2017/18 > Ιταλία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Ιταλία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γαλλία
Μονακό
Ελβετία
Αυστρία
Σλοβενία

Ιταλία
 
Κροατία
Μάλτα Ελλάδα

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Carmen (Bizet) 22-24 ΣεπτΔΟ: Guillaume Tourniaire; Π: Francesco Saponaro
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13-15 ΟκτΔΟ: José Miguel Pérez-Sierra; Π: Matteo Mazzoni
Un ballo in maschera (Verdi) 21-23 ΣεπτΔΟ: Guillaume Tourniaire; Π: Pete Brooks
La Cenerentola (Rossini) 12-14 ΟκτΔΟ: Giuseppe Finzi; Π: Francesca Lattuada
Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 6 ΟκτΔΟ: Jacopo Rivani; Π: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 27-29 ΟκτΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Cécile Roussat(original), Julien Lubek(original), Giorgia Guerra(revival)
Il borgomastro di Saardam (Donizetti) 24 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Davide Ferrario
Che originali! (Mayr) 25 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: Gianluca Capuano; Π: Roberto Catalano
Pigmalione (Donizetti) 25 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: Gianluca Capuano; Π: Roberto Catalano
Messa da Requiem in memoria Vincenzo Bellini (concert) (Donizetti) 29 ΝοέμΔΟ: Corrado Rovaris
La Cenerentola (Rossini) 7-9 ΔεκΔΟ: Yi-Chen Lin; Π: Arturo Cirillo
Rigoletto (Verdi) 15-17 ΔεκΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Elena Barbalich
Rita (Donizetti) 16 ΙούνΔΟ: Roberto Frattini; Π: Luis Ernesto Doñas
Il viaggio a Reims (Rossini) 5-7 ΟκτΔΟ: Michele Spotti; Π: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 19-21 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Andrea Cigni
Enrico di Borgogna (Donizetti) 23 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Silvia Paoli
Il castello di Kenilworth (Donizetti) 24 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Maria Pilar Pérez Aspa
La creazione (Haydn) 29 ΝοέμΔΟ: Corrado Rovaris; Π: Francesco Micheli
Falstaff (Verdi) 7-9 ΔεκΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Roberto Catalano
Bolzano, Fondazione Haydn di Bolzano e Trento  / 
Die Antilope (Staud) 2-3 ΔεκΔΟ: Walter Kobéra; Π: Dominique Mentha
Ettore Majorana (Vetrano) 20-21 ΙανΔΟ: Jacopo Rivani; Π: Stefano Simone Pintor
Gaia (Kerschbaumer) 22-24 ΦεβΔΟ: Leonhard Garms; Π: Hannes Kerschbaumer, Gina Mattiello, Natascha Maraval
La traviata (Verdi) 21-22 ΑπρΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Andrea Bernard
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 17-30 ΜάιΔΟ: Philipp von Steinaecker; Π: Georg Schmiedleitner
Brescia, Teatro Grande di Brescia  / 
La Cenerentola (Rossini) 29 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Yi-Chen Lin; Π: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 13-15 ΟκτΔΟ: Jacopo Rivani; Π: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 10-12 ΝοέμΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 24-26 ΝοέμΔΟ: Carlo Goldstein; Π: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Elena Barbalich
Tosca (Puccini) 28-30 ΣεπτΔΟ: Valerio Galli; Π: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 16-18 ΝοέμΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Jacopo Spirei
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 28-30 ΣεπτΔΟ: Jacopo Rivani; Π: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 3-5 ΝοέμΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 23-25 ΝοέμΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Elena Barbalich
La Cenerentola (Rossini) 14-16 ΔεκΔΟ: Yi-Chen Lin; Π: Arturo Cirillo
Carmen (Bizet) 19-21 ΙανΔΟ: Carlo Goldstein; Π: Frédéric Roels
Otello (Verdi) 28 Ιούν-3 ΙούλΔΟ: Jacopo Rivani; Π: Silvia Paoli
Il viaggio a Reims (Rossini) 27-29 ΣεπτΔΟ: Michele Spotti; Π: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 12-14 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 9-11 ΝοέμΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 23-25 ΝοέμΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23-25 ΝοέμΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Emma Dante
Rinaldo (Handel) 11-13 ΙανΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Jacopo Spirei
Cremona, Teatro Ponchielli di Cremona  / 
La Cenerentola (Rossini) 6-8 ΟκτΔΟ: Yi-Chen Lin; Π: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 19-20 ΟκτΔΟ: Jacopo Rivani; Π: Stefano Simone Pintor
Carmen (Bizet) 17-19 ΝοέμΔΟ: Carlo Goldstein; Π: Frédéric Roels
Die Zauberflöte (Mozart) 1-3 ΔεκΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 6-10 ΔεκΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Elena Barbalich
La patienza di Socrate con due moglie (Draghi) 21-22 ΙούνΔΟ: Roberto Perata; Π: Ilaria Sainato
Tosca (Puccini) 5-7 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Andrea Cigni
Il viaggio a Reims (Rossini) 19-21 ΟκτΔΟ: Michele Spotti; Π: Michał Znaniecki
Rinaldo (Handel) 23-25 ΝοέμΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Jacopo Spirei
Falstaff (Verdi) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 6-8 ΔεκΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 ΔεκΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Emma Dante
Fano, Teatro della Fortuna  / 
La bohème (Puccini) 1-3 ΔεκΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Leo Muscato
Il trovatore (Verdi) 6 ΟκτΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Valentina Carrasco
Così fan tutte (Mozart) 24 ΝοέμΔΟ: Marco Moresco; Π: Pier Luigi Pizzi
Falstaff (Verdi) 9 ΦεβΠ: Roberto Catalano
Ferrara, Teatro Comunale di Ferrara  / 
La traviata (Verdi) 9-11 ΦεβΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Alessio Pizzech
Il tabarro (Puccini) 3-4 ΜάρΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 3-4 ΜάρΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 3-4 ΜάρΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
Esther (Handel) 20 ΑπρΔΟ: Nicola Valentini; Π: Marco Bellussi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 ΜάιΔΟ: Sergio Alapont; Π: Francesco Bellotto
Firenze, Fondazione del Teatro del Maggio Musicale Fiorentino  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-21 ΣεπτΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Fabio Ceresa
La bohème (Puccini) 14-30 ΣεπτΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Bruno Ravella
Tosca (Puccini) 22 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Federico Bertolani
La rondine (Puccini) 17-25 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-26 ΟκτΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Pier Francesco Maestrini
The WAM Game (Mozart) 7 Νοέμ-23 ΦεβΔΟ: Andrea Basevi; Π: Manu Lalli
Il giocatore (Cherubini) 18-25 ΝοέμΔΟ: Enrico Lombardi; Π: Anna Tereshchenko
La sonnambula (Bellini) 18-29 ΝοέμΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 19 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: John Axelrod / Sebastiano Rolli; Π: Alfredo Corno
Carmen (Bizet) 7-18 ΙανΔΟ: Ryan McAdams; Π: Leo Muscato
La donna di Siviglia (Bizet) 25 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Giuseppe La Malfa; Π: Manu Lalli
La favorite (Donizetti) 22 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Fabio Luisi; Π: Ariel García Valdès, Derek Gimpel
Requiem (concert) (Mozart) 2-4 ΜάρΔΟ: Leonardo García Alarcón
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20-29 ΜάρΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Damiano Michieletto
Alceste (Gluck) 21-30 ΜάρΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Pier Luigi Pizzi
Tutti mi chiamano (Rossini) 19-21 ΑπρΔΟ: Giuseppe La Malfa; Π: Manu Lalli
Cardillac (Hindemith) 5-15 ΜάιΔΟ: Fabio Luisi; Π: Valerio Binasco
La battaglia di Legnano (Verdi) 22-31 ΜάιΔΟ: Renato Palumbo; Π: Marco Tullio Giordana
Paulus (concert) (Mendelssohn) 29 ΜάιΔΟ: Fabio Luisi
Infinita tenebra di luce (Guarnieri,A) 3-8 ΙούνΔΟ: Pietro Borgonovo; Π: Giancarlo Cauteruccio
Il prigioniero (Dallapiccola) 19-23 ΙούνΔΟ: Michael Boder; Π: Virgilio Sieni
Quattro Pezzi Sacri (Verdi) 19-23 ΙούνΔΟ: Michael Boder
La Dafne (Gagliano) 25-29 ΙούνΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Gianmaria Aliverta
Macbeth (concert) (Verdi) 11-13 ΙούλΔΟ: Riccardo Muti
Il trovatore (Verdi) 13-22 ΣεπτΔΟ: Fabio Luisi; Π: Francesco Micheli
Rigoletto (Verdi) 15-29 ΣεπτΔΟ: Fabio Luisi; Π: Fancesco Micheli
La traviata (Verdi) 21-30 ΣεπτΔΟ: Fabio Luisi; Π: Francesco Micheli
Le Villi (Puccini) 16-28 ΟκτΔΟ: Marco Angius; Π: Francesco Saponaro
Ehi Giò (Montalti) 16-28 ΟκτΔΟ: Marco Angius; Π: Francesco Saponaro
La Cenerentola (Rossini) 7-14 ΝοέμΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Manu Lalli
Un lampo, un sogno, un gioco (Rossini) 17 Νοέμ-9 ΔεκΔΟ: Giuseppe La Malfa; Π: Manu Lalli
The Rossini Game (Rossini) 17 Νοέμ-9 ΔεκΠ: Manu Lalli
Carmen (Bizet) 25 Νοέμ-6 ΔεκΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Leo Muscato
La traviata (Verdi) 29 Νοέμ-9 ΔεκΔΟ: Enrico Calesso; Π: Francesco Micheli
West Side Story (Bernstein) 13-22 ΔεκΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Federico Bellone
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-17 ΙανΔΟ: Fabio Luisi; Π: Paul Curran
Un Mari à la porte (Offenbach) 12-21 ΦεβΔΟ: Valerio Galli; Π: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-21 ΦεβΔΟ: Valerio Galli; Π: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 22-27 ΦεβΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Fabio Ceresa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19-28 ΜάρΔΟ: Michele Gamba; Π: Damiano Michieletto
La clemenza di Tito (Mozart) 20-27 ΜάρΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Roberto Andò
La leggenda dell'Olandese volante (Wagner) 3-5 ΑπρΔΟ: Giuseppe La Malfa; Π: Manu Lalli
Lear (Reimann) 2-9 ΜάιΔΟ: Fabio Luisi; Π: Calixto Bieito
La straniera (Bellini) 14-19 ΜάιΔΟ: Fabio Luisi; Π: Marco Tullio Giordana
Le leggi base della stupidità umana (Montalti) 25-30 ΜάιΔΟ: Fabio Maestri; Π: Giancarlo Cauteruccio
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-21 ΙούνΠ: Sonia Bergamasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-27 ΙούνΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Valentino Villa
Madama Butterfly (Puccini) 5-13 ΙούλΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-25 ΙούλΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Pier Francesco Maestrini
La traviata (Verdi) 18-26 ΙούλΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Francesco Micheli
Pagliacci (Leoncavallo) 13+ ΣεπτΔΟ: Valerio Galli; Π: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Noi, due, quattro (Panfili) 13+ ΣεπτΔΟ: Valerio Galli; Π: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
La traviata (Verdi) 14-26 ΣεπτΔΟ: Sebastaino Rolli; Π: Francesco Micheli
Fernand Cortez (Spontini) 12-23 ΟκτΔΟ: Fabio Luisi; Π: Cecilia Ligorio
Carmen (Bizet) 13-25 ΟκτΔΟ: Sesto Quatrini; Π: Leo Muscato
Gianni Schicchi (Puccini) 15-23 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Denis Krief
Il tabarro (Puccini) 15-23 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Denis Krief
Suor Angelica (Puccini) 15-23 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Denis Krief
Rigoletto (Verdi) 16-27 ΝοέμΔΟ: Renato Palumbo; Π: Francesco Micheli
La bohème (Puccini) 14 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Bruno Ravella
Risurrezione (Alfano) 17-23 ΙανΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Rosetta Cucchi
Don Pasquale (Donizetti) 21 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Andrea Bernard
La traviata (Verdi) 22 Φεβ-2 ΑπρΔΟ: Sebastiano Rolli / Manlio Benzi; Π: Francesco Micheli
Rinaldo (Handel) 22 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Pier Luigi Pizzi
Otello (Verdi) 30 Απρ-9 ΜάιΔΟ: Fabio Luisi; Π: Valerio Binasco
Così fan tutte (Mozart) 5-16 ΜάιΔΟ: Fabio Luisi; Π: Elena Bucci
Jeanne d'Arc (Vacchi) 23-29 ΜάιΔΟ: Alessandro Cadario; Π: Federico Tiezzi
Turandot (Puccini) 13-27 ΙούνΔΟ: Juraj Valčuha; Π: Zhang Yimou
Euridice (Peri) 18-25 ΙούνΔΟ: Federico Maria Sardelli
Genova, Opera di Genova  / 
West Side Story (Bernstein) 19-29 ΟκτΔΟ: Wayne Marshall; Π: Federico Bellone
Waiting (Tariverdiev) 25-26 ΝοέμΔΟ: Dario Bonuccelli; Π: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 25-26 ΝοέμΔΟ: Antonio Tappero Merlo; Π: Lorenza Codignola
Rigoletto (Verdi) 6-29 ΔεκΔΟ: Francesco Ivan Ciampa / Dorian Wilson; Π: Rolando Panerai
Norma (Bellini) 24-31 ΙανΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Miseria e nobiltà (Tutino) 23 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Rosetta Cucchi
La rondine (Puccini) 21-25 ΜάρΔΟ: Giuseppe Acquaviva / Alvise Casellati; Π: Giorgio Gallione
La traviata (Verdi) 2-6 ΜάιΔΟ: Daniel Smith; Π: Giorgio Gallione
Don Pasquale (Donizetti) 4 ΜάιΔΟ: Giorgio Bruzzone; Π: Luca Baracchini
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Μάι-5 ΙούνΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Lorenzo Mariani
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 ΙούλΔΟ: Alvise Casellati; Π: Vivien Hewitt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27-29 ΙούλΔΟ: Daniel Smith; Π: Vivien Hewitt
An American in Paris (Gershwin) 12-21 ΟκτΔΟ: Daniel Smith; Π: Federico Bellone
Abai (Zhubanov) 8 ΝοέμΔΟ: Alan Buribayev; Π: Giancarlo Del Monaco
Aida (Verdi) 2-16 ΔεκΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Alfonso Antoniozzi
West Side Story (Bernstein) 1-5 ΙανΔΟ: Alpesh Chauhan; Π: Federico Bellone
Simon Boccanegra (Verdi) 15-19 ΦεβΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Andrea De Rosa
Don Pasquale (Donizetti) 8-14 ΜάρΔΟ: Alvise Casellati; Π: Renaud Doucet
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 12-14 ΑπρΔΟ: George Jackson; Π: Federico Bellone
Tosca (Puccini) 2-12 ΜάιΔΟ: Valerio Galli; Π: Davide Livermore
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24-30 ΜάιΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Pagliacci (Leoncavallo) 24-30 ΜάιΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 14-20 ΙούνΠ: Lorenzo Amato
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
Il colore del sole (Gregoretti) 8 ΣεπτΔΟ: Gabriele Bonolis; Π: Cristian Taraborrelli
Il noce di Benevento (Balducci) 2 ΣεπτΔΟ: Alessandro Benigni; Π: Davide Garattini Raimondi
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 22 ΣεπτΔΟ: Giuseppe Montesano; Π: Bepi Morassi
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Rigoletto (Verdi) 12-14 ΙανΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Elena Barbalich
Il trovatore (Verdi) 26-28 ΟκτΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Valentina Carrasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-11 ΝοέμΔΟ: Sergio Alapont; Π: Maurizio Scaparro(original), Alessio Pizzech
Opera anthology (Rossini) 12-16 Δεκ
Livorno, Teatro Goldoni  / 
Nabucco (Verdi) 24-26 ΝοέμΔΟ: Marco Severi; Π: Matteo Anselmi
Iris (Mascagni) 16-17 ΔεκΔΟ: Daniele Agiman; Π: Hiroki Ihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 20-21 ΙανΔΟ: Christopher Franklin; Π: Andrea Cigni
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 ΜάρΔΟ: James Meena; Π: Ivan Stefanutti
L'elisir d'amore (Donizetti) 26-28 ΟκτΔΟ: Marco Severi; Π: Luděk Golat
(Mascagni) 23-25 ΝοέμΔΟ: Valerio Galli; Π: Vivien Hewitt
La bohème (Puccini) 19-20 ΙανΔΟ: Gianna Fratta; Π: Bruno Ravella
Madama Butterfly (Puccini) 29-31 ΜάρΔΟ: Stefano Romani
Lucca, Teatro del Giglio  / 
La fanciulla del West (Puccini) 18-19 ΝοέμΔΟ: James Meena; Π: Ivan Stefanutti
La Wally (Catalani) 19-21 ΙανΔΟ: Marco Balderi; Π: Nicola Berloffa
Iris (Mascagni) 10-11 ΦεβΔΟ: Daniele Agiman; Π: Iroki Hihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 17 ΜάρΔΟ: Christopher Franklin; Π: Andrea Cigni
Il tabarro (Puccini) 5 ΙούλΔΟ: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 5 ΙούλΔΟ: Massimo Morelli
Gianni Schicchi (Puccini) 5 ΙούλΔΟ: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 19-21 ΟκτΔΟ: Marco Guidarini; Π: Denis Krief
Gianni Schicchi (Puccini) 19-21 ΟκτΔΟ: Marco Guidarini; Π: Denis Krief
Otello (Verdi) 18-20 ΙανΔΟ: Nicola Paskowski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-24 Φεβ
La bohème (Puccini) 16-17 Μάρ
Mantova, Teatro Sociale di Mantova  / 
Nabucco (Verdi) 14 ΙανΔΟ: Riccardo Leòn Boeretto; Π: Vittorio Zambon
Il flauto magico (Mozart) 20 ΑπρΔΟ: Enrico Saverio Pagano; Π: Andrea Bandel
Messina, Teatro Vittorio Emanuele di Messina  / 
Carmen (Bizet) 9-13 ΦεβΔΟ: Carlo Palleschi; Π: Renato Bonajuto
La traviata (Verdi) 4-8 ΜάιΔΟ: Andrea Licata; Π: Franco Zeffirelli
Milano, Teatro alla Scala  / 
Andrea Chénier (Giordano) 7-31 ΔεκΔΟ: Riccardo Chailly; Π: Mario Martone
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 Ιαν-11 ΦεβΔΟ: Zubin Mehta; Π: Cornelius Obonya, Carolin Pienkos
Simon Boccanegra (Verdi) 8 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Federico Tiezzi
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Φεβ-17 ΜάρΔΟ: Michele Mariotti; Π: John Fulljames, Hofesh Shechter
Don Pasquale (Donizetti) 3-28 ΑπρΔΟ: Riccardo Chailly; Π: Davide Livermore
Francesca da Rimini (Zandonai) 15 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Fabio Luisi; Π: David Pountney
Il barbiere di Siviglia per i bambini (Rossini) 15 Απρ-7 ΜάιΔΟ: Pietro Mianiti; Π: Grischa Asagaroff
Aida (Verdi) 8 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Nello Santi; Π: Franco Zeffirelli(original), Marco Gandini(revival)
Fierrabras (Schubert) 5-30 ΙούνΔΟ: Daniel Harding; Π: Peter Stein
Fidelio (Beethoven) 18 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Deborah Warner
Il pirata (Bellini) 29 Ιούν-19 ΙούλΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Emilio Sagi
L'elisir d'amore per i bambini (Donizetti) 4-10 ΙούλΔΟ: Pietro Mianiti; Π: Grischa Asagaroff
Ali Baba (Cherubini) 1-27 ΣεπτΔΟ: Paolo Carignani; Π: Liliana Cavani
Ernani (Verdi) 29 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Adam Fischer; Π: Sven-Eric Bechtolf
La finta giardiniera (Mozart) 8-29 ΟκτΔΟ: Diego Fasolis; Π: Frederic Wake-Walker
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 10-15 ΟκτΔΟ: Adam Fischer
Elektra (Strauss) 4-29 ΝοέμΔΟ: Christoph von Dohnányi; Π: Patrice Chéreau(original), Peter McClintock(revival)
Fin de partie (Kurtag) 15-25 ΝοέμΔΟ: Markus Stenz; Π: Pierre Audi
Attila (Verdi) 7 ΔεκΔΟ: Riccardo Chailly; Π: Davide Livermore
Attila (Verdi) 11 Δεκ-8 ΙανΔΟ: Riccardo Chailly; Π: Davide Livermore
La traviata (Verdi) 11 Ιαν-17 ΜάρΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Liliana Cavani
La Cenerentola (Rossini) 10 Φεβ-5 ΑπρΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Chovanscina (Musorgsky) 27 Φεβ-29 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Mario Martone
Manon Lescaut (Puccini) 31 Μάρ-27 ΑπρΔΟ: Riccardo Chailly; Π: David Pountney
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23 Απρ-22 ΙούνΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Frederic Wake-Walker
Idomeneo (Mozart) 16 Μάι-5 ΙούνΔΟ: Christoph von Dohnányi; Π: Matthias Hartmann
Die tote Stadt (Korngold) 28 Μάι-17 ΙούνΔΟ: Alan Gilbert; Π: Graham Vick
I masnadieri (Verdi) 18 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Michele Mariotti; Π: David McVicar
Prima la musica, poi le parole (Salieri) 6-19 ΙούλΔΟ: Adam Fischer; Π: Nicola Raab
Gianni Schicchi (Puccini) 6-19 ΙούλΔΟ: Adam Fischer; Π: Woody Allen(original), Kathleen Smith Belcher(revival)
Rigoletto (Verdi) 2-22 ΣεπτΔΟ: Nello Santi; Π: Gilbert Deflo
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Σεπτ-10 ΟκτΔΟ: Michele Gamba; Π: Grischa Asagaroff
Quartett (Francesconi) 5-22 ΟκτΔΟ: Maxime Pascal; Π: Alex Ollé
Giulio Cesare (Handel) 18 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Giovanni Antonini; Π: Robert Carsen
Die ägyptische Helena (Strauss) 9-29 ΝοέμΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Modena, Teatro Comunale di Modena  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 5 ΣεπτΔΟ: Stefano Ranzani
Il colore del sole (Gregoretti) 27-29 ΟκτΔΟ: Gabriele Bonolis; Π: Cristian Taraborrelli
Il trovatore (Verdi) 3-5 ΝοέμΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 1-3 ΔεκΔΟ: Jean-Luc Tingaud; Π: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 26-28 ΙανΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 26-28 ΙανΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 26-28 ΙανΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
La fanciulla del West (Puccini) 22-25 ΦεβΔΟ: James Meena; Π: Ivan Stefanutti
The Medium (Menotti) 16-18 ΜάρΔΟ: Flavio Emilio Scogna; Π: Stefano Monti
The Telephone (Menotti) 16-18 ΜάρΔΟ: Flavio Emilio Scogna; Π: Stefano Monti
La Gioconda (Ponchielli) 23-25 ΜάρΔΟ: Daniele Callegari; Π: Federico Bertolani
La vedova allegra (Lehár) 12-13 ΙούλΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Il corsaro (Verdi) 26-28 ΟκτΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti Puggelli
Satyricon (Maderna) 9-11 ΝοέμΔΟ: Pietro Borgonovo; Π: Georg Schmiedleitner
Le Villi (Puccini) 23-25 ΝοέμΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Cristina Pezzoli
Il castello incantato (Taralli) 16 Δεκ
La forza del destino (Verdi) 25-27 ΙανΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 15-17 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 4-7 ΑπρΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Gabriele Vacis
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Pulcinella (Stravinsky) 18-19 ΝοέμΔΟ: Maurizio Agostini; Π: Francesco Nappa
La fanciulla del West (Puccini) 9-17 ΔεκΔΟ: Juraj Valčuha; Π: Hugo De Ana
La bohème (Puccini) 11-16 ΙανΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Mario Pontiggia
My Fair Lady (Loewe) 6-14 ΦεβΔΟ: Donato Renzetti / Maurizio Agostini; Π: Paul Curran
La traviata (Verdi) 27 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Daniel Oren / Maurizio Agostini; Π: Lorenzo Amato
Mosè in Egitto (Rossini) 15-20 ΜάρΔΟ: Stefano Montanari / Maurizio Agostini; Π: David Pountney
Lady Macbeth del distretto di Mzensk (Shostakovich) 15-22 ΑπρΔΟ: Juraj Valčuha; Π: Martin Kušej
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 11-13 ΜάιΔΟ: Valerio Galli; Π: Elena Barbalich
La traviata (Verdi) 20 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Jordi Bernàcer / Maurizio Agostini; Π: Lorenzo Amato
Il campanello dello speziale (Donizetti) 30 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Giuseppe Montesano; Π: Riccardo Canessa
Tosca (Puccini) 12-24 ΙούλΔΟ: Juraj Valčuha; Π: Leo Muscato
La Dirindina (Scarlatti,D) 13 ΙούλΔΟ: Maurizio Agostini; Π: Riccardo Canessa
Rigoletto (Verdi) 14-25 ΙούλΔΟ: Henrik Nánási; Π: Leo Muscato
9. Sinfonie (Beethoven) 2 ΣεπτΔΟ: Zubin Mehta
Nabucco (Verdi) 9-14 ΟκτΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Jean-Paul Scarpitta
Siroe re di Persia (Vinci) 3-6 ΝοέμΔΟ: Antonio Florio; Π: Elena Barbalich
Don Checco (De Giosa) 17-24 ΝοέμΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Lorenzo Amato
Così fan tutte (Mozart) 25 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Riccardo Muti; Π: Chiara Muti
Kát'a Kabanová (Janáček) 15-20 ΔεκΔΟ: Juraj Valčuha; Π: Willy Decker
La bohème (Puccini) 16-22 ΙανΔΟ: Alessandro Palumbo; Π: Francesco Saponaro
Lady, be good (Gershwin) 3-9 ΦεβΔΟ: Nick Davies; Π: Emilio Sagi
Un ballo in maschera (Verdi) 22-28 ΦεβΔΟ: Donato Renzetti; Π: Leo Muscato
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17-24 ΜάρΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Laurent Pelly(original), Agathe Mélinand(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 16-20 ΑπρΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Ferzan Ozpetek
Die Walküre (Wagner) 11-18 ΜάιΔΟ: Juraj Valčuha; Π: Federico Tiezzi
Madama Butterfly (Puccini) 25 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Ferzan Ozpetek
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-14 ΙούλΔΟ: Juraj Valčuha; Π: Pippo Delbono
La traviata (Verdi) 20 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Lorenzo Amato
Ermione (Rossini) 7-12 ΝοέμΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Jacopo Spirei
Pagliacci (Leoncavallo) 20-26 ΝοέμΔΟ: Jordi Bernàcer; Π: Daniele Finzi Pasca, Julie Hamelin
Novara, Teatro Coccia  / 
Carmen (Bizet) 6-8 ΟκτΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Sergio Rubini
Delitto e Dovere (Colla) 27 ΟκτΔΟ: Marco Alibrando; Π: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
Don Giovanni (Mozart) 15-17 ΔεκΔΟ: Matthew Aucoin; Π: Giorgio Ferrara
La vedova allegra (Lehár) 13-14 ΙανΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Renato Bonajuto, Andrea Merli
Nabucco (Verdi) 23-25 ΦεβΔΟ: Gianna Fratta; Π: Pier Luigi Pizzi
Requiem (concert) (Mozart) 5 ΑπρΔΟ: Matteo Beltrami
Rigoletto (Verdi) 5-7 ΟκτΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
La cambiale di matrimonio (Rossini) 17 ΟκτΔΟ: Margherita Colombo; Π: Laura Cosso
The Beggar's Opera (Pepusch) 27-28 ΟκτΔΟ: Florian Carré; Π: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 16-18 ΝοέμΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Lorenzo Maria Mucci
Gianni Schicchi (Puccini) 14-16 ΔεκΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Davide Garattini Raimondi
Fantasio (Testoni) 21 ΔεκΔΟ: Balázs Kocsár
Fortunio (Testoni) 21 ΔεκΔΟ: Balázs Kocsár
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-17 ΦεβΔΟ: Erina Yashima; Π: Giorgio Ferrara
La traviata (Verdi) 3-5 ΜάιΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Renato Bonajuto
Padova, Teatro Verdi  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 ΟκτΔΟ: Alberto Veronesi; Π: Filippo Tonon
La vedova allegra (Lehár) 29-31 ΔεκΔΟ: Jordi Bernàcer; Π: Hugo De Ana
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 ΑύγΔΟ: Nicola Simoni; Π: Yamal Das Irmich
Parma, Teatro Regio di Parma  / 
Jérusalem (Verdi) 28 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Daniele Callegari; Π: Hugo De Ana
La traviata (Verdi) 29 Σεπτ-18 ΟκτΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Andrea Bernard
Stiffelio (Verdi) 30 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Graham Vick
Falstaff (Verdi) 1-22 ΟκτΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Jacopo Spirei
Messa da Requiem (Verdi) 7-19 ΟκτΔΟ: Daniele Callegari
Il piccolo principe (Melozzi) 6-9 ΔεκΔΟ: Stefano Franceschini; Π: Stefano De Luca
Rigoletto (Verdi) 12-21 ΙανΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Elisabetta Brusa
Roberto Devereux (Donizetti) 15-25 ΜάρΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Alfonso Antoniozzi
La traviata (Verdi) 23-31 ΜάρΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Andrea Bernard
Tosca (Puccini) 27 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Joseph Franconi Lee
Macbeth (Verdi) 27 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Philippe Auguin; Π: Daniele Abbado
Un giorno di regno (Verdi) 28 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Pier Luigi Pizzi, Massimo Gasparòn
Le Trouvère (Verdi) 29 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Roberto Abbado; Π: Robert Wilson, Nicola Panzer
Attila (Verdi) 30 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Gianluigi Gelmetti; Π: Andrea De Rosa
Verdi Macbeth (Verdi) 12-20 ΟκτΠ: Maria Federica Maestri
Un ballo in maschera (Verdi) 12-20 ΙανΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Marina Bianchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-31 ΜάρΔΟ: Alessandro D'Agostini; Π: Renato Bonajuto(original), Beppe De Tomasi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 5-7 ΑπρΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Nicola Berloffa
Requiem (concert) (Mozart) 3-5 ΜάιΔΟ: Carlo Montanaro
Pavia, Teatro Fraschini di Pavia  / 
L'inganno felice (Rossini) 30 ΣεπτΔΟ: Jacopo Brusa; Π: Beppe Soggetti
Rigoletto (Verdi) 3-5 ΝοέμΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Elena Barbalich
Ettore Majorana (Vetrano) 16-18 ΝοέμΔΟ: Jacopo Rivani; Π: Stefano Simone Pintor
La Cenerentola (Rossini) 1-3 ΔεκΔΟ: Yi-Chen Lin; Π: Arturo Cirillo
Die Zauberflöte (Mozart) 9-11 ΔεκΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 12-14 ΙανΔΟ: Carlo Goldstein; Π: Frédéric Roels
La traviata (Verdi) 17 ΜάρΔΟ: Jacopo Brusa; Π: Roberto Catalano
Il viaggio a Reims (Rossini) 12-14 ΟκτΔΟ: Michele Spotti; Π: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 26-28 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Andrea Cigni
La Voix humaine (Poulenc) 15-17 ΝοέμΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 ΝοέμΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Emma Dante
Falstaff (Verdi) 14-16 ΔεκΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 18-20 ΙανΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Jacopo Spirei
Piacenza, Teatro Municipale di Piacenza  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 13-15 ΟκτΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Leo Nucci, Salvo Piro
Faust (Gounod) 15-17 ΔεκΔΟ: Jean-Luc Tingaud; Π: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 2-4 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 2-4 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 2-4 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
La Cenerentola (Rossini) 16-18 ΦεβΔΟ: Erina Yashima; Π: Aldo Tarabella
La Gioconda (Ponchielli) 16-18 ΜάρΔΟ: Daniele Callegari; Π: Federico Bertolani
Il corsaro (Verdi) 4-6 ΜάιΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pagliacci (Leoncavallo) 4-7 ΟκτΔΟ: Vladimir Ovodok; Π: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 19-23 ΔεκΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Leo Nucci, Salvo Piro
La forza del destino (Verdi) 18-20 ΙανΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 22-24 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Nicola Berloffa
Tosca (Puccini) 15-17 ΜάρΔΟ: Sesto Quatrini; Π: Alberto Fassini, Joseph Franconi Lee
Kiss me, Kate (Porter) 31 ΜάρΔΟ: Maria Galantino; Π: Corrado Abbati
Serse (Handel) 12-14 ΑπρΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Gabriele Vacis
Opera anthology (Monteverdi) 25-27 ΟκτΔΟ: Michele Gamba; Π: Federico Bertolani
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Pia de'Tolomei (Donizetti) 14-15 ΟκτΔΟ: Christopher Franklin; Π: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 10-12 ΝοέμΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Stefano Vizioli
Il Girello (Melani,J) 3 ΔεκΔΟ: Carlo Ipata; Π: Eugenio Monti Colla
Iris (Mascagni) 13-14 ΙανΔΟ: Daniele Agiman; Π: Iroki Hihara
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 ΦεβΔΟ: James Meena; Π: Ivan Stefanutti
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-11 ΜάρΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Stefano Vizioli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 ΙούνΔΟ: Mario Menicagli; Π: Alberto Paloscia
The Beggar's Opera (Pepusch) 20-21 ΟκτΔΟ: Marie van Rhijn; Π: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 9-11 ΝοέμΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Lorenzo Maria Mucci
La vedova ingegnosa (Selitto) 9 ΔεκΔΟ: Carlo Ipata; Π: Marco Castagnoli
Il maestro di musica (Pergolesi) 9 ΔεκΔΟ: Carlo Ipata; Π: Marco Castagnoli
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-20 ΙανΔΟ: Michael Güttler; Π: Stefano Vizioli
La bohème (Puccini) 16-17 ΦεβΔΟ: Gianna Fratta; Π: Bruno Ravella
Edipo Re (concert) (Leoncavallo) 1-3 ΜάρΔΟ: Daniele Agiman
La Voix humaine (Poulenc) 1-3 ΜάρΔΟ: Daniele Agiman; Π: Emma Dante
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri di Ravenna  / 
Don Giovanni (Mozart) 12-14 ΙανΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
La fanciulla del West (Puccini) 16-18 ΦεβΔΟ: James Meena; Π: Ivan Stefanutti
Simon Boccanegra (Verdi) 2-4 ΜάρΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Leo Nucci, Salvo Piro
Reggio Emilia, I Teatri di Reggio Emilia  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 ΟκτΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 7-10 ΔεκΔΟ: Jean-Luc Tingaud; Π: Simone Derai
Suor Angelica (Puccini) 25-27 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
Il tabarro (Puccini) 25-27 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 25-27 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Cristina Pezzoli
La Gioconda (Ponchielli) 6-8 ΑπρΔΟ: Daniele Callegari; Π: Federico Bertolani
Tosca (Puccini) 22-24 ΝοέμΔΟ: Valerio Galli; Π: Andrea Cigni
Le Villi (Puccini) 29 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Cristina Pezzoli
La forza del destino (Verdi) 1-3 ΦεβΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 1-3 ΜάρΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 29-31 ΜάρΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Gabriele Vacis
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 12-23 ΔεκΔΟ: Daniele Gatti; Π: Damiano Michieletto
I masnadieri (Verdi) 20 Ιαν-4 ΦεβΔΟ: Roberto Abbado; Π: Massimo Popolizio
La sonnambula (Bellini) 18 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Speranza Scappucci; Π: Giorgio Barberio Corsetti
La traviata (Verdi) 24 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Sofia Coppola
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 25 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; Π: Fabio Cherstich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5-15 ΑπρΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Pippo Delbono
Pagliacci (Leoncavallo) 5-15 ΑπρΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Pippo Delbono
Tosca (Puccini) 7 Απρ-18 ΝοέμΔΟ: Jordi Bernàcer / Stefano Ranzani; Π: Alessandro Talevi
Don Giovanni (reduction) (Mozart) 5-12 ΜάιΔΟ: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; Π: Fabio Cherstich
Billy Budd (Britten) 8-15 ΜάιΔΟ: James Conlon; Π: Deborah Warner
La bohème (Puccini) 14-24 ΙούνΔΟ: Henrik Nánási / Pietro Rizzo; Π: Alex Ollé
Rigoletto (reduction) (Verdi) 18 Ιούν-9 ΙούλΔΟ: Carlo Donadio / Roberto De Maio; Π: Fabio Cherstich
La traviata (Verdi) 3-20 ΙούλΔΟ: Yves Abel; Π: Lorenzo Mariani
Carmen (Bizet) 14 Ιούλ-2 ΑύγΔΟ: Ryan McAdams; Π: Valentina Carrasco
Die Zauberflöte (Mozart) 9-17 ΟκτΔΟ: Henrik Nánási; Π: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Stefano Montanari; Π: Graham Vick
Rigoletto (Verdi) 2-18 ΔεκΔΟ: Daniele Gatti; Π: Daniele Abbado
Tosca (Puccini) 7 Δεκ-26 ΙούνΔΟ: Stefano Ranzani / Jordi Bernàcer; Π: Alessandro Talevi
La traviata (Verdi) 12-26 ΙανΔΟ: Pietro Rizzo; Π: Sofia Coppola
Anna Bolena (Donizetti) 20 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Andrea De Rosa
Orfeo ed Euridice (Gluck) 15-22 ΜάρΔΟ: Gianluca Capuano; Π: Robert Carsen
La vedova allegra (Lehár) 14-20 ΑπρΔΟ: Constantin Trinks; Π: Damiano Michieletto
L'angelo di fuoco (Prokofiev,S) 23 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Alejo Pérez; Π: Emma Dante
La Cenerentola (Rossini) 8-13 ΙούνΔΟ: Stefano Montanari; Π: Emma Dante
Don Giovanni (Mozart) 27 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Graham Vick
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 8-16 ΝοέμΔΟ: Michele Mariotti; Π: Robert Carsen
Un romano a Marte (Montalti) 22-24 ΝοέμΔΟ: John Axelrod; Π: Fabio Cherstich
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
La Doriclea (Stradella) 2 ΣεπτΔΟ: Andrea De Carlo; Π: Guillaume Bernardi
Re Ruggero (Szymanowski) 5-9 ΟκτΔΟ: Antonio Pappano
Vier letzte Lieder (concert) (Strauss) 22 ΔεκΔΟ: Antonio Pappano
Anna e Zef (Krüs) 27-30 ΙανΔΟ: Gabriele Bonolis; Π: Cesare Scarton
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 26-30 ΜάρΔΟ: Mikko Franck
Rovigo, Teatro Sociale di Rovigo  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-5 ΝοέμΔΟ: Alessandro Cedrone; Π: Massimo Pizzi, Gasparon Contarini
Tosca (Puccini) 13-17 ΔεκΔΟ: Simon Krečič; Π: Artemio Cabassi
La traviata (Verdi) 16-18 ΦεβΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24-25 ΜάρΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Stefano Vizioli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Turandot (Puccini) 13-15 ΟκτΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Filippo Tonon
Brundibár (Krása) 27-28 ΟκτΔΟ: Andrea Solinas; Π: Giovanni Scandella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-19 ΝοέμΔΟ: Giulio Plotino; Π: Giulio Ciabatti
Tosca (Puccini) 8-10 ΔεκΔΟ: Guillaume Tourniaire; Π: Giulio Ciabatti
L'italiana in Algeri (Rossini) 12-14 ΟκτΔΟ: Sergio La Stella; Π: Stefano Vizioli
La cambiale di matrimonio (Rossini) 27-28 ΟκτΔΟ: Andrea Solinas; Π: Matelda Cappelletti, Maria Paola Cordella
Rigoletto (Verdi) 9-11 ΝοέμΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
Carmina Burana (Orff) 17-18 ΝοέμΔΟ: Jordi Bernàcer
La bohème (Puccini) 7-9 ΔεκΔΟ: Michael Balke; Π: Matteo Mazzoni
Savona, Opera Giocosa  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-14 ΟκτΔΟ: Giancarlo De Lorenzo; Π: Primo Antonio Petris
L'attesa (Tariverdiev) 23 ΝοέμΠ: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 23 ΝοέμΔΟ: Antonio Tappero Merlo; Π: Lorenza Codignola
La vedova allegra (Lehár) 7-8 ΙούλΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale di Spoleto  / 
Mahagonny Songspiel (Weill) 11-12 ΑύγΠ: Giorgio Sangati
Fammi udire la tua voce (Guarnieri,A) 8-10 ΣεπτΔΟ: Marco Angius; Π: Federico Grazzini
L'impresario delle Canarie (Sarro) 15-17 ΣεπτΔΟ: Pierfrancesco Borrelli; Π: Giorgio Bongiovanni
Carmen (Bizet) 19-30 ΣεπτΔΟ: Laurent Campellone; Π: Stefano Monti
Ba-ta-clan (Offenbach) 10-11 ΑύγΔΟ: Mariachiara Grilli; Π: Giorgio Bongiovanni
Lontano da qui (Perocco) 7-9 ΣεπτΔΟ: Marco Angius; Π: Claudia Sorace, Muta Imago
La furba e lo sciocco (Sarro) 14-16 ΣεπτΔΟ: Pierfrancesco Borrelli; Π: Andrea Stanisci
La traviata (Verdi) 18-23 ΣεπτΔΟ: Carlo Palleschi; Π: Giorgio Bongiovanni
Torino, Teatro Regio di Torino  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 10-22 ΟκτΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Claus Guth(original), Arturo Gama(revival)
Falstaff (Verdi) 15-26 ΝοέμΔΟ: Donato Renzetti; Π: Daniele Abbado, Boris Stetka
Turandot (Puccini) 16-25 ΙανΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Stefano Poda
Salome (Strauss) 15-25 ΦεβΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Laurie Feldman Santoliquido
L'orfeo (Monteverdi) 13-21 ΜάρΔΟ: Antonio Florio; Π: Alessio Pizzech
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-25 ΜάρΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Vittorio Borrelli
Tutti dal Barbiere! (Rossini) 22-24 ΜάρΔΟ: Giulio Laguzzi; Π: Vittorio Borrelli, Anna Maria Bruzzese
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 17-28 ΑπρΔΟ: Michele Mariotti; Π: Stefano Mazzonis di Pralafera
Evita (Lloyd Webber) 4-9 ΜάιΔΟ: David Steadman; Π: Bob Tomson, Bill Kenwright
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 16-27 ΜάιΔΟ: Diego Matheuz; Π: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 16-27 ΜάιΔΟ: Diego Matheuz; Π: Ludovic Lagarde
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Speranza Scappucci; Π: Elena Barbalich
Don Giovanni (Mozart) 27 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Michele Placido(original), Vittorio Borrelli(revival)
Così fan tutte (Mozart) 28 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Diego Fasolis; Π: Ettore Scola(original), Vittorio Borrelli(revival)
Il trovatore (Verdi) 10-23 ΟκτΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Paul Curran
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-24 ΝοέμΔΟ: Michele Gamba; Π: Fabio Sparvoli
La traviata (Verdi) 14-23 ΔεκΔΟ: Donato Renzetti; Π: Henning Brockhaus
Madama Butterfly (Puccini) 10-20 ΙανΔΟ: Daniel Oren; Π: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 6-17 ΦεβΔΟ: Renato Palumbo; Π: John Turturro
Agnese (Paer) 12-24 ΜάρΔΟ: Diego Fasolis; Π: Leo Muscato
Pinocchio (Valtinoni) 22-23 ΜάρΠ: Luca Valentino
La sonnambula (Bellini) 10-20 ΑπρΔΟ: Maurizio Benini; Π: Mauro Avogadro
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-28 ΜάιΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Vittorio Borrelli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-22 ΙούνΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Gabriele Lavia
Porgy and Bess (Gershwin) 2-7 ΙούλΔΟ: William Barkhymer; Π: Baayork Lee
Treviso, Teatro Comunale di Treviso  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 ΟκτΔΟ: Sergio Alapont; Π: Francesco Bellotto
Atlas 101 (Mancuso) 17 ΝοέμΔΟ: Giovanni Mancuso; Π: Chiara Tarabotti
La Cecchina (Piccinni) 15-17 ΔεκΔΟ: Eddi De Nadai; Π: Martin Ruis
La traviata (Verdi) 26-30 ΙανΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Alessio Pizzech
Trieste, Teatro Verdi di Trieste  / 
Evgenij Onegin (Tchaikovsky,P) 17-25 ΝοέμΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Vera Petrova
La prova di un'opera seria (Gnecco) 29 Νοέμ-24 ΙούλΔΟ: Leonardo Catalanotto / Takayuki Yamasaki; Π: Carlo Antonio De Lucia
Il trovatore (Verdi) 19-27 ΙανΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Filippo Tonon
La Fille du régiment (Donizetti) 16-24 ΦεβΔΟ: Simon Krečič; Π: Sarah Schinasi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-31 ΜάρΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Giulio Ciabatti
Così fan tutte (Mozart) 20-28 ΑπρΔΟ: Oleg Caetani; Π: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
L'italiana in Algeri (Rossini) 25 Μάι-3 ΙούνΔΟ: George Petrou; Π: Stefano Vizioli
La traviata (Verdi) 22-30 ΙούνΔΟ: Pedro Halffter Caro; Π: Giulio Ciabatti
La prova di un'opera seria (Gnecco) 4 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Takayuki Yamasaki; Π: Carlo Antonio De Lucia
I puritani (Bellini) 16-24 ΝοέμΔΟ: Fabrizio Maria Carminati
Nabucco (Verdi) 18-26 ΙανΔΟ: Christopher Franklin; Π: Andrea Cigni
Il Principe Igor (Borodin) 8-16 Φεβ
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-23 ΜάρΔΟ: Simon Krečič; Π: Víctor García Sierra
Madama Butterfly (Puccini) 12-20 ΑπρΔΟ: Niksa Bareza; Π: Alberto Triola
Andrea Chénier (Giordano) 17-26 ΜάιΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Sarah Schinasi
Carmen (Bizet) 21-29 ΙούνΔΟ: Oleg Caetani; Π: Carlo Antonio De Lucia
Venezia, La Fenice  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Gianmaria Aliverta
La traviata (Verdi) 6 Δεκ-10 ΙανΔΟ: Enrico Calesso / Marco Paladin; Π: Robert Carsen
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 19-27 ΙανΔΟ: Gianluca Capuano; Π: Bepi Morassi
Die lustige Witwe (Lehár) 2-13 ΦεβΔΟ: Stefano Montanari; Π: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-18 ΦεβΔΟ: Stefano Montanari; Π: Bepi Morassi
Zenobia, regina de' Palmireni (Albinoni) 22-24 ΦεβΔΟ: Francesco Erle; Π: Francesco Bellotto
La bohème (Puccini) 16-25 ΜάρΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 6-24 ΑπρΔΟ: Manlio Benzi; Π: Alex Rigola
Orlando furioso (Vivaldi) 13-21 ΑπρΔΟ: Diego Fasolis; Π: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Απρ-5 ΙούνΔΟ: Riccardo Frizza / Sesto Quatrini; Π: Bepi Morassi
Il signor Bruschino (Rossini) 27 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Alvise Casellati; Π: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 5 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Francesco Ivan Ciampa / Marco Paladin; Π: Robert Carsen
Norma (Bellini) 13-19 ΜάιΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Kara Walker
Il regno della luna (Piccinni) 17-19 ΜάιΔΟ: Maurizio Dini Ciacci; Π: Davide Garattini Raimondi
Richard III (Battistelli) 29 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Tito Ceccherini; Π: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Αύγ-30 ΟκτΔΟ: Gregory Kunde / Sesto Quatrini; Π: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 Αύγ-9 ΟκτΔΟ: Sesto Quatrini; Π: Robert Carsen
Madama Butterfly (Puccini) 6-29 ΣεπτΔΟ: Renato Balsadonna; Π: Alex Rigola
Semiramide (Rossini) 19-27 ΟκτΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Cecilia Ligorio
Macbeth (Verdi) 23 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 4 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Sesto Quatrini; Π: Robert Carsen
Werther (Massenet) 25 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Guillaume Tourniaire; Π: Rosetta Cucchi
Il sogno di Scipione (Mozart) 8-16 ΦεβΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Elena Barbalich, Dominique Pitoiset
Il re pastore (Mozart) 15-27 ΦεβΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Giancarlo Andretta; Π: Bepi Morassi
La statira (Albinoni) 7-9 ΜάρΠ: Francesco Bellotto
Pimpinone (Albinoni) 21-23 ΜάρΔΟ: Giovanni Battista Rigon
Otello (Verdi) 22 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 27 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Robert Carsen
Dorilla in Tempe (Vivaldi) 23 Απρ-5 ΜάιΔΟ: Diego Fasolis; Π: Fabio Ceresa
Turandot (Puccini) 10-29 ΜάιΔΟ: Daniele Callegari
Aida (Verdi) 18 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Mauro Bolognini(original), Bepi Morassi(revival)
Don Giovanni (Mozart) 18-30 ΙούνΔΟ: Jonathan Webb; Π: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Αύγ-9 ΟκτΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Bepi Morassi
Tosca (Puccini) 25 Αύγ-19 ΣεπτΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Serena Sinigaglia
Madama Butterfly (Puccini) 31 Αύγ-5 ΟκτΔΟ: Daniele Callegari; Π: Alex Rigola(original), Cecilia Ligorio(revival)
Luci mie traditrici (Sciarrino) 13-24 ΣεπτΔΟ: Tito Ceccherini; Π: Valentino Villa
La scala di seta (Rossini) 20 Σεπτ-8 ΟκτΔΟ: Alvise Casellati; Π: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 24 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Robert Carsen
Verona, Via dei Mutilati 4  / 
La vedova allegra (Lehár) 17-31 ΔεκΔΟ: Sergio Alapont; Π: Gino Landi
Otello (Verdi) 4-11 ΦεβΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Francesco Micheli
Manon Lescaut (Puccini) 4-11 ΜάρΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Graham Vick
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 Μάρ-8 ΑπρΔΟ: Sesto Quatrini; Π: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 29 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Jordi Bernàcer; Π: Graham Vick
Petite Messe Solennelle (Rossini) 19 ΜάιΔΟ: Vito Lombardi
Salome (Strauss) 20-27 ΜάιΔΟ: Michael Balke; Π: Gabriele Lavia