Cardillac (Hindemith) 22-29 JunD: Franz Welser-Möst; P: Sven-Eric Bechtolf
Wien, Theater an der Wien  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 16-26 SepD: Michael Boder; P: Martin Kušej
Alessandro (concert) (Handel) 25 SepD: George Petrou
A Harlot's Progress (Bell) 13-27 OktD: Donald Runnicles; P: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13-24 NovD: René Jacobs; P: Damiano Micheletto
Lazarus (Schubert) 11-23 DecD: Michael Boder; P: Claus Guth
Rinaldo (concert) (Handel) 14 DecD: Riccardo Minasi
I due Foscari (Verdi) 15-27 JanD: James Conlon; P: Thaddeus Strassberger
Platée (Rameau) 17-28 FebD: William Christie; P: Robert Carsen
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 6-8 MarD: Nikolaus Harnoncourt
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17-19 MarD: Nikolaus Harnoncourt
Così fan tutte (concert) (Mozart) 27-29 MarD: Nikolaus Harnoncourt
The Messiah (Handel) 14-26 AprD: Christophe Rousset; P: Claus Guth
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 16 AprD: Martin Haselböck
La traviata (Verdi) 1-11 JulD: Sian Edwards; P: Peter Konwitschny
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 14-26 SepD: Mikhail Tatarnikov; P: Christof Loy
Iphigenie en Aulide et Tauride (Gluck) 16-29 OktD: Leo Hussain; P: Torsten Fischer
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-30 NovD: Jean-Christophe Spinosi; P: Lotte de Beer
American Lulu (Neuwirth) 14 DecD: Johannes Kalitzke; P: Kirill Serebrennikov
La straniera (Bellini) 14-28 JanD: Paolo Arrivabeni; P: Christof Loy
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-27 FebD: René Jacobs; P: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Geschichten aus dem Wiener Wald (Gruber) 14-23 MarD: HK Gruber; P: Michael Sturminger
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-22 AprD: Marc Minkowski; P: Felix Breisach
La mere coupable (Milhaud) 8-17 MajD: Leo Hussain; P: Herbert Föttinger
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Sep-2 AprD: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz / Philipp Pointner; P: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Sep-27 JunD: Rudolf Bibl; P: Heinz Zednik
Frau Luna (Lincke) 8-22 SepD: Lorenz C Aichner; P: Peter Lund
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Sep-18 OktD: Joseph Olefirowicz; P: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Sep-9 NovD: Alfred Eschwé; P: Marco Arturo Marelli
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 Sep-23 NovD: Rudolf Bibl; P: Robert Herzl
Salome (Strauss) 24 Sep-17 OktD: Alfred Eschwé; P: Marguerite Borie
Der Wildschütz (Lortzing) 28 Sep-15 OktD: Alfred Eschwé; P: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Ein Walzertraum (Straus) 3 Okt-18 NovD: Guido Mancusi; P: Robert Meyer
Il trovatore (Verdi) 16 Nov-30 JunD: Enrico Dovico; P: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Nov-10 JunD: Michael Tomaschek; P: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-25 DecD: Nicholas Milton; P: Karl Dönch
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Dec-21 JanD: Alfred Eschwé; P: Hinrich Horstkotte
Antonia und der Reißteufel (Kolonovits) 20 Dec-16 JunD: Christian Kolonovits; P: Robert Meyer
My Fair Lady (Loewe) 29 Dec-14 FebD: Michael Tomaschek; P: Robert Herzl
Kiss me, Kate (Porter) 11 Jan-28 JunD: Lorenz C Aichner; P: Bernd Mottl
Carmen (Bizet) 19 Jan-7 MajD: Enrico Dovico; P: Guy Joosten
Guys and Dolls (Loesser) 25 Jan-21 FebD: Joseph R Olefirowicz; P: Heinz Marecek
Albert Herring (Britten) 15 Feb-20 MarD: Gerrit Prießnitz; P: Brigitte Fassbaender
Turandot (Puccini) 28 Feb-23 MarD: Enrico Dovico; P: Renaud Doucet
Gräfin Mariza (Kálmán) 22 Mar-21 MajD: Alexander Rumpf; P: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 Mar-8 MajD: Eun Sun Kim; P: Hans Gratzer
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 5 Apr-10 MajD: David Levi; P: Werner Sobotka
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Apr-27 MajD: Alfred Eschwé; P: Helmut Baumann
Fidelio (Beethoven) 25 Maj-11 JunD: Julia Jones; P: Markus Bothe
Feuersnot (concert) (Strauss) 14-22 Jun