2013/14 > Tyskland 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2013/14 > Tyskland

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Danmark Sverige
Holland
Belgien
Luxembourg

Tyskland
 
Polen
Tjekkiet
Frankrig Schweiz Østrig

Aachen, Theater Aachen  / 

Fidelio (Beethoven) 15 Sep-26 FebD: Kazem Abdullah; I: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Sep-1 MarD: Volker Hiemeyer; I: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Okt-19 MarD: Kazem Abdullah; I: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 Nov-20 FebD: Kazem Abdullah; I: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 Dec-22 FebD: Kazem Abdullah; I: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 Feb-18 MajD: Kazem Abdullah; I: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 Apr-10 JulD: Péter Halász; I: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 Jun-9 JulD: Volker Hiemeyer; I: Alexander von Pfeil
La finta giardiniera (Mozart) 28 Jun-11 JulD: Herbert Görtz; I: Lilly Lee
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Sep-26 MarD: Thomas Wicklein; I: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 NovD: Jens Troester; I: Götz Hellriegel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 28 Jan-27 FebD: Takahiro Nagasaki; I: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 9 Feb-16 MarD: Laurent Wagner; I: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 13 Feb-8 MajD: Thomas Wicklein; I: Matthias Winter
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 AprD: Reter Aderhold; I: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 Apr-24 MajD: Jens Troester; I: Sabine Schramm
Ball im Savoy (Abraham) 27 Apr-15 JunD: Tobias Engeli; I: Wolfgang Dosch
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1 Jun-11 JulD: Laurent Wagner; I: Nicolas Brieger
Der Rosenkavalier (Strauss) 12-30 OktD: Laurent Wagner; I: Maximilian von Mayenburg
Briefe des van Gogh (Frid) 25 OktD: Takahiro Nagasaki; I: Michael Dissmeier
La bohème (Puccini) 14 Dec-8 AprD: Laurent Wagner; I: Anthony Pilavachi
Peter Grimes (Britten) 15 Feb-20 MarD: Laurent Wagner; I: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 6 MarD: Thomas Wicklein; I: Matthias Winter
Martha (Flotow) 31 Maj-11 JunD: Thomas Wicklein; I: NN
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Gasparone (Millöcker) 11 Aug-1 SepD: Dieter Klug; I: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 Aug-13 OktD: Florian Kießling; I: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 Sep-29 DecI: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 Okt-11 NovD: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; I: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-16 MarD: Dieter Klug; I: Dietrich Kunze
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Nov-28 MarD: Naoshi Takahashi; I: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 DecD: Dieter Klug; I: Birgit Eckenweber
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 Jan-11 MajD: Naoshi Takahashi; I: Ingolf Huhn
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 Mar-5 AprD: Dieter Klug; I: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 Apr-6 MajD: Peggy Einfeldt; I: Birgit Eckenweber
Tanhäuser (Mangold) 27 Apr-18 MajD: Naoshi Takahshi; I: Ingolf Huhn
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Intolleranza 1960 (Nono) 27 Sep-12 OktD: Dirk Kaftan; I: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 Okt-10 AprD: Lancelot Fuhry; I: Patrick Kinmonth
Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 7 Dec-2 MarD: Lancelot Fuhry
Don Giovanni (Mozart) 14 Dec-22 MarD: Roland Techet; I: Patrick Kinmonth
La bohème (Puccini) 6 Jan-4 AprD: Dirk Kaftan; I: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Mar-5 JunD: Roland Techet; I: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 MajD: Dirk Kaftan; I: Thorleifur Örn Arnarsson
My Fair Lady (Loewe) 21 Jun-24 JulD: Eberhard Fritsche; I: Thilo Reinhardt
Die Zauberflöte (Mozart) 19-26 Jul
Die Zauberflöte (Mozart) 15 AugD: Tibor Szolnoki; I: Zoltán Juhász
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 OktD: László Makláry; I: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 JanD: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 AprD: Simon Rattle; I: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 AprD: Simon Rattle; I: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 JunD: Thomas Hengelbrock; I: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 JulD: Valery Gergiev; I: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 JulD: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 JulD: Yannick Nézet-Séguin
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 NovD: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Mar-6 AprD: Simon Rattle; I: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 Apr
La traviata (Verdi) 22-29 MajD: Pablo Heras-Casado; I: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 JulD: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 JulD: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 JulD: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Carmina Burana (Orff) 18 Okt-30 MarI: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Jan-2 FebD: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 Mar-31 MajD: Ulrich Kern; I: Klaus Arauner
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 AugI: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 Sep-22 DecD: Andrea Battistoni / William Spaulding; I: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Sep-16 AprI: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 Sep-8 JanD: Simon Rattle / Donald Runnicles; I: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 Sep-9 JanD: Simon Rattle; I: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 Sep-10 JanD: Simon Rattle; I: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 Sep-12 JanD: Simon Rattle / Donald Runnicles; I: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 Okt-26 NovD: Paolo Arrivabeni; I: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Okt-2 MajD: Ivan Repušić / Moritz Gnann; I: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Okt-22 FebD: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; I: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 Okt-27 AprD: Gérard Korsten / Ivan Repušić; I: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 OktI: Michael von zur Mühlen / Margo Zālīte / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 Okt-24 NovD: Donald Runnicles; I: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 NovD: Donald Runnicles; I: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 Nov-4 JanD: Donald Runnicles; I: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 Nov-26 AprD: Roberto Rizzi-Brignoli; I: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 Nov-11 DecI: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 Dec-4 MajD: Giuseppe Finzi; I: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 DecD: Karel Mark Chichon / Ivan Repušić; I: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 Dec-21 MajD: Ivan Repušić / Matthias Foremny; I: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DecD: Moritz Gnann; I: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 Jan-6 FebD: Jesús López-Cobos; I: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 FebD: Donald Runnicles; I: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 Feb-1 JunD: Donald Runnicles; I: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Feb-7 MarD: Matthias Foremny; I: Götz Friedrich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 MarD: Cornelius Meister; I: David Pountney
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 MarD: Cornelius Meister; I: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Mar-16 MajD: Guillermo García Calvo / Ivan Repušić; I: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 Mar-8 JunD: Friedemann Layer; I: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 MarD: Kevin McCutcheon; I: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 Mar-6 AprD: Paul Daniel; I: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 AprD: Axel Kober; I: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 Apr-10 MajD: Roberto Rizzi-Brignoli; I: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 MajD: Donald Runnicles; I: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 Maj-6 JunD: Donald Runnicles; I: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 JunD: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 JunD: Donald Runnicles
Oresteïa (Xenakis) 9-16 SepD: Moritz Gnann; I: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 OktD: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 OktD: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 NovD: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 NovD: Nicholas Carter; I: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 Nov-21 MajD: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; I: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 Nov-11 DecD: Stefan Solyom; I: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Dec-14 JunD: Moritz Gnann / Nicholas Carter; I: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 Dec-15 FebD: Axel Kober / Donald Runnicles; I: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 Dec-11 AprD: Ivan Repusic; I: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 DecD: Donald Runnicles; I: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 DecD: Donald Runnicles / Moritz Gnann; I: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 Dec-25 AprD: Donald Runnicles; I: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 Dec-25 MajD: Nicholas Carter; I: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 Jan-4 JulD: Ivan Repusic; I: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 Jan-25 MarD: Donald Runnicles; I: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 JanD: Moritz Gnann / Nicholas Carter; I: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 Jan-14 FebD: Donald Runnicles; I: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Jan-22 MajD: William Spaulding / Enrique Mazzola; I: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 FebD: Ivan Repusic; I: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 FebD: Donald Runnicles; I: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 Feb-1 MarD: Jacques Lacombe; I: Patrick Kinmonth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 MarD: Alain Altinoglu; I: Götz Friedrich
La rondine (Puccini) 8 Mar-3 JulD: Roberto Rizzi-Brignoli; I: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 MarD: Carlo Rizzi; I: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 MarD: Donald Runnicles; I: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 Mar-31 MajD: Yves Abel; I: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 Apr-2 MajD: Donald Runnicles; I: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 Apr-3 MajD: Donald Runnicles; I: Marco Arturo Marelli
Valentina (Maskats) 19 MajD: Modestas Pitrenas; I: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 Maj-12 JunD: Steven Sloane; I: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 JunD: Paolo Arrivabeni; I: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 Jun-5 JulD: Marco Armiliato; I: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 Sep-8 JulD: Kristiina Poska; I: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 Sep-23 NovD: André de Ridder; I: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 Sep-10 NovD: Adam Benzwi; I: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 Okt-21 FebD: Uwe Sandner; I: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Okt-23 FebD: Kristiina Poska; I: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Nov-2 DecD: Kristiina Poska; I: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 Nov-28 JunD: Henrik Nánási; I: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 Nov-13 JulD: Koen Schoots; I: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 Nov-11 JanD: Henrik Nánási; I: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-26 JanD: Stefan Soltesz; I: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 DecD: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 Jan-10 JulD: Henrik Nánási; I: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 Jan-19 FebD: Mihkel Kütson; I: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 Feb-11 AprD: Konrad Junghänel; I: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Feb-10 MajD: Henrik Nánási / Kristiina Poska; I: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 Feb-2 AprD: Kristiina Poska; I: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 Mar-7 JulD: Kai Tietje; I: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Mar-30 AprD: Nicholas Milton; I: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 Apr-9 JunD: Henrik Nánási; I: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Maj-13 JunD: Henrik Nánási; I: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 Maj-12 JulD: Christian Curnyn; I: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 Maj-4 JulD: NN; I: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 Jun-9 JulD: Gabriel Feltz; I: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Sep-21 NovD: Henrik Nánási; I: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 13 Sep-31 OktD: Kristiina Poska; I: Viestur Kairish
Clivia (Dostal) 20 Sep-1 NovD: Kai Tietje; I: Stefan Huber
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Okt-12 JulD: Henrik Nánási; I: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 Nov-26 DecD: Kristiina Poska; I: Jasmina Hadziahmetovic
West Side Story (Bernstein) 7 Nov-3 JulD: Kristiina Poska; I: Barrie Kosky, Otto Pichler
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-11 JulD: Henrik Nánási; I: Herbert Fritsch
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 Dec-29 JanD: Stefan Soltesz; I: Andreas Homoki
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 DecD: Kai Tietje
Ball im Savoy (Abraham) 10 Jan-28 MarD: Adam Benzwi; I: Barrie Kosky
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 Jan-10 AprD: Adam Benzwi; I: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Orpheus (Monteverdi) 14 Feb-29 MarD: André de Ridder; I: Barrie Kosky
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Mar-8 JulD: Henrik Nánási; I: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-8 JulD: Henrik Nánási; I: Calixto Bieito
Die Schneekönigin (Valtinoni) 5-27 MarD: Carlos Spierer; I: Anisha Bondy
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 MarD: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 Apr-7 JulD: Vladimir Jurowski; I: Barrie Kosky
Der Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 23 Apr-4 JunD: André de Ridder; I: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 1 Maj-13 JunD: Uwe Sandner; I: Alvis Hermanis
Carmen (Bizet) 6 Maj-30 JunD: Mirga Gražinytė-Tyla; I: Sebastian Baumgarten
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 MajD: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 Maj-9 JulD: Konrad Junghänel; I: Lydia Steier
Rigoletto (Verdi) 12 Jun-1 JulD: Henrik Nánási; I: Barrie Kosky
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
I masnadieri (concert) (Verdi) 26 FebD: Felix Krieger
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Sep-10 OktD: Massimo Zanetti; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 Sep-6 OktD: Günther Albers; I: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 Okt-1 NovD: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; I: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 OktD: Daniel Barenboim; I: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 Okt-3 NovD: Daniel Barenboim; I: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 Okt-17 NovD: Vinzenz Weissenburger; I: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 Nov-4 MarD: Domingo Hindoyan; I: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Nov-8 MarD: Wolfram-Maria Märtig; I: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 Nov-5 DecD: Christopher Moulds; I: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 Nov-22 DecD: Daniel Barenboim; I: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 Nov-22 DecI: Annika Haller
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 DecD: Daniel Harding; I: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 Dec-19 JanD: Josep Caballe Domenech; I: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Dec-12 JanD: Günther Albers; I: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Jan-7 FebD: Michele Rovetta; I: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Jan-16 FebD: Simon Rattle; I: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 Jan-29 JunD: Max Renne; I: Reyna Bruns
Salome (Strauss) 2-13 FebD: Zubin Mehta; I: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 FebD: Zubin Mehta; I: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-8 MarD: Ursula Stigloher; I: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 Feb-1 JunD: Stefano Ranzani; I: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 MarD: Markus Poschner; I: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-6 AprD: Christopher Moulds; I: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 Mar-11 AprD: Diego Martín Etxebarría; I: Thomas Goerge
Die Verwandlung (Dittrich) 30 Mar-11 AprD: Diego Martín Etxebarría; I: Thomas Goerge
Tannhäuser (Wagner) 12-27 AprD: Daniel Barenboim; I: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 AprD: Daniel Barenboim; I: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 AprD: Franck Ollu; I: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 MajD: René Jacobs; I: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 MajD: Christopher Moulds; I: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 MajD: Christopher Moulds; I: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 MajD: Massimo Zanetti; I: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 JunD: Wayne Marshall; I: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 JunD: Marc Minkowski; I: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 JunD: Michele Rovetta; I: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 JunD: François-Xavier Roth; I: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 JunD: Michael Boder / Benjamin Bayl; I: Claus Guth
La traviata (Verdi) 14 Sep-12 JunD: Domingo Hindoyan / Daniele Rustioni; I: Peter Mussbach
Candide (Bernstein) 18 Sep-26 DecD: Wayne Marshall / David Robert Coleman; I: Vincent Boussard
Des Simplicius Simplicissimus Jugend (Hartmann) 27 Sep-11 OktD: Adrian Heger; I: Friederike Heller
Tosca (Puccini) 3-25 OktD: Daniel Barenboim; I: Alvis Hermanis
Rein Gold (Stemann) 5 Okt-24 JunD: Markus Poschner; I: Nicolas Stemann
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Okt-28 DecD: Daniel Barenboim; I: Harry Kupfer
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Okt-16 MajD: Stefan Soltesz / Sebastian Weigle; I: August Everding
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Okt-2 JanD: Domingo Hindoyan; I: Ruth Berghaus
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 7-23 NovI: Isabel Ostermann
La Voix humaine (Poulenc) 7-23 NovI: Isabel Ostermann
The Turn of the Screw (Britten) 15 Nov-5 DecD: Ivor Bolton; I: Claus Guth
Faust (Gounod) 23 Nov-6 DecD: Leo Hussain; I: Karsten Wiegand
Aus einem Totenhaus (Janáček) 7-21 DecD: Simon Rattle; I: Patrice Chéreau
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 16 Jan-16 AprD: Wayne Marshall; I: Vincent Boussard
Der Freischütz (Weber) 18 Jan-8 FebD: Sebastian Weigle; I: Michael Thalheimer
Macbeth (Verdi) 7-28 FebD: Daniel Barenboim; I: Peter Mussbach
Through Roses (Neikrug) 13-28 FebD: Felix Krieger; I: Neco Çelik
Lulu (Berg) 21 Feb-13 MarD: Daniel Barenboim; I: Andrea Breth
Wozzeck (Berg) 27 Feb-14 MarD: Daniel Barenboim; I: Andrea Breth
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 6-22 MarD: Ralf Böhme; I: Maximilian von Mayenburg
Parsifal (Wagner) 28 Mar-18 AprD: Daniel Barenboim; I: Dmitri Tcherniakov
Tannhäuser (Wagner) 2-5 AprD: Daniel Barenboim; I: Sasha Waltz
Tarquin (Krenek) 19-28 AprD: Max Renne; I: Mascha Pörzgen
Emma und Eginhard (Telemann) 26 Apr-10 MajD: René Jacobs; I: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Apr-17 MajD: Christopher Moulds; I: Michael Thalheimer
The Rake's Progress (Stravinsky) 15-29 MajD: Domingo Hindoyan; I: Krzysztof Warlikowski
La straniera (concert) (Bellini) 6-10 JunD: Peter Valentovic
Ariadne auf Naxos (Strauss) 14-27 JunD: Ingo Metzmacher; I: Hans Neuenfels
Neither (Feldman) 19-28 JunD: David Robert Coleman; I: Katie Mitchell, Joseph W Alford
L'orfeo (Monteverdi) 1-6 JulI: Sacha Waltz
Matsukaze (Hosokawa) 10-12 JulD: David Robert Coleman; I: Sasha Waltz
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 Sep-29 JunD: William Ward Murta; I: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 Okt-29 JanD: Alexander Kalajdzic; I: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22 Okt-12 MajD: William Ward Murta; I: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 Dec-27 AprD: Alexander Kalajdzic; I: Julia Hölscher
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 24-26 JanD: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 Feb-27 JunD: Alexander Kalajdzic; I: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15 Mar-29 JunD: Merijn van Driesten; I: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 Maj-20 JunD: Elisa Gogou; I: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 Maj-2 JulD: Elisa Gogou; I: Andrea Schwalbach
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 SepD: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7+ Sep
Madama Butterfly (Puccini) 27+ Sep
La cenerentola (Rossini) 8+ Nov
Culinaria (Various) 21+ Nov
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17+ Jan
Hamlet (Thomas,A) 28+ Feb
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20+ Mar
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29+ AprI: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3+ Maj
Tannhäuser (Wagner) 31+ Maj
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 Sep-6 OktD: Ekaterina Klewitz; I: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 Sep-5 DecD: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; I: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 NovD: Thomas Wise; I: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 Nov-27 MarD: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; I: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 Dec-29 MarD: Johannes Pell; I: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 DecD: Johannes Pell; I: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 Feb-29 JunD: Will Humburg / Stefan Blunier; I: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 Mar-6 AprD: Ekaterina Klewitz; I: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 Mar-30 MajD: Will Humburg; I: Jürgen Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Apr-8 JunD: Hendrik Vestmann; I: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 Maj-27 JunD: Stefan Blunier / Thomas Wise; I: Francisco Negrín
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 MajD: Ekaterina Klewitz; I: Jens Kerbel
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 FebD: Ferdinand von Seebach; I: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 AprD: Marc Niemann; I: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
La traviata (Verdi) 10-25 AugD: Alexander Joël; I: Walter Sutcliffe
Parsifal (Wagner) 5 Okt-25 MajD: Alexander Joel; I: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12 Okt-21 NovD: Georg Menskes; I: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20 Okt-16 NovD: Alexander Joel; I: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30 Nov-21 MarD: Sebastian Beckedorf; I: Thaddeus Strassberger
Aida (Verdi) 8 Dec-18 JanD: Alexander Joel; I: Konstanze Lauterbach
Così fan tutte (Mozart) 13 Dec-12 MarD: Alexander Joel / Sebastian Beckedorf; I: Lotte de Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Dec-25 JunD: Ann-Katrin Stöcker; I: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15 Feb-28 MajD: Sebastian Beckedorf; I: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Mar-5 JunD: Christopher Hein; I: Alfonso Romero Mora
Vivier (Nikodijević) 15 Maj-4 JunD: Sebastian Beckedorf; I: Lotte de Beer
Farnace (Vivaldi) 16-31 MajD: Rudolf Schneider; I: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 6-23 JulD: Georg Menskes; I: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Sep-14 MarD: Markus Poschner / Clemens Heil; I: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 DecD: Daniel Mayr; I: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Okt-25 DecD: Olof Boman; I: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 Okt-9 AprD: Daniel Mayr; I: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 Nov-21 JunD: Clemens Heil; I: Benedikt von Peter
Woyzeck (Waits) 16 Dec-4 FebD: Tobias Vethake; I: Klaus Schumacher
La bohème (Puccini) 26 Jan-8 JulD: Markus Poschner; I: Benedikt von Peter
Tosca (Puccini) 8 Mar-8 JunD: Clemens Heil; I: Vera Nemirova
Juliette (Martinů) 29 Mar-24 MajD: Clemens Heil; I: John Fulljames
Così fan tutte (Mozart) 6 Jun-12 JulD: Daniel Mayr; I: Laurent Chétouane
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 21+ SepD: Markus Poschner; I: Benedikt von Peter
María de Buenos Aires (Piazzolla) 29+ NovD: Rolando Garza Rodriguez; I: Andreas Kriegenburg
Le nozze di Figaro (Mozart) 31+ JanD: Clemens Heil; I: Felix Rothenhäusler
Im weißen Rößl (Benatzky) 26+ FebD: Daniel Mayr; I: Sebastian Kreyer
Carmen (Bizet) 21+ MarD: Markus Poschner; I: Anna-Sophie Mahler
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 Sep-27 OktD: Hartmut Brüsch; I: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Nov-9 FebD: Stefan Veselka; I: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 Dec-5 MarD: Stephan Tetzlaff; I: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 Feb-15 JunD: Hartmut Brüsch; I: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29 Mar-19 MajD: Stephan Tetzlaff; I: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10 Maj-29 JunD: Stefan Veselka; I: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21 Jun-13 JulD: Stephan Tetzlaff; I: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Le grand macabre (Ligeti) 28 Sep-18 JanD: Frank Beermann; I: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 Okt-12 DecD: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; I: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 OktD: Tom Bitterlich; I: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 Okt-7 MarD: Heinz Meißner; I: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 Nov-4 JulD: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; I: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-30 MarD: Frank Beermann; I: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-24 MajD: Felix Bender; I: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 DecD: Felix Bender / Arnaud Arbet; I: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 Dec-21 AprD: Frank Beermann; I: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 JanD: Tom Bitterlich; I: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 Feb-4 MajD: Frank Beermann; I: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 Mar-3 JunD: Felix Bender; I: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Apr-24 MajD: Felix Bender; I: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 AprD: Frank Beermann; I: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 AprD: Frank Beermann; I: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 Maj-13 JunD: Tom Bitterlich; I: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 Jun-12 JulD: Arnaud Arbet; I: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 21 Sep-11 FebD: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; I: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 Sep-14 NovD: Roland Fister; I: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 Okt-29 JanD: Roland Kluttig; I: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 NovD: Roland Kluttig; I: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Dec-6 AprD: Roland Fister; I: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-26 JanD: Roland Kluttig; I: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 Feb-16 JulD: Roland Kluttig; I: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 MarD: Roland Kluttig; I: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 Mar-26 JunD: Lorenzo Da Rio; I: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 Apr-1 JulD: Roland Kluttig; I: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 Maj-15 JulD: Roland Fister; I: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Jun-17 JulD: Anna-Sophie Brüning; I: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 Jun-17 JulD: Anna-Sophie Brüning; I: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
King Arthur (Purcell) 27+ Sep
My Fair Lady (Loewe) 18+ Okt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6+ Dec
Salome (Strauss) 7+ Feb
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21+ Mar
Der Vogelhändler (Zeller,C) 2+ Maj
La bohème (Puccini) 13+ Jun
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Sep-22 DecD: Evan Christ; I: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 Sep-20 DecD: Evan Christ; I: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 Okt-19 JanD: Marc Niemann; I: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Okt-12 DecD: Evan Christ; I: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 OktD: Bo-Kyoung Kim; I: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 Nov-16 FebD: Marc Niemann; I: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DecD: Marc Niemann; I: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 Dec-15 FebD: Marc Niemann; I: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 Jan-3 MajD: Evan Christ; I: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 Feb-16 MarD: Evan Christ; I: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21-27 MarD: Frank Bernard; I: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 Mar-22 JunD: Evan Christ; I: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 Apr-20 MajD: Marc Niemann; I: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
La sonnambula (Bellini) 21 Sep-30 NovD: Elias Grandy; I: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Sep-23 JanD: Elias Grandy; I: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 Okt-18 JanD: Martin Lukas Meister; I: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 Okt-18 JanD: Martin Lukas Meister; I: John Dew
La traviata (Verdi) 7 Dec-16 MajD: Elias Grandy / Anna Skryleva; I: John Dew
La bohème (Puccini) 14 Dec-11 JanD: Elias Grandy; I: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Jan-8 MajD: Martin Lukas Meister / Anna Skryleva; I: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15-19 FebD: Michael Cook; I: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15 Mar-3 JulD: Anna Skryleva; I: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 AprD: Martin Lukas Meister; I: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1 Jun-11 JulD: Martin Lukas Meister / Anna Skryleva; I: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Jun-11 JulD: Martin Lukas Meister / Anna Skryleva; I: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1 Jun-11 JulD: Martin Lukas Meister / Anna Skryleva; I: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Sep-11 MajD: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; I: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Sep-3 NovD: Wolfgang Kluge; I: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 Okt-18 AprD: Daniel Carlberg; I: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 Dec-1 JunD: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; I: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 Dec-14 MarD: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 Jan-9 MajD: Wolfgang Kluge; I: Wolfgang Dosch
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 23 Mar-15 JunD: Antony Hermus; I: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 Maj-28 JunD: Antony Hermus; I: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 JulD: Daniel Carlberg; I: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ Sep
Das Rheingold (Wagner) 30+ Jan
Das Rheingold (Wagner) 13 Maj
Die Walküre (Wagner) 14 Maj
Siegfried (Wagner) 15 Maj
Götterdämmerung (Wagner) 17 Maj
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Il trovatore (Verdi) 28 Aug-28 SepD: Matthias Wegele; I: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 Sep-16 NovD: Lutz Rademacher; I: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 Sep-19 MajD: Matthias Wegele; I: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Okt-1 NovD: Lutz Rademacher; I: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 Okt-28 MarD: Lutz Rademacher; I: Ernö Weil
Il tabarro (Puccini) 18 Okt-28 MarD: Lutz Rademacher; I: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 Okt-28 MarD: Lutz Rademacher; I: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Nov-25 DecD: Lutz Rademacher; I: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Dec-30 MajD: Matthias Wegele; I: Holger Pototzki
Jenůfa (Janáček) 21 Feb-18 JunD: Lutz Rademacher; I: Dirk Schmeding
Written on Skin (Benjamin) 11 Apr-24 MajD: Lutz Rademacher; I: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 JunD: Matthias Wegele; I: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Sep-26 DecD: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; I: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 Sep-8 DecD: Gabriel Feltz; I: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 Okt-24 JanD: Philipp Armbruster; I: Johannes Schmid
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 Okt-22 DecD: Michael Hönes; I: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 Dec-11 MajD: Gabriel Feltz; I: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Jan-4 MajD: Motonori Kobayashi; I: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 Feb-5 JulD: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; I: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 Feb-6 AprD: Michael Hönes; I: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 Mar-3 JulD: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; I: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 Apr-21 JunD: Motonori Kobayashi; I: Jens Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 Maj-4 JulD: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; I: Jens Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 JulD: Michael Hönes; I: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Giuditta (Lehár) 14 Sep-28 MajD: Christian Garbosnik; I: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 Sep-29 NovD: Ernst Theis / Christoph Lichdi; I: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 Sep-22 JunD: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; I: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 Sep-20 JunD: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; I: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 Sep-8 NovD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; I: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Okt-20 AprD: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; I: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 DecD: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; I: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 Mar-1 JunD: Peter Christian Feigel; I: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Mar-13 JunD: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; I: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 Apr-8 JunD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Maj-6 JunD: Andreas Schüller; I: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 Jun-12 JulD: Peter Christian Feigel; I: Winfried Schneider
Gasparone (Millöcker) 9 Sep-29 MajD: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; I: Matthias Oldag
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 24 Sep-19 JunD: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; I: Jasmin Solfaghari
Der Zarewitsch (Lehár) 10 Okt-22 MajD: Andreas Schüller; I: Robert Lehmeier
Evita (Lloyd Webber) 17 Okt-5 JulD: Peter Christian Feigel; I: Winfried Schneider
Die verkaufte Braut (Smetana) 23 Okt-21 JunD: Andreas Schüller; I: Arne Böge
Giuditta (Lehár) 30 Okt-24 MajD: Christian Garbosnik; I: Robert Lehmeier
My Fair Lady (Loewe) 13 Nov-15 MarD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Mar-31 MajD: Andreas Schüller; I: Axel Koehler
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 Apr-12 JunD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; I: Peter Kube
Cagliostro in Wien (Strauss,J) 2 Maj-7 Jun
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Aug-13 OktD: Josep Caballe Domenech; I: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Aug-2 JulD: Constantin Trinks; I: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 Aug-20 OktD: Giacomo Sagripanti; I: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Sep-21 AprD: Henrik Nánási; I: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 Sep-3 DecD: Felice Venanzoni; I: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 Sep-4 OktD: Paolo Arrivabeni; I: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 SepD: Tomáš Netopil; I: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 Sep-25 AprD: Josep Caballe Domenech; I: Axel Koehler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 OktD: Christian Thielemann; I: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 Okt-17 NovD: Constantin Trinks; I: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 Nov-1 JulD: Julian Kovatchev; I: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 Nov-1 DecD: Pier Giorgio Morandi; I: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Nov-14 DecD: Asher Fisch; I: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 DecD: Constantin Trinks; I: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 Dec-2 JanD: Pier Giorgio Morandi; I: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Dec-16 JanD: Alexander Joel; I: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 JanD: Pier Giorgio Morandi; I: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Jan-4 JulD: Josep Caballe Domenech / Matteo Beltrami; I: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 Jan-29 JunD: Christian Thielemann; I: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Jan-2 FebD: Constantin Trinks; I: Axel Koehler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-2 AprD: Mikhail Agrest; I: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 Feb-2 MarD: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 Feb-14 MarD: Julia Jones; I: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Mar-18 AprD: Omer Meir Wellber; I: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 MarD: Cornelius Meister; I: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 Mar-12 JunD: Omer Meir Wellber; I: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 Apr-1 JunD: Felice Venanzoni; I: Axel Koehler
Alcina (Handel) 28 Apr-7 JunD: Rainer Mühlbach; I: Jan Philipp Gloger
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Maj-6 JunD: Andreas Schüller; I: Arne Böge
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 MajD: Tomáš Hanus; I: Heike Maria Jenor
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 Maj-3 JunD: Johannes Wulff-Woesten; I: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 Maj-15 JunD: Christian Thielemann / Paolo Arrivabeni; I: Jan Philipp Gloger
Turandot (Puccini) 16 Jun-6 JulD: Pier Giorgio Morandi; I: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 Jun-5 JulD: Erik Nielsen; I: Manfred Weiß
La bohème (Puccini) 29 Aug-12 MarD: Rani Calderon / Pier Giorgio Morandi; I: Christine Mielitz
Carmen (Bizet) 30 Aug-13 NovD: Josep Caballe Domenech; I: Axel Koehler
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Aug-14 JulD: Josep Caballe Domenech / Matteo Beltrami; I: Grischa Asagaroff
Così fan tutte (Mozart) 4 Sep-25 Okt
L'elisir d'amore (Donizetti) 7-25 Sep
Daphne (Strauss) 14 Sep-15 Nov
Tannhäuser (Wagner) 21 Sep-31 Okt
Die Nachtausgabe (Ronnefeld) 4-29 Okt
Fidelio (Beethoven) 16-23 Okt
Das schlaue Füchslein (Janáček) 18 Okt-9 Dec
King Arthur (Purcell) 5 Nov-10 Dec
Arabella (Strauss) 7-10 Nov
Capriccio (Strauss) 16-19 Nov
Elektra (Strauss) 28 Nov-15 Dec
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Dec-13 Jul
Der Rosenkavalier (Strauss) 7-21 Dec
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Dec-2 Jan
Königskinder (Humperdinck) 19 Dec-25 Jan
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-13 Jun
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 Jan-11 Feb
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 22 Feb-2 Mar
Mise en abyme (Ronchetti) 22 Feb-7 JunD: Felice Venanzoni; I: Axel Koehler
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 Mar-21 Jun
Orlando (Handel) 17-27 Mar
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Mar-9 Apr
Simon Boccanegra (Verdi) 10-25 Apr
Tosca (Puccini) 11 Apr-16 Maj
Der Freischütz (Weber) 1-31 Maj
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 Jun-4 Jul
Don Carlos (Verdi) 24 Jun-1 Jul
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Don Giovanni (Mozart) 20 Sep-21 JunD: Lukas Beikircher; I: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 Sep-6 OktD: Karoline Philippi; I: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 Okt-8 DecD: Lukas Beikircher; I: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 Okt-1 NovD: Wen-Pin Chien; I: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 Nov-25 JunD: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; I: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 DecD: Christoph Altstaedt; I: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Dec-12 JunD: Axel Kober / Wen-Pin Chien; I: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 JanD: Wen-Pin Chien; I: András Fricsay
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 Feb-31 MajD: Lukas Beikircher; I: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 Mar-27 MajD: Enrico Dovico; I: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 Mar-9 AprD: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 AprD: Giordano Bellincampi; I: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 Apr-4 MajD: Lukas Beikircher; I: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Apr-17 MajD: Enrico Dovico; I: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Apr-17 MajD: Enrico Dovico; I: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Maj-19 JunD: Patrick Francis Chestnut; I: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 Maj-15 JunD: Axel Kober; I: Sabine Hartmannshenn
Gegen die Wand (Vollmer) 20-29 JunD: Wen-Pin Chien; I: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 JulD: Lukas Beikircher; I: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 11-15 SepD: Axel Kober; I: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 SepD: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; I: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 Sep-2 NovD: Giordano Bellincampi; I: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 Okt-20 DecD: Wen-Pin Chien; I: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 Okt-28 DecD: Enrico Dovico; I: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 NovD: Peter Hirsch; I: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Nov-19 FebD: Christoph Altstaedt; I: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 Nov-8 DecD: Wen-Pin Chien; I: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 NovD: Wen-Pin Chien; I: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 Dec-26 AprD: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; I: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 Dec-18 MajD: Christoph Stöcker; I: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 JanD: Lukas Beikircher; I: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 Jan-16 FebD: Axel Kober; I: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Feb-2 JulD: Christoph Altstaedt; I: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 Feb-4 JulD: Lukas Beikircher; I: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 MarD: Axel Kober; I: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 MarD: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 Apr-5 JulD: Christoph Altstaedt; I: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 Maj-8 JunD: Giordano Bellincampi; I: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 JunD: Lukas Beikircher; I: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 Jun-6 JulD: Lukas Beikircher; I: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 Okt-29 MarD: Carlos Domínguez-Nieto; I: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 Dec-27 FebD: Carlos Domínguez-Nieto; I: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 Feb-4 MajD: Leo McFall; I: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 Maj-13 JunD: Philippe Bach; I: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Don Carlos (Verdi) 21 SepD: Manlio Benzi; I: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Sep-1 FebD: Johannes Pell; I: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 Okt-8 FebD: Samuel Bächli; I: Bettina Lell
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 OktD: Johannes Pell; I: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 Okt-1 NovD: Samuel Bächli; I: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 Nov-9 MarD: Francesco Bottigliero; I: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 Nov-17 MarD: Francesco Bottigliero; I: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 NovD: Samuel Bächli; I: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Nov-28 DecD: Francesco Bottigliero; I: Lutz Schwarz
Carmen (Bizet) 30 Nov-19 JanD: Joel Revzen / Johannes Pell; I: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 Dec-7 FebD: Samuel Bächli; I: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Feb-20 JunD: Peter Feranec; I: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 Mar-21 JunD: Samuel Bächli; I: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Apr-18 MajD: Samuel Bächli / Francesco Bottigliero; I: Hank Irwin Kittel
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 Maj-12 JunD: Ralph Neubert; I: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 Maj-22 JunD: Tyrone Paterson; I: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Macbeth (Verdi) 19 Okt-4 DecD: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; I: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 NovD: Peter Schneider.cond; I: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 Nov-5 AprD: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; I: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 DecD: Yannis Pouspourikas; I: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 DecD: Yannis Pouspourikas; I: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 Dec-17 JanD: Stefan Klingele; I: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 JanD: Giacomo Sagripanti; I: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Jan-8 FebD: Matteo Beltrami; I: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 Jan-21 FebD: Tomáš Netopil; I: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Jan-20 MarD: Srboljub Dinic; I: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 FebD: Wolfram-Maria Märtig; I: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Feb-23 MarD: Yannis Pouspourikas; I: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 Mar-13 AprD: Josep Caballe Domenech; I: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 Apr-18 JunD: Matthew Halls; I: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 Maj-19 JunD: Tomáš Netopil; I: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 Maj-5 JulD: Yannis Pouspourikas; I: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 JunD: Tomáš Netopil; I: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 Jun-6 JulD: Antony Hermus; I: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 Sep-11 NovD: Peter Geilich; I: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 Sep-7 FebD: Peter Sommerer; I: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 Okt-19 DecD: Peter Sommerer; I: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 Feb-29 MajD: Peter Sommerer; I: Markus Hertel
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Apr-10 JulD: Mark Rohde; I: Peter Grisebach
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Jun-8 JulD: Peter Sommerer; I: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 1 Sep-11 OktD: Giuliano Carella; I: Jens Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 Sep-28 JunD: Sebastian Weigle / Johannes Debus; I: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 Sep-6 OktD: Roland Böer; I: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 Okt-4 JanD: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; I: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Okt-29 DecD: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; I: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 Okt-9 NovD: Constantin Trinks; I: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 Nov-7 DecD: Christian Curnyn; I: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 Nov-15 DecD: Constantinos Carydis; I: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 Nov-15 DecD: Constantinos Carydis; I: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 Dec-5 JanD: Alexander Liebreich; I: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 Dec-26 JanD: Leo Hussain / Mark Shanahan; I: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 Jan-7 FebD: Sian Edwards; I: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 Jan-8 FebD: Maurizio Barbacini; I: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 Jan-8 FebD: Karsten Januschke; I: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 Feb-30 MajD: Bertrand de Billy / Carlo Franci; I: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Feb-14 MarD: Felice Venanzoni; I: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 FebD: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 Feb-22 MarD: Stefan Blunier; I: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 Mar-10 JunD: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; I: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 Mar-4 MajD: Henrik Nánási; I: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 Apr-18 MajD: Pier Giorgio Morandi; I: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Apr-10 MajD: Constantinos Carydis; I: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 Maj-27 JunD: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; I: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 Maj-8 JunD: Titus Engel; I: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 Maj-14 JunD: Sebastian Weigle; I: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 JunD: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 Jun-12 JulD: Paul Daniel; I: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 Jun-11 JulD: Péter Eötvös / Hartmut Keil; I: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 JulD: Johannes Debus; I: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Sep-24 NovD: Raoul Grüneis; I: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 Okt-31 DecD: Jürgen Pöckel; I: Hans Ellerfeld
Tannhäuser (Wagner) 15-27 OktD: Jan Michael Horstmann; I: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 Nov-28 JanD: Raoul Grüneis; I: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Dec-28 FebD: Raoul Grüneis; I: Ralf-Peter Schulze
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Mar-27 AprD: Raoul Grüneis; I: Sebastian Ritschel
Don Pasquale (Donizetti) 10-13 Maj
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 7-21 JunD: Raoul Grüneis; I: Manfred Straube
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 Aug
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Okt-7 FebD: Gerhard Markson; I: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 Okt-12 JanD: Johannes Knapp / Fabrice Bollon; I: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 Nov-16 FebD: Fabrice Bollon; I: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 Jan-21 MarD: David Parry; I: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 Feb-23 MarD: Fabrice Bollon; I: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 Mar-12 JulD: Bernhard Epstein; I: Michael Sturm
Der Mantel (Puccini) 26 Apr-19 JunD: Fabrice Bollon; I: Jörg Behr
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 Apr-19 JunD: Fabrice Bollon; I: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 MajD: Peter Tilling; I: Vera Nemirova
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Cabaret (Kander) 15 Sep-2 MajD: Wolfgang Wilger; I: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 Sep-25 DecD: Valtteri Rauhalammi; I: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Okt-29 NovD: Rasmus Baumann; I: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 Dec-15 FebD: Valtteri Rauhalammi; I: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 JanD: Rasmus Baumann; I: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 FebI: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 Mar-14 JunD: Rasmus Baumann; I: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (concert) (Lehár) 30 Mar-15 JunD: Bernhard Stengel
Albert Herring (Britten) 4 Maj-5 JulD: Valtteri Rauhalammi; I: Thomas Weber-Schallauer
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 JunD: Rasmus Baumann; I: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 OktD: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; I: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 Okt-15 NovD: Jens Troester; I: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 OktD: Jens Troester; I: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 Nov-29 DecD: Jens Troester; I: Götz Hellriegel
Messa da Requiem (Verdi) 13-14 NovD: Laurent Wagner
Babytalk (Zaufke) 30 Nov-17 AprD: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; I: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 Dec-30 MarD: Laurent Wagner; I: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 JanD: Laurent Wagner; I: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 19 Feb-14 MarD: Thomas Wicklein; I: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 Mar-9 MajD: Laurent Wagner; I: Kay Kuntze
Die lustige Witwe (Lehár) 25 Mar-6 JulD: Thomas Wicklein; I: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 Mar-27 JunD: Peter Aderhold; I: Kay Kuntze
Ball im Savoy (Abraham) 15 JunD: Tobias Engeli; I: Wolfgang Dosch
Nuit des hommes (Nørgård) 28 Jun-19 JulD: Thomas Wicklein; I: Kay Kuntze
La bohème (Puccini) 23 Nov-23 DecD: Laurent Wagner; I: Anthony Pilavachi
Briefe des van Gogh (Frid) 13 MarD: Takahiro Nagasaki; I: Michael Dissmeier
Jenůfa (Janáček) 27 Mar-17 AprD: Laurent Wagner; I: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 9 AprD: Thomas Wicklein; I: Matthias Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 24-26 AprD: Laurent Wagner; I: Maximilian von Mayenburg
Alice im Wunderland (Harneit) 2+ MajD: NN; I: Cornelia Poppe
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Sep-16 FebD: Florian Ziemen; I: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 Nov-30 MajD: Florian Ziemen; I: Roman Hovenbitzer
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 Jan-27 AprD: Michael Hofstetter; I: Nigel Lowery
Cabaret (Kander) 8 Feb-4 JulD: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; I: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 Mar-6 JulD: Michael Hofstetter; I: Andriy Zholdak
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 Maj-11 JulD: Jan Hoffmann; I: Catherine Miville
Requiem (Mozart) 20-22 JunD: Michael Hofstetter; I: Christof Nel
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 1 Sep-3 AprD: Manuel Pujol; I: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 Okt-18 AprD: Manuel Pujol; I: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Okt-9 JunD: Ulrich Kern; I: Rebekka Stanzel
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 Nov-21 JanD: Olga Dribas; I: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 Nov-15 JunD: Ulrich Kern; I: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Dec-13 JulD: Andrea Sanguineti; I: Sebastian Ritschel
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 Feb-8 JunD: Manuel Pujol; I: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 Maj-1 JunD: Andrea Sanguineti; I: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 JunD: Ulrich Kern; I: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 JulD: Steffan Claußner; I: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Carmen (Bizet) 13 Sep-3 NovD: Florian Ludwig; I: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 Sep-28 FebD: Steffen Müller-Gabriel; I: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 Nov-2 MarD: David Marlow; I: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 Mar-3 JulD: David Marlow; I: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 Apr-22 JunD: Florian Ludwig; I: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 Jun-2 JulD: Florian Ludwig; I: Annette Wolf
Halle, Oper Halle  / 
Martha (Flotow) 15 Sep-5 OktD: Kay Stromberg; I: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Sep-27 OktD: Ingo Martin Stadtmüller; I: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 Okt-24 NovD: Andreas Henning; I: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 Okt-5 AprD: Andreas Henning; I: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 OktD: Andreas Henning; I: Axel Koehler
Almira (Handel) 17 Nov-12 AprD: Andreas Spering; I: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 22 Nov-2 MarD: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; I: Karl Absenger
Schahrazade (Sekles) 30 Nov-29 JunD: Josep Caballé Domenech; I: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 DecD: Robbert van Steijn; I: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Jan-3 MajD: Andreas Henning; I: Axel Koehler
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 31 Jan-11 AprD: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; I: Heike Hanefeld
Das Rheingold (Wagner) 14 FebD: Andreas Henning; I: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 FebD: Andreas Henning; I: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 FebD: Andreas Henning; I: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 FebD: Andreas Henning; I: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9 Maj-20 JunD: Robbert van Steijn / Christian Schuller; I: Christian Schuller
Der Vampyr (Marschner) 3-12 JulD: Josep Caballé Domenech; I: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 Okt-28 FebD: Fabian Dobler; I: Andreas Franz
Der scharlachrote Buchstabe (Kroll) 9 Apr-8 JunD: Fabian Dobler; I: Michael Bogdanov
Hamburg, Opernloft  / 
Tolomeo (Handel) 9 Aug-17 JanD: Markus Bruker; I: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 Aug-11 AprD: Markus Bruker; I: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 Aug-25 AprD: Markus Bruker; I: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 Aug-12 Apr
Tristan und Isolde (Wagner) 30 Aug-5 AprD: Markus Bruker; I: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 Sep
Carmen (Bizet) 30 Dec-24 Apr
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Jan-29 Mar
Der Freischütz (Weber) 13 Feb-27 Mar
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 Feb-3 Apr
Così fan tutte (Mozart) 23 Apr
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Der Meister und Margarita (Höller) 14 Sep-4 OktD: Marcus Bosch; I: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 Sep-10 AprD: Alexander Joel; I: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 Sep-5 OktD: Henrik Nánási; I: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 Okt-20 NovD: Simone Young; I: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 Okt-21 NovD: Simone Young; I: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 NovD: Simone Young; I: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 NovD: Axel Kober; I: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-25 DecD: Constantin Trinks; I: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 Nov-5 DecD: Simone Young; I: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Nov-4 DecD: Nicholas Carter; I: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 DecD: Nicholas Carter; I: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 DecD: Alexander Soddy; I: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 Dec-12 JanD: Simone Young; I: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 Jan-19 AprD: Carlo Montanaro; I: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 Jan-12 FebD: Alexander Soddy; I: Jens Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 Jan-1 JunD: Ivan Repušić; I: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 FebD: Matthias Foremny; I: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 FebD: Benjamin Gordon; I: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 FebD: Jun Märkl; I: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-26 JunD: Stefan Soltesz; I: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 Feb-4 MarD: Alfred Eschwé; I: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 Mar-5 AprD: Lawrence Foster; I: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 Mar-25 JunD: Nicholas Carter; I: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 Mar-3 AprD: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 AprD: Matthias Foremny; I: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 AprD: Sebastian Weigle; I: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 AprD: Christian Arming; I: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 MajD: Alfred Eschwé; I: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 MajD: Simone Young; I: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 Maj-19 JunD: Alessandro de Marchi; I: Jetske Mijnssen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Maj-9 JunD: Joana Mallwitz; I: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 Maj-13 JunD: Stefan Soltesz; I: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 JunD: Lothar Zagrosek; I: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 JulD: Nicholas Carter; I: Anja Krietsch
La belle Hélène (Offenbach) 20 Sep-25 JunD: Gerrit Prießnitz; I: Renaud Doucet
Aida (Verdi) 25 Sep-12 OktD: Stefan Soltesz; I: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 9 Okt-15 FebD: Axel Kober; I: Jens Daniel Herzog
Jenůfa (Janáček) 16 Okt-1 NovD: Susanna Mälkki; I: Olivier Tambosi
Almira (Handel) 21-31 OktD: Alessandro de Marchi; I: Jetske Mijnssen
La traviata (Verdi) 30 Okt-23 MajD: Alexander Joel; I: Johannes Erath
Fidelio (Beethoven) 15-21 NovD: Marcus Bosch; I: Hans Neuenfels
Luisa Miller (Verdi) 16 Nov-9 DecD: Simone Young; I: Andreas Homoki
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-20 DecD: Eugene Tzigane; I: Achim Freyer
La bohème (Puccini) 28 Nov-7 MarD: Ivan Repusic; I: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-19 DecD: Titus Engel; I: Peter Beauvais
Tannhäuser (Wagner) 21 Dec-17 JanD: Bertrand de Billy; I: Harry Kupfer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 Dec-1 JanD: Alfred Eschwé; I: Gilbert Deflo
La cenerentola (Rossini) 6-18 JanD: Giacomo Sagripanti; I: Renaud Doucet
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23-30 JanD: Tomas Netopil; I: Johannes Erath
La fanciulla del West (Puccini) 1-21 FebD: Carlo Montanaro; I: Vincent Boussard
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-12 FebD: Stefan Soltesz; I: Johannes Schaaf
Elektra (Strauss) 14-24 FebD: Simone Young; I: August Everding
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22 Feb-3 MarD: Simone Young; I: Nikolaus Lehnhoff
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Feb-8 MarD: Joana Mallwitz; I: Jean-Pierre Ponnelle
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14-26 MarD: Henrik Nánási; I: Sandra Leupold
Die tote Stadt (Korngold) 22 Mar-11 AprD: Simone Young; I: Karoline Gruber
Pelléas et Mélisande (Debussy) 6-18 AprD: Simone Young
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14-25 AprD: Kristiina Poska; I: Johannes Schaaf
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Maj-2 JunD: Asher Fisch; I: Alexander Schulin
Simon Boccanegra (Verdi) 7-21 JunD: Simone Young; I: Claus Guth
Madama Butterfly (Puccini) 9-24 JunD: Kirill Karabits; I: Vincent Boussard
In the Locked Room (Watkins,H) 4-12 JulD: Daniel Carter; I: Petra Müller
Persona (Langemann) 4-12 JulD: Daniel Carter; I: Petra Müller
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
L'opera seria (Gassmann) 24 Aug-8 SepD: Mark Rohde; I: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 Sep-13 JunD: Mark Rohde; I: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 Sep-8 NovD: Benjamin Reiners; I: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 Sep-14 DecD: Anja Bihlmaier; I: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Okt-19 JulD: Karen Kamensek; I: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 Okt-5 FebD: Benjamin Reiners; I: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 Nov-5 JanD: Benjamin Reiners; I: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 Nov-25 JanD: Benjamin Reiners; I: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 DecD: Anja Bihlmaier; I: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 Jan-5 AprD: Karen Kamensek; I: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 Jan-5 AprD: Karen Kamensek; I: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 Jan-6 AprD: Siegmund Weinmeister; I: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 Jan-9 FebD: Mark Rohde; I: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Feb-10 AprD: Anja Bihlmaier; I: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 Mar-8 AprD: Benjamin Reiners; I: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 Mar-19 JunD: Anja Bihlmaier; I: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Mar-3 JulD: Karen Kamensek; I: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 Apr-18 MajD: Siegmund Weinmeister; I: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 Maj-2 JulD: Kaling Khouw; I: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 Maj-25 JulD: Benjamin Reiners; I: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Maj-13 JulD: Anja Bihlmaier; I: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 Jun-22 JulD: Howard Arman; I: Alexander Charim
Madama Butterfly (Puccini) 6-23 JulD: Mark Rohde; I: Peter Brenner
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Tosca (Puccini) 14 Sep-16 FebD: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; I: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Sep-13 OktD: Róbert Farkas; I: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Okt-25 JanD: Gad Kadosh; I: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 15 Dec-13 FebD: Wolfgang Katschner; I: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 Jan-13 JulD: Dietger Holm / Gad Kadosh; I: Yona Kim
Rumor (Jost) 21 Mar-18 MajD: Yordan Kamdzhalov; I: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 Maj-2 JulD: Yordan Kamdzhalov; I: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 Jun-6 JulD: Dietger Holm / Róbert Farkas; I: Nanine Linning
My Fair Lady (Loewe) 5 Jul-1 AugD: Dietger Holm; I: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 Okt-10 NovD: Timo Handschuh; I: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 Nov-6 FebD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; I: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 Apr-12 JulD: Roger Epple; I: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 OktD: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Falstaff (Verdi) 21 Sep-14 MarD: Werner Seitzer; I: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 Okt-31 DecD: Achim Falkenhausen; I: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 Okt-29 JanD: Werner Seitzer; I: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 Okt-23 NovD: Achim Falkenhausen; I: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 Nov-19 AprD: Leif Klinkhardt; I: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 JanD: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 Feb-20 JulD: Leif Klinkhardt; I: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 Mar-11 JulD: Daniel Stratievsky; I: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 Maj-13 JulD: Werner Seitzer; I: Guillermo Amaya
Hof, Theater Hof  / 
Aida (Verdi) 20 Sep-25 DecD: Arn Goerke; I: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 Okt-16 MarD: Ivo Hentschel; I: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 Dec-25 MajD: Roland Vieweg; I: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 Mar-16 JulD: Ivo Hentschel; I: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 Apr-21 JunD: Roland Vieweg; I: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Jun-19 JulD: Arn Goerke; I: François De Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Regina (Lortzing) 21 Sep-27 DecD: Uwe Sandner; I: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 Sep-19 AprD: Markus Bieringer; I: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Okt-25 MajD: Rodrigo Tomillo; I: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 Nov-25 JanD: Markus Bieringer; I: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 Nov-25 JanD: Markus Bieringer; I: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 Dec-13 JunD: Rodrigo Tomillo; I: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 Feb-3 MajD: Markus Bieringer; I: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 Apr-4 JulD: Uwe Sandner; I: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 Maj-10 JulD: Uwe Sandner; I: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 Jun-13 JulD: Markus Bieringer; I: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Peter Grimes (Britten) 15 Sep-30 NovD: Justin Brown; I: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 Sep-17 JanD: Johannes Willig; I: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 Okt-27 NovD: Justus Thorau; I: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 Okt-27 JunD: Johannes Willig / Christoph Gedschold; I: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Okt-10 JanD: Christoph Gedschold; I: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 Nov-9 MarD: Johannes Willig; I: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 DecD: Ulrich Wagner; I: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 JulD: Justin Brown; I: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Jan-28 JunD: Christoph Gedschold; I: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 Jan-25 MajD: Johannes Willig; I: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 Feb-20 AprD: Justin Brown; I: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 FebD: Michael Hofstetter; I: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 Feb-23 AprD: Christoph Gedschold; I: Annette Weber
Rinaldo (Handel) 1 MarD: Wolfgang Katschner
Die Passagierin (Weinberg) 21 Mar-16 MajD: Christoph Gedschold; I: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 Apr-12 JulD: Justin Brown; I: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 Jun-22 JulD: Christoph Gedschold; I: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 Jun-22 JulD: Christoph Gedschold; I: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 JulD: Justin Brown; I: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Tosca (Puccini) 21 Sep-19 AprD: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; I: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 Sep-31 JanD: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; I: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 OktD: Alexander Hannemann; I: Paul Esterházy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 Okt-17 NovD: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-11 JulD: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; I: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 Dec-27 MarD: Jörg Halubek; I: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Dec-4 JanD: Patrik Ringborg; I: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Feb-13 JulD: Marco Zeiser Celesti; I: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Feb-4 MajD: Alexander Hannemann / Xin Tan; I: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-5 JunD: Alexander Hannemann; I: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 Mar-5 JunD: Alexander Hannemann; I: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 Maj-28 JunD: Patrik Ringborg; I: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 JulD: Yoel Gamzou; I: Sonja Trebes
Der Diktator (Krenek) 11-24 JulD: Alexander Hannemann; I: Lisa Marie Küssner
Genevieve de Brabant (Satie) 11 JulD: Alexander Hannemann; I: Lisa Marie Küssner
Der Rosenkavalier (Strauss) 11 OktD: Patrik Ringborg; I: Lorenzo Fioroni
Rigoletto (Verdi) 24 OktD: Yoel Gamzou; I: Sonja Trebes
The Sound of Music (Rodgers) 1 NovD: Alexander Hannemann; I: Philipp Kochheim
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 NovD: Alexander Hannemann; I: Elmar Gehlen
Iphigenie en Tauride (Gluck) 20 DecD: Jörg Halubek; I: Hoffmann, Reinhild
Die Zauberflöte (Mozart) 9 JanD: Patrik Ringborg; I: Thoma Katharina
La clemenza di Tito (Mozart) 30 JanD: Alexander Hannemann; I: Schütz Johannes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 FebD: Yoel Gamzou; I: Adriana Altaras
Turandot (Puccini) 28 MarD: Patrik Ringborg; I: Markus Dietz
Un re in ascolto (Berio) 23 MajD: Alexander Hannemann; I: Esterhazy Paul
Der Mond (Orff) 3 JulD: Alexander Hannemann; I: Espen Fegran
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4 JulD: Patrik Ringborg; I: Lisa Marie Küssner
Kiel, Theater Kiel  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Sep-29 DecD: Michael Nündel; I: Jörg Diekneite
La traviata (Verdi) 14 Sep-27 DecD: Leo Siberski; I: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 Sep-3 MajD: Leo Siberski; I: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Nov-15 MajD: Michael Nündel / Moritz Caffier; I: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 Dec-18 MajD: Leo Siberski; I: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Dec-26 JanD: Michael Nündel; I: Daniel Karasek
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Jan-13 JunD: Georg Fritzsch; I: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 Mar-29 JunD: Leo Siberski; I: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Maj-28 JunD: Georg Fritzsch; I: Roman Hovenbitzer
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 29 Maj-17 JunD: Leo Siberski
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 FebD: Enrico Delamboye; I: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-27 JunD: Enrico Delamboye; I: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-29 DecD: Enrico Delamboye; I: Cordula Däuper(original), Inga Schulte(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 Jan-26 MajD: Joseph Bousso; I: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 Mar-10 MajD: Karsten Huschke; I: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 Mar-29 JunD: Enrico Delamboye / Joseph Bousso; I: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Maj-6 JulD: Leslie Suganandarajah; I: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 Sep-26 NovD: Rainer Mühlbach; I: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 SepD: Markus Stenz; I: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 Sep-12 OktD: Markus Stenz; I: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Okt-3 NovD: Marc Piollet; I: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 Okt-31 NovD: Konrad Junghänel; I: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 Nov-1 DecD: Gerrit Prießnitz; I: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 DecD: Walter Kobéra; I: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DecD: Markus Stenz; I: Jürgen Rose
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 29 Dec-4 JanD: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 JanD: Rainer Mühlbach; I: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 JanD: Will Humburg; I: Olivier Py
L'Artaserse (concert) (Vinci) 9 MarD: Diego Fasolis
Schneewittchen (Lange) 13-27 MarD: Rainer Mühlbach; I: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 MarD: Claude Schnitzler; I: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 Mar-13 AprD: Alejo Perez; I: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 Apr
Der Freischütz (Weber) 12-27 AprD: Markus Stenz; I: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 Apr-11 JunD: Rainer Mühlbach; I: Pia Maria Gehle
Tamerlano (concert) (Handel) 4 MajD: Maxim Emelyanichev
Otello (Verdi) 18 Maj-1 JunD: Will Humburg; I: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Jun-6 JulD: Andreas Schüller; I: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 JunD: Rainer Mühlbach; I: Anna Horn
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 SepD: Claude Schnitzler; I: Patrick Kinmonth
Così fan tutte (Mozart) 28 Sep-12 OktD: Julia Jones; I: Tatjana Gürbaca
Leucippo (Hasse) 2-11 OktD: Gianluca Capuano; I: Tatjana Gürbaca
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 OktD: Dmitrij Kitajenko
Solaris (Glanert) 2-16 NovD: Lothar Zagrosek; I: Patrick Kinmonth
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 Nov-21 DecD: Rainer Mühlbach; I: Eike Ecker
Die Zauberflöte (Mozart) 6-26 DecD: Will Humburg; I: Mariame Clément
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 DecD: Markus Poschner
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 Dec-4 JanD: Marc Piollet
Die Nachtigall (Stravinsky) 10 Jan-8 MarD: Rainer Mühlbach; I: Beka Savic
Der Freischütz (Weber) 27 Feb-8 MarD: Andreas Schüller; I: Viestur Kairish
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 21-31 MarD: Marco Medved; I: Elena Tzavara
The Turn of the Screw (Britten) 22 Mar-5 AprD: Gerrit Prießnitz; I: Benjamin Schad
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 Mar-6 AprD: Gabriel Feltz; I: Markus Bothe
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Mar-6 AprD: Gabriel Feltz; I: Markus Bothe
Arabella (Strauss) 25 Apr-10 MajD: Stefan Soltesz; I: Renaud Doucet
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 MajD: Christoph Spering; I: Uwe Eric Laufenberg
Das Lied der Frauen vom Fluss (Various) 16 Maj-7 JunI: Carlus Padrissa
Carmen (Bizet) 23 Maj-3 JunD: Claude Schnitzler; I: Christof Loy
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 Maj-16 JunD: Rainer Mühlbach; I: Béatrice Lachaussée
Otello (Verdi) 14-27 JunD: Will Humburg; I: Johannes Schaaf(original), Eike Ecker(revival)
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Okt-29 DecD: Alexander Steinitz; I: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 Okt-11 MarD: Alexander Steinitz; I: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Nov-18 JanD: Andreas Fellner; I: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 Mar-3 JulD: Mihkel Kütson; I: François De Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 Maj-5 JulD: Alexander Steinitz; I: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Das Rheingold (Wagner) 22 Sep-10 NovD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 Sep-28 MajD: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; I: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Okt-20 FebD: Roland Seiffarth; I: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Okt-15 MarD: Jeremy Carnall; I: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 Okt-21 MarD: Matthias Foremny; I: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 Okt-22 MarD: Anthony Bramall; I: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 Okt-3 MajD: Anthony Bramall; I: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 Okt-28 FebD: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 Okt-16 MajD: Margherita Colombo; I: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 Okt-31 DecD: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; I: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 Nov-29 MajD: NN; I: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 Nov-2 FebD: Stefan Diederich; I: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 Nov-18 JanD: Stefan Diederich; I: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Nov-4 AprD: Roland Seiffarth; I: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 DecD: Ulf Schirmer; I: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 Dec-11 JanD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 Dec-8 MajI: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 Dec-1 JanD: Matthias Foremny; I: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 Jan-31 MajD: Ulf Schirmer; I: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 Feb-22 JunD: Stefan Diederich; I: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 Feb-11 MajD: Anthony Bramall; I: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Feb-8 JunD: Ulf Schirmer; I: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 Feb-17 JunD: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; I: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 Feb-10 MajD: Anthony Bramall; I: Giancarlo Del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 Feb-29 MajD: Stefan Diederich; I: Cusch Jung
Requiem (Mozart) 8 Mar-22 JunD: Jeremy Carnall
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Mar-13 JulD: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; I: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 Mar-18 AprD: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; I: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 Apr-18 MajD: Anthony Bramall; I: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 Apr-27 JunD: Matthias Foremny; I: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 Maj-8 JulD: Stefan Diederich; I: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 Maj-15 JunD: Stefan Diederich; I: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 JunD: Ulf Schirmer; I: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 JunD: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 SepD: Margherita Colombo; I: Gundula Nowack
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-28 DecD: NN; I: Volker Vogel
Nabucco (Verdi) 21 Sep-5 AprD: Anthony Bramall; I: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 27 Sep-22 FebD: Stefan Diederich; I: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 Okt-23 NovD: Ulf Schirmer; I: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 Okt-3 MajD: Anthony Bramall / Matthias Foremny; I: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 Okt-4 JunD: Anthony Bramall; I: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Okt-19 AprD: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; I: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Okt-5 AprD: NN; I: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 Okt-13 MarD: Stefan Diederich; I: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 Nov-10 MajD: Anthony Bramall; I: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 Nov-10 JulD: NN; I: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 Nov-1 FebD: Johannes Pell; I: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 Nov-8 MajD: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; I: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 Nov-31 JanD: Matthias Foremny; I: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 Dec-4 AprD: Jeremy Carnall; I: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 DecD: Ulf Schirmer; I: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 Dec-27 FebD: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; I: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 Jan-28 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 Jan-29 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 Jan-24 AprD: Anthony Bramall; I: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 Feb-23 MajD: Jeremy Carnall; I: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 Mar-23 JunD: Anthony Bramall; I: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 Apr-22 MajD: Ulf Schirmer; I: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 Apr-30 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Apr-8 JulD: Stefan Diederich; I: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 Maj-26 JunD: Matthias Foremny; I: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Maj-26 JunD: Matthias Foremny; I: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 Maj-3 JulD: Stefan Diederich; I: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 Maj-7 JunD: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 Jun-12 JulD: NN; I: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Serse (Handel) 21 SepD: Wolfgang Katschner; I: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Gluck) 3 NovD: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 AprD: Werner Ehrhardt; I: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 AprD: Werner Ehrhardt; I: Kay Link
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 24 MajI: Jakop Ahlbom
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 Aug-19 AprD: Ludwig Pflanz; I: Pascale-Sabine Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 Sep-21 NovD: Andreas Wolf; I: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 Sep-25 FebD: Carl Augustin; I: Sascha Mink
Tristan und Isolde (Wagner) 6 Okt-11 MajD: Roman Brogli-Sacher; I: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 Okt-9 FebD: Andreas Wolf; I: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 Nov-22 MarD: Ryusuke Numajiri; I: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 Nov-18 FebD: Carl Augustin; I: Sascha Mink
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Dec-6 FebD: Ludwig Pflanz; I: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Dec-5 JanD: Ludwig Pflanz; I: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 Jan-22 JunD: Andreas Wolf; I: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 Feb-26 JunD: Christoph Spering; I: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 Mar-27 JunD: Ludwig Pflanz; I: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 Mar-13 JunD: Ryusuke Numajiri; I: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 18 Apr-14 JunD: Ryusuke Numajiri; I: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 18 Apr-14 JunD: Ryusuke Numajiri; I: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 Maj-28 JunD: Ryusuke Numajiri; I: Cordula Däuper
Venus in Africa (Antheil) 5-19 JunD: Andreas Wolf; I: Susanne Frey
The Brothers (Antheil) 5-19 JunD: Andreas Wolf; I: Susanne Frey
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Sep-25 DecD: Thomas Dorsch; I: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 Okt-1 MarD: Nezih Seckin; I: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 Dec-22 FebD: Thomas Dorsch; I: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 Jan-25 FebD: Deborah Coombe; I: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 Mar-11 JunD: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; I: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Jun-6 JulD: Thomas Dorsch; I: Iris Ini Gerath
Rigoletto (Verdi) 20 Sep-26 DecD: Thomas Dorsch; I: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Okt-14 MarI: Iris Ini Gerath
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 Nov-20 DecI: Friedrich von Mansberg
Neues vom Tage (Hindemith) 7 Mar-5 JunD: Thomas Dorsch; I: Hajo Fouquet
Der gestiefelte Kater (Cui) 16 Apr-23 MajD: Deborah Coombe; I: Alvaro Schoeck
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Sep-12 JanD: Michael Balke; I: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 Sep-26 JanD: Kimbo Ishii / Martin Wagner; I: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 Sep-20 OktD: Pawel Poplawski / Michael Balke; I: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 OktD: Hermann Dukek; I: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 Nov-27 AprD: Kimbo Ishii; I: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 Nov-2 MarD: Michael Balke; I: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-14 DecD: Michael Balke; I: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 DecD: Michael Balke; I: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 Dec-30 MajD: David Levi / Hermann Dukek; I: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Jan-31 MajD: Michael Balke / Pawel Poplawski; I: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 Feb-10 MajD: Kimbo Ishii / Michael Balke; I: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 MarD: Stephan Schultz; I: Arila Siegert
Die Geschichte vom Soldaten (Igor Strawinsky) 22 Mar-25 AprD: Kimbo Ishii / Hermann Dukek; I: Ulrich Schulz
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 MajD: Pawel Poplawski / Martin Wagner; I: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Mefistofele (Boito) 6 Sep-20 FebD: Hermann Bäumer; I: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 Sep-29 JanD: Hermann Bäumer; I: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 Okt-3 MajD: Hermann Bäumer; I: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Nov-26 DecD: Florian Csizmadia; I: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11 Jan-29 MajD: Florian Csizmadia; I: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22 Mar-25 MajD: Hermann Bäumer; I: Tilman Knabe
Lady in the Dark (Weill) 17-22 MajD: Florian Csizmadia; I: Matthias Fontheim
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
The Turn of the Screw (Britten) 20 Sep-24 JanD: Joseph Trafton; I: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Sep-13 JanD: Alois Seidlmeier; I: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 Okt-15 FebD: Joseph Trafton; I: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 Okt-27 JunD: Alois Seidlmeier; I: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26 Okt-11 JulD: Christiaan Crans; I: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 Nov-28 JulD: Alois Seidlmeier; I: Lukas Hemleb
Carmina Burana (Orff) 22 Nov-6 JunD: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Nov-6 JanD: Alois Seidlmeier; I: Wolfgang Blum
La bohème (Puccini) 24 Nov-23 JanD: Dan Ettinger / Joseph Trafton; I: Friedrich Meyer-Oertel
Falstaff (Verdi) 14 Dec-4 JunD: Dan Ettinger; I: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 Dec-29 JunD: Joseph Trafton; I: Jens Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 Jan-20 AprD: Thomas Sanderling; I: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18 Jan-21 JunI: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-2 JulD: Joseph Trafton; I: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 Feb-30 JulD: Dan Ettinger; I: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 MarD: Dan Ettinger; I: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 28 Mar-17 JunD: Dan Ettinger; I: Renate Ackermann
Stiffelio (Verdi) 29 Mar-24 JulD: Alois Seidlmeier; I: Regula Gerber
La fanciulla del West (Puccini) 12 Apr-6 JulD: Alois Seidlmeier; I: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 18 Apr-19 JunD: Alois Seidlmeier; I: Hans Schüler
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 Maj-22 JunD: Alois Seidlmeier; I: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 Maj-29 JulI: Joachim Schlömer
La traviata (Verdi) 18 Jun-21 JulD: Joseph Trafton; I: Achim Freyer
Opera anthology (Mozart) 13 Jul
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13+ JulD: Dennis Russell Davies; I: Nicolas Brieger
Carmen (Bizet) 26-31 JulD: Dan Ettinger / Joseph Trafton; I: Gabriele Rech
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
I puritani (Bellini) 15 Sep-9 MajD: Leo McFall; I: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 Sep-6 JulD: Gregor Rot; I: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 Okt-29 JunD: Philippe Bach; I: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 OktD: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Nov-9 JanD: Philippe Bach; I: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 Nov-8 FebD: Leo McFall; I: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 Jan-7 JunD: Gregor Rot; I: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-17 JulD: Philippe Bach; I: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Apr-16 JulD: Philippe Bach; I: Rudolf Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 Jun-5 JulD: Leo McFall; I: Gerd Heinz
Gianni Schicchi (Puccini) 20 Jun-5 JulD: Leo McFall; I: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Stiffelio (Verdi) 28 Sep-7 MarD: Mihkel Kütson; I: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 Okt-28 DecD: Mihkel Kütson; I: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 Nov-30 MarD: Andreas Fellner; I: Roland Hüve
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 13 Jan-24 AprD: Mihkel Kütson; I: Helen Malkowsky
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Apr-6 JulD: Alexander Steinitz; I: Jakob Peters-Messer
München, Bayerische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Sep-24 MajD: Carlo Montanaro; I: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 SepD: Louis Langrée; I: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Sep-11 OktD: Ivor Bolton / Dan Ettinger; I: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 OktD: Lothar Koenigs; I: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 Okt-9 MajD: Stefano Ranzani; I: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 OktD: Martyn Brabbins; I: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 OktD: Martyn Brabbins; I: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 Okt-3 NovD: Mark Wigglesworth; I: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 Okt-8 NovD: Tomáš Hanus; I: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 NovD: Paolo Carignani; I: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 NovD: Ivor Bolton; I: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 Nov-7 DecD: Kirill Petrenko; I: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 DecD: Kirill Petrenko; I: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 Dec-10 MajD: Asher Fisch / Marco Armiliato; I: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 DecD: Tomáš Hanus; I: Richard Jones
La forza del destino (Verdi) 22 Dec-11 JanD: Asher Fisch; I: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 Dec-25 AprD: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; I: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-10 JanD: Kirill Petrenko; I: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 JanD: Ivor Bolton; I: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 JanD: Gabriel Feltz; I: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 JanD: Kent Nagano; I: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 Jan-5 FebD: Asher Fisch; I: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 FebD: Constantin Trinks; I: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 FebD: Kirill Petrenko; I: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 FebD: Maurizio Benini; I: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 MarD: Kirill Petrenko / NN; I: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 MarD: Riccardo Frizza; I: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 MarD: Keri-Lynn Wilson; I: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 MarD: Kirill Petrenko; I: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Mar-2 AprD: Asher Fisch; I: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 Mar-3 AprD: Carlo Montanaro; I: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 AprD: Bertrand de Billy; I: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 AprD: Asher Fisch; I: Peter Konwitschny
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 MajD: Asher Fisch; I: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Maj-7 JunD: Antonello Allemandi; I: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 Maj-6 JunD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
Capuleti e Montecchi (Bellini) 11-18 JunD: Riccardo Frizza; I: Vincent Boussard
Tosca (Puccini) 20-27 SepD: Asher Fisch; I: Luc Bondy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 SepD: Constantin Trinks; I: Martin Duncan
Die schweigsame Frau (Strauss) 25 Sep-11 OktD: Pedro Halffter; I: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 OktD: Bertrand de Billy; I: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 OktD: Oksana Lyniv; I: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 Okt-1 NovD: Tomáš Hanus; I: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 Okt-4 NovD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 8-14 NovD: Stefano Ranzani; I: Árpád Schilling
Mirandolina (Martinů) 8 Nov-2 DecD: NN; I: Christian Stückl
Nabucco (Verdi) 13-21 NovD: Paolo Carignani; I: Yannis Kokkos
Manon Lescaut (Puccini) 15 Nov-7 DecD: Alain Altinoglu; I: Hans Neuenfels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-4 JanD: Tomáš Hanus; I: Richard Jones
Il turco in Italia (Rossini) 28 Nov-5 DecD: Paolo Arrivabeni; I: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6-20 DecD: Dan Ettinger / Asher Fisch; I: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 DecD: Ivor Bolton; I: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 DecD: Omer Meir Wellber; I: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 DecD: Kirill Petrenko; I: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Dec-15 AprD: Asher Fisch; I: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 10-16 JanD: Constantinos Carydis; I: Stephan Kimmig
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 JanD: Dan Ettinger; I: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 JanD: Dan Ettinger; I: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 Jan-11 FebD: Kirill Petrenko; I: Barbara Wysocka
Il trovatore (Verdi) 30 Jan-10 FebD: Paolo Carignani; I: Olivier Py
Falstaff (Verdi) 12-19 FebD: Asher Fisch; I: Eike Gramss
Così fan tutte (Mozart) 16-22 FebD: Jérémie Rhorer; I: Dieter Dorn
Das Rheingold (Wagner) 20 Feb-22 MarD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 FebD: Stefano Ranzani; I: Wolf Busse
Die Walküre (Wagner) 28 Feb-23 MarD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 1 Mar-26 AprD: Antonello Allemandi; I: Jean-Pierre Ponnelle
Siegfried (Wagner) 8-26 MarD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 20 Mar-5 AprD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 Mar-4 AprD: Constantin Trinks; I: Richard Jones
Roberto Devereux (Donizetti) 7 AprD: Friedrich Haider; I: Christof Loy
Le comte Ory (Rossini) 17 Apr-21 Jun
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2-13 MajD: Dan Ettinger; I: Krzysztof Warlikowski
La forza del destino (Verdi) 4-10 MajD: Asher Fisch; I: Martin Kušej
Elektra (Strauss) 14-21 MajD: Asher Fisch; I: Herbert Wernicke
La traviata (Verdi) 24 Maj-4 JunD: Oksana Lyniv; I: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 Maj-10 JunD: Kirill Petrenko; I: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 JunD: Stellario Fagone; I: Axel Ranisch
Norma (Bellini) 13-29 JunD: Paolo Carignani; I: Jürgen Rose
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 OktD: Andreas Kowalewitz; I: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 Okt-7 NovD: Marco Comin; I: Karoline Gruber
Brundibár (Krása) 27-28 NovD: Andreas Kowalewitz; I: Magdalena Schnitzler
Der Flaschengeist (Hiller,W) 23 Jan-28 FebD: Michael Brandstätter; I: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Jan-5 MarD: Marco Comin; I: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 15-20 FebD: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 Mar-12 AprD: Michael Brandstätter; I: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 JunD: Marco Comin; I: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 JulD: Michael Brandstätter; I: Josef E Köpplinger
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 Sep
Peter Grimes (Britten) 21 Okt-2 NovD: Marco Comin; I: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 Nov
Wiener Blut (Strauss,J) 26 Nov-18 DecD: Michael Brandstätter; I: Nicole Claudia Weber
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 MajD: Michael Brandstätter; I: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Maj-7 Jun
Così fan tutte (Mozart) 13-27 JunD: Michael Brandstätter; I: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Der Troubadour (Verdi) 5 Okt-20 AprD: Fabrizio Ventura; I: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-13 JunD: Fabrizio Ventura; I: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 Feb-4 JunD: Stefan Veselka; I: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 Mar-24 JunD: Michael Barfuß; I: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 Mar-29 JunD: Stefan Veselka; I: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Maj-4 JulD: Fabrizio Ventura; I: Ulrich Peters
Carmen (Bizet) 6+ SepD: Fabrizio Ventura; I: Georg Köhl
Die Zauberflöte (Mozart) 12+ Okt
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ NovD: Stefan Veselka; I: Yona Kim
Joseph Süß (Glanert) 7+ FebD: Thorsten Schmid-Kapfenburg; I: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28+ FebD: Stefan Veselka; I: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28+ MarI: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16+ MajD: Fabrizio Ventura; I: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Sep-26 DecD: Romely Pfund; I: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 Okt-28 MarD: Emiliano Greizerstein; I: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 Okt-28 MarD: Emiliano Greizerstein; I: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Okt-27 MarD: Romely Pfund / Jörg Pitschmann; I: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 Okt-23 DecD: Jörg Pitschmann; I: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 Nov-11 AprI: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 Nov-30 JanD: Jörg Pitschmann; I: Reinhardt Friese
Stabat Mater (concert) (Rossini) 12 DecD: Stefan Malzew
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Dec-21 AprD: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 Jan-6 JunD: Jörg Pitschmann / Markus Baisch; I: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 Mar-26 AprD: Jörg Pitschmann; I: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 Maj-1 JunD: Jörg Pitschmann; I: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 JulD: Jörg Pitschmann / Markus Baisch; I: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Sep-1 DecD: Markus L Frank; I: Kay Link
Aida (John,E) 18 Okt-28 DecD: Michael Ellis Ingram; I: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Okt-13 DecD: Michael Ellis Ingram; I: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 Nov-8 MarD: Michael Ellis Ingram; I: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 Jan-22 MarD: Markus L Frank; I: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 16 Maj-7 JunD: Markus L Frank; I: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 27 Jun-19 Jul
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Sep-14 Jan
Die Banditen (Offenbach) 21 Nov-22 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-26 DecD: Markus L Frank; I: Bianca Sue Henne
Rigoletto (Verdi) 14 Dec-14 MarD: Markus L Frank; I: Katharina Thoma
Manon (Massenet) 30 Jan-19 Apr
Carmen (Bizet) 6 Jun-18 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Otello (Verdi) 30 Sep-31 JanD: Guido Johannes Rumstadt; I: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Okt-6 DecD: Gábor Káli; I: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 Okt-3 NovD: Hervé Niquet / Gábor Káli; I: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 Nov-3 MarD: Jürgen Grimm / Gábor Káli; I: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Nov-7 DecD: Peter Tilling; I: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 Nov-2 MarD: Marcus Bosch; I: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 Jan-3 JunD: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; I: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 Feb-7 MajD: Marcus Bosch; I: Andreas Baesler
Judas Maccabaeus (Handel) 23 Feb-8 AprD: Peter Tilling; I: Stefan Otteni
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 Feb-8 AprD: Peter Tilling; I: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 MarD: Marcus Bosch; I: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 Apr-6 JulD: Marcus Bosch; I: Georg Schmiedleitner
My Fair Lady (Loewe) 2 Maj-13 JulD: Gábor Káli; I: Thomas Enzinger
Tosca (Puccini) 17 Maj-19 JulD: Marcus Bosch; I: Jens Daniel Herzog
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 Jun-20 JulD: Guido Johannes Rumstadt; I: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Jun-17 JulD: Peter Tilling; I: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Okt-29 DecD: Roger Epple; I: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 Okt-16 FebD: Thomas Bönisch; I: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 Okt-26 DecD: Roger Epple; I: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Okt-31 MajD: Thomas Bönisch; I: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Nov-22 JulD: Paul-Johannes Kirschner; I: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7 Dec-18 JanD: NN; I: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17 Jan-12 MarD: Roger Epple; I: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25 Jan-15 FebD: Yuval Zorn; I: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31 Jan-24 JulD: Roger Epple; I: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 Feb-18 MajD: Thomas Bönisch; I: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Mar-29 MajD: Thomas Bönisch; I: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ JunD: Robin Davis; I: Lydia Steier
Falstaff (Verdi) 27+ SepD: Roger Epple; I: Tom Ryser
Hercules (Handel) 25+ OktD: Jörg Halubeck; I: Jürgen Weber
Evita (Lloyd Webber) 15+ NovD: Jürgen Grimm; I: Erik Petersen
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 10+ JanI: Ralf Budde
Der Idiot (Weinberg) 24+ JanD: Vito Cristofaro; I: Andrea Schwalbach
Pinocchios Abenteuer (Dove) 22+ MarD: Carlos Vazquez; I: Jens Kerbel
La dame blanche (Boieldieu) 16+ MajD: Vito Cristofaro; I: Nadja Loschky
Le nozze di Figaro (Mozart) 27+ JunD: Roger Epple; I: Rudolf Frey
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Evita (Lloyd Webber) 24 Aug-12 JanD: An-Hoon Song; I: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 Sep-17 OktD: Andreas Hotz; I: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 Sep-17 OktD: Andreas Hotz; I: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 Sep-17 OktD: Andreas Hotz; I: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 Sep-5 MarD: Andreas Hotz; I: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 Okt-2 NovI: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 Nov-10 JulD: An-Hoon Song; I: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 Jan-18 AprD: Andreas Hotz; I: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 Mar-22 MajD: Daniel Inbal; I: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5-19 AprD: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; I: Guillermo Amaya
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 4 Maj-6 JulD: An-Hoon Song; I: Guillermo Amaya, Elmar Supp
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 5 Maj-9 JulD: Florian Appel; I: Alexander May
Die Vögel (Braunfels) 21 Jun-11 JulD: Andreas Hotz; I: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 Okt-9 JunD: Kai Röhrig; I: Sebastian Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 Okt-14 FebD: Basil H E Coleman; I: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 Nov-24 JanD: Basil H E Coleman; I: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 Feb-18 MajD: Basil H E Coleman; I: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 Apr-30 MajD: Kai Röhrig; I: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 JunD: Basil H E Coleman; I: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Ein Maskenball (Verdi) 21 Sep-11 MarD: Markus Huber; I: Wolf Widder
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 27 Sep-4 FebD: Tobias Leppert; I: Kai Hüsgen
Così fan tutte (Mozart) 9 Nov-14 MarD: Martin Hannus; I: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 Dec-19 JunD: Martin Hannus; I: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Mar-13 JulD: Markus Huber; I: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 Maj-17 JulD: Tobias Leppert; I: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Sep-23 MarD: Tobias Engeli; I: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 Okt-5 JanD: Tobias Engeli / André Cipowicz; I: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 Nov-3 MajD: Lutz de Veer; I: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 Dec-19 JanD: Lutz de Veer; I: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 Apr-23 MajD: Tobias Engeli; I: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 AprD: Thomas Wicklein; I: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 Maj-10 JunD: Lutz de Veer; I: Thilo Reinhardt
Novecento (Kálmán) 22 MajD: Maxim Böckelmann; I: Wolfgang Dosch
Sugar (Styne) 28 Jun-6 JulD: Maxim Böckelmann; I: Tim Heilmann
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Das Liebesverbot (Wagner) 15 Sep-14 NovD: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; I: Hinrich Horstkotte
Frau Luna (Lincke) 19 Sep-5 JanD: Hans-Peter Preu; I: Susanne Knapp
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 NovD: Hans-Peter Preu / Florian Merz; I: Wolfgang Dosch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Nov-11 MajD: Jan Michael Horstmann; I: Anja Sündermann
L'orfeo (Monteverdi) 22 Nov-7 FebD: Jan Michael Horstmann; I: Jan Michael Horstmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 DecD: Matthias Mücksch; I: Helen Malkowsky
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 DecD: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; I: Annette Jahns
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Jan-1 MarD: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; I: Manuel Schöbel
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 Mar-4 MajD: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; I: Annette Jahns
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 Apr-9 MajD: Hans-Peter Preu; I: Horst Otto Kupich
Médée (Charpentier,M) 17 Maj-13 JunD: Jan Michael Horstmann; I: Jan Michael Horstmann
Der Schauspieldirektor (Mozart) 22 Maj-20 Jun
Der Freischütz (Weber) 7 Jun-29 AugD: Michele Carulli; I: Horst Otto Kupich
Regensburg, Theater Regensburg  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 Sep-17 DecD: Tetsuro Ban; I: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 Sep-26 DecD: Jörn Hinnerk Andresen; I: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 Okt-5 FebD: Alistair Lilley; I: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 Okt-24 JunD: György Mészáros / Alistair Lilley; I: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 Dec-29 MajD: Tetsuro Ban; I: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 Jan-19 JunD: Tetsuro Ban; I: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 Mar-8 JunD: Alistair Lilley; I: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12 Apr-3 JulD: Thomas Engel; I: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12 Apr-3 JulD: Thomas Engel; I: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 Maj-18 JulD: Samy Moussa; I: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Jun-20 JulD: Tetsuro Ban; I: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
My Fair Lady (Loewe) 6 NovD: Inga Hilsberg; I: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 20 NovD: Tamas Bolberitz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 24 JanD: Heinz Helberg
Tosca (Puccini) 16 FebD: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24-25 MajD: Peter Kuhn; I: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 JunI: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Aug-30 SepI: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 Sep-29 MarD: Manfred Hermann Lehner; I: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 Sep-20 AprD: Florian Krumpöck; I: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6 Okt-28 MarD: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; I: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Nov-15 FebD: Manfred Hermann Lehner; I: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-26 DecD: Manfred Hermann Lehner; I: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 9 Feb-11 MajD: Florian Krumpöck; I: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Mar-9 AprD: Manfred Hermann Lehner / Lorenzo Coladonato; I: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 17 Maj-20 JunD: Manfred Hermann Lehner; I: Babette Bartz
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Sep-25 OktD: Thomas Peuschel; I: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 Sep-10 NovD: Gregor Bühl; I: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 Nov-26 MarD: Will Humburg; I: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Dec-5 JanD: Toshiyuki Kamioka; I: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 AprD: Thomas Peuschel; I: Ralf Nürnberger
Stabat Mater (Rossini) 9-10 FebD: Asher Fisch
Werther (Massenet) 22 Feb-31 MajD: Thomas Peuschel; I: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 Apr-20 JulD: Marzio Conti; I: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Apr-28 JunD: Thomas Peuschel; I: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Jun-26 JulD: Toshiyuki Kamioka; I: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 JulD: Ulrich Cornelius Maier; I: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 20 Sep-10 JanD: Friedemann Braun; I: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Sep-11 JanD: Daniel Huppert; I: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 Okt-23 JanD: Manfred Mayrhofer; I: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 Nov-23 MajD: Daniel Huppert; I: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 15 Dec-4 MajD: Daniel Huppert; I: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 Jan-7 MajD: Gregor Rot; I: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Mar-15 JunD: Ewald Donhoffer; I: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 Mar-15 JunD: Ewald Donhoffer; I: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 MajD: Gregor Rot; I: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 Jun-3 AugD: Daniel Huppert; I: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Rigoletto (Verdi) 22 Sep-2 NovD: Golo Berg; I: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19 Okt-10 DecD: Egbert Funk; I: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Nov-9 DecD: Egbert Funk; I: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7-28 DecD: Golo Berg; I: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12 AprD: Golo Berg; I: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 MajD: Golo Berg; I: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La cenerentola (Rossini) 20 Sep-17 DecD: José Luis Gomez Ríos; I: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 Sep-16 NovD: Andrés Orozco-Estrada; I: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 Sep-11 OktD: Sylvain Cambreling; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 Okt-2 JanD: Sylvain Cambreling; I: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Okt-22 JanD: Simon Hewett / Giuliano Carella; I: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 Nov-6 JanD: Kwamé Ryan; I: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 Dec-10 AprD: Roland Kluttig / Willem Wentzel; I: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-1 FebD: Uwe Sandner; I: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 Jan-28 FebD: Giuliano Carella; I: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Jan-8 MarD: Michael Schønwandt; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 Feb-21 MajD: Simon Hewett; I: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 MarD: Sylvain Cambreling; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 Mar-27 AprD: Marc Soustrot; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 Mar-11 JunD: Gabriele Ferro; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Apr-5 JunD: Michael Hofstetter; I: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 Maj-26 JulD: Nicholas Kok; I: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 Maj-8 JulD: Simon Hewett; I: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 Maj-22 JulD: Simon Hewett / Till Drömann; I: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 JulD: Sylvain Cambreling; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 JulD: Willem Wentzel; I: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-21 FebD: Victor Puhl / Joongbae Jee; I: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-9 MarD: Victor Puhl / Joongbae Jee; I: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 Jan-8 MarD: Joongbae Jee; I: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 Mar-18 MajD: Joongbae Jee; I: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Maj-19 JulD: Victor Puhl / Joongbae Jee; I: Birgit Scherzer
Ulm, Theater Ulm  / 
Otello (Verdi) 26 Sep-2 FebD: Timo Handschuh; I: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 SepD: Hendrik Haas; I: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Nov-25 JanD: Daniel Montané; I: Benjamin Künzel
Cabaret (Kander) 5 Dec-23 MarD: Hendrik Haas / Michael Weiger; I: Harald Fuhrmann
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Jan-11 MajD: Timo Handschuh; I: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 Feb-20 MajI: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 Mar-31 MajD: Daniel Montané; I: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 Maj-20 JulD: Daniel Montané; I: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 Jun-18 JulD: Michael Weiger; I: Philipp Jescheck
La traviata (Verdi) 25+ SepD: Timo Handschuh; I: Matthias Kaiser
Die lustige Witwe (Lehár) 6+ NovD: Michael Weiger; I: Benjamin Künzel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 NovD: Daniel Montané; I: Benjamin Künzel
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 18+ DecD: Hendrik Haas; I: Matthias Kaiser
Médée (Cherubini) 5+ FebD: Daniel Montané; I: Igor Folwill
Così fan tutte (Mozart) 26+ MarD: Timo Handschuh
Peter Grimes (Britten) 7+ MajD: Daniel Montané; I: Matthias Kaiser
West Side Story (Bernstein) 13+ JunD: Hendrik Haas; I: Rhys Martin
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Pettersson und Findus (Ramdohr) 5 Sep-8 MarD: André Kassel; I: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 7 Sep-18 AprD: Stefan Solyom; I: Tobias Kratzer
Madama Butterfly (Puccini) 20 Sep-13 AprD: Martin Hoff; I: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Okt-29 JanD: Stefan Klingele / Martin Virin; I: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Nov-5 JanD: Martin Hoff; I: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 22 Nov-19 AprD: Martin Virin; I: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18 Jan-15 MajD: Martin Hoff; I: Michael Talke
La traviata (Verdi) 25 Jan-9 MajD: Stefan Solyom / Martin Hoff; I: Karsten Wiegand
Vom Lärm der Welt (Helbig) 28 Mar-31 MajD: Stefan Solyom / Martin Virin; I: Hasko Weber
Wüstenwind (Dogru) 2 Apr-27 MajD: Dirk Sobe; I: Sebastian Gühne
Jonny spielt auf (Krenek) 29 Maj-5 JulD: Martin Hoff; I: Frank Hilbrich
La bohème (Puccini) 6+ SepD: Massimo Zanetti / Martin Hoff; I: Bettina Bruinier
Der Rosenkavalier (Strauss) 31+ OktD: Stefan Solyom; I: Vera Nemirova
I masnadieri (Verdi) 31+ JanD: Martin Hoff; I: Volker Lösch
Die Zauberflöte (Mozart) 26+ AprD: Stefan Solyom / Martin Hoff; I: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13+ JunD: Martin Hoff; I: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 Sep-1 JulD: Zsolt Hamar; I: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Sep-9 FebD: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; I: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Sep-10 DecD: Wolfgang Wengenroth; I: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5 Okt-28 JunD: Wolfgang Wengenroth; I: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Okt-20 DecD: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; I: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3 Nov-19 JanD: Wolfgang Ott; I: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30 Nov-24 AprD: Zsolt Hamar; I: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Dec-24 JanD: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; I: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25 Jan-27 AprD: Wolfgang Ott; I: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31 Jan-9 JulD: Zsolt Hamar; I: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8 Mar-3 JulD: Sébastien Rouland; I: Teresa Reiber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-28 MarD: Christoph Stiller; I: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 6 Apr-4 JulD: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; I: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1 Maj-8 JulD: Zsolt Hamar; I: Dietrich W Hilsdorf
Rusalka (Dvořák,A) 7 MajD: Henrik Nánási; I: Barrie Kosky
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 MajD: Andrea Battistoni; I: Fabio Sparvoli
Falstaff (Verdi) 9 Jun-10 JulD: Zsolt Hamar; I: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Sep-5 AprD: Florian Frannek; I: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 Okt-2 MarD: Tobias Deutschmann; I: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 13 OktD: Eva Caspari; I: Benjamin Prins
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 NovD: Florian Frannek; I: Johannes Blum
Le Toreador (Adam,A) 19 JanD: Tobias Deutschmann; I: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 Mar-13 AprD: Boris Brinkmann; I: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 JunD: Florian Frannek; I: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 5 Sep-12 OktD: Toshiyuki Kamioka; I: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Okt-1 MarD: Florian Frannek; I: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 Nov-7 JunD: Andreas Kowalewitz; I: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Dec-8 FebD: Toshiyuki Kamioka; I: Johannes Weigand
Parsifal (Wagner) 13 Mar-18 AprD: Toshiyuki Kamioka; I: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 Apr-30 MajD: Toshiyuki Kamioka; I: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 MajD: Jörg Halubek; I: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Lohengrin (Wagner) 29 Sep-31 JanD: Enrico Calesso; I: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 Okt-26 JanD: Gerd Müller-Lorenz; I: François De Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Nov-20 AprD: Frank Obermair; I: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 Feb-25 AprD: Giovanni Battista Rigon / Alexis Agrafotis; I: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 Apr-20 JunD: Enrico Calesso; I: Alexander Von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 AprD: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 Jun-23 JulD: Enrico Calesso; I: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Sep-21 AprD: Tobias Engeli; I: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 Okt-10 JanD: Tobias Engeli / André Cipowicz; I: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 Nov-20 JunD: Lutz de Veer; I: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 Dec-14 MarD: Lutz de Veer; I: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 Jan-6 AprD: Lutz de Veer; I: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 Jan-25 AprD: Lutz de Veer; I: Roland May
Carmen (Bizet) 1-8 JunD: Tobias Engeli; I: Søren Schuhmacher