2012/13 > Ισπανία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Ισπανία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γαλλία
Πορτογαλλία

Ισπανία
 

Albacete, Teatro Circo  / 

Tosca (Puccini) 11 ΜάρΔΟ: Igor Cherniskiy / Alexandru Samoile
Barcelona, L'Auditori  / 
Joana a la foguera (Honegger) 17-18 ΝοέμΔΟ: Marc Soustrot
El castell de Barbablava (concert) (Bartók) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Pinchas Steinberg
Belshazzar (Handel) 9 ΔεκΔΟ: William Christie
El Pessebre (Casals) 14-16 ΔεκΔΟ: Arthur Post
Requiem (Verdi) 12-14 ΑπρΔΟ: Pablo González
Requiem (Mozart) 13 ΜάιΔΟ: Leopold Hager
L'enfance du Christ (concert) (Berlioz) 20-22 ΔεκΔΟ: Pablo González
Boris Godunov (concert) (Musorgsky) 13 ΦεβΔΟ: Tugan Sokhiev
Requiem (Mozart) 28 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Pablo González
Ein deutsches Requiem (Brahms) 21-23 ΜάρΔΟ: François-Xavier Roth
Barcelona, Gran Teatre del Liceu  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-4 ΣεπτΔΟ: Sebastian Weigle
Lohengrin (concert) (Wagner) 2-5 ΣεπτΔΟ: Sebastian Weigle
Tristan und Isolde (concert) (Wagner) 6 ΣεπτΔΟ: Peter Schneider
La forza del destino (Verdi) 2-20 ΟκτΔΟ: Renato Palumbo; Π: Jean-Claude Auvray
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Νοέμ-5 ΙούνΔΟ: Daniele Callegari; Π: Mario Gas
Rusalka (Dvořák,A) 22 Δεκ-14 ΙανΔΟ: Andrew Davis; Π: Stefan Herheim
Il pirata (concert) (Bellini) 4-7 ΙανΔΟ: Antonino Fogliani
Iolanta (concert) (Tchaikovsky) 10-13 ΙανΔΟ: Valery Gergiev
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-23 ΦεβΔΟ: Stéphane Denève; Π: Laurent Pelly
Street Scene (Weill) 1-5 ΜάρΔΟ: Tim Murray; Π: John Fulljames
Madama Butterfly (Puccini) 21 Μάρ-29 ΙούλΔΟ: Josep Pons / Daniele Callegari / José Miguel Pérez-Sierra; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
L'or del Rin (Wagner) 20 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Josep Pons; Π: Robert Carsen
Il turco in Italia (Rossini) 18 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Víctor Pablo Pérez; Π: Christof Loy
Lucio Silla (Mozart) 21 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Harry Bicket; Π: Claus Guth
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 27-30 ΙούνΔΟ: Pablo González
Agrippina (Handel) 16-29 ΝοέμΔΟ: Harry Bicket; Π: David McVicar
L'Atlàntida (concert) (Falla) 27-28 ΝοέμΔΟ: Josep Pons
Cendrillon (Massenet) 20 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Andrew Davis; Π: Laurent Pelly
La sonnambula (Bellini) 27 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Daniel Oren; Π: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 8-25 ΜάρΔΟ: Paolo Carignani; Π: Paco Azorín
Winterreise (concert) (Schubert) 28 Μάρ
La llegenda de la cuitat invisible de Kitege (Rimsky-Korsakov) 13-30 ΑπρΔΟ: Josep Pons; Π: Dmitri Tcherniakov
La Valquiria (Wagner) 19 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Josep Pons; Π: Robert Carsen
Il prigioniero (Dallapiccola) 22 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Josep Pons; Π: Lluís Pasqual
Suor Angelica (Puccini) 22 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Josep Pons; Π: Lluís Pasqual
Barcelona, Palau de la Música Catalana  / 
La pasion segun San Juan (Bach,JS) 12 ΜάιΔΟ: Josep Vila I Casañas
Concert (Verdi) 27 ΙούνΔΟ: Guerrasim Voronkov
Requiem (Mozart) 11 ΙούλΔΟ: Esteve Nabona
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 3 ΔεκΔΟ: René Jacobs
Bilbao, Asociación Bilbaína de Amigos de la Ópera  / 
La traviata (Verdi) 29 Σεπτ-8 ΟκτΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Pier Luigi Pizzi
Un giorno di regno (Verdi) 27 Οκτ-5 ΝοέμΔΟ: Alberto Zedda; Π: Pier Luigi Pizzi
Król Roger (Szymanowski) 24 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: Lukasz Borowicz; Π: Michal Znaniecki
Tosca (Puccini) 19-28 ΙανΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Nuria Espert
Les vêpres siciliennes (Verdi) 16-25 ΦεβΔΟ: John Mauceri; Π: Davide Livermore
Maria Stuarda (Donizetti) 29 Μάρ-26 ΑπρΔΟ: José Miguel Perez Sierra; Π: Stefano Poda
La bohème (Puccini) 18-27 ΜάιΔΟ: Miguel A Gomez-Martinez; Π: Emilio Sagi
Giovanna d'Arco (Verdi) 21-30 ΣεπτΔΟ: Yves Abel; Π: Gabriele Lavia
Rigoletto (Verdi) 19-28 ΟκτΔΟ: Daniel Oren; Π: Emilio Sagi
La forza del destino (Verdi) 16-25 ΝοέμΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Ignacio Garcia
Adriana Lecouvreur (Cilea) 18-27 ΙανΔΟ: Fabrizio Carminati; Π: Lorenzo Mariani
Carmen (Bizet) 15-24 ΦεβΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Calixto Bieito
I puritani (Bellini) 5-14 ΑπρΔΟ: José Miguel Perez Sierra; Π: Alfonso Romero
Turandot (Puccini) 17-26 ΜάιΔΟ: John Mauceri; Π: Nuria Espert
Bilbao, Teatro Arriaga de Bilbao  / 
Zarzuela anthology (Vives) 11-13 ΟκτΔΟ: Miguel Roa; Π: Albert Boadella
El Superbarbero de Sevilla (Rossini) 2-4 Φεβ
La princesa árabe (Arriaga) 9-11 Μάρ
Il mondo della luna (Haydn) 16-18 ΜάιΔΟ: Jesús López Cobos; Π: Emilio Sagi
El caserío (Guridi) 21-29 ΙούνΔΟ: Miguel Roa; Π: Pablo Viar
El Dúo de La Africana (Caballero) 13-23 ΦεβΔΟ: Rubén Fernández Aguirre; Π: Emilio Sagi
Los niños perdidos (Kolonovits) 26 Απρ-2 ΜάιΔΟ: David Giménez Carreras; Π: Emilio Sagi
Córdoba, Teatro Córdoba  / 
Carmen (Bizet) 4-11 ΜάιΔΟ: Hadrian Avila Arzuza; Π: Cheté Cavagliatto
La traviata (Verdi) 13-15 ΣεπτΔΟ: Lorenzo Ramos; Π: Susana Gómez
Jerez, Teatro Villamarta  / 
La Coruna, Palacio de la Opera  / 
Nabucco (concert) (Verdi) 8 ΣεπτΔΟ: Keri Lynn Wilson
Madama Butterfly (Puccini) 27-30 ΣεπτΔΟ: Marcello Panni; Π: Mario Pontiggia
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10-13 ΣεπτΔΟ: Ramón Tebar; Π: Alfonso Romero Mora
Tristan und Isolde (Wagner) 28 ΣεπτΔΟ: Eliahu Inbal
Las Palmas, Ópera de Las Palmas de Gran Canaria  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Mario Pontiggia
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 14-20 ΑπρΔΟ: Eric Hull; Π: Mario Pontiggia
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-20 ΑπρΔΟ: Eric Hull; Π: Mario Pontiggia
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 19-25 ΜάιΔΟ: Alessandro Vitiello; Π: Mario Pontiggia
La bohème (Puccini) 19-25 ΙούνΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Mario Pontiggia
Las Palmas, Teatro Pérez Galdós  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Mario Pontiggia
L'occasione fa il ladro (Rossini) 20-21 ΜάρΔΟ: Errico Fresis; Π: Ignacio Cabrera
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-20 ΑπρΔΟ: Eric Hull; Π: Mario Pontiggia
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 14-20 ΑπρΔΟ: Eric Hull; Π: Mario Pontiggia
El rapto en el serrallo (Mozart) 19-25 ΜάιΔΟ: Alessandro Vitiello; Π: Mario Pontiggia
La bohème (Puccini) 19-25 ΙούνΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Mario Pontiggia
Madrid, Teatros del Canal  / 
Pepita Jimenez (Albéniz) 19-25 ΜάιΔΟ: José Ramón Encinar; Π: Calixto Bieito
La Voix humaine (Poulenc) 11-15 Απρ
La corte de faraón (Lleó) 4+ ΜάιΠ: Emilio Sagi
Madrid, Teatro Real  / 
Moses und Aron (concert) (Schoenberg,A) 7-9 ΣεπτΔΟ: Sylvain Cambreling
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Σεπτ-18 ΟκτΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Johan Simons
Il prigioniero (Dallapiccola) 2-15 ΝοέμΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Lluís Pasqual
Suor Angelica (Puccini) 2-15 ΝοέμΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Lluís Pasqual
Macbeth (Verdi) 2-23 ΔεκΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Dmitri Tcherniakov
The Perfect American (Glass) 22 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Dennis Russell Davies; Π: Phelim McDermott
Parsifal (concert) (Wagner) 29 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Thomas Hengelbrock
Così fan tutte (Mozart) 23 Φεβ-17 ΜάρΔΟ: Sylvain Cambreling / Till Drömann; Π: Michael Haneke
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 3-7 ΜάρΔΟ: Andriy Yurkevych
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 25-31 ΜάρΔΟ: Daniel Oren
Don Giovanni (Mozart) 3-24 ΑπρΔΟ: Alejo Pérez; Π: Dmitri Tcherniakov
Don Pasquale (Donizetti) 13-19 ΜάιΔΟ: Riccardo Muti; Π: Andrea De Rosa
Wozzeck (Berg) 3-20 ΙούνΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Christoph Marthaler
Il Postino (Catán) 17-28 ΙούλΔΟ: Pablo Heras Casado; Π: Ron Daniels
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-26 ΣεπτΔΟ: Tomas Hanus; Π: Emilio Sagi
Die Eroberung von Mexico (Rihm) 9-19 ΟκτΔΟ: Alejo Pérez; Π: Pierre Audi
The Indian Queen (Purcell) 5-19 ΝοέμΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Peter Sellars
Dido and Aeneas (concert) (Purcell) 18 ΝοέμΔΟ: Teodor Currentzis
L'elisir d'amore (Donizetti) 2-20 ΔεκΔΟ: Marc Piollet; Π: Damiano Michieletto
Tristan und Isolde (Wagner) 12 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Peter Sellars
Brokeback Mountain (Wuorinen) 28 Ιαν-11 ΦεβΔΟ: Titus Engel; Π: Ivo van Hove
Alceste (Gluck) 27 Φεβ-15 ΜάρΔΟ: Ivor Bolton; Π: Krzysztof Warlikowski
Lohengrin (Wagner) 3-27 ΑπρΔΟ: Hartmut Haenchen / Walter Althammer; Π: Lukas Hemleb
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Μάι-21 ΙούνΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Christoph Marthaler
I vespri siciliani (concert) (Verdi) 11-17 ΙούνΔΟ: James Conlon
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-14 ΙούλΔΟ: Thomas Hengelbrock; Π: Pina Bausch
Madrid, Teatro de la Zarzuela  / 
El amor brujo (Falla) 21 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Juanjo Mena / Guillermo García Calvo; Π: Herbert Wernicke(original), Wendelin Lang(revival)
La vida breve (Falla) 21 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Juanjo Mena / Guillermo García Calvo; Π: Herbert Wernicke(original), Wendelin Lang(revival)
El Juramento (Gaztambide) 23 Νοέμ-16 ΔεκΔΟ: Miguel A Gomez-Martinez; Π: Emilio Sagi
La Reina Mora (Serrano) 18 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: José María Moreno; Π: Jesús Castejón
Alma de Dios (Serrano) 18 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: José María Moreno; Π: Jesús Castejón
Marina (Arrieta) 15 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Cristóbal Soler; Π: Ignacio García
Viento es la dicha de Amor (Nebra) 17-31 ΜάιΔΟ: Alan Curtis; Π: Andrés Lima
La tempranica (concert) (Giménez) 21-22 ΣεπτΔΟ: Rafael Frühbeck de Burgos
Los amores de la Inés (Falla) 19 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Cristóbal Soler; Π: José Carlos Plaza
La verbena de la paloma (Bretón) 19 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Cristóbal Soler; Π: José Carlos Plaza
La Del Manojo de Rosas (Sorozábal) 18 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Miguel A Gomez-Martinez; Π: Emilio Sagi
La princesa árabe (Arriaga) 22-25 ΙανΔΟ: Carlos Aragón; Π: Pablo Ramos
Winterreise (Schubert) 27 Ιαν
Curro Vargas (Chapí) 14 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Guillermo García Calvo / Martín Baeza; Π: Graham Vick
Black el Payaso (Sorozábal) 4-27 ΑπρΔΟ: Donato Renzetti; Π: Ignacio García
Pagliacci (Leoncavallo) 4-27 ΑπρΔΟ: Donato Renzetti; Π: Ignacio García
Concert (Verdi) 6 Μάι
Concert (Rossini) 10 ΜάιΔΟ: Alberto Zedda
Catalina (concert) (Gaztambide) 4-19 Ιούν
El dominó azul (concert) (Arrieta) 7-20 Ιούν
El Diablo en el poder (concert) (Barbieri) 11-21 ΙούνΔΟ: José María Moreno
Malaga, Teatro Cervantes  / 
Carmen (Bizet) 2-3 ΝοέμΔΟ: Martin Mázik; Π: Roberta Mattelli
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-23 ΦεβΔΟ: Francisco Antonio Moya; Π: Ignacio García
Zamarrilla, Bandolero (Matabuena) 14-15 ΜάρΔΟ: Arturo Díez Boscovich; Π: Lorenzo Rodríguez de la Peña
La bohème (Puccini) 17-19 ΜάιΔΟ: Jorge Rubio; Π: Curro Carreres
Betulia liberata (Mozart) 1-2 ΟκτΔΟ: Michi Gaigg; Π: Manuela Kloibmüller
Dido and Aeneas (concert) (Purcell) 12 ΙανΔΟ: Michael Thomas
Il trovatore (Verdi) 26 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Arturo Díez Boscovich; Π: Ignacio García
Mallorca, Teatre Principal de Palma  / 
Doña Francisquita (Vives) 5-9 ΔεκΔΟ: Carlos Aragón; Π: Pablo López
Turandot (Puccini) 3-10 ΜάρΔΟ: José María Moreno; Π: Pablo López
La flauta mágica (Mozart) 17-21 ΑπρΔΟ: Martin Fisher-Dieskau; Π: Francisco López
Aida (Verdi) 23-30 ΙούνΔΟ: José María Moreno; Π: Francisco López
Stabat Mater (Rossini) 16 ΝοέμΔΟ: Stefan Malzew
Murcia, Teatro Romea  / 
Rigoletto (Verdi) 26 ΟκτΔΟ: Alexandru Samoile
El Barbero de Sevilla (Rossini) 21 ΦεβΔΟ: Igor Chernetski
Il trovatore (Verdi) 20 ΜάρΔΟ: Igor Chernetski
Katiuska (Sorozábal) 1 ΑπρΔΟ: Félix San Mateo
La Parranda (Alonso) 2 ΑπρΔΟ: Félix San Mateo
La rosa del azafrán (Guerrero) 3 ΑπρΔΟ: Félix San Mateo
Agua, Azucarillos y Aguardiente (Chueca) 4 ΑπρΔΟ: Félix San Mateo
Gigantes y Cabezudos (Caballero) 4 ΑπρΔΟ: Félix San Mateo
Luisa Fernanda (Moreno Torroba) 5 ΑπρΔΟ: Félix San Mateo
Oviedo, Ópera de Oviedo  / 
Werther (Massenet) 11-20 ΣεπτΔΟ: Yves Abel; Π: Guy Joosten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 ΟκτΔΟ: Marzio Conti; Π: Emilio Sagi
Turandot (Puccini) 15-24 ΝοέμΔΟ: Gianluca Marcianò; Π: Susana Gómez
Agrippina (Handel) 16-22 ΔεκΔΟ: Benjamin Bayl; Π: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 24 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Corrado Rovaris; Π: Giancarlo Del Monaco
La corte del faraón (Lleó) 19-23 ΜάρΔΟ: Pablo Mielgo; Π: Emilio Sagi
La verbena de la paloma (Bretón) 20-23 ΑπρΠ: Marina Bollaín
El gato montés (Penella) 21-24 ΜάιΔΟ: Oliver Díaz; Π: José Carlos Plaza
Das Rheingold (Wagner) 15-21 ΣεπτΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Michal Znaniecki
La traviata (Verdi) 13-19 ΟκτΔΟ: Carlo Montanaro / Pablo Mielgo; Π: Susana Gómez
Don Pasquale (Donizetti) 17-23 ΝοέμΔΟ: Marzio Conti; Π: Curro Carreres
Ainadamar (Golijov) 8-14 ΔεκΔΟ: Corrado Rovaris; Π: Luis de Tavira
Don Giovanni (Mozart) 26 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Álvaro Albiach; Π: Alfred Kirchner
Pamplona, Asociación Gayarre Amigos de la Ópera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 27 ΟκτΔΟ: José Miguel Pérez Sierra; Π: Lánder Iglesias
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-25 ΝοέμΔΟ: Miquel Ortega; Π: Alfonso Romero Mora
El Juramento (Gaztambide) 10 ΜάιΔΟ: Oliver Díaz; Π: Emilio Sagi
La Del Manojo de Rosas (Sorozábal) 1 ΙούνΔΟ: Melchor Guillomía; Π: José María López Ariza
Il trovatore (Verdi) 25-27 Οκτ
Pamplona, Baluarte  / 
Madama Butterfly (Puccini) 27 ΟκτΔΟ: José Miguel Pérez-Sierra; Π: Lander Iglesias
Così fan tutte (Mozart) 16 ΝοέμΔΟ: Pablo Mielgo; Π: Tomás Muñoz
Tosca (Puccini) 8-10 ΦεβΔΟ: Will Humburg; Π: Giancarlo Del Monaco
Requiem (Verdi) 31 Οκτ
El holandés errante (Wagner) 23 Νοέμ
La traviata (Verdi) 23-25 ΙανΔΟ: Pablo Mielgo
Sabadell, Amics de l'Opera de Sabadell  / 
Tosca (Puccini) 31 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Daniel Gil de Tejada; Π: Carles Ortiz
Nabucco (Verdi) 20-24 ΦεβΔΟ: Rubén Gimeno; Π: Carles Ortiz
La traviata (Verdi) 24-28 ΑπρΔΟ: Daniel Gil de Tejada; Π: Pau Monterde
La flauta mágica (Mozart) 30 Σεπτ-3 Οκτ
Concert (Wagner) 29 Νοέμ-1 Δεκ
Norma (Bellini) 19-23 Φεβ
Sevilla, Teatro de la Maestranza  / 
Thaïs (Massenet) 25-31 ΟκτΔΟ: Pedro Halffter; Π: Nicola Raab
Sigfrido (Wagner) 5-15 ΔεκΔΟ: Pedro Halffter; Π: Carlus Padrissa, Allex Aguilera, La Fura dels Baus
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5-12 ΦεβΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Ermanno Olmi
Sarka (Janáček) 5-12 ΦεβΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Ermanno Olmi
Entre Sevilla y Triana (Sorozábal) 13-15 ΜάρΔΟ: Juan García Rodríguez; Π: Curro Carreres
La Princesa de Navarra (concert) (Rameau) 17 ΜάρΔΟ: Hervé Niquet
El gato montés (Penella) 6-8 ΜάιΔΟ: Cristóbal Soler; Π: José Carlos Plaza
Rigoletto (Verdi) 19-29 ΙούνΔΟ: Pedro Halffter; Π: Stefano Vizioli
Aida (Verdi) 25 Οκτ-9 ΝοέμΔΟ: Pedro Halftter; Π: José Antonio Gutiérrez
Manon Lescaut (Puccini) 5-14 ΔεκΔΟ: Pedro Halffter; Π: Jean Reno
La cenerentola (Rossini) 14-22 ΦεβΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Paul Curran
El Superbarbero de Sevilla (Rossini) 2 Μάρ
La Del Manojo de Rosas (Sorozábal) 20-22 ΜάρΔΟ: Miguel A Gomez-Martinez; Π: Emilio Sagi
Götterdämmerung (Wagner) 14-20 ΙούνΔΟ: Pedro Halffter; Π: Carlus Padrissa
Valencia, Palau de les Arts Reina Sofia  / 
Rigoletto (Verdi) 10-24 ΝοέμΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Gilbert Deflo
La bohème (Puccini) 2-21 ΔεκΔΟ: Riccardo Chailly / Andrea Battistoni; Π: Davide Livermore
I due Foscari (Verdi) 24 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Thaddeus Strassberger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Φεβ-15 ΜάρΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Damiano Michieletto
Die Zauberflöte (Mozart) 6-30 ΑπρΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Stephen Medcalf
Otello (Verdi) 1-16 ΙούνΔΟ: Zubin Mehta; Π: Davide Livermore
Così fan tutte (Mozart) 26-30 ΙούνΔΟ: Marco Guidarini; Π: Isabel Hindersin
La traviata (Verdi) 19 Οκτ-13 ΝοέμΔΟ: Zubin Mehta; Π: Willy Decker(original), Meisje Hummel(revival)
Die Walküre (Wagner) 3-16 ΝοέμΔΟ: Zubin Mehta; Π: Carlus Padrissa
Ein deutsches Requiem (Brahms) 20 ΝοέμΔΟ: Omer Meir Wellber
Messa da Requiem (Verdi) 12-13 ΔεκΔΟ: Riccardo Chailly
Manon Lescaut (Puccini) 1-18 ΦεβΔΟ: Plácido Domingo / Jordi Bernàcer; Π: Stephen Medcalf
L'italiana in Algeri (Rossini) 23 Φεβ-15 ΜάρΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Joan Font
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Μάρ-9 ΑπρΠ: Lluís Pasqual
Maror (Palau) 24-30 ΑπρΔΟ: Manuel Galduf; Π: Antonio Díaz Zamora
Valencia, Palau de la Música  / 
L'Indovina (concert) (Giner) 2 ΜάρΔΟ: Cristóbal Soler
Valladolid, Teatro Calderón  / 
Tosca (Puccini) 23-27 ΙανΠ: Giancarlo Del Monaco
La clemenza di Tito (Mozart) 29 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Carlos Aragón; Π: Marco Carniti
Curro Vargas (Chapí) 20-23 ΜάρΔΟ: Martín Baeza; Π: Graham Vick