2012/13 > Ελβετία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Ελβετία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γερμανία
Γαλλία
Μονακό

Ελβετία
 
Λίχτενσταϊν
Αυστρία
Ιταλία

Basel, Theater Basel  / 

Katja Kabanowa (Janáček) 13 Σεπτ-29 ΔεκΔΟ: Enrico Delamboye / Gabriel Feltz / Giuliano Betta; Π: Armin Petras
Der Sandmann (Scartazzini) 20 Οκτ-17 ΔεκΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Christof Loy
Ana Andromeda (Zimmerlin) 21-23 ΟκτΠ: Georges Delnon, Marie-Therèse Jossen
Ariodante (Handel) 24-29 ΟκτΔΟ: Andrea Marcon; Π: Stefan Pucher
Lo speziale (Haydn) 8 Νοέμ-17 ΦεβΔΟ: David Cowan; Π: Massimo Rocchi
The Black Rider (Waits) 15 Νοέμ-17 ΑπρΔΟ: Rainer Süßmilch; Π: Corinna von Rad
Un ballo in maschera (Verdi) 15 Δεκ-24 ΑπρΔΟ: Giuliano Betta / Gabriel Feltz; Π: Vera Nemirova
Manon (Massenet) 7 Φεβ-9 ΙούνΔΟ: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; Π: Elmar Goerden
Idomeneo re di Creta (Mozart) 12 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Andrea Marcon; Π: David Bösch
War Requiem (Britten) 16 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Calixto Bieito
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 31 ΜάιΔΟ: Rolando Garza; Π: Ulrike Jühe
Tosca (Puccini) 11 Σεπτ-1 ΙανΔΟ: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; Π: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Σεπτ-26 ΟκτΔΟ: Rolando Garza; Π: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 Οκτ-15 ΙούνΔΟ: Axel Kober / Giuliano Betta; Π: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 ΝοέμΔΟ: Gerhardt Müller-Goldboom; Π: Aliénor Dauchez
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 18 Ιαν-17 ΜάιΔΟ: Giuliano Betta; Π: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 Φεβ-15 ΑπρΔΟ: Heinz Holliger; Π: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29+ ΜάρΔΟ: David Cowan
Ein Sommernachtstraum (Purcell) 3+ ΑπρΔΟ: Andrea Marcon; Π: Joachim Schloemer
The Indian Queen (Purcell) 30 Απρ-27 ΙούνΔΟ: Andrea Marcon; Π: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 Μάι-29 ΙούνΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Fidelio (Beethoven) 8 Σεπτ-17 ΙανΔΟ: Mario Venzago / Kevin John Edusei / Mirga Gražinytė; Π: Joachim Schlömer
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 8 Νοέμ-6 ΙανΠ: Jens Daryousch Ravari
Aschenbrödel (Rossini) 18 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Srboljub Dinić; Π: Cordula Däuper
Macbeth (Verdi) 27 Ιαν-14 ΑπρΔΟ: Srboljub Dinić; Π: Ludger Engels
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 Μάρ-2 ΙούνΔΟ: John Edusei; Π: Lydia Steier
Neither (Feldman) 19 Απρ-3 ΜάιΔΟ: Stefan Schreiber; Π: Matthias Rebstock
The Rage of Life (Kats-Chernin) 11 Μάι-21 ΙούνΔΟ: Hans Christoph Bünger; Π: Lars Franke
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 26 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Calixto Bieito
Der Freischütz (Weber) 20 Οκτ-18 ΙανΔΟ: Mario Venzago; Π: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Mirga Gražinyte-Tyla; Π: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Ιαν-30 ΜάρΔΟ: Mirga Gražinyte-Tyla; Π: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Μάρ-20 ΜάιΔΟ: NN; Π: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Απρ-25 ΜάιΔΟ: NN; Π: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 ΙούνΔΟ: NN; Π: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 Σεπτ-11 ΙανΔΟ: Franco Trinca; Π: Wolfram Mehring
Evgeny Onegin (Tchaikovsky) 2 Νοέμ-7 ΑπρΔΟ: Harald Siegel; Π: Andreas Rosar
Das Land des Lächelns (Lehár) 14 Δεκ-26 ΑπρΔΟ: Moritz Caffier; Π: Alvaro Schoeck
Rigoletto (Verdi) 22 Φεβ-17 ΜάρΔΟ: Franco Trinca; Π: Beat Wyrsch
La Cecchina (Piccinni) 12 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Harald Siegel; Π: Alexander von Pfeil
Heile Welt (Schneider,U) 19-22 ΙούνΔΟ: Urs Peter Schneider; Π: Beat Wyrsch
Il turco in Italia (Rossini) 20 Σεπτ-7 ΙανΔΟ: Marco Zambelli; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Νοέμ-6 ΜάρΔΟ: Harald Siegel; Π: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 ΝοέμΔΟ: Hans Urbanek; Π: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Δεκ-8 ΦεβΔΟ: Franco Trinca; Π: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 Φεβ-12 ΙούνΔΟ: Jürg Henneberger; Π: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Απρ-15 ΙούνΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 ΙούνΔΟ: Kaspar Zehnder
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Viva la Mamma (Donizetti) 31 Δεκ-15 ΙανΔΟ: Laurent Gendre; Π: Vincent Vittoz
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Laurent Gendre; Π: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-17 ΣεπτΔΟ: Alberto Zedda; Π: Damiano Michieletto
JJR (Citoyen de Geneve) (Fenelon) 11-24 ΣεπτΔΟ: Jean Deroyer; Π: Robert Carsen,Christian Räth
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 7-21 ΝοέμΔΟ: Michel Plasson; Π: Patrick Kinmonth
Les aventures du roi Pausole (Honegger) 12-31 ΔεκΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Robert Sandoz
La traviata (Verdi) 28 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Baldo Podic; Π: David McVicar,Marie Lambert
Das Rheingold (Wagner) 9-24 ΜάρΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Dieter Dorn
Madama Butterfly (Puccini) 20 Απρ-5 ΜάιΔΟ: Alexander Joel; Π: Michael Grandage
Rusalka (Dvořák,A) 13-27 ΙούνΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Jossi Wieler
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 ΣεπτΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 ΟκτΔΟ: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 ΝοέμΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 ΔεκΔΟ: Theodor Guschlbauer; Π: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: John Fiore; Π: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 ΜάρΠ: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 Μάρ
Götterdämmerung (Wagner) 23 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 ΜάιΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 ΙούνΔΟ: Evelino Pidò
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-14 ΟκτΔΟ: Jesús López Cobos; Π: Adriano Sinivia
Phaëton (concert) (Lully) 26 ΟκτΔΟ: Christophe Rousset
L'Artaserse (concert) (Vinci) 23-25 ΝοέμΔΟ: Diego Fasolis
Orphée aux enfers (Offenbach) 23-31 ΔεκΔΟ: Dominique Trottein; Π: Claire Servais
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 25-30 ΙανΔΟ: Hervé Klopfenstein; Π: Waut Koeken
Viva la Mamma (Donizetti) 8-10 ΦεβΔΟ: Laurent Gendre; Π: Vincent Vittoz
Tosca (Puccini) 17-27 ΜάρΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli; Π: Giancarlo Del Monaco
L'Aiglon (Ibert) 21-28 ΑπρΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-16 ΙούνΔΟ: Theodor Guschlbauer; Π: Marco Arturo Marelli
Lakmé (Delibes) 4-13 ΟκτΔΟ: Miquel Ortega; Π: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 ΟκτΔΟ: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 ΔεκΔΟ: Philippe Béran; Π: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 ΙανΔΟ: Laurent Gendre; Π: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 ΦεβΔΟ: Laurent Gay; Π: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 ΜάρΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli; Π: Giancarlo del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Απρ-7 ΜάιΔΟ: Carlos Vieu; Π: Adriano Sinivia
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 ΙούνΔΟ: Frank Beermann; Π: David Hermann
Luzern, Luzerner Theater  / 
La clemenza di Tito (Mozart) 9 Σεπτ-9 ΔεκΔΟ: Howard Arman / Michael Wendeberg; Π: Vera Nemirova
My Fair Lady (Loewe) 31 Οκτ-4 ΜάιΔΟ: Florian Pestell / Howard Arman; Π: Ansgar Weigner
La traviata (Verdi) 12 Ιαν-16 ΜάιΔΟ: James Gaffigan / Michael Wendeberg / Florian Pestell; Π: Lorenzo Fioroni
Satyricon (Maderna) 23 Φεβ-10 ΑπρΔΟ: Michael Wendeberg; Π: Johannes Pölzgutter
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 19 Απρ-26 ΜάιΔΟ: Howard Arman; Π: Dominique Mentha
La cenerentola (Rossini) 2-15 ΙούνΔΟ: Howard Arman; Π: Sam Brown
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 Αύγ-8 ΣεπτΔΟ: Howard Arman; Π: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Howard Arman; Π: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 Οκτ-17 ΜάιΔΟ: Florian Pestell; Π: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 Ιαν-19 ΑπρΔΟ: Howard Arman; Π: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 ΦεβΔΟ: Andrew Dunscombe; Π: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 Φεβ-14 ΙούνΔΟ: Howard Arman; Π: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 Απρ-13 ΙούνΔΟ: Michael Wendeberg; Π: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 ΙούνΔΟ: Michael Wendeberg; Π: Dominique Mentha
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Rigoletto (Verdi) 15 Σεπτ-9 ΙανΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Rosetta Cucchi
Ja Schatz (Duit) 21+ ΣεπτΔΟ: Erke Duit; Π: Erke Duit
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Σεπτ-29 ΔεκΔΟ: NN; Π: Bernd Mottl
La Wally (Catalani) 20 Οκτ-16 ΔεκΔΟ: Modestas Pitrenas; Π: Guy Joosten
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 22 Δεκ-6 ΙούνΔΟ: Vinzenz Praxmarer; Π: Cusch Jung
La finta giardiniera (Mozart) 2 Φεβ-3 ΙούνΔΟ: Jeremy Carnall; Π: Lydia Steier
Un ballo in maschera (Verdi) 27 Φεβ-26 ΑπρΔΟ: NN; Π: Jim Lucassen
La forza del destino (concert) (Verdi) 8-14 ΜάρΔΟ: Pietro Rizzo
Eloise (Jenkins) 15-27 ΜάρΔΟ: Stéphane Fromageot; Π: Natascha Ursuliak
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Otto Tausk; Π: Aron Stiehl
Faust - Ein Requiem (Mitterer) 1-9 ΙούνΔΟ: Wolfgang Mitterer; Π: Stephan Müller
Don Giovanni (Mozart) 6 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Otto Tausk / Attilio Tomasello; Π: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Οκτ-28 ΙανΔΟ: Modestas Pitrėnas / Attilio Tomasello; Π: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Otto Tausk; Π: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Stéphane Fromageot; Π: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 ΔεκΔΟ: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 Φεβ-23 ΜάιΔΟ: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; Π: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Stéphane Fromageot; Π: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Attilio Tomasello; Π: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Otto Tausk; Π: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Attilio Tomasello; Π: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 18-20 ΑπρΔΟ: Marc Niemann; Π: Martin Schüler
Tajemství (Smetana) 4-5 ΜάιΔΟ: Jiri Strunc; Π: Dominik Benes
Tosca (Puccini) 26 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Yordan Kamdzhalov; Π: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 ΟκτΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 ΝοέμΔΟ: Hans Huyssen; Π: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 ΔεκΔΟ: Johannes Knapp; Π: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Inga Hilsberg; Π: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 ΙανΔΟ: Mario Zambelli; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 ΜάρΔΟ: Mirga Gražinyte-Tyla; Π: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 ΜάρΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 ΜάιΔΟ: Ricardo Minasi; Π: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
O mon bel inconnu (Hahn) 19-27 Οκτ
The Bear (Walton) 11 Νοέμ
Prestami tua moglie (Leoncavallo) 31 Ιαν-5 ΦεβΔΟ: Charl de Villiers; Π: Serge Honegger
The Bear (Walton) 5 Ιούν
Three Decembers (Heggie) 19-26 ΟκτΔΟ: Charl de Villiers; Π: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Jenůfa (Janáček) 23 Σεπτ-31 ΟκτΔΟ: Fabio Luisi / Patrick Lange; Π: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 27 Σεπτ-14 ΙούλΔΟ: Cornelius Meister; Π: Sven-Eric Bechtolf
Roberto Devereux (Donizetti) 28 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Giancarlo Del Monaco
Tosca (Puccini) 29 Σεπτ-6 ΙανΔΟ: Fabio Luisi / Marco Armiliato; Π: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Pavel Baleff; Π: Damiano Michieletto
Sale (Handel) 4-27 ΝοέμΔΟ: Laurence Cummings; Π: Christoph Marthaler
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Christopher Hogwood; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Schatzinsel (Schwemmer) 7 Νοέμ-13 ΙούλΔΟ: Thomas Rösner / Jochen Rieder; Π: Nadja Loschky
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Νοέμ-14 ΔεκΔΟ: Nello Santi; Π: David Pountney
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Δεκ-5 ΙούλΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 Δεκ-6 ΦεβΔΟ: Patrick Lange; Π: Adrian Marthaler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1-12 ΙανΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Grischa Asagaroff
Pagliacci (Leoncavallo) 1-9 ΙανΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Grischa Asagaroff
Tannhäuser (Wagner) 13 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Marc Erich Albrecht; Π: Harry Kupfer
La scala di seta (Rossini) 19-30 ΙανΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 3 Φεβ-13 ΙούλΔΟ: Fabio Luisi; Π: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 7-17 ΦεβΔΟ: Thomas Rösner; Π: Sven-Eric Bechtolf
La bohème (Puccini) 15 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Fabio Luisi; Π: Philippe Sireuil
Carmen (Bizet) 8-17 ΜάρΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Matthias Hartmann
Drei Schwestern (Eötvös) 9 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Michael Boder; Π: Herbert Fritsch
Madama Butterfly (Puccini) 14 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Grischa Asagaroff
Parsifal (Wagner) 23 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Mikko Franck; Π: Claus Guth
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7 Απρ-21 ΙούνΔΟ: Teodor Currentzis / Keri-Lynn Wilson; Π: Andreas Homoki
Rinaldo (Handel) 12-21 ΑπρΔΟ: Ivor Bolton; Π: Jens Daniel Herzog
Der geduldige Sokrates (Telemann) 25 Απρ-8 ΜάιΔΟ: Christopher Moulds; Π: Claudia Blersch
Falstaff (Verdi) 26 Απρ-12 ΜάιΔΟ: Nello Santi; Π: Sven-Eric Bechtolf
La traviata (Verdi) 5-18 ΜάιΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Jürgen Flimm
Don Giovanni (Mozart) 26 Μάι-27 ΙούνΔΟ: Robin Ticciati / Fabio Luisi; Π: Sebastian Baumgarten
Rusalka (Dvořák,A) 2-15 ΙούνΔΟ: Eivind Gullberg Jensen; Π: Matthias Hartmann
Opera anthology (Wagner) 14-29 ΙούνΔΟ: Arno Waschk; Π: Hans Neuenfels
La straniera (Bellini) 23 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Fabio Luisi; Π: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Fabio Luisi; Π: Sven-Eric Bechtolf
Alexandre Bis (Martinů) 21+ ΣεπτΔΟ: Thomas Barthel; Π: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 Σεπτ-26 ΟκτΔΟ: Marc Albrecht; Π: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Robin Ticciati; Π: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 Σεπτ-21 ΙούνΔΟ: Fabio Luisi; Π: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 Σεπτ-22 ΟκτΔΟ: Fabio Luisi; Π: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 Οκτ-11 ΜάιΠ: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Friedemann Layer; Π: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 Νοέμ-11 ΔεκΔΟ: Patrick Lange; Π: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 ΝοέμΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Patrick Lange; Π: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 Νοέμ-28 ΙούνΔΟ: Francesco Angelico / Jochen Rieder; Π: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Fabio Luisi / Thomas Rösner; Π: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Laurence Cummings; Π: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 Δεκ-3 ΙανΔΟ: Nello Santi; Π: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 Ιαν-25 ΦεβΔΟ: Giovanni Antonini; Π: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 ΦεβΔΟ: Tomas Netopil; Π: Sven-Eric Bechtolf
Così fan tutte (Mozart) 6-16 ΦεβΔΟ: Tomas Netopil; Π: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Fabio Luisi; Π: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Fabio Luisi; Π: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 ΜάρΔΟ: Constantin Trinks; Π: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Fabio Luisi; Π: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky) 6 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Jiri Belohlavek; Π: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Nello Santi; Π: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 ΜάιΔΟ: Riccardo Minasi; Π: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 Μάι-14 ΙούνΔΟ: Ivor Bolton; Π: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 ΜάιΔΟ: Erik Nielsen; Π: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Marco Armiliato; Π: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Vasily Petrenko; Π: Matthias Hartmann