2011/12 > Πολωνία  
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2011/12 > Πολωνία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Σουηδία Λιθουανία
Γερμανία

Πολωνία
 
Λευκορωσσία
Τσεχία Σλοβακία Ουκρανία

Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 

Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-18 ΣεπτΔΟ: Jerzy Wołosiuk
La bohème (Puccini) 22-25 ΣεπτΔΟ: Andrzej Knap; Π: Maciej Prus
My Fair Lady (Loewe) 29 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Maciej Figas
Nabucco (Verdi) 8-9 Οκτ
Manru (Paderewski) 15-18 Οκτ
Carmen (Bizet) 27-29 Οκτ
Il trovatore (Verdi) 5-6 Νοέμ
Manru (Paderewski) 3-6 ΜάρΔΟ: Maciej Figas; Π: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 10-11 ΜάρΔΟ: Andrzej Knap; Π: Maciej Prus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-18 ΜάρΔΟ: Włodzimierz Szymański; Π: Sławomir Żerdzicki
Tosca (Puccini) 31 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Maciej Figas; Π: Laco Adamik
Il trovatore (Verdi) 11-13 ΑπρΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Maciej Korwin
Rusalka (Dvořák,A) 28-29 ΑπρΔΟ: Maciej Figas; Π: Kristina Wuss
Madame Curie (Sikora) 1 ΜάιΔΟ: Wojciech Michniewski; Π: Marek Weiss
Eugene Oniegin (Tchaikovsky) 6 Μάι
Wonderful Town (Bernstein) 8 ΜάιΔΟ: Lesław Sałacki; Π: Zbigniew Macias
Prince Igor (Borodin) 13 ΜάιΔΟ: Evgeny Samoilov, Vasily Valitov; Π: Yuri Alexandrov
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Salome (Strauss) 7 Οκτ-17 ΜάιΔΟ: Dariusz Tabisz; Π: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 22 Οκτ-27 ΙανΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Karolina Sofulak
Madame Curie (Sikora) 23 Νοέμ-7 ΜάρΔΟ: Wojciech Michniewski; Π: Marek Weiss
Halka (Moniuszko) 17-20 ΔεκΔΟ: Andrzej Straszyński; Π: Ewelina Pietrowiak
Macbeth (Verdi) 4-8 ΦεβΔΟ: José Maria Florêncio; Π: Marek Weiss
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 25-29 ΜάρΔΟ: José Maria Florêncio; Π: Marek Weiss
Carmen (Bizet) 22-29 ΑπρΔΟ: Diego Garcia Rodriguez; Π: Marek Weiss
The Magic Flute (Mozart) 5-8 ΜάιΔΟ: José Maria Florêncio; Π: Marek Weiss
Krakow, Opera Krakowska  / 
Carmen (Bizet) 23 Σεπτ-11 ΜάρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Laco Adamik
Madama Butterfly (Puccini) 30 Σεπτ-17 ΜάρΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Waldemar Zawodziński
Requiem (Verdi) 1 ΟκτΔΟ: Warcisław Kunc
La traviata (Verdi) 14 Οκτ-22 ΙανΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Krzysztof Nazar
Don Giovanni (Mozart) 21-23 ΟκτΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Michał Znaniecki
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29-30 ΟκτΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Laco Adamik
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 Νοέμ-17 ΙανΔΟ: Tomasz Tokarczyk
The Haunted Manor () 12-15 ΝοέμΔΟ: Piotr Sułkowski; Π: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 16 Δεκ-22 ΜάιΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Waldemar Zawodziński
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Δεκ-29 ΙανΔΟ: Tomasz Tokarczyk
Eugeniusz Oniegin (Tchaikovsky) 10-12 ΦεβΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 10-11 ΜάρΔΟ: Tadeusz Kozłowski / Maciej Figas; Π: Waldemar Zawodziński
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24-27 ΜάρΔΟ: Tomasz Tokarczyk
Rigoletto (Verdi) 31 ΜάρΔΟ: Tomasz Tokarczyk
Lodz, Teatr Wielki  / 
My Fair Lady (Loewe) 21 Σεπτ-20 Δεκ
La traviata (Verdi) 25 Σεπτ-8 Νοέμ
Carmen (Bizet) 2 Οκτ-25 Νοέμ
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Οκτ-20 ΝοέμΔΟ: Ruben Silva; Π: Dieter Kaegi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Οκτ-29 Δεκ
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Οκτ
Nabucco (Verdi) 27 Οκτ
La bohème (Puccini) 6 Νοέμ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 Νοέμ
The Magic Flute (Mozart) 1 Δεκ
Aida (Verdi) 6 Δεκ
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 10-13 Μάρ
Poznan, Teatr Wielki  / 
Comedy of the Dumb Wife (Kassern) 15-16 ΟκτΔΟ: Krzysztof Slowinski; Π: Piotr Kruszczyński
Genoveva (Schumann) 22-23 Οκτ
La bohème (concert) (Puccini) 5-6 Νοέμ
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 10-13 Νοέμ
Tosca (Puccini) 16 Νοέμ
The Fairy Queen (Purcell) 18 Νοέμ
La traviata (Verdi) 22 Νοέμ
La forza del destino (Verdi) 24 Νοέμ
Requiem (Verdi) 26 Νοέμ
Aida (Verdi) 27 Νοέμ
Ophelia (Prasqual) 29 Νοέμ
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
Turandot (Puccini) 8 Οκτ-13 ΝοέμΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Mariusz Treliński
Oresteïa (Xenakis) 15-18 ΟκτΔΟ: Franck Ollu; Π: Michał Zadara
Łucja z Lammermooru (Donizetti) 21-25 ΟκτΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Michał Znaniecki
Don Giovanni (Mozart) 2-8 ΔεκΔΟ: Friedrich Haider; Π: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 23 Δεκ-25 ΙανΔΟ: Marc Minkowski / Łukasz Borowicz; Π: Natalia Korczakowska
Nabucco (Verdi) 6-8 ΙανΔΟ: Miguel Gomez-Martinez; Π: Marek Weiss
Wesele Figara (Mozart) 14-22 ΙανΔΟ: Roland Bőer; Π: Keith Warner
Madame Butterfly (Puccini) 2-8 ΦεβΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Mariusz Treliński
Senso (Tutino) 26 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Gerd Schaller; Π: Hugo De Ana
Jakob Lenz (Rihm) 11-18 ΜάρΔΟ: Wojciech Michniewski; Π: Natalia Korczakowska
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Μάρ-29 ΑπρΔΟ: Rani Calderon; Π: Mariusz Treliński
Medeamaterial (Dusapin) 4-6 ΜάιΔΟ: Franck Ollu; Π: Barbara Wysocka
Pasażerka (Weinberg) 11-15 ΜάιΔΟ: Gabriel Chmura; Π: David Pountney
Sen nocy letniej (Britten) 25 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Marta Kluczyńska; Π: Beata Redo-Dobber
Le Rossignol (Stravinsky) 1-2 ΙούνΔΟ: Modestas Pitrenas; Π: Alexander Petrov
Dama pikowa (Tchaikovsky) 14-17 ΙούνΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Mariusz Treliński
La traviata (Verdi) 22-30 ΙούνΔΟ: Miguel Gomez-Martinez; Π: Mariusz Treliński
Zagłada domu Usherów (Glass) 23-29 ΙούνΔΟ: Wojciech Michniewski; Π: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
La voix humaine (Poulenc) 12-16 ΣεπτΔΟ: Kai Bumann; Π: Krzysztof Zanussi
Quo Vadis (Matuszczak) 26-30 ΣεπτΔΟ: Tadeusz Strugała; Π: Jitka Stokalska
The Burning Fiery Furnace (Britten) 10-14 ΟκτΔΟ: Kai Bumann; Π: Maciej Prus
Prometeusz (Matuszczak) 24-28 ΟκτΔΟ: Tadeusz Strugała; Π: Jitka Stokalska
Jenůfa (Janáček) 21-25 ΝοέμΔΟ: Ruben Silva; Π: Jitka Stokalska
Ja, Kain (Pałłasz) 7-11 ΙανΔΟ: Tadeusz Karolak; Π: Jitka Stokalska
The Rake's Progress (Stravinsky) 23-27 ΙανΔΟ: Charles Olivieri-Munroe / Przemysław Fiugajski; Π: Marek Weiss
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 6-10 ΦεβΔΟ: Kai Bumann; Π: Tomasz Konina
Matrimonio con variazioni (Koffler) 20-24 ΦεβΔΟ: Przemysław Fiugajski; Π: Romana Agnel
Polieukt (Krauze) 5-9 ΜάρΔΟ: Ruben Silva; Π: Jorge Lavelli
Zbrodnia i kara (Matuszczak) 15-17 Μάρ
Balthazar (Krauze) 26-28 Μάρ
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Don Giovanni (Mozart) 8 Σεπτ-25 Μάι
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 9 Σεπτ-18 Μάι
King Roger (Szymanowski) 10 Σεπτ-30 Μάι
Boris Godunov (Mussorgsky) 11 Σεπτ-6 Ιούν
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 13 Σεπτ-17 Μάι
La traviata (Verdi) 14 Σεπτ-27 Μάι
Little Red Riding Hood (Pauer) 15 Σεπτ-29 Μάι
Halka (Moniuszko) 16 Σεπτ-22 Μάι
The Marriage of Figaro (Mozart) 17 Σεπτ-28 Μάρ
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 18 Σεπτ-5 Μάι
Nabucco (Verdi) 20 Σεπτ-22 Μάρ
Parsifal (Wagner) 24 Σεπτ-2 Ιούν
Chopin (Orefice) 25 Σεπτ-25 Απρ
The Mother of Black-Winged Dreams (Kulenty) 27 Σεπτ-17 Απρ
La bohème (Puccini) 28 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodzinski
The Miracles of Mary (Martinů) 29 Σεπτ-31 Μάι
Giovanna d'Arco (Verdi) 30 Σεπτ-20 Μάι
The Magic Flute (Mozart) 5 Οκτ-17 Μάι
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Οκτ-13 Μάι
Falstaff (Verdi) 8 Οκτ-31 Μάρ
Così fan tutte (Mozart) 9 Οκτ-12 Μάι
Carmen (Bizet) 15 Οκτ-29 ΜάιΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Adam Frontczak
The Haunted Manor () 20 Οκτ-6 Μάι
Rigoletto (Verdi) 21 Οκτ-10 Μάι
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Οκτ-15 Μάι
Prince Igor (Borodin) 11-20 Νοέμ
Alice in Wonderland (Chauls) 25 Νοέμ-24 Απρ
La libertà chiama la libertà (Knapik) 30 Νοέμ-16 Μάι
Puss in Boots (Pawłowski) 6 Δεκ-3 Ιούν
Marta's Garden (Duchnowski) 7 Δεκ
The Trap (Krauze) 17 Δεκ-27 ΜάρΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Ewelina Pietrowiak
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Δεκ-8 Ιαν
Paradise Lost (Penderecki) 22 Ιαν-4 Μάι
Hagith (Szymanowski) 12 Φεβ
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 18 Φεβ-5 ΙούνΔΟ: Chikara Imamura / Tadeusz Zathey; Π: Michał Znaniecki
Otello (Verdi) 14 Απρ-11 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
Un ballo in maschera (Verdi) 15-17 Ιούν